HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 12:18.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 22 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Što ste po struci?
PostPostano: 31 lis 2019, 04:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 pro 2018, 12:46
Postovi: 1678
Lokacija: Zagreb, RH, EU, safe European home
Ja sam magistar pov po ovom bolonjskom modelu, zapravo de facto samo diplomirani povjesničar. Što ste vi po struci?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što ste po struci?
PostPostano: 31 lis 2019, 05:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 vel 2018, 07:02
Postovi: 318
Za mene više bila bih privlačna tema s naslovom" kime ste bih zeljili biti u po struči?"

Općenito graditelj iliti radnik za gradiliste. Imam i uski specijalitet, al nije bas dobar u tome zato općenito smatram sebe radnikom gradista jer radim na razlićitima smjerama za izgradnju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što ste po struci?
PostPostano: 31 lis 2019, 09:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Gazda.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što ste po struci?
PostPostano: 31 lis 2019, 09:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 lis 2009, 09:48
Postovi: 482
Traper


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što ste po struci?
PostPostano: 31 lis 2019, 12:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Rob.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što ste po struci?
PostPostano: 31 lis 2019, 12:56 
Offline

Pridružen/a: 02 lip 2013, 21:35
Postovi: 1362
Lokacija: u prolazu
Radnik

_________________
When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace - Jimi Hendrix


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što ste po struci?
PostPostano: 31 lis 2019, 15:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 srp 2019, 20:21
Postovi: 837
Časnik palube.
Završio sam srednjoškolsku prekvalifikaciju i zarađujem nekoliko puta više nego doktori, i više nego saborski zastupnici.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što ste po struci?
PostPostano: 02 stu 2019, 10:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 19 stu 2010, 10:50
Postovi: 10119
Lokacija: Banja Luka
utjerivač dugova

slika

_________________
Sunce izlazi na Istoku . Ništa nije moćnije od ideje čije je vrijeme stiglo .


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što ste po struci?
PostPostano: 02 stu 2019, 12:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Realno, mađioničar.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što ste po struci?
PostPostano: 02 stu 2019, 19:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19704
Ovo i ono, tu i tamo.

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što ste po struci?
PostPostano: 05 stu 2019, 14:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Vidi se po temama na kojim sudjelujem da sam s ekonomskog. Iako je ekonomski na zapadu i dalje "jak" faks (naspram nekakvih općih "business" i "commerce"), ipak mi sad sve to djeluje pomalo slabo i ubleharski, pa mi je žao što nisam odabrao prirodne znanosti ili STEM, ili čak neki pošten zanat. Taj "manjak" sam čak iz čiste zabave (i dokazivanja da mogu) odlučio poništiti na par načina. Prvi i najluđi je kroz stjecanja certifikata za automehaničara (krenuo sam, ali nisam završio jer se sadašnji start-up ispriječio, ali riješit ćemo i to). Drugi je kroz stjecanje nekoliko formalnih informatičkih certifikata (ništa preteško i ništa 100% završeno za sada, uglavnom pomalo za SEO, Adsense/DFP). Djecu treba tjerati samo u STEM ili dobar zanat, ništa drugo.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što ste po struci?
PostPostano: 09 stu 2019, 18:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 tra 2018, 12:41
Postovi: 4910
Proleter

_________________
JA SAM ZAGREB !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što ste po struci?
PostPostano: 09 stu 2019, 18:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 srp 2019, 20:21
Postovi: 837
Ministry of Sound je napisao/la:
Vidi se po temama na kojim sudjelujem da sam s ekonomskog. Iako je ekonomski na zapadu i dalje "jak" faks (naspram nekakvih općih "business" i "commerce"), ipak mi sad sve to djeluje pomalo slabo i ubleharski, pa mi je žao što nisam odabrao prirodne znanosti ili STEM, ili čak neki pošten zanat. Taj "manjak" sam čak iz čiste zabave (i dokazivanja da mogu) odlučio poništiti na par načina. Prvi i najluđi je kroz stjecanja certifikata za automehaničara (krenuo sam, ali nisam završio jer se sadašnji start-up ispriječio, ali riješit ćemo i to). Drugi je kroz stjecanje nekoliko formalnih informatičkih certifikata (ništa preteško i ništa 100% završeno za sada, uglavnom pomalo za SEO, Adsense/DFP). Djecu treba tjerati samo u STEM ili dobar zanat, ništa drugo.


Tako je. Sustav obrazovanja kojeg imamo (pogotovo u istočnoj europi koji je relikt socijalizma koji svrstava ljude u ladice i na temelju predmeta u kojem su bili dobri u školi bira buduće zanimanje) je potpuni i apsolutni promašaj, na zapadu se malo više naglaska stavlja na radu i praksi umjesto na preseravanju kao u ex socijalističkim zemljama zato su tu gdje jesu.
I ja sam završio fakultet sa kojim sam radio za 5500 kn mjesečno.
Sada zaradim za pola godine kao prije za nekoliko godina.
Primjetio sam da svi koji su završavali zanate ili ranije počeli raditi su bolje prošli od ovih što su išli na fakultete.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što ste po struci?
PostPostano: 10 stu 2019, 08:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Clint Eastwood je napisao/la:
Ministry of Sound je napisao/la:
Vidi se po temama na kojim sudjelujem da sam s ekonomskog. Iako je ekonomski na zapadu i dalje "jak" faks (naspram nekakvih općih "business" i "commerce"), ipak mi sad sve to djeluje pomalo slabo i ubleharski, pa mi je žao što nisam odabrao prirodne znanosti ili STEM, ili čak neki pošten zanat. Taj "manjak" sam čak iz čiste zabave (i dokazivanja da mogu) odlučio poništiti na par načina. Prvi i najluđi je kroz stjecanja certifikata za automehaničara (krenuo sam, ali nisam završio jer se sadašnji start-up ispriječio, ali riješit ćemo i to). Drugi je kroz stjecanje nekoliko formalnih informatičkih certifikata (ništa preteško i ništa 100% završeno za sada, uglavnom pomalo za SEO, Adsense/DFP). Djecu treba tjerati samo u STEM ili dobar zanat, ništa drugo.


Tako je. Sustav obrazovanja kojeg imamo (pogotovo u istočnoj europi koji je relikt socijalizma koji svrstava ljude u ladice i na temelju predmeta u kojem su bili dobri u školi bira buduće zanimanje) je potpuni i apsolutni promašaj, na zapadu se malo više naglaska stavlja na radu i praksi umjesto na preseravanju kao u ex socijalističkim zemljama zato su tu gdje jesu.
I ja sam završio fakultet sa kojim sam radio za 5500 kn mjesečno.
Sada zaradim za pola godine kao prije za nekoliko godina.
Primjetio sam da svi koji su završavali zanate ili ranije počeli raditi su bolje prošli od ovih što su išli na fakultete.


Moram malo reterirati od gore izrečenog, odnosno malo pojasniti ili dodati konteksta. Nisam mislio reći da je sve van STEM puno manje vrijednosti. Šta bi bili bez kulture, umjetnosti, književnosti, povjesničara? Neka vrsta čovjekolikih robota? Mislio sam samo na dojam da generiramo previše kadra u društvenim znanostima, mada percepciju ne mogu potkrijepiti konkretnim brojkama jer nisam proučavao, niti mi je to tema od odsutnog značaja. Samo sam uvjeren da bi bili na dobitku kad bi 10% budućih ekonomista i sl. ubacili na PMF ili FER.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što ste po struci?
PostPostano: 19 stu 2019, 10:48 
Offline

Pridružen/a: 19 kol 2015, 11:38
Postovi: 3881
Ovo uopće nije istina da na zapadu obrazuju ljude za rad, a na istoku u ex-socijalističkim zemljama za nepotrebnu teoriju. Zašto onda taj zapad ide na istok po radnike, zanatlije, inženjere i ostale?

Zapad zapravo proizvodi fah-idiote, naprimjer inženjer koji projektira automobile i zadužen je za osovine, a nema pojma da li auto ima neka sjedala i kakva. Dok je kod nas u jugoindustrijama bilo predviđeno po planu obuke da svaki novi radnik mora upoznati sve odjele što rade, barem osnovno.

Što se tiče zanat ili VSS, sve ovisi kakav si u onome što radiš. I ja sam nekad sa VSS radio za 4000 kn, ali i tako se stječe iskustvo i temelj za nešto više kasnije. Ne slažem se s onim pretežno američkim doktrinama da svi mogu postati uspješni poduzetnici sa 18 godina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što ste po struci?
PostPostano: 19 stu 2019, 11:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
Kaftanzoglio je napisao/la:

Zapad zapravo proizvodi fah-idiote, naprimjer inženjer koji projektira automobile i zadužen je za osovine, a nema pojma da li auto ima neka sjedala i kakva. Dok je kod nas u jugoindustrijama bilo predviđeno po planu obuke da svaki novi radnik mora upoznati sve odjele što rade, barem osnovno.



baš naprotiv. oni imaju puno više prakse u školi i na sveučilištu. moje tehničarke su znale apsolutno sve metode koje su se tad koristile u labosu. ja sam imala teoretsko znanje i nešto praktičnog (samo jer sam gnjavila asistente i volontirala za svaku pokaznu vježbu ako su nas pustili blizu). većinu sam naučila od njih. interpretacija rezultata i organizacija su bile samo moj posao, ali u eksperimentima su me šišale. ja im kažem - napravite mi to i to i ne moram crtati. podijelimo uzorke i svaka radi samostalno. i stalno su išle na neke edukacije. čim se pojavi neka nova metoda - hop! institut organizira tečaj za njih.
konkretno u Njemačkoj, kad završiš srednju školu, znaš sve raditi. tijekom prakse obiđeš sve laboratorije/pogone i u svakom radiš. ovdje učiš posao tek kad izađeš iz škole. i to ako imaš sreće da gazdi ne treba samo potrčko nego samostalan majstor.

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što ste po struci?
PostPostano: 19 stu 2019, 12:08 
Offline

Pridružen/a: 19 kol 2015, 11:38
Postovi: 3881
Pa dobro svatko ima neka svoja iskustva, ali činjenica je da istok može bez uvezenih stručnjaka sa zapada, kako-tako ali može. Dok bi zapad iste sekunde kolabirao kad bi otišli svi stručnjaci iz bivšeg komunističkog bloka. Pod stručnjake ne mislim samo na VSS, nego sve one što znaju nešto raditi.

Današnji zapadnjaci bi radili samo poslove da tipkaju po kompjuteru i imaju plaće 5-6000 eura, za sve ostalo tu su migranti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što ste po struci?
PostPostano: 19 stu 2019, 12:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
zato smo mi tako razvijeni i napredni, a Zapad propada :D

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što ste po struci?
PostPostano: 19 stu 2019, 16:36 
Offline

Pridružen/a: 19 kol 2015, 11:38
Postovi: 3881
Posljedice se u ekonomiji događaju s nekim vremenskim odmakom. Današnja razvijenost zapada je posljedica rada onih koji su već davno umrli ili su u penziji. Rezultate rada današnjih zapadnjaka ćemo vidjeti za 50 godina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što ste po struci?
PostPostano: 22 stu 2019, 15:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 tra 2018, 12:41
Postovi: 4910
Kaftanzoglio je napisao/la:
Posljedice se u ekonomiji događaju s nekim vremenskim odmakom. Današnja razvijenost zapada je posljedica rada onih koji su već davno umrli ili su u penziji. Rezultate rada današnjih zapadnjaka ćemo vidjeti za 50 godina.


Ovo je teorija s kojom se 100% slažem!

Kad sam analiziro malo Europu i razvoj iste, najveći doprinos današnjem stupnju razvoja su dali njemci odnosno Hitler (čim spomeneš Hitlera izazivaju se kontroverze zbog židova) neke od njih:

Autobahn je izgrađen '30-ih godina u Njemačkoj, ameri su ga prekopirali '50-ih od švaba!

Usisni motori 1944 god. za zrakoplove Messerschmit 262n je prvio avion tvornički rađen s tim motorima. Danas ih koristi cijeli svijet na civilnim avionima, pod nazivom Jet-engine.

Raketni motori za krstareće rakete V1 i V2 napravljeni '40-ih u Njemačkoj. Wehrner von Braun je kasnije razvio rakete za NASA-u program Apollo. To je i danas jedina raketa koja je čovjeka mogla prevesti u svemir. Današnje rakete mogu samo strojeve prevozit u svemir.

Auto za radnike '30-ih, iako se može raspravljat o tome da li je Henry Ford s T-modelom bio prvi ili Ferdinand Porsche s Bubom. U svakom slučaju Hitler je od Porsche tražio Auto koji će bi pristupačan radnicima i srednjoj klasi i koji se neće puno kvarit sve drugo je povijest...jer Auti su do tada bili privilegija bogatih ili entuzaista odnosno fanatika.

Skraćeni radni tjedan, odnosno petkom rad do podne je uveden od Hitlera da bi obitelji iz gradova mogli za vikend otići na selo kod djedova i baka ili čisto na piknik na čisti zrak, naravno u svojoj Bubi.

Mostovi u Njemačkoj su rađeni s ugrađenim cijevima za kablove, jer su smatrali da će u budućnosti struja i telefoni bit rasprostranjeni svuda, pa će trebat i veće kablove.

Ferdinand Porsche je razvio prvi električni Auto 1898 godine za neki sajam izložbu.

Njemci su izmislili prve kamere za snimanje videa, još prije WW2.

CERN je izmislio internet '60-godina, kasnije britanac što je radio u CERN-u je izmislio prvu web stranicu!

Realno mi smo generacije koje žive na razvoju generacija prije nas, mislim da je to prije svega posljedica lažne demokracije, ubiti ta lažna demokracija je novi komunizam.
Danas se pojedinac u multikorporacijama ne smije isticati, nego svi novi projekti trebaju donijet zaslugu cijelom timu. Pojedinac se treba prilagoditi timu, samim time suzbiti svoj karakter koji mu u većini slučajeva i daje taj štih genijalca/inovatora.

_________________
JA SAM ZAGREB !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što ste po struci?
PostPostano: 22 stu 2019, 15:59 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30051
Kaftanzoglio je napisao/la:
Posljedice se u ekonomiji događaju s nekim vremenskim odmakom. Današnja razvijenost zapada je posljedica rada onih koji su već davno umrli ili su u penziji. Rezultate rada današnjih zapadnjaka ćemo vidjeti za 50 godina.


Bravo, nek je to netko rekao da ne moram ja. :palacgore1

Zapad živi na staroj slavi. Liberali vole reći kako su stvorili društvo blagostanja, a istina je da taj zapad od kako su liberali postepeno uvodili svoju bolest gubi utjecaj u svijetu. U zadnjih 60-70 godina, postotak po postotak zapad sve više opada a druge sile rastu. Do nedavno svjetske sile u Europi postat će uskoro kao zemlje trećeg svijeta.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što ste po struci?
PostPostano: 22 stu 2019, 16:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 srp 2019, 20:21
Postovi: 837
Europa živi na staroj slavi, za SAD se to ne može reći.
Najveći doprinos razvoju zapadne civilizacije dali su anglosaksonci, nikakvi njemci, to je najviše zbog njihovog mentaliteta koji je sklon preuzimanju rizika za razliku od komformističkog robovskog njemačkog kontinentalnog mentaliteta.
Ne gubi zapad status sile nego Europa, kao globalne sile se ističu SAD i Kina.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 22 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 21 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO