HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 13:31.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 27 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Hrvatska jela
PostPostano: 28 svi 2016, 06:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Listajući knjigu, from Venice to Istanbul, poznatog britanskog kuhara (nije za mene, poklon za mamu), Ricka Steina sa BBC-a, pronađoh dosta i hrvatskih recepata. Vremenom ću ih ubaciti i ovdje.

Krećemo s ovim, kojeg je naveo kao omiljeni recept u cijeloj knjizi (koja pokriva Italiju, točnije Veneciju, Hrvatsku, Albaniju, Grčku i Tursku).

slika

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska jela
PostPostano: 22 srp 2016, 13:37 
Offline

Pridružen/a: 21 srp 2016, 18:38
Postovi: 5
Recepti naših baka i niz drugih recepata tradicionalne hrvatske kuhinje našla sam na link-u http://www.holidayincro.com/autohtoni-t ... 5ITrdR94sY


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska jela
PostPostano: 23 lis 2019, 13:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Keške - jelo koje se pravi na Badnje veče


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska jela
PostPostano: 24 pro 2019, 13:03 
Offline

Pridružen/a: 02 stu 2019, 16:04
Postovi: 584
haha ovo je crazy. otidjite do minute 10 ca.

nisam ni znao da se kod nas ovakve stvari jedu

https://www.youtube.com/watch?v=YJSMR_y6bvo

_________________
Jesu li "Bošnjaci" genocidofili ili genocidofobi ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska jela
PostPostano: 24 pro 2019, 14:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
"čušpajz"
ili svastara, kako ga ja zovem. Na njemackom jeziku prilog, ali se moze sluziti i kao samostalno jelo. Ima desetine recepata, ali nase bake su ga pravile tako da su stavljale ono sto se zatekne u spajzu. Osnovne namirnice su povrce, a zatim se mogu dodati knedle, rezanci, riza, komadici mesa. Moze i paradajz sos ili pavlakom zgusnuti jelo.https://bakincuspajz.com/wp-
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska jela
PostPostano: 25 pro 2019, 13:25 
Offline

Pridružen/a: 02 stu 2019, 16:04
Postovi: 584
Cuspajz nije prilog na njemackom jeziku vec se radi o arhaizmu, takoreci. Germanizam kod nas, ako tako hoces.

Sastoji se od spoja prepozicije "zu" (cu) i imenice "Speis(e)" (citaj: spajze / jelo). "Zu" bi znacilo "do", "pri", itd.. Sto sve skupa znaci "pri-jelo" ili "prilog"

Ali, posto se radi o arhaizmu, Nijemci ili Austrijanci, njemacki Svicarci, to danas tek razumiju kad im obrazlozis i objasnis. Danas se na njemackom kaze "Beilage". Citaj bajlage. Takoreci "dodatak", kad govoris o prilozima, tipa riza, kuhano povrce, krompir itd..

_________________
Jesu li "Bošnjaci" genocidofili ili genocidofobi ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska jela
PostPostano: 25 pro 2019, 14:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
KASAP je napisao/la:
Cuspajz nije prilog na njemackom jeziku vec se radi o arhaizmu, takoreci. Germanizam kod nas, ako tako hoces.

Sastoji se od spoja prepozicije "zu" (cu) i imenice "Speis(e)" (citaj: spajze / jelo). "Zu" bi znacilo "do", "pri", itd.. Sto sve skupa znaci "pri-jelo" ili "prilog"

Ali, posto se radi o arhaizmu, Nijemci ili Austrijanci, njemacki Svicarci, to danas tek razumiju kad im obrazlozis i objasnis. Danas se na njemackom kaze "Beilage". Citaj bajlage. Takoreci "dodatak", kad govoris o prilozima, tipa riza, kuhano povrce, krompir itd..

Koja je razlika izmedju dodatka (misli se na dodatak mesu) ili priloga (takodje dodatka mesu). Tema je Hrvatska jela, a ne arhaizam u njemackom jeziku. Smek?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska jela
PostPostano: 25 pro 2019, 14:35 
Offline

Pridružen/a: 02 stu 2019, 16:04
Postovi: 584
Pa nije prilog cuspajz na njemackom jeziku, kao sto si ti to rekla, vec se kaze Beilage. A ja ti samo objasnio kako i zasto. Izvini, necu vise.

_________________
Jesu li "Bošnjaci" genocidofili ili genocidofobi ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska jela
PostPostano: 25 pro 2019, 14:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
KASAP je napisao/la:
Pa nije prilog cuspajz na njemackom jeziku, kao sto si ti to rekla, vec se kaze Beilage. A ja ti samo objasnio kako i zasto. Izvini, necu vise.

Pa dobro, sta sada. Objasnio si. Svima moram niz dlaku.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska jela
PostPostano: 27 pro 2019, 23:32 
Offline

Pridružen/a: 02 lip 2013, 21:35
Postovi: 1362
Lokacija: u prolazu
Cušpajz je varivo (bez mesa), Beilage je dodatak (može biti meso ali ne mora).

Znači nisu sinonimi.

_________________
When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace - Jimi Hendrix


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska jela
PostPostano: 28 pro 2019, 17:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
šukrija je napisao/la:
Cušpajz je varivo (bez mesa), Beilage je dodatak (može biti meso ali ne mora).

Znači nisu sinonimi.

Nije istina da je jelo bez mesa. To je u stvari corba od sastojaka koji se zateknu u spajzu. Kod nas pripremalo kao samostalno jelo. Kada bi bio komad mesa, dodavalo se povrce i paradajz sos, kada je bez mesa dodavalo bi se u corbi od povrca knedlice ili njoke. Jednom rjecju ,,svastara,,


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska jela
PostPostano: 24 vel 2020, 23:15 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2014, 19:53
Postovi: 2159
Koliko sam ja naučena ćušpajz je jelo isključivo od povrća, a uz njega se služi meso. Jelo se jede viljuškom (može se i umakati fini hleb u još finiji saft).

Lapo-lapo, to što ti pominješ je sataraš, đuveč ili jednotavno, kako ti kažeš "svaštara" ali nije ćušpajz bez obzira što etimologija reči navodi da tu ide sve što se može iz špajza ćušnuti u lonac.

Odoh da smažem čašu vode. :zubati

Hrvatska jela ili jela iz Hrvatske, pitanje je sad?!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska jela
PostPostano: 25 vel 2020, 08:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
BGabriel je napisao/la:
Koliko sam ja naučena ćušpajz je jelo isključivo od povrća, a uz njega se služi meso. Jelo se jede viljuškom (može se i umakati fini hleb u još finiji saft).

Lapo-lapo, to što ti pominješ je sataraš, đuveč ili jednotavno, kako ti kažeš "svaštara" ali nije ćušpajz bez obzira što etimologija reči navodi da tu ide sve što se može iz špajza ćušnuti u lonac.

Odoh da smažem čašu vode. :zubati

Hrvatska jela ili jela iz Hrvatske, pitanje je sad?!


Ksenija, ja govorim o ćušpajzu moje bake, porijeklom njemice, koje je u stvari najobičnije varivo zgotovljeno od sastojaka koji su se zatekli u špajzu. Može da se pravi na više načina iz prostog razloga što se kombinuju različite namirnice, ovisno o spoju okusa ili zatečenih sastojaka na polici u špajzu. Nije to sada nekakva velika mudrost. Naravno da može da se kombinuje i s mesom, pretežno piletinom ili junetinom, te da se dodaju noklice i jede se isključivo kašikom. Opet se ponavljam, recept moje bake, što znači jako star i provjeren recept.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska jela
PostPostano: 25 vel 2020, 12:23 
Offline

Pridružen/a: 31 lis 2012, 19:51
Postovi: 5940
Lapo-lapo, razumem, mnogo je varijanti što zavisi od kraja do kraja. Kada pravim prilog od npr. tikvica ja to zovem ćušpajz i uz to idu meso, posebno pripremljeno.

Ćušpajz tvoje bake je vrlo koristan recept jer često nam nešto zafali a u toj varijanti ne. Makar u špajzu imamo luka a nađe se i još po koje povrće. Inače, meni vrlo omiljeno jelo šta god da ćušnem u šerpu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska jela
PostPostano: 25 vel 2020, 14:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Ksenija je napisao/la:
Lapo-lapo, razumem, mnogo je varijanti što zavisi od kraja do kraja. Kada pravim prilog od npr. tikvica ja to zovem ćušpajz i uz to idu meso, posebno pripremljeno.

Ćušpajz tvoje bake je vrlo koristan recept jer često nam nešto zafali a u toj varijanti ne. Makar u špajzu imamo luka a nađe se i još po koje povrće. Inače, meni vrlo omiljeno jelo šta god da ćušnem u šerpu.


Tikvice se u varivu koriste tek posljednjih godina. Probala sam, ali varivo mi nekakvo ,,sluzavo,, a same tikvice bez okusa i mirisa. Definitivno nisu moj izbor sastojka u bilo čemu.Jedino mogu reći da ih mogu pojesti s roštilja, naravno uz meso :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska jela
PostPostano: 25 vel 2020, 14:24 
Offline

Pridružen/a: 31 lis 2012, 19:51
Postovi: 5940
Ako ih spremim sa dodatkom ostalog aromatičnog povrća, sasvim su mi dobre kao i pohovane.
Kada ih spremam same, onda ide bešamel sos i to je prilog uz meso.
A jesi u pravu, samo obarene nemaju naročit ukus.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska jela
PostPostano: 09 ožu 2020, 09:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Ajnpren juha

Kruh star 2 dana isjeći na kockice i preliti juhom:
Zagrije se ulje u tavi, polako dodaje brašno uz neprestano miješanje, vegeta i kada poprimi tamniju boju dolije se vode po potrebi i još malo kuva, 5- 7 minuta. Može se dodati i malo sitno nasjeckanog peršina i bibera.

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska jela
PostPostano: 11 ožu 2020, 20:43 
Offline

Pridružen/a: 31 lis 2012, 19:51
Postovi: 5940
Ajnpren juha?! Čija?
Na stranu što je ovo jedan od sto načina pripreme iste. Za sedam minuta kuvanja starog hleba dobija se popara.
Zipa vegeta. :ucelo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska jela
PostPostano: 11 ožu 2020, 20:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Ksenija je napisao/la:
Ajnpren juha?! Čija?
Na stranu što je ovo jedan od sto načina pripreme iste. Za sedam minuta kuvanja starog hleba dobija se popara.
Zipa vegeta. :ucelo


Jaoj, Ksenija, ne kuva se kruh, nego se zalije s kipucom juhom?!!!!
Nije vazno cime posolis, da li Vgeta, morska so, kamena so, mediteranska so, celerova so, crna Havajska, Himalajska, so bambusa itd. Preporucujem Tuzlansku so.
Hajde postavi ti recept da vidimo sta spravljas?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska jela
PostPostano: 12 ožu 2020, 07:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Čobanac

Staro slavonsko jelo koje je dobilo ime po cobanima koji su ga spremali na otvorenom, u kotlicu. Moze se praviti od vise vrsta mesa, ukljucujuci i divljac. U cobanac se stavlja preprzeni crveni luk, razno povrce po izboru i obilje slatke i ljute paprike, so, biber, cesnjak, lovorov list, koncentrat paradajza, persin i celer, ljuti feferon, crno vino....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska jela
PostPostano: 12 ožu 2020, 12:54 
Offline

Pridružen/a: 31 lis 2012, 19:51
Postovi: 5940
Lapo-lapo je napisao/la:
Ksenija je napisao/la:
Ajnpren juha?! Čija?
Na stranu što je ovo jedan od sto načina pripreme iste. Za sedam minuta kuvanja starog hleba dobija se popara.
Zipa vegeta. :ucelo


Jaoj, Ksenija, ne kuva se kruh, nego se zalije s kipucom juhom?!!!!
Nije vazno cime posolis, da li Vgeta, morska so, kamena so, mediteranska so, celerova so, crna Havajska, Himalajska, so bambusa itd. Preporucujem Tuzlansku so.
Hajde postavi ti recept da vidimo sta spravljas?


Ma ok, nisam vaš recept shvatila baš ozbiljno, NE ZAMERITE.
Priznajem da nikada u životu nisam kuvala famoznu "ajnpren juhu" ali sam čula za nju.
Vegeta ili ne - VELIKO JE pitanje. Ako je potrebno dodatno objašnjenje zbog čega takav stav, biću vrlo raspoložena da ga iznesem čim budem imala dovoljno vremena.

Ponavljam pitanje: Čija?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska jela
PostPostano: 12 ožu 2020, 19:24 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546
Pitaju mene kolege jel' se jede kod nas pura. Kažem ja pa normalno, pura z mlincima. Trebalo mi je neko vrijeme da shvatim zašto svi umiru od smijeha... =))


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska jela
PostPostano: 12 ožu 2020, 20:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Ksenija je napisao/la:
Lapo-lapo je napisao/la:

Jaoj, Ksenija, ne kuva se kruh, nego se zalije s kipucom juhom?!!!!
Nije vazno cime posolis, da li Vgeta, morska so, kamena so, mediteranska so, celerova so, crna Havajska, Himalajska, so bambusa itd. Preporucujem Tuzlansku so.
Hajde postavi ti recept da vidimo sta spravljas?


Ma ok, nisam vaš recept shvatila baš ozbiljno, NE ZAMERITE.
Priznajem da nikada u životu nisam kuvala famoznu "ajnpren juhu" ali sam čula za nju.
Vegeta ili ne - VELIKO JE pitanje. Ako je potrebno dodatno objašnjenje zbog čega takav stav, biću vrlo raspoložena da ga iznesem čim budem imala dovoljno vremena.

Ponavljam pitanje: Čija?


"Einbrennsuppe", ili anpren juha potice sa juga Njemacke, Austrije i Svicarske. Ako se pitas zasto sam je stavila u ,,hrvatska jela,, zato jer je moja baka je pravila, tj. moja hrvatska polovina familije, dok druga i dan danas nije nikada cula za nju. A sta s vegetom??? I vegetu su nekada bake pravile na svoj nacin, sjeckale, susile povrce i mijesale sa solju, te stavljale u velike tegle.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska jela
PostPostano: 14 ožu 2020, 11:57 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 17:47
Postovi: 4042
Ta juha je nešto najodvratnije to sam jeo. A jedem skoro sve. Od smrada uprženog brašna mi se diže želudac.

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska jela
PostPostano: 14 ožu 2020, 14:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Divlja svinja5 je napisao/la:
Ta juha je nešto najodvratnije to sam jeo. A jedem skoro sve. Od smrada uprženog brašna mi se diže želudac.


Gle cuda? Pa to su recepti nasih baka, sirotinjski, bez milion dodataka kao danas, bez vodica za zdravu prehranu, ali skuvano s mnogo ljubavi i paznje. Ono sto se jelo u djetinjstvo mirise cijeli zivot. A sta je divlja svinja jela? Odakle si, pa cu ti reci sta si jeo?


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 27 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 21 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO