HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 tra 2024, 07:18.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 28 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Pijaca robova u Gabeli
PostPostano: 02 srp 2020, 16:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 stu 2019, 11:12
Postovi: 201
Lokacija: Hercegovački Zid
Pa u našem govornom području i sam naziv “rob” je zanimljiv i smatram povezan sa riječi Roba. Što su opet pretpostavljam, uzeli od Talijana, koji riječ roba koriste manje više za sve, od odjeće preko hrane i začina do droge pa i za ljudsko meso, za materijalna dobra drugim riječima. To je trgovački žargon i Talijani kada nešto kupuju to referiraju riječju Roba, ako im se svidi npr to je Buona Roba. Tako je čovjek koji je za prodaju kod nas postao Roba, odnosno Rob.

Neka moja laička procjena koja može biti i potpuno pogrešna.

_________________
Eto, to prokleto hrvatsko srce.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pijaca robova u Gabeli
PostPostano: 02 srp 2020, 16:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Krkson je napisao/la:
Pa u našem govornom području i sam naziv “rob” je zanimljiv i smatram povezan sa riječi Roba. Što su opet pretpostavljam, uzeli od Talijana, koji riječ roba koriste manje više za sve, od odjeće preko hrane i začina do droge pa i za ljudsko meso, za materijalna dobra drugim riječima. To je trgovački žargon i Talijani kada nešto kupuju to referiraju riječju Roba, ako im se svidi npr to je Buona Roba. Tako je čovjek koji je za prodaju kod nas postao Roba, odnosno Rob.

Neka moja laička procjena koja može biti i potpuno pogrešna.


Malo si pogrešio.

tal. robba ≃ njem. Robe: haljina ← fr. robe

Reč rob je došao u ranom srednjem veku korz staroslovenski jezik od strane zapadnih Slovena jer u vreme Ćirila i Metodija Sloveni su bili uveliko robovi koji suprodavani na sve strane.
Iz te reči su izvedene današnje kao što su "rabota,rabiti,izrabljivati,.."

Mada ima i smisla povezati i robu sa robom.
Na primer reč rublje dolazi od reči rubac(maramica) , a rubac dolazi od praslovenskog "rǫbъ" što označava grubu odeću , a odrpanci sa grubom odećom zna se ko su.
Teško je sve to etimološki rešiti.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pijaca robova u Gabeli
PostPostano: 02 srp 2020, 16:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 stu 2019, 11:12
Postovi: 201
Lokacija: Hercegovački Zid
Činjenica je da Talijani koriste riječ roba. Ako su naši trgovali s njima, preuzeli su je, jer i mi koristimo riječ roba na sličan način. Dakle riječ roba jest posuđenica iz talijanskog jezika.
Pa izglednije mi je onda da je riječ rob za roba došla na taj način jer je gledan kao roba za prodaju, nego da je riječ došla iz sasvim drugog “staroslavenskog” izvora.

Roba (talijanski robba) čini elementarni ekonomski sastojak tržišnog gospodarstva. Ona je materijalno ili nematerijalno dobro čije je osnovno svojstvo da zadovoljava određene ljudske potrebe. Međutim, takvo dobro dobiva svojstvo robe tek kad se do njega može doći zamjenom ili kupovinom na tržištu.

https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Roba

_________________
Eto, to prokleto hrvatsko srce.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 28 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 133 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO