HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 20 tra 2024, 01:42.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 281 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12  Sljedeća

Jeste li za uvođenje Eura?
1. DA 43%  43%  [ 29 ]
2. NE 57%  57%  [ 38 ]
Ukupno glasova : 67
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 11 srp 2020, 11:42 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546
weasel je napisao/la:
Purger111 je napisao/la:

Dok mi uvedemo taj Euro, raspast će nam se Eurozona :zubati

Neće se ništa raspasti, u europski projekt je previše napora potrošeno da bi se raspali tek tako.


Mi kao Rimljani 470-ih, kao SSSR i Juga 80-ih... Uvijek optimistični i vjećito izlazimo s nekim programima da se izbjegne kriza, umjesto da se pripremimo na ono šta nas čeka.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 11 srp 2020, 11:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20778
Purger111 je napisao/la:
weasel je napisao/la:
Neće se ništa raspasti, u europski projekt je previše napora potrošeno da bi se raspali tek tako.


Mi kao Rimljani 470-ih, kao SSSR i Juga 80-ih... Uvijek optimistični i vjećito izlazimo s nekim programima da se izbjegne kriza, umjesto da se pripremimo na ono šta nas čeka.

EU nije ni Rim ni SFRJ, EU je monetarna i financijska unija prvenstveno i kao takva nam svima donosi koristi i zato se neće raspasti budi siguran.

_________________
Titanik potonio 15. a HDZ 17. Travnja

Niko nema što pupi imade, četrdes’t centara od HDZ vlade


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 11 srp 2020, 12:16 
Offline

Pridružen/a: 30 tra 2020, 17:35
Postovi: 10434
dudu je napisao/la:
Kad kreću usporedne cijene u kunama i eurima? Znam da mora minimalno godinu dana cijena svega biti u kunama i eurima da se ljudi naviknu na novu vrijednost, ali ne znam je li to po samom ulasku u ERM II ili u odnosu na određeni poznati datum uvođenja eura.

5 mjeseci prije uvođenja.

_________________
Sproću judeonacizma!

daramo: ja bi bez problema mahao zastavom Izraela


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 11 srp 2020, 12:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23309
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Citat:
Odlučeno je da središnji tečaj kune za euro bude 7,53450 kuna.


Znači ovo je neko sidro oko kojeg će se u ovom prijelaznom razdoblju vrtiti kuna. AKo budu ostupanja veća +-15% intervenirat će se na novčanom tržištu.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 11 srp 2020, 19:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21532
weasel je napisao/la:
dudu je napisao/la:
Kad kreću usporedne cijene u kunama i eurima? Znam da mora minimalno godinu dana cijena svega biti u kunama i eurima da se ljudi naviknu na novu vrijednost, ali ne znam je li to po samom ulasku u ERM II ili u odnosu na određeni poznati datum uvođenja eura.

Pa kreću od onog dana kada uvodimo Euro dakle valjda od 1.1.2023.
Nakon toga nekih 6 mjeseci će još biti usporedno kuna i onda samo euro.

Da, tako bi trebalo biti


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 11 srp 2020, 21:48 
Offline

Pridružen/a: 30 tra 2020, 17:35
Postovi: 10434
Citat:
Također, ustvrdio je kako će se šest mjeseci prije finalnog uvođenja eura znati točan tečaj, a pet mjeseci prije finalnog uvođenja uvest će se dualne cijene. Dakle, bit će ispisane i u kunama, i u eurima.

Pročitajte više na: https://www.vecernji.hr/vijesti/hrvatsk ... ro-1416314 - http://www.vecernji.hr

Ponavljam

_________________
Sproću judeonacizma!

daramo: ja bi bez problema mahao zastavom Izraela


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 11 srp 2020, 23:27 
Offline

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5716
Lokacija: planina
Ukidanje HB, prodaja generala i rasprodaja RH, ulazak u EU i NATO, promoviranje ******** i degenerluka, ukidanje kvota za strano roblje, uvođenje Eura, nastavite niz.
Allaha mi pravo suvereno i konzervativno. Pitam se samo kako bi onda izgledalo podanički i liberalno?
Hint: isto tako.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 12 srp 2020, 19:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 tra 2018, 21:19
Postovi: 3578
Planina je napisao/la:
Ukidanje HB, prodaja generala i rasprodaja RH, ulazak u EU i NATO, promoviranje ******** i degenerluka, ukidanje kvota za strano roblje, uvođenje Eura, nastavite niz.
Allaha mi pravo suvereno i konzervativno. Pitam se samo kako bi onda izgledalo podanički i liberalno?
Hint: isto tako.

Kad je tako loše ti onda odseli. Mislim da se svi Hrvati slažu s tim da onome kome ne valja u Hrvatskoj može ići. Bogu hvala u demokraciji smo, granice su otvorene.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 12 srp 2020, 19:19 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 17:47
Postovi: 4042
Pa i raselili ste puno naroda...

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 13 srp 2020, 00:55 
Offline

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5716
Lokacija: planina
Divlja svinja5 je napisao/la:
Pa i raselili ste puno naroda...


Raselili su komunjare i udbaše a ostaju samo oni, ponosni domoljubni HDZ sinovi. Jel tako.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 13 srp 2020, 11:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 pro 2011, 21:58
Postovi: 9127
Lokacija: Zagreb
Nisu mi jasni ljudi koji su protiv uvođenja eura u RH, još od 1965. bivša Juga se vezala na marku (uvela štednju u markama i kredite uz valutnu klauzulu), mi smo napravili isto početkom stvaranja RH, kasnije normalno euro.

Ulaskom u eurozonu ostvarujemo hrpu benefita, šteta realno nema, a uvijek imamo opciju napustiti eurozonu i vratiti se kuni, ako nam je baš sila. :kava

Oglasi za kuće, svadbe, štednja, prodaja automobila , 90 % toga je u eurima i onda ekipa kuka kako neće euro. :neznam


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 13 srp 2020, 13:39 
Offline

Pridružen/a: 01 sij 2015, 21:05
Postovi: 2993
Ibar je napisao/la:

Ulaskom u eurozonu ostvarujemo hrpu benefita, šteta realno nema, a uvijek imamo opciju napustiti eurozonu i vratiti se kuni, ako nam je baš sila. :kava

Ne, nemamo. To je isto kao kod transgender jednom kada kirurški ostraniš kitu nema više povratka u staro.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 13 srp 2020, 20:41 
Offline

Pridružen/a: 27 pro 2019, 23:46
Postovi: 287
mastermind napisao 10 postova, a nikakva argumentacija za svoje tvrdnje, samo ad hominemi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 13 srp 2020, 21:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20778
Ibar je napisao/la:


Oglasi za kuće, svadbe, štednja, prodaja automobila , 90 % toga je u eurima i onda ekipa kuka kako neće euro. :neznam

Puna usta kune patriotizma i domoljublja a kuće i auti se kupuju u eurima, krediti se dižu u eurima i štedi se u eurima.

Ali bitno da se kmeči kako nam soroševci otimaju kunu. :crying
Eto junačine štedite u kunama pa iskažite patriotizam.

_________________
Titanik potonio 15. a HDZ 17. Travnja

Niko nema što pupi imade, četrdes’t centara od HDZ vlade


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 13 srp 2020, 22:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 stu 2018, 13:21
Postovi: 4112
Daj Bože da EU propadne, pa da ne ostanemo bez kuna!

_________________
Slava Ukrajini!
Nema predaje!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 14 srp 2020, 10:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 srp 2019, 21:04
Postovi: 5191
https://www.lider.media/poslovna-scena/hrvatska/jurcic-s-erm-om-smo-se-dodatno-zakopali-na-dno-eu-i-postajemo-ono-sto-je-kosovo-bilo-u-bivsoj-jugoslaviji-132378

Ovo nema veze s mozgom. Kuna je "prejaka" kaže Jurčić kao i većina izvoznika. Očito da se radi o lobiju jer u svakoj zemlji na svijetu je izvoznicima u interesu da ruše domaću valutu radi "jeftinije proizvodnje" odnosno manjih plaća radnicima. Problem je što smo mi odavno nakačeni na Euro i kroz turizam i kroz uvoz iz zemalja Eurozone. Rušenje kune bi srozalo standard i socijalno ugrozilo građane. Jurčić očito misli da je RH Kina ili da smo bili kao Kina pa imamo dovoljno zaokruženo gospodarstvo da možemo jednostavnom manipulacijom tečaja jačati izvoz. Ako nije mogla onolika Jugoslavija onda ne mogu ni manje zemlje.
Izvoznike razumijem, oni gledaju samo svoj džep. Jurčić kao profesor ekonomije bi više odgovarao u Pekingu nego u Zagrebu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 14 srp 2020, 11:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58784
Lokacija: DAZP HQ
OptimisticniVeSeljak je napisao/la:
https://www.lider.media/poslovna-scena/hrvatska/jurcic-s-erm-om-smo-se-dodatno-zakopali-na-dno-eu-i-postajemo-ono-sto-je-kosovo-bilo-u-bivsoj-jugoslaviji-132378

Ovo nema veze s mozgom. Kuna je "prejaka" kaže Jurčić kao i većina izvoznika. Očito da se radi o lobiju jer u svakoj zemlji na svijetu je izvoznicima u interesu da ruše domaću valutu radi "jeftinije proizvodnje" odnosno manjih plaća radnicima. Problem je što smo mi odavno nakačeni na Euro i kroz turizam i kroz uvoz iz zemalja Eurozone. Rušenje kune bi srozalo standard i socijalno ugrozilo građane. Jurčić očito misli da je RH Kina ili da smo bili kao Kina pa imamo dovoljno zaokruženo gospodarstvo da možemo jednostavnom manipulacijom tečaja jačati izvoz. Ako nije mogla onolika Jugoslavija onda ne mogu ni manje zemlje.
Izvoznike razumijem, oni gledaju samo svoj džep. Jurčić kao profesor ekonomije bi više odgovarao u Pekingu nego u Zagrebu.


komentar predsjednika uprave AD Plastika na temu kuna ili euro, u zadnje dvije godine na konverziji pushing 90 milijuna kuna i zalaže se za euro.

mi gotovo ni nemamo export jeftine robe koja bi ovisila o tečaju, gospodarstvo se nakon 30 godina takvog stanja odavno prilagodilo i ne izvozi na temelju komparativnih prednosti (to bi bile tečajne razlike između ostalog) nego na temelju kompetitivne prednosti gdje je cijena u konačnici samo jedan od faktora ukupne kompetitivnosti.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 14 srp 2020, 12:18 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 17:47
Postovi: 4042
weasel je napisao/la:
Ibar je napisao/la:


Oglasi za kuće, svadbe, štednja, prodaja automobila , 90 % toga je u eurima i onda ekipa kuka kako neće euro. :neznam

Puna usta kune patriotizma i domoljublja a kuće i auti se kupuju u eurima, krediti se dižu u eurima i štedi se u eurima.

Ali bitno da se kmeči kako nam soroševci otimaju kunu. :crying
Eto junačine štedite u kunama pa iskažite patriotizam.


Ja štedim samo u kunama.

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 14 srp 2020, 12:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 srp 2019, 21:04
Postovi: 5191
dudu je napisao/la:
OptimisticniVeSeljak je napisao/la:
https://www.lider.media/poslovna-scena/hrvatska/jurcic-s-erm-om-smo-se-dodatno-zakopali-na-dno-eu-i-postajemo-ono-sto-je-kosovo-bilo-u-bivsoj-jugoslaviji-132378

Ovo nema veze s mozgom. Kuna je "prejaka" kaže Jurčić kao i većina izvoznika. Očito da se radi o lobiju jer u svakoj zemlji na svijetu je izvoznicima u interesu da ruše domaću valutu radi "jeftinije proizvodnje" odnosno manjih plaća radnicima. Problem je što smo mi odavno nakačeni na Euro i kroz turizam i kroz uvoz iz zemalja Eurozone. Rušenje kune bi srozalo standard i socijalno ugrozilo građane. Jurčić očito misli da je RH Kina ili da smo bili kao Kina pa imamo dovoljno zaokruženo gospodarstvo da možemo jednostavnom manipulacijom tečaja jačati izvoz. Ako nije mogla onolika Jugoslavija onda ne mogu ni manje zemlje.
Izvoznike razumijem, oni gledaju samo svoj džep. Jurčić kao profesor ekonomije bi više odgovarao u Pekingu nego u Zagrebu.


komentar predsjednika uprave AD Plastika na temu kuna ili euro, u zadnje dvije godine na konverziji pushing 90 milijuna kuna i zalaže se za euro.

mi gotovo ni nemamo export jeftine robe koja bi ovisila o tečaju, gospodarstvo se nakon 30 godina takvog stanja odavno prilagodilo i ne izvozi na temelju komparativnih prednosti (to bi bile tečajne razlike između ostalog) nego na temelju kompetitivne prednosti gdje je cijena u konačnici samo jedan od faktora ukupne kompetitivnosti.

Takav export nismo mogli nikada ni imati. Kunu HNB ionako nikada nije namjeravao pustiti pa su izvoznici već prihvatili stanje. Njihovo negodovanje se svodi na sporadično gunđanje. Jurčić je taj koji ne prihvaća realnost.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 14 srp 2020, 17:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
HRT kao TV kanal iz Brisela. Odvratni su. Već 3 dana nešto seru suptilno i manje suptilno protiv mjenjačnica valuta.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 14 srp 2020, 17:39 
Offline

Pridružen/a: 30 tra 2020, 17:35
Postovi: 10434
Sinoć Otvoreno. 5 zagovornika eura. :sega

_________________
Sproću judeonacizma!

daramo: ja bi bez problema mahao zastavom Izraela


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 14 srp 2020, 18:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 srp 2019, 21:04
Postovi: 5191
Nemojte tako o našim "izvoznicima" ! :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 29 kol 2020, 22:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 31 svi 2020, 15:38
Postovi: 4966
slika

https://www.vecernji.hr/biznis/americki ... ne-1427537

Stiglitz je jedan od najvecih eksperata po pitanju monetarne politike. SAD je smanjivao dug jedino tijekom njegovog mandata. On iznosi brojne argumente ali najjaci je to sta jednostavno tokom pregovora o stvaranju Eura, drzave koje su to tile (Francuska i Italija) su racunale na benefite Njemackog kreditnog rejtinga a Njemacku je bilo tesko nagovoriti pa je zauzvrat dobila da se tecaj Eura i jos neke dinamike kontrole valute ravnaju prema Njemackoj (i to prvenetveno zapadno Njemackoj) ekonomiji. To znaci da su unutar Eurozone tj drzava koje koriste Euro uvdene takve dinamike da na, vecini ljudi nevidljiv nacin pogoduju i isisavaju resurse iz Ekonomija koje je polarna suprotnost Njemackoj ekonomiji. Primjer takvih ekonomija su Spanjolska, Portugal, Italija, Grcka. Te drzave su zestoko izgubile uvodenjem eura jer su njihove ekonomije bazirane ili na turizmu ili na poljoprivredi i vezanim stvarima. To znaci da prate totalno drukcije cikluse od Njemacke ekonomije kojoj je temelj mittelstand tj srednje velika ugl obiteljska industrija visoko vridnih izvoznih proizvoda. Ti disbalansi postaju jos duplo gori ako Njemacka izvozi dosta takvih proizvoda u te iste zemlje. Dakle idealan primjer takve zemlje je Hrvatska koja ce osjetiti dupli udar ove promjene. Jedini kojima koristi ovo u RH su banke i veliki industrijski izvoznici kojima je glavnina trzista EU. Recimo HS Produkt koji izvozi oruzje ugl za Ameriku i bliski istok nece imati neke koristi od tog.

Hrvatska od uvodenja Eura nema neke znacajnije koristi. Ta neka usteda na razmjeni Kuna u Eure se i vise nego kompenzira mnogo vecim gubitkom mnogo vece razmjene turista koji su prisiljeni mjenjati VECE iznose eura u kune. Dakle mi zapravo gubimo na toj konverziji. Tj mala gospodarstva mjenjacnica gube. Jedini koji dobivaju su velike banke koje niti ne moraju imati eure u ponudi ali zbog liberalnog monetarnog zakona mogu.

Ministry of Sound je napisao/la:
Ja sam spomenuo samo javni/državni dug (300 milijardi KN), strani izvori kažu da je taj iznos baš državni dug.

Citat:
Promatrajući prema valutnoj strukturi, krajem prvog tromjesečja vanjska komponenta javnog duga (100,8 milijardi kuna)

https://lider.media/poslovna-scena/hrva ... una-132394
Dakle u valuti osim kuna je samo 100 a ne 300 sta cini tu ustedu jos jadnijim iznosom za gubitak monetarne suvetenosti sta je temelj drzavnosti!

Hrvatska moze kao i Crna Gora te Kosovo uvesti Euro na svoju ruku. Brojne zemlje su uvele dolar kao svoju valutu. Za to ne treba traziti dopustenje. Eno Slovenija uvela kriptovalute defacto kao drugu opciju placanja umisto Eurima. Ono sta globalisticki HDZ zapravo radi je ukida Kunu.

HDZ zeli da dobije misto za stolom u ECB tj Europskoj Centralnoj Banci. To je krajnji cilj birokratske stranke zvane HDZ (HDZ nije politicka stranka vec birokratska). HDZ u tome vidi priliku za probitacnost svojih kadrova i uhljebljivanje na najvisoj razini: onoj EU. Par HDZovih ljudi u ECB vride HDZu u njihovom klijentelistickom kvazimafijaskom modelu ko 1000 u Hrvatskoj.

Place u RH se mogu izjednaciti s Europskim samo sta se zabrani valutna klauzula, zaustavi imigracija i prestane tiskati novac tj obezvjedivati postojece kolicine Kune usred svake sezone da se odrzi razmjena od 7.5 kuja na euro. Da HNB nije kupovao eure da umjetno drzi kunu niskom (broj eura je porastao s miljarde na 19)

slika

Dizanje placa bi pak, kao i u Rumunjskoj stvorilo politicki pritisak na HDZ kao i u drugim zemljama. Drzave u kojima je bio najbrzi napredak i sustizanje cijena s zapadom su generalno imale previranja politicka. Primjer su drzave poput Rumunjske ili Ceske di je narod, kojem nije dovoljno sta je standard visi se poceo fokusirati na korupciju i pravosude. U tim zemljama su iste one stranke koje su imale nelose fiskalne politike i dovele do rasta standarda zvacene jer su zadrzale kriticnu masu ljudi su ne zadovoljni ali nemaju dovoljno jak razlog da odu. Ljudi koji su skroz beznadni se ne organiziraju politicki, oni odlaze.

Umisto da drzi minimalnu placu niskom, HDZ je stalno dize tako da ljudi bez iskustva su prisiljeni traziti posao vani umisto da su placeni nesto za deparac ali steknu neophodno iskustvo. Jedan od poteza Irske kojim se uzdigla je smanjivanje a ne dizanje minimalne place. Minimalna placa pogoduje ustedama na drugim stvarima poput smjestaja radnika (10 u podrumu) pa to znaci da domaca radna snaga ne zeli raditi pod tim uvjetima nego prednost dobivaju azijati i crnci jer su voljni.

Citava fiskalna i ekonomska politika HDZa je promasaj i kontra interesa Hrvatskog naroda.

_________________
Hrvati BiH tribaju uvest americke/ceske zakone o oruzju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 29 kol 2020, 22:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35314
Lokacija: Gl. grad regije
S obzirom koliko smo eurizirani i vezani za € doista ne znam što će nam kuna. :neznam

Jedva čekam €. Slovenci ga imaju i ne vidim negativne strane.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Uvođenje Eura u RH
PostPostano: 29 kol 2020, 22:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 kol 2020, 11:37
Postovi: 15805
Nikako uvest euro. To je veleizdaja i još jedan veliki korak ukidanja suvereniteta

_________________
Broj učenika u osnovnim školama u USK
2013/2014 - 25,758
2023/2024 - 15,503


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 281 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 40 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO