HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 lip 2026, 21:52.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 11 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Iranska teorija o podrijetlu Hrvata.
PostPostano: 07 srp 2010, 03:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 lip 2010, 08:32
Postovi: 1
Lokacija: Vitez
Vjerujete li u ovu teoriju? Ne čini mi se jezično mogućom. Najvjerojatnije se radi o iranskom podrijetlu imena "Hrvat." Evo jedan zanimljiv link:

http://www.youtube.com/watch?v=i9tLvKmq6VE

_________________
Može li to biti moguće? Stari umirovljenik iz mojeg susjedstva još nije čuo ništa o tomu da je Josip Broz-Tito odavno mrtav.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Iranska teorija o podrijetlu Hrvata.
PostPostano: 07 srp 2010, 03:47 
Offline

Pridružen/a: 02 lip 2009, 08:40
Postovi: 24
Iranoligist o Hrvatima na engleskom
http://www.iranchamber.com/history/arti ... t_iran.php


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Iranska teorija o podrijetlu Hrvata.
PostPostano: 07 srp 2010, 18:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 11:36
Postovi: 1111
Ne samo oko jezika, dosta običaja(kao pšenica za Božić), razna kola, PLETER, ornamenti... su Perzijskog podrijetla. A naš jezik i večinu uljudbe smo pokupili tjekom selidbe nailazeći na slavenske narode.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=X22yhleS ... re=related


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Iranska teorija o podrijetlu Hrvata.
PostPostano: 08 srp 2010, 21:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 svi 2009, 22:03
Postovi: 1395
U pokrajini Arahoziji iliti na perzijskom Harauvatišu, njihovoj inačici imena rijeke Saraswati, i danas žive ljudi koji imaju prevladavajuću haplogrupu R1a1a, kao i mi i ostali Slaveni. Dakle, genetski je moguće. Po nazivu je isto moguće, posebice stoga što se svi nazivi na -vat nalaze među indijskim Arijcima i nigdje drugdje, ima ih i danas jako puno. Jezično, slavenski jezici kao i baltički su izrazito srodni sanskrtu, do te mjere da se na litvanskom mogu sastavljati rečenice koje su skoro iste sanskrtskim, a pitanje je kako je slavenski nastao. Dakle, i to drži vodu, logično jer je to genetski isti narod od Indije do Trsta. Zatim uporaba svastike koja je prije nacističkog pira bila najzastupljenija upravo među Slavenima, opet logično zbog maloprije navedenog razloga, a vidio sam da se nalazi i na jednom domaćem stećku. Zatim, Hrvate Zacharius Rhetor spominje u 6. stoljeću kao Hrwts i kaže da smo arijski konjanički narod. Opet, Arijci su isključivo nositelji haplogrupe R1a1a, tako da je i to vjerodostojno. Pa nazivi strana svijeta po bojama što je opet arijski (iranski) način, pa naslov bana koji se javlja još u Harauvatišu u obliku bandaka a nikada među Avarima, pleterni ukrasi koji su manje cvjetali u Perziji ali su bili jako omiljeni među Mitancima (Hurrwuhe, opet slični naziv kao Hrvati i sigurno istog iskona - od Saraswati) koji su ih dali Perzijancima, pa zatim jedna značajka koju nitko ne zamjećuje a ona je da su Hrvati jedini od svih Slavena imali kulturu pisanja u kamenu, nešto što se javlja samo ovdje, pa onda imamo činjenicu da su Slaveni poljoprivrednici u to vrijeme a Hrvati konjanički ratnički narod, samo konjanički narodi su imali hlače a podrijetlo tog naziva je iransko, i tako dalje. Alternativa je da smo nastali kao nekakva slavenska masa tko zna na koji način i zašto.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Iranska teorija o podrijetlu Hrvata.
PostPostano: 09 srp 2010, 00:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 11:36
Postovi: 1111
mirv je napisao/la:
U pokrajini Arahoziji iliti na perzijskom Harauvatišu, njihovoj inačici imena rijeke Saraswati, i danas žive ljudi koji imaju prevladavajuću haplogrupu R1a1a, kao i mi i ostali Slaveni. Dakle, genetski je moguće. Po nazivu je isto moguće, posebice stoga što se svi nazivi na -vat nalaze među indijskim Arijcima i nigdje drugdje, ima ih i danas jako puno. Jezično, slavenski jezici kao i baltički su izrazito srodni sanskrtu, do te mjere da se na litvanskom mogu sastavljati rečenice koje su skoro iste sanskrtskim, a pitanje je kako je slavenski nastao. Dakle, i to drži vodu, logično jer je to genetski isti narod od Indije do Trsta. Zatim uporaba svastike koja je prije nacističkog pira bila najzastupljenija upravo među Slavenima, opet logično zbog maloprije navedenog razloga, a vidio sam da se nalazi i na jednom domaćem stećku. Zatim, Hrvate Zacharius Rhetor spominje u 6. stoljeću kao Hrwts i kaže da smo arijski konjanički narod. Opet, Arijci su isključivo nositelji haplogrupe R1a1a, tako da je i to vjerodostojno. Pa nazivi strana svijeta po bojama što je opet arijski (iranski) način, pa naslov bana koji se javlja još u Harauvatišu u obliku bandaka a nikada među Avarima, pleterni ukrasi koji su manje cvjetali u Perziji ali su bili jako omiljeni među Mitancima (Hurrwuhe, opet slični naziv kao Hrvati i sigurno istog iskona - od Saraswati) koji su ih dali Perzijancima, pa zatim jedna značajka koju nitko ne zamjećuje a ona je da su Hrvati jedini od svih Slavena imali kulturu pisanja u kamenu, nešto što se javlja samo ovdje, pa onda imamo činjenicu da su Slaveni poljoprivrednici u to vrijeme a Hrvati konjanički ratnički narod, samo konjanički narodi su imali hlače a podrijetlo tog naziva je iransko, i tako dalje. Alternativa je da smo nastali kao nekakva slavenska masa tko zna na koji način i zašto.



Svaka čast, iskreno počeo sam sličan tekst prepisivat ali izgubio volju. Zato svaka vam čast.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=X22yhleS ... re=related


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Iranska teorija o podrijetlu Hrvata.
PostPostano: 09 srp 2010, 08:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:10
Postovi: 4386
1.) Cijela ova teorija se bazira na genezi riječi. To ju čini nedovoljno vjerodostojnom.

2.) Smatram da je u tim istraživanjima bitnije ispitati prostor i vrijeme boravka hrvatskog naroda(plemena) u crnomorskom bazenu. Za to već postoji i nešto tragova (Tanajske ploče).

3.) Nije ništa neobično što se Slavene povezuje sa Perzijcima. Ruski povjesničari tvrde da su upravo iranska plemena (Alani) pokrenuli slavenske seobe.

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Iranska teorija o podrijetlu Hrvata.
PostPostano: 09 srp 2010, 09:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lis 2009, 12:36
Postovi: 2085
Lokacija: grad
mirv je napisao/la:
Dakle, i to drži vodu, logično jer je to genetski isti narod od Indije do Trsta.

Ne.

To što se na prostoru Indije, Pakistana i Irana govore indoeuropski (arijski) jezici i što ima u određenim količinama "indoeropskih" haplogrupa među stanovništvom, ne znači da su oni genetski isti kao Europljani.

Indoeuropljani na tom području se već tisućama godina miješaju sa stanovništvom koje je tamo bilo prije njih (Dravidi itd.), kao i sa onima koji su dolazili poslije njih (npr. Arapi koji su im donijeli islam itd.).


A što se tiče iranske teorije... nema nikakvih čvrstih dokaza.

_________________
Nacionalizam je ideologija i pokret koji ističe interese i prava nacije, ponajprije njezino pravo na samoodređenje.

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Iranska teorija o podrijetlu Hrvata.
PostPostano: 11 srp 2010, 00:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 svi 2009, 22:03
Postovi: 1395
Hrvat je napisao/la:
mirv je napisao/la:
Dakle, i to drži vodu, logično jer je to genetski isti narod od Indije do Trsta.

Ne.

To što se na prostoru Indije, Pakistana i Irana govore indoeuropski (arijski) jezici i što ima u određenim količinama "indoeropskih" haplogrupa među stanovništvom, ne znači da su oni genetski isti kao Europljani.

Indoeuropljani na tom području se već tisućama godina miješaju sa stanovništvom koje je tamo bilo prije njih (Dravidi itd.), kao i sa onima koji su dolazili poslije njih (npr. Arapi koji su im donijeli islam itd.).


A što se tiče iranske teorije... nema nikakvih čvrstih dokaza.


Koje miješanje, ja ti kažem da je od Indije do Trsta po muškoj liniji isti narod. To je čista znanost, nema tu filozofije a s kim su se miješali nije važno. Po ženskoj liniji sva Europa je ista, ali opet - nikad nisam vidio da su ratnici konjanici u srednjem vijeku i prije jahali uz žene.

slika
Šteta što nema veće slike ali i ovako se dovoljno vidi.

Za ostalo, kada se ovo proširi u znanstvenim krugovima pola današnje jugobljuvotine o tome tko su i što su Hrvati će postati samo bezvrijedni utrošak papira i vremena.

http://koha.ffzg.hr/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=251870

Ne znam koje ti dokaze hoćeš, da nađemo ploče na kojima piše "mi Hrvati koji smo došli iz starog Irana baš idemo ća na more doli iz ove Karpatske zapizdine, ljeta gospodnjeg 625, u četvrtak"? Nema toga.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Iranska teorija o podrijetlu Hrvata.
PostPostano: 11 srp 2010, 09:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lis 2009, 12:36
Postovi: 2085
Lokacija: grad
mirv je napisao/la:
Koje miješanje, ja ti kažem da je od Indije do Trsta po muškoj liniji isti narod.

Mirv, ljudi nemaju samo muške pretke, nego i ženske. :zubati

Uostalom, haplogrupe nisu jedini aspekt našeg genetskog nasljeđa.

Na primjer, 63% muških Kirgiza pripada haplogrupi R1a1... a svakome tko pogleda Kirgize je jasno da oni pripadaju žutoj rasi...
Zar ćeš sad tvrditi da su oni genetski isti kao Europljani?
Tih 63% R1a1 ne znači ništa drugo nego da im je par dalekih predaka pripadalo toj haplogrupi, a u međuvremenu su se svi njegovi potomci iz generacije u generaciju ženili za domaće "žute" žene... Uostalom, ne može se zanemariti i ostalih 40% Kirgiza koji ne pripadaju "arijskoj" haplogrupi R1a1.
To je recimo tipičan primjer tog "miješanja" koje se dogodilo u središnjoj Aziji.

_________________
Nacionalizam je ideologija i pokret koji ističe interese i prava nacije, ponajprije njezino pravo na samoodređenje.

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Iranska teorija o podrijetlu Hrvata.
PostPostano: 11 srp 2010, 10:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 svi 2009, 22:03
Postovi: 1395
Imaš i u Kamerunu ekipu koja ima haplogrupu R1b kao ovi u zapadnoj Europi i svi su crnci ali opet to ne mijenja činjenicu da su ljudi koji su bili bijelci došli tamo i pomiješali se s domaćim stanovništvom. Oni su se utopili u crnce i izgubili rasne značajke ali to ne mijenja na stvari da po muškoj liniji negdje par tisuća godina u prošlosti imaju najbližeg zajedničkog predka s Englezima a ne s Bušmanima. Postoji tablica nastanka haplogrupa, kada su nastale i na koji način. Postoje i zemljovidi gdje se nalaze a to nam može pomoći u određivanju povijesnih seoba naroda gdje one nisu dobro zabilježene, kao forenzička metoda. Kao što npr. u Galiciji gdje ima najviše germanskih toponima nalaze nordijsku haplogrupu koja potvrđuje da su tamo zaista došli Vizigoti, ili kao što je dinarska haplogrupa nazočna u Moliseu kod Hrvata, kao jedina takva na cijelom poluotoku. Tko se potom miješao i u kojoj mjeri je nebitno. Ako netko ima haplogrupu P na Hvaru kao što je mi imamo a ona je negdje iz Azije onda se moramo zapitati kako je došla tamo. Tako i mi kao narod trebamo istražiti tko nam je donio ime i odkud a haplogrupe nam mogu samo pomoći u tome. Recimo, gotska teorija ili ova najnovija turska su nakon ovih istraživanja posve besmislene. Samo za iransku i slavensku ima nade.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Iranska teorija o podrijetlu Hrvata.
PostPostano: 12 srp 2010, 09:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lis 2009, 12:36
Postovi: 2085
Lokacija: grad
mirv je napisao/la:
Po ženskoj liniji sva Europa je ista, ali opet - nikad nisam vidio da su ratnici konjanici u srednjem vijeku i prije jahali uz žene.

Najpoznatiji ratnici-konjanici, Huni, doista su "jahali uz žene".

Rimski povjesničar Amijan Marcelin je zabilježio da su Huni sa sobom vodili i domaće životinje, stada koja su vukla kola u kojima su bile njihove obitelji.

Tako da nije nemoguće da su i prijašnji i kasniji "ratnici-konjanici" radili isto.

_________________
Nacionalizam je ideologija i pokret koji ističe interese i prava nacije, ponajprije njezino pravo na samoodređenje.

slika


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 11 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO