HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 20 tra 2024, 15:33.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 28 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Pisanja inozemnih medija u razdoblju Domovinskog rata
PostPostano: 02 pro 2020, 02:58 
Online
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2013, 22:25
Postovi: 4784
Kakve spoznaje imate o tome što su pisali i govorili inozemni mediji o Domovinskom ratu u vrime dok je traja Domovinski rat?

Znan da su u Engleskoj i Francuskoj bili prosrpski, u Italiji je dil bia prohrvatski, dil prosrpski, iredenta je tražila vojnu akciju, u Izraelu su naginjali Srbiji i za Jugoslaviju i tribalo je vrimena dok se je to priokrenulo. Dozna san da su u Poljskoj navodno bili prosrpski, za Jugoslaviju, a uostalom Walesa je bio za opstanak Jugoslavije, a to se posli tijekon rata priokrenulo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pisanja inozemnih medija u razdoblju Domovinskog rata
PostPostano: 02 pro 2020, 09:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 srp 2019, 16:40
Postovi: 1793
Lokacija: Strateška autonomija
Nemam saznanja,ali mislim da ni u Francuskoj i UK nisu baš bili prosrpski,naprotiv...

_________________
Kontra mraku, kontra sili, kontra rentijerstva, kontra klijentelizma

HDZ=SKH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pisanja inozemnih medija u razdoblju Domovinskog rata
PostPostano: 03 pro 2020, 21:32 
Online
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2013, 22:25
Postovi: 4784
Flamel je napisao/la:
Nemam saznanja,ali mislim da ni u Francuskoj i UK nisu baš bili prosrpski,naprotiv...


Pogledaj izvješća s YouTubea. BBC se otvoreno izmotavao i sve navrćao na srpsku stranu. Prepoznatljivi engleski spinovi. Ono u stilu "ne znate poimence tko vas je granatirao, onda su vjerojatno to svemirci".


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pisanja inozemnih medija u razdoblju Domovinskog rata
PostPostano: 04 pro 2020, 00:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 lis 2020, 21:42
Postovi: 170
Lokacija: HercegBosna & Buenos Aires
U Argentini, opcenito pro Hrvatski, sa iznimkom ljevicarskih medija ( npr. "Pagina 12", "Clarin") ne bih rekla pro- srpski jel to ne razumiju ali pro-jugoslavenski i anti-neovisnost Hrvatske sigurno

_________________
Acá el que no corre, vuela


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pisanja inozemnih medija u razdoblju Domovinskog rata
PostPostano: 04 pro 2020, 13:22 
Offline

Pridružen/a: 28 srp 2020, 18:32
Postovi: 890
Lukrecija76 je napisao/la:
U Argentini, opcenito pro Hrvatski, sa iznimkom ljevicarskih medija ( npr. "Pagina 12", "Clarin") ne bih rekla pro- srpski jel to ne razumiju ali pro-jugoslavenski i anti-neovisnost Hrvatske sigurno

Ti si živiš u Argentini ili?

Sjećam se da kako su Milanovića svojedobno napadali kako je rekao da je Hrvatska slučajna država. Možda zvuči gnjusno ali ipak je bio u pravu. Bio je pravu u smislu da je nitko nije tada želio Hrvatsku neovisnost.


Vrh
   
 
 Naslov: CNN
PostPostano: 08 pro 2020, 02:37 
Online
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2013, 22:25
Postovi: 4784
Ne može se reći da je CNN bio neutralan ili prohrvatski; u usporedbi s ostalim najjačim svitskin medijima, bia je u skupini neutralnijih. Nažalost prolazile su mu neprovirene visti i pseudoznanstvene podvale, a sve na štetu Hrvata. Dosta je ovisilo o tome koji je novinar radio prilog. Jednon je novinar, mislin da je bia Brent Sadler i da je to bia govoria kad je bia u Jeruzalemu (nisam siguran), a ne znan je li on bia autor teksta ili je čita tuđi rad, reka da su to animoziteti od drugoga svitskog rata, "Hrvati su bili na nacističkoj a Srbi na savezničkoj strani". Sad vidim da je Englez. Ima je više brakova, a zadnji je sa Srpkinjom Jelenom koja je medicinu završila u Beogradu. " bivša producentica visti za CNN u bivšoj Jugoslaviji i Bliskom Istoku... dio izvršnog osoblja za postaju N1". www.brentsadler.com/biography.html Možemo pritpostavit tko mu je prišapnia tko je bia na čijoj strani.

Jackie Shimanski gotovo je navijački izvišćivala. Kad je bia hrvatsko-muslimanski rat, s gnušanjem je govorila o Hrvatima, namrštena lica. Nikad da si ju čua govorit da tako govori o Muslimanima. Čini se da je bila brifirana kod Muslimana, možda je bila njihova plaćenica. Ni Srbima nije ostala u lipom sićanju
www.serbianinstitute.com/books_War_of_W ... LAVLJE.htm Srbi su poznati po izvrćanju zbilje, no uzevši u obzir ovo, čini se da je samo muslimansku stranu priče prinosila. Za nevolju, bila je specijalizirana baš za taj sukob. Ka' da je imala zadaću s..ti po Hrvatima. Na internetu ćete naći malo o njoj, tek tri rizultata (otipkajte "jackie shimansky" cnn). Oni koji su ju imali prigodu gledat, znadu kako je ona govorila. Nima ništa na hrvatskom. Eto da ostane zapisano, da nečasna rabota ne završi u zaboravu (posli tog sukoba nije ju bilo više ni za čut ni za vidit), red je da se zna da je pristrano izvišćivala i da bi ju svrstao u antihrvatske novinare.

Kad su ugostili Tuđmana, bilo je to ponižavajuće. Nije sidia za onim stolon di izgleda u ravnopravnoj poziciji s novinarom-voditeljen. Sidia je za jednin stolićen, ka' da je to mali stolić kod portira u hodniku na koji jedva stane kava i telefon. Nisi viđa uvažavanje. Ka' da su nikega negativca iz sridnje Azije primili. Isto je bilo i Šušku, samo in je Šušak malo govoria, nije se razbaciva ričima ka Tuđman, nisu mi ništa mogli izvadit što bi ga kompromitiralo, pa je voditelj osta ka' popišan. Bia in je isti voditelj, ali zaboravia san mu ime.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pisanja inozemnih medija u razdoblju Domovinskog rata
PostPostano: 08 pro 2020, 08:19 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24637
Lokacija: Heartbreak Hotel
Jackie Shymanski nije podnijela tu ogromnu količinu otrova i mržnje koju je imala u sebi. Dobila je opaku bolest i nakon dugogodišnjeg mrcvarenja ispustila dušu.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pisanja inozemnih medija u razdoblju Domovinskog rata
PostPostano: 08 pro 2020, 09:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 tra 2018, 12:41
Postovi: 5123
Bravo vrhunska tema!
(da mlađa ekipa vidi kako je to bilo)

Evo što izbacuje meni za Jackie (ne sjećam se nje)
http://ba.n1info.com/Vijesti/a96346/Umr ... anski.html
https://radiosarajevo.ba/metromahala/te ... bih/226221

Ja se sjećam C.Amanpour, koja je to vještica bila...hard-core communist...općenito sam steko dojam da je CNN bio 100% Pro-Jugoslavenski

Inače mi smo imali veliki problem, jer uopće nismo znali kako stvorit državu (ljudi danas misle to je lako) taj aspekt novinarstva mi uopće nismo kužili. Tuđman HDZ nisu imali blage veze...
U RH je vlado dojam (sličan ko danas) da svi znaju našu situaciju/povijest, a realno 90% ljudi u Svijetu nije imalo pojma...u Europi je to bilo možda 50:50

Evo primjer:
Većina "naših" medija i danas gura tezu da smo mi ratovali protiv srba/Srbije, a realnost je totalno drugačija mi smo ratovali protiv JNA/Jugoslavije (BiH,Srbija,C.Gora,Makedonija,A.P Vojvodina/Kosovo)
Gledo sam intervju s Branimirom Glavašem di on kaže mi riješimo četnike i onda uvijek uleti JNA i spasi ih, da nije bilo JNA da bi rat bio gotov za 2-3 tjedna. (Ja se u potpunosti slažem s njim)

Sve to je posljedica totalnog ne znanja s početka 90i di si recimo imo konferenciju za međunarodne i naše novinare i onda neki debil iz vojske il HDZ-a krene.
"Napadima srbo-soldatetske-jugo-četničke-komunističke takozvane narodne armije..."
Ajde sad ti to prevedi novinarima iz cijelog Svijeta, koji dolaze iz razno razni kultura i školovanja!
- s tim da je bilo teško i naći dobre prevoditelje, jer u školama u Jugi se moro učit ruski, eventualno si mogo izabrat francuski ko izborni, engleski, da ne govorim njemački su bili jezici neprijatelja režima.

Ja osobno nisam uopće ko klinac kužio ovaj aspekt dok slučajno prije pet-šest godina nisam naletio na emisiju mislim na HR-radiu di je gost bila mislim Silvana Menđušić, a vodio je emisiju neko od muških (ne sjećam se...Ladišić, Merlić, Dujmović, Vlahov...) di se govorilo o hrvatskom ratnom novinarstvu...nažalost takvi emisija nema na HTV-u s tom tematikom.

Moj osobni dojam medija po državama...
(moj dojam, ne mora značit da je tako bilo, jer nisam imo pristup informacijama ko danas)

USA je bila jedna od najvećih Jugoslavenskih zaštitnika...smješno je kad ljudi govore o USA ko nekom strateškom partneru RH, a odlikovali Dražu Mihajlovića prije 10-ak god.
Rusija je bila korektna, vukli za Jugu al ne totalno režimski, pogotovo nakon Vukovara
Francuska ko i rusi vukli su za Jugu
Britanci vukli su za Jugu, ali su znali bit i poprilično objektivni
Njemci su vukli za nas, kasnije u BiH su bili čisto objektivni
Talijani su bili za nas (vjerovatno iz objektivnih razloga, da se riješe komunista u susjedstvu)
Španjolci su bili za Jugu, tek nakon Olimpijski '92 su postali objektivniji
- predsjednik Olimpiskog odbora Juan Antonio Samaranch je agitiro za nas naveliko
Židovi najveći suporter Jugoslavije
- oni su bili ključni u guranju teze da je Hrvatska Hitlerov projekt
- sjećam se židovskog književnika koji je stao na našu stranu u Francuskoj, totalno su mu zabranili pristup po medijima, blokirali mu promocije knjiga...čovjek je definitivno zaslužio odlikovanje, ako je živ još
Austrija 100% za nas od početka do kraja
- pogotovo je tu familia Habsburg odigrala važnu međunarodnu ulogu za nas

BBC o Vukovaru


_________________
JA SAM ZAGREB !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pisanja inozemnih medija u razdoblju Domovinskog rata
PostPostano: 08 pro 2020, 10:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 kol 2020, 11:37
Postovi: 15809
Ja sam dijete bio tad al ostao mi u sječanju nizozemski premijer koji je lupetao nešto da je Oluja nedopustiva. Bestidnici i dan danas imaju kolonije na drugim kontinentima a napadaju Hrvate da ne smiju oslobađat svoju Liku, Dalmaciju itd :evotigana

_________________
Broj učenika u osnovnim školama u USK
2013/2014 - 25,758
2023/2024 - 15,503


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pisanja inozemnih medija u razdoblju Domovinskog rata
PostPostano: 08 pro 2020, 10:50 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2019, 16:53
Postovi: 2206
Brane je napisao/la:
- s tim da je bilo teško i naći dobre prevoditelje, jer u školama u Jugi se moro učit ruski, eventualno si mogo izabrat francuski ko izborni, engleski, da ne govorim njemački su bili jezici neprijatelja režima.



Mala digresija, ali ovo jednostavno nije točno. U rangu Kolindinog jogurta. :zubati

Sviđa mi se tema i samo nastavite, ali probajte biti malo objektivniji od novinara koje kritizirate...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pisanja inozemnih medija u razdoblju Domovinskog rata
PostPostano: 08 pro 2020, 15:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
[quote="Brane"
Ja se sjećam C.Amanpour, koja je to vještica bila...hard-core communist...općenito sam steko dojam da je CNN bio 100% Pro-Jugoslavenski
[/quote]

Nema to veze sa terenom i lokacijom. Ta krava je na svakom mjestu žestoko propagirala Pentagon / NATO propagandu. Jer da nije htjela ne bi dobila dozvolu da prati US vojnike na terenu i ne bi imala direktan pristup generalima. CNN je imao takvu dozvolu i nikad ne bi sebi dopustili da je izgube pa da uleti drugi TV kanal. Makar se najgadnijom propagandom bavili.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pisanja inozemnih medija u razdoblju Domovinskog rata
PostPostano: 08 pro 2020, 16:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 tra 2018, 12:41
Postovi: 5123
Tko je bila Florence Hartmann...?
- ako se ne varam bila je novinarka u Vukovaru '91
- glasnogovornica Suda u Hagu
- kasnije savjetnica tužiteljice Carle Del Ponte...

Poprilično neobičan put, uvijek na izvoru informacija...ja bi reko DGSE (francuska tajna služba)

Flo i obračun sa Carl Bildt-om


_________________
JA SAM ZAGREB !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pisanja inozemnih medija u razdoblju Domovinskog rata
PostPostano: 11 pro 2020, 02:09 
Online
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2013, 22:25
Postovi: 4784
Bobovac je napisao/la:
Jackie Shymanski nije podnijela tu ogromnu količinu otrova i mržnje koju je imala u sebi. Dobila je opaku bolest i nakon dugogodišnjeg mrcvarenja ispustila dušu.


Je, imaš pravo.

https://radiosarajevo.ba/metromahala/te ... bih/226221

Nije kršćanski radovat se tuđoj tragediji, ali kad se sitin kako je govorila o nami Hrvatima... Iskreno, padan u iskušenje. Mrtva je pa sad smin reć: crkla je laživa gnjida, kučka, krava, piz.ača, ser.ča, ušljivica, gov.ara. Besramna laživica. Ne zamirite mi, dragi čitatelji i kolege forumaši na pogrdnim ričima, ali baš me stižu sićanja šta je i kako ta spodoba govorila. Nju su mogli Muslimani brifirat, ali je ova išla korak dalje. Nije ona prinosila samo njihove riči. Ova se priveć zalagala i unila u muslimansku ratnu propagandu, ona je to razradila. Onoliko elaboriranje i laganje , ocrnjivanje nas Hrvata, a da nas Hrvate nikad nije pitala šta mi imamo za reć, nikad nas nije saslušala, niti je profesionalno novinarski istražila pa da vidi tko laže a tko mulja, ništa. Reportaže, izrazito antihrvatski intonirane, sastavila je virskin zanoson, ka da je pisala sastav o mitskoj zemlji koju nikad nije vidila. Ono nije samo muslimanski tekst, ono se ona potrudila, ali onako svisoka lupajući nas Hrvate po glavi.

"Shymanski je bila član poznatog CNN-ovog tima u kojem su bili i Jim Clancy, Brent Sadler te Christiane Amanpour" - Shymanski je bila najviše oko hrvatsko-muslimanskog rata, ka terenska izvisiteljica. Većinu su priloga činili Amanpour i Sadler. Početak Domovinskog rata nismo mogli sasvim pratiti na satelitu, pa je bila emisija Slikom na sliku (ali tek kad se stabiliziralo u Hrvatskoj), di smo imali prikaze što su inozemni mediji govorili o agresiji na Hrvatsku i posli BiH.

"Slavna" Shymanski je nestala kako je završia rat. Nije ju više bilo ni za vidit ni za čut na CNN-u. Proguta ju je zaborav. Gorila u paklu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pisanja inozemnih medija u razdoblju Domovinskog rata
PostPostano: 11 pro 2020, 02:13 
Online
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2013, 22:25
Postovi: 4784
Brane je napisao/la:
Bravo vrhunska tema!
(da mlađa ekipa vidi kako je to bilo)

Evo što izbacuje meni za Jackie (ne sjećam se nje)
http://ba.n1info.com/Vijesti/a96346/Umr ... anski.html
https://radiosarajevo.ba/metromahala/te ... bih/226221

Ja se sjećam C.Amanpour, koja je to vještica bila...hard-core communist...općenito sam steko dojam da je CNN bio 100% Pro-Jugoslavenski

Inače mi smo imali veliki problem, jer uopće nismo znali kako stvorit državu (ljudi danas misle to je lako) taj aspekt novinarstva mi uopće nismo kužili. Tuđman HDZ nisu imali blage veze...
U RH je vlado dojam (sličan ko danas) da svi znaju našu situaciju/povijest, a realno 90% ljudi u Svijetu nije imalo pojma...u Europi je to bilo možda 50:50

Evo primjer:
Većina "naših" medija i danas gura tezu da smo mi ratovali protiv srba/Srbije, a realnost je totalno drugačija mi smo ratovali protiv JNA/Jugoslavije (BiH,Srbija,C.Gora,Makedonija,A.P Vojvodina/Kosovo)
Gledo sam intervju s Branimirom Glavašem di on kaže mi riješimo četnike i onda uvijek uleti JNA i spasi ih, da nije bilo JNA da bi rat bio gotov za 2-3 tjedna. (Ja se u potpunosti slažem s njim)

Sve to je posljedica totalnog ne znanja s početka 90i di si recimo imo konferenciju za međunarodne i naše novinare i onda neki debil iz vojske il HDZ-a krene.
"Napadima srbo-soldatetske-jugo-četničke-komunističke takozvane narodne armije..."
Ajde sad ti to prevedi novinarima iz cijelog Svijeta, koji dolaze iz razno razni kultura i školovanja!
- s tim da je bilo teško i naći dobre prevoditelje, jer u školama u Jugi se moro učit ruski, eventualno si mogo izabrat francuski ko izborni, engleski, da ne govorim njemački su bili jezici neprijatelja režima.

Ja osobno nisam uopće ko klinac kužio ovaj aspekt dok slučajno prije pet-šest godina nisam naletio na emisiju mislim na HR-radiu di je gost bila mislim Silvana Menđušić, a vodio je emisiju neko od muških (ne sjećam se...Ladišić, Merlić, Dujmović, Vlahov...) di se govorilo o hrvatskom ratnom novinarstvu...nažalost takvi emisija nema na HTV-u s tom tematikom.

Moj osobni dojam medija po državama...
(moj dojam, ne mora značit da je tako bilo, jer nisam imo pristup informacijama ko danas)

USA je bila jedna od najvećih Jugoslavenskih zaštitnika...smješno je kad ljudi govore o USA ko nekom strateškom partneru RH, a odlikovali Dražu Mihajlovića prije 10-ak god.
Rusija je bila korektna, vukli za Jugu al ne totalno režimski, pogotovo nakon Vukovara
Francuska ko i rusi vukli su za Jugu
Britanci vukli su za Jugu, ali su znali bit i poprilično objektivni
Njemci su vukli za nas, kasnije u BiH su bili čisto objektivni
Talijani su bili za nas (vjerovatno iz objektivnih razloga, da se riješe komunista u susjedstvu)
Španjolci su bili za Jugu, tek nakon Olimpijski '92 su postali objektivniji
- predsjednik Olimpiskog odbora Juan Antonio Samaranch je agitiro za nas naveliko
Židovi najveći suporter Jugoslavije
- oni su bili ključni u guranju teze da je Hrvatska Hitlerov projekt
- sjećam se židovskog književnika koji je stao na našu stranu u Francuskoj, totalno su mu zabranili pristup po medijima, blokirali mu promocije knjiga...čovjek je definitivno zaslužio odlikovanje, ako je živ još
Austrija 100% za nas od početka do kraja
- pogotovo je tu familia Habsburg odigrala važnu međunarodnu ulogu za nas

BBC o Vukovaru



Za Britance se ne sićan da su ikad išta lipo rekli o nami, da su ikad išta neutralno prinili, uvik su nikako spinali.

Općenito, velika je razlika do rujna 1993., do priznanja 1992., do izbivanja srpske agresije na BiH, do muslimanske agresije na Hrvate, tijekom te agresije i nakon.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pisanja inozemnih medija u razdoblju Domovinskog rata
PostPostano: 11 pro 2020, 02:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21547
Englezi su bili žestoko kontra nas.
Kad je padao Vukovar, BBC je puštao reportaže o hrvatskom klanju srpske djece.
U Uskoplju i Vitezu je njihov UNPROFOR glumio taxije mudzahedinima.
Pola njihovog plemstva je bilo poženjeno Srbima.
Oni su dobili ustupak u Maastriškom sporazumu da ne moraju uvesti euro radi toga što je EU priznala RH.
Njihov general je imao ideje da bombardira Hrvate kad su Srbi radili sranja da ih "prestraši" =))
Welšanin Lord Owen je smijenjen kao voditelj mirovnih pregovora jer je bio otvoreno prosrpski i protuhrvatski.
Na poziciju je naravno došao zalužići se za zračne udare nad Srbima.

Pa Kanada, koja je država pod engleskom kraljicom tvrdi da je ratobala protiv RH u Medačkom džepu 93.

Francuzi su više bili li-la, njihov pravnik je odradio raspad juge korektno.
Mitterand je bio četnik.
Mourilllon nas je koštao Fojnice.

Rusi su bili ok, Srbi i mi smo njima kao daleki, no malo mutavi rođaci.
Srbi jesu pravoslavci, ali je Milošević bio za sovjetski puč.
Prije toga su bili za rusko carstvo, baš su birali gubitnike.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pisanja inozemnih medija u razdoblju Domovinskog rata
PostPostano: 11 pro 2020, 05:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02
Postovi: 4368
cea tako piši na onoj temi na forum.hr o geopolitici di su stavili anketu tko bi trebao bit hrvatski saveznik pa naveli britance a 20% reta glasovalo za brit LOL.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pisanja inozemnih medija u razdoblju Domovinskog rata
PostPostano: 11 pro 2020, 07:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 19 sij 2014, 18:23
Postovi: 625
Odnos stranih medija prema Domovinskom ratu i nije toliko iznenađujući (niko ne voli Partibrejkerse :punk ) i mi to nebi smjeli previše primati k srcu. Međunarodni odnosi i interesi velikih sila su u pravilu puno komplikovaniji nego što se nama čine (npr. uloga Francuske u Ruandi).

Ali meni je interesantno da se pisanje ili simpatije stranih medija dosta razlikovalo između 1991 i 1995 u korist Hrvatske i to dokazuje jednu stvar a to je da strani mediji (iako jako važni kao način pritiska) ipak nisu predsudni u ratnim sukobima.

Oluja je dokazala da svi vole underdog, hrabre i odlučne pobjednike (na stranu par šupaka) a kad se tome i doda da se Hrvatska danas smatra (sa Slovenijom) jedinim uspješnim i pozitivnim primjerom iz bivše države to još više daje na posebnosti Domovinskog rata pa i na negativnu ulogu stranih medija. "Fortitude" je odlična Engleska riječ koja može opisat Hrvate iz 1990ih.

Na kraju-krajeva nije više ni bitno šta su prije skoro 30 godina pisali… danas New York Times, BBC itd. uglavnom u superlativima pišu o Hrvatskoj.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pisanja inozemnih medija u razdoblju Domovinskog rata
PostPostano: 11 pro 2020, 08:05 
Online

Pridružen/a: 04 pro 2016, 17:11
Postovi: 1522
Ceha je napisao/la:
Englezi su bili žestoko kontra nas.
Kad je padao Vukovar, BBC je puštao reportaže o hrvatskom klanju srpske djece.
U Uskoplju i Vitezu je njihov UNPROFOR glumio taxije mudzahedinima.
Pola njihovog plemstva je bilo poženjeno Srbima.
Oni su dobili ustupak u Maastriškom sporazumu da ne moraju uvesti euro radi toga što je EU priznala RH.
Njihov general je imao ideje da bombardira Hrvate kad su Srbi radili sranja da ih "prestraši" =))
Welšanin Lord Owen je smijenjen kao voditelj mirovnih pregovora jer je bio otvoreno prosrpski i protuhrvatski.
Na poziciju je naravno došao zalužići se za zračne udare nad Srbima.

Pa Kanada, koja je država pod engleskom kraljicom tvrdi da je ratobala protiv RH u Medačkom džepu 93.

Francuzi su više bili li-la, njihov pravnik je odradio raspad juge korektno.
Mitterand je bio četnik.
Mourilllon nas je koštao Fojnice.

Rusi su bili ok, Srbi i mi smo njima kao daleki, no malo mutavi rođaci.
Srbi jesu pravoslavci, ali je Milošević bio za sovjetski puč.
Prije toga su bili za rusko carstvo, baš su birali gubitnike.

Ipak treba naglasiti kako su bivša britanska premijera Tacher i današnji premijer Boris Johnson prijatelji Hrvatske. Johnson je često ljetovao na Hvaru i lik je stvarno zaljubljen u Hrvatsku. No privatna opredjeljenja i državni interesi jedne zemlje često ne idu pod ruku, naročito Englezi koji jako drže do tradicije. Ipak unatoč svim negativnim iskustvima ne bih apriori odbio neku buduću suradnju sa njima. Možda nam se nekad interesi i poklope.
Ovo za ugovor u Maastrichtu...Bivši britanski premijer Major jednom prilikom je izjavio: "kako je ugovor u Maastrichtu napravljen da se Njemački tenkovi opet ne bi kotrljali Europom".

_________________
Ne može biti trijumfa bez gubitaka, pobjede bez patnje, slobode bez žrtve.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pisanja inozemnih medija u razdoblju Domovinskog rata
PostPostano: 14 pro 2020, 06:41 
Online
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2013, 22:25
Postovi: 4784
Eminencija je napisao/la:
cea tako piši na onoj temi na forum.hr o geopolitici di su stavili anketu tko bi trebao bit hrvatski saveznik pa naveli britance a 20% reta glasovalo za brit LOL.


Šta ćeš ondi, kad komesari tamošnjeg centralnog komiteta blokiradu sve šta hrvatsko misli.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pisanja inozemnih medija u razdoblju Domovinskog rata
PostPostano: 14 pro 2020, 06:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21547
Eminencija je napisao/la:
cea tako piši na onoj temi na forum.hr o geopolitici di su stavili anketu tko bi trebao bit hrvatski saveznik pa naveli britance a 20% reta glasovalo za brit LOL.

Kao što kaže Sokolić, ima dole tema di se baš i ne može pisati što se misli.
Srbi su bili engleski saveznici, pogledaj kako su završili (bez Kosova) na kraju.
Englezima baš i nije za vjerovati, iako su nam oni trenutno bliži od Merkelice.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pisanja inozemnih medija u razdoblju Domovinskog rata
PostPostano: 14 pro 2020, 06:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21547
Gaugamela93 je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Englezi su bili žestoko kontra nas.
Kad je padao Vukovar, BBC je puštao reportaže o hrvatskom klanju srpske djece.
U Uskoplju i Vitezu je njihov UNPROFOR glumio taxije mudzahedinima.
Pola njihovog plemstva je bilo poženjeno Srbima.
Oni su dobili ustupak u Maastriškom sporazumu da ne moraju uvesti euro radi toga što je EU priznala RH.
Njihov general je imao ideje da bombardira Hrvate kad su Srbi radili sranja da ih "prestraši" =))
Welšanin Lord Owen je smijenjen kao voditelj mirovnih pregovora jer je bio otvoreno prosrpski i protuhrvatski.
Na poziciju je naravno došao zalužići se za zračne udare nad Srbima.

Pa Kanada, koja je država pod engleskom kraljicom tvrdi da je ratobala protiv RH u Medačkom džepu 93.

Francuzi su više bili li-la, njihov pravnik je odradio raspad juge korektno.
Mitterand je bio četnik.
Mourilllon nas je koštao Fojnice.

Rusi su bili ok, Srbi i mi smo njima kao daleki, no malo mutavi rođaci.
Srbi jesu pravoslavci, ali je Milošević bio za sovjetski puč.
Prije toga su bili za rusko carstvo, baš su birali gubitnike.

Ipak treba naglasiti kako su bivša britanska premijera Tacher i današnji premijer Boris Johnson prijatelji Hrvatske. Johnson je često ljetovao na Hvaru i lik je stvarno zaljubljen u Hrvatsku. No privatna opredjeljenja i državni interesi jedne zemlje često ne idu pod ruku, naročito Englezi koji jako drže do tradicije. Ipak unatoč svim negativnim iskustvima ne bih apriori odbio neku buduću suradnju sa njima. Možda nam se nekad interesi i poklope.
Ovo za ugovor u Maastrichtu...Bivši britanski premijer Major jednom prilikom je izjavio: "kako je ugovor u Maastrichtu napravljen da se Njemački tenkovi opet ne bi kotrljali Europom".


Thacherica je bila super i općenito ima i tamo ok ljudi.
Protiv nas su monarhisti, koji su srpska rodbina, s time da kako sa Srbima trenutno nemamo problema, nemamo ni s njima.

U principu, Englezi su prvenstveno protiv Njemaca.
Tko je dobar s Merkelicom, loš je s njima.

S obzirom da je Blair bio katolik, tu je bio i pomak.
Priča s prisluškivanjem Slovenaca oko piranskog zaljeva je njihovo djelo.

No opet, sve povezano s UZPom i hrvatsko-muslimanskim ratom ima veze s Englezima i Commonwealthom.
Da ih Ameri nisu stisli ta Oluju...
Haag je englesko čedo.


Vrh
   
 
 Naslov: Pisanije od Guardiana
PostPostano: 24 pro 2020, 06:15 
Online
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2013, 22:25
Postovi: 4784
Guardian nikad nije bio sklon Hrvatskoj.

http://croatiarediviva.com/jasenovac-mitovi-propaganda/

Ed Vulliamy, The Guardian, 26.9.1991.: Leaders put old hatreds back to work

Ian Traynor, The Guardian, 18.10.1993.: Plan to honour Ustashe killers outrages minorities in Croatia

Chris Bird, The Guardian, 5.3.1999.: Jewish fury at delay in Croat war crimes trial


Ni danas nije ništa bolji

https://vlada.gov.hr/vijesti/reagiranje ... dian/24731


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pisanja inozemnih medija u razdoblju Domovinskog rata
PostPostano: 30 pro 2020, 07:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21547
Ma gamad


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pisanja inozemnih medija u razdoblju Domovinskog rata
PostPostano: 01 sij 2021, 15:14 
Offline

Pridružen/a: 28 srp 2020, 18:32
Postovi: 890
Gaugamela93 je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Englezi su bili žestoko kontra nas.
Kad je padao Vukovar, BBC je puštao reportaže o hrvatskom klanju srpske djece.
U Uskoplju i Vitezu je njihov UNPROFOR glumio taxije mudzahedinima.
Pola njihovog plemstva je bilo poženjeno Srbima.
Oni su dobili ustupak u Maastriškom sporazumu da ne moraju uvesti euro radi toga što je EU priznala RH.
Njihov general je imao ideje da bombardira Hrvate kad su Srbi radili sranja da ih "prestraši" =))
Welšanin Lord Owen je smijenjen kao voditelj mirovnih pregovora jer je bio otvoreno prosrpski i protuhrvatski.
Na poziciju je naravno došao zalužići se za zračne udare nad Srbima.

Pa Kanada, koja je država pod engleskom kraljicom tvrdi da je ratobala protiv RH u Medačkom džepu 93.

Francuzi su više bili li-la, njihov pravnik je odradio raspad juge korektno.
Mitterand je bio četnik.
Mourilllon nas je koštao Fojnice.

Rusi su bili ok, Srbi i mi smo njima kao daleki, no malo mutavi rođaci.
Srbi jesu pravoslavci, ali je Milošević bio za sovjetski puč.
Prije toga su bili za rusko carstvo, baš su birali gubitnike.

Ipak treba naglasiti kako su bivša britanska premijera Tacher i današnji premijer Boris Johnson prijatelji Hrvatske. Johnson je često ljetovao na Hvaru i lik je stvarno zaljubljen u Hrvatsku. No privatna opredjeljenja i državni interesi jedne zemlje često ne idu pod ruku, naročito Englezi koji jako drže do tradicije. Ipak unatoč svim negativnim iskustvima ne bih apriori odbio neku buduću suradnju sa njima. Možda nam se nekad interesi i poklope.
Ovo za ugovor u Maastrichtu...Bivši britanski premijer Major jednom prilikom je izjavio: "kako je ugovor u Maastrichtu napravljen da se Njemački tenkovi opet ne bi kotrljali Europom".

Za Thatcher je istina, bila je jedna od rijetkih u Britaniji koji su bili istinski prijatelji Hrvata. Šteta što nije ostala premijerkom i tijekom 90-ih.

Za Borisa Johnsona nema baš nekih indikacija kakav stav ima prema Hr. On je bio u Hrvatskoj prvi put početkom 90-ih, kao član nekakve diplomatske delegacije. Ljetovati je počeo tijekom 2000-ih daleko nakon što je završio rat.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pisanije od Guardiana
PostPostano: 01 sij 2021, 15:17 
Offline

Pridružen/a: 28 srp 2020, 18:32
Postovi: 890
Sokolić je napisao/la:
Guardian nikad nije bio sklon Hrvatskoj.

http://croatiarediviva.com/jasenovac-mitovi-propaganda/

Ed Vulliamy, The Guardian, 26.9.1991.: Leaders put old hatreds back to work

Ian Traynor, The Guardian, 18.10.1993.: Plan to honour Ustashe killers outrages minorities in Croatia

Chris Bird, The Guardian, 5.3.1999.: Jewish fury at delay in Croat war crimes trial


Ni danas nije ništa bolji

https://vlada.gov.hr/vijesti/reagiranje ... dian/24731

Po prezimena bih rekao da su ova zadnja dva Židovi.

Malo off-topic, čini mi se da su Srbi tamo oko 92-93 izgubili potporu Izraela i njihove utjecaje dijaspore. Jel to ima veze što su pokušali minirati židovska groblja na Mirogoju?


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 28 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO