HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 18 ruj 2024, 13:18.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 1629 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47 ... 66  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 14 vel 2022, 22:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 tra 2021, 21:01
Postovi: 975
Tema je ekonomija, pokušavam kao i neki drugi pronaći pozitivne događaje i trendove, a neki to kvare ispoljavajući svoju neograničenu ljubav prema Plenkoviću, previše je to i da je puno bolji nego što je.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 14 vel 2022, 23:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 pro 2015, 10:33
Postovi: 16650
Th1950 je napisao/la:
Reconquista je napisao/la:

1500 eura prosječna plaća.

30 000 dolara per capita, 100 milijardi dolara BDP.

Slijedeći milestone. Idemo dalje. :D

idemo idemo a cijene rasle duplo više nego plaće .

cijene luduju .

...a više nije problem demografija i što zemlja nije okrugla nego inflacija...koja je ponajmanja u cilom svitu... :evotigana


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 14 vel 2022, 23:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 stu 2020, 16:23
Postovi: 13278
Th1950 je napisao/la:
Reconquista je napisao/la:

1500 eura prosječna plaća.

30 000 dolara per capita, 100 milijardi dolara BDP.

Slijedeći milestone. Idemo dalje. :D

idemo idemo a cijene rasle duplo više nego plaće .

cijene luduju .


Za sad nisam vidio da cijene luduju.

_________________
HR + HB = Hrvatska domovina. Za dom.

Neka živi Dinamo i majka Hrvatska!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 14 vel 2022, 23:43 
Offline

Pridružen/a: 13 stu 2021, 23:58
Postovi: 7447
Lokacija: Nizza, Naissus...
PCM je napisao/la:
slika

Svako jutro za te Boga molim
Pivajući kamenu i drači
Plenkoviću ka mater te volim
Umoran si, samo mi ne plači

Legla božićnica i 14.ta plaća iz Agencije za kontrolu zračnog prostora...mjesečno 3 k ojra i svako jutro na Kaptolu svijeću da upališ...još ako imaš još netki NO.

_________________
Propast najdugovecnije imperije (1123 god), Istocno Rimskog carstva
https://www.youtube.com/watch?v=yVa6GQVSaj0


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 14 vel 2022, 23:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 pro 2015, 10:33
Postovi: 16650
Reconquista je napisao/la:
Th1950 je napisao/la:
idemo idemo a cijene rasle duplo više nego plaće .

cijene luduju .


Za sad nisam vidio da cijene luduju.


...bernadić u saboru za govornicom reče da je wc papir(di mu to pade na pamet :zubati )otiša dvista posto eto kolko poznaje cijenu osnovnih artikala...kako redovno uzimam zewu koja je brand te vrste uvik je bila 27 kuna a i sad.. :evotigana e da je barem naša neki drugi artikl sve se mislim da on ne briše guzicu...da je ne pere.. :rigam


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 14 vel 2022, 23:58 
Offline

Pridružen/a: 30 tra 2020, 18:35
Postovi: 10720
Lokacija: No Country for White Men
Violeta ništa?

_________________
Ta hercegovacka tragedija je bila prva vijest svih dnevnika u BIH (kod Senada prvih 15 minuta cak) a na HRTu 34 minuta. Ko tada nije razumio nikada nece.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 15 vel 2022, 00:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 pro 2015, 10:33
Postovi: 16650
HHerceg je napisao/la:
Violeta ništa?

...jesam ubruse...ne wc papir...ubrusi su odlični.. :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 16 vel 2022, 21:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 tra 2021, 21:01
Postovi: 975
Inače me ne zanima ime i prezime, niti ime stranke, zanima me rad i ideologija.

Tako da ću podržati i glasati za onoga tko bi radio sljedeće:

1. Prestati iz hrvatskog proračuna financirati nevladine udruge, posebno antihrvatske udruge.
2. Prestati financirati medije, posebno antihrvatske medije.
3. Voditi drugačiju politiku prema BiH.
4. Voditi državotvornu politku prema EU
5. Voditi drugačiju politiku prema Srbiji.
6. Voditi drugačiju politiku prema hr iseljeništvu, što uključije jednostavnije dobivanje hr državljnastva i poticanje povratka (200 tis kuna ne funkcionira).
7. Voditi brigu o braniteljima (svakodnevno umre 12 do 15 branitelja)
8. Sva povjesna pitanja kao što su Jasenovac i sl trebaju i smiju biti znanstveno preispitivana.
9. Mrtvi kapital, a posebno zemljište, treba oživiti i staviti u funkciju gospodarskog razvoja, ostanka ljudi i povratka ljudi, ako ne znaju kako ugledati se na Izrael.
10. Svu moguću administraciju ubrzati i pojednostaviti, ako ne znaju kako, ugledati se na Sloveniju, Austriju, Švicarsku itd.
11. Donijeti novi izborni zakon.

To ova vlada ne radi, i dok god vlada to ne radi, ja a i svi domoljubi ćemo tražiti druga bolja politička rješenja.

Ova vlada je P.Š.K. koalicija!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 16 vel 2022, 21:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 pro 2015, 10:33
Postovi: 16650
BAN2020 je napisao/la:
Inače me ne zanima ime i prezime, niti ime stranke, zanima me rad i ideologija.

Tako da ću podržati i glasati za onoga tko bi radio sljedeće:

1. Prestati iz hrvatskog proračuna financirati nevladine udruge, posebno antihrvatske udruge.
2. Prestati financirati medije, posebno antihrvatske medije.
3. Voditi drugačiju politiku prema BiH.
4. Voditi državotvornu politku prema EU
5. Voditi drugačiju politiku prema Srbiji.
6. Voditi drugačiju politiku prema hr iseljeništvu, što uključije jednostavnije dobivanje hr državljnastva i poticanje povratka (200 tis kuna ne funkcionira).
7. Voditi brigu o braniteljima (svakodnevno umre 12 do 15 branitelja)
8. Sva povjesna pitanja kao što su Jasenovac i sl trebaju i smiju biti znanstveno preispitivana.
9. Mrtvi kapital, a posebno zemljište, treba oživiti i staviti u funkciju gospodarskog razvoja, ostanka ljudi i povratka ljudi, ako ne znaju kako ugledati se na Izrael.
10. Svu moguću administraciju ubrzati i pojednostaviti, ako ne znaju kako, ugledati se na Sloveniju, Austriju, Švicarsku itd.
11. Donijeti novi izborni zakon.

To
.. ova vlada ne radi, i dok god vlada to ne radi, ja a i svi domoljubi ćemo tražiti druga bolja politička rješenja.

Ova vlada je P.Š.K. koalicija!


..u normalnim državama to zovu fasizmom :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 16 vel 2022, 22:01 
Offline

Pridružen/a: 30 tra 2020, 18:35
Postovi: 10720
Lokacija: No Country for White Men
laganini je napisao/la:
..u normalnim državama to zovu fasizmom :zubati

:hang

_________________
Ta hercegovacka tragedija je bila prva vijest svih dnevnika u BIH (kod Senada prvih 15 minuta cak) a na HRTu 34 minuta. Ko tada nije razumio nikada nece.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 18 vel 2022, 00:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:39
Postovi: 59969
Lokacija: DAZP HQ
Prosječna plaća u Zagrebu jako narasla u godinu dana

PROSJEČNA mjesečna isplaćena neto plaća u pravnim osobama u Gradu Zagrebu za studeni 2021. iznosila je 8789 kuna (1170 eura), što je nominalno za 10.4 posto više u odnosu na studeni 2020. godine, podaci su Odjela za statistiku Gradskog ureda za strategijsko planiranje i razvoj grada Zagreba.

U odnosu na prosječnu mjesečnu plaću za lanjski studeni na razini Hrvatske, koja je iznosila 7333 kune (974 eura), prosječna zagrebačka neto plaća isplaćena za isti mjesec bila je veća za 1456 kuna.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 18 vel 2022, 01:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 svi 2021, 01:54
Postovi: 2126
Lokacija: Južna Bosna
Kolika je inflacija u HR, 5-6%?

_________________
Volim sve Hrvatice, bez obzira na zavičaj, podrijetlo i rasu.
_________________
Romska i dalmatinska glazba liječe dušu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 18 vel 2022, 07:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:39
Postovi: 59969
Lokacija: DAZP HQ
2,8%.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 18 vel 2022, 09:57 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 11:09
Postovi: 25511
Lokacija: Heartbreak Hotel
U Hrvatskoj su potrošačke cijene, mjerene HICP-om, u prosincu bile za 5,2 posto više nego u istom razdoblju godine ranije, što je, prema Eurostatovim podacima, najviša stopa njihova rasta od listopada 2008. godine kada je iznosila 5,7 posto.

U studenome je godišnja stopa inflacije iznosila 4,7 posto.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 18 vel 2022, 23:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 tra 2021, 21:01
Postovi: 975
laganini je napisao/la:
BAN2020 je napisao/la:
Inače me ne zanima ime i prezime, niti ime stranke, zanima me rad i ideologija.

Tako da ću podržati i glasati za onoga tko bi radio sljedeće:

1. Prestati iz hrvatskog proračuna financirati nevladine udruge, posebno antihrvatske udruge.
2. Prestati financirati medije, posebno antihrvatske medije.
3. Voditi drugačiju politiku prema BiH.
4. Voditi državotvornu politku prema EU
5. Voditi drugačiju politiku prema Srbiji.
6. Voditi drugačiju politiku prema hr iseljeništvu, što uključije jednostavnije dobivanje hr državljnastva i poticanje povratka (200 tis kuna ne funkcionira).
7. Voditi brigu o braniteljima (svakodnevno umre 12 do 15 branitelja)
8. Sva povjesna pitanja kao što su Jasenovac i sl trebaju i smiju biti znanstveno preispitivana.
9. Mrtvi kapital, a posebno zemljište, treba oživiti i staviti u funkciju gospodarskog razvoja, ostanka ljudi i povratka ljudi, ako ne znaju kako ugledati se na Izrael.
10. Svu moguću administraciju ubrzati i pojednostaviti, ako ne znaju kako, ugledati se na Sloveniju, Austriju, Švicarsku itd.
11. Donijeti novi izborni zakon.

To
.. ova vlada ne radi, i dok god vlada to ne radi, ja a i svi domoljubi ćemo tražiti druga bolja politička rješenja.

Ova vlada je P.Š.K. koalicija!


..u normalnim državama to zovu fasizmom :zubati


Što je tu fašizam, sve što sam naveo je unutar vlastite države?
I sve što sam naveo već rade neke države.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 18 vel 2022, 23:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 pro 2015, 10:33
Postovi: 16650
BAN2020 je napisao/la:
laganini je napisao/la:

..u normalnim državama to zovu fasizmom :zubati


Što je tu fašizam, sve što sam naveo je unutar vlastite države?
I sve što sam naveo već rade neke države.


..koje ..komunističke istomišljenike koji priznaju samo jednoumlje...a ostali mogu i na goli otok...ne frende to su prošla svršena vrimena..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 19 vel 2022, 20:20 
Offline

Pridružen/a: 30 tra 2020, 18:35
Postovi: 10720
Lokacija: No Country for White Men
U prosincu zabilježen realni pad neto plaća od -1,4% na godišnjoj razini.

_________________
Ta hercegovacka tragedija je bila prva vijest svih dnevnika u BIH (kod Senada prvih 15 minuta cak) a na HRTu 34 minuta. Ko tada nije razumio nikada nece.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 20 vel 2022, 00:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 tra 2021, 21:01
Postovi: 975
laganini je napisao/la:
BAN2020 je napisao/la:

Što je tu fašizam, sve što sam naveo je unutar vlastite države?
I sve što sam naveo već rade neke države.


..koje ..komunističke istomišljenike koji priznaju samo jednoumlje...a ostali mogu i na goli otok...ne frende to su prošla svršena vrimena..


Ili si glup il se praviš glup?
Naveo sam stvari koje bi se mogle definirati kao državotvorna politika. Tako se ponaša i takvu politiku vodi veliki broj današnjih modernih država a ne slugansku kao tvoj plenki.
Kakve "komunističke istomišljenike" gdje sam ja to spomenuo? O čemu ti bulaznis? Odgovori su ti kao da si pao sa marsa.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 20 vel 2022, 00:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 tra 2021, 21:01
Postovi: 975
laganini je napisao/la:
BAN2020 je napisao/la:
Inače me ne zanima ime i prezime, niti ime stranke, zanima me rad i ideologija.

Tako da ću podržati i glasati za onoga tko bi radio sljedeće:

1. Prestati iz hrvatskog proračuna financirati nevladine udruge, posebno antihrvatske udruge.
2. Prestati financirati medije, posebno antihrvatske medije.
3. Voditi drugačiju politiku prema BiH.
4. Voditi državotvornu politku prema EU
5. Voditi drugačiju politiku prema Srbiji.
6. Voditi drugačiju politiku prema hr iseljeništvu, što uključije jednostavnije dobivanje hr državljnastva i poticanje povratka (200 tis kuna ne funkcionira).
7. Voditi brigu o braniteljima (svakodnevno umre 12 do 15 branitelja)
8. Sva povjesna pitanja kao što su Jasenovac i sl trebaju i smiju biti znanstveno preispitivana.
9. Mrtvi kapital, a posebno zemljište, treba oživiti i staviti u funkciju gospodarskog razvoja, ostanka ljudi i povratka ljudi, ako ne znaju kako ugledati se na Izrael.
10. Svu moguću administraciju ubrzati i pojednostaviti, ako ne znaju kako, ugledati se na Sloveniju, Austriju, Švicarsku itd.
11. Donijeti novi izborni zakon.

To
.. ova vlada ne radi, i dok god vlada to ne radi, ja a i svi domoljubi ćemo tražiti druga bolja politička rješenja.

Ova vlada je P.Š.K. koalicija!


..u normalnim državama to zovu fasizmom :zubati




Vidi li još netko kao .....laganini..... u ovome fašizam?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 20 vel 2022, 00:59 
Offline

Pridružen/a: 08 lip 2021, 18:22
Postovi: 6131
Lokacija: Herceg-Bosna
protivnike kradeze-a laganini zove fašistima komunistima nacistima ... privikni se .

_________________
Forumaš Dudu : na komentar o slomu Herceg Bosne i Hrvata u njoj .

"Bmk da prostiš, mene u BIH još samo zanima ispratit muslimane do nula u rođenima"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 25 vel 2022, 13:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 stu 2020, 16:23
Postovi: 13278
Citat:
Rast BDP-a u 2021. godini 10,4%

_________________
HR + HB = Hrvatska domovina. Za dom.

Neka živi Dinamo i majka Hrvatska!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 25 vel 2022, 17:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 pro 2015, 10:33
Postovi: 16650
Reconquista je napisao/la:
Citat:
Rast BDP-a u 2021. godini 10,4%

...nisam pogodio ja sam davno napisa 10,6 ...svjetska sila smo... :zastava_Hrvata


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 25 vel 2022, 18:33 
Offline

Pridružen/a: 17 lip 2009, 21:01
Postovi: 13677
Lokacija: ZG
K..M je napisao/la:
PCM je napisao/la:
slika

Svako jutro za te Boga molim
Pivajući kamenu i drači
Plenkoviću ka mater te volim
Umoran si, samo mi ne plači

Legla božićnica i 14.ta plaća iz Agencije za kontrolu zračnog prostora...mjesečno 3 k ojra i svako jutro na Kaptolu svijeću da upališ...još ako imaš još netki NO.


Dragane ljukava ljisice!

_________________
Muslimane ko je kleo, nije dangubio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 12 ožu 2022, 22:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 pro 2021, 23:03
Postovi: 119
Hrvatski izvoz nadmašio očekivanja, ali ima još puno prostora za napredak



Citat:
NAJNOVIJI podaci o hrvatskom robnom izvozu za 2021. pokazuju odličan ekonomski oporavak. Izvoz iz Hrvatske nikada nije bio veći, a pokrivenost uvoza izvozom pokazuje na sve povoljniji odnos. Ipak, Hrvatska može i treba puno bolje.



Efekt ulaska u EU na veći izvoz je malo kasnio zbog toga što je bila kriza, ali je Hrvatska trgovinski definitivno profitirala od pridruživanja Uniji. Zemlja koja je od sredine devedesetih rasla na potrošnji sada ima priliku početi rasti na zdravijim temeljima proizvodnje.




Procjenjuje se da je rast BDP-a Hrvatske 2021. iznosio 10.5 posto, nakon pada od 8.1 posto 2020. Time se Hrvatska oporavila od gospodarskog pada uzrokovanog protupandemijskim mjerama, a oporavak dokazuju podaci o robnom izvozu.



Prema Državnom zavodu za statistiku o robnoj razmjeni Republike Hrvatske s inozemstvom, ukupni izvoz u 2021. je iznosio 143.7 milijardi kuna, odnosno 19.1 milijardu eura. To je za 28.2 posto više nego 2020., ali to je bila godina svjetske krize pa podaci o rastu izvoza nisu reprezentativni.



No izvoz 2021. je i za 27.34% veći nego 2019., izraženo u kunama. To su fantastični rezultati hrvatskog gospodarstva. Još je važnija činjenica kako izvoz raste puno brže od uvoza, a posebno pokrivenost uvoza izvozom, koja je porasla 67.5 posto u 2021. To se nije dogodilo još od ranih 90-ih, pa se zaista radi o povijesnom rezultatu.



Hrvatska je 2019. uvezla robe u vrijednosti od 185.2 milijarde kuna te je, s obzirom na izvoz, te godine pokrivenost uvoza izvozom iznosila 60.9 posto, a saldo robne razmjene minus 72.3 milijarde kuna.



Kako se kretao izvoz Hrvatske od njene samostalnosti do danas?

Zanimljiva je povijest hrvatske pokrivenosti uvoza izvozom. Još od sredine devedesetih oscilira između 46 i 55 posto. 1997. je bila 46 posto, a zadnje godine prije globalne financijske krize, 2007., tek 47.9 posto, što znači da je Hrvatska više nego dvostruko veću vrijednost uvozila nego izvozila. Izvoz je 2007. godine iznosio samo 66 milijardi kuna, što znači da je do 2021. porastao više nego dvostruko.



Uslijed krize uvoz u Hrvatsku snažno pada, pa je čak u 2013., godini ulaska Hrvatske u EU, bio manji nego 2007. Te godine je ukupni iznos 72.6 milijardi kuna i pokrivenost uvoza izvozom 58.1 posto. Taj podatak nam pokazuje da je Hrvatska sve od sredine devedesetih do 2008. živjela na dug, iako je rast BDP-a bio usporediv s ostalim državama tzv. Nove Europe (Mađarska, Češka, Poljska, Slovačka...). Hrvatska je rast BDP-a dugovala primarno potrošnji, a ne proizvodnji kao ostale države.



Od ulaska Hrvatske u EU izvoz snažno raste, za 55.49 posto od 2013. do 2019. Ali snažno raste i uvoz, pa se negativni saldo produbljuje u apsolutnom iznosu, a pokrivenost uvoza izvozom dolazi do 61 posto.



Očekivalo se da će Hrvatska ulaskom u EU slabije izvoziti i biti nekonkurentna, no dogodilo se suprotno. Rast pokrivenosti uvoza izvozom za 3 postotna boda u šest godina nije spektakularan, ali je napredak. Rast sa 61 posto pokrivenosti na 67.6 posto u samo dvije godine je spektakularan. Hrvatska prvi put od kraja Domovinskog rata vrijednošću izvoza može pokriti dvije trećine vrijednosti uvoza.



Izvori rasta su primarno poljoprivreda, šumarstvo i ribarstvo (s 5.2 na 8.1 milijardu kn izvoza), a posebno rudarstvo i vađenje te opskrba električnom energijom i plinom. I prerađivačka industrija je ostvarila impresivan rast od 13.7 posto.



Ulaskom u EU Hrvatska je trgovinski zaista profitirala i ostvaruje sve bolje rezultate. Problem je u tome što se ulazak Hrvatske poklopio s gospodarskom krizom pa su pozitivni učinci na izvoz zakasnili i vidimo ih tek sada.



Drugi problem koji je usporavao rast izvoza je sporo preorijentiranje gospodarstva Hrvatske. Od sredine devedesetih pa sve do velike krize 2008. Hrvatsko gospodarstvo živi na potrošnji, a ne na proizvodnji. Pokrivenost uvoza izvozom se u cijelom tom razdoblju kretala između 46 i 55 posto.



Nakon ulaska u EU Hrvatska prvi put od 1994. više zarađuje nego što troši

Platna bilanca Hrvatske je bila u dubokom minusu, što praktički znači da je Hrvatska više trošila nego zarađivala. Minus na tekućem računu platne bilance se pojavio još 1995. i postojao je sve do 2014., kada prvi put u dva desetljeća Hrvatska ostvaruje suficit tekućeg računa platne bilance. To je prva puna godina u kojoj je Hrvatska članica EU.



Pozitivni učinci ulaska u EU su proizlazili iz ukidanja carinskih i necarinskih prepreka za trgovinu između Hrvatske i EU, ušteda zbog ukidanja granične kontrole prema zemljama EU, boljih uvjeta za uspostavu poslovnih veza poduzetnika, većih mogućnosti izvoza u treće zemlje s kojima je EU uspostavila preferencijalne trgovinske aranžmane i mogućnosti da hrvatski proizvodi dobiju oznaku "proizvedeno u EU".



Iako je ulazak u EU smanjio potencijal trgovine sa zemljama CEFT-a (BiH, Srbija, Crna Gora, Makedonija i Albanija), snažniji izvoz na tržište EU je taj gubitak i više nego nadoknadio. Ne treba zanemariti ni rast izvoza izvan EU. Primjerice, izvoz Hrvatske u SAD se više nego udvostručio od ulaska u EU, s 250-300 milijuna eura prije ulaska na 600 milijuna eura 2021.



Mogućnosti su i veće jer je čak i pokrivenost uvoza izvozom od 67.5 posto premala, makar se radilo o državi koja ovisi o turizmu. Italija više izvozi nego što uvozi, iako je turistička država.



Nova prilika za Hrvatsku

Novu priliku je ponudila i pandemija covida-19. Točnije, mjere koje su zemlje uvodile u borbi protiv pandemije su duboko poremetile globalne logističke mreže. To je dovelo do toga da kompanije iz EU i SAD-a postupno odustaju od outsourcinga, tj. od premještanja proizvodnje i opskrbe u daleke zemlje, poglavito Kinu, i sve više se razmišlja o tzv. nearshoringu.



Nearshoring je poslovna praksa u kojoj se proizvodnja premješta izvan matične države kompanije, ali u neku državu koja je geografski relativno blizu, za razliku od outsourcinga, koji premješta proizvodnju i dobavljače u neku geografski udaljenu državu.



Outsourcing je nastao zbog želje za smanjivanjem troškova koji su u pravilu puno manji u slabije razvijenim državama, daleko od EU i SAD-a. Time su se produživali opskrbni lanci, ali to nije bio problem jer je svjetska trgovina bila jako stabilna i učinkovita. Sada će se zbog poremećaja u svjetskoj trgovini proizvodnja i nabava roba vratiti bliže matičnim državama velikih kompanija, a to znači geografski bliže SAD-u i zapadu Europe.



Treba biti realan i priznati da je za nagli skok izvoza Hrvatske dobrim dijelom odgovorno premještanje transportnih pravaca bliže Europi, pa i transport češće ide preko Hrvatske. To je logistički dio nearshoringa. Ali dobrim dijelom je i rezultat traženja geografski bližih dobavljača zemljama zapadne Europe i SAD-a, što je proizvodni dio procesa nearshoringa, koji će uključivati i same investicije u proizvodnju.



To je velika prilika i za Hrvatsku koja tu situaciju može iskoristiti za privlačenje investicija i poticanje vlastite proizvodnje. Pitanje je samo je li Hrvatska spremna iskoristiti tu priliku, tj. je li svjesna te prilike. Ako dobro odigra svoje karte, trenutni dobri izvozni rezultati (jer smo navikli na lošije) mogli bi izgledati smiješno za nekoliko godina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hrvatska - makroekonomski pokazatelji
PostPostano: 25 svi 2022, 20:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:39
Postovi: 59969
Lokacija: DAZP HQ
EK: Hrvatska više nema makroekonomskih neravnoteža

BRUXELLES - Hrvatska više nema makroekonomskih neravnoteža nakon što su proteklih godina omjeri duga znatno pali i nastavljaju snažno padati, objavila je u ponedjeljak Europska komisija.
Komisija je u okviru proljetnog paketa Europskog semestra objavila rezultate dubinske analize makroekonomske situacije u 12 zemalja članica EU-a u kojima su ranije postojale makroekonomske neravnoteže.
Od 12 država članica, samo za dvije, Hrvatsku i Irsku, utvrđeno je da više nemaju makroekonomske neravnoteže.
U prethodnoj analizi koju je Komisija objavila prošle godine, utvrđeno je da je devet od tih 12 zemalja imalo makroekonomske neravnoteže: Hrvatska, Francuska, Njemačka, Irska, Nizozemska, Portugal, Rumunjska, Španjolska i Švedska, a preostale tri Cipar, Grčka i Italija imale su prekomjerne makroekonomske neravnoteže.
“Irska i Hrvatska više nemaju neravnoteže”, navodi Komisija, ističući da su u obje zemlje “omjeri duga proteklih godina znatno pali i nastavljaju snažno padati”.
Kod ostalih 10 zemalja makroekonomska situacija je ostala nepromijenjena.
Europska komisija je krajem studenoga prošle godine, u okviru jesenskog paketa Europskog semestra, objavila da je potrebno napraviti detaljne analize kako bi se ispitala opstojnost makroekonomskih neravnoteža u 12 država članica, među kojima je i Hrvatska.
Hrvatska je bila u postupku nadzora makroekonomskih neravnoteža od 2014. godine. Sve do 2019., imala prekomjerne makroekonomske neravnoteže. U veljači 2019. Komisija je utvrdila da više nema prekomjerne, nego samo makroekonomske neravnoteže.
Postupak pri makroekonomskim neravnotežama zamišljen je tako da upotpuni sustav nadziranja EU-a na način da prati ostvarenja država članica prema većem broju makroekonomskih pokazatelja.

https://www.seebiz.eu/ekonomija/ek-hrva ... eza/276169

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1629 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47 ... 66  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO