HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 18 tra 2024, 03:30.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 80 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Gde i kako naći valjanog investitora?
PostPostano: 01 pro 2020, 12:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 tra 2020, 14:23
Postovi: 3685
Lokacija: Clown World
Imate li neki savet? Ima li kakav pouzdan i fer investicioni fond? Neka finansijska grupa otvorena za ulaganje u projekte? Ulagači i potraživači Partnera za saradnju na Projektu?

Kompanije su užas za uspostaviti kontakt - uvek nailaziš na neku PR ili HR likušu čiji je posao da se ljubazno zahvali na interesovanju i srdačno pozdravi. Da dopreš do nekog ko se zaista nešto pita i ima njuha za razvoj - moraš da rodiš mečku! :smajl049

Ulazio sam na neke Angel investors sajtove ali izgleda to uglavnom neke prevare - stalno nude neka predavanja i časove a kontakt sa konkretnim ulagačima jok!

Unapred zahvalan na svakom savetu! :zivili


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gde i kako naći valjanog investitora?
PostPostano: 01 pro 2020, 12:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 21:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
Turska, UAE, SA, Kuvajt, Rusia, Kina tamo trazi investitore.

Npr, predlozis projekt gradnje islamskog centra, pokupis milijune i isparis, tako rade bosnje.

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gde i kako naći valjanog investitora?
PostPostano: 01 pro 2020, 13:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58668
Lokacija: DAZP HQ
Srbija puna investitora, a on se ovdje došao moliti. :zubati

i sam sam angel, ali ne investiram više.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gde i kako naći valjanog investitora?
PostPostano: 01 pro 2020, 16:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 tra 2020, 14:23
Postovi: 3685
Lokacija: Clown World
Ja vas ozbiljno pitam a vi zezate... :thumbdown

Kakav islamski centar, kakvi angaživači jeftine srpske radne snage za sklapanje delova... :001_rolleyes

Dajte konkretno ako znate ozbiljne i pouzdane ulagače... pojedince, firme, fondove za koje ste čuli da imaju dobru reputaciju...

Eto koje sam sreće - taman kad meni treba Dudu se penzionisao od ulaganja... :crying


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gde i kako naći valjanog investitora?
PostPostano: 01 pro 2020, 17:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
OHR vas zapošljava.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gde i kako naći valjanog investitora?
PostPostano: 01 pro 2020, 17:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 ruj 2020, 21:28
Postovi: 3917
Lokacija: Nizza, Naissus,Nis
DrMag je napisao/la:
Turska, UAE, SA, Kuvajt, Rusia, Kina tamo trazi investitore.

Npr, predlozis projekt gradnje islamskog centra, pokupis milijune i isparis, tako rade bosnje.

Dao si mi dobar predlog. Za Niš da na 2 udarne parcele posadim 2 vehabi SA, Katar đamije i golemi islamski centar.

Nađi mi islamiste, tebi golem procenat, ugovor kod notara.

_________________
Borac protiv ropstva i pampers pelena, koje poklanja AV, uz najjeftinije roblje

Na "sudaru" sa americkim ambasadorom Skotom https://www.youtube.com/watch?v=-FKa8RE6f-o&feature=emb_title


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gde i kako naći valjanog investitora?
PostPostano: 01 pro 2020, 17:27 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546
Investicijski fondovi, bar koliko se ja sjećam, dobe pare od ljudi pa ih ulažu okolo u vrijednosne papire, diverzificiraju rizik, znaju baratat portfeljom, garantiraju neki povrat, sebi uzimaju dio kao naknadu... Oni su stručnjaci u tome, a ti si im, ako započinješ neki start-up, u dosta rizičnoj skupini i ne isplati se ulagat... vjerojatnost da će imat prinos od tebe koji bi opravdao početni rizik je dosta malena. Možda ima neki malo rizičniji fond koji je baš specifično orijentiran prema toj target skupini...

Ovisi o kakvom se projektu radi, koliko ljudi je u njemu, koje struke, zašto se radi, na koga se cilja, što se želi postići, s kim se surađuje, tko su partneri, koliko para tražiš (sića se da izvuć), je li profitno ili neprofitno... Mogu se dobiti pare i od najjačih banaka, poduzeća, ministarstava, EU, globalnih organizacija, ako je stvarno dobar projekt odnosno ako oni vide da je to sve ozbiljno i da u tom ima potencijal za ostvarenje nekih njihovih interesa i agenda... možda to i njima diže imidž/PR, svako njihovo sponzorstvo je ujedno i "reklama" (iliti po naški oglašavanje)...

Za takve situacije i kontakte općenito treba imati vlastitu unaprijed razrađenu PR strategiju, moraš djelovati dosta ozbiljno u svemu što radiš u vezi toga...

Treba nekad znati i ljude... imaš li nekog tko zna nekog negdje, jesi li član stranke da ti netko iz stranke pomogne... ne pričam o nepotizmu i sređivanju nečeg, ali da te preporuče... bar da dobiješ priliku preznetirat pa ako "projekt" stvarno valja možda prođe...

Teško je sklepati pare preko angela... a i većina njih koji uspiju, na kraju se ne probiju... Ponavljam, treba imati jasnu, preciznu, dobro razrađenu strategiju u svim aspektima (to ti uključuje od sastavljanja poslovnog plana, istraživanja tržišta, analitike, statistike, misije/vizije/ciljeva+indikatora/strategije/taktike -||- do marketinga/PR-a, odnosa s javnosti/medijima, traženja sponzora/financija (planirani troškovi, troškovnici, bilance itd.) i još "hiljadu lepih stvari"... ako se radi o uvozu/izvozu/trgovini/prodaji to ima još svojih implikacija)...

Ako se radi o nekom start-upu, onda treba iscrpit sve opcije poticaja... ima ih puno, jednom sam slušo neku žensku koja je napravila dosta ažuzrnu aplikaciju sa listom svih živih natječaja, toga ima na stotine... znači subvencije (država će nešto uradit), inkubatori itd., + naravno kredit, a šta drugo... Ako je nešto na internetskoj platformi imaš gofundme, patreon, primanje donacija i sl., ali to ti je sića, ne znam na šta ciljaš...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gde i kako naći valjanog investitora?
PostPostano: 03 pro 2020, 19:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 tra 2020, 14:23
Postovi: 3685
Lokacija: Clown World
Purger111,

hvala, dobri saveti! :palacgore2

Prečešljao sam odavno internet dok oči nisam izgubio, od vrha do dna.

Radi se o rekvizitu koji konkuriše na 4-5 različitih tržišnih niša od kojih nijedna nije ispod nekoliko stotina Miliona a najveće i nekoliko Milijardi $. Društvena kretanja i civilizacijsko odvijanje mu takođe idu na ruku i eksponencijalno šire potencijalni plasman. Potrebno ga je samo dovesti do finalnog oblika (ja nisam jebeni inženjer, dizajner, konstruktor, ja sam običan lik koji je sam nešto budžio i improvizovao i bez ikakvog znanja opet napravio objektivno bolje od konkurencije), izraditi kalupe i šta već i specifikacije koje bi se poslale Kinezima kao narudžba, video demonstracija uz Program i EPP. Sve u svemu par K ili max par desetina K ulaganja. U Srbiji ima dosta kvalitetnih Pronalazača i Inženjera i Dizajnera koji bi prilično povoljno to odradili. A i da se ne šalje u Kinu na proizvodnju već otvori pogon ovde bi moglo - Vlada daje zemlju i pogone propalih fabrika stranim investitorima, daje 10 K po zaposlenom radniku, Srbija ima potpuno otvoren pristup tržištima i ugovore o slobodnoj trgovini sa Rusijom, EU, Evroazijom, Kinom...

Konkurencija postoji u vidu 7-8 proizvođača. No, njihovi su više od 10 puta (ne za 10, ne 10 % već 10 PUTA) manjeg opsega sa tendencijom daljeg rasta razlike jer ja stalno dalje podižem lestvicu.

Najveći problem mi se pokazao Zid neznanja i neverice kod tih zakržljalih zapadnjačkih slabića: oni ne veruju da je tako nešto uopšte moguće za čoveka. Jebiga, ti kreteni nisu upoznati sa jednostavnom činjenicom da je Dinarski čovek jebeni Übermensch. Ni sad ne veruju a ja planiram da uduplam postojeću razliku i idem dokle god je to moguće za čoveka.

Posle neverovanja, drugi Zid su mi bile žene: teško je dopreti do tipova koji odlučuju kroz silne slojeve HR i PR ženskinja koje su plaćene da se zahvaljuju i ljubazno odjebavaju...

Neki Ortakluk bi bio optimalan... Partnerstvo...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gde i kako naći valjanog investitora?
PostPostano: 03 pro 2020, 20:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30386
Pa koliko novca ti treba?

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

804 of 2558 - 31.43%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gde i kako naći valjanog investitora?
PostPostano: 03 pro 2020, 20:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 tra 2020, 14:23
Postovi: 3685
Lokacija: Clown World
Naša Kvačica je napisao/la:
Pa koliko novca ti treba?



Ne znam, Kvaki. :sad Nemam kontakta sa dizajnerima, konstruktorima, inženjerima... nemam ni najblažu predstavu koliko oni naplaćuju da ti finiširaju Proizvod. :neznam

Sećaš se teme sa Amerikancima? Dao si tamo par dobrih saveta... pa to je najrespektabilnija konkurentska firma i ja sam ih direktno kontaktirao da bih skratio vreme (kontam: "oni već imaju Tržište, proizvodnju, Brend,... ja ću samo da uletim i ponudim svoj, BOLJI Proizvod i bićemo Partneri"). Prvi čovek firme je bio jako zainteresovan ali nakon što je pričao sa "cofounders", "board" i ostalima, na kraju su ponudili neke mrvice... ja ispizdeo... al' kad mi reče da će samo jednu nišu da napadaju (onu najmanju, od jedva 140 M)... ono, kad sam sebe suziš, ograničiš i svedeš na ganjača sitniša... :smajl049 tu ja skopčam da praktično NEMA Konkurencije, jer se taj glavni Konkurent SVOJEVOLJNO ograničio na najmanju nišu... :ucelo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gde i kako naći valjanog investitora?
PostPostano: 03 pro 2020, 21:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30386
Ne bih ja njih potcjenjivao. Taj konkurent je napravio uspješan biznis, a ti bez uvrede, još nisi. Teško da su jednostavno blesavi. Možda znaju nešto što ti ne znaš.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

804 of 2558 - 31.43%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gde i kako naći valjanog investitora?
PostPostano: 03 pro 2020, 21:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 tra 2020, 14:23
Postovi: 3685
Lokacija: Clown World
Naša Kvačica je napisao/la:
Ne bih ja njih potcjenjivao. Taj konkurent je napravio uspješan biznis, a ti bez uvrede, još nisi. Teško da su jednostavno blesavi. Možda znaju nešto što ti ne znaš.



Cofounder je presudio - a on je najeminentniji lekar u izvesnoj oblasti medicine. Tako da oni žele da se profilišu kao zdravstveno pomagalo par exellence a sve ostale tržišne niše ignorišu. Otkrio sam da je ta niša čini mi se oko 140 Miliona $, što zvuči respektabilno ali u poređenju sa ostalima je - sića.

No, nisu naročito uspešna firma - njihova celokupna Facebook stranica ima lajkova kao jdan moj Meme... prilično su opskurni...

A kako i ne bi bili - osnovno pravilo prodaje je Spektakl. A sa svojim minijaturnim opsegom, njihov rekvizit ne impresionira nikoga... čak je fokusiran na ljude sa zdravstvenim problemom (što nosi i stid, sramotu itd), dodatno gubeći potencijal široke poipularnosti...

Možda sam trebao temu nazvati "Gde i kako naći poslovnog Ortaka?" jer se ja ne razumem ni u vođenje poslova... dakle, ja bih dao Rekvizit, metod, sposobnost prezentacije a Ortak uložio i vodio posao. Raspodela zarade/vlasničkog udela bi bila stvar dogovora.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gde i kako naći valjanog investitora?
PostPostano: 04 pro 2020, 21:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 tra 2020, 14:23
Postovi: 3685
Lokacija: Clown World
Šta je ovo, toliko se hvalite poslovnim veštinama i finansijskim znanjem a slabo ko ponudi ikakav savet :sad ... o, bre, ljudi, pomozite a ako se zgrnu milijarde neće ni savetodavcu loše biti... nisam ja pička, odužiću se debelo... a i promocija Dinarske Superiornosti bi trebalo da nam je zajednički cilj, majku mu...

Ovo ako se pametno odigra moglo bi Globalno da drma, ljudi, jer sav razvoj društvenih, međuljudskih, zdravstvenih, demografskih i kretanja mu ide u prilog... daj bre da razvalimo Zapadnjake!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gde i kako naći valjanog investitora?
PostPostano: 04 pro 2020, 22:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30386
Trenutno ti ne treba financijsko znanje. Treba ti prototip.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

804 of 2558 - 31.43%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gde i kako naći valjanog investitora?
PostPostano: 04 pro 2020, 22:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23301
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
ikmandvaradtist je napisao/la:
Naša Kvačica je napisao/la:
Pa koliko novca ti treba?



Ne znam, Kvaki. :sad Nemam kontakta sa dizajnerima, konstruktorima, inženjerima... nemam ni najblažu predstavu koliko oni naplaćuju da ti finiširaju Proizvod. :neznam



Ovo bi barem okvirno trebao znati. Nek bude i + - 40%, ali barem naj, naj, najgrublja procjena.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gde i kako naći valjanog investitora?
PostPostano: 04 pro 2020, 23:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 tra 2020, 14:23
Postovi: 3685
Lokacija: Clown World
Naša Kvačica je napisao/la:
Trenutno ti ne treba financijsko znanje. Treba ti prototip.



Ma, imam ga ja. A vi mislili ja imam samo neki nacrt, neku skicu i subjektivni, ni na čemu osim wishful thinkinga zasnovan umišljaj u glavi da je 10 X bolji? Ne, bre. Dobro, nisam se ja precizno izrazio, moja greška :ucelo ... izvinjavam se zbog neodređenosti.

Ja sa njim radim, on je funkcionalan i po većini parametara bolji od konkurencije (što mogu i da dokažem.. ma, da vidite slike konkurencije bilo bi vam jasno, ne treba vam ništa više od letimičnog pogleda). Ali dostigao je svoj maksimum i dalje dizanje opsega je sve manje jer je potrebna optimalizacija. Optimalizacija u smislu dizajna i materijala, jer ja sam svojim improvizovanjem i ograničenim sredstvima nisam mogao da napravim nešto što bi bilo maksimum.


lider30 je napisao/la:
Ovo bi barem okvirno trebao znati. Nek bude i + - 40%, ali barem naj, naj, najgrublja procjena.



Tačno. Ali zato ja nudim eventualnom Partneru/Ortaku većinsko vlasništvo Brenda. Pošteno!


Ljudi padaju na nove, originalne i otkačene stvari - a ovo je baš nešto takvo. Čak sam guglao ne bi li našao Ginisov rekord i nisam našao takav - što znači da i tu Titulu bi imali praktično u džepu i povezanu na Rekvizit (doduše, morali bi da požurimo, onaj Direktor konkurentske firme mi je rekao da planiraju da oni organizuju Event u tome). Da i ne pominjem da korišćenje rekvizita čoveku donosi nekih 25 zdravstvenih, fitnes i ostalih benefita...

Osim toga, cenovna marža može da bude ludačka - jer nisu potrebni egzotični, skupi materijali!

A još imam ideje za originalne "prateće proizvode" koji bi se nakarikali na Rekvizit, povećavajući potencijal zarade...

Kažem vam, Konkurencija praktično ne postoji jer ono što ona nudi ne impresionira nikoga. A s obzirom da je meni do sada najveći problem bio da prihvate mogućnost da je ovako nešto uopšte moguće za ljudsko biće - samo zamislite nivo Spektakularnosti, Upečatljivosti i Nesvakidašnjosti!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gde i kako naći valjanog investitora?
PostPostano: 05 pro 2020, 11:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30386
Nesavršeni proizvod je ok. Ne moraš imati maksimum da bi započeo sa poslom. Ako je proizvod malo bolji od konkurencije, to je dovoljno za prvu verziju. Kasnije kako se biznis razvija možeš izbacivati poboljšane verzije sve dok ne dođe do maksimuma.

Koliko ti je vremena i novca trebalo dok izradiš prototip?

Koliko ti vremena i novca treba da napraviš svaki sljedeći primjerak?

Za koliko ga možeš prodati?

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

804 of 2558 - 31.43%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gde i kako naći valjanog investitora?
PostPostano: 05 pro 2020, 15:17 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546
Citat:
ja nisam jebeni inženjer, dizajner, konstruktor, ja sam običan lik koji je sam nešto budžio i improvizovao i bez ikakvog znanja opet napravio objektivno bolje od konkurencije


Prvo naći nekog tehničara, ispitati kakvi bi bili troškovi veće proizvodnje, potreban kapital u vidu strojeva, itd. Ako je sve tehnički izvedivo, a proizvod inovativan idemo dalje.

Stavi na papir poslovni plan, prouči kako se to radi (na internetu puno toga piše), probaj stupiti u kontakt s nekim kog znaš ili tko ti može pomoć s tim (poznanik, agencije itd.). Odredi misiju, viziju, cilj, strategiju (+indikatore), napravi istraživanje i analizu tržišta (swot-ovi, statistike...), razradi marketinški/PR okvir (target skupina, način oglašavanja, stranice na društvenim mrežama itd.), razradi tehničke detalje oko proizvodnje, razradi financije tj. kako misliš skupiti pare, koliko treba uložiti, koliki će biti troškovi ukupno/po jedinici proizvoda, koliki prihodi, kolika marža, način skladištenja i dostave itd. U procesi ćeš steći neke financijske vještine i znanja.

Prostor - danas se dosta uredskog dijela posla može obaviti online od doma, video-callovima, zoom-ovima, mail-ovima, google drive-ovima, excellicama... umjesto da si u nekom inkubatoru ili uzimaš u najam prostor + plaćaš struju, opremu itd. Za proizvodnju/skladištenje ipak treba fizički prostor.

Registriraj i pokreni start-up, riješi papire, birokraciju, pravni dio oko otvaranja.

Moraš naći ljude s odgovarajućih kvalifikacija s pristojnim cv-om. Znači stupiti u kontakt (opet sastaviti listu ili puknut oglas - start-up traži...) potencijalnim dizajnerima, tehničarima, financijašima, marketingašima itd.

Skupi svoje love koliko možeš. Iscrpi sve opcije poticaja, istraži državne subvencije, natječaje, inkubatore, crowdfunding, donacije itd. na koncu ako treba uzmi i kredit od banke... Vidi je l' ima još kakvo poduzeće, institucija, partner i sl. kojima bi mogao prezentirati svoj projekt. Lijepo sastavi excelicu sa listom kontakata (ime, e-mail, broj telefona). Ako ideš na razgovor, odijelo i pripremljena prezentacija (samo ključne riječi, a ti "do the talking", 1-10 minuta).

Ovaj tip može biti od velike pomoći pri savjetovanju i pokretanju (kontaktirati)... https://www.youtube.com/watch?v=imUOVaHUwuQ


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gde i kako naći valjanog investitora?
PostPostano: 05 pro 2020, 16:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 tra 2020, 14:23
Postovi: 3685
Lokacija: Clown World
Naša Kvačica je napisao/la:
Nesavršeni proizvod je ok. Ne moraš imati maksimum da bi započeo sa poslom. Ako je proizvod malo bolji od konkurencije, to je dovoljno za prvu verziju. Kasnije kako se biznis razvija možeš izbacivati poboljšane verzije sve dok ne dođe do maksimuma.

Koliko ti je vremena i novca trebalo dok izradiš prototip?

Koliko ti vremena i novca treba da napraviš svaki sljedeći primjerak?

Za koliko ga možeš prodati?



Ja sam još u srednjoj krenuo sa time, prvi pokušaji, modeli, Prototipovi... testiranja, usavršavanja...

Pošto su se muški članovi porodice uvek bavili raznim majstorisanjem, uvek je u dvorištu i oko kuće bilo svakakve gvožđurije i svačega pa sam budžio kojekakve budževine i karabudževine... bilo ih je svakakvih i učilo se na greškama i promašajima... dakle, iskustveno i dovijanjem, improvizovanjem... bilo je i povreda - jebiga, svaka škola se plaća... modeli su se nizali, rešenja odbacivala i prihvatala, ispitivale razne mogućnosti, dok nisam došao do sadašnjeg dizajna.

Plan je napraviti univerzalnu modularnu verziju za sve grupe korisnika ili 3 vrste za različite grupe (Početnike, Srednje, Profije).

Konkurencija, koliko vidim, drži cene na 50-120 $ . I mi bi mogli tako a pošto su potrebni materijali jeftini, marža zarade bi bila ludačka... :drool

No, fora nije u Rekvizitu samom. On je samo ORUĐE. Onome ko ima Znanje, rekvizit je samo zgodna ušteda vremena i lagodna opcija (npr. ako znaš kako funkcioniše i kako se stimuliše mišić koji želiš da uvećaš - tebi ni ne treba teg, sprava, bućica... biomehanika se može simulirati i van teretane sasvim uspešno). Njega može svako improvizovati i izmisliti za 5 minuta, ili konsultovati dizajnera za čas. Fora je u Metodu rada sa njim, Programu i ONOME ŠTA OMOGUĆUJE & DONOSI... to nema NIGDE da se nađe, to su silne godine ISKUSTVA, ZNANJE, KNOW HOW koje bukvalno nemate gde kupiti.

Najbolje je što mu sve ide na ruku - ako ostane Potrošačko društvo imaće prođu. Ako se vrati prioritetisanje Funkcije & Proverenih, Dokazanih rešenja umesto lažnih Prečica i brze Hemije - opet njemu dobro, jer mu je suština u VEČNOM aksiomu TRUD + VREME koji GARANTUJE rezultate. Plus što mu i globalna, demografska, sociološka kretanja idu na vodenicu...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gde i kako naći valjanog investitora?
PostPostano: 05 pro 2020, 17:08 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546
ikmandvaradtist je napisao/la:
Naša Kvačica je napisao/la:
Nesavršeni proizvod je ok. Ne moraš imati maksimum da bi započeo sa poslom. Ako je proizvod malo bolji od konkurencije, to je dovoljno za prvu verziju. Kasnije kako se biznis razvija možeš izbacivati poboljšane verzije sve dok ne dođe do maksimuma.

Koliko ti je vremena i novca trebalo dok izradiš prototip?

Koliko ti vremena i novca treba da napraviš svaki sljedeći primjerak?

Za koliko ga možeš prodati?



Ja sam još u srednjoj krenuo sa time, prvi pokušaji, modeli, Prototipovi... testiranja, usavršavanja...

Pošto su se muški članovi porodice uvek bavili raznim majstorisanjem, uvek je u dvorištu i oko kuće bilo svakakve gvožđurije i svačega pa sam budžio kojekakve budževine i karabudževine... bilo ih je svakakvih i učilo se na greškama i promašajima... dakle, iskustveno i dovijanjem, improvizovanjem... bilo je i povreda - jebiga, svaka škola se plaća... modeli su se nizali, rešenja odbacivala i prihvatala, ispitivale razne mogućnosti, dok nisam došao do sadašnjeg dizajna.

Plan je napraviti univerzalnu modularnu verziju za sve grupe korisnika ili 3 vrste za različite grupe (Početnike, Srednje, Profije).

Konkurencija, koliko vidim, drži cene na 50-120 $ . I mi bi mogli tako a pošto su potrebni materijali jeftini, marža zarade bi bila ludačka... :drool

No, fora nije u Rekvizitu samom. On je samo ORUĐE. Onome ko ima Znanje, rekvizit je samo zgodna ušteda vremena i lagodna opcija (npr. ako znaš kako funkcioniše i kako se stimuliše mišić koji želiš da uvećaš - tebi ni ne treba teg, sprava, bućica... biomehanika se može simulirati i van teretane sasvim uspešno). Njega može svako improvizovati i izmisliti za 5 minuta, ili konsultovati dizajnera za čas. Fora je u Metodu rada sa njim, Programu i ONOME ŠTA OMOGUĆUJE & DONOSI... to nema NIGDE da se nađe, to su silne godine ISKUSTVA, ZNANJE, KNOW HOW koje bukvalno nemate gde kupiti.

Najbolje je što mu sve ide na ruku - ako ostane Potrošačko društvo imaće prođu. Ako se vrati prioritetisanje Funkcije & Proverenih, Dokazanih rešenja umesto lažnih Prečica i brze Hemije - opet njemu dobro, jer mu je suština u VEČNOM aksiomu TRUD + VREME koji GARANTUJE rezultate. Plus što mu i globalna, demografska, sociološka kretanja idu na vodenicu...


Odlično... i dobro je da čuvaš intelektualno vlasništvo i ne otkrivaš poslovne tajne.

Prati proces koji sam ti opisao i kontaktiraj Štefanića.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gde i kako naći valjanog investitora?
PostPostano: 05 pro 2020, 17:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 tra 2020, 14:23
Postovi: 3685
Lokacija: Clown World
Purger111 je napisao/la:
Citat:
ja nisam jebeni inženjer, dizajner, konstruktor, ja sam običan lik koji je sam nešto budžio i improvizovao i bez ikakvog znanja opet napravio objektivno bolje od konkurencije


Prvo naći nekog tehničara, ispitati kakvi bi bili troškovi veće proizvodnje, potreban kapital u vidu strojeva, itd. Ako je sve tehnički izvedivo, a proizvod inovativan idemo dalje.

Stavi na papir poslovni plan, prouči kako se to radi (na internetu puno toga piše), probaj stupiti u kontakt s nekim kog znaš ili tko ti može pomoć s tim (poznanik, agencije itd.). Odredi misiju, viziju, cilj, strategiju (+indikatore), napravi istraživanje i analizu tržišta (swot-ovi, statistike...), razradi marketinški/PR okvir (target skupina, način oglašavanja, stranice na društvenim mrežama itd.), razradi tehničke detalje oko proizvodnje, razradi financije tj. kako misliš skupiti pare, koliko treba uložiti, koliki će biti troškovi ukupno/po jedinici proizvoda, koliki prihodi, kolika marža, način skladištenja i dostave itd. U procesi ćeš steći neke financijske vještine i znanja.

Prostor - danas se dosta uredskog dijela posla može obaviti online od doma, video-callovima, zoom-ovima, mail-ovima, google drive-ovima, excellicama... umjesto da si u nekom inkubatoru ili uzimaš u najam prostor + plaćaš struju, opremu itd. Za proizvodnju/skladištenje ipak treba fizički prostor.

Registriraj i pokreni start-up, riješi papire, birokraciju, pravni dio oko otvaranja.

Moraš naći ljude s odgovarajućih kvalifikacija s pristojnim cv-om. Znači stupiti u kontakt (opet sastaviti listu ili puknut oglas - start-up traži...) potencijalnim dizajnerima, tehničarima, financijašima, marketingašima itd.

Skupi svoje love koliko možeš. Iscrpi sve opcije poticaja, istraži državne subvencije, natječaje, inkubatore, crowdfunding, donacije itd. na koncu ako treba uzmi i kredit od banke... Vidi je l' ima još kakvo poduzeće, institucija, partner i sl. kojima bi mogao prezentirati svoj projekt. Lijepo sastavi excelicu sa listom kontakata (ime, e-mail, broj telefona). Ako ideš na razgovor, odijelo i pripremljena prezentacija (samo ključne riječi, a ti "do the talking", 1-10 minuta).

Ovaj tip može biti od velike pomoći pri savjetovanju i pokretanju (kontaktirati)... https://www.youtube.com/watch?v=imUOVaHUwuQ



Auu, matori, ti si baš upućen... svaka ti čast, meni je ovo "klingonski"... :scared

Hvala ti, Car si! :palacgore2 Proučiću ovo...

Vidi, ja sam hteo prečicom: Ortak neka uloži i vodi posao - i neka kupi kajmak, ili što bi vi rekli "vrhnje". Meni neka da neki pristojan deo - i obojici superiška! Mislim da je to pošteno.

A što se tiče proizvodnje, rekao mi je Product Manager at _____ (velika nemačka firma sa kojom sam pregovarao): "Normally we sign an exclusive licence agreement. Then we produce the product in China and sell it worldwide." Znači, i oni šalju Kinezima da im prave.

Najjače je što ja nisam ni imao u planu nikakav biznis kada sam kontaktirao glavnog Konkurenta, bio sam srećan da nisam jedini koji se bavi time i tražio sam da kupim njihov Rekvizit ali da ima kapacitet koji će meni potreban ako dostignem nivo kojem težim No, oni su bili zaprepašteni da iko uopšte ima i moj trenutni nivo - jer njihov Rekvizit ima 10 X manji kapacitet - a kamoli nivo koji se ja nadam da ću dostići...

Ono, zamisli zoveš "Rimac" automobili i pitaš imaju li auto koji ide 8 K na sat... jer trenutno imaš neki svoj koji si sam napravio i koji ide 4 K na sat a oni ti kažu "čekajte gospodine, kako? :smajl043 ... pa naš ide jedva 400?!" Taj neki trip je bio... E, tu ti meni sine da imam nešto što bi moglo da hara Globalno...

Ne znam koji su forumaši ovde najjači biznismeni pa da ih zamolim da im pošaljem Mail koji sam slao i tim firmama... ako ih ne mrzi da za par minuta pročitaju i kažu mi svoje iskreno mišljenje (i iskažu eventualno interesovanje)...

... jer, vrlo je lako moguće da sam ja zapravo u zabludi i da ovo nije moćna Ideja koliko meni deluje da je. I ta mogućnost uvek postoji i ne sme se podcenjivati. Ja samo znam da sam pretražio Internet i ovako nešto nisam našao... :neznam


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gde i kako naći valjanog investitora?
PostPostano: 05 pro 2020, 17:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6112
A što ne bi stavio ovdje barem link od konkurencije, da vidimo o čemu se radi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gde i kako naći valjanog investitora?
PostPostano: 05 pro 2020, 17:26 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546
Naravno da uvijek postoji opcija odvojenog vlasništva od menadžmenta/rukovoditelja, za to isto ne brini. Outsourcanje proizvodnje u Kinu je također moguće, ali tu već ulazimo u uvozne trgovinske vode i kontakte sa stranim firmama što opet ima neke svoje implikacije.... ali naravno, zašto ne. Kao što rekoh, onaj Štef ti sve zna šta i kako treba.

Nemoj se ništa sramiti oko svoje ideje, moraš probat. Ako i nije tako dobro kako ti se čini, uvijek se može unaprijedit, modificirati i dodati neka inovacija... kad bi našao ljude sa stručnim znanjem, oni bi ti definitvno mogli pomoć oko tehničkog aspekta.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gde i kako naći valjanog investitora?
PostPostano: 05 pro 2020, 18:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 tra 2020, 14:23
Postovi: 3685
Lokacija: Clown World
zaba1111 je napisao/la:
A što ne bi stavio ovdje barem link od konkurencije, da vidimo o čemu se radi.



Pa... vrlo rado ali... radi se o rekvizitu koji nije za uobičajenu rekreaciju... if you know what I mean... :001_rolleyes

Ali u Mailu koji šaljem firmama (i koji bih eventualno poslao ozbiljnim forumašima biznismenima sa HB foruma) uvek su fotografije svih konkurentskih rekvizita, tačan opis rekvizita, benefiti koje donosi, i sve ostalo... naravno, imam Mailove korespodencije sa direktorom glavne konkurentske Kompanije čije screenshotove takođe mogu poslati, po želji...


Purger111 je napisao/la:
Naravno da uvijek postoji opcija odvojenog vlasništva od menadžmenta/rukovoditelja, za to isto ne brini. Outsourcanje proizvodnje u Kinu je također moguće, ali tu već ulazimo u uvozne trgovinske vode i kontakte sa stranim firmama što opet ima neke svoje implikacije.... ali naravno, zašto ne. Kao što rekoh, onaj Štef ti sve zna šta i kako treba.

Nemoj se ništa sramiti oko svoje ideje, moraš probat. Ako i nije tako dobro kako ti se čini, uvijek se može unaprijedit, modificirati i dodati neka inovacija... kad bi našao ljude sa stručnim znanjem, oni bi ti definitvno mogli pomoć oko tehničkog aspekta.



Ja se nadao da bi oni u Nemačkoj to proizvodili (pa da ponosno stoji "GmbH" i "Made in Germany" :wub ) kad ono čak i oni šalju u Chinu... :sad

Sreća je pa se je rekvizit jednostavan i treba da ispunjava samo 2-3 osnovna preduslova, nije u pitanju raketni motor pa da ima milion kuraca i palaca... a sreća je i da je Srbija jedna od država sa najviše inovatora (koji su pri tom i najjeftiniji), prilično mnogo dizajnera i inženjera te bi ukupne investicije bile smešne...

A imam u glavi još nekih 3 drugačija dizajna koji bi se mogli isprobati i testirati... kad vidim koliko prevaranti raznim KEREFEKAMA uzimaju naivnim ljudima teško zarađene novce, bude mi drago od pomisli da će svi otići u stečaj kad se pojavi jedan ovakav ZDRAV, NEŠKODLJIV, DOKAZAN, UBEDLJIV, PRIRODAN način... a dodatni razlog za zadovoljstvo je i dokazivanje Dinarske NADMOĆI! :smajl014


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gde i kako naći valjanog investitora?
PostPostano: 05 pro 2020, 18:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6112
A jesi li ti dokazao učinkovitost svog stroja i koliko investitori uopće shvaćaju ozbiljno tvoje prezentacije, to je bitno pitanje.
Sam si rekao da si možda i u zabludi, pa bi ti možda koristilo da publika ovdje vidi koliko to uopće zvuči ozbiljno.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 80 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO