HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 15:46.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 15 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Odrastanje kao manjina = visok EQ (možda i IQ)
PostPostano: 26 srp 2020, 11:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Na promišljanje o ovoj temi me nagnao jedan komentar drugara Robbie MO o vještinama koje se možda razviju u onima koji odrastaju kao etnička ili religijska manjina.

Naravski, većina nas smo odrasli u SFRJ, pa se neovisno o lokaciji moralo paziti što se (i kome se) govori, ali to je pogotovo bio slučaj za nas u većim gradovima i mjestima u BiH jer je razina opasnosti bila puno veća. Nemojte samo da zaključak bude da ova vrsta odrastanja jača manipulativnost i prijetvornost. Moj zaključak je da bi se moglo reći da jača EQ (a možda posljedično i IQ, iako je IQ sam po sebi kontroverzna tema). Uglavno, sve se svodi na to da smo mi morali odrastati brže, i preventivno bili educirani u "temama za odrasle" puno ranije.

Ukoliko je teza točna, onda je gubitak političkih Hrvata iz SA/BL/TZ/ZE još katastrofalniji nego što smo mislili. Naravski, svjestan sam činjenice tema "pogoduje" meni, pa uzmite sa rezervom. Koji su to soft skills/EQ koji smo morali naučiti kako bi preživjeli:

- Striktna kompartmentalizacija: Od ranih nogu si naučio o koncentričnim krugovima povjerenja i kome i po kojoj osnovi smiješ povjeriti određene spoznaje. Određene stvari možeš govoriti samo unutar vlastite kuće, određene u krugu šire obitelji (mada i tu postoje komplikacije u slučaju mješovitih brakova ili članova obitelji koji su ideološki zastranili). Isto tako naučiš da ne možeš sve podijeliti s najboljim prijateljom. Uz ove spoznaje se iziđe sa dosta fleksibilnosti i pragmatičnosti. Znaš, da koliko god bio u pravu, OK je ako ne moraš uvjeravati cijeli svijet u to, i da drugi ljudi žive sa nekom svojom istinom, koja im je validna koliko i tvoja.

- Čitanje ljudi i čitanje/slušanje između redova: Raspoznavanje ideologija, uvjerenja, uvid u tuđu obiteljsku prošlost. Ukratno, postaješ maher u "aktivnom" slušanju za riječi, pojmove i parole koji ti pomažu svrstati sugovornika u hijerarhiji tih koncentričnih krugova povjerenja.

- Nacionalne razlike: Baš zbog te sveprisutne opasnosti da kao dijete izvališ nešto pred osobom druge nacionalnosti, vrlo rano (i to dobro prije polaska u školu) dobiješ opširan tečaj o tome kako po imenu/prezimenu raspoznati osobu druge nacionalnosti. Mozak onda od najranijih dana stalno gradi bazu podataka po tim parametrima.

- Bolno prvo suočavanje sa nužnošću takijanja: Šta je tvoj djed bio u 2 SR? Zašto te nema na nastavi srijedom popodne (vjeronauk, pripreme za prvu pričest)?

Kad se sve to kombinira, mislim da u najvećem dijeli ljudi ovo jača EQ, verbalnu i neverbalnu komunikaciju uz fokus na diplomatski pristup gdje se puno više sluša nego što se govori.

Slična tema s malo drukčijim spinom je pokrenuta prije pet godina: https://hercegbosna.org/forum/chat/etika-medjunacionalnih-poznanstava-u-svakodnevnici-t13264.html

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odrastanje kao manjina = visok EQ (možda i IQ)
PostPostano: 26 srp 2020, 12:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68202
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Najjednostavnije receno: Nauciti da misliti i govoriti nije isto.

Ako krenem od osobnog iskustva, otprilike govorim sa oko 2 sekunde zakasnjenja za mislima, moze se reci da cijelo vrijeme recitiram vlastite misli. Tih 2 sekunde je dovoljno (pogotovo nakon cjelozivotne prakse), da dok sam usred izgovora jedne recenice, vec sam smislio slijedecu, isfiltrirao iz nje kontroverze i procijenio kako ces ti na nju reagirati.

Ljudi koji ne izgovaraju 100% vjerno svoje misli, nego imaju medjuprocesor, razmisljaju bar ta 2 poteza unaprijed. Navika da se razmisli bar 2 poteza unaprijed, i da se vizualizira reakcija druge strane, sigurno se manifestira kao sofisticiranije ponasanje sto je prednost u npr. korporativnom svijetu. Ne radi se tu samo o editiranju misli, nego djelomicno i procesu analize sirovih misli, pri cemu mozes sam promijeniti svoje stvarno misljenje unutar sekunde. Na neki nacin, cim nesto izgovoris, iza toga moras stojati (a pogotovo ako se snima), tako da ima smisla uloziti 1-3 sekunde prije izricanja, osobitno bitnih misli.

Sjecam se one emisije koju je organizirala MMS, pozvala skolsku djecu iz Sirokog i iz Sarajeva. Ovi iz Sirokog rumena obraza, iako dobronamjerni i izravni u mislima, ocekivano ispali seljoberi i "fasisti" a sarajevska sibicarska zla djeca ispala tolerantna i fleksibilna. :D

Razlika u mislima i govoru je nuzna za opstanak heterogenih zajednica i izbjegavanje sukoba, a gradovi i etnicki mijesane sredine to jesu. I da, to nuzno dovodi do prihvacanja da ne mozes natjerati sve ljude da prihvate da si upravu, pomirenju s tom cinjenicom je dan naziv tolerancija jelte.

Jedan RH politicar poznat po sporom govoru ima cak i one ekstremne pauze od 10 sekundi, to znaci da 90% misli editira i reze. :sega

U politici i medijima je ekstremno bitan skill to da ne govoris i mislis isto. Zato cete primjetiti u politici i medijima natprosjecan udio raznih manjina, ili ljudi jedinstvenog odrastanja, npr. cesto se selili (npr. otac isao za poslom) i prolazili kroz proces integracije u raznim sredinama vise puta. Ovi desnicarski krkani tu prirodnu komparativnu prednost objasnjavaju teorijama zavjera i urotama raznih manjina protiv "jednostavne" vecine. No, ustvari se velikim dijelom radi o stecenoj vjestini, koja poslije moze biti dio skilla za posao.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odrastanje kao manjina = visok EQ (možda i IQ)
PostPostano: 26 srp 2020, 13:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Nije mi baš legao tvoj upis jer ispadamo nekakvi smutljivci i manipulatori (lažovi?) koji jedno misle a drugo govore. Alijina djeca :laugh

Ja mogu govoriti samo za sebe, ali nema razlike između onoga što se misli i što se govori. Naravski, više i ne moram paziti jer nisam manjina (osim naravski što pazim da o politici i vrijednosnim stvarima ne govorim uopće u određenim kontekstima).

Mislio sam više na to da smo u govoru znali zadržati za sebe kontroverzne dijelove (ne negirati ili lagati) te težiti pronalasku dodirnih tački i manjem potenciranju različitosti (najdebilnija današnja inačica toga je "zavadili nas i pokrali političar, pas im mater").

Laž je bila u samo nekoliko prilika kada nije bilo alternative (naveo sam npr didu u WW2 i recimo vjeronauk), i kad bi ti istina naškodila, i tebi i obitelji.

Zadovoljan sam jer sam dobio najbolje od dva svijeta. Dobio taj benefit za EQ kroz životno formiranje, a sad živim slobodno, bez tih okova. Ostala korist, otišla opasnost.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odrastanje kao manjina = visok EQ (možda i IQ)
PostPostano: 26 srp 2020, 13:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2012, 23:08
Postovi: 19040
Lokacija: među zvijezdama
Ministre, :klanjam

Zvučiš poput Kolinde Grabar Kitarević i opisa života iza željezne zavjese. U Sarajevu si zivio do pocetka rata, kao djecak. Kakve manjine i bakrači?

Spinaš ljude. Je li bila i samo jedna vrsta jogurta? I to srpskih krava iz mljekare kojom su Srbi upravljali? Ops mislim muslimanskih i muslimani. Teheran je u pitanju.

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odrastanje kao manjina = visok EQ (možda i IQ)
PostPostano: 26 srp 2020, 13:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
SarajkaDjevojka je napisao/la:
Ministre, :klanjam

Zvučiš poput Kolinde Grabar Kitarević i opisa života iza željezne zavjese. U Sarajevu si zivio do pocetka rata, kao djecak. Kakve manjine i bakrači?

Spinaš ljude. Je li bila i samo jedna vrsta jogurta? I to srpskih krava iz mljekare kojom su Srbi upravljali? Ops mislim muslimanskih i muslimani. Teheran je u pitanju.


Nacionalnost i diskusije o WW2, već krenulo od 1986. pa na dalje, otprilike od 1. razreda.

Sve ostalo, od 1989. pa na dalje, od vjeronauka, do događaja u RH itd. Male razlike koje su vremenom postajale sve veće (koji TV kanal ljudi gledaju, za koje klubove navijaju, koje novine čitaju).

Ne brini, ovo je sve na relaciji mi i Srbi. Vas se smatralo za "neutralno-naše".

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odrastanje kao manjina = visok EQ (možda i IQ)
PostPostano: 26 srp 2020, 13:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2012, 23:08
Postovi: 19040
Lokacija: među zvijezdama
Ministry of Sound je napisao/la:
SarajkaDjevojka je napisao/la:
Ministre, :klanjam

Zvučiš poput Kolinde Grabar Kitarević i opisa života iza željezne zavjese. U Sarajevu si zivio do pocetka rata, kao djecak. Kakve manjine i bakrači?

Spinaš ljude. Je li bila i samo jedna vrsta jogurta? I to srpskih krava iz mljekare kojom su Srbi upravljali? Ops mislim muslimanskih i muslimani. Teheran je u pitanju.


Nacionalnost i diskusije o WW2, već krenulo od 1986. pa na dalje, otprilike od 1. razreda.

Sve ostalo, od 1989. pa na dalje, od vjeronauka, do događaja u RH itd. Male razlike koje su vremenom postajale sve veće (koji TV kanal ljudi gledaju, za koje klubove navijaju, koje novine čitaju).

Ne brini, ovo je sve na relaciji mi i Srbi. Vas se smatralo za "neutralno-naše".



Ne sjećam se tog vremena. Tako da ne mogu demantirati. Ali mi je to sve LOL.
I potvrdjuje tezu da je to bila trula drzava. I to totalno.

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odrastanje kao manjina = visok EQ (možda i IQ)
PostPostano: 26 srp 2020, 13:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68202
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Kao i obicno moj prvi odgovor na temu ima elemente preuvelicavanja i stand up komedije, uz upecatljive usporedbe,... - jednom kad imam vas fokus na onome sto hocu ona mogu poceti s pravom diskusijom.
Ali da malo sada razjasnim: Kad govorim o razlici izmedju govoriti i misliti, ne radi se o laganju, odnosno da se DA pretvori u NE, ja se ne sjecam kad sam zadnji put nesto slagao.

Nego vise o blagom editiranju odredjenih misli uslijed svijesti o posljedicama izgovorenog. U 90% slucajeva cak se ne radi ni o editiranju, nego odabiru sto se moze reci a sto se treba zadrzati za sebe.

Kao sto ces na TV sa pojacanom svijescu govoriti, tako i sa komsinicom koja pripada u neku drugu grupu nego ti, mozda ces jednostavno lagano skrenuti s nekih tema, neces joj reci da izgleda ko hippopotamus itd.
Vecinu vremena se u biti radi o vjestom izbjegavanju konflikata.

Ja nekad imam vrlo vividne misli, prouzrokovao bih 10 konflikata i fajtova dnevno da sve govorim. :D

Dudu je dao primjer iz svijeta biznisa, gdje se misao
"Ajde u picku materinu!"
pretvara u
"Hvala!"

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odrastanje kao manjina = visok EQ (možda i IQ)
PostPostano: 26 srp 2020, 13:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58266
Lokacija: DAZP HQ
Ministry of Sound je napisao/la:
SarajkaDjevojka je napisao/la:
Ministre, :klanjam

Zvučiš poput Kolinde Grabar Kitarević i opisa života iza željezne zavjese. U Sarajevu si zivio do pocetka rata, kao djecak. Kakve manjine i bakrači?

Spinaš ljude. Je li bila i samo jedna vrsta jogurta? I to srpskih krava iz mljekare kojom su Srbi upravljali? Ops mislim muslimanskih i muslimani. Teheran je u pitanju.


Nacionalnost i diskusije o WW2, već krenulo od 1986. pa na dalje, otprilike od 1. razreda.

Sve ostalo, od 1989. pa na dalje, od vjeronauka, do događaja u RH itd. Male razlike koje su vremenom postajale sve veće (koji TV kanal ljudi gledaju, za koje klubove navijaju, koje novine čitaju).

Ne brini, ovo je sve na relaciji mi i Srbi. Vas se smatralo za "neutralno-naše".


Moj najbolji frend Mostarac kaže da su se kao predškolski klinci podjelili između sebe i kamenovali sa Srbima još rane 1990. godine.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odrastanje kao manjina = visok EQ (možda i IQ)
PostPostano: 26 srp 2020, 13:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
dudu je napisao/la:
Ministry of Sound je napisao/la:

Nacionalnost i diskusije o WW2, već krenulo od 1986. pa na dalje, otprilike od 1. razreda.

Sve ostalo, od 1989. pa na dalje, od vjeronauka, do događaja u RH itd. Male razlike koje su vremenom postajale sve veće (koji TV kanal ljudi gledaju, za koje klubove navijaju, koje novine čitaju).

Ne brini, ovo je sve na relaciji mi i Srbi. Vas se smatralo za "neutralno-naše".


Moj najbolji frend Mostarac kaže da su se kao predškolski klinci podjelili između sebe i kamenovali sa Srbima još rane 1990. godine.


Ja sam lijepio Njofrine izborne plakate iz 1990 po novom Sarajevu. Ne znam s kojom svrhom, nije se glasalo u BiH, ali se znalo da je to "naš lik", i bez pristupa TV ZG.

Tukli smo se tek u jesen 1991 ali samo u par navrata. Prije toga su komentari postojali sve eksplicitniji, kako su se stvari zaoštravale u Hrvatskoj već od 1990. Odnosno sve manje diplomacije, filtera i ustručavanja. Kao Hrvati u SA ipak nismo imali nikakve brojnosti, podrške niti zaleđa ko ti u MO. Zato sam ostavio MO iz popisa u uvodu. Veliki, mješoviti grad i sve to, ali puno drukčija situacija nego u SA jer su Hrvati ipak bili trećina stanovništva, s jakim zaleđem.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odrastanje kao manjina = visok EQ (možda i IQ)
PostPostano: 26 srp 2020, 16:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30059
Nisam nikad bio manjina tako da ne znam. Ako bih bio manjina, otišao bih na slobodni teritorij Herceg-Bosne. :zubati


Robbie MO je napisao/la:
Najjednostavnije receno: Nauciti da misliti i govoriti nije isto.

Ako krenem od osobnog iskustva, otprilike govorim sa oko 2 sekunde zakasnjenja za mislima, moze se reci da cijelo vrijeme recitiram vlastite misli. Tih 2 sekunde je dovoljno (pogotovo nakon cjelozivotne prakse), da dok sam usred izgovora jedne recenice, vec sam smislio slijedecu, isfiltrirao iz nje kontroverze i procijenio kako ces ti na nju reagirati.

Ljudi koji ne izgovaraju 100% vjerno svoje misli, nego imaju medjuprocesor, razmisljaju bar ta 2 poteza unaprijed. Navika da se razmisli bar 2 poteza unaprijed, i da se vizualizira reakcija druge strane, sigurno se manifestira kao sofisticiranije ponasanje sto je prednost u npr. korporativnom svijetu. Ne radi se tu samo o editiranju misli, nego djelomicno i procesu analize sirovih misli, pri cemu mozes sam promijeniti svoje stvarno misljenje unutar sekunde. Na neki nacin, cim nesto izgovoris, iza toga moras stojati (a pogotovo ako se snima), tako da ima smisla uloziti 1-3 sekunde prije izricanja, osobitno bitnih misli.


Imam malo drugačiji pristup. Međuprocesor se pokazao kao jako naporan, meni barem, umorim se nakon nekog vremena. Kao bolje rješenje sam našao kompajlirani model, koji ne troši puno resursa. Umjesto razmišljanja, jednostavno učitam drugog lika koji odgovara situaciji i pustim njega da priča, a ja sa strane posmatram. Čak ne znam unaprijed što će reći, i sam se iznenadim. :zubati

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odrastanje kao manjina = visok EQ (možda i IQ)
PostPostano: 26 srp 2020, 16:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30059
Ministry of Sound je napisao/la:
dudu je napisao/la:

Moj najbolji frend Mostarac kaže da su se kao predškolski klinci podjelili između sebe i kamenovali sa Srbima još rane 1990. godine.


Ja sam lijepio Njofrine izborne plakate iz 1990 po novom Sarajevu. Ne znam s kojom svrhom, nije se glasalo u BiH, ali se znalo da je to "naš lik", i bez pristupa TV ZG.

Tukli smo se tek u jesen 1991 ali samo u par navrata. Prije toga su komentari postojali sve eksplicitniji, kako su se stvari zaoštravale u Hrvatskoj već od 1990. Odnosno sve manje diplomacije, filtera i ustručavanja. Kao Hrvati u SA ipak nismo imali nikakve brojnosti, podrške niti zaleđa ko ti u MO. Zato sam ostavio MO iz popisa u uvodu. Veliki, mješoviti grad i sve to, ali puno drukčija situacija nego u SA jer su Hrvati ipak bili trećina stanovništva, s jakim zaleđem.


Možda u nekim dijelovima Mostara, tko je odrastao u Cernici, Luci, Zaliku itd nije mu bilo lako kao nekome tko je odrastao na Aveniji, Rudniku, Bijelom Brijegu itd.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odrastanje kao manjina = visok EQ (možda i IQ)
PostPostano: 26 srp 2020, 22:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Čudan je osjećaj biti manjina. Ponekad je teško, jer zahtjeva prilagođavanje, pa i promišljanje prilikom govora i određenih postupaka. Ja sam manjina cijeli život. Manjina kod jedne i druge familije, manjina u ratu, manjina poslije rata. I stalno uči, prilagođavaj se, pazi šta ćeš reći, budi diplomata, budi ovo, ono...i sve je to prilično zamorno.Nikada svoja, svugdje po malo, dezorjentisana, vječita opozicija svemu i svačemu, svašta nešto, samo ne ono što u stvari jesam. A to što jesam niko ne sluti, zavaravam trag. Ponekad i samu sebe ubijedim da sam neko drugi. Prednost svega toga je jedino što se teško otvaram ljudima, pa niko ne može reći da me poznaje, što sam postavila zid između sebe i ljudi, tako da me rijetko ili nikako povrijeđuju, što sam se izvještili diplomatskom razgovoru, te sam pošteđena neprijatnost situacija itd. Mislim da sam razvila mnoge sposobnosti zahvaljujući manjinskoj ulozi u životu i da imam dobar osjećaj za ljude.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odrastanje kao manjina = visok EQ (možda i IQ)
PostPostano: 27 srp 2020, 16:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Robbie MO je napisao/la:

Jedan RH politicar poznat po sporom govoru ima cak i one ekstremne pauze od 10 sekundi, to znaci da 90% misli editira i reze. :sega




Vladimir Šeks ?

Ne mogu reći baš nešto na temu. Nisam nikad na Balkanu bio manjina.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odrastanje kao manjina = visok EQ (možda i IQ)
PostPostano: 27 srp 2020, 17:24 
Offline

Pridružen/a: 30 tra 2020, 17:35
Postovi: 10366
Pupovac

_________________
Sproću judeonacizma!

daramo: ja bi bez problema mahao zastavom Izraela


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odrastanje kao manjina = visok EQ (možda i IQ)
PostPostano: 09 lis 2023, 14:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Nastavak priče. Ugodno (samo prijateljsko, nisam slobodan) druženje sa pravoslavnom Arapkinjom (STEM diploma), porijeklom iz Damaska. Kad je krenula neka priča o djetinjstvu, nekako je došlo i ovo na red. Odmah joj se upalili klikeri, sjetila se sličnih situacija, skrivanja, nekoliko razina "istina", kodnih riječi za muslimane itd. Inače dosta pametna zajednica sveukupno.

Ima nešto u ovoj teoriji, pregledat ću žurnale da vidim ima li išta.

String theory bi bio ukoliko baš izoliram ovaj faktor kao ključni u visokom židovskom IQ/EQ. Hipoteza da djeca "autohtonih urbanih manjina" u Europi i Bliskom istoku sazrijevaju puno prije u svakom smislu, i da se ta početna prednost u odrastanju od godine-dvije održi, prenese na akademsku sferu i da ta prednost vremenom i kroz generacije samo raste.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 15 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 18 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO