HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 02:44.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 649 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 22, 23, 24, 25, 26
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Srpska Pravoslavna Crkva - SPC
PostPostano: 06 vel 2023, 11:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2023, 11:16
Postovi: 889
SPC for the win! Vasa kmeka je muzika za nase usi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srpska Pravoslavna Crkva - SPC
PostPostano: 06 svi 2023, 10:07 
Offline

Pridružen/a: 20 ožu 2023, 19:31
Postovi: 157
Deset BZ – Pravoslavna C –VS- Biblija
========

Biblija - IZLAZAK 20:1-17

PRVA
,,,,,,,,,,,,,,
(2) "Ja sam Jahve, Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropstva. (3) Nemoj imati drugih bogova uz mene.
,,,,,,,,,,,,,,,,
Pravoslavna C kaže:
,,,,,,,,,,,,,,,,,
PC 1. Ja sam Gospod Bog Tvoj; nemoj imati drugih bogova osim mene.
--------------
Razlika:
,,,,,,,,,,,,,
Nema Imena Boga – nema - Jahve.
Nema – što je Bog Jahve učinio – izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropstva.
-----------
DRUGA
,,,,,,,,,,,,,,
(4) Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom. (5) Ne klanjaj im se niti im služi. Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. Kažnjavam grijeh otaca - onih koji me mrze - na djeci do trećeg i četvrtog koljena, (6) a iskazujem milosrđe tisućama koji me ljube i vrše moje zapovijedi.
,,,,,,,,,,,,,
Pravoslavna C kaže:
,,,,,,,,,,,,,
PC 2. Ne pravi sebi idola niti kakva lika; nemoj im se klanjati niti im služiti.
-----------
Razlika:
,,,,,,,,,,,,,
Nema Imena Boga – nema - Jahve.
Nema da je Bog Jahve – ljubomoran Bog.
Nema da Bog Jahve kažnjava grijeh na djeci.
Nema da ljubi one koji vrše Božje zapovijesti.
------------
TREĆA
,,,,,,,,,,,,,,
(7) Ne uzimaj uzalud imena Jahve, Boga svoga, jer Jahve ne oprašta onome koji uzalud izgovara ime njegovo.
,,,,,,,,,,,,,
Pravoslavna C kaže:
,,,,,,,,,,,,
PC 3. Ne uzimaj uzalud imena Gospoda Boga svojega.
,,,,,,,,,,,,,
Razlika:
,,,,,,,,,,,,,
Nema Imena Boga – nema - Jahve.
Nema da Bog Jahve ne oprašta uzaludno izgovaranje Njegova Imena.
-----------
ČETVRTA
,,,,,,,,,,,,
(8) Sjeti se da svetkuješ dan subotni. (9) Šest dana radi i obavljaj sav svoj posao. (10) A sedmoga je dana subota, počinak posvećen Jahvi, Bogu tvojemu.
Tada nikakva posla nemoj raditi: ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živina tvoja, niti došljak koji se nađe unutar tvojih vrata. (11) Ta i Jahve je šest dana stvarao nebo, zemlju i more i sve što je u njima, a sedmoga je dana počinuo. Stoga je Jahve blagoslovio i posvetio dan subotni
,,,,,,,,,,,,,,,,
Pravoslavna C kaže:
,,,,,,,,,,,,,,,,,,
PC 4. Sjećaj se dana odmora da ga svetkuješ; šest dana radi i svrši sve svoje poslove, a sedmi dan je odmor Gospodu Bogu tvojemu.
-------------
Razlika:
,,,,,,,,,,,,,
Bog kaže – Dan Subotni – Pravoslavna C prepravlja – Dan odmora.
Nema uputstva da je 7. dana Subota.
Nema uputstva da se u Subotu ne treba raditi.
Nema tvrdnje da je Bog Jahve 6 dana stvarao sve.
Nema tvrdnje da je Bog Jahve 7. dana odmorio.
Nema tvrdnje da je Bog Jahve blagoslovio i posvetio Subotu.
Nema Imena Boga – nema - Jahve.
-----------
PETA
,,,,,,,,,,,
(12) Poštuj oca svoga i majku svoju da imadneš dug život na zemlji koju ti da Jahve, Bog tvoj.
,,,,,,,,,,,,
Pravoslavna C kaže:
,,,,,,,,,,,,,
5. Poštuj oca svojega i majku svoju, da ti dobro bude i da dugo poživiš na zemlji.
------------
Razlika:
,,,,,,,,,,,,,
Nema tvrdnje da je Bog Jahve stvorio Zemlju i dao je ljudima.
Nema Imena Boga – nema - Jahve.
----------
ŠESTA

Pravoslavna C kaže:
,,,,,,,,,,,,,
K5.Ne ubij!

Bog Jedini Otac YHVH kaže:
,,,,,,,,,,,,
(13) Ne ubij!

Razlika:
,,,,,,,,,,,,,
Nema razlike.
-----------
SEDMA

Pravoslavna C kaže:
,,,,,,,,,,,,
7. Ne čini preljube.

Bog Jedini Otac YHVH kaže:
,,,,,,,,,,,,
(14) Ne učini preljuba!

Razlika:
,,,,,,,,,,,,,
Nema razlike.
-----------
OSMA

Pravoslavna C kaže:
,,,,,,,,,,,,
8. Ne kradi.

Bog Jedini Otac YHVH kaže:
,,,,,,,,,,,
(15) Ne ukradi!

Razlika:
,,,,,,,,,,,,,
Nema razlike.
-------------
DEVETA

Pravoslavna C kaže:
,,,,,,,,,,,,,,,,,
9. Ne svjedoči lažno na bližnjega svojega.

Bog Jedini Otac YHVH kaže:
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
(16) Ne svjedoči lažno na bližnjega svoga!

Razlika:
,,,,,,,,,,,,,
Nema razlike.
-----------
DESETA

Pravoslavna C kaže:
,,,,,,,,,,,,,
10. Ne poželi ništa što je tuđe.

Bog Jedini Otac YHVH kaže:
,,,,,,,,,,,,,,,,
(17) Ne poželi kuće bližnjega svoga! Ne poželi žene bližnjega svoga; ni sluge njegova, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta što je bližnjega tvoga!"

Razlika:
,,,,,,,,,,,,,
Nema razlike. Skraćeno, ali sve obuhvaćeno.
-------------


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srpska Pravoslavna Crkva - SPC
PostPostano: 16 svi 2023, 13:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 stu 2018, 13:21
Postovi: 4112
Bez komentara.

https://www.zabranjeni.hr/vijesti/svijet/ ... e-15336238

_________________
Slava Ukrajini!
Nema predaje!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srpska Pravoslavna Crkva - SPC
PostPostano: 16 svi 2023, 13:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5202
Sta je tu bez komentara. I je bjeda dobro joj je i rekao

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srpska Pravoslavna Crkva - SPC
PostPostano: 17 svi 2023, 18:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2019, 22:54
Postovi: 5121
Lokacija: Memorandum 2.0
krstjanin je napisao/la:
Sta je tu bez komentara. I je bjeda dobro joj je i rekao


:palacgore2

Dutch nam ne koristi mozak nego samo zabranjeni. Nisam fan Patrijarha nam, ali upravu je što se tiče "rodno osjetljivog" jezika.

_________________
PuTiN jE mIsLiO uZeTi KiJeV za TrI dAnA!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srpska Pravoslavna Crkva - SPC
PostPostano: 18 svi 2023, 09:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750


=))

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srpska Pravoslavna Crkva - SPC
PostPostano: 17 lip 2023, 20:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 17:09
Postovi: 18542
slika

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srpska Pravoslavna Crkva - SPC
PostPostano: 20 lip 2023, 04:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4439
Lokacija: Grobnik
https://narod.hr/hrvatska/sola-dobrodos ... ila-svecem

Kako je svetac SPCa Varnava dao prisegu Anti Paveliću i Nezavisnoj Državi Hrvatskoj:

„Prisežem Bogu Svemogućemu i dajem svoju časnu riječ da ću Nezavisnoj Državi Hrvatskoj i poglavniku…vjeran biti, da ću njene nastavne odredbe i zakone poštivati i njih se držati da ću interes države Hrvatske i naroda Hrvatskog uvijek pred očima imati i požrtvovno promicati, da ću naloge pretpostavljenih savjesno izvršiti.“

Kada su pak Varnavu komunisti osudili i utamničili pomogle su mu u vidanju rana Milosrdne sestre Svetoga Križa, ne srpske monahinje. Tako im 8.12. 1951. zahvaljuje posebno hvaleći kardinala Stepinca te piše sestrama u Đakovo iz Beograda: „Na kraju, hoću da Vam s nekoliko reči uvećam jednu radost, za koju znam da je i bez toga velika. Hoću da Vam kažem da se zajedno s Vama radujem slobodi Vašeg Velikog Nadbiskupa (Stepinca), koji je junački i muški branio bedem svoje Crkve. Dao Bog da i moj dragi pobratim, fra Ljubo, uskoro podeli ovu radost svoga Nadbiskupa i cele svoje Rimokatoličke Crkve.“

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srpska Pravoslavna Crkva - SPC
PostPostano: 18 ruj 2023, 13:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 ruj 2023, 15:02
Postovi: 307
Šta se to zbiva sa Srpskom pravoslavnom crkvom? Od kreatora do rušitelja velikosrpske politike.
Prvo davanje samostalnosti makedonskoj pravoslavnoj crkvi, a sad ovo.

https://www.zabranjeni.hr/vijesti/hrvatsk ... a-15375664

_________________
Attack of the Clones


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srpska Pravoslavna Crkva - SPC
PostPostano: 24 lis 2023, 06:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5202
Nisam znao da i Srbi slijede odvratne subotarske hereze

Tara (6) i Stefan (9), deca najboljeg tenisera sveta Novaka Đokovića, krštena su u nedelju u manastiru Ostrog.

Svečani čin obavio je patrijarh Porfirije, uz prisustvo članova familije Đoković i kumova.

Pitanje koje je zanimalo javnost definitivno je zbog čega su deca Novaka Đokovića tek sada krštena?

Novakova majka Dijana jednom prilikom otkrila je veliku tajnu i rešila ovu misteriju.

- Novak nosi osveštani krst koji je dobio na Hilandaru, koji mu daje snagu. Proveo je tamo tri dana, to je za njega veoma važno iskustvo. On je zaista duhovno biće, krstio se kada je imao pet godina i taj čin shvatio je ozbiljno. Ima nešto u sebi. Stalno ga pitam kada će da krsti svoju decu, a on mi kaže „kada budu mogli da shvate čin krštenja“. On želi da Tara i Stefan budu svesni da su kršteni - govorila je Dijana Đoković koja je tom prilikom istakla i koliko je ponosna na svog sina:

- Jako sam ponosna na njega. Svi bi podredili uspeh iznad duhovnog mira. Kod Novaka je jako velika zahvalnost koju ima. Zahvalan je na svemu što je ostvario, sve je vanzemaljski. On se drži svojih principa i verovanja, to čini čoveka, to čini njega.

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srpska Pravoslavna Crkva - SPC
PostPostano: 24 lis 2023, 06:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58742
Lokacija: DAZP HQ
To je zato što u pravoslavlju nema prve pričesti i krizme kao vidova inicijacije, oni sve to prime na krštenju ili kasnije na vjenčanju pa ispada da nemaš dodira s Crkvom do svog vjenčanja. Zato neki odgađaju krštenje, da dijete bude svjesno događaja.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srpska Pravoslavna Crkva - SPC
PostPostano: 24 lis 2023, 06:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5202
dudu je napisao/la:
To je zato što u pravoslavlju nema prve pričesti i krizme kao vidova inicijacije, oni sve to prime na krštenju ili kasnije na vjenčanju pa ispada da nemaš dodira s Crkvom do svog vjenčanja. Zato neki odgađaju krštenje, da dijete bude svjesno događaja.


Sasvim nebitno. Pravoslavlje je zahtjevalo donedavno takodjer da se djete krsti sto je ranije moguce tj. do 40 dana
Sada su potpuno tiho promjenili retoriku pa ce nam onda doci joe i pametovat kako je eto u "svetom pravoslavlju" sve uredu jer zamisli nitko nije organizirao sabor pa promjenio

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srpska Pravoslavna Crkva - SPC
PostPostano: 24 lis 2023, 07:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58742
Lokacija: DAZP HQ
Među Srbima je puno nekrštenih, koji se krste u 20tim ili čak i kasnije, neki i nikad, s svejedno se osjećaju dijelom SPC, nije to kao kod nas da se stvari porazumijevaju. Zato pretpostavljam SPC radi kompromis, bolje ikad nego nikad.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srpska Pravoslavna Crkva - SPC
PostPostano: 24 lis 2023, 07:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5202
dudu je napisao/la:
Među Srbima je puno nekrštenih, koji se krste u 20tim ili čak i kasnije, neki i nikad, s svejedno se osjećaju dijelom SPC, nije to kao kod nas da se stvari porazumijevaju. Zato pretpostavljam SPC radi kompromis, bolje ikad nego nikad.


Djokovic nije nekrsteni, a super prijatelj je s Porfirijem koji mu je i krstio djecu. Cudi me dakle da mu frend nije objasnio da sveta tajna krstenja nema nista sa samosvjecu, stovise da je pozivanje na to velika subotarska hereza.
Stovise da ga sam patrijarh podrzava u herezi

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srpska Pravoslavna Crkva - SPC
PostPostano: 24 lis 2023, 07:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58742
Lokacija: DAZP HQ
Pa i Đoković se krstio s 5 godina, dakle nakon raspada SFRJ.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srpska Pravoslavna Crkva - SPC
PostPostano: 24 lis 2023, 07:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5202
dudu je napisao/la:
Pa i Đoković se krstio s 5 godina, dakle nakon raspada SFRJ.


Sasvim nebitno. Opet pitam kako mu je frend (koji je bdw sprski patrijarh) dopustio da zabludi u tako velikoj herezi i jos mu znajuci da je javna licnost dopustio da naucava i siri dalje hereze

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srpska Pravoslavna Crkva - SPC
PostPostano: 13 stu 2023, 13:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
krstjanin je napisao/la:
dudu je napisao/la:
Pa i Đoković se krstio s 5 godina, dakle nakon raspada SFRJ.


Sasvim nebitno. Opet pitam kako mu je frend (koji je bdw sprski patrijarh) dopustio da zabludi u tako velikoj herezi i jos mu znajuci da je javna licnost dopustio da naucava i siri dalje hereze


U pravu si decu po nepisanom pravilu PC treba krstiti što je pre moguće(do 40 dana) , ali da Đoković ŠIRI i NAUČAVA jeres jer mu je eto majka Dijana tako izjavila je smešno , i još gore da ga frend Porfirije valjda zbog toga treba ekskomunicirati.
Nikad se nije desilo ni u PC a ni u KC u istoriji da roditelji dovedu decu od 7-10 godina na krštenje a da im pop kaže :"A šta ste dosad čekali jeretici jedni , aj mrš iz crkve".

Nego reci ti meni kako su deca kroz istoriju sahranjivana uz katoličku pogrebnu službu na hrišćanskim katoličkim grobljima ako naprasno odjednom umru a nisu miropomazana(krizmana)??
Ovo te pitam jer se držiš pravila i dogmatike kao pijan plota.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srpska Pravoslavna Crkva - SPC
PostPostano: 13 stu 2023, 21:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5202
joe enter je napisao/la:
krstjanin je napisao/la:

Sasvim nebitno. Opet pitam kako mu je frend (koji je bdw sprski patrijarh) dopustio da zabludi u tako velikoj herezi i jos mu znajuci da je javna licnost dopustio da naucava i siri dalje hereze


U pravu si decu po nepisanom pravilu PC treba krstiti što je pre moguće(do 40 dana) , ali da Đoković ŠIRI i NAUČAVA jeres jer mu je eto majka Dijana tako izjavila je smešno , i još gore da ga frend Porfirije valjda zbog toga treba ekskomunicirati.
Nikad se nije desilo ni u PC a ni u KC u istoriji da roditelji dovedu decu od 7-10 godina na krštenje a da im pop kaže :"A šta ste dosad čekali jeretici jedni , aj mrš iz crkve".

Nego reci ti meni kako su deca kroz istoriju sahranjivana uz katoličku pogrebnu službu na hrišćanskim katoličkim grobljima ako naprasno odjednom umru a nisu miropomazana(krizmana)??
Ovo te pitam jer se držiš pravila i dogmatike kao pijan plota.


Od sakramenata je za spasenje samo krst nužan.
A druga stvar kod katolika se miropomazanje vrsi dvostruko. Jednom po krstenju, a drugi put po svjesnosti krstenika zato se i naziva Potvrda

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srpska Pravoslavna Crkva - SPC
PostPostano: 13 stu 2023, 21:34 
Offline

Pridružen/a: 13 stu 2021, 22:58
Postovi: 7447
Lokacija: Nizza, Naissus...
RKC je baš u Hrvata rigidna...3 x više se smaraju sa krštenjima, krizmanjima, Potvrdama...

Žive u vrijemenu Inkvozicije.

_________________
Propast najdugovecnije imperije (1123 god), Istocno Rimskog carstva
https://www.youtube.com/watch?v=yVa6GQVSaj0


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srpska Pravoslavna Crkva - SPC
PostPostano: 13 stu 2023, 22:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
krstjanin je napisao/la:

Od sakramenata je za spasenje samo krst nužan.
A druga stvar kod katolika se miropomazanje vrsi dvostruko. Jednom po krstenju, a drugi put po svjesnosti krstenika zato se i naziva Potvrda


Jako čudno , ispada da postaješ dvostruki hrišćanin.

https://hr.wikipedia.org/wiki/Sveta_potvrda

Koliko sam shvatio iz wiki.hr članka KC je imala 3 verzije obreda ove svete tajne.

1.Pridržavali se istog pri rođenju kao i u PC , dakle drevna praksa.
2.Onda ova dvostruka praksa što ti pominješ.
3.Dok danas je samo pri svesnosti krštenoga.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srpska Pravoslavna Crkva - SPC
PostPostano: 14 stu 2023, 19:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5202
Tvoj problem smo davno dijagnosticirali, a to je tipicno islamsko stajaliste da sam samo ja u pravu i da samo moji obredi mogu biti ispravni i nikako drukcije.

Obred sakramenta potvrde nije nigdje detaljno opisan u Bibliji pa je on kao i svi drugi obredi sazrijevao razlicito u razlicitim zajednicama. Sakrament se potvrde kroz povijest nije jednako svugdje podjeljivao, ali je uvijek zadržao bitno značenje – izlijevanje Duha Svetoga. Naime, kao što smo već rekli, apostoli su prepoznali Kristovu volju da se taj sakrament podjeljuje, ali budući da sam Isus nije pokazao kako, nastale su i različite prakse.

Do 5. st. podjeljivanje je sakramenta potvrde slijedilo odmah iza krštenja. Potvrdu je otpočetka valjano podjeljivao samo biskup, kao nasljednik apostola (a to nisu svećenici i đakoni). Tako su npr. svećenici krštavali djecu u svojoj župi, a kada bi biskup našao vremena i došao u tu župu, podijelio je sakrament potvrde svoj djeci koja su krštena. Tako se češće događalo da se potvrda u jednoj župi dijelila jednom u nekoliko godina.

Zbog toga su biskupi na Istoku dopustili svojim svećenicima da nakon krštenja podijele odmah i krizmu. Ta se praksa kod njih zadržala do danas. Zapravo napustili su apostolsku tradiciju da je krizma isljučivo pridržana apostolskim nasljednicima tj. biskupima.

U Zapadnoj Crkvi se sakrament potvrde podjeljivao polaganjem ruku, a u Istočnoj mazanjem krizmom. Na Istoku se smatralo da onaj tko maže krizmom ujedno tim činom ima i položene ruke nad potvrđenikom, dok je Zapad smatrao da je potrebno posebno vidljivo polaganje ruku. Taj je stav Zapadne Crkve svakako opravdan jer su apostoli, kako to svjedoče Djela apostolska, dijelili Duha Svetog upravo polaganjem ruku.

No, uskoro je prevladala praksa Istoka, tako da se i na Zapadu počelo mazati krizmom, odnosno biskupi su i polagali ruke i mazali krizmom potvrđenika. Ali, budući da je bivao sve veći broj potvrđenika, biskup više nije polagao ruke nad svaku osobu, nego je držao podignute ruke nad svima odjednom. Krizmom je, naprotiv, pomazao svakog pojedinačno. Zato se počelo shvaćati da je pomazanje, jer se ono vrši nad svakim pojedinačno, pravi sakramentalni čin.
Iz tog razloga u obred krštenja na Zapadu se umeće mazanje krizmom ali se ne gubi potvrda krizmom biskupa, koji je kako smo rekli od početka primarni djelitelj krizme.

Od kada je nastala praksa da se krštavaju mala djeca pa do 13. st., uglavnom su se potvrđivala djeca do sedme godine života. Od 13. st. do danas najniža granica da bi netko primio sakrament potvrde iznosi sedam godina. Ipak, u 19. je st. ponegdje nastala praksa da se dijeli potvrda djeci od 13. do 15. godine.



Dakle na kraju krajeva dolazimo do zaključka da je katolička tradicija ispravnija i apostolski utemeljenija nego istočna jer u svim segmentima ispunjava svetopisamska i apostolska predanja, a to je;
1. Da se krizma djeli polaganjem ruku (kojega raskolnici uopće nemaju)
2. Da je sakramenat krizme isključivo pridržan apostolskim nasljednicima odnosno biskupima čega se katolici i danas drže


Ono što kod katolika nije ispravno je svakako predugo odlaganje krizme kako se to u moderno doba uvelo. Potrebno je vratiti praksu rane krizme (obično s prvom pričesti) dakle do 7 godina ali nikako neispravnu raskolnicku praksu podjele krizme od obicnog svecenstva jer to nije apostolska ni svetpisamska tradicija ni praksa.

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srpska Pravoslavna Crkva - SPC
PostPostano: 15 stu 2023, 04:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Krstjanine , prosto nema smisla da u drevno vreme samo episkop vrši miropomazanje , to je fizički bilo nemoguće onda a kamoli danas za široke mase.
Možda grešim , ali mi deluje suludo da je takva praksa apostolsko(biskupsko) nasleđe.

Pre bih rekao da je to drevno katoličko nasleđe biskupskog skupljana novca u KC , jer mi logika nalaže da su biskup i njegovi ljudi jednom u godini ili šire išli da krizmaju krštene osobe uz naravno dobru naplatu.

PC svojom tzv.teološkom logikom nije naravno imuna na prevaru i ljubavlju prema novcu ali KC je tu ipak šampion. :zubati

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srpska Pravoslavna Crkva - SPC
PostPostano: 15 stu 2023, 22:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5202
Zasto bi bilo nemoguce. U prvim stoljecima krscanstva nije razvijen sustav zupa vec velikih sredista gdje svi primaju sakramente pa je biskup lakse i vrsio svoje sluzbe. A to da u prvim stoljecima miropomazanje pripada iskljucivo biskupu ne nijecu ni pravoslavni. Oni smatraju da je ipak uredu da je prebaceno na svecenike jer svecenik istina djeli krizmu ali je miro posveceno od biskupa pa je time kao kompenzirano.

Današnji čin Miropomazanja propisuje da se Svetim mirom pomazuju: čelo, oči, nozdrve, usta, uši, prsa, ruke i noge. Miro osvećuje Episkop (u Srpskoj Pravoslavnoj crkvi miro osvećuje za celu Srpsku Patrijaršiju, srpski Patrijarh), a Svetu Tajnu Miropomazanja vrše kako Episkopi, tako isto i prezviteri. Do III veka ovu tajnu vršili su samo Episkopi, a potom, kao što svedoče Apostolske ustanove, i prezviteri. Primaoci ove Svete Tajne su novokrštena lica i ona se vrši u nastavku Krštenja. U ovoj tajni, prima se "Pečat dara Duha Svetoga" (Rm 8,1; 1 Kor 6,2).

Da li svetu tajnu miropomazanja vrši sveštenik?
Da, ali ne bez učešća episkopa u njoj.
Episkopi pripremaju i osvećuju sveto miro, bez koga sveštenik ne može svršiti svetu
tajnu miropomazanja.

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srpska Pravoslavna Crkva - SPC
PostPostano: 22 stu 2023, 15:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 ruj 2023, 15:02
Postovi: 307
Rastrošni srpski popovi u dugovima.

https://www.novilist.hr/novosti/hrvatsk ... %2bprometa

_________________
Attack of the Clones


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 649 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 22, 23, 24, 25, 26

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 42 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO