HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 lis 2024, 11:23.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 1082 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 44  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 13 tra 2020, 20:23 
Offline

Pridružen/a: 08 pro 2017, 22:27
Postovi: 6428
zaba1111 je napisao/la:
I aj ti sad ostani pristojan.
Nemaš brate pojma, a ja sam izgubio živce davno.
Imaš sasvim dovoljno na prošloj stranici, kad uvidim da si barem štogod savladao mogu nastavit dalje sa još nekim bitnim uzrocima za zaostajanje određenih područja.
Teško je objasnit nekome složene procese ko inače sve probleme doživlja prilično jednostavno tipa "Pokrali Čović i HDZ"...
Znači kad vidim da ima imalo napretka kod tebe onda ćemo nastaviti.
Dotad čuvaj se Čovića i nedaj HDZu nase.

Naravno da sam procitao sve na zadnjoj stranici i iskreno nisam fasciniran napisanim. Da se radi o nekakvoj razlici od 10-20 pa i 30% ja bi u potpunosti razumio ovo sto pises al na trenutnu situaciju mozemo dobiti samo jedan odgovor a on je mentalitet...

Koji je takav kao da ste nekakvi imigranti koji jedva cekaju da se ispale negdje dalje.Naravno da vi niste degenerici jer svugdje ste među najuspjesnijima(perecija,Njemacka,Austrija) al vi nemate gotovo nikakvog osjecaja za svoju grudu i svoj rod i upravo se gore najvise forsira prica o Covicu lopovu, hdz-u itd...

_________________
"Sretni robovi su najljuci neprijatelji slobode" !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 13 tra 2020, 20:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 tra 2018, 22:19
Postovi: 3578
Ljudi su najveći problem. Pogledajte veličinu općina TG, Li i Kupres i realni broj stanovnika i onda uzmite realni broj stanovnika za Grude i veličinu te općine i sve će vam biti jasno.

Još kad na to dodaš da se pored Gruda nalaze i Posušje i ŠB i Ljubuški pa i Imotski, a između njih sve velika sela, a u HBŽ između 3 grada ima pol sata do sat jahanja.

Kao što rekoh, malo turizma, malo poljoprivrede, malo energetskog potencijala i u te 3 općine 40 000 ljudi može pristojno zivjeti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 13 tra 2020, 21:03 
Offline

Pridružen/a: 08 pro 2017, 22:27
Postovi: 6428
Uzmimo na primjer jedno Rakitno koje je na identicnoj nadmorskoj visini, polozaju( dijeli vas jedno brdo) kao i udaljenost od nekog veceg centra. Čak su veca,izoliranija vukojebina od vas, bez ijednog znacajnog pravca al oni imaju rekordno nisku nezaposlenost,cak su prosirili utjecaj i na vas kraj kao i na glamoc... Jedan Šišović ima 200 ljudi na placi iako ima daleko slabije resurse od vas.

Imate vi bogalja po svijetu, toliko mocnih da mogu doticnog ponizavat kad hoce al na kraju on ulaze u rodni kraj(pored bezbroj ostalih mogucnosti) dok vasi uzivaju na livanjskoj,duvanjskoj noci u frankfurtu

_________________
"Sretni robovi su najljuci neprijatelji slobode" !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 13 tra 2020, 21:16 
Offline

Pridružen/a: 08 pro 2017, 22:27
Postovi: 6428
1986 je napisao/la:
Ljudi su najveći problem. Pogledajte veličinu općina TG, Li i Kupres i realni broj stanovnika i onda uzmite realni broj stanovnika za Grude i veličinu te općine i sve će vam biti jasno.

Još kad na to dodaš da se pored Gruda nalaze i Posušje i ŠB i Ljubuški pa i Imotski, a između njih sve velika sela, a u HBŽ između 3 grada ima pol sata do sat jahanja.

Kao što rekoh, malo turizma, malo poljoprivrede, malo energetskog potencijala i u te 3 općine 40 000 ljudi može pristojno zivjeti.

Da je gore skutorski mentalitet tada bi Livno jos uvijek bilo 2 grad po velicini kod Hrvata iz bih...

Oni jednostavno moraju igrati na sljedece karte:
-Masovni razvoj turizma(zimskog i lovnog)
-Bolja iskoristivost šuma koje mogu generirat dosta radnih mjesta
-Masovnija poljoprivreda, imaju resurse koji potpomognuti sa izvana mogu velike stvari postic
-Proizvodnja na bazi aluminija(otvori,vrata i ostali dijelovi) za ciju prodaju imaju jako veliku mrezu svojih po njemackoj
-Otvaranje malih firmi (2-10 ljudi) te radit po dalmaciji(građevinski radovi,razni servisi itd). Na idealnom su polozaju jer im je dosta sredina jako blizu. Mogu komotno kontrolirat prostor od Makarske pa do Zadra iako im je samo splitsko podrucje dovoljno...

_________________
"Sretni robovi su najljuci neprijatelji slobode" !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 13 tra 2020, 21:17 
Offline

Pridružen/a: 12 pro 2019, 01:14
Postovi: 780
Diablo je napisao/la:
Uzmimo na primjer jedno Rakitno koje je na identicnoj nadmorskoj visini, polozaju( dijeli vas jedno brdo) kao i udaljenost od nekog veceg centra. Čak su veca,izoliranija vukojebina od vas, bez ijednog znacajnog pravca al oni imaju rekordno nisku nezaposlenost,cak su prosirili utjecaj i na vas kraj kao i na glamoc... Jedan Šišović ima 200 ljudi na placi iako ima daleko slabije resurse od vas.

Imate vi bogalja po svijetu, toliko mocnih da mogu doticnog ponizavat kad hoce al na kraju on ulaze u rodni kraj(pored bezbroj ostalih mogucnosti) dok vasi uzivaju na livanjskoj,duvanjskoj noci u frankfurtu


Duvnjaci su bosančine žešće, luzerski izbjeglički mentalitet, Livno da ne spominjem, čak i jedan Ljubuški zaostaje za ostatkom čistog Škutorlanda koji dominira jer čim imaš Muslimana imaš razne devijacije, tako su i imali i Blaža i par partizanskih sela, ali to sam primjetio dok sam bio u TG čim imaš Muslimana odma je drugačiji mentalitet naših, podvijaju rep, krive govor, paze šta će reć, bježe i dezertiraju, kmeče i postaju ko i oni, ma fuj, žalosno samo što su naša čista škutorska sela sa juga općine pod njima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 13 tra 2020, 21:31 
Offline

Pridružen/a: 08 pro 2017, 22:27
Postovi: 6428
Politikant je napisao/la:
Diablo je napisao/la:
Uzmimo na primjer jedno Rakitno koje je na identicnoj nadmorskoj visini, polozaju( dijeli vas jedno brdo) kao i udaljenost od nekog veceg centra. Čak su veca,izoliranija vukojebina od vas, bez ijednog znacajnog pravca al oni imaju rekordno nisku nezaposlenost,cak su prosirili utjecaj i na vas kraj kao i na glamoc... Jedan Šišović ima 200 ljudi na placi iako ima daleko slabije resurse od vas.

Imate vi bogalja po svijetu, toliko mocnih da mogu doticnog ponizavat kad hoce al na kraju on ulaze u rodni kraj(pored bezbroj ostalih mogucnosti) dok vasi uzivaju na livanjskoj,duvanjskoj noci u frankfurtu


Duvnjaci su bosančine žešće, luzerski izbjeglički mentalitet, Livno da ne spominjem, čak i jedan Ljubuški zaostaje za ostatkom čistog Škutorlanda koji dominira jer čim imaš Muslimana imaš razne devijacije, tako su i imali i Blaža i par partizanskih sela, ali to sam primjetio dok sam bio u TG čim imaš Muslimana odma je drugačiji mentalitet naših, podvijaju rep, krive govor, paze šta će reć, bježe i dezertiraju, kmeče i postaju ko i oni, ma fuj, žalosno samo što su naša čista škutorska sela sa juga općine pod njima.

Da, dalo bi se u svu pricu i Ljubuski ubacit ,grad zbog kojeg svi zabini upisi padaju u vodu...

_________________
"Sretni robovi su najljuci neprijatelji slobode" !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 13 tra 2020, 21:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 14:41
Postovi: 6351
Najuspješniji ljudi iz TG su iz tvog i mog kraja, daleko najbogatiji svi odreda, vjerovatno su ljudi iz toga dijela TG općine u prosjeku i najbogatiji u HB. A koji je najiseljniji kraj tg općine, pa upravo taj.
Zašto je to tako, zato što je taj kraj ne samo daleko od većih centara, nego daleko i od livna i od duvna, daleko od škole, daleko od posla. Šrednja škola je iz Vinice udaljena 50 km, ona se prva iselila, kasnije Buško blato, jezero je potopilo zemlju i val iseljavanja je krenuo.
Danas svaki duvnjak doslovno ima najmanje starica u Njemačkoj koji zove da se dođe radit za 2-3 tisuće eura i nudi pomoć za smještaj, nijednom takvom ne pada na pamet raditi u super uspješnom posušju i grudama za 500 eu.
Ovi s početka bogataši danas žive u svom kraju, puno ih je selo, više stanovnika ima nego prije 20 godina, ali su djeca vani. Jel oni ne vole svoje selo? Ili daleko od centra, daleko od autoputa, na velikoj nm, u slabonaseljenom području, bez turističkih i poljoprivrednih potencijala nema uvjeta za ozbiljne biznise.

Rakitno ima jednu farmu i kapaciteti za biznis su potrošeni, jednako kao što je duvanjsko polje 100 posto iskorišteno i jednako kao što se mnoge duvanjske farme šire na susjedne općine, duvno je najveći proizvođač mlijeka u BiH, a nema tvornice za preradu. Kad već ne znaju Duvanjci kako nema stranca da u žiži proizvodnje podigne tvornicu, mora da su ga Duvanjci potjerali, Prodex je imao ozbiljnu namjeru, napravio analizu i odustalo... ili je ipak isplativije u Bihaću...

To su područja gdje može uspjeti jedino energetika, a bez zakona o brdskoplaninskim područjima nema povoljnih uvjeta ni za ono malo turizma i poljoprivrede.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 13 tra 2020, 21:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 14:41
Postovi: 6351
Ljubuški vjerovatno zaostaje za ostalima iz županije zato što je stao uz hos i kad je HR planski stvarala tajkune po Hercegovini oni su kao i Livno i Duvno, koji su bili i ratna zona, ostali donji kad su se jugodinari dijelili i stvarao početni zalet.
Ovi iz buškog kraja, dakle najbogatiji i najiseljeniji nemaju nikakve veze sa Bosancima(kad je već spomenuto), čak su i najbolji i katolici i domoljubi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 13 tra 2020, 22:10 
Offline

Pridružen/a: 08 pro 2017, 22:27
Postovi: 6428
RTE Kongora i ona u Livnu su isto nidje veze gdje nijedan sa visom spremom nebi dobio posla vec bi se radilo o muslimanskoj radnoj snazi koja bi kopala lignit ,iako su kopovi povrsinski zar ne?? Ta dva projekta bi vas vratila iz mrtvih, ozivjeli bi i privatnici koji posjeduju radnu masineriju. Kablaru sa ondasnjih 400 radnika ste dali slovencu za mizeriju jer nijedan vas domoljub nije htio s time imat posla...Eto kazes da ste najveci proizvođači mlijeka a nemate vlastitu industriju, neznam sta rec nakon ove informacije?? Najbolje da se obisite svi kolektivno, neznam sta bi vam drugo rekao...

Razumijem da odes u njemacku radit za 3000 eura al nemogu razumit da se gore vidis cio zivot. Zar nije bolje doc do dobrih veza,stec stogod kapitala te krenut u neku avanturu u svom rodnom kraju??

Također dobar:elektricar,vodoinstalater il ostale vrste zanatlija mogu daleko vecu zaradu imat na obali nego sto bi imao u njemackoj,naravno kad se odbije stan i ostali porezi...

_________________
"Sretni robovi su najljuci neprijatelji slobode" !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 13 tra 2020, 22:40 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:49
Postovi: 32747
zaba1111 je napisao/la:
Danas svaki duvnjak doslovno ima najmanje starica u Njemačkoj koji zove da se dođe radit za 2-3 tisuće eura i nudi pomoć za smještaj, nijednom takvom ne pada na pamet raditi u super uspješnom posušju i grudama za 500 eu.


Eto, upravo to je to. U Posušju i Grudama mogu raditi za 500€, a gospoda u Tomislavgradu ne mogu. Ovi iz Tomislavgrada vjerojatno misle za ove iz Posušja i Gruda da su glupi. Što će budale, rade za 500€ umjesto da dezertiraju.

Tko je glup a tko pametan ovisi o prioritetima. Ovima iz Tomislavgrada očigledno Tomislavgrad nije na listi prioriteta što se na kraju krajeva i vidi iz rezultata.

Da svi tako mislimo davno bi se pozdravili s Herceg-Bosnom. Što je najžalosnije, ne rade ni na Širokom za 500€. Nije toliki problem u Hercegovini zarađivati 2000€, ali čuješ to problem onda nije "uspješan". Ne bi bio svjetski čovjek ako zarađuje 2000€ u Mostaru.

Moram upitati gdje si ti otišao "uspjeti"? Obzirom na nick, Zagreb? Kajkaš li kao Bandić?

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

986 of 2558 - 38.55%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 13 tra 2020, 23:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 14:41
Postovi: 6351
Otišli bi i oni kad bi im to bilo tako lako i jednostavno kao ovima, da imaju starica, tetkića, pola sela, razreda...svugdje je puno onih koji nebi ostali zbog domoljublja.

Moderator si pa možeš vidjeti gdje sam ja. A mogao si me već i upoznati, prošo sam ja i ZG više godina, SA više godina, kao i neš vjerovat NY, živio i radio. Ja ne nastojim nikoga pravdati, samo objašnjavam kako svijet funkcionira, a prilično mi je jasno i o tome sam dosta pisao gdje to sve vodi. Ne samo nas nego čitavu Europu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 14 tra 2020, 01:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 lip 2019, 16:42
Postovi: 2427
Lokacija: Negdi na granici svitova
Livno ima šume koliko i Posušje (možda i manje, pričam na nivou općina), prave šume su u Grahovu, Glamoču, Kupresu itd. gdje submediteran nije toliko izražen kao u Livnu i Posušju pa postoji puno više mezofilnih šuma koje mogu ostvariti uvjete za ozbiljno pokretanje drvne industrije itd. Jedino još stočarstvo vidim kao perspektivnu granu, možda i seoski turizam, mada mi ne djeluje obećavajuće u tim krajevima bez ozbiljnijeg angažmana vlasti.

_________________
Za dom spremni


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 14 tra 2020, 03:36 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2016, 00:22
Postovi: 41
Pričalo se 2015. da će Soldo u Širokom otvoriti tvornicu autodijelova?

https://www.grude-online.info/siroki-br ... elektrana/

Je li se išta od ovoga realiziralo?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 14 tra 2020, 11:52 
Offline

Pridružen/a: 19 kol 2015, 12:38
Postovi: 4029
zaba1111 je napisao/la:
Posljednji upisi me podsjetiše na ono kad je jedan viđeniji pametnjaković rekao da kako može u Austriji, a ne može u Gorskom kotaru zimska sezona biti tako uspješna, narvno kaže, ljudi znaju posto i rade.
Ozbiljni razlozi za zaostajanje određenih područja, a koje se u pravilu ponavlja i u daleko ozbiljniji ekonomija, sa razvijenim sustavima poticaja, su navedeni na zadnjoj stranici, tako da ne bih da budem nepristojan ali nemam više živaca za palamuđenja.



Slažem se ako si mislio na to što mislim da si mislio. Privatni kapital ne voli nikakve prepreke i ne poznaje ljubav prema zavičaju, zašto bi netko gradio firmu na 1000 metara nadmorske visine ako može na 300. Tu nema napretka bez stimulacija državnih ili lokalnih vlasti, I naselja u Gorskom kotaru su nastala uz državne službe željeznicu i šumariju, a ne zato što je netko želio tamo živjeti.

Austrija i Alpe su iznimka, tamo je centar EU, bogate regije u okruženju, važni prometni pravci između sjevera i juga EU, sva skijaška elita, dvorci, kraljevi.

Ali kad pogledaš recimo Skandinaviju, 90% ljudi živi na jugu i uz more. Ostatak je za vikend kuće, ljetne kuće, lov i ribolov.

Tako da ne treba ljude osuđivati iz Livna i Duvna što se masovno ne vraćaju i otvaraju firme na 1000 metara nadmorske visine jer ni u puno bogatijim državama nije uspjelo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 14 tra 2020, 13:09 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:49
Postovi: 32747
Eto još će ispasti da je na jugu Skandinavije toplije nego u Tomislavgradu. Svašta čovjek čuje na forumu.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

986 of 2558 - 38.55%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 14 tra 2020, 13:58 
Offline

Pridružen/a: 12 pro 2019, 01:14
Postovi: 780
Naša Kvačica je napisao/la:
Eto još će ispasti da je na jugu Skandinavije toplije nego u Tomislavgradu. Svašta čovjek čuje na forumu.


Branjenje neobranjivog, tona ljudi je otišla a imali su SVE, dobre poslove, vlastite kuće, zemlju, OBITELJ, itd. Jer eto što bi jadan bio svoj na svome sa svojima za 500€- 1000€ kad može po raspaloj Njemačkoj kopat kanale i sortirat smeće za 1800 plus doplatci za jadnu djecu kojoj su uništili živote. 3000€ nema nijedan nepismeni šljaker kakvih je većina, a čak i da ima sa ženom, djecom, stanom, režijama, itd. Ostane mu taman dovoljno da kupi polovnog Bmwa i zavrti 2 ture za Veliku Gospu i priča kako je se snaša, "kod nas u Njemačkoj" i ostali degenerizam. Pa onda kad popije još 2 otvori se i prizna da živi ko pas, nema ništa i najrađe bi se obisio.
Zaba spominje ove moje uzorne katolike i domoljube, možda misli na Zdravka, Tommya i njihove klanove koji su od silnih milijuna uložili 0 (NULA) u svoj kraj, eto ima onaj Ćurković koji je tolika ljudina da je mora pobić iz RH, inače bi u Grabovici i dalje bila ledina. Tommy i njegov čopor rođaka milijunaša uopće ne znaju odakle su, ima ovaj jedan što dođe jednom godišnje na greblja i to je to, dakle pričamo o ljudima koji vrijede više od ostatka općine TG skupa, nemaju ni vikendicu gore, ništa, previše zauzeti otvaranjem 1001. Trgovine i kafića unutar Titinih granica.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 14 tra 2020, 14:08 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 11:29
Postovi: 74573
Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
Mene srce boli kad vidim nekih 100 000 potomaka Livnjaka i 100 000 potomaka Duvnjaka po Hrvatskoj i svijetu, i koji potencijal je to mogao biti.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 14 tra 2020, 14:15 
Offline

Pridružen/a: 19 kol 2015, 12:38
Postovi: 4029
A što je tu čudno , I Thompson je pobjegao u svoje penthouse u Zagrebu i Splitu. A grlo je izderao od pjevanja od Svilaji , Dinari i Čikoli. Kod Srba je onaj Baja koji je isto ocean suza prolio za Dinarom i Livnom, a zapravo je on I prije rata odrastao i živio u Beogradu a pod Dinaru dolazio samo na školske praznike. Tako da ne znam uopće zašto plače jer za te praznike I sad može doći.

Kapital generalno ne voli planine, osim ako napravite mjesto kao St. Moritz gdje će svjetski bogataši kupovati vile.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 14 tra 2020, 14:17 
Offline

Pridružen/a: 12 pro 2019, 01:14
Postovi: 780
Robbie MO je napisao/la:
Mene srce boli kad vidim nekih 100 000 potomaka Livnjaka i 100 000 potomaka Duvnjaka po Hrvatskoj i svijetu, i koji potencijal je to mogao biti.


Svako druga trokatnica zjapi prazna, kažu ne može se tu živit i gotovo, nema perspektive nikakve, može bit jedino za godišnji.
Škutori dole na ljutom kamenjaru bez 2 poštene njive mogu a mi ne možemo. Tko kaže da je klima u Škutoriji bolja nego u HBŽ? Po čemu to? Imaju vruća i sušnija ljeta, ljuti kamenjar, zime jesu blaže ali i njih redovito pokose mraz i bura u proljeće.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 14 tra 2020, 14:25 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 11:29
Postovi: 74573
Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
Politikant je napisao/la:
Robbie MO je napisao/la:
Mene srce boli kad vidim nekih 100 000 potomaka Livnjaka i 100 000 potomaka Duvnjaka po Hrvatskoj i svijetu, i koji potencijal je to mogao biti.


Svako druga trokatnica zjapi prazna, kažu ne može se tu živit i gotovo, nema perspektive nikakve, može bit jedino za godišnji.
Škutori dole na ljutom kamenjaru bez 2 poštene njive mogu a mi ne možemo. Tko kaže da je klima u Škutoriji bolja nego u HBŽ? Po čemu to? Imaju vruća i sušnija ljeta, ljuti kamenjar, zime jesu blaže ali i njih redovito pokose mraz i bura u proljeće.


Da, ne bi da je Livanjsko polje Tibet.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 14 tra 2020, 14:32 
Offline

Pridružen/a: 12 pro 2019, 01:14
Postovi: 780
Sama činjenica da se jedino u Škutoriji Turci nisu trajno naselili govori koliko je taj prostor zapravo najsuroviji, kako Diablo voli reći "spaljeni kamen". HBŽ je za tu dole kamenu pustinju raj na zemlji. Ali zato Škutori i jesu najčvršći i najjači dio hrvatskog korpusa.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 14 tra 2020, 14:44 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 11:29
Postovi: 74573
Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
Politikant je napisao/la:
Sama činjenica da se jedino u Škutoriji Turci nisu trajno naselili govori koliko je taj prostor zapravo najsuroviji, kako Diablo voli reći "spaljeni kamen". HBŽ je za tu dole kamenu pustinju raj na zemlji. Ali zato Škutori i jesu najčvršći i najjači dio hrvatskog korpusa.


Da, na Livnu je uvijek bio beg, a muslimani su uvijek birali najljepša i najugodnija mjesta za podić čaršiju. Posebno uz vodu.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 14 tra 2020, 14:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 14:41
Postovi: 6351
Mislim da je već sve rečeno i da ponavljati se nema svrhe.
Stanovništvo u TG i Li je moglo opstati jedino da je država potakla izgradnjom institucija poslije dsr osnivanje barem jedne ili optimalno 3 općine na tom području. Tako da to stanovništvo ima osnovne uvjete tipa srednju školu, dz, općinu i nekakvu ekonomsku bazu nešto bliže od 30 do 5o km. Blizina većeg centra bi napravila čuda, a smanjenje daleko najveće udaljenosti od ozbiljne prometnice u odnosu na druge općine bi također puno značilo, unatoč velikoj nadmorskoj visini i troškovima koje to nosi.

Ta područja su nekad bila naseljene dok je polje život značilo, nakon što se to promijenilo i nakon što je polje potopljeno i kad stanovništvo od toga nije moglo doslovno preživjeti krenuo je put vani, a odlasci prije 50 godina su povukli najviše ljudi danas. Toga također nije bilo u drugim općinama ni blizu.

Naprosto se riječ palamuđenje, nije da hoću, nameće sama, dakle svi navedeni faktori su obilježili sve zemlje svijeta pa i Švedsku u kojoj je hladnije.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 14 tra 2020, 14:51 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 11:29
Postovi: 74573
Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
Moja jedina nada je da su resursi u HBŽ toliko masovni, da postoji donja prirodna granica ispod koje ako nema stanovnika, zemlja i koncesije postaju toliko ekstremno jeftini da se otvara ogromna prilika za iskorištavanje i zaradu.

Turizam polako prodire i prema unutrašnjosti.
Energetski resursi su ogromni.
Poljoprivreda i drvna industrija može biti masovna.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 14 tra 2020, 14:55 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 11:29
Postovi: 74573
Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
Samo ne znam gdje je donja granica, nadam se da nije 10 000 stanovnika. :zubati

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1082 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 44  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO