HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 10:40.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 409 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17  Sljedeća

Koliko je domorodaca živjelo na američkom kontinentu u trenutku Kolumbovog dolaska?
manje od 10 000 000 31%  31%  [ 14 ]
10 000 000 - 20 000 000 24%  24%  [ 11 ]
20 000 000 - 30 000 000 9%  9%  [ 4 ]
30 000 000 - 40 000 000 2%  2%  [ 1 ]
40 000 000 - 50 000 000 0%  0%  [ 0 ]
50 000 000 - 60 000 000 9%  9%  [ 4 ]
60 000 000 - 70 000 000 4%  4%  [ 2 ]
70 000 000 - 80 000 000 0%  0%  [ 0 ]
80 000 000 - 90 000 000 0%  0%  [ 0 ]
90 000 000 - 100 000 000 0%  0%  [ 0 ]
100 000 000 - 110 000 000 7%  7%  [ 3 ]
više od 110 000 000 13%  13%  [ 6 ]
Ukupno glasova : 45
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 18 kol 2021, 00:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 31 svi 2020, 15:38
Postovi: 4966
Ateist je napisao/la:
Ne treba zaboraviti da su Španjolci bili zatucani katolici, te u ime križa istrijebili cijele narode. ... pripadnik naroda koji je sasvim zatrt,

Citat:
In February 2018, a DNA study from an ancient tooth determined that the Taíno have living descendants in Puerto Rico, and it indicated that most Puerto Ricans have a degree of Taíno ancestry. DNA evidence shows that a large proportion of the current populations of the Greater Antilles have Taíno ancestry, with 61% of Puerto Ricans, up to 30% of Dominicans, and 33% of Cubans having mitochondrial DNA of Taíno origin.

Frank Moya Pons, a Dominican historian, documented that Spanish colonists intermarried with Taíno women. Over time, some of their mixed-race descendants intermarried with Africans, creating a tripartite Creole culture. Census records from the year 1514 reveal that 40% of Spanish men on the island of Hispaniola had Taíno wives. But ethnohistorian Lynne Guitar writes that Spanish documents declared the Taíno to be extinct in the sixteenth century, as early as 1550.

Evidence suggests that some Taíno women and African men intermarried and lived in relatively isolated Maroon communities in the interior of the islands, where they developed into a mixed-race population of peasants who were relatively independent of Spanish authorities. For instance, when the colony of Jamaica was under the rule of Spain (known then as the colony of Santiago), both Taíno men and women fled to the Bastidas Mountains (currently known as the Blue Mountains). There the Taíno intermingled with escaped African slaves. They were among the ancestors of the Jamaican Maroons of the east, including those communities led by Juan de Bolas and Juan de Serras. The Maroons of Moore Town claim descent from the Taíno.

Scholars also note that contemporary rural Dominicans retain elements of Taíno culture: including linguistic features, agricultural practices, food ways, medicine, fishing practices, technology, architecture, oral history, and religious views. Often urbanites have considered such cultural traits as backward, however.


Ne lazi i prestani sa propagandom. Taj narod nije istribljen vec je trecina DNK Kubanaca, Dominikanaca i priko pola Portorikanaca od njih, vecinon zenskon linijon. Slicno se danas dogada u JI Aziji di zene biraju strane, vise, jace, bogatije, dlakavije muskarce koji imaju avanturisticki mentalitet.

Svaki Europljanin koji kmeci i place oko jadnih malih Indijanaca/Crnaca/Muslimana je etnomazohist i ima nedostatak testosterona.

_________________
Hrvati BiH tribaju uvest americke/ceske zakone o oruzju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 22 stu 2021, 19:07 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
Koliko je britanska kruna odgovorna za istrjebljivanje domorodaca? Kraljica Viktorija, carica Indije, nikada u životu nije bila izvan Europe. Sadašnja kraljica Elizabeta II. prvi je britanski monarh i kralj Australije koji je uopće posjetio Australiju. Kralj Đuro III. je 1763. godine donio proglas koji se odnosi na domoroce u današnjoj Kanadi. Naređeno je da ih se ne smije maltretirati niti bez dogovora oduzimati zemlja. James Cook piše u svojim dnevnicima kako je tendencija maksimalno humano postupati prema domorocima. S jedne strane je postojala načelna politika humanosti, a u praksi su provedeni genocidi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 29 stu 2021, 11:19 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
Sutra Barbados postaje republika, te prekida sve veze s krunom. Britansko Carstvo praktično i danas postoji. Elizabeta II. trenutačna je kraljica Ujedinjenog Kraljevstva, Kanade, Australije, Novog Zelanda, Jamajke, Barbadosa, Bahama, Grenade, Papuanske Nove Gvineje, Solomonskih Otoka, Tuvalua, Svete Lucije, Svetog Vincenta i Grenadina, Antigve i Barbude, Belizea, te Svetog Kristofora i Nevisa. Britanska zastava nalazi se na zastavama Australije, Novog Zelanda i Tuvalua. Čak na zastavi Havaja, savezne države u sastavu SAD-a, nailazimo na Union Jack. Spomenici britanskim zločincima i danas se nalaze u bivšim kolonijama.

Svaki Europljanin koji kmeci i place oko jadnih malih Indijanaca/Crnaca/Muslimana je etnomazohist i ima nedostatak testosterona.

Ne znam zašto se netko prepoznaje kad napišem bijeli monstrumi, bijela gamad, bijeli tirani. Naravno da mi Hrvati nemamo apsolutno ništa s kolonijalizmom. Ovi izrazi odnose se samo na Britance, Portugalce, Španjolce, Francuze i Nizozemce. Nemamo što mi braniti europske osvajačke pohode, u kojima uopće nismo sudjelovali.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 07 pro 2021, 18:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 stu 2017, 18:23
Postovi: 3443
Ateist je napisao/la:
Sutra Barbados postaje republika, te prekida sve veze s krunom. Britansko Carstvo praktično i danas postoji. Elizabeta II. trenutačna je kraljica Ujedinjenog Kraljevstva, Kanade, Australije, Novog Zelanda, Jamajke, Barbadosa, Bahama, Grenade, Papuanske Nove Gvineje, Solomonskih Otoka, Tuvalua, Svete Lucije, Svetog Vincenta i Grenadina, Antigve i Barbude, Belizea, te Svetog Kristofora i Nevisa. Britanska zastava nalazi se na zastavama Australije, Novog Zelanda i Tuvalua. Čak na zastavi Havaja, savezne države u sastavu SAD-a, nailazimo na Union Jack. Spomenici britanskim zločincima i danas se nalaze u bivšim kolonijama.

Svaki Europljanin koji kmeci i place oko jadnih malih Indijanaca/Crnaca/Muslimana je etnomazohist i ima nedostatak testosterona.

Ne znam zašto se netko prepoznaje kad napišem bijeli monstrumi, bijela gamad, bijeli tirani. Naravno da mi Hrvati nemamo apsolutno ništa s kolonijalizmom. Ovi izrazi odnose se samo na Britance, Portugalce, Španjolce, Francuze i Nizozemce. Nemamo što mi braniti europske osvajačke pohode, u kojima uopće nismo sudjelovali.


A šta je uopće problem u osvajačkim pohodima? Što je Europa bila uspješnija od svih?

_________________
Hrvatska Hrvatom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 15 pro 2021, 17:26 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
Harezm je napisao/la:
Ateist je napisao/la:
Sutra Barbados postaje republika, te prekida sve veze s krunom. Britansko Carstvo praktično i danas postoji. Elizabeta II. trenutačna je kraljica Ujedinjenog Kraljevstva, Kanade, Australije, Novog Zelanda, Jamajke, Barbadosa, Bahama, Grenade, Papuanske Nove Gvineje, Solomonskih Otoka, Tuvalua, Svete Lucije, Svetog Vincenta i Grenadina, Antigve i Barbude, Belizea, te Svetog Kristofora i Nevisa. Britanska zastava nalazi se na zastavama Australije, Novog Zelanda i Tuvalua. Čak na zastavi Havaja, savezne države u sastavu SAD-a, nailazimo na Union Jack. Spomenici britanskim zločincima i danas se nalaze u bivšim kolonijama.

Svaki Europljanin koji kmeci i place oko jadnih malih Indijanaca/Crnaca/Muslimana je etnomazohist i ima nedostatak testosterona.

Ne znam zašto se netko prepoznaje kad napišem bijeli monstrumi, bijela gamad, bijeli tirani. Naravno da mi Hrvati nemamo apsolutno ništa s kolonijalizmom. Ovi izrazi odnose se samo na Britance, Portugalce, Španjolce, Francuze i Nizozemce. Nemamo što mi braniti europske osvajačke pohode, u kojima uopće nismo sudjelovali.


A šta je uopće problem u osvajačkim pohodima? Što je Europa bila uspješnija od svih?


Među deset najvećih carstava svih vremena su samo tri europska kolonijalna: Britansko, Španjolsko i Francusko. Ostala carstva su istočna: Mongolsko, Rusko, ono dinastije Qing, Abasidski kalifat, Umajadski kalifat, ono dinastije Yuan i Carstvo Xiongnu. https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_largest_empires

Koje su to dobre strane kolonijalizma? Koji su pozitivni učinci osvajanja? Navodi se dokidanje tradicije masovnih žrtvovanja ljudi u Asteka i Maja zaslugom španjolskog kolonijalizma. Zasluga britanskog kolonijalizma u Indiji je dokidanje tradicije suttee, hinduističkog običaja spaljivanja živih udovica na pogrebnim lomačama svojih pokojnih muževa. Britanci se ponose što su ukinuli trgovinu robljem iz Afrike, u kojoj su isprva sami sudjelovali. Pobornici kolonijalizma reći će da je ropstvo bilo nešto dobro. Ljudi koji su navodno u prirodi životarili kao životinje kao robovi su dobili osiguranu hranu, smještaj, usvojili europski način odijevanja i europske vrijednosti. Mnogi na ovoj temi tvrde da je kolonijalizam bio nešto dobro, sasvim uvjereni u to, te da je europska uljudba nadmoćna nad ostalim.

Ponosni Europljani smatraju kako su oni u nerazvijene dijelove svijeta donijeli razvijenu tehnologiju, medicinu i znanost. Britanci su poučeni iskustvima iz kolonija napravili i u Europu donijeli studije i publikacije koje su razvile biologiju, botaniku, zoologiju, geologiju, teologiju, jezikoslovlje, književnost, poljoprivredu, politiku i vojne znanosti. Podigli su građevine i gradove tamo gdje su domoroci bili lovci-sakupljači i gdje uopće nije bilo arhitekture.

Ja pored svega ovoga smatram da negativni učinci kolonijalizma daleko premašuju pozitivne.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 16 pro 2021, 09:55 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
Dr. Van Nostrand je napisao/la:
Ateist je napisao/la:
Napravio sam matematički izračun, na temelju podatka da je 1519. godine bilo 25 000 000 Asteka
To je pretjerano velika procjena populacije, Aztečko Carstvo je površinom bilo manje od SFRJ, to je samo mali komad današnjeg Meksika, 11 ili 12 % od današnjeg teritorija Meksika. Umjerenije procjene obično daju veličinu populacije Azteka oko 5 milijuna.

U to doba je od europskih zemalja samo Francuska bila preko 10 milijuna, Španjolska je bila ispod 10, Kneževina Moskva, Poljska itd, ni blizu 10 milijuna.


Kad na Google upišem Aztec empire population dobijem podatak da je Astečko Carstvo imalo samo pet do šest milijuna stanovnika. Prije sam baratao procjenom od 25 000 000, izvedenom iz nekih knjiga. Meksiko je 1900. imao 13 600 000 žitelja, a tek 1950. došli su do 25 000 000.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 16 pro 2021, 16:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 19 stu 2010, 10:50
Postovi: 10119
Lokacija: Banja Luka
Harezm je napisao/la:
Ateist je napisao/la:
Sutra Barbados postaje republika, te prekida sve veze s krunom. Britansko Carstvo praktično i danas postoji. Elizabeta II. trenutačna je kraljica Ujedinjenog Kraljevstva, Kanade, Australije, Novog Zelanda, Jamajke, Barbadosa, Bahama, Grenade, Papuanske Nove Gvineje, Solomonskih Otoka, Tuvalua, Svete Lucije, Svetog Vincenta i Grenadina, Antigve i Barbude, Belizea, te Svetog Kristofora i Nevisa. Britanska zastava nalazi se na zastavama Australije, Novog Zelanda i Tuvalua. Čak na zastavi Havaja, savezne države u sastavu SAD-a, nailazimo na Union Jack. Spomenici britanskim zločincima i danas se nalaze u bivšim kolonijama.

Svaki Europljanin koji kmeci i place oko jadnih malih Indijanaca/Crnaca/Muslimana je etnomazohist i ima nedostatak testosterona.

Ne znam zašto se netko prepoznaje kad napišem bijeli monstrumi, bijela gamad, bijeli tirani. Naravno da mi Hrvati nemamo apsolutno ništa s kolonijalizmom. Ovi izrazi odnose se samo na Britance, Portugalce, Španjolce, Francuze i Nizozemce. Nemamo što mi braniti europske osvajačke pohode, u kojima uopće nismo sudjelovali.


A šta je uopće problem u osvajačkim pohodima? Što je Europa bila uspješnija od svih?



Možda u tome što su trjebili neevropljane :neznam

Baš me kopka jesi plav , svjetao , visok bar 190cm ...jer ako nisi , po tvom rezonu koji uzgred rečeno poistovjećuje čovjeka sa vukom,ne zaslužuješ da trošiš ''resurse'' . Ti (i svi tvoji poslije tebe) trebate se ukloniti da jedu visoki ,plavi , svjetli,,,
PS.
Što bi Frojd rekao , ljudi sa takvim rezonom obično imaju malu kitu
Ne kažem da si i ti iz te priče, naravno da ima izuzetaka .


slika

Vuk (canis lupus)

_________________
Sunce izlazi na Istoku . Ništa nije moćnije od ideje čije je vrijeme stiglo .


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 16 pro 2021, 17:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 stu 2017, 18:23
Postovi: 3443
Svarog je napisao/la:
Harezm je napisao/la:

A šta je uopće problem u osvajačkim pohodima? Što je Europa bila uspješnija od svih?



Možda u tome što su trjebili neevropljane :neznam

Baš me kopka jesi plav , svjetao , visok bar 190cm ...jer ako nisi , po tvom rezonu koji uzgred rečeno poistovjećuje čovjeka sa vukom,ne zaslužuješ da trošiš ''resurse'' . Ti (i svi tvoji poslije tebe) trebate se ukloniti da jedu visoki ,plavi , svjetli,,,
PS.
Što bi Frojd rekao , ljudi sa takvim rezonom obično imaju malu kitu , ili je u pubertetu imo problem sa gomilom akni po licu .
Ne kažem da si i ti takav , naravno da ima izuzetaka .

PS.
slika

Vuk (canis lupus)

Povijest je takva da ili kuvaš ili završiš u loncu...
190 jesam visok, plav nisam, što tebi znači "svjetao" je stvar nijanse. To i nije bitno, jer govorimo objektivno, a ne tako da sebe svrstamo u neke ubermenschen, narod najstariji ili hiljadugodišnje bošnjane.

Nijedne akne na licu nikad imao, a i imam se čime pohvaliti i što se tiče druge komponente. Stvar je da bi Amerika danas bila divljačija bez igdje ičega, ili bi sličila na Latinsku Ameriku da Englezi nisu natamburali Indijance. Brzi porast stanovništva u Europi, koja je usput bila relativno napredna, značilo je nužno teritorijalno širenje. Manje napredni pri tom stradaju. Ni prvi ni zadnji put u povijesti. Ako si pravoslavac, prelistaj Stari Zavjet pa vidi kako su Izraelćani oslobađali obećanu zemlju, i gdje su danas Kanaanci. Zašto bi Aboridžini s IQ koji je u intervalu vrijednosti koje se smatraju retardiranima, imali pravo na onoliku veliku, bitnu Australiju sa svojim resursima koje ne znaju iskoristiti. Neka ih u rezervatu.

A ti bi ih milovao jer kao nije lijepo brinuti se za svoje interese. Pokušali su Englezi, ali su ih Indijanci napali i poubijali. Pročitaj što se događalo u Jamestownu.

_________________
Hrvatska Hrvatom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 21 svi 2022, 16:58 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
Ateist je napisao/la:
Danas sam na Dančama oko 30 min pričao s nekim Argentinkama iz Buenos Airesa i kazao im da nemam dobro mišljenje o Latinskoj Americi jer sam čuo da su europski kolonisti pobili desetke milijuna domorodaca. One se slažu (claro), otvoreno priznaju da je to istina. Pitao sam ih srame li se zbog toga, kažu da je to bilo davno. Uvjerljivo najmasovniji genocid svih vremena prošao je sasvim nekažnjeno. U Urugvaju je Fructuoso Rivera 1831. pokrenuo otvorenu genocidnu kampanju protiv Charrua, salpusiedes. Svečano su proglasili Charrue istrijebljenim i danas u Urugvaju nema niti jednoga domoroca, a u Argentini su isto eksterminirani na mnogim područjima. Genocidna kampanja iz 1870-ih protiv argentinskih domorodaca poznata je kao Osvajanje pustinje. https://en.wikipedia.org/wiki/Conquest_of_the_Desert Još 19. srpnja 1924. argentinska policija i rančeri kolju oko 200 Toba u Napalpiju u provinciji Chaco. Prostrani rančevi napravljeni su na tuđoj zemlji i krvi i slijedom toga je Argentina u 20. stoljeću postala moćnim izvoznikom voća, povrća i mesa. Jednostavno je ukradena tuđa zemlja. Pitale su me ima li Hrvatska domoroce. Ja sam ponosno istaknuo da su Hrvati ovdje bili prvi i nikada nisu nikoga brutalno eksterminirali.


Ovo sam napisao 2016.

Evo pozitivnih pomaka i u Argentini.

https://www.cdm.me/svijet/planeta/sud-p ... omorodaca/

Sud priznao odgovornost argentinske države u masakru više od 400 domorodaca

Argentinski sud zvanično je priznao “odgovornost” države u masakru više od 400 domorodaca prije gotovo jednog vijeka u rezervatu Šako na sjeveru zemlje tokom “suđenja za istinu”, uz preporučene mjere reparacije.

Sud je poslije šest ročišta tokom mjesec dana u presudi pročitanoj na španskom i na domorodačkim jezicima zaključio da se smatra „dokazanim odgovornosti države“ u „zločinima protiv čovječnosti“ u okviru „genocida nad domorocima“.

Tribunal je ustanovio da je u jutro 19. jula 1924. godine stotinak policajaca, žandarma i nekoliko naoružanih civila, uz podršku aviona stiglo u zonu rezervata gdje je hiljadu ljudi, porodica Kom i Mokovi i poljoprivredni radnici održavalo štrajk da protestuju zbog očajnih uslova u poljima pamuka.

Oni su više od sat pucali na štrajkače i između 400 i 500 pripadnika te dvije etničke grupe je stradalo,a ranjeni ljudi koji nisu mogli da pobjegnu ubijani su na najsvirepiji način, sakaćeni, i sahranjeni u zajedničkim grobnicama, naveo je sud.

Taj događaj je poznat kao Napalpi masakr.

Sudija je naredila, kako je navela, istorijske mjere reparacije. Među njima je objava presude u Službenom listu, uključenje priče o masakru u školske programe, emitovanje suđenja na javnoj televiziji, potraga za ekshumaciju žrtava i njihovo ponovno dostojno sahranjivanje. Memorijalni centar već je podignut 2020.

Ekonomske reparacije nisu bile predmet razmatranja ni tražene za vrijeme rasprava, mada bi ovakva presuda teoretski mogla da otvori put ka civilnim postupcima.

Suđenje o tom masakru ima veliku simboličku vrijednost, bez optuženog kao takvog to je ipak prvi put da se tako nešto dešava u Argentini i obilježava veću vidljivost zločina počinjenih protiv domorodačkih naroda za vrijeme izgradnje Argentine kao nacije tokom 19. vijeka i dalje.

Sudija je rekla na početku da se tim suđenjem ne traži krivična odgovornost nego poznavanje istine da bi se rehabilitovalo sjećanje na narode, zaliječile rane, i aktiviralo sećanje i svijest o tim kršenjima ljudskih prava.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 19 ruj 2022, 17:21 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
Baš sam na YouTube-u pogledao videozapis o proslavi meksičkog dana neovisnosti, na središnjem trgu glavnog grada, 16. rujna. Meksički predsjednik je izrekao iduće riječi, a nakon svakog viva okupljena masa je uzvikivala viva, nakon svakog muera muera.

* viva la independencia: živjela neovisnost
* viva Miguel Hidalgo y Costilla - svećenik, starješina duhovne škole u Valladolidu, s 80 000 vojnika pobijedio španjolsku vojsku, donio dekrete o oslobađanju robova i davanju zemlje domorocima
* viva Josefa Ortiz de Dominguez - borkinja za neovisnost
* viva Ignacio Allende - satnik španjolske vojske koji je prešao na stranu pobornika meksičke neovisnosti
* viva Leona Vicario - borkinja za neovisnost, feministica
* viva Jose Maria Morelos y Pavon - katolički svećenik, vojskovođa, borac za neovisnost
* viva Vicente Guerrero - general, borac za neovisnost, afro-mestičkog podrijetla, drugi predsjednik Meksika, ukinuo ropstvo na državnoj razini, konzervativna vlada ga zbacila s vlasti i kasnije pogubila
* vivan los heroes anonimos : živjeli anonimni junaci
* viva la libertad : živjela sloboda
* viva la igualdad : živjela jednakost
* viva la justicia : živjela pravda
* viva la democracia : živjela demokracija
* viva nuestra soberania : živio naš suverenitet
* viva la fraternidad universal : živjelo sveopće bratstvo
* viva la paz : živio mir

* muera la corrupcion : smrt korupciji
* muera el clasismo : smrt klasnoj podjeli
* muera el racismo : smrt rasizmu

* vivan los pueblos indigenas : živjeli domorodački narodi
* viva la grandeza cultural de Mexico : živjela značajna meksička kultura
* viva Mexico 3x : živio Meksiko 3x

https://www.youtube.com/watch?v=tYSjyA8O87w&t

- od 10:22 do 12:07

Iz ovoga se da zaključiti da su glavni meksički nacionalni junaci borci za neovisnost od Španjolske, često iz crkvenih redova, od kojih niti jedan nije domorodac. Više se slave oni nego Montezuma ili Cuahtemoc. Nešto mi nije jasno kako su se ljudi čisto španjolskog podrijetla i katoličkog naslijeđa okrenuli boriti protiv zemlje svojih predaka. Prvi predsjednik SAD-a Washington bio je podrijetlom 100% Englez, a borio se za slobodu protiv Engleske. Domorodaca je u borbi za slobodu latinoameričkih zemalja bilo na obje strane, i za španjolsku krunu i za otpadanje od nje. Veoma konfuzno. Borci za španjolsku krunu prilikom kolonijalnih osvajanja često su bili pokatoličeni domoroci. Domorodaca na obje strane, potomaka Španjolaca na obje strane, katoličkih svećenika na obje strane. Sve mutno i nejasno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 19 ruj 2022, 17:55 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30044
To je sasvim uobičajeno.

Najlakše je razumjeti po izreci: Braća smo, ali nam kese nisu sestre.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 19 ruj 2022, 18:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2019, 22:54
Postovi: 5053
Lokacija: Sniper Alley X, Sarajevo, Ruska Federacija
Upozorenja: 2
Ateist je napisao/la:
Danas sam na Dančama oko 30 min pričao s nekim Argentinkama iz Buenos Airesa i kazao im da nemam dobro mišljenje o Latinskoj Americi jer sam čuo da su europski kolonisti pobili desetke milijuna domorodaca. One se slažu (claro), otvoreno priznaju da je to istina. Pitao sam ih srame li se zbog toga, kažu da je to bilo davno. Uvjerljivo najmasovniji genocid svih vremena prošao je sasvim nekažnjeno. U Urugvaju je Fructuoso Rivera 1831. pokrenuo otvorenu genocidnu kampanju protiv Charrua, salpusiedes. Svečano su proglasili Charrue istrijebljenim i danas u Urugvaju nema niti jednoga domoroca, a u Argentini su isto eksterminirani na mnogim područjima. Genocidna kampanja iz 1870-ih protiv argentinskih domorodaca poznata je kao Osvajanje pustinje. https://en.wikipedia.org/wiki/Conquest_of_the_Desert Još 19. srpnja 1924. argentinska policija i rančeri kolju oko 200 Toba u Napalpiju u provinciji Chaco. Prostrani rančevi napravljeni su na tuđoj zemlji i krvi i slijedom toga je Argentina u 20. stoljeću postala moćnim izvoznikom voća, povrća i mesa. Jednostavno je ukradena tuđa zemlja. Pitale su me ima li Hrvatska domoroce. Ja sam ponosno istaknuo da su Hrvati ovdje bili prvi i nikada nisu nikoga brutalno eksterminirali.


Jes dobro znaš sa ženama :D

_________________
PuTiN jE mIsLiO uZeTi KiJeV za TrI dAnA!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 19 ruj 2022, 18:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 stu 2020, 15:23
Postovi: 13278
Daj tamo ovim našim momcima koji savjet za dobar ulet.

_________________
HR + HB = Hrvatska domovina. Za dom.

Neka živi Dinamo i majka Hrvatska!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 01 pro 2022, 03:31 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
Putujem po Meksiku, razgledao sam brojne raskosne crkve koje su podigli spanjolski zavojevaci. U jednoj od crkvi u Oaxaci naisao sam na prikaz pokrstavanja Amerike, pa sam fotografirao i postavio na Wikimedia Commons.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File ... merike.jpg

https://commons.wikimedia.org/wiki/File ... e._jpg.jpg

Britanski kolonizatori su bili fokusirani ponajprije na industriju, na pljacku i uporabu resursa iz kolonija. Spanjolci i Portugalci su isto dosli prvenstveno zbog pljacke, ali su njihova osvajanja imala i duhovnu dimenziju, ozbiljno su se dali u pokatolicavanje domorodaca koje nisu pobili.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 14 vel 2023, 10:50 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
Bio sam proveo 61 dan u Meksiku. Puno sam fotografirao, a onda fotografije postavio na Wikimedijin Zajednički poslužitelj.

https://commons.wikimedia.org/w/index.p ... lshowall=1

Neke slike su vezane uz kolonijalizam.

* prikaz susreta američkog domoroca, točnije Maje, i španjolskog konkvistadora, u jukatanskom gradu Valladolidu

slika

* prikazi dolaska Cortésa pred Montezumu u Ciudad de Méxicu

slika

slika

Zanimljivo je da je jedan od prvih mestika uopće Martín Cortés, sin osvajača i domorodačke žene prevoditeljice Malinche. Možemo iz toga zaključiti da predvodnik zločinaca i razbojnika nije imao striktnu genocidnu namjeru uništiti sve domoroce, jer da je ne bi oplodio domorotkinju. Prikaz Hernána Cortésa i La Malinche.

slika

* jedna od najstarijih crkvi u Meksiku

slika

Da je katoličanstvo, koje su uveli osvajači, duboko ukorijenjeno u Latinskoj Americi, govori ovo upozorenje nekatolicima ne vršiti svoju promidžbu, u gradu Puebli.

slika

Puebla je meni dosad najljepši grad u kojem sam ikad bio. U dolini Puebla-Cholula možda je najveća koncentracija katoličkih crkvi na svijetu, sve zvonik do zvonika, sve impresivnija do impresivnije. Legenda kaže da grad Cholula ima 365 crkvi, po jednu za svaki dan u godini. U stvarnosti ima 37 crkvi, odnosno 159 ako računamo kapelice. Puebla ima čak 288 župa.

Prikaz dolaska osvajača u Puebli.

slika

Puebla je novi grad koji su samo za sebe podigli Španjolci, između dva domorodačka naselja Tlaxcale i Cholule.

Bio sam u čudesnoj katedrali u Tlaxcali, na mjestu gdje su pokatoličeni prvi domoroci. Maxixcatzin je postao Lorenzo, Xicohtencatl Vicente, Tlahuexolotzin Gonzalo, a Zitlalpopocatl dobio je kršteno ime Bartolome.

slika

* katolički domoroci:

slika

slika

* natpis ispod spomenika fratru u Veracruzu, odgovornom za pokatoličavanje

slika

* prikaz prve jukatanske mise, u katedrali u Campecheu

slika

* prikaz pokrštavanja u jednoj od crkvi u Oaxaci

slika

Kad sam vodičicu na turi za Coyoacan i Xochimilco pitao je li više Asteka stradalo od bolesti ili od genocida ona se začudila, ne zna da se ikakav genocid uopće dogodio. Rekla je da je s onima koji nisu pomrli od bolesti došlo do miješanja. Ne zna ni za kakav genocid. Čudno, ali povijest se uljepšava. I mi učimo da nismo pobili Ilire nego se pomiješali, ali prije će biti ovo prvo. Vozač ture za Calakmul mi je rekao da su Španjolci pobili jako puno jukatanskih domorodaca, mucho mucho muchisimo. Očito ovisi koga pitaš.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 17 vel 2023, 16:08 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
Richard Seymour je u svojoj knjizi bio dokazao da na svijetu postoje svega dvadeset i dvije zemlje na koje Britanci nikad nisu izvršili agresiju. Sretnici su samo Andora, Bjelorusija, Bolivija, Burundi, Čad, Gvatemala, Kirgistan, Kongo, Lihtenštajn, Luksemburg, Mali, Maršalovi Otoci, Monako, Mongolija, Bjelokosna Obala, Paragvaj, Srednjoafrička Republika, Sveti Toma i Princip, Švedska, Tadžikistan, Uzbekistan i Vatikan.

Može se reći da su Britanci poharali sve kontinente. Većinu Sjeverne Amerike, puno karipskih otoka i otočja, Belize u Srednjoj Americi, Gvajanu i Falklandske otoke u Južnoj Americi, skoro pola Afrike, cijelu Australiju, Aotearou i skoro sva manja pacifička otočja. U Aziji današnje Indiju, Pakistan, Bangladeš, Šri Lanku, Maleziju, Singapur, Brunej, Nepal, Mjanmar, dijelove Arapskog poluotoka... U Europi Maltu, Cipar, još grčkih otoka... Dio Antarktike je britanska interesna zona. Nema kutka planeta gdje nisu zavirili.

Ostali su bili manje uspješni, ali isto monstruozni. Afrika je jedini kontinent na kojem su Francuzi bili moćniji od Engleza, jedanaest milijuna francuskih afričkih kvadratnih kilometara naspram deset milijuna britanskih. Francuzi su poharali dio Sjeverne Amerike, par karipskih otoka i otočja, Indokinu u Aziji i par pacifičkih otoka i otočja, te Francusku Gvajanu u Južnoj Americi. Napoleon je pročešljao Europu.

Španjolci su najviše nametnuli svoj jezik, na svijetu ima znatno više izvornih španjolskih nego izvornih engleskih govornika. U Americi više ljudi rabi španjolski nego u Europi. Skoro cijela Sjeverna Amerika, najveći karipski otoci i otočja, cijela Srednja Amerika i pola Južne fasovali su od Španjolaca. Također Ekvatorska Gvineja u Africi, Filipini u Aziji. Na manjim pacifičkim otocima su zastajali, ali nisu uspostavljali trajni nadzor.

Portugalci drže rekord u broju preko oceana prevezenih robova. Predmet njihovih haranja bio je Brazil, a sam Brazil je već pola Južne Amerike. Držali su Angolu, Mozambik i još neke manje posjede u Africi, Gou, Makao, Timor u Aziji. Svraćali su i do Oceanije, ali bez uspješnog uspostavljanja trajnog nadzora.

Nizozemci su poharali Surinam u Južnoj Americi, povremeno s manje ili više uspjeha ometali portugalske suparnike u Brazilu, držali par karipskih otoka i otočja, imali naseobine u Sjevernoj Americi i na samom jugu Afrike, držali današnju Indoneziju u Aziji. Do Oceanije bi isto skoknuli, do najzabačenije zemlje na svijetu Novog Zelanda došli prije Engleza, ali nisu kolonizirali pacifičke otoke.

Zapadni Europljani su relativno brzo razgrabili što ima na drugim kontinentima, samo 150 godina je prošlo od Kolumba na Karibima 1492.
do Tasmana na Novom Zelandu 1642. Tolike zemlje bile nepoznate Europljanima kroz stoljeća, a onda pročešljane kroz sto i pedeset godina. Najviše su fasovali Guanči, karipski domoroci i tasmanski domoroci, koji su doslovno svedeni na nulu. U Urugvaju su istrijebljeni domoroci, ali nakon što je država stekla neovisnost od Španjolske.

Iako je Afrika geografski bliže i doima se pristupačnijom od Amerike, Europljani su prvo poharali Ameriku, a tek onda Afriku. Afrika je u cijelosti istražena relativno nedavno, tek u drugoj polovini 19. stoljeća.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 18 vel 2023, 16:30 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
Burjata i Berbera je danas daleko više nego američkih domorodaca.

Kako bi definirali rasizam, trebalo bi definirati što je uopće rasa. Postoje bijela, crna i žuta rasa. Ne postoji crvena. Američki domoroci nisu crvene, već žute rase, kao i Azijati. U Sjevernoj Americi su ih zvali crvenokošcima jer su bojili kožu crvenom bojom. Broje li se australski domoroci u crnce, iako s Afrikom nemaju nikakve veze? U koju rasu spadaju Maori, Polinežani, Melanežani, Mikronežani?

Dosta ljudi u nas ima u glavi predodžbu da su Indijanci jedan narod, jedan etnos. To je potpuno pogrješno. U pitanju su tisuće različitih naroda, tisuće različitih jezika, kojima je jedino zajedničko što žive na istom kontinentu. Skoro svi europski jezici spadaju u jednu od tri porodice: germanski, romanski, slavenski. Američki domorodački jezici se dijele u čak dvadeset i devet porodica, nema apsolutno nikakve sličnosti između astečkog, majanskog, kečuanskog i guaranskog. Kao što Islanđanin i Albanac nisu sunarodnjaci, iako su obojica bijelci i Europljani, tako Astek i Inka nisu sunarodnjaci. Nisu ni znali jedni za druge da postoje. Obično se kaže indijanska plemena, ali ispravan bi izraz bio američki domorodački narodi. To nisu plemena istog naroda, nego u svakom pogledu potpuno različiti narodi.

Iako je Yucatán relativno blizu Kube, zanimljivo je da razvijene Maje žive na Yucatánu i ne znaju da Kuba postoji. Asteci i Maje nikad nisu došli do Kube ili Hispaniole, niti ostvarili kontakt s tamošnjim domorocima. Asteci i Maje su znali jedni za druge, sretali se i međusobno trgovali, ali Maje s Yucatána nikad nisu skoknuli do Kube. To mi je zanimljivo. Uz Asteke, Maje i Inke, neki navode Čibče iz današnje Kolumbije kao četvrtu razvijenu američku pretkolumbovsku uljudbu. Nisu imali velebnu arhitekturu, ali su pravili prekrasne uratke od zlata. Muzej zlata u Bogoti ima oko 35 000 komada indijanskih zlatnih izložaka, od kojih je većina baština naroda Čibča kao i obalnih naroda Kolumbije. Procjene iz 1980-ih stavljaju vrijednost te zbirke na otprilike 150 000 000 američkih dolara, samo na temelju mase, a da se uopće ne uzme u obzir umjetnička i povijesna vrijednost predmeta.

Asteci, Maje i Inke imaju potomke danas. Još se govore nahuatl, majanski jezici i kečuanski. Čibče su sasvim istrijebljeni ili asimilirani. Nema tragova njihovog jezika danas.

Zanimljivo da Maori ili neki drugi Polinežani nikad nisu skoknuli do Australije ni ostvarili kontakt s tamošnjim domorocima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 18 vel 2023, 16:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5808
Harezm je napisao/la:
Povijest je takva da ili kuvaš ili završiš u loncu...
190 jesam visok, plav nisam, što tebi znači "svjetao" je stvar nijanse. To i nije bitno, jer govorimo objektivno, a ne tako da sebe svrstamo u neke ubermenschen, narod najstariji ili hiljadugodišnje bošnjane.

Nijedne akne na licu nikad imao, a i imam se čime pohvaliti i što se tiče druge komponente. Stvar je da bi Amerika danas bila divljačija bez igdje ičega, ili bi sličila na Latinsku Ameriku da Englezi nisu natamburali Indijance. Brzi porast stanovništva u Europi, koja je usput bila relativno napredna, značilo je nužno teritorijalno širenje. Manje napredni pri tom stradaju. Ni prvi ni zadnji put u povijesti. Ako si pravoslavac, prelistaj Stari Zavjet pa vidi kako su Izraelćani oslobađali obećanu zemlju, i gdje su danas Kanaanci. Zašto bi Aboridžini s IQ koji je u intervalu vrijednosti koje se smatraju retardiranima, imali pravo na onoliku veliku, bitnu Australiju sa svojim resursima koje ne znaju iskoristiti. Neka ih u rezervatu.

A ti bi ih milovao jer kao nije lijepo brinuti se za svoje interese. Pokušali su Englezi, ali su ih Indijanci napali i poubijali. Pročitaj što se događalo u Jamestownu.


Većina je Indijanaca poumirala od bolesti. Britanski kolonisti ih nisu pobili u nekoj većoj mjeri. Čak su i divljake sadiste kao što je bio Geronimo ostavili na životu.

Te priče o američkim Indijancima, mislim na SAD, obične su bajke iz kojih se obaviješeteni ljudi sprdaju:

https://www.brighteon.com/09a40043-69ad ... 7d093735a7



Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 18 vel 2023, 16:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5808
Još je bolja sprdnja iz TV 70's:



Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 18 vel 2023, 18:37 
Offline

Pridružen/a: 17 vel 2018, 23:31
Postovi: 1511
Lokacija: Mareva Ljut
Može se reći da tradicionalno pomorske velesile su puno blaže u tretiranju pokorenih naroda nego tradicionalno kopneni krvoloci.
Anglo-saksonci su male bebe u usporedbi sa pravim genocidašima-Njemcima, Rusima, Turcima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 18 vel 2023, 19:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 vel 2022, 18:03
Postovi: 6738
Istin je napisao/la:
Može se reći da tradicionalno pomorske velesile su puno blaže u tretiranju pokorenih naroda nego tradicionalno kopneni krvoloci.
Anglo-saksonci su male bebe u usporedbi sa pravim genocidašima-Njemcima, Rusima, Turcima.


Prijatelju, ja nesto gluplje nisam nikad cuo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 18 vel 2023, 20:43 
Offline

Pridružen/a: 17 vel 2018, 23:31
Postovi: 1511
Lokacija: Mareva Ljut
Crnivuk je napisao/la:
Istin je napisao/la:
Može se reći da tradicionalno pomorske velesile su puno blaže u tretiranju pokorenih naroda nego tradicionalno kopneni krvoloci.
Anglo-saksonci su male bebe u usporedbi sa pravim genocidašima-Njemcima, Rusima, Turcima.


Prijatelju, ja nesto gluplje nisam nikad cuo.


Ti vjerojatno ništa pametno nikad nisi ni čuo s obzirom gdje živiš i kakvu propagandu konzumiraš.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 19 vel 2023, 11:25 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
Čim nema više jezika, nema više naroda. Čibče danas ne postoje, postoje odnarođeni potomci Čibča. Jezik je osnova identiteta naroda. Kada nitko više ne bi govorio hrvatskim, ne bi više postojali Hrvati kao narod, to bi bili odnarođeni, asimilirani, rashrvaćeni potomci Hrvata. Ako je netko i sto posto genetski Indijanac, ako je skroz angliziran ili hispaniziran, on nije Indijanac. On je samo indijanskog podrijetla, ali budući da ne govori domorodačkim jezikom i ne pripada ni u kojem pogledu domorodačkoj nego zapadnoeuropskoj uljudbi, ne može se reći da je on Indijanac. Potomak janjičara koji živi u Istanbulu i materinski jezik mu je turski nije Hrvat. On je Turčin hrvatskog podrijetla. Mađari slavenskog podrijetla su danas Mađari. Jezik je najvažniji, važniji od genetike.

Španjolske kolonije su početkom dvadesetih godina devetnaestog stoljeća skoro sve postale neovisne države, skoro do kraja istog stoljeća su ostali Kuba, Portoriko i Filipini. Bio sam u tvrđavi San Juan de Ulúa u Veracruzu, koju je posljednji španjolski vojnik napustio tek 1825., iako je Meksiko neovisna država od 1821. godine. Lako su mogli veliki dijelovi današnjeg SAD-a biti Meksiko, Yucatán je lako mogao biti i neovisna država, a Chiapas dio Gvatemale. Panama bi bila dio Kolumbije da SAD nije imao drukčije interese.

Britanci i Francuzi su izgubili kolonije praktično jučer, nakon Drugoga svjetskog rata, ali su vješto dogovorili da neovisne države u mnogim praktičnim segmentima i dalje budu vezane za njih. Danas je britanski kralj i kralj Australije, Kanade, Novog Zelanda. Union Jack i danas stoji na zastavama Australije, Novog Zelanda, Tuvalua, pa čak i američke savezne države Havaja.

Britanci i Francuzi su glavnini posjeda dali neovisnost bez ispaljenog metka. Portugalci su se za svaki posjed grčevito tukli, i Angoli i Mozambiku nevoljko priznali slobodu. Gou su Indijci također silom morali otimati Portugalcima. Godine 1961. indijska vojska napala je državu nakon što su Portugalci pucali na indijske ribarske brodove, ubivši jednog ribara. Nakon 36 sati zračnih, pomorskih i kopnenih udara indijskih osloboditelja, general Manuel Antonio Vassalo e Silva, generalni guverner Goe, potpisao je bezuvjetnu predaju, predajući Gou Indiji.

Početkom kolonijalizma smatra se Kolumbov dolazak na Karibe 1492., a možda još i prije, možemo smatrati početkom 1476. kad su Španjolci pobivši doslovno sve Guanče osvojili Kanarske otoke. Što je još gore, pripadaju im i dandanas, u kontinuitetu od kad su osvojili. Naivni Bošnjaci misle da ono što je nastalo na genocidu ne može trajno opstati, Republika Srpska mora nestati. A povijest nas uči upravo suprotno, da pravda ne postoji, genocid se isplati, a osvojeno uvijek ostaje agresoru. Kanarski otoci i Tasmanija najbolji su dokazi.

Krajem kolonijalizma smatra se 1. srpnja 1997. kad je britanski Hong Kong vraćen Kini ili tek 1999. kad su Portugalci konačno predali Makao. Doba kolonijalizma je formalno završilo praktično jučer, nema ni trideset godina, a mnoge države su praktično kolonije i danas.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 24 vel 2023, 18:35 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
Mnogi se pitaju što je uopće cilj, poruka i svrha ove moje teme? Što imam od toga što povijesnim činjenicama blatim Britance, Španjolce, Portugalce, Francuze i Nizozemce? Kakve veze imaju današnji oni s kolonijalizmom, pitate se. Ova tema mi između ostalog služi dokazati koliko me ljuti naš kompleks niže vrijednosti. Kako je nastao izraz Balkanac u pogrdnom smislu? Po čemu je jugoistočna Europa išta manje vrijedna od bilo kojeg drugog dijela Europe i svijeta? Hrvati pljuju sami po sebi, govore da je ovo Balkan i da će Balkan ostati, da smo mi seljačine dok su zapadnjaci fini, kulturni, prosvijećeni ljudi.

Upravo dokazujem da su baš oni koji nam sole pamet o demokraciji i ljudskim pravima najviše ogrjezli u svakoj vrsti zločina. Pa opet ne pljuju po sebi. Dokazao sam da je Britansko Carstvo odgovorno za smrt doslovno i bez pretjerivanja stotina milijuna ljudi na svim kontinentima, za istrijebljene cijele narode. A niti jedan Englez nikada ne će reći za svoj narod da je loš, divlji ili zao. Uvijek će hvaliti Empire, uzvikivati Rule Britain i Long live the King, ponosno mahati Union Jackom koji je zavio u crno cijele rase. A Hrvat će pljuvati po sebi. Trebao bi izraz za divljaka biti zapadnjak, a za poštenog čovjeka Balkanac, a ne obrnuto.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kolonijalni genocid
PostPostano: 29 stu 2023, 09:19 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
Upravo putujem 31 dan po Novom Zelandu, pišem iz hostela u Nelsonu. Uviđam kako je dekolonizacija bila farsa. Sve bivše kolonije su kao fol postale neovisne države, a praktično su i dalje posjedi. Britansko kolonijalno carstvo i dalje egzistira i funkcionira, samo je promijenilo ime iz British Empire u Commonwealth.

Sve je ovdje očito britansko. Spomenici kraljici Viktoriji, raznim lordovima i kolonijalnim upraviteljima, poginulima u Burskom ratu, poginulima na Galipolju u Turskoj za slobodu Novog Zelanda. Britanska arhitektura, britanska kuhinja, britanski športovi, rani doseljenici uveli zečeve i jelene to create British environement. Citat nekog lorda: naš cilj je bio da u Južnim morima stvorimo novi dom za britansku rasu.

Jučer se vlasnica hostela u Takaki gdje sam noćio složila sa mnom da Britansko Carstvo i dalje postoji i da je Novi Zeland still British possesion. Britanski kralj, Union Jack u kutu i na zastavi Australije i na zastavi Novog Zelanda i na zastavi Tuvalua i na zastavi Fidžija i čak i na zastavi američke savezne države Havaja! Rekla mi je da oni kao dio Commonwealtha i dalje imaju olakšice ako žele neko vrijeme provesti ili raditi u Velikoj Britaniji ili u Kanadi. Ta jedna kanadska provincija ae i danas službeno zove British Columbia. Otok blizu Nove Gvineje New Britain, šest saveznih država na sjeveroistoku SAD-a i danas se službeno skupno zove New England. Pitao sam je smatraju li sebe oni Britancima, nije dala jasan odgovor.

Slobodno se može reći da su Australci i Novozelanđani dandanas Britanci, nisu za 150-200 godina otkako su se iskrcali s brodova evoluirali u nešto drugo. Kanađani su isto još uvijek Britanci, osim Quebeca koji je francuski. Čak u neku ruku i Amerikanci, iako su oni otpali od krune 1776. Krv nije voda.

Da su sve bivše kolonije i dalje vezane uz gospodare uvjerio sam se gledajući prijenos otvaranja OI u Rio de Janeiru 2016., gdje je portugalsko izaslanstvo dočekano gromoglasnim pljeskom. Srdačno pozdravili one od kojih su se kao fol otcijepili?!

Na turama u Whakarewarewi i Te Puii vodiči su mi potvrdili što i mnogi nestručni ljudi. Danas ne postoji niti jedan jedini čistokrvni Maor.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 409 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 67 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO