HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 07:50.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 42 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Život - moj najveći promašaj
PostPostano: 06 lis 2019, 06:41 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30070
Hehe, pa ok, to je istina, jedan od načina da budeš sretan je da ne razmišljaš previše. :zubati

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Život - moj najveći promašaj
PostPostano: 06 lis 2019, 06:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Naša Kvačica je napisao/la:
Hehe, pa ok, to je istina, jedan od načina da budeš sretan je da ne razmišljaš previše. :zubati

Jedan od nacina da budes sretan je i da pokazes svoju nadmoc nad nekim, da se postavis iznad njega glupoga i nahranis svoju sujetu. Kvacice budim se i pisem onako bez veze, a ti se primas. Znajm ja ljude i te kako. Te ,,labave,, fraze su vec odavno vidjene. Samo ovako u izolaciji i nemam inspiraciju za ozbiljne teme i zanimljive stavove. Ako ti sto znaci, a dabome da znaci, smatram te ok likom. Pametan jesi, ali kontroliraj tu vidljivu nadmoc, time umanjujes mnogo sta. Uvijek me zanimlalo koliko imas godina i cime se bavis?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Život - moj najveći promašaj
PostPostano: 06 lis 2019, 06:59 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30070
Ispričavam se, nisam htio gledati s visoka. Zaista mislim da je čovjek sretan kad ne razmišlja. Ne kaže se bezveze blago onom tko mlad poludi, život mu u veselju prođe.

Takav sam ti i sam. :w00t

Inače, imam blizu 50, bavim se poduzetništvom, većinom tehnologijom, izvoz 90%.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Život - moj najveći promašaj
PostPostano: 06 lis 2019, 07:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Naša Kvačica je napisao/la:
Ispričavam se, nisam htio gledati s visoka. Zaista mislim da je čovjek sretan kad ne razmišlja. Ne kaže se bezveze blago onom tko mlad poludi, život mu u veselju prođe.

Takav sam ti i sam. :w00t

Inače, imam blizu 50, bavim se poduzetništvom, većinom tehnologijom, izvoz 90%.

Hvala. Kako stignes biti uspjesan kada vecinu vremena provodis ovdje?
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Život - moj najveći promašaj
PostPostano: 06 lis 2019, 07:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Lapo-lapo je napisao/la:
buenos aires je napisao/la:

Baš tako. Znam dosta ljudi koji bi sve, svemu se nadaju samo rič božiju neće.

Sta podilazis Kvacici? Ko je rekao da ja necu ,,ric boziju,,? Ja sam posteno bice, koje ide ispravno kroz zivot!Cak sta vise imam i pretjeranu obazrivost prema ljudskom rodu. Imam osjecaj za ljudsku nemoc, tugu, nesrecu u bilo kom obliku. To sto ne idem u crkvu i sto mi obicni ljudi u mantijama ne prestavljaju sponu s Bogom nema nikakve veze s mojom vjerom u ljude i dobrotu i u Boga naravno, kojeg dozivljavam na taj nacin sto zivim casno i po pravilima dobrote koju tumacim na svoj nacin.


Čime? Potvrdom da je Krist, put istina i život?

Uvrti ti sebi u glavu šta god ti je drago. Bog me voli i kad grešim, ja imam dobro srce...

Možda i imaš. Možda te i voli takvu. Ali sa mržnjom i požudom u srcu nećeš naslediti život večni.

Na kraju krajeva, neće niko pa ni ja koji ovo tvrdim.

Najveća borba je u nama, da plamen gospodnji ne zgasne.

Ne možeš naslediti život večni tumačeči Boga kako tebi paše, služeći ga kako se tebi prohte.

Gubiš vreme. Bolje živi u otvorenoj pobuni.

Lati se evađelja, ili se ostavi priče da Boga znaš a sveštenstvo crkve koju je osnovao ne konstatuješ.

To vera nije. To je narcisoidnost.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Život - moj najveći promašaj
PostPostano: 06 lis 2019, 07:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
buenos aires je napisao/la:
Lapo-lapo je napisao/la:
[/b]
Sta podilazis Kvacici? Ko je rekao da ja necu ,,ric boziju,,? Ja sam posteno bice, koje ide ispravno kroz zivot!Cak sta vise imam i pretjeranu obazrivost prema ljudskom rodu. Imam osjecaj za ljudsku nemoc, tugu, nesrecu u bilo kom obliku. To sto ne idem u crkvu i sto mi obicni ljudi u mantijama ne prestavljaju sponu s Bogom nema nikakve veze s mojom vjerom u ljude i dobrotu i u Boga naravno, kojeg dozivljavam na taj nacin sto zivim casno i po pravilima dobrote koju tumacim na svoj nacin.


Čime? Potvrdom da je Krist, put istina i život?

Uvrti ti sebi u glavu šta god ti je drago. Bog me voli i kad grešim, ja imam dobro srce...

Možda i imaš. Možda te i voli takvu. Ali sa mržnjom i požudom u srcu nećeš naslediti život večni.

Na kraju krajeva, neće niko pa ni ja koji ovo tvrdim.

Najveća borba je u nama, da plamen gospodnji ne zgasne.

Ne možeš naslediti život večni tumačeči Boga kako tebi paše, služeći ga kako se tebi prohte.

Gubiš vreme. Bolje živi u otvorenoj pobuni.

Lati se evađelja, ili se ostavi priče da Boga znaš a sveštenstvo crkve koju je osnovao ne konstatuješ.

To vera nije. To je narcisoidnost.


Vidi ti Buenosa?!
Rijec Bozju svecenici tumace na razlicite nacine. Svako svesteno lice ima svoj licni pecat u tumacenju rjeci Bozje, a zasto i ja ne mogu da je tumacinm na nacin koji je prilagodjen meni, tj. mome okruzenju i mome poimanju Boga? Kako mislis da ja i ti na isti nacin razumijevamo i tumacimo Bibliju? Ne radi se o dvostrukom tumacenju, vec smo ja i ti jednostavno razlicite osobe, odrasle na razlicitim prostorima i ne mozemo tumaciti isto. Ja Boga tumacim kao pokazatelja ispravnog i najbezbolnijeg zivota.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Život - moj najveći promašaj
PostPostano: 06 lis 2019, 08:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Lapo-lapo je napisao/la:
buenos aires je napisao/la:

Čime? Potvrdom da je Krist, put istina i život?

Uvrti ti sebi u glavu šta god ti je drago. Bog me voli i kad grešim, ja imam dobro srce...

Možda i imaš. Možda te i voli takvu. Ali sa mržnjom i požudom u srcu nećeš naslediti život večni.

Na kraju krajeva, neće niko pa ni ja koji ovo tvrdim.

Najveća borba je u nama, da plamen gospodnji ne zgasne.

Ne možeš naslediti život večni tumačeči Boga kako tebi paše, služeći ga kako se tebi prohte.

Gubiš vreme. Bolje živi u otvorenoj pobuni.

Lati se evađelja, ili se ostavi priče da Boga znaš a sveštenstvo crkve koju je osnovao ne konstatuješ.

To vera nije. To je narcisoidnost.


Vidi ti Buenosa?!
Rijec Bozju svecenici tumace na razlicite nacine. Svako svesteno lice ima svoj licni pecat u tumacenju rjeci Bozje, a zasto i ja ne mogu da je tumacinm na nacin koji je prilagodjen meni, tj. mome okruzenju i mome poimanju Boga? Kako mislis da ja i ti na isti nacin razumijevamo i tumacimo Bibliju? Ne radi se o dvostrukom tumacenju, vec smo ja i ti jednostavno razlicite osobe, odrasle na razlicitim prostorima i ne mozemo tumaciti isto. Ja Boga tumacim kao pokazatelja ispravnog i najbezbolnijeg zivota.


Ukratko, ti si u New age fazonu.
Ok. Svako dobro ti želim.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Život - moj najveći promašaj
PostPostano: 06 lis 2019, 09:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Sta je tebi Buenos? Budes sasvim ok, onda neko drugo lice pokazes? Ako se ne slazemo u necemu nema tu ljutnje. Svi smo razliciti. Djetinjast si i tacka.
Nekada imas dobar nastup, a nekada kao razmazeno dijete kojem ,,nije po njegovom,,! Ja ne bogohulim, samo kazem na koji nacin shvatam religiju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Život - moj najveći promašaj
PostPostano: 06 lis 2019, 09:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Lapo-lapo je napisao/la:
Sta je tebi Buenos? Budes sasvim ok, onda neko drugo lice pokazes? Ako se ne slazemo u necemu nema tu ljutnje. Svi smo razliciti. Djetinjast si i tacka.
Nekada imas dobar nastup, a nekada kao razmazeno dijete kojem ,,nije po njegovom,,! Ja ne bogohulim, samo kazem na koji nacin shvatam religiju.


Hrišćansku veru shvataš na vrlo pogrešan način. Kažem ti iz najbolje namere, poslednji put.

Ne može sa tobom inteligentno da se diskutuje. Alergična si na činjenice i logiku.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Život - moj najveći promašaj
PostPostano: 06 lis 2019, 10:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
buenos aires je napisao/la:
Lapo-lapo je napisao/la:
Sta je tebi Buenos? Budes sasvim ok, onda neko drugo lice pokazes? Ako se ne slazemo u necemu nema tu ljutnje. Svi smo razliciti. Djetinjast si i tacka.
Nekada imas dobar nastup, a nekada kao razmazeno dijete kojem ,,nije po njegovom,,! Ja ne bogohulim, samo kazem na koji nacin shvatam religiju.


Hrišćansku veru shvataš na vrlo pogrešan način. Kažem ti iz najbolje namere, poslednji put.

Ne može sa tobom inteligentno da se diskutuje. Alergična si na činjenice i logiku.

Dobro. Jesam. Za mene je Biblija bajka za odrasle. Ja sam se trudila shvatiti i prihvatiti, ali nije islo. Postoji jedan dio u meni koji se plasi necega, u stvari Bozjih zapovjedi, ali opet na sve gledam logicki....To je sve pisao neko da bi ljude usmjerio na dobro, jer covjek bez straha, u ovom slucaju od Boga, je zvjer. Covjek mora da se boji necega da nebi pustio svojoj volji mnoge stvari koje bi ugrozile covjeka i covjecanstvo. Za mene je Biblija upustvo za jedan ispravan zivot u kojem ne mislis samo na sebe, vec i na svoje bliznje i zajednicu. Dio istorijskih dogadjaja, dio legendi, dio necega promisljeno napisanog kako bi usmjerilo mase. I jos nesto, religija je vrsta vlasti nad ljudima. Ja zelim biti slobodna, onoliko koliko mogu za sebe uciniti u zivotu. Ne mogu nikada do kraja vjerovati u nekakvu ideologiju, u Stvoritelja onakvog kakvog mi namecu i dr.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Život - moj najveći promašaj
PostPostano: 06 lis 2019, 11:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Bar si iskreno priznala da nisi kršćanka, i da nisi na božijem putu.

Ja sam tako razmišljao s 22 godine. Pre svega jer se Svetog pisma nisam dotakao, a već sam mišljenje imao. Bio tamo neki dokumentarac, ma lažu sve...

Gospod Bog je kao kulturni porodični lekar, ako ti je loše ne očekuj da će navaliti kroz prozor da te pregleda. Moraš ga kulturno i lepo zamoliti da uđe na vrata, da zna da je dobrodošao u tvoj život. A onda mu moraš iskreno reći šta te boli, i od kada.

Nema laži, nema izmotavanja. Bog zna svačije srce, slagati možeš samo ljude. A ni to uvek ne ide glat.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Život - moj najveći promašaj
PostPostano: 06 lis 2019, 13:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
buenos aires je napisao/la:
Bar si iskreno priznala da nisi kršćanka, i da nisi na božijem putu.

Ja sam tako razmišljao s 22 godine. Pre svega jer se Svetog pisma nisam dotakao, a već sam mišljenje imao. Bio tamo neki dokumentarac, ma lažu sve...

Gospod Bog je kao kulturni porodični lekar, ako ti je loše ne očekuj da će navaliti kroz prozor da te pregleda. Moraš ga kulturno i lepo zamoliti da uđe na vrata, da zna da je dobrodošao u tvoj život. A onda mu moraš iskreno reći šta te boli, i od kada.

Nema laži, nema izmotavanja. Bog zna svačije srce, slagati možeš samo ljude. A ni to uvek ne ide glat.


Ja jesam krscanka i na bozjem sam putu. Ispravno zivim.Ako je tako kako si napisao da Bog sve vidi i osjeti, onda sam njegova miljenica. A u vezi tebe cemo jos da razmotrimo sta i kako...Ne mozes prije podne biti andjeo, a popodne vrag?!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Život - moj najveći promašaj
PostPostano: 06 lis 2019, 13:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Lapo-lapo je napisao/la:
buenos aires je napisao/la:
Bar si iskreno priznala da nisi kršćanka, i da nisi na božijem putu.

Ja sam tako razmišljao s 22 godine. Pre svega jer se Svetog pisma nisam dotakao, a već sam mišljenje imao. Bio tamo neki dokumentarac, ma lažu sve...

Gospod Bog je kao kulturni porodični lekar, ako ti je loše ne očekuj da će navaliti kroz prozor da te pregleda. Moraš ga kulturno i lepo zamoliti da uđe na vrata, da zna da je dobrodošao u tvoj život. A onda mu moraš iskreno reći šta te boli, i od kada.

Nema laži, nema izmotavanja. Bog zna svačije srce, slagati možeš samo ljude. A ni to uvek ne ide glat.


Ja jesam krscanka i na bozjem sam putu. Ispravno zivim.Ako je tako kako si napisao da Bog sve vidi i osjeti, onda sam njegova miljenica. A u vezi tebe cemo jos da razmotrimo sta i kako...Ne mozes prije podne biti andjeo, a popodne vrag?!


Čemu onda služi sveta euhraristija? Ispoved? Pričešće?

Ja sam jedno vreme pokušavao da budem kućni vernik, ne može to... Nije to samo moj Bog, već naš Bog.

Pa da bi mu se zajedno molili, imamo kuće božije. Ja sam u 5 na svetoj misi. Ostali po svojoj volji i savesti.

Ne bih dužio više o tome. Nije ni tema.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Život - moj najveći promašaj
PostPostano: 06 lis 2019, 13:57 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30070
Lapo-lapo je napisao/la:
Naša Kvačica je napisao/la:
Ispričavam se, nisam htio gledati s visoka. Zaista mislim da je čovjek sretan kad ne razmišlja. Ne kaže se bezveze blago onom tko mlad poludi, život mu u veselju prođe.

Takav sam ti i sam. :w00t

Inače, imam blizu 50, bavim se poduzetništvom, većinom tehnologijom, izvoz 90%.

Hvala. Kako stignes biti uspjesan kada vecinu vremena provodis ovdje?


Da, zaista to nekad može biti problem. Pravio sam pauze od foruma kad je to situacija tražila.

Lapo-lapo je napisao/la:
Dobro. Jesam. Za mene je Biblija bajka za odrasle.


Lapo-lapo je napisao/la:
Ja jesam krscanka


Kako možeš biti kršćanka ako ti je Biblija bajka za odrasle? Jedino mjesto gdje je opisan Krist je u Bibliji.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Život - moj najveći promašaj
PostPostano: 06 lis 2019, 13:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
buenos aires je napisao/la:
Lapo-lapo je napisao/la:

Ja jesam krscanka i na bozjem sam putu. Ispravno zivim.Ako je tako kako si napisao da Bog sve vidi i osjeti, onda sam njegova miljenica. A u vezi tebe cemo jos da razmotrimo sta i kako...Ne mozes prije podne biti andjeo, a popodne vrag?!


Čemu onda služi sveta euhraristija? Ispoved? Pričešće?

Ja sam jedno vreme pokušavao da budem kućni vernik, ne može to... Nije to samo moj Bog, već naš Bog.

Pa da bi mu se zajedno molili, imamo kuće božije. Ja sam u 5 na svetoj misi. Ostali po svojoj volji i savesti.

Ne bih dužio više o tome. Nije ni tema.

Euhraristija ili pricest je jedan ritual koji navodi na pomirenje zavadjenih, na zajednistvo u dobru i zlu i tim cinom kazujes da si oprostio, pomirio se, te da prihvatas zrtvu u ime Isusa, a odrices se svoje mrznje ili neprijateljstva. To sam sada na brzinu napisala, samo da znas smisao. A ispovdjedanje je nista drugo nego saznanje od mjestana kako se zivi, ko je vjeran, ko nevjeran, ko je ukrao, ubio i pocinio nesto lose. Buduci da je svestenik nekada ima vaznu ulogu u zajednici, on je rjesavao mnoge probleme, upoznavao ljude da bi lakse vrsio sluzbu, sve u svemu informisao se i drzao zajednicu ,,pod kontrolom,,!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Život - moj najveći promašaj
PostPostano: 06 lis 2019, 14:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Naša Kvačica je napisao/la:
Lapo-lapo je napisao/la:
Hvala. Kako stignes biti uspjesan kada vecinu vremena provodis ovdje?


Da, zaista to nekad može biti problem. Pravio sam pauze od foruma kad je to situacija tražila.

Lapo-lapo je napisao/la:
Dobro. Jesam. Za mene je Biblija bajka za odrasle.


Lapo-lapo je napisao/la:
Ja jesam krscanka


Kako možeš biti kršćanka ako ti je Biblija bajka za odrasle? Jedino mjesto gdje je opisan Krist je u Bibliji.


Ja sam po rodjenju krscanka. Nije me niko pitao. Ni za krstenje ni za krizmu. Ostane nesto, nije da ne ostane, ali moja licnost je jako skepticna po pitanju mnogih stvari. Ali, ....opet naglasavam, postujem vecinu stvari, mozda i bolje nego vjernici koji se izjasnjavaju tako i redovno odu na misu. Nije ni da ne odem nikada u crkvu, jednom godinje platm zai oca misu i to je to. Vise kao obaveza, a ne religioznost.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Život - moj najveći promašaj
PostPostano: 06 lis 2019, 14:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Mozda osjecam nepovjerenje prema svemu jer kada mi je otac umro svestenik nije htjeo doci na sprovod, jer kao nije bio crkveno vjencan i nije davao prilog. Jedan Varesanin koji se kasnije skinuo i ozenio jednu lujku.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 42 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 44 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO