HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 srp 2024, 21:25.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 403 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 17  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 29 pro 2021, 22:31 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2019, 17:53
Postovi: 2260
divizija je napisao/la:
ako crkva danas uči suprotno nečemu što je SLUŽBENO učila jučer, onda s Crkvom DANAS nešto nije u redu.



Ako je Crkva danas u krivu po pitanju smrtne kazne (prilično bitno moralno pitanje), onda je i Tradicija u krivu po pitanju nezabludivosti Crkve. U tome je stvar.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 30 pro 2021, 01:27 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2019, 02:53
Postovi: 4194
joe enter je napisao/la:
Pravoslavna crkva zbog siromaštva nema uticija u misionarenju , ali ima određenu propagandu preko društvenih mreža i gle čuda ima dosta Amerikanaca koji prelaze na pravoslavlje ,i to najviše iz liturgijskih i simboličkih vrednosti pravoslavne crkve i njenog duhovnog misticizma jer su oni svi odreda bili protestanti kojima puke lekcije iz biblije ništa više ne znače.

Evanlistu npr.Brazilu su ranije bili van politike ali kako im je porastao broj sad imaju jako veliki uticaj i podržavaju brazilskog Trumpa Bolsonera , i 'ladno furaju nacionalnu brazilsku politiku nasuprot levici.

Izgleda da u Americi se ide ka tome da se organizuje AOC(ne ona tupava levičarka :zubati , nego American Orthodox Church) , i ja to lično podržavam , samo treba ključna brojka rođenih Amera pravoslavaca da to ostvari.

Postoji Američka pravoslavna crkva koja ima službu na engleskom. Okuplja jezički asimilovane Ukrajince,Ruse,Poljake,Rumune,Srbe i još neke narode koji memaju veze sa pravoslavljem kao npr Filipince i Nijemce.
Ne piše se AOC već OCA.
Evo im sajta https://www.google.com/url?sa=t&source= ... 6cGAiUtmX6.

Inače ne mogu se pohvaliti nekom stabilnošću broja vjernika i crkava. Novi vjernici im dođu pa budu par godina onda napuste te dođu novi. U Americi ljudi znaju za života promjeniti 3 - 4 vjeru. Kad im zafali para prodaju crkvu pa onda kupe negdje drugu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 30 pro 2021, 08:34 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 17:34
Postovi: 24718
dunno je napisao/la:
Ako je Crkva danas u krivu po pitanju smrtne kazne (prilično bitno moralno pitanje), onda je i Tradicija u krivu po pitanju nezabludivosti Crkve. U tome je stvar.


Tradicija vrlo usko definira pitanje nezabludivosti Crkve, i tradicija isto tako kaže da je svaka promjena vjeroskog nauka nevažeća i da onaj tko je radi sam sebe ekskomunicira.

Eo ispo, onaj tko mijenja katolički nauk više nije katolik.

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 30 pro 2021, 08:46 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 17:34
Postovi: 24718
laganini je napisao/la:
..ti sibse ocito vratio korijenima i u svjetovnom pa logicno i duhovnom..neki takve zovu protestantima ..hm


Ako je tei protestantizam koji je odbacio pola sakramenata i nauka crkvenih otaca, apostolsko naslijeđe, svetu Tradciju i sv. euharistiju vraćanje korijenima, onda mi je tvoje stajalite o modernizmu posve jasno.

Katoličko je stajalište oduvijek bilo da je Katolička crkva (uz pravoslavnu) autentična, kao i njen nauk. Ako ti misliš da je heretik Luther taj koji nas vraća korijenima, sasvim je jasno tvoje stajalište o modernim trendovima u KC.

No samo da ti napmenem, ako KC nastavi ii putem kojm su išle protestatnske Crkve, jednako će i završiti, PRAZNA. Od sjeverne Njemačke i Nizozemske, preko Skandinavije do Britanije, nema u crkvama NIKOGA.
A što je više "moderna" isto se dešava u katoličkoj Crkvi.

Trebaš se suočiti s time, oni koji traže Boga, koji traže duhovnost, ne nalaze to u ničemu modernom ni ovim new age drekovima. Crkve pune karizmatici i ljudi jasne evanđeoske poruke. Koga jedan Mate Uznić može privući u Crkvu? Tko je zbog njega počeo moliti, postiti, obratio se?

Samo pastir koji živu vjeru ispovjeda privlači stado.

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 30 pro 2021, 11:34 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2019, 17:53
Postovi: 2260
divizija je napisao/la:
...i tradicija isto tako kaže da je svaka promjena vjeroskog nauka nevažeća i da onaj tko je radi sam sebe ekskomunicira.

Eo ispo, onaj tko mijenja katolički nauk više nije katolik.


U praksi bi to značilo da Franjo više nije katolik i da Vatikan nije katolički.

Što onda u praksi vodi u sedevakantizam (ne može netko biti papa, ako nije katolik), ili u katoličku verziju pravoslavlja - "poštujemo papu, ali nema vlast nad nama u stvarima s kojima se ne slažemo".


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 30 pro 2021, 14:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 pro 2015, 10:33
Postovi: 16635
divizija je napisao/la:
laganini je napisao/la:
..ti sibse ocito vratio korijenima i u svjetovnom pa logicno i duhovnom..neki takve zovu protestantima ..hm


Ako je tei protestantizam koji je odbacio pola sakramenata i nauka crkvenih otaca, apostolsko naslijeđe, svetu Tradciju i sv. euharistiju vraćanje korijenima, onda mi je tvoje stajalite o modernizmu posve jasno.

Katoličko je stajalište oduvijek bilo da je Katolička crkva (uz pravoslavnu) autentična, kao i njen nauk. Ako ti misliš da je heretik Luther taj koji nas vraća korijenima, sasvim je jasno tvoje stajalište o modernim trendovima u KC.

No samo da ti napmenem, ako KC nastavi ii putem kojm su išle protestatnske Crkve, jednako će i završiti, PRAZNA. Od sjeverne Njemačke i Nizozemske, preko Skandinavije do Britanije, nema u crkvama NIKOGA.
A što je više "moderna" isto se dešava u katoličkoj Crkvi.

Trebaš se suočiti s time, oni koji traže Boga, koji traže duhovnost, ne nalaze to u ničemu modernom ni ovim new age drekovima. Crkve pune karizmatici i ljudi jasne evanđeoske poruke. Koga jedan Mate Uznić može privući u Crkvu? Tko je zbog njega počeo moliti, postiti, obratio se?

Samo pastir koji živu vjeru ispovjeda privlači stado.

..je blizu si protentizma zato sto oni ne priznaju Vatikan nego se baziraju na izvornoj vjeri tj kako bi oni rekli vjeri bez posrednika..znaci protestant si..ok priznaj nije frka svi smo mi braća.. :zubati :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 30 pro 2021, 16:49 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 17:34
Postovi: 24718
dunno je napisao/la:

U praksi bi to značilo da Franjo više nije katolik i da Vatikan nije katolički.

Što onda u praksi vodi u sedevakantizam (ne može netko biti papa, ako nije katolik), ili u katoličku verziju pravoslavlja - "poštujemo papu, ali nema vlast nad nama u stvarima s kojima se ne slažemo".


moguće, ali nisam meritoran da o tome sudim

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 30 pro 2021, 16:54 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 17:34
Postovi: 24718
laganini je napisao/la:
..je blizu si protentizma zato sto oni ne priznaju Vatikan nego se baziraju na izvornoj vjeri tj kako bi oni rekli vjeri bez posrednika..znaci protestant si..ok priznaj nije frka svi smo mi braća.. :zubati :zubati


ne baziraju se oni na izvornoj vjeri, nego na herezi.

a ako herezu prim i Vatikan, to svejedno ostaje hereza. ne može ni Vatikan zlo učiniti dobrim.

ja vjerujem da e Bog čuvati Crkvu, kako je obećao. ali lako je moguće da će Crkva biti mala i izolirana, skrivena skupina, a da će njeno vidljivo mjesto uzrpirati lažna anti-crkva. Moguće je da ono što vidimo u Vatikanu više nije prva Crkva, nego uzurpatorska koja se lažno predstavlj, dok je stvarna u ilegali i skrovitosti. Ne znam, vrijeme će pokazati, ali jedno znam, ja od katoličke DOKTRINE I TRADICIJE ne odstupam, pa taman da sto Bozanića, Uznića i Bergoglia to kaže

Nije Isus bez razloga govorio: "ne boj se stado malo",


p.s., da se vratim na tvoje bulažnjenje o vješticama, reci ti meni, di je lomača dok je trebamo?

https://img-comment-fun.9cache.com/medi ... 700w_0.jpg

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 30 pro 2021, 17:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 pro 2015, 10:33
Postovi: 16635
..eto prizna si..pa i protestanti su naša braća.. :zubati salu na stranu a jel ti znas da se za papu kaze sveti otac..ibtibto nazivaš upitnim..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 30 pro 2021, 17:24 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 17:34
Postovi: 24718
laganini je napisao/la:
..eto prizna si..pa i protestanti su naša braća.. :zubati salu na stranu a jel ti znas da se za papu kaze sveti otac..ibtibto nazivaš upitnim..


sveti otac je kolkvijalni naziv. većina papa nikada nije proglašena svetima, a za neke bi prije rekao da su završili na jednom drugom mjestu, iako naravno molimo za suprotno.

protestanti jesu naša braća, ali protestantizam koji odbacuje sakramente, euharistiju i svetu Tradiciju je hereza.

katolički SLUŽBENI nauk kaže da svatko tko je u herezi ili naučava herezu nije više katolik. to se odnosi na SVAKOGA. onaj tko formalno obnaša neku dužnost u crkvi, a heretik je, ipso facto je ne samo nelegalan, nego i ekskomuniciran.

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 30 pro 2021, 17:40 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2019, 17:53
Postovi: 2260
divizija je napisao/la:

moguće, ali nisam meritoran da o tome sudim

Jedini tko je meritoran da o tome sudi je papa.

KC je apsolutistička monarhija bez mehanizama kontrole i u tome je korijen cijele ove priče.

divizija je napisao/la:

ja vjerujem da e Bog čuvati Crkvu, kako je obećao. ali lako je moguće da će Crkva biti mala i izolirana, skrivena skupina, a da će njeno vidljivo mjesto uzrpirati lažna anti-crkva. Moguće je da ono što vidimo u Vatikanu više nije prva Crkva, nego uzurpatorska koja se lažno predstavlj, dok je stvarna u ilegali i skrovitosti. Ne znam, vrijeme će pokazati, ali jedno znam, ja od katoličke DOKTRINE I TRADICIJE ne odstupam, pa taman da sto Bozanića, Uznića i Bergoglia to kaže


Drugim riječima, može se biti katolik i mimo Vatikana. Dobili smo odgovor na pitanje iz naslova... :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 30 pro 2021, 17:58 
Offline

Pridružen/a: 28 srp 2020, 19:32
Postovi: 891
divizija je napisao/la:
Orion je napisao/la:
Ne dovode u pitanju instituciju Pape, već tvrde da su Pape od 1961. naovamo nelegitgitmni.

To je isto kao što Komšića nitko ne priznaje kao legitimnog člana hr predsjedništva.


znam ja to, ali to bi značilo da je Crkva bez pastira, a to je teološki upitan stav.

Postoje povijesni presedani. Bilo je mnogo slučajeva gdje se pojedine Pape nisu priznavali. Ima slučaj Zapadne šizme koja je trajala 100injak godina. Francuzi su tada u Avinjonu proglasili tamošnjeg biskupa Papom dok je već drugi stolovao u Rimu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 30 pro 2021, 17:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 pro 2015, 10:33
Postovi: 16635
dunno je napisao/la:
divizija je napisao/la:

moguće, ali nisam meritoran da o tome sudim

Jedini tko je meritoran da o tome sudi je papa.

KC je apsolutistička monarhija bez mehanizama kontrole i u tome je korijen cijele ove priče.

divizija je napisao/la:

ja vjerujem da e Bog čuvati Crkvu, kako je obećao. ali lako je moguće da će Crkva biti mala i izolirana, skrivena skupina, a da će njeno vidljivo mjesto uzrpirati lažna anti-crkva. Moguće je da ono što vidimo u Vatikanu više nije prva Crkva, nego uzurpatorska koja se lažno predstavlj, dok je stvarna u ilegali i skrovitosti. Ne znam, vrijeme će pokazati, ali jedno znam, ja od katoličke DOKTRINE I TRADICIJE ne odstupam, pa taman da sto Bozanića, Uznića i Bergoglia to kaže


Drugim riječima, može se biti katolik i mimo Vatikana. Dobili smo odgovor na pitanje iz naslova... :zubati

..vjernik moze al katolik ne..Vatikan je nebitan bitan je Papa..isto konstonje crkva(objekt) sveti hram..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 30 pro 2021, 18:08 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 17:34
Postovi: 24718
dunno je napisao/la:
Jedini tko je meritoran da o tome sudi je papa.

KC je apsolutistička monarhija bez mehanizama kontrole i u tome je korijen cijele ove priče.


zapravo je kannsko pravo tu mnogo složenije ali i gotovo paralizirajuće.


dunno je napisao/la:
Drugim riječima, može se biti katolik i mimo Vatikana. Dobili smo odgovor na pitanje iz naslova... :zubati


moguće je, ako je Vatikan uzurpiran od antipape

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 30 pro 2021, 18:09 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 17:34
Postovi: 24718
Orion je napisao/la:
Postoje povijesni presedani. Bilo je mnogo slučajeva gdje se pojedine Pape nisu priznavali. Ima slučaj Zapadne šizme koja je trajala 100injak godina. Francuzi su tada u Avinjonu proglasili tamošnjeg biskupa Papom dok je već drugi stolovao u Rimu.


ali taj drugi je stolovao u Rimu. nije postojal ovrijeme da nije bilo nikoga na čelu Petrova prijestolja.

bilo je svakavih likova, ali stolica nije bila prazna

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 30 pro 2021, 18:13 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 17:34
Postovi: 24718
laganini je napisao/la:
..vjernik moze al katolik ne..Vatikan je nebitan bitan je Papa..isto konstonje crkva(objekt) sveti hram..


poanta priče je da osoba koja trenutno uzurpira stolicu u Vatikanu i naziva se papom i tako se predstavlja u javnosti, ne mora to lege artis biti.

Papa može biti i negdje u katakombi i da ti i ja niti ne znamo za njega.
isto tako, ljudi nisu svjesni koliko je MALEN popis stvari za koje važi painska nezabludivost i ne shvaćaju da 99.9% onoga što pape javno govore nije službeni obvezujući nauk, tj. dogme katoličke Crkve koje su obvezujuće za svakog vjernika.

Katolički nauk traži od vjernika prihvaćanje slućbenih dogmi i to je sve. Sve ostalo, možes slobodno ignorirati.

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 30 pro 2021, 18:28 
Offline

Pridružen/a: 28 srp 2020, 19:32
Postovi: 891
divizija je napisao/la:
Orion je napisao/la:
Postoje povijesni presedani. Bilo je mnogo slučajeva gdje se pojedine Pape nisu priznavali. Ima slučaj Zapadne šizme koja je trajala 100injak godina. Francuzi su tada u Avinjonu proglasili tamošnjeg biskupa Papom dok je već drugi stolovao u Rimu.


ali taj drugi je stolovao u Rimu. nije postojal ovrijeme da nije bilo nikoga na čelu Petrova prijestolja.

bilo je svakavih likova, ali stolica nije bila prazna

Tehnički gledano bila je prazna u trenucima ako bi uzurpator bio proglašen Papom.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 30 pro 2021, 18:33 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 17:34
Postovi: 24718
Orion je napisao/la:
Tehnički gledano bila je prazna u trenucima ako bi uzurpator bio proglašen Papom.


istovremeno je uvijek i netko drugi bio proglašen papom, tko je imao i određenu iurisdikciju i koga Crkva smatrata djelom kontinuiteta.

nikada nije bilo situacija da imaš antipapu bez pape.

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 30 pro 2021, 18:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 pro 2015, 10:33
Postovi: 16635
divizija je napisao/la:
laganini je napisao/la:
..vjernik moze al katolik ne..Vatikan je nebitan bitan je Papa..isto konstonje crkva(objekt) sveti hram..


poanta priče je da osoba koja trenutno uzurpira stolicu u Vatikanu i naziva se papom i tako se predstavlja u javnosti, ne mora to lege artis biti.

Papa može biti i negdje u katakombi i da ti i ja niti ne znamo za njega.
isto tako, ljudi nisu svjesni koliko je MALEN popis stvari za koje važi painska nezabludivost i ne shvaćaju da 99.9% onoga što pape javno govore nije službeni obvezujući nauk, tj. dogme katoličke Crkve koje su obvezujuće za svakog vjernika.

Katolički nauk traži od vjernika prihvaćanje slućbenih dogmi i to je sve. Sve ostalo, možes slobodno ignorirati.

..sto fali Franji postiva ga cili svit čak i ljudi iz drugi religija...nije dovoljno desno...zato inje Papa..svetac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 30 pro 2021, 18:50 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 17:34
Postovi: 24718
laganini je napisao/la:

..sto fali Franji postiva ga cili svit čak i ljudi iz drugi religija...nije dovoljno desno...zato inje Papa..svetac


uopće nisam govorio konkretno o Franji, ali zanimljivo da si ga prepoznao.

nije bitno poštuje li papu čitav svijet, nego koliko papa privlači ljude k Bogu. Time se mjeri vrijednost papinstva. A inače, da je Isusa i apostole poštivao čitav svijet, nikada ne bi on bio raspet, a oni mučenici.

tako da nije baš dobro da se netko iz Crkve hvali time da ga poštuje čitav svijet. Isus je lijepo rekao "Svi će vas zamrziti zbog imena mojega". nije za hvaliti se time da nas svijet voli.

Ako nas svijet voli, nismo Božji. Otkad je Crkve, svijet ju PROGONI.

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 30 pro 2021, 18:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 pro 2015, 10:33
Postovi: 16635
divizija je napisao/la:
laganini je napisao/la:

..sto fali Franji postiva ga cili svit čak i ljudi iz drugi religija...nije dovoljno desno...zato inje Papa..svetac


uopće nisam govorio konkretno o Franji, ali zanimljivo da si ga prepoznao.

nije bitno poštuje li papu čitav svijet, nego koliko papa privlači ljude k Bogu. Time se mjeri vrijednost papinstva. A inače, da je Isusa i apostole poštivao čitav svijet, nikada ne bi on bio raspet, a oni mučenici.

tako da nije baš dobro da se netko iz Crkve hvali time da ga poštuje čitav svijet. Isus je lijepo rekao "Svi će vas zamrziti zbog imena mojega". nije za hvaliti se time da nas svijet voli.
..ok bolje bilonda je omrzen..jaka ti logika..
Ako nas svijet voli, nismo Božji. Otkad je Crkve, svijet ju PROGONI.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 30 pro 2021, 19:14 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2019, 17:53
Postovi: 2260
divizija je napisao/la:
Papa može biti i negdje u katakombi i da ti i ja niti ne znamo za njega.

Budimo realni, to bi u praksi bilo nekakvo sektaško samoproglašenje papom.

Tko ga je izabrao?

divizija je napisao/la:
isto tako, ljudi nisu svjesni koliko je MALEN popis stvari za koje važi painska nezabludivost i ne shvaćaju da 99.9% onoga što pape javno govore nije službeni obvezujući nauk, tj. dogme katoličke Crkve koje su obvezujuće za svakog vjernika.

Katolički nauk traži od vjernika prihvaćanje slućbenih dogmi i to je sve. Sve ostalo, možes slobodno ignorirati.


To je prilično tanka slamka za hvatanje.

Ako je autoritet tako uzak, onda je sve ostalo otvoreno za raspravu. To je upravo ono što crkveni liberali i traže.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 30 pro 2021, 20:45 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 17:34
Postovi: 24718
dunno je napisao/la:

To je prilično tanka slamka za hvatanje.

Ako je autoritet tako uzak, onda je sve ostalo otvoreno za raspravu. To je upravo ono što crkveni liberali i traže.


pa s te strane su u pravo, ali njihov problem je što traže i promjenu proglašenih dogmi koje su odavno na snazi.

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 30 pro 2021, 20:47 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 17:34
Postovi: 24718
dunno je napisao/la:
Budimo realni, to bi u praksi bilo nekakvo sektaško samoproglašenje papom.

Tko ga je izabrao? .


što znači sektaško? što je bila Crkva u katakombama ako ne sekta? tko je birao drugog, trećeg ili petog papu?

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Može li se biti katolik mimo Vatikana?
PostPostano: 30 pro 2021, 22:11 
Offline

Pridružen/a: 25 lis 2019, 17:53
Postovi: 2260
divizija je napisao/la:

što znači sektaško? što je bila Crkva u katakombama ako ne sekta? tko je birao drugog, trećeg ili petog papu?


Neusporedivo sa sadašnjim vremenom kada je Crkva etablirana institucija i ima kanonsko pravo koje propisuje način izbora novog.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 403 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 17  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 21 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO