HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 09 ruj 2024, 23:51.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 8120 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251 ... 325  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 05 kol 2021, 20:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 22:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
Rika sv Vida je napisao/la:
Spavate li mirno Bakire, Komšiću, Vuline i Vučiću

Kako ćemo se svetit uff



Nasa vojska je vec sveta, kud ces dalje!

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 05 kol 2021, 20:41 
Online
Avatar

Pridružen/a: 01 kol 2020, 12:37
Postovi: 17337
U pravu si. Tako je :zastava_Hrvata

:tank :gunsmilie :tank

_________________
Broj učenika u osnovnim školama u USK
2013/2014 - 25,758
2023/2024 - 15,503


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 05 kol 2021, 20:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:39
Postovi: 59879
Lokacija: DAZP HQ
Došlo vrijeme da se staše svete
Sve komšije u oblake lete

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 05 kol 2021, 21:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 22:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
Rika sv Vida je napisao/la:


kada budemo imali 16-24 stroja, onda cu reci dobro je.

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 05 kol 2021, 21:22 
Online
Avatar

Pridružen/a: 01 kol 2020, 12:37
Postovi: 17337
Da. Moramo ih imat 24. I još 12-24 najmodernijih Apača.
Ali ok je ovo za početak.

_________________
Broj učenika u osnovnim školama u USK
2013/2014 - 25,758
2023/2024 - 15,503


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 05 kol 2021, 21:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 22:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
Rika sv Vida je napisao/la:
Da. Moramo ih imat 24. I još 12-24 najmodernijih Apača.
Ali ok je ovo za početak.



Apache je skup stroj i za mnogo bogatije zemlje. zatovoljiti cemo se sa A/T-129

https://www.youtube.com/watch?v=kLA3y5SQeVA



_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 05 kol 2021, 21:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 tra 2018, 13:41
Postovi: 5419
To je prastari helikopter, tehnologija iz '70i... ko i Kiowe di su nam izginuli piloti (naravno istraga još nije gotova, jer Plenki i Zoki štite ugled američke vojne industrije)

Airbus je space-shuttle za to, a pogotovo talijanski Leonardo (bivši AW) dovoljno govori i da američki predsjednici lete u AW iz Leonarda u Italiji. Da većina Coast Guard koristi AW iz talijanskog Leonarda il Airbus 565 Panter odnosno H155 (stalno se mjenjaju te oznake, pa je malo teže pratit to)

Da ne bi rekli da lažem...
http://www.articlesextra.com/helicopter ... stland.htm

Mislim da je ta 60ka u rangu AW109 (vojni helić ima posebne oznake)iz '80i
slika
ili Airbus Pantere 565
slika
slika

Evo talijanska vojska dobiva nove 139ke za SAR
https://www.scramble.nl/military-news/f ... -air-force

Austrijanci su uzeli 169ke
https://www.flugrevue.de/oesterreich-ka ... undesheer/

AW101 mislim da je to AW149 vojna oznaka, to je otprilike u rangu naši Mi8 al ovaj ima tri motora i puno je jači može sletat na vodu
slika

U svakom slučaju i Airbus i Leonardo su bolji od Sikorsky 60ke (inače tu je firmu osnovo i podigo rus koji je emigriro iz komunizma) pogotovo u modelu M što označava Medic ili ti ga za potragu, spašavanje, medicinski prijevoz bolesnika amer je tu daleko ispod ovih europski, pa i ruski.


Privitak/ci:
Screenshot 2021-08-05 at 20-38-15 A new Marine One helicopter for the US-President what the helicopter of Agusta-Westland i[...].png
Screenshot 2021-08-05 at 20-38-15 A new Marine One helicopter for the US-President what the helicopter of Agusta-Westland i[...].png [ 77.45 KiB | Pogledano 2109 put/a. ]

_________________
JA SAM ZAGREB !!!
Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 05 kol 2021, 21:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 22:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
60-tke su vrhunski strojevi, ovo sto kupujemo nije tehnologija iz 70tih, nego 21 stoljeca. Novi strojevi nemaju puno tehnicke veze sa tim prvim modelima. Jedina veza je koncept, posada , strijelci, teret/vojnici, uz zahtijevano najbrze slijetanje i ulijetanje stroja, gdje pomete svu konkurenciju. AW101 je prelijep i tehnoloski mocan stroj uz jedan veliki nedostatak, nema mjesta za strijelce koji stite iskrcaj / ukrcaj vojnika i sam helikopter.

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 05 kol 2021, 22:11 
Offline

Pridružen/a: 26 lip 2021, 21:40
Postovi: 433
Kako sam zaključio talijani su u potpunosti prepustili proizvodnju Turcima, nije mi se dalo istraživati ali uglavnom Agusta je propala tj kupio ju je prvo westland a onda Leonardo i oni nemaju više A129 u svojoj ponudi tako da jedino ostaje Turski T129, Filipini su kupili 6 komada za 269 miljuna dolara, što bi onda bilo 45 miljuna dolara po komadu ali vjerojatno se radi o paketu a ne samo helikopterima pa je zbog toga cijena takva a sad što je u paketu to bi trebalo istraživati.

Maroko je platio 36 komada AH64 4,25 milijardi dolara nema podataka ili ih barem ja nisam našao što je sve uključeno u paket, a Kuwait je ponuđeno 8 novih AH64E i modifikacija njihovih 16 AH64D na AH64E standard te paket opreme za 4 milijarde dolara, Indonesia je platila 8 AH64E i 140 Hellfire raketa 1,42 milijarde dolara, a Australia planira nabavu 29 AH64 za zamjenu Eurocoptera po cijeni od 3,5 milijardi dolara,

Filipini su prilikom odabira zatražili ponude i od SAD za AH-1Z Viper i cijena za 6 helikoptera je bila 450 miljuna dolara dok za AH64 (također šest komada) je bila 1,5 milijarde dolara.

Tako da ukoliko se Hrvatska odluči (a trebala bi) za nabavu jurišnih helikoptera turski bi bio najbolji odabir jer ostali su ili preskupi (AH64, AH-1Z, Eurocopter Tiger) ili nedostupni (ruski i kineski) ili se više ne proizvode (Denel Rooivalk) , a mi vjerojatno ne bi imali problema s odobrenjem state departmenta jer T129 koristi američke motore i state deparment je stopirao prodaju Pakistanu zbog čega su turci krenuli u razvoj vlastitih motora za njega dok će za njegovog nasljednika T929 najvjerojatnije odabrati ruske motore koje koriste Mi28, Ka52 , Mi17xx

EDIT

Vidio sam da su neki spominjali AW139 , MUP Hrvatske u sklopu priprema za schengen je 2016 kupio dva komada AW139 po cijeni od 15,7 miljuna eura, BTW M u imenu UH60M nije za medevac već je to zadnja inačica (modifikacija) jer sanitetska verzija ima oznaku HH60M


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 06 kol 2021, 00:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 tra 2018, 13:41
Postovi: 5419
Ha ne znam dečki vidit ćemo...u svakom slučaju bolje išta nego ništa!

Evo i ameri su prije par godina uzimali od talijana helikoptere
https://theaviationist.com/2018/09/25/l ... -1n-hueys/

Nisu talijani bankrotirali, nego su kupili engleski udio, a Leonardo (po inovatoru Da Vinci-u) je grupa koja je objedinila većinu talijanske vojne industrije heliće, avione itd...
https://www.airforce-technology.com/pro ... elicopter/

_________________
JA SAM ZAGREB !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 08 kol 2021, 13:09 
Online
Avatar

Pridružen/a: 01 kol 2020, 12:37
Postovi: 17337
Ministar obrane Mario Banožić (42) jako je zadovoljan što se u njegovu sektoru zbivaju napokon veći pomaci. Stižu dobre vijesti, istina očekivane, nakon što je Hrvatska vojska (HV) krenula u ozbiljnu nabavu najsuvremenijih borbenih zrakoplova, francuskih Rafala i zato što već iduće godine stižu 4 Black Hawka, sjajna američka helikoptera.

Interes za poziv pilota eksplodirao je, u odnosu na prethodne tužne godine, kada gotovo da i nije bilo mladića i djevojaka zainteresiranih za strogu selekciju i obuku. Po svemu sudeći, ipak se ne trebamo brinuti, za nekoliko godina HV će imati znatno veći broj i pilota i certificiranih tehničara i inženjera, potrebnih za ambicioznu modernizaciju Hrvatskog ratnog zrakoplovstva (HRZ)

Hrvatska vojska sposobna je obaviti svaku zadaću koja se pred nju postavi. Iako to javnost vidi, nije naodmet još jedanput ponoviti kako je Hrvatska vojska u posljednjim nedaćama, poput potresa koji je pogodio Zagreb i okolicu te Banovinu i tijekom aktualne pandemije koronavirusa, dala nemjerljiv doprinos. U tom teškom razdoblju s raspoloživim proračunskim sredstvima krenuli smo u završetak projekata koji su započeli još 2014. godine i koje kao ministar obrane želim privesti kraju u ovoj i 2022. godini. Želim istaknuti uvođenje helikoptera Black Hawk za Hrvatsko ratno zrakoplovstvo, za koje pripremamo pilote, tehničare i potrebnu infrastrukturu, ali isto tako i borbeno oklopno vozilo pješaštva na gusjenicama, Bradley.

Dakako, tu je povijesna Odluka Vlade Republike Hrvatske o nabavi višenamjenskog borbenog aviona Rafale, koja je od iznimnog značaja za Republiku Hrvatsku i Hrvatsku vojsku. Nastavljeni su projekti izgradnje četiri obalna ophodna broda, a znatna su financijska sredstva uložena u vojarne u Sinju, Varaždinu, Pločama, Vukovaru, Puli, kamo se vratila Hrvatska vojska. Hrvatski sabor je u travnju ove godine donio Zakon o osnivanju Sveučilišta obrane i sigurnosti. Trenutačno radimo na izradi novog dugoročnog plana razvoja Oružanih snaga koji će sadržavati projekte s definiranim rokovima realizacije, nositeljima i izvorima financiranja. Ne bojim se izazova. Naprotiv, zajedno sa svojim timom nastojim ih riješiti na dobrobit Hrvatske vojske i hrvatske države.

Ovo je bio moj prvi službeni posjet Sjedinjenim Američkim Državama i smatram kako je bio vrlo sadržajan, koristan i produktivan pogotovo za daljnju
modernizaciju i opremanje Hrvatske vojske

Razgovarali smo i o potencijalima suradnje u kibernetičkom području, gdje fakultet u Minnesoti, kao partner Nacionalne garde Minnesote, već ima kontakte i suradnju s Republikom Hrvatskom. Kada govorimo o helikopterima Black Hawk, posjetili smo tvrtku Sikorsky, gdje smo u proizvodnom pogonu vidjeli i hrvatski Black Hawk, koji će nam, kao i ostala tri biti isporučena tijekom 2022. godine. Naša ambicija je nastaviti razvijati ovu investiciju jer, kao pouzdanoj i vjerodostojnoj članici NATO-a, prelazak na zapadnu tehnologiju jedini je mogući i ispravan put. Izražavam zadovoljstvo što u ovom trenutku hrvatski vojni piloti i zrakoplovni tehničari pohađaju treninge i obuke u Sjedinjenim Američkim Državama specijalizirane upravo za helikoptere Black Hawk. Imamo i dva pilota za stjecanje dodatnih sati leta u Minnesoti u suradnji i uz pomoć Nacionalne garde Minnesote. Ovo je za nas važno ne samo u kontekstu kupnje opreme već i sigurnosti jer ćemo dobiti potrebnu podršku u obuci.

Kako sam već rekao, postoji niz projekata, poput borbenih oklopnih vozila pješaštva Bradleya i helikoptera Black Hawk gdje surađujemo i gdje ćemo još intenzivnije surađivati sa Sjedinjenim Američkim Državama.
Hrvatska ima izvrsne odnose sa Sjedinjenim Američkim Državama, pogotovo kada je riječ o vojnoj suradnji i drugim pitanjima koji se tiču obrane i sigurnosti i zasigurno ćemo i dalje raditi da ti odnosi budu još i bolji. Sjedinjene Američke Države će ostati
naš glavni strateški parter kada je riječ o području obrane i sigurnosti.

Svakako da je nabava višenamjenskog borbenog aviona veliko postignuće. S obzirom na vrijednost i važnost projekta, to je najveći iskorak u razvoju sposobnosti od devedesetih godina i najveća investicija u Hrvatskoj vojsci, odnosno Ministarstvu obrane.
Ova nabava će uvelike pridonijeti nacionalnoj sigurnosti i multiplicirati ukupnu borbenu moć Hrvatske vojske. Vezano za ugovor, Vlada je zadužila Ministarstvo obrane da provede radnje za sklapanje ugovora između Hrvatske i Francuske dok je za koordinaciju i praćenje aktivnosti osnovana radna skupina. Proces sklapanja ugovora je u tijeku.
Ugovor će biti strateški sporazum te će stvoriti dugoročnu političku, obrambenu i gospodarsku povezanost s Francuskom zbog složenosti opremanja, operativne uporabe i održavanja sposobnosti borbenog zrakoplovstva.
Već je održano nekoliko sastanaka s francuskim izaslanstvom i intenzivno se radi na tome kako bi ugovor bio potpisan do kraja ove godine.
Prema prijedlogu, do 2024. godine isporučilo bi se osam aviona, a 2025. godine još četiri.

https://kamenjar.com/mario-banozic-hrva ... u-postavi/

_________________
Broj učenika u osnovnim školama u USK
2013/2014 - 25,758
2023/2024 - 15,503


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 08 kol 2021, 13:17 
Offline

Pridružen/a: 08 lip 2021, 18:22
Postovi: 6131
Lokacija: Herceg-Bosna
Pricaju o bradly-ima 4 godina a nisu još ni ugovor potpisali , šta rade tovari ?

_________________
Forumaš Dudu : na komentar o slomu Herceg Bosne i Hrvata u njoj .

"Bmk da prostiš, mene u BIH još samo zanima ispratit muslimane do nula u rođenima"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 08 kol 2021, 13:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:39
Postovi: 59879
Lokacija: DAZP HQ
Svi žele bombardovati komšije, i ja bih se prijabio da imam 20tak godina.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 08 kol 2021, 14:20 
Offline

Pridružen/a: 26 lip 2021, 21:40
Postovi: 433
Th1950 je napisao/la:
Pricaju o bradly-ima 4 godina a nisu još ni ugovor potpisali , šta rade tovari ?



Mislim da se to sve razvuklo jer se priča o njima od samog začetka ideje o donaciji a zapravo do 12. mjeseca prošle godine je sve to bilo neslužbeno tek nakon što je kongres odobrio moglo se pristupiti razgovorima. Ovo je C/P priopčenja MORH-a nakon što je kongres odobrio donaciju/prodaju

"U MORH-u potvrđuju da očekuju odluku Vlade RH i potpisivanje ugovora s Amerikancima do kraja 2021."

Članak na portalu Obris.org o planniranom razvoju događaja vezanih uz Bradley

https://obris.org/hrvatska/pomak-u-nabavi-bradleya/


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 09 kol 2021, 14:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:39
Postovi: 59879
Lokacija: DAZP HQ
Citat:
'Do 2024. stići će nam osam, a ne samo šest Rafalea, i za njih ćemo imati obučenih do 25 pilota'

Premijer Andrej Plenković svrstao je nabavu Rafalea u jedno od četiri glavna postignuća ove Vlade koji ostaju za pamćenje. Kako napreduju pregovori s Francuzima oko potpisivanja ugovora i kad se očekuje potpisivanje?

Svakako da je nabava višenamjenskog borbenog aviona veliko postignuće. S obzirom na vrijednost i važnost projekta, to je najveći iskorak u razvoju sposobnosti od devedesetih godina i najveća investicija u Hrvatskoj vojsci, odnosno Ministarstvu obrane. Ova nabava će uvelike pridonijeti nacionalnoj sigurnosti i multiplicirati ukupnu borbenu moć Hrvatske vojske. Vezano za ugovor, Vlada je zadužila Ministarstvo obrane da provede radnje za sklapanje ugovora između Hrvatske i Francuske dok je za koordinaciju i praćenje aktivnosti osnovana radna skupina.

Proces sklapanja ugovora je u tijeku. Ugovor će biti strateški sporazum te će stvoriti dugoročnu političku, obrambenu i gospodarsku povezanost s Francuskom zbog složenosti opremanja, operativne uporabe i održavanja sposobnosti borbenog zrakoplovstva. Već je održano nekoliko sastanaka s francuskim izaslanstvom i intenzivno se radi na tome kako bi ugovor bio potpisan do kraja ove godine. Prema prijedlogu, do 2024. godine isporučilo bi se osam aviona, a 2025. godine još četiri.

Bilježite li već jačanje interesa mladih za poziv pilota, nakon dobrih vijesti o novim nabavama helikoptera i zrakoplova?

Da. Ministarstvo obrane bilježi uzlazni trend interesa za zanimanje vojni pilot, što je rezultat rada obrambenog resora, a osobito Hrvatskog ratnog zrakoplovstva kako bi se nakon odluke o modernizaciji komponente borbenog zrakoplovstva osigurao dostatan broj vrhunski osposobljenih pilota. Tako je HRZ u 2020. realizirao ideju o pokretanju internetske stranice te profile na društvenim mrežama te je primjetan znatan interes mladih. U školskoj godini 2020./2021., Ministarstvo obrane je prvi put dodijelilo šest stipendija učenicima 4. razreda srednjih škola koji će nastaviti školovanje na Fakultetu prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, studij aeronautike – smjer vojni pilot nakon što su uspješno završili selekcijsko letenje.

U srpnju 2021. na selekcijskom letenju od 15 polaznika 11 su učenici srednje škole, dok su ostali pripadnici Hrvatske vojske koji su prošli zahtjevni proces odabira. Na studij aeronautike Fakulteta prometnih znanosti u školskoj godini 2021./2022. očekuje se upis 11 kadeta – vojnih pilota, što potvrđuje uzlazan trend. Završen je natječaj za prijam kandidata s tržišta rada na koji se javilo deset kandidata s pilotskim ili drugim tehničkim studijima, koji su u postupku odabira. Selekcijski postupak za odabir kandidata za zvanje vojni pilot iznimno je zahtjevan, tako da se odabir kreće od 3 do 5%, što je uobičajena norma u svijetu. Napori su usmjereni na osiguravanje vrhunski obučenih pilota Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, koji će nakon složene izobrazbe i obuke moći preuzeti suvremene borbene zrakoplove i osigurati dugoročnu opstojnost borbene komponente Hrvatskog ratnog zrakoplovstva.

Javnost je također zabrinuta hoćemo li imati dovoljan broj certificiranih tehničara i pilota za prelazak na Rafale i nove američke helikoptere. Kako napreduje gradnja nove infrastrukture, kada to mora biti završeno?

Kao što je javnost upoznata, istaknuli smo kako ćemo imati do 110 certificiranih tehničara i inženjera te do 25 pilota. U području infrastrukture u tijeku su radnje za projektiranje kako bi te aktivnosti završile do isporuke prvog aviona.

Napreduje li i serijska proizvodnja čak 4 nova OOB-a u Brodosplitu?

Ističem kako je po zaprimanju prototipa OOB-a, “Omiša” pristupljeno gradnji četiri broda u seriji čija se isporuka očekuje sukladno tehnološkim procesima graditelja, a sve usklađeno s osiguranim financijskim sredstvima za opremanje po ovom projektu.

https://www.vecernji.hr/premium/do-2024 ... ta-1513727


ima i drugih zanimljivih detalja u intervjuu s Banožićem, o novom Sveučilištu obrane i sigurnosti, Blackhawku, suradnji s Amerikom itd.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 09 kol 2021, 14:30 
Online
Avatar

Pridružen/a: 01 kol 2020, 12:37
Postovi: 17337
To je to. Postajemo europska velesila. Hvala vladi!!!
2022, pošto će masovno skočit bdp i gospodarstvo a proć pandemija, očekujem još 1 zvijersku nabavku bez presedana.

_________________
Broj učenika u osnovnim školama u USK
2013/2014 - 25,758
2023/2024 - 15,503


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 09 kol 2021, 14:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 kol 2021, 13:49
Postovi: 505
Pitanja za DrMag-a. Vidi se da se najbolje razumiješ u problematiku i često imaš insajderske informacije.

a) Hoće li se nabavljati Super Tucano ili neki drugi školsko-borbeni?

b) Je li moguće Super Tucano koristiti za gašenje protupožarnim prahom?

slika

Teoretski može nositi spremnike s ukupno 1/3 zapremnine kanadera. Ali kanader u pravilu nosi samo vodu. Ako bi ST bio modificiran da nosi spremnike sa fire detardantom koji se kače na pisti, to bi bila idealna vježba bliske zračne podrške, kako za pilote tako i za osoblje na aerodromu, ne?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 09 kol 2021, 15:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 22:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
Postoje odredjena razmisljanja unutar MORH i HRZ o militarizaciji obucnih aviona, bilo nadogradnjom postojecih ili zamjenom za drugi tip. Super Tucano je odavno na listi zelja osoblja u Zemuniku, MORH obicno ispunjava zelje HRZ-cima.

Za gasenje pozara? Nisam siguran je li pametno, i postoje li uopce spremnici za takvo nesto. Ako ne, eto ti ideje za biznis, razvoj spremnika za PP borbu pomocu turboprop skolskih aviona.

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 10 kol 2021, 08:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 tra 2018, 13:41
Postovi: 5419
Prije 5-6 godina sam malo proučavo PPAA-protupožarne amfibijske avione (jer ne mogu svi protupožarni avioni sletit na vodu).
Ubiti kanader pogotovo ovaj naš CL415 je najmodernije na Svijetu, realno niti nema tako puno PPAA, međutim japanci su na temelju starog modela US1 koji je nasto prema nekim američkim PPAA modelima razvili daleko najmoćniji PPAA US2. Tako da bi ja bi prodo kanadare nakon sezone (sad su na cjeni) i kupio US2 od Japanaca!

Kanaderi CL415 su mislim koštali po modelu oko 25mil.$ s obzirom da su naši vrhunski održavani, mislim da bi u prosjeku mogli dobit po 15mil.€ po komadu. Dakle za 6 aviona cca oko 90mil.€
US2 je skuplji puno od kanadera i dođe oko 90mil.€, znači mogli bi kupit jedan za tu lovu i još dva na kredu kod japanski banaka.

US2 je daleko jači od kanadera s četri RR motora, mogućnost rada u svim vremenskim uvjetima, noć-dan, magla-dim, pod jakim vjetrom i na moru do 3m valova može kupit vodu. Duplo je brži od kanadera, nosi duplo više vode od kanadera, ima sporiju brzinu naleta od kanadera tako da pilot može preciznije bacit vodu, ima puno veći potisak tako da pilot može bolje pozicionirat avion u nekim brdima-kanjonima i bez problema se ponovo dignut.
slika
slika
slika
https://en.wikipedia.org/wiki/ShinMaywa_US-2
https://www.shinmaywa.co.jp/aircraft/english/index.html
Ubiti multifunkcionalnost US2 bi omogućila HRZ-u da pokriju operativno ono što su obavljali An32 dok su letili



Kanader od kad su ga preuzeli ovi iz Vikinga, prvo su stopirali proizvodnju zbog neisplativosti, pa prestali sa proizvodnjom djelova, pa sad opet počeli proizvodit neku moderniziranu verziju CL515...
https://aerialfirefighter.vikingair.com/

_________________
JA SAM ZAGREB !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 11 kol 2021, 09:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:39
Postovi: 59879
Lokacija: DAZP HQ
slika

ala će da bidne dobro kad budu Rafali.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 14 kol 2021, 16:20 
Online
Avatar

Pridružen/a: 01 kol 2020, 12:37
Postovi: 17337
Europski obrambeni fond (eng. EDF) raspolaže s 7,9 milijardi eura koje će podijeliti tvrtkama iz vojno-industrijskog kompleksa Europske unije, a na ozbiljan dio kolača računa i Hrvatska, posebice zagrebački Dok-Ing. No, kako gotovo svi Europski fondovi imaju neke svoje specifičnosti, tako i EDF ima uvjet da u konkretnom projektu moraju sudjelovati tvrtke iz najmanje tri zemlje Unije.

To je bio i ključni razlog za jučerašnje potpisivanje Sporazuma o poslovnoj suradnji na prijavama za Europski obrambeni Fond između Hrvatskog klastera konkurentnosti obrambene industrije (HKKOI) i Estonskog industrijskog udruženja sigurnosno-obrambene industrije (EDIA). Već prije je hrvatski klaster potpisao sličan sporazum s Portugalom, a za rujan se najavljuje i s istovjetnom institucijom u Sloveniji.


Kako je pojasnio Gordan Pešić iz HKKOI-a, inače voditelj razvoja poslovanja Dok-Inga, radi se o bitnom koraku za povlačenje novca iz EU fondova, no istodobno i o komplementarnoj suradnji partnera na razvoju i usavršavanju proizvoda koji će biti globalno konkurentan.
U konkretnom slučaju se radi o udruživanju snaga na dogradnji nedavno predstavljenog Dokingovog modularnog robotskog sustava Komodo.

“Ciljano biramo povezivanje s industrijskim udruženjima u pojedinim zemljama Europe za koje procijenimo da imaju tvrtke s komplementarnim tehnologijama i na temelju toga se ta suradnja s nacionalne i institucionalne razine spušta na razinu samih kompanija.
Tako kompanije mogu stvarati konzorcije za prijavu na budući Europski obrambeni fond”, kazao je Pešić. Dodaje da je EDF zaživio prošlog mjeseca, a očekuje da će se hrvatske tvrtke moći javiti na njega već tijekom 2022.

Za sada, navodi, je nezahvalno procjenjivati koliko kapaciteta ima hrvatska industrija za povlačenje novca jer će to ovisiti o kvalitetnim projektima.
Isto tako, uvjet je da sve tvrtke koje sudjeluju u ovom modelu, bilo u Hrvatskoj ili nekoj drugoj članici EU, imaju suradnju s nacionalnim Ministarstvom obrane kako bi se definirale tehničko-taktičke značajke po kojima bi onda industrija razvijala tehnologiju.

Led bi s EDF-om trebao u Hrvatskoj probiti sam Dok-Ing koji će razvijati tehnologiju za svoju baznu platformu autonomnog dizel-električnog sustava Komodo.

Tvrtka Dok-Ing koja je već tri desetljeća globalnog lidera u proizvodnji autonomnih vozila za razminiranje, rudarstvo i vatrogastvo, krajem lipnja je predstavila svoj novi projekt – Komodo koji, kako sami kažu, predstavlja sintezi svih dosadašnjih znanja i tehnologije ove tvrtke u jednom proizvodu.
Radi se o ‘tenkiću’ koji se može koristiti u svim ekstremnim uvjetima, bilo ratnim ili civilnim, gdje je preopasno za ljude.
Modularna platforma se nadogradnjom može prilagoditi raznim misijama, od gašenja požara u kemijskom ili nuklearnom okruženju preko uzimanja i analiza uzoraka pa sve do njegovog naoružanja i borbenog djelovanja kao klasičnog borbenog vozila ili tenka.

https://www.poslovni.hr/hrvatska/hrvats ... ra-4301002

_________________
Broj učenika u osnovnim školama u USK
2013/2014 - 25,758
2023/2024 - 15,503


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 16 kol 2021, 08:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 tra 2018, 13:41
Postovi: 5419
Gle kretena on se još i javlja nakon ove sramote... :osama

slika


Privitak/ci:
Screenshot 2021-08-16 at 08-22-22 Hrvat koji je služio tri misije u Afganistanu Jako su napredovali, a nakon ovog sada, sve[...].png
Screenshot 2021-08-16 at 08-22-22 Hrvat koji je služio tri misije u Afganistanu Jako su napredovali, a nakon ovog sada, sve[...].png [ 42.26 KiB | Pogledano 1501 put/a. ]
Screenshot 2021-08-16 at 08-27-31 Hrvat koji je služio tri misije u Afganistanu Jako su napredovali, a nakon ovog sada, sve[...].png
Screenshot 2021-08-16 at 08-27-31 Hrvat koji je služio tri misije u Afganistanu Jako su napredovali, a nakon ovog sada, sve[...].png [ 67.86 KiB | Pogledano 1501 put/a. ]

_________________
JA SAM ZAGREB !!!
Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 29 kol 2021, 12:45 
Online
Avatar

Pridružen/a: 01 kol 2020, 12:37
Postovi: 17337

_________________
Broj učenika u osnovnim školama u USK
2013/2014 - 25,758
2023/2024 - 15,503


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 29 kol 2021, 12:49 
Offline

Pridružen/a: 30 tra 2020, 18:35
Postovi: 10712
Lokacija: No Country for White Men
Oće li Francuzi dat dozvolu da poleti to čudo nad teritorijem tzv. BiH?

_________________
Ta hercegovacka tragedija je bila prva vijest svih dnevnika u BIH (kod Senada prvih 15 minuta cak) a na HRTu 34 minuta. Ko tada nije razumio nikada nece.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 29 kol 2021, 12:51 
Online
Avatar

Pridružen/a: 01 kol 2020, 12:37
Postovi: 17337
Kaže Plenković da imamo vrhunske odnose s jedinom nuklearnom silom u europskoj uniji Francuskom
Za to je jedino on zaslužan. Inače Macron dolazi u Hrvatsku ovih dana a već je Macron i izjavio da je BiH leglo islamizima i terorizma i sigurnosna prijetnja za Hrvatsku.

_________________
Broj učenika u osnovnim školama u USK
2013/2014 - 25,758
2023/2024 - 15,503


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 8120 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251 ... 325  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO