HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 18:10.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 70 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Savrseni dorucak
PostPostano: 23 lis 2020, 01:29 
Online
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20772
Osobno obožavam engleski doručak.

_________________
Titanik potonio 15. a HDZ 17. Travnja

Niko nema što pupi imade, četrdes’t centara od HDZ vlade


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Savrseni dorucak
PostPostano: 23 lis 2020, 03:25 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69023
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
weasel je napisao/la:
Osobno obožavam engleski doručak.


Odlican, za gladne oci koje ne znaju sto bi prvo.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Savrseni dorucak
PostPostano: 23 lis 2020, 06:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
Sreda i petak, bez mesa.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Savrseni dorucak
PostPostano: 23 lis 2020, 07:59 
Offline

Pridružen/a: 19 kol 2015, 11:38
Postovi: 3890
Prvo treba definirati što je doručak. U Bosni i Hercegovini će reći da je jelo između 10-12 doručak. U Rijeci i Dalmaciji je to marenda, u Zagrebu gablec. Meni je doručak ono što jedem čim se ustanem, a to mora biti nešto lagano I neslano, onda taj obrok između 10-12 je najvažniji za dobro se najesti, ali to ne zovem doručak. A ako preskočim jesti poslije ustajanja nego čekam taj "doručak" u 10 isto već padam od gladi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Savrseni dorucak
PostPostano: 23 lis 2020, 10:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23305
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Kaftanzoglio je napisao/la:
Prvo treba definirati što je doručak. U Bosni i Hercegovini će reći da je jelo između 10-12 doručak. U Rijeci i Dalmaciji je to marenda, u Zagrebu gablec. Meni je doručak ono što jedem čim se ustanem, a to mora biti nešto lagano I neslano, onda taj obrok između 10-12 je najvažniji za dobro se najesti, ali to ne zovem doručak. A ako preskočim jesti poslije ustajanja nego čekam taj "doručak" u 10 isto već padam od gladi.


Jednostavno rečeno - doručak je prvo jelo nakon ustajanja, odnosno prvo jelo u tom danu i uobičajeno ga je imati najkasnije do podne. Barem je tako u Hercegovini.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Savrseni dorucak
PostPostano: 23 lis 2020, 10:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32130
lider30 je napisao/la:

Jednostavno rečeno - doručak je prvo jelo nakon ustajanja, odnosno prvo jelo u tom danu i uobičajeno ga je imati najkasnije do podne. Barem je tako u Hercegovini.

Što kažu u Crnoj Gori? :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Savrseni dorucak
PostPostano: 23 lis 2020, 10:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
što kažu u mojoj familiji? =))

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Savrseni dorucak
PostPostano: 23 lis 2020, 11:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23305
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Mar-kan je napisao/la:
lider30 je napisao/la:

Jednostavno rečeno - doručak je prvo jelo nakon ustajanja, odnosno prvo jelo u tom danu i uobičajeno ga je imati najkasnije do podne. Barem je tako u Hercegovini.

Što kažu u Crnoj Gori? :zubati


To je pgresno shvacanje napisanog i druga frekvencija mozga autora i citatelja. :zubati Naime, koliko ja znam, vecina ljudi ne jede prvo jelo neposredno nakon ustajanja, nego 2-3 sata (nekad i vise) nakon ustajanja.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Savrseni dorucak
PostPostano: 24 lis 2020, 19:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32130
Planina je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
Mora ti biti jasno u kakvim uvjetima su živjeli naši preci prije 70 godina, a u kakvim živimo mi. Od prehrane, rada, kretanja.. do okoliša.
Životinjski proteini su problematični, između ostalih čimbenika.

Ukratko, proteini životinjskog podrijetla zakiseljavaju organizam, ćelija prelazi u tzv anaerobni režim sagorijevanja šećera, čime se otvara mogućnost da ta ista ćelija "poblesavi" i npr. pretvori se u kancerogenu.
Nedostatak kisika, jednostavno rečeno. Nekretanje, pogrešna prehrana, i stres! Isti učinak ima stres kao i da pušiš npr., čak i gori. Tako da su proteini još i najmanji problem danas.
Pogledaj podatke njemačkog RKI, tijekom korona krize eksplozija psihičkih oboljenja!



Ljudsko tijelo je stroj na UH. Zašto se narodu ogadilo masti, UH, duža je priča, ali slična kao i sve ostale - manipulacija.
Ako imaš danas svoju kravu, sigurno znaš da mora biti pod kontrolom veterinara, a to znači krkanje ovim ili onim suplementima, antibioticima itd.
Nije problem ni meso toliko, koliko sama industrijska obrada i aditivi.


To je istina što govoriš za zakiseljavanje organizma ali ne valja ni druga krajnost, previše lužnato.
Samo što ima jako malo lužnate hrane pa u tu drugu krajnost malo tko ode, samo voće i povrće je lužnato i to ne svo, koliko čitam neki orašasti plodovi i mahunarke isto naginju na kiselo, valjda zbog velikog sadržaja proteina i masti, bez obzira što su biljni.
...


Naše ćelije trebaju blago alkalan pH, malo iznad 7. Kod zdravog čovjeka pH krvi nalazi se između 7,35 i 7,45.
Neke žitarice su blago kisele, ali idealna prehrana zahtijeva i određeni % kiselosti, tako da su žitarice u kombinaciji sa drugim (sirovim) biljnim namirnicama najbolji izvor prehrane.
Ako su prerađevine, niškorist posebno...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Savrseni dorucak
PostPostano: 24 lis 2020, 20:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 ruj 2020, 21:28
Postovi: 3917
Lokacija: Nizza, Naissus,Nis
Orasi, badem, lješnjak, pistaći meni kao čiki srednjih god pomažu u ljubavi, ko doping prirodni.

Jeli to zdravo stalno jesti i u većim dozama?

_________________
Borac protiv ropstva i pampers pelena, koje poklanja AV, uz najjeftinije roblje

Na "sudaru" sa americkim ambasadorom Skotom https://www.youtube.com/watch?v=-FKa8RE6f-o&feature=emb_title


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Savrseni dorucak
PostPostano: 24 lis 2020, 20:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32130
K:M je napisao/la:
Orasi, badem, lješnjak, pistaći meni kao čiki srednjih god pomažu u ljubavi, ko doping prirodni.

Jeli to zdravo stalno jesti i u većim dozama?

Ne. Šaku - dvije na dan.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Savrseni dorucak
PostPostano: 24 lis 2020, 21:09 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69023
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Mar-kan je napisao/la:
Planina je napisao/la:

To je istina što govoriš za zakiseljavanje organizma ali ne valja ni druga krajnost, previše lužnato.
Samo što ima jako malo lužnate hrane pa u tu drugu krajnost malo tko ode, samo voće i povrće je lužnato i to ne svo, koliko čitam neki orašasti plodovi i mahunarke isto naginju na kiselo, valjda zbog velikog sadržaja proteina i masti, bez obzira što su biljni.
...


Naše ćelije trebaju blago alkalan pH, malo iznad 7. Kod zdravog čovjeka pH krvi nalazi se između 7,35 i 7,45.
Neke žitarice su blago kisele, ali idealna prehrana zahtijeva i određeni % kiselosti, tako da su žitarice u kombinaciji sa drugim (sirovim) biljnim namirnicama najbolji izvor prehrane.
Ako su prerađevine, niškorist posebno...


Tijelo samo regulira pH, isto kao i temperaturu.
Ne moraš sam radit balans pH, isto kao što ne moraš unositi hranu temperature oko 37 stupnjeva ili stalno boraviti na zraku temperature 37.
Bubrezi mogu više ili manje lučiti točno određene kemikalije, pluća mogu blago pojačati izlučivanje C02 čija je otopina kisela, a u tijelu se odvijaju kemijske reakcije u kojima ne vrijedi zakon očuvanja pH ako se ne varam, tijelo može pojačati i smanjiti i te reakcije.

E sad što točno trebaš raditi da pretjeraš u unošenju kiselog ili baznog i je li uopće moguće pretjerati s normalnom hranom, to ne znam...

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Savrseni dorucak
PostPostano: 24 lis 2020, 21:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32130
Robbie MO je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:

Naše ćelije trebaju blago alkalan pH, malo iznad 7. Kod zdravog čovjeka pH krvi nalazi se između 7,35 i 7,45.
Neke žitarice su blago kisele, ali idealna prehrana zahtijeva i određeni % kiselosti, tako da su žitarice u kombinaciji sa drugim (sirovim) biljnim namirnicama najbolji izvor prehrane.
Ako su prerađevine, niškorist posebno...


Tijelo samo regulira pH, isto kao i temperaturu.
Ne moraš sam radit balans pH, isto kao što ne moraš unositi hranu temperature oko 37 stupnjeva ili stalno boraviti na zraku temperature 37.
Bubrezi mogu više ili manje lučiti točno određene kemikalije, pluća mogu blago pojačati izlučivanje C02 čija je otopina kisela, a u tijelu se odvijaju kemijske reakcije u kojima ne vrijedi zakon očuvanja pH ako se ne varam, tijelo može pojačati i smanjiti i te reakcije.

E sad što točno trebaš raditi da pretjeraš u unošenju kiselog ili baznog i je li uopće moguće pretjerati s normalnom hranom, to ne znam...

Normalno da regulira, organizam bi crk'o bez mehanizama "samoregulacije", kao i npr. motor automobila, gdje su ugrađeni mehanizmi za regulaciju raznih sklopova, ali ne možeš trpati benzin u dizelaša, ne može svinjska mast u kinetičke zglobove, ne može zvijezda ulje u motor, ako se želi trajnost i optimalan rad tog motora.

Mehanizmi ljudskog organizma također imaju limite. Npr. osoba konzumira alkohol, jetra se pati da ga preradi, urinarni trakt također.
Osoba unosi hranu koja zakiseli organizam, organizam povlači npr.kalcij iz kostiju da bi se alkalizirao, postoji opasnost da nastane osteoporoza itd.
Na ćelijskom nivou manifestira se nedostatak kisika. To povlači milijun drugih problema koji urušavaju zdravlje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Savrseni dorucak
PostPostano: 15 svi 2021, 11:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Doručak bi trebao biti obrok koji slijedi nakon buđenja. To obično preskočim, jer pijem dvije kafe ujutro, što me prilično zasiti. Moj prvi obrok je od 10, 00 do 11, 00 časova. U Dalmaciji se taj malo kasniji obrok zove marenda, u stvari marenda je mali gablec kako bi ga u Zagrebu i okolini nazvali, čiji je cilj skratiti razdoblje od doručka i ručka.
U BiH se to naziva užina. Pod tom užinom se podrazumijeva u većini slučajeva sendvič.
Uz marendu se zna popiti i po koja čaša vina, razrijeđena s vodom, bevanda!
Marenda je obično toplo, svježe spremljeno jelo
Šta se obično gablecuje ili marenda? Gulaš, juha, varivo, salate od kuhanog mesa ...grah na gusto s kobasicom, a u posljednje vrijeme i jela s roštilja.
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Savrseni dorucak
PostPostano: 15 svi 2021, 12:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Lapo-lapo je napisao/la:
Doručak bi trebao biti obrok koji slijedi nakon buđenja. To obično preskočim, jer pijem dvije kafe ujutro, što me prilično zasiti. Moj prvi obrok je od 10, 00 do 11, 00 časova. U Dalmaciji se taj malo kasniji obrok zove marenda, u stvari marenda je mali gablec kako bi ga u Zagrebu i okolini nazvali, čiji je cilj skratiti razdoblje od doručka i ručka.
U BiH se to naziva užina. Pod tom užinom se podrazumijeva u većini slučajeva sendvič.
Uz marendu se zna popiti i po koja čaša vina, razrijeđena s vodom, bevanda!
Marenda je obično toplo, svježe spremljeno jelo
Šta se obično gablecuje ili marenda? Gulaš, juha, varivo, salate od kuhanog mesa ...grah na gusto s kobasicom, a u posljednje vrijeme i jela s roštilja.
slika



Doručak su izmislili protestanti zbog hrišćanske porodične radne etike , on se ne pominje kod pravoslavnih i katolika za dugo vremena.
Kad odeš u manastire i samostane tamo nema doručka već samo ručak(ako baš je neophodan) , a večera je glavna i osnova zbog samog Isusa Hrista.
Samo promisli o samoj reči "do-ručak" , iliti bolje o novoj hrvatskoj kovanici "zajutrak" to je već smehotres , mislim da to dovoljno govori.

2 obroka dnevno je dovoljno danas , dok pre 200 godina je trebalo više jer se šljakalo fizički više.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Savrseni dorucak
PostPostano: 15 svi 2021, 12:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
joe enter je napisao/la:
Lapo-lapo je napisao/la:
Doručak bi trebao biti obrok koji slijedi nakon buđenja. To obično preskočim, jer pijem dvije kafe ujutro, što me prilično zasiti. Moj prvi obrok je od 10, 00 do 11, 00 časova. U Dalmaciji se taj malo kasniji obrok zove marenda, u stvari marenda je mali gablec kako bi ga u Zagrebu i okolini nazvali, čiji je cilj skratiti razdoblje od doručka i ručka.
U BiH se to naziva užina. Pod tom užinom se podrazumijeva u većini slučajeva sendvič.
Uz marendu se zna popiti i po koja čaša vina, razrijeđena s vodom, bevanda!
Marenda je obično toplo, svježe spremljeno jelo
Šta se obično gablecuje ili marenda? Gulaš, juha, varivo, salate od kuhanog mesa ...grah na gusto s kobasicom, a u posljednje vrijeme i jela s roštilja.
slika



Doručak su izmislili protestanti zbog hrišćanske porodične radne etike , on se ne pominje kod pravoslavnih i katolika za dugo vremena.
Kad odeš u manastire i samostane tamo nema doručka već samo ručak(ako baš je neophodan) , a večera je glavna i osnova zbog samog Isusa Hrista.
Samo promisli o samoj reči "do-ručak" , iliti bolje o novoj hrvatskoj kovanici "zajutrak" to je već smehotres , mislim da to dovoljno govori.

2 obroka dnevno je dovoljno danas , dok pre 200 godina je trebalo više jer se šljakalo fizički više.

Lijepo i pametno pišeš. Jedan si od najkulturnijih i normalnijih ovdje.
Što se tiče doručka i hrišćana, u Bibliji se spominje doručak, gdje je obično poslužen kruh, sir i voće. Sviđa mi se ta kombinacija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Savrseni dorucak
PostPostano: 15 svi 2021, 21:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Lapo-lapo je napisao/la:
Lijepo i pametno pišeš. Jedan si od najkulturnijih i normalnijih ovdje.
Što se tiče doručka i hrišćana, u Bibliji se spominje doručak, gdje je obično poslužen kruh, sir i voće. Sviđa mi se ta kombinacija.


Hvala lapo-lapo , mislio sam da me smatraš ženomrscem već odavno , ali vidim da si ti poštena osoba i dobro čeljade a ne samo "hrabra i jaka žena" kako veli feminizam.

Ne pominje se doručak , ljudi su jeli jer su prosto gladni i moraju napuniti svoj stomak zbog poslova koji obavljaju , dok ručak a pogotovo večera je uvek bio ritual još iz paganskih dana , to je osnova i primer porodičnog zajedništva gde otac i majka sa familijom dele obrok zarad smisla opstanka i preživljavanja.

Meni kao klincu je bio najveći teror upravo taj "porodični ritual ručka" gde sam morao jesti kupus i suvo meso a mrzeo sam ga iz dna duše , a moj pokojni otac je govorio "Ma ješćeš ga, pa da ga ću ti ga sad sipat za vrat" , i jeo sam ga uz plač , jedva.
Danas ga obožavam i ne mrzim svog oca zbog tog "terora" iz detinjstva.

Uglavnom , tzv.teror porodičnog ritualnog obroka mora postojati , bio on hrićanski ili ne nebitno je , deca moraju "patiti" kad im se tutne u tanjir ono što ne vole , jer u suprotnom postaju mali narcisoidni idioti za celi život.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Savrseni dorucak
PostPostano: 23 lip 2021, 11:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Namirnice za kontinentalni doručak: - (continental breakfast)
-Kruh, tost, kiflice, krofne, lepinje, lisnato
-Maslac Dđem, med, žele
-Šunka, Sir,
-Voće
-Kafa, čaj, sok
slika
Prednosti kontinentalnog doručka, niske cijene, lakoća posluživanja, može i švedski sto


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Savrseni dorucak
PostPostano: 23 lip 2021, 12:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
tu nedostaje jogurt i zobene/cornflakes, inače ostadoh gladna.
voće i sir nisu mi dosta :D
ali izgleda primamljivo, ovako lijepo aranžirano. sjediš u nekom pariškom hotelu i na francuskom raspravljaš o smislu života, a ispred tebe ova mrtva priroda.

probala sam i engleski doručak (u Škotskoj :D ). ne znam kako netko može u 9 ujutro jesti grah ili kobasice. ajd gljive i pečene rajčice još i nekako. to im valjda ostalo iz povijesti, nakrkaju se da mogu raditi do mraka bez pauze.

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Savrseni dorucak
PostPostano: 23 lip 2021, 12:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2009, 00:05
Postovi: 13352
Sad u sezoni paradajza, svaki doručak ga sadrži.
Hleb, puter, neki dobar tvrdi sir i paradajz. Ili pančeta sa belim sirom. I burek jedem uz paradajz.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 70 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 33 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO