HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 tra 2024, 16:37.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 47 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Turci u Srbiji u periodu od 14. do 19. stoljeća
PostPostano: 28 vel 2023, 17:33 
Offline

Pridružen/a: 02 tra 2013, 17:46
Postovi: 6816
Lokacija: Srpska Republika Bosna i Hercegovina
Haram je napisao/la:
Na stranu mitolosko prdjenje o "islamiziranim Srbima", bilo je ne tako malo etnickih Turaka koji su se doseljavali na nase prostore i vremenom bivani asimilirani. Prezimena tipa Bektas su samo jedan od dokaza za to.

A bilo bi i veoma glupo misliti da nije bilo migracija u svim pravcima unutar "treceg Rima", tj. osmanske imperije, tokom 500 godina vladavine na Balkanu.

Isto vrijedi i za mnoge danasnje Hrvate a nekadasnje Cehe, Nijemce, i sta vec ne.

Treći ***

_________________
Cura bula a ja mlado vlaše


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci u Srbiji u periodu od 14. do 19. stoljeća
PostPostano: 28 vel 2023, 18:17 
Offline

Pridružen/a: 27 lis 2022, 11:02
Postovi: 1264
Haram je napisao/la:
bezimeni12 je napisao/la:
A onda je iz te okamenjenosti i paralize nastao hrvatski knjizevni jezik :biceovodobro



:zubati


E jeste se našli :zubati . Ne znam za Srbiju no u Osmanskoj Bosni što se tiče književnosti katolici, građani trećeg reda, su napisali oko 90% književnih djela. Pravoslavci, građani drugog reda i muslimani građani prvog reda ostatak. Potražit ću potpune podatke, ili ako ih netko ima nek postavi. No muslimani i pravoslavci su omjera cca4-5%.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci u Srbiji u periodu od 14. do 19. stoljeća
PostPostano: 28 vel 2023, 19:05 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 36050
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Haram je napisao/la:
Na stranu mitolosko prdjenje o "islamiziranim Srbima", bilo je ne tako malo etnickih Turaka koji su se doseljavali na nase prostore i vremenom bivani asimilirani. Prezimena tipa Bektas su samo jedan od dokaza za to.

A bilo bi i veoma glupo misliti da nije bilo migracija u svim pravcima unutar "treceg Rima", tj. osmanske imperije, tokom 500 godina vladavine na Balkanu.

Isto vrijedi i za mnoge danasnje Hrvate a nekadasnje Cehe, Nijemce, i sta vec ne.


Znači istorićar iz Beča tvrdi da nije bilo islamiziranih Slavena nego da većina potječe od etničkih Turaka koji su naučili srpski jezik?
I za to su dokaz prezimena koja nastaju u 19. st. =))
Zar bektaši nisu derviški red?
Dakle varijanta prezimena kao Popović.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci u Srbiji u periodu od 14. do 19. stoljeća
PostPostano: 28 vel 2023, 19:20 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 36050
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Stvarno ne znam da je ikada provođeno plansko naseljavanje Balkana Turcima.
Ratom opustjela granična područja su obično naseljavali stanovništvom iz unutrašnjosti Balkana.

Za razliku od Monarhije gdje se jasno zna kada i gdje su naseljeni Nijemci, Česi, Rusini itd. po Hrvatskoj i koji se nisu asimilirali u Hrvate sve do 20. st.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci u Srbiji u periodu od 14. do 19. stoljeća
PostPostano: 28 vel 2023, 20:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2022, 17:46
Postovi: 8596
Lokacija: banana
Sta je po tebi Slaven? Vezes li to uz jezik ili genetiku?

_________________
Nacionalizam je kad se shupci jedne nacije raduju sto u toj naciji ima i pozamasnih kurchina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci u Srbiji u periodu od 14. do 19. stoljeća
PostPostano: 28 vel 2023, 20:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2022, 17:46
Postovi: 8596
Lokacija: banana
zalutala je napisao/la:
Haram je napisao/la:


:zubati


E jeste se našli :zubati . Ne znam za Srbiju no u Osmanskoj Bosni što se tiče književnosti katolici, građani trećeg reda, su napisali oko 90% književnih djela. Pravoslavci, građani drugog reda i muslimani građani prvog reda ostatak. Potražit ću potpune podatke, ili ako ih netko ima nek postavi. No muslimani i pravoslavci su omjera cca4-5%.



Postojala je i


https://www.e-bosanski.ba/historija-jez ... iteratura/

A sto se tice nasih bosanskih franjevaca, da, bili su pismeni.

_________________
Nacionalizam je kad se shupci jedne nacije raduju sto u toj naciji ima i pozamasnih kurchina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci u Srbiji u periodu od 14. do 19. stoljeća
PostPostano: 28 vel 2023, 21:14 
Offline

Pridružen/a: 27 lis 2022, 11:02
Postovi: 1264
Haram je napisao/la:
zalutala je napisao/la:

E jeste se našli :zubati . Ne znam za Srbiju no u Osmanskoj Bosni što se tiče književnosti katolici, građani trećeg reda, su napisali oko 90% književnih djela. Pravoslavci, građani drugog reda i muslimani građani prvog reda ostatak. Potražit ću potpune podatke, ili ako ih netko ima nek postavi. No muslimani i pravoslavci su omjera cca4-5%.



Postojala je i


https://www.e-bosanski.ba/historija-jez ... iteratura/

A sto se tice nasih bosanskih franjevaca, da, bili su pismeni.

Nisam rekla da nije postojala, nego da su građani prvog i drugog reda u Osmanskoj Bosni književnosti pridonijeli s cca 10%, ostatak je doprinos građana trećeg reda.


Istina da su naši bosanski, hercegovački, usoraški, krajišnički, solajnski franjevci bili pismeni. Ali bili su pismeni i naši bosanski, hercegovački, usoraški, krajišnički i solanjski hodže i popovi pa zajedno u 400 i nešto godina ostvariše tek 10-ak posto ukupne književnosti pod Turcima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci u Srbiji u periodu od 14. do 19. stoljeća
PostPostano: 28 vel 2023, 21:29 
Offline

Pridružen/a: 27 lis 2022, 11:02
Postovi: 1264
Ups zaboravih. Uz hodže su bili pismeni i neki drugi velikodostojnici. Znači veći postotak pismenosti građana prvog reda, a manja književnička ostavština od građana trećeg reda.
Haram pridruži se braći Srbima pa i dalje ismijavajte hrvatski jezik.
S tolikom književnom baštinom imate svo pravo. ;)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci u Srbiji u periodu od 14. do 19. stoljeća
PostPostano: 28 vel 2023, 21:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2022, 17:46
Postovi: 8596
Lokacija: banana
zalutala je napisao/la:
Haram je napisao/la:


Postojala je i


https://www.e-bosanski.ba/historija-jez ... iteratura/

A sto se tice nasih bosanskih franjevaca, da, bili su pismeni.

Nisam rekla da nije postojala, nego da su građani prvog i drugog reda u Osmanskoj Bosni književnosti pridonijeli s cca 10%, ostatak je doprinos građana trećeg reda.


Istina da su naši bosanski, hercegovački, usoraški, krajišnički, solajnski franjevci bili pismeni. Ali bili su pismeni i naši bosanski, hercegovački, usoraški, krajišnički i solanjski hodže i popovi pa zajedno u 400 i nešto godina ostvariše tek 10-ak posto ukupne književnosti pod Turcima.



More bit da hi je bilo i izkrajne i tako toga sto si nabrojala, al su se zvali bosanskim. Nekako im to bosanski menscini draze bilo.. Kolko ja znam nije bilo rijeci o Hercegovni Srebrnoj vec o Bosni Srebrnoj. :zivili

_________________
Nacionalizam je kad se shupci jedne nacije raduju sto u toj naciji ima i pozamasnih kurchina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci u Srbiji u periodu od 14. do 19. stoljeća
PostPostano: 28 vel 2023, 22:27 
Offline

Pridružen/a: 27 lis 2022, 11:02
Postovi: 1264
Haram je napisao/la:
zalutala je napisao/la:
Nisam rekla da nije postojala, nego da su građani prvog i drugog reda u Osmanskoj Bosni književnosti pridonijeli s cca 10%, ostatak je doprinos građana trećeg reda.


Istina da su naši bosanski, hercegovački, usoraški, krajišnički, solajnski franjevci bili pismeni. Ali bili su pismeni i naši bosanski, hercegovački, usoraški, krajišnički i solanjski hodže i popovi pa zajedno u 400 i nešto godina ostvariše tek 10-ak posto ukupne književnosti pod Turcima.



More bit da hi je bilo i izkrajne i tako toga sto si nabrojala, al su se zvali bosanskim. Nekako im to bosanski menscini draze bilo.. Kolko ja znam nije bilo rijeci o Hercegovni Srebrnoj vec o Bosni Srebrnoj. :zivili

Samo sam korektno nabrojala dijelove današnje BiH kako su ih franjevci nazivali i kako u svojim zapisima nazivaju ljude iz navedenih krajeva. Ako pročitaš bilo koji franjevački zapis vidjet ćeš da samo za područje današnje Središnje Bosne koriste naziv Bosna. Ovo ostalo je Usora, Hercegovina, Turska Hrvatska itd.
Koliko ja znam Provincija se poslije pada Bosne pod Turke dijeli na Bosnu Srebrnu i Bosnu Hrvatsku. Bosna Srebrena je obuhvaćala prostor pod Turcima, otprilike današnja Središnja Bosna, a dijelovi pod katoličkom vlašću su priipadali Bosni Hrvatskoj. Npr ako vućeš porijeklo iz Jajca jedno vrijeme preci su ti bili pod Provincijom Bosnom Hrvatskom. Zadržala se negdje do 1700.i neke.
Tijekom turskih osvajanja Provincija Bosna Srebrena se proširila i na Hercegovinu, Dalmaciju, Rumunjsku itd. Pa ne kažemo npr za nekog dalmatnskog franjevca koji je djelovao u tom vremenu da je bosanski franjevac.
A i Hercegovina se odvojila 1800 i neke, da ne tražim točnu godinu, tako da nisam pogriješila kad sam i Hercegovce navela, Hercegovačka Provincija je djelovala za vrijeme Turaka.
Bosanka sam rodom i volila bih i ja svojatati, ali mi je nekorektno nekog hercegovačkog franjevca koji je djelovao za vrijeme Provincije Bosne Srebrene nazvati bosanskim franjevcem.

U svakom slučaju ostaje činjenica da su ostavili cca 90% sveukupne književne građe na prostoru današnje BiH za vrijeme Turaka.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci u Srbiji u periodu od 14. do 19. stoljeća
PostPostano: 28 vel 2023, 22:58 
Offline

Pridružen/a: 05 lis 2022, 15:12
Postovi: 107
Recimo da je u Srbiji prije 100 ili 150 godina živjelo 10% Turaka a danas ih nema ni 1%. Da li to znači da su Srbi izvršili zločin i etničko čišćenje nad Turcima tamo u prvom i drugom srpskom ustanku ili u balkanskim ratovima?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci u Srbiji u periodu od 14. do 19. stoljeća
PostPostano: 28 vel 2023, 23:11 
Offline

Pridružen/a: 11 tra 2016, 16:17
Postovi: 7949
Lokacija: Сарај Чадор
zalutala je napisao/la:
Haram je napisao/la:


More bit da hi je bilo i izkrajne i tako toga sto si nabrojala, al su se zvali bosanskim. Nekako im to bosanski menscini draze bilo.. Kolko ja znam nije bilo rijeci o Hercegovni Srebrnoj vec o Bosni Srebrnoj. :zivili

Samo sam korektno nabrojala dijelove današnje BiH kako su ih franjevci nazivali i kako u svojim zapisima nazivaju ljude iz navedenih krajeva. Ako pročitaš bilo koji franjevački zapis vidjet ćeš da samo za područje današnje Središnje Bosne koriste naziv Bosna. Ovo ostalo je Usora, Hercegovina, Turska Hrvatska itd.
Koliko ja znam Provincija se poslije pada Bosne pod Turke dijeli na Bosnu Srebrnu i Bosnu Hrvatsku. Bosna Srebrena je obuhvaćala prostor pod Turcima, otprilike današnja Središnja Bosna, a dijelovi pod katoličkom vlašću su priipadali Bosni Hrvatskoj. Npr ako vućeš porijeklo iz Jajca jedno vrijeme preci su ti bili pod Provincijom Bosnom Hrvatskom. Zadržala se negdje do 1700.i neke.
Tijekom turskih osvajanja Provincija Bosna Srebrena se proširila i na Hercegovinu, Dalmaciju, Rumunjsku itd. Pa ne kažemo npr za nekog dalmatnskog franjevca koji je djelovao u tom vremenu da je bosanski franjevac.
A i Hercegovina se odvojila 1800 i neke, da ne tražim točnu godinu, tako da nisam pogriješila kad sam i Hercegovce navela, Hercegovačka Provincija je djelovala za vrijeme Turaka.
Bosanka sam rodom i volila bih i ja svojatati, ali mi je nekorektno nekog hercegovačkog franjevca koji je djelovao za vrijeme Provincije Bosne Srebrene nazvati bosanskim franjevcem.

U svakom slučaju ostaje činjenica da su ostavili cca 90% sveukupne književne građe na prostoru današnje BiH za vrijeme Turaka.



Ko je pozvao franjevce u Bosnu?

_________________
Skidanje okova je imperativ.

Takozvana "rs" je genocidna tvorevina.

The so-called "republic of srpska" is a genocidal ramshackle pseudo-state.

Ko je zrinyia na sigetu posjek'o..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci u Srbiji u periodu od 14. do 19. stoljeća
PostPostano: 01 ožu 2023, 00:11 
Offline

Pridružen/a: 27 lis 2022, 11:02
Postovi: 1264
Amiđa je napisao/la:
zalutala je napisao/la:
Samo sam korektno nabrojala dijelove današnje BiH kako su ih franjevci nazivali i kako u svojim zapisima nazivaju ljude iz navedenih krajeva. Ako pročitaš bilo koji franjevački zapis vidjet ćeš da samo za područje današnje Središnje Bosne koriste naziv Bosna. Ovo ostalo je Usora, Hercegovina, Turska Hrvatska itd.
Koliko ja znam Provincija se poslije pada Bosne pod Turke dijeli na Bosnu Srebrnu i Bosnu Hrvatsku. Bosna Srebrena je obuhvaćala prostor pod Turcima, otprilike današnja Središnja Bosna, a dijelovi pod katoličkom vlašću su priipadali Bosni Hrvatskoj. Npr ako vućeš porijeklo iz Jajca jedno vrijeme preci su ti bili pod Provincijom Bosnom Hrvatskom. Zadržala se negdje do 1700.i neke.
Tijekom turskih osvajanja Provincija Bosna Srebrena se proširila i na Hercegovinu, Dalmaciju, Rumunjsku itd. Pa ne kažemo npr za nekog dalmatnskog franjevca koji je djelovao u tom vremenu da je bosanski franjevac.
A i Hercegovina se odvojila 1800 i neke, da ne tražim točnu godinu, tako da nisam pogriješila kad sam i Hercegovce navela, Hercegovačka Provincija je djelovala za vrijeme Turaka.
Bosanka sam rodom i volila bih i ja svojatati, ali mi je nekorektno nekog hercegovačkog franjevca koji je djelovao za vrijeme Provincije Bosne Srebrene nazvati bosanskim franjevcem.

U svakom slučaju ostaje činjenica da su ostavili cca 90% sveukupne književne građe na prostoru današnje BiH za vrijeme Turaka.



Ko je pozvao franjevce u Bosnu?

Promašeno pitanje.
Pročitaj malo unazad i vidi kako se braća Bošnjaci i Srbi ismijavaju hrvatskom jeziku.
Navela sam im koliko su građani trećeg reda na području današnje BiH za vrijeme Turaka ostvarili po pitanju književnosti a koliko građani prvog i drugog reda.


Ako te zanima tko je pozvao franjevce, otvori temu i rado ću ti odgovoriti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci u Srbiji u periodu od 14. do 19. stoljeća
PostPostano: 01 ožu 2023, 00:19 
Offline

Pridružen/a: 11 tra 2016, 16:17
Postovi: 7949
Lokacija: Сарај Чадор
zalutala je napisao/la:
Amiđa je napisao/la:


Ko je pozvao franjevce u Bosnu?

Promašeno pitanje.
Pročitaj malo unazad i vidi kako se braća Bošnjaci i Srbi ismijavaju hrvatskom jeziku.
Navela sam im koliko su građani trećeg reda na području današnje BiH za vrijeme Turaka ostvarili po pitanju književnosti a koliko građani prvog i drugog reda.


Ako te zanima tko je pozvao franjevce, otvori temu i rado ću ti odgovoriti.



Nema potrebe. Doveo ih je srpski kralj dragutin. Zamolio papu.Kako bi se borili protiv jeresi.

_________________
Skidanje okova je imperativ.

Takozvana "rs" je genocidna tvorevina.

The so-called "republic of srpska" is a genocidal ramshackle pseudo-state.

Ko je zrinyia na sigetu posjek'o..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci u Srbiji u periodu od 14. do 19. stoljeća
PostPostano: 01 ožu 2023, 01:18 
Offline

Pridružen/a: 13 stu 2021, 22:58
Postovi: 7447
Lokacija: Nizza, Naissus...
Haram je napisao/la:
bezimeni12 je napisao/la:
A onda je iz te okamenjenosti i paralize nastao hrvatski knjizevni jezik :biceovodobro



:zubati

X.

ZATUKLI I ĐENOCIDIRALI čakavski, šćakavski, ikavski, kajkavski.

AUTODESTRUKTIVCI. :zubati

_________________
Propast najdugovecnije imperije (1123 god), Istocno Rimskog carstva
https://www.youtube.com/watch?v=yVa6GQVSaj0


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci u Srbiji u periodu od 14. do 19. stoljeća
PostPostano: 01 ožu 2023, 06:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2013, 22:25
Postovi: 4806
bezimeni12 je napisao/la:
A onda je iz te okamenjenosti i paralize nastao hrvatski knjizevni jezik :biceovodobro


Dubrovnik, Split, Hvar i Zadar nisu Srbija nit su ikad bili osmanski.
A jezgra su hrvatske pismenosti i standardnog jezika.

Moderatori, ekipa skreće s teme.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci u Srbiji u periodu od 14. do 19. stoljeća
PostPostano: 01 ožu 2023, 06:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2013, 22:25
Postovi: 4806
https://journals.openedition.org/balkanologie/265

Zanimjiv članak. Eto arnautluka iz Stankovićevih knjiga. Odanle je i ona Veličkovićka. Ispast će da je Šiptica.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci u Srbiji u periodu od 14. do 19. stoljeća
PostPostano: 01 ožu 2023, 14:40 
Offline

Pridružen/a: 02 tra 2013, 17:46
Postovi: 6816
Lokacija: Srpska Republika Bosna i Hercegovina
Sokolić je napisao/la:
https://journals.openedition.org/balkanologie/265

Zanimjiv članak. Eto arnautluka iz Stankovićevih knjiga. Odanle je i ona Veličkovićka. Ispast će da je Šiptica.

Albanci se tamo pojavljuju poslije seobe srpskog stanovništva na sjever 1690 a odlaze u drugoj polovini 19 vijeka.Po njihovom odlasku u te krajeve naseljeva se srpsko stanovništvo iz krajeve koji nisu bili oslobođeni i iz Crne Gore.

_________________
Cura bula a ja mlado vlaše


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci u Srbiji u periodu od 14. do 19. stoljeća
PostPostano: 04 ožu 2023, 00:16 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2019, 01:53
Postovi: 4148
Haram je napisao/la:
Zato bosanski pravoslavci, a pogotovo oni u Srbiji, imaju nadprosjecno "romske genetike" u sebi. Sto nije nista strasno jer je poznato da je genetsko mijesanje pozitivna stvar za tijelo i za duh. Vidi Cecu, picka i po jos uvijek.

Oko 99% Roma u Bosni su muslimanske vjere i međuetnički brakovi između Roma i BH Muslimana su danas više nego normalna pojava. Miješani brakovi između BH Srba i Roma su izrazito rijetki...na nivou statističke greške. U Srbiji se zadesi poneki srpsko romski brak ali i to je veoma rijetko tipa među folk pjevačima. Nešto je tamo sredina liberalnija po tom pitanju nego BiH.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci u Srbiji u periodu od 14. do 19. stoljeća
PostPostano: 04 ožu 2023, 00:33 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2019, 01:53
Postovi: 4148
Hrvatski Domoljub je napisao/la:
Da li su Turci živjeli u Srbiji dok su vladali njome 500 godina od 14. do 19. stoljeća? Ako jesu koliko je to otprilike bilo u postocima? Koliko je zapravo živjelo Turaka u Beogradu, Nišu, Kragujevcu, Kraljevu, Valjevu, Šabcu, Čačku, Leskovcu, Vranju, Prokuplju, Prijepolju, Zrenjaninu, Kruševcu, Obrenovcu, Smederevu i ostalim gradovima u Srbiji?

Vrlo intersantno pitanje ?! Teško je provaliti ko su tad bili Turci. Svako ko je pripadnik islamske vjeroispovjesti nazvan je Turčinom. To su mogli biti Albanci,lokalni islamizovani Srbi,Romi muslimani,Bugari muslimani. Nešto poslije u 19 vijeku doseljavaju se na Kosovo Tatari i Čerkezi sa Kavkaza i oni se pišu pod Turke.
Po nekim procjenama bilo ih je u Nišu izmiksani sa Albancima. Za konverzaciju Srba u islam iz tih nisam čuo. Nisam čuo za neke slavenske muslimane na potezu od Niša do Vranja. Ima dole i danas muslimana ali to su Romi i nešto malo Albanaca. Tek od Preševa počinje albanska većina.
Muslimani koji su nekad živjeli u Užicu,Valjevu,Loznicu,Šapcu ,Arilju sve su bili islamizivani Srbi preko 90% i oko 10% Romi. Svi islamizirani Srbi iz zapadne Srbije su protjerani u Bosnu. Romi su ostali.
Muslimani iz Kraljeva su protjerani za Novi Pazar.
E sad južna Srbija je enigma da li su bili turkijskog ili slavenskog porijekla.
Bugara muslimanske vjere je bilo veoma malo. Većina stanovnika Bugarske koji su muslimanske vjere su kolonizovani Turci. U Makedoniji pored Albanaca muslimanske vjere ima i etničkih Turaka oko 50 000.
Za vrijeme SFRJ od 1945 do kraja 1960ih jedan broj Albanaca se deklarisao Turcima da bi dobio papire za iseljenje u Tursku. Na Kosovu je Prizren je nekad važio za turkofoni grad. Danas tu nema Turaka ni 15%.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci u Srbiji u periodu od 14. do 19. stoljeća
PostPostano: 04 ožu 2023, 09:09 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 16:34
Postovi: 24718
Amiđa je napisao/la:
Nema potrebe. Doveo ih je srpski kralj dragutin. Zamolio papu.Kako bi se borili protiv jeresi.


kojm se ti narkoticima truješ??

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci u Srbiji u periodu od 14. do 19. stoljeća
PostPostano: 04 ožu 2023, 12:54 
Offline

Pridružen/a: 12 kol 2013, 00:51
Postovi: 1877
Lutorčina je napisao/la:
Nisam čuo za neke slavenske muslimane na potezu od Niša do Vranja. Ima dole i danas muslimana ali to su Romi i nešto malo Albanaca. Tek od Preševa počinje albanska većina.


Mislim da generalno na u Pomoravlju, južnoj i istočnoj Srbiji nije bilo mnogo prelazaka Srba na islam. To je tipičnije za dinarske krajeve. Negde sam pročitao kako su neki smatrali da kod dinaraca nema sredine, pa su ili ,,najbolji'' ili ,,najgori'' Srbi. Ovo drugo upravo zbog tog masovnijeg prelaska na islam.
Ovo možda ima i veze sa mentalitetom o kom je pisao Cvijić (a i drugi), kako dinarci često teže za ugledom i vlašću, a najlakša mogućnost da to ostvare u tom periodu je bio prelazak na islam.

Što se tiče juga Srbije bilo je Roma muslimana, ali ih više nema toliko. U južnoj Srbiji (delu oslobođenom 1878. godine bez Medveđe gde ima Albanaca) je 1931. godine bilo oko 12.000 muslimana (pretežno Romi), a na popisu 2011. ih je bilo 3.600.
Međutim 2011. ih ima oko 2.500 u Nišu i tu su u pitanju uglavnom romske izbeglice sa Kosova i Metohije koji su muslimanske veroispovesti.

Npr. Surdulici je bilo 1.100 muslimana 1931. godine, a na poslednjem popisu svega 28 muslimana. U Leskovcu su pali sa 2.000 na 190 itd.
Ne znam koji su razlozi ovome. Verovatno je deo prešao na pravoslavlje, ali je možda i deo iseljen kada su iseljavani i Turci iz Makedonije. Ovo samo nagađam.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 47 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Otunj i 143 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO