HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 30 ruj 2024, 17:20.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 265 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Katolički tradicionalisti
PostPostano: 08 svi 2023, 09:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 lip 2020, 18:42
Postovi: 266
krstjanin je napisao/la:
kukac je napisao/la:
Morat će malo poradit na populariziranju. Ja sam iz Dubrovnika i prvi put čujem za ovo. Gdje si to pročitao?


Nisam cuo. Objava je javna na stranicama bratstva

https://fsspx.hr/2023/04/17/uskrsnula-d ... tradicija/

Bilo bi dobro da je malo bliže centru grada, ali odlična vijest u svakom slučaju. :palacgore2


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katolički tradicionalisti
PostPostano: 14 svi 2023, 10:44 
Offline

Pridružen/a: 20 ožu 2023, 20:31
Postovi: 157
Bilic07 je napisao/la:
Koje pismene dokaze imaš iz prvog stoljeća koji potvrđuju tvoju verziju? Bilo bi fino da imaš razne dokaze iz raznih mjesta.

MOJA verzija - NIJE MOJA - nego Biblijska!!!
zaboravija si mi odgovoriti

1. Božja Zapovjest –
DA LI JE POŠTUJEŠ?
========
IZLAZAK 20,2
"Ja sam JAHVE, BOG tvoj,
koji sam te izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropstva.
,,,,,,,,,,,,,,,,
YHVH JE BOG Otac, A NE SIN Gospodin Yehoshua
YHVH je izveo iz Egipta, a NE SIN Gospodin Yehoshua
-------------
IZLAZAK 20,3
Nemoj imati drugih bogova uz mene.
,,,,,,,,,,,,,,,,,
NEMOJ IMATI SINA Gospodina Yehoshuu
KAO BOGA - UZ BOGA Oca YHVH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katolički tradicionalisti
PostPostano: 14 svi 2023, 12:57 
Offline

Pridružen/a: 12 lis 2012, 22:38
Postovi: 2005
A tko je stvorio Bibliju ( kao knjigu)?

_________________
Dobar moto za sve nas: BiH je sredstvo a ne cilj


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katolički tradicionalisti
PostPostano: 22 svi 2023, 13:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 11:30
Postovi: 6223
Müller podjelio krizmu po starom obredu u sred Rima iako je Franjo zabranio

slika

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katolički tradicionalisti
PostPostano: 22 svi 2023, 13:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 11:30
Postovi: 6223
Poznato tradicionalisticko hodočašće Pariz-Chartres ranije zatvara registraciju jer nemaju vise kapaciteta, u kratkom roku se javio rekordan broj mladih. Prvi put u 40 godina da se takvo sta dogodilo. Ocito Franjina tiranija daje plod

slika

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katolički tradicionalisti
PostPostano: 22 svi 2023, 20:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 lip 2020, 18:42
Postovi: 266
krstjanin je napisao/la:
Poznato tradicionalisticko hodočašće Pariz-Chartres ranije zatvara registraciju jer nemaju vise kapaciteta, u kratkom roku se javio rekordan broj mladih. Prvi put u 40 godina da se takvo sta dogodilo. Ocito Franjina tiranija daje plod

slika

Ne vidu ti se slike, barem ih ja ne vidim.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katolički tradicionalisti
PostPostano: 25 svi 2023, 12:27 
Online
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 18:35
Postovi: 10867
Upozorenja: 1
Svašta čovek sazna iz istorije i zaboravljene tradicije.

E tako ja saznah da su se katolici krstili isto kao pravoslavci sa 3 prsta i sa desne na levu stranu sve do 13.veka pa i duže , dokaz za to je što čuveni krstaški papa Inoćentije Treći o tome eksplicitno govorio , dakle krstaši su se krstili kao pravoslavci dok su pljačkali Carigrad.

Katolici se u većini slučajeva isto krste danas sa leve na desnu stranu ali postoje razlike jeli to puna šaka ili jedan prst zavisno od zemlje odakle dolaze tj.nije striktno kao kod pravoslavnih.

Razlog zašto je došlo do promene kod katolika kako se krstiti nije zarad razlikovanja sa pravoslavnim šizmaticima već iz totalno životnih razloga toga doba gde su biskupi i sveštenstvo bili neverovatni autoriteti pa kad oni učine znak krsta pruženom rukom prema narodu , narod je to po automatizmu kopirao kao odraz u ogledalu , i onda je vremenom došlo do današnje prakse koje je i sveštenstvo prihvatilo.

Iznenađujuće čudna priča.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katolički tradicionalisti
PostPostano: 25 svi 2023, 12:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 11:30
Postovi: 6223
Nije to nista cudno. Takozvani "znak velikog kriza" su zapadnjaci preuzeli od istocnjaka pa nije cudno da su se krstili isto. Do tada su se krstili "malim krizem" sto potvrdjuje i sam u biti pogresan naziv "znak kriza", a ne znak krsta jer su poistovjetili sa svojim dotadasnjim zankom kriza.
U biti takozvani veliki simbol kriza nema nista sa Kristovim krizem vec sa znakom krsta dakle krstenja, pa bi ispravno bilo zapravo "znak krsta odnosno krstenja"

Ali su zapravo latini ti koji su uveli tri prsta sto su kasnije preuzeli i istocnjaci. Istocnjaci su se krstili sa dva prsta odnosno spojenim malim, palcem i prstenjakom, a pruzenim kaziprstom i srednjakom. U Rusiji prilikom reforme znaka kriza nastaje cak i raskol jer starovjerci nisu htjeli napustiti praksu krsta s dva prsta i prijeci na tri prsta.
Latini kasnije taj znak sve vise povezuju sa Kristovom mukom pa napustaju u kasnom srednjem vjeku 3 prsta i pocinju sa 5

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katolički tradicionalisti
PostPostano: 25 svi 2023, 13:30 
Online
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 18:35
Postovi: 10867
Upozorenja: 1
krstjanin je napisao/la:
Nije to nista cudno. Takozvani "znak velikog kriza" su zapadnjaci preuzeli od istocnjaka pa nije cudno da su se krstili isto. Do tada su se krstili "malim krizem" sto potvrdjuje i sam u biti pogresan naziv "znak kriza", a ne znak krsta jer su poistovjetili sa svojim dotadasnjim zankom kriza.
U biti takozvani veliki simbol kriza nema nista sa Kristovim krizem vec sa znakom krsta dakle krstenja, pa bi ispravno bilo zapravo "znak krsta odnosno krstenja"

Ali su zapravo latini ti koji su uveli tri prsta sto su kasnije preuzeli i istocnjaci. Istocnjaci su se krstili sa dva prsta odnosno spojenim malim, palcem i prstenjakom, a pruzenim kaziprstom i srednjakom. U Rusiji prilikom reforme znaka kriza nastaje cak i raskol jer starovjerci nisu htjeli napustiti praksu krsta s dva prsta i prijeci na tri prsta.
Latini kasnije taj znak sve vise povezuju sa Kristovom mukom pa napustaju u kasnom srednjem vjeku 3 prsta i pocinju sa 5


Prvi put čujem takvo šta u vezi tih ruskih staroveraca , a valjda bi Grci znali za tu praksu sa 2 prsta a ne da su Rusi relevantni po tom pitanju.

Insistiranje na teologiji sve trojice nastaje krštenje sa 3 skupljena prsta , a to što ti pominješ mali prst,palac i prstenjak tako se nikad niko nije krstio već je to simbolika sa ikona i freski.
I to su simbolički pokreti prstiju i položaja šake koje čini sveštenstvo i episkopi.
E to je poteklo od Latina tj. Rimljana gde je svako oratorstvo nosilo i simboličan položaj šake i prstiju dok se govorilo u senatu da bi senator poslao jasnu poruku , to se prenelo na hrišćane.

slika
slika

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katolički tradicionalisti
PostPostano: 25 svi 2023, 13:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 11:30
Postovi: 6223
joe enter je napisao/la:
krstjanin je napisao/la:
Nije to nista cudno. Takozvani "znak velikog kriza" su zapadnjaci preuzeli od istocnjaka pa nije cudno da su se krstili isto. Do tada su se krstili "malim krizem" sto potvrdjuje i sam u biti pogresan naziv "znak kriza", a ne znak krsta jer su poistovjetili sa svojim dotadasnjim zankom kriza.
U biti takozvani veliki simbol kriza nema nista sa Kristovim krizem vec sa znakom krsta dakle krstenja, pa bi ispravno bilo zapravo "znak krsta odnosno krstenja"

Ali su zapravo latini ti koji su uveli tri prsta sto su kasnije preuzeli i istocnjaci. Istocnjaci su se krstili sa dva prsta odnosno spojenim malim, palcem i prstenjakom, a pruzenim kaziprstom i srednjakom. U Rusiji prilikom reforme znaka kriza nastaje cak i raskol jer starovjerci nisu htjeli napustiti praksu krsta s dva prsta i prijeci na tri prsta.
Latini kasnije taj znak sve vise povezuju sa Kristovom mukom pa napustaju u kasnom srednjem vjeku 3 prsta i pocinju sa 5


Prvi put čujem takvo šta u vezi tih ruskih staroveraca , a valjda bi Grci znali za tu praksu sa 2 prsta a ne da su Rusi relevantni po tom pitanju.

Insistiranje na teologiji sve trojice nastaje krštenje sa 3 skupljena prsta , a to što ti pominješ mali prst,palac i prstenjak tako se nikad niko nije krstio već je to simbolika sa ikona i freski.
I to su simbolički pokreti prstiju i položaja šake koje čini sveštenstvo i episkopi.
E to je poteklo od Latina tj. Rimljana gde je svako oratorstvo nosilo i simboličan položaj šake i prstiju dok se govorilo u senatu da bi senator poslao jasnu poruku , to se prenelo na hrišćane.

slika
slika



Znam ja sta je to sto ti govoris. To je blagoslovni polozaj. To katolici nisu nikada preuzeli. To je iskljucivo bizantski obicaj jer pravi kao grcka slova HI RO ali je i kod njih relativno kasno nastao, dakle nema neku dugu tradiciju...

....Ukratko, reforma se sastojala u sljedećem:

– djelimična, nova redakcija Svetoga pisma, bogoslužbenih knjiga i liturgijskih tekstova, uključujući Simvol vjere; vozglas „aliluja” pri obredu u čast Svete Trojice ne izgovara se kao do tada dva puta (сугубая аллилуйя), već tri puta (трегубая); promjena broja prosfora na proskomidiji…

– promjena dvoprstnog znaka krsta, kako su se dotad svi pravoslavni Rusi krstili, sa troprstim....
slika

Ove reforme Ruske crkve, od strane manjeg dijela klira i naroda shvaćene su kao krivovjerne „novotarije” i nastavljaju s praksom „staroga obreda”, pri čemu se i dalje krste s dva prsta. Međutim, 1656. pomjesni sabor Ruske crkve, takve proglašava jereticima, izopštenim iz Svete Trojice i prokletim; ponekad su, naredbom ruskih carskih vlasti, najsurovije kažnjavani — na primjer, 1682. četvorica klirika starovjeraca su živi spaljeni.


Ono sto je zalosnije u svemu tome je upravo to, da se radi takvih "gluposti" nekoga proglasava heretikom. Znak kriza je ljudski izum odnosno tradicija. koja je pohvalna pa je danas i sakramental ali nije nesto zbog cega se treba stvarati tolika drama kakva je nastala kod pravoslavaca.
Sto opet kazem ne cudi me jer pravoslavni se i bave samo takvim nebitnim glupostima.
Latini zato od unijata i svih drugih sjedinjenih nikad nisu trazili da se odricu tradicija dok su te tradicije teoloski ispravne odnsono dok imaju teolosko uporiste bolje je reci. Odnosno dok ti tim znakom pobozno prizivas sveto Trojstvo prizvo ga sa dva tri ili pet prstiju je sasvim nebitno

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katolički tradicionalisti
PostPostano: 25 svi 2023, 13:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 11:30
Postovi: 6223
Ruski starovjerci odbijaju reforme

slika

Veliki simbol kriza je nastao kao odgovor na monofizitsku herezu. Zbog toga se iskljucivo u pocetku krsti sa 2 prsta podignuta kao odgovor na tu herezu odnosno da je Krist pravi Bog i pravi cojek u trojstvu.
Kasnije se trojstvo naglasava u odnosu na dvoosobnost pa se i promjenjuje polozaj prstiju odnosno sa dva pruzena na dva spojena a tri pruzena

To potvrdjuju i najstarije ikone Krista pantokratora

slika

slika

slika

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katolički tradicionalisti
PostPostano: 25 svi 2023, 14:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 11:30
Postovi: 6223
Naime, moskovski patrijarh Nikon je sredinom 17. veka uvideo da se praksa i knjige njegove crkve značajno razlikuju od onoga što rade Grci, pogrešno to tumačeći kao rusko odstupanje od vere.

Premda je u 19. veku ubedljivo dokazano da je slučaj zapravo bio obrnut, bilo je već kasno, pošto je njegovo nasilno nametanje novih običaja dovelo do onoga što se u najvećoj zemlji na svetu naziva Raskolom, u kome su se ljudi koji su odbili da promene tradiciju otcepili od pravoslavne crkve (i zbog toga bili proganjani i ubijani). Oni i dalje postoje, i dobar deo njih pravoslavnu crkvu vidi kao jeretičku.

Jedan od najkrupnijih problema sa kojima se ondašnja ruska crkva susrela je pitanje takozvanog osenjivanja krstom, odnosno načinom na koji će se ljudi krstiti. Na slici Vasilija Surikova "Bojarinja Morozova" koju možete videti iznad prikazana je jedna staroverka koja kažiprst i srednji prst drži podignutim na gore, srednji blago nakrivljen, dok su palac, domali i mali spojeni ispod.

Patrijarh Nikon je mislio da se Rusi sve vreme krste pogrešno, i nije bio u pravu. Rusi su se sve vreme krstili onako kako su se krstili hrišćani od barem sredine prvog milenijuma: Grci su bili ti koji su promenili ovu praksu verovatno u 13. veku, mada možda i već u 12., ne zna se tačno. Međutim, pretpostavka je da nikako nije moglo da se odigra pre 11. veka, s obzirom da su Rusi krajem 10. stoleća primili hrišćanstvo u punom kapacitetu, kada su ih Vizantinci i naučili da se krste.

Sve do otprilike tog vremena, pravoslavci su se krstili onako kako se krsti staroverka na prvoj slici u ovom tekstu, držeći prste onako kako je prikazanu u krugu. Pritom, osenjivanjem nije pominjana Sveta Trojica nego je izgovarano "Gospode, Isuse Hriste, Sine Božiji, pomiluj mene grešnog". Položaj prstiju je identičan onom na prikazima svetaca, recimo Svetog Save na fresci iz 13. veka koju možete videti ispod, ili na fresci Isusa Hrista iz Kapadokije koju možete videti iznad.

Kako je došlo do promene prakse kod Grka, nakon čega se to proširilo i među ostalim pravoslavnim narodima? Odgovor na ovo pitanje je zapravo povezan sa odgovorom na pitanje kako je spajanje tri prsta uopšte i nastalo. A nastalo je, to gotovo pouzdano znamo, na zapadu.

Prvi pomen je iz 855. godine u spisu pape Lava IV. Nakon toga, engleski iguman Elfrik to spominje 1000. godine. Nije posve sigurno da li je ovo na zapadu postala opšta praksa u tom periodu, ili se nikada nije primilo u meri u kojoj se to desilo na istoku.

Kako je stiglo na istok? Verovatno preko krstaša. Papa Inoćentije III savetuje hrišćanske ratnike o tome kako se treba krstiti, pa kaže da se to treba vršiti spajanjem tri prva prsta koji simbolišu Sveto Trojstvo. Premda on to ne naglašava, veruje se da preostala dva prsta stavljena na dlan simbolišu Isusovu dualističku prirodu, odnosno to da je istovremeno i Bog i Čovek. Identična simbolika važi i za ono prvobitno hrišćansko pravljenje znaka krsta, samo za druge prste.

Zanimljivo, simboliku pomeranja ruke od gore na dole pomenuti papa vidi u tome što je Isus sišao sa neba, dok je pomeranje potom sa desna na levo je u tome što je od Jevreja prešao celom svetu. On takođe navodi i simboliku onih kojih ruku pomeraju s leva na desno, što znači pomeranje od bede ovozemaljskog života u slavu na nebu, što je takođe u redu.

Međutim, čak ni način na koji su se hrišćani krstili do 12. stoleća nije prvobitan i autentičan. Tertulijan koji je živeo u 2. veku nam kaže da je znak krsta tada pravljen samo na čelu i to pomoću jednog prsta, verovatno palca, što pokazuju i mnogi drugi hrišćanski pisci iz tih ranih vremena. Tek se u 4. veku pojavljuje praksa sa dva prsta.

Šta je poenta? Poenta je da običaji postoje da bi se menjali i prilagođavali vremenu, i da ništa nije zakucano, pa čak ni na našem istoku koji se time hvali.


Ja bih nadodao samo da je jasno kako se istok i zapad nadopunjavao. Preuzimalo se preradjivalo pa se opet preuzimalo preradjeno i tako je nastajala tradicija. Najgori su oni koji su zaglavili u jednom za koje tvrde da je pravovjerno pa ne vide dalje od toga

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katolički tradicionalisti
PostPostano: 25 svi 2023, 14:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 11:30
Postovi: 6223
Je li pravovjerno

ovo:
slika

ovo:
slika

ovo:
slika

ili pak ovo:
slika


Tko ce ga znati. Krhko je znanje.
Ja bih rekao svi su pravilni i pravovjerni

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katolički tradicionalisti
PostPostano: 25 svi 2023, 14:36 
Online
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 18:35
Postovi: 10867
Upozorenja: 1
krstjanin je napisao/la:


Znam ja sta je to sto ti govoris. To je blagoslovni polozaj. To katolici nisu nikada preuzeli. To je iskljucivo bizantski obicaj jer pravi kao grcka slova HI RO ali je i kod njih relativno kasno nastao, dakle nema neku dugu tradiciju...

....Ukratko, reforma se sastojala u sljedećem:

– djelimična, nova redakcija Svetoga pisma, bogoslužbenih knjiga i liturgijskih tekstova, uključujući Simvol vjere; vozglas „aliluja” pri obredu u čast Svete Trojice ne izgovara se kao do tada dva puta (сугубая аллилуйя), već tri puta (трегубая); promjena broja prosfora na proskomidiji…

Ove reforme Ruske crkve, od strane manjeg dijela klira i naroda shvaćene su kao krivovjerne „novotarije” i nastavljaju s praksom „staroga obreda”, pri čemu se i dalje krste s dva prsta. Međutim, 1656. pomjesni sabor Ruske crkve, takve proglašava jereticima, izopštenim iz Svete Trojice i prokletim; ponekad su, naredbom ruskih carskih vlasti, najsurovije kažnjavani — na primjer, 1682. četvorica klirika starovjeraca su živi spaljeni.


Ono sto je zalosnije u svemu tome je upravo to, da se radi takvih "gluposti" nekoga proglasava heretikom. Znak kriza je ljudski izum odnosno tradicija. koja je pohvalna pa je danas i sakramental ali nije nesto zbog cega se treba stvarati tolika drama kakva je nastala kod pravoslavaca.
Sto opet kazem ne cudi me jer pravoslavni se i bave samo takvim nebitnim glupostima.
Latini zato od unijata i svih drugih sjedinjenih nikad nisu trazili da se odricu tradicija dok su te tradicije teoloski ispravne odnsono dok imaju teolosko uporiste bolje je reci. Odnosno dok ti tim znakom pobozno prizivas sveto Trojstvo prizvo ga sa dva tri ili pet prstiju je sasvim nebitno


Znak krsta tj.krstiti se, kod pravoslavnih je jako bitna tradicija jer po sv.Antoniju osnovna stvar za odbranu od demona i nečastivog je prekrstiti se(on je uveo tu praksu).
Kad uđeš u crkvu prekrstiš se , kad priđeš ikoni takođe , i kad se toku liturgije zazove ime božje moraš se prekrstiti , a razlog tome je ne da bi se ti sačuvao od vraga već ako se ne prekrstiš ti kao grešnik unosiš demonsko i vražje na sveto mesto , a time kaljaš i svetinju i sebe.

Dakle ta striktna troprsta tradicija počiva na praksi koja brani božju istinu od grešnih ljudi i zato su te "nebitne stvari" važne , jer ako se od toga odustane onda pitaj Boga šta je sledeće na redu da postane "nebitno".

Znam da si gledao pravoslavne liturgije i poštovanje ikona gde se vernici krste k'o mahniti po 100 puta pa ti deluje bizarno , ali sa mnom je isti slučaj pogotovo kad vidim revne Ruse. :zubati

Što se tiče tih ruskih staroveraca ja bi to postavio u istu liniju sa Crkvom Bosanskom , neki narodno seljački oblik pravoslavlja , dok je ono u Bosni bilo još luđa i prostija mešavina pravoslavlja i katoličanstva.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katolički tradicionalisti
PostPostano: 25 svi 2023, 14:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 11:30
Postovi: 6223
Kao sto vidimo cak i na samom istoku je bilo mnogo praksi, a tri prsta su definitivno dobili preradjena od latina nazad stovise samo na ranim latinskim ikonama vidimo Krista s tri prsta dignuta. Rusija vjerovatno nije imala 500 godina puno veze sa grcima pa nisu bili u skladu s promjenama koje su zadesile ostale jer su bili izvan dogadjanja.
Netko tko se tako ko pjan plota drzao tradicija sigurno nije bio "samo narodna" crkva ni seljacki oblik pravoslavlja bar ja mislim tako.

Sto se tice svetog Antonija to je tocno medjutim mi ne znamo kako se on krstio. Nije nam ostavio zapisano. Moguce kao i prvi krscani praveci palcem znak kriza na celu

Kako god da se osjenis napravit ces znak kriza tako da sto se tice demonologije vec si ih odbio =)) Znas kako latini kazu. Bitno je to napraviti pobozno i s ispravnom namjerom bez magije

Doduse moguce je uvesti univerzalni nacin odredbom, to nije upitno. Jednostavno proglasiti da je jedna od opcija najbolja opcija i da je svi trebaju prihvatiti.
Doduse poznajuci pravoslavne stoposto bi se naslo nekih kojima mali prst ne stoji dovoljno skupljen :smijeh =)) pa bi ga vjerovatno proglasili heretikom


Bilo kako bilo latini su puno pragmaticniji po tim pitanjima

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katolički tradicionalisti
PostPostano: 25 svi 2023, 15:03 
Online
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 18:35
Postovi: 10867
Upozorenja: 1
krstjanin je napisao/la:
Naime, moskovski patrijarh Nikon je sredinom 17. veka uvideo da se praksa i knjige njegove crkve značajno razlikuju od onoga što rade Grci, pogrešno to tumačeći kao rusko odstupanje od vere.

Premda je u 19. veku ubedljivo dokazano da je slučaj zapravo bio obrnut, bilo je već kasno, pošto je njegovo nasilno nametanje novih običaja dovelo do onoga što se u najvećoj zemlji na svetu naziva Raskolom, u kome su se ljudi koji su odbili da promene tradiciju otcepili od pravoslavne crkve (i zbog toga bili proganjani i ubijani). Oni i dalje postoje, i dobar deo njih pravoslavnu crkvu vidi kao jeretičku.

Jedan od najkrupnijih problema sa kojima se ondašnja ruska crkva susrela je pitanje takozvanog osenjivanja krstom, odnosno načinom na koji će se ljudi krstiti. Na slici Vasilija Surikova "Bojarinja Morozova" koju možete videti iznad prikazana je jedna staroverka koja kažiprst i srednji prst drži podignutim na gore, srednji blago nakrivljen, dok su palac, domali i mali spojeni ispod.

Patrijarh Nikon je mislio da se Rusi sve vreme krste pogrešno, i nije bio u pravu. Rusi su se sve vreme krstili onako kako su se krstili hrišćani od barem sredine prvog milenijuma: Grci su bili ti koji su promenili ovu praksu verovatno u 13. veku, mada možda i već u 12., ne zna se tačno. Međutim, pretpostavka je da nikako nije moglo da se odigra pre 11. veka, s obzirom da su Rusi krajem 10. stoleća primili hrišćanstvo u punom kapacitetu, kada su ih Vizantinci i naučili da se krste.

Sve do otprilike tog vremena, pravoslavci su se krstili onako kako se krsti staroverka na prvoj slici u ovom tekstu, držeći prste onako kako je prikazanu u krugu. Pritom, osenjivanjem nije pominjana Sveta Trojica nego je izgovarano "Gospode, Isuse Hriste, Sine Božiji, pomiluj mene grešnog". Položaj prstiju je identičan onom na prikazima svetaca, recimo Svetog Save na fresci iz 13. veka koju možete videti ispod, ili na fresci Isusa Hrista iz Kapadokije koju možete videti iznad.

Kako je došlo do promene prakse kod Grka, nakon čega se to proširilo i među ostalim pravoslavnim narodima? Odgovor na ovo pitanje je zapravo povezan sa odgovorom na pitanje kako je spajanje tri prsta uopšte i nastalo. A nastalo je, to gotovo pouzdano znamo, na zapadu.

Prvi pomen je iz 855. godine u spisu pape Lava IV. Nakon toga, engleski iguman Elfrik to spominje 1000. godine. Nije posve sigurno da li je ovo na zapadu postala opšta praksa u tom periodu, ili se nikada nije primilo u meri u kojoj se to desilo na istoku.

Kako je stiglo na istok? Verovatno preko krstaša. Papa Inoćentije III savetuje hrišćanske ratnike o tome kako se treba krstiti, pa kaže da se to treba vršiti spajanjem tri prva prsta koji simbolišu Sveto Trojstvo. Premda on to ne naglašava, veruje se da preostala dva prsta stavljena na dlan simbolišu Isusovu dualističku prirodu, odnosno to da je istovremeno i Bog i Čovek. Identična simbolika važi i za ono prvobitno hrišćansko pravljenje znaka krsta, samo za druge prste.

Zanimljivo, simboliku pomeranja ruke od gore na dole pomenuti papa vidi u tome što je Isus sišao sa neba, dok je pomeranje potom sa desna na levo je u tome što je od Jevreja prešao celom svetu. On takođe navodi i simboliku onih kojih ruku pomeraju s leva na desno, što znači pomeranje od bede ovozemaljskog života u slavu na nebu, što je takođe u redu.

Međutim, čak ni način na koji su se hrišćani krstili do 12. stoleća nije prvobitan i autentičan. Tertulijan koji je živeo u 2. veku nam kaže da je znak krsta tada pravljen samo na čelu i to pomoću jednog prsta, verovatno palca, što pokazuju i mnogi drugi hrišćanski pisci iz tih ranih vremena. Tek se u 4. veku pojavljuje praksa sa dva prsta.

Šta je poenta? Poenta je da običaji postoje da bi se menjali i prilagođavali vremenu, i da ništa nije zakucano, pa čak ni na našem istoku koji se time hvali.


Ja bih nadodao samo da je jasno kako se istok i zapad nadopunjavao. Preuzimalo se preradjivalo pa se opet preuzimalo preradjeno i tako je nastajala tradicija. Najgori su oni koji su zaglavili u jednom za koje tvrde da je pravovjerno pa ne vide dalje od toga


Tekst je izrazito nelogičan i napisan od strane neznalice koji hoće medijski da šokira.

Prvo , položaj prstiju je simbolički prikaz imena Isusa Hrista na grčkom(postavio sa sliku) i nema nikakve veze kad se čovek prekrsti.

Drugo , malo je glupo zar ne da vizantijska crkva sastavljena od učenih teologa i filozofa preuzme krštenje sa 3 skupljena prsta od krvoločnih francuskih baraba koji su im oskrnavili i opljačkali sve što im je hrišćanski sveto.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katolički tradicionalisti
PostPostano: 25 svi 2023, 15:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 11:30
Postovi: 6223
joe enter je napisao/la:
krstjanin je napisao/la:
Naime, moskovski patrijarh Nikon je sredinom 17. veka uvideo da se praksa i knjige njegove crkve značajno razlikuju od onoga što rade Grci, pogrešno to tumačeći kao rusko odstupanje od vere.

Premda je u 19. veku ubedljivo dokazano da je slučaj zapravo bio obrnut, bilo je već kasno, pošto je njegovo nasilno nametanje novih običaja dovelo do onoga što se u najvećoj zemlji na svetu naziva Raskolom, u kome su se ljudi koji su odbili da promene tradiciju otcepili od pravoslavne crkve (i zbog toga bili proganjani i ubijani). Oni i dalje postoje, i dobar deo njih pravoslavnu crkvu vidi kao jeretičku.

Jedan od najkrupnijih problema sa kojima se ondašnja ruska crkva susrela je pitanje takozvanog osenjivanja krstom, odnosno načinom na koji će se ljudi krstiti. Na slici Vasilija Surikova "Bojarinja Morozova" koju možete videti iznad prikazana je jedna staroverka koja kažiprst i srednji prst drži podignutim na gore, srednji blago nakrivljen, dok su palac, domali i mali spojeni ispod.

Patrijarh Nikon je mislio da se Rusi sve vreme krste pogrešno, i nije bio u pravu. Rusi su se sve vreme krstili onako kako su se krstili hrišćani od barem sredine prvog milenijuma: Grci su bili ti koji su promenili ovu praksu verovatno u 13. veku, mada možda i već u 12., ne zna se tačno. Međutim, pretpostavka je da nikako nije moglo da se odigra pre 11. veka, s obzirom da su Rusi krajem 10. stoleća primili hrišćanstvo u punom kapacitetu, kada su ih Vizantinci i naučili da se krste.

Sve do otprilike tog vremena, pravoslavci su se krstili onako kako se krsti staroverka na prvoj slici u ovom tekstu, držeći prste onako kako je prikazanu u krugu. Pritom, osenjivanjem nije pominjana Sveta Trojica nego je izgovarano "Gospode, Isuse Hriste, Sine Božiji, pomiluj mene grešnog". Položaj prstiju je identičan onom na prikazima svetaca, recimo Svetog Save na fresci iz 13. veka koju možete videti ispod, ili na fresci Isusa Hrista iz Kapadokije koju možete videti iznad.

Kako je došlo do promene prakse kod Grka, nakon čega se to proširilo i među ostalim pravoslavnim narodima? Odgovor na ovo pitanje je zapravo povezan sa odgovorom na pitanje kako je spajanje tri prsta uopšte i nastalo. A nastalo je, to gotovo pouzdano znamo, na zapadu.

Prvi pomen je iz 855. godine u spisu pape Lava IV. Nakon toga, engleski iguman Elfrik to spominje 1000. godine. Nije posve sigurno da li je ovo na zapadu postala opšta praksa u tom periodu, ili se nikada nije primilo u meri u kojoj se to desilo na istoku.

Kako je stiglo na istok? Verovatno preko krstaša. Papa Inoćentije III savetuje hrišćanske ratnike o tome kako se treba krstiti, pa kaže da se to treba vršiti spajanjem tri prva prsta koji simbolišu Sveto Trojstvo. Premda on to ne naglašava, veruje se da preostala dva prsta stavljena na dlan simbolišu Isusovu dualističku prirodu, odnosno to da je istovremeno i Bog i Čovek. Identična simbolika važi i za ono prvobitno hrišćansko pravljenje znaka krsta, samo za druge prste.

Zanimljivo, simboliku pomeranja ruke od gore na dole pomenuti papa vidi u tome što je Isus sišao sa neba, dok je pomeranje potom sa desna na levo je u tome što je od Jevreja prešao celom svetu. On takođe navodi i simboliku onih kojih ruku pomeraju s leva na desno, što znači pomeranje od bede ovozemaljskog života u slavu na nebu, što je takođe u redu.

Međutim, čak ni način na koji su se hrišćani krstili do 12. stoleća nije prvobitan i autentičan. Tertulijan koji je živeo u 2. veku nam kaže da je znak krsta tada pravljen samo na čelu i to pomoću jednog prsta, verovatno palca, što pokazuju i mnogi drugi hrišćanski pisci iz tih ranih vremena. Tek se u 4. veku pojavljuje praksa sa dva prsta.

Šta je poenta? Poenta je da običaji postoje da bi se menjali i prilagođavali vremenu, i da ništa nije zakucano, pa čak ni na našem istoku koji se time hvali.


Ja bih nadodao samo da je jasno kako se istok i zapad nadopunjavao. Preuzimalo se preradjivalo pa se opet preuzimalo preradjeno i tako je nastajala tradicija. Najgori su oni koji su zaglavili u jednom za koje tvrde da je pravovjerno pa ne vide dalje od toga


Tekst je izrazito nelogičan i napisan od strane neznalice koji hoće medijski da šokira.

Prvo , položaj prstiju je simbolički prikaz imena Isusa Hrista na grčkom(postavio sa sliku) i nema nikakve veze kad se čovek prekrsti.

Drugo , malo je glupo zar ne da vizantijska crkva sastavljena od učenih teologa i filozofa preuzme krštenje sa 3 skupljena prsta od krvoločnih francuskih baraba koji su im oskrnavili i opljačkali sve što im je hrišćanski sveto.


Zacudio bi se koliko su cak i latini utjecali na istok. Pogledaj Armence skoro potpuno latinizirani. Vidis da i sam Inocent spominje cak i lijevo i desno krizanje. Na svakoj istocnoj ikoni Krist drzi drukcije polozaj prstiju.
Sve ti to dokazuje da nema jasnih pravila u to doba i da se nadopunjuje. Kao sto sam napomenuo krst je nastao kao odgovor na monofizitizam gdje se dva prsta stavljaju u prvi plan. Kako je monofizitizam harao na istoku logicno da je krst nastao na istoku. Kasnije kad se taj obicaj siri naravno dobija i drukcije oblike. kako monofizitizam nestaje u prvi plan dolazi trojstvo pa se mjenja i oblik dok se jednom nije ustalilo bar na istoku.

Nazalost po vas latinski bas :smijeh al ajde bar danas nije tako posto smo mi presli na pet. =))

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katolički tradicionalisti
PostPostano: 25 svi 2023, 15:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 11:30
Postovi: 6223
Jos jedan dokaz da se ruski starovjerci drze drevnih tradicija.
Naime takozvani "ruski krst" je simbol starovjeraca gdje je precka pod Isusovim nogama ukosena. Oni naime smatraju da je to jedini ispravni nacin prikazivanja kriza jer se jedan razbojnik pokajao.
Ako pogledamo stare prikaze raspeca doista cemo vidjeti da su rani prikazi bili i sa kosom preckom. Kasnije vecinom sa okomitom.

Kapadocija
slika
slika


Visoki Decani
slika

slika

Grci su vjerovatno i to preuzeli od mrskih latina =))

slika

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katolički tradicionalisti
PostPostano: 30 svi 2023, 14:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 11:30
Postovi: 6223
Prosli vikend je odrzano tradicionalno i ujendo najvece zapadnoeruopsko hodocasce Paris-Chartres.

Kolona je bila duga osam kilometara, a u njoj su bili ljudi iz 28 zemalja. S njima je hodalo i slušalo ispovijedi 300 svećenika. Među njima je u nedjelju hodao biskup Chartresa Philippe Christory (65).
Na zavrsnoj postaji na Duhove u Chartresu nazočilo je 25.000 vjernika vecinom mladih.


Privitak/ci:
wwwwot (131).jpg
wwwwot (131).jpg [ 108 KiB | Pogledano 1018 put/a. ]
260424_121791147906450_100002266955197_185514_1003801_n.jpg
260424_121791147906450_100002266955197_185514_1003801_n.jpg [ 79.93 KiB | Pogledano 1018 put/a. ]
chartres.jpg
chartres.jpg [ 159.69 KiB | Pogledano 1023 put/a. ]

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katolički tradicionalisti
PostPostano: 31 svi 2023, 17:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 lip 2020, 18:42
Postovi: 266
krstjanin je napisao/la:
Prosli vikend je odrzano tradicionalno i ujendo najvece zapadnoeruopsko hodocasce Paris-Chartres.

Kolona je bila duga osam kilometara, a u njoj su bili ljudi iz 28 zemalja. S njima je hodalo i slušalo ispovijedi 300 svećenika. Među njima je u nedjelju hodao biskup Chartresa Philippe Christory (65).
Na zavrsnoj postaji na Duhove u Chartresu nazočilo je 25.000 vjernika vecinom mladih.

Ni riječi o ovome u hrvatskim katoličkim medijima. Ali ima o protestantskim pjesmuljcima na "katoličkom woodstocku".


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katolički tradicionalisti
PostPostano: 31 svi 2023, 19:13 
Offline

Pridružen/a: 20 ožu 2023, 20:31
Postovi: 157
krstjanin je napisao/la:
Jos jedan dokaz da se ruski starovjerci drze drevnih tradicija.
Naime takozvani "ruski krst" je simbol starovjeraca gdje je precka pod Isusovim nogama ukosena. Oni naime smatraju da je to jedini ispravni nacin prikazivanja kriza jer se jedan razbojnik pokajao.
Ako pogledamo stare prikaze raspeca doista cemo vidjeti da su rani prikazi bili i sa kosom preckom. Kasnije vecinom sa okomitom.

Kapadocija
slika
slika


Visoki Decani
slika

slika

Grci su vjerovatno i to preuzeli od mrskih latina =))

slika

...
2. Božja Očeva Jahvina Zapovjest
============
IZLAZAK 20,4
NE PRAVI SEBI LIKA NI OBLIČJA BILO ČEGA ŠTO JE
GORE NA NEBU, ILI DOLJE NA ZEMLJI,
ILI U VODAMA POD ZEMLJOM.
.......................
Prvo i Osnovno – NE RADI !!!
-------------------
IZLAZAK 20,5
NE KLANJAJ IM SE NITI IM SLUŽI. Jer ja, JAHVE, Bog tvoj,
Bog sam ljubomoran. Kažnjavam grijeh otaca –
onih koji me mrze - na djeci do trećeg i četvrtog koljena,
.......................
NE KLANJAJ SE NITI SLUŽI
tim slikama, kipovima !!!
Takvi Izrađivači i klanjači MRZE Boga Jedinoga Oca YHVH!
Prijetnja za kršenje je STRAŠNA!
Kažnjavat će ti i djecu do 4. koljena !!!
-------------------
IZLAZAK 20,6
a iskazujem milosrđe tisućama koji me ljube
i VRŠE MOJE ZAPOVIJEDI.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Dal ljubiš Jedinog Boga Oca YHVH?
Dal vršiš 10BZ baš kako su zapisane u Bibliji?
--------------------------
IZAIJA 44,11
GLE, SVI ĆE ŠTOVATELJI LIKOVA BITI OSRAMOĆENI,
IZRAĐIVAČI NJIHOVI VIŠE OD BILO KOGA.
Nek` se saberu svi i pojave:
prepast će se i postidjeti odjednom.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
SVI koji se Klanjaju i Štuju Kipove, Slike,
SVI koji Izrađuju Kipove, Likove, Slike gore navedenih,
bit će osramoćeni i nema im spasa
...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katolički tradicionalisti
PostPostano: 01 lip 2023, 07:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 11:30
Postovi: 6223
Jahve reče Mojsiju: 2 »Reci Izraelcima da me darivaju, a vi primajte darove u moju čast od svakoga koji daje od srca. 3 A primajte ove darove: zlato, srebro i mjed; 4 ljubičasto, crveno i tamnocrveno predivo i prepredeni lan; 5 učinjene ovnujske kože, pa fine kože; bagremovo drvo; 6 ulje za svjetlo; mirodije za ulje pomazanja i miomirisno kađenje; 7 oniks i drugo drago kamenje koje će se umetnuti u oplećak i naprsnik. 8 Neka mi sagrade svetište da mogu boraviti među njima. 9 Pri gradnji Prebivališta i svega u njemu postupi točno prema uzorku koji ti pokažem.«

»Od bagremova drva neka naprave kovčeg: dva i pol lakta dug, lakat i pol širok i lakat i pol visok. 11 Okuj ga čistim zlatom, okuj ga izvana i iznutra; a oko njega stavi naokolo završni pojas od zlata. 12 Salij za nj četiri zlatna koluta; prikuj ih za četiri njegove noge; dva koluta s jedne strane, a dva s druge. 13 Od bagremova drva napravi i motke te ih u zlato okuj. 14 Onda provuci motke kroz kolutove sa strana kovčega da se na njima kovčeg nosi. 15 Neka motke ostanu u kolutima kovčega; neka se iz njih ne izvlače. 16 Svjedočanstvo koje ću ti predati – u kovčeg položi.«

»Pomirilište napravi također od čistoga zlata. Neka bude dugo dva i pol lakta, a široko lakat i pol. 18 Skuj i dva kerubina od zlata za oba kraja Pomirilišta. 19 Napravi jednoga kerubina za jedan kraj, a drugoga kerubina za drugi kraj. Pričvrsti ih na oba kraja Pomirilišta da s njim sačinjavaju jedan komad. 20 Kerubini neka dignu svoja krila uvis tako da svojim krilima zaklanjaju Pomirilište. Neka budu licem okrenuti jedan prema drugome, ali tako da lica kerubina gledaju u pomirilište. 21 Stavi na Kovčeg Pomirilište, a u Kovčeg položi ploče svjedočanstva što ću ti ih dati. 22 Tu ću se ja s tobom sastajati i ozgo ću ti, iznad Pomirilišta – između ona dva kerubina što su na Kovčegu pločâ svjedočanstva – saopćavati sve zapovijedi namijenjene Izraelcima.«

»Prebivalište načini od deset zavjesa: od ljubičastog, crvenog i tamnocrvenog prediva i prepredenog lana. Na njima neka budu vezeni likovi kerubina – djelo umjetnika. 2 Dužina svake zavjese neka je dvadeset i osam lakata, neka joj je širina četiri lakta. Sve zavjese neka su iste mjere. 3 Pet zavjesa neka je sastavljeno jedna s drugom, a drugih pet zavjesa opet jedna s drugom. 4 Napravi petlje od ljubičaste vune pri rubu krajnje zavjese u sastavljenom komadu. 5 Napravi pedeset petlji na rubu jednoga sastavljenog komada od zavjesa, a pedeset pri rubu drugoga. Neka su petlje načinjene jedna spram druge. 6 Onda napravi pedeset kopča od zlata. Zavjese zatim kopčama sastavi jednu s drugom. Tako će Prebivalište biti jedna cjelina.

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katolički tradicionalisti
PostPostano: 05 lip 2023, 12:41 
Offline

Pridružen/a: 20 ožu 2023, 20:31
Postovi: 157
krstjanin je napisao/la:
Jahve reče Mojsiju: 2 »Reci Izraelcima da me darivaju, a vi primajte darove u moju čast od svakoga koji daje od srca. 3 A primajte ove darove: zlato, srebro i mjed; 4 ljubičasto, crveno i tamnocrveno predivo i prepredeni lan; 5 učinjene ovnujske kože, pa fine kože; bagremovo drvo; 6 ulje za svjetlo; mirodije za ulje pomazanja i miomirisno kađenje; 7 oniks i drugo drago kamenje koje će se umetnuti u oplećak i naprsnik. 8 Neka mi sagrade svetište da mogu boraviti među njima. 9 Pri gradnji Prebivališta i svega u njemu postupi točno prema uzorku koji ti pokažem.«

»Od bagremova drva neka naprave kovčeg: dva i pol lakta dug, lakat i pol širok i lakat i pol visok. 11 Okuj ga čistim zlatom, okuj ga izvana i iznutra; a oko njega stavi naokolo završni pojas od zlata. 12 Salij za nj četiri zlatna koluta; prikuj ih za četiri njegove noge; dva koluta s jedne strane, a dva s druge. 13 Od bagremova drva napravi i motke te ih u zlato okuj. 14 Onda provuci motke kroz kolutove sa strana kovčega da se na njima kovčeg nosi. 15 Neka motke ostanu u kolutima kovčega; neka se iz njih ne izvlače. 16 Svjedočanstvo koje ću ti predati – u kovčeg položi.«

»Pomirilište napravi također od čistoga zlata. Neka bude dugo dva i pol lakta, a široko lakat i pol. 18 Skuj i dva kerubina od zlata za oba kraja Pomirilišta. 19 Napravi jednoga kerubina za jedan kraj, a drugoga kerubina za drugi kraj. Pričvrsti ih na oba kraja Pomirilišta da s njim sačinjavaju jedan komad. 20 Kerubini neka dignu svoja krila uvis tako da svojim krilima zaklanjaju Pomirilište. Neka budu licem okrenuti jedan prema drugome, ali tako da lica kerubina gledaju u pomirilište. 21 Stavi na Kovčeg Pomirilište, a u Kovčeg položi ploče svjedočanstva što ću ti ih dati. 22 Tu ću se ja s tobom sastajati i ozgo ću ti, iznad Pomirilišta – između ona dva kerubina što su na Kovčegu pločâ svjedočanstva – saopćavati sve zapovijedi namijenjene Izraelcima.«

»Prebivalište načini od deset zavjesa: od ljubičastog, crvenog i tamnocrvenog prediva i prepredenog lana. Na njima neka budu vezeni likovi kerubina – djelo umjetnika. 2 Dužina svake zavjese neka je dvadeset i osam lakata, neka joj je širina četiri lakta. Sve zavjese neka su iste mjere. 3 Pet zavjesa neka je sastavljeno jedna s drugom, a drugih pet zavjesa opet jedna s drugom. 4 Napravi petlje od ljubičaste vune pri rubu krajnje zavjese u sastavljenom komadu. 5 Napravi pedeset petlji na rubu jednoga sastavljenog komada od zavjesa, a pedeset pri rubu drugoga. Neka su petlje načinjene jedna spram druge. 6 Onda napravi pedeset kopča od zlata. Zavjese zatim kopčama sastavi jednu s drugom. Tako će Prebivalište biti jedna cjelina.

GDJE su stajali KIPOVI kerubina?
TKO ih je mogao vidit?
KOLIKO puta u godini ih je vidio?

dal piše igdje da je dozvoljena izrada KIPOVA - LJUDIMA?

...
2. Božja Očeva Jahvina Zapovjest
============
IZLAZAK 20,4
NE PRAVI SEBI LIKA NI OBLIČJA BILO ČEGA ŠTO JE
GORE NA NEBU, ILI DOLJE NA ZEMLJI,
ILI U VODAMA POD ZEMLJOM.
.......................
Prvo i Osnovno – NE RADI !!!
-------------------
IZLAZAK 20,5
NE KLANJAJ IM SE NITI IM SLUŽI. Jer ja, JAHVE, Bog tvoj,
Bog sam ljubomoran. Kažnjavam grijeh otaca –
onih koji me mrze - na djeci do trećeg i četvrtog koljena,
.......................
NE KLANJAJ SE NITI SLUŽI
tim slikama, kipovima !!!
Takvi Izrađivači i klanjači MRZE Boga Jedinoga Oca YHVH!
Prijetnja za kršenje je STRAŠNA!
Kažnjavat će ti i djecu do 4. koljena !!!
-------------------
IZLAZAK 20,6
a iskazujem milosrđe tisućama koji me ljube
i VRŠE MOJE ZAPOVIJEDI.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Dal ljubiš Jedinog Boga Oca YHVH?
Dal vršiš 10BZ baš kako su zapisane u Bibliji?
--------------------------
IZAIJA 44,11
GLE, SVI ĆE ŠTOVATELJI LIKOVA BITI OSRAMOĆENI,
IZRAĐIVAČI NJIHOVI VIŠE OD BILO KOGA.
Nek` se saberu svi i pojave:
prepast će se i postidjeti odjednom.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
SVI koji se Klanjaju i Štuju Kipove, Slike,
SVI koji Izrađuju Kipove, Likove, Slike gore navedenih,
bit će osramoćeni i nema im spasa
...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katolički tradicionalisti
PostPostano: 05 lip 2023, 12:42 
Offline

Pridružen/a: 20 ožu 2023, 20:31
Postovi: 157
Zoran Štros je napisao/la:
krstjanin je napisao/la:
Jos jedan dokaz da se ruski starovjerci drze drevnih tradicija.
Naime takozvani "ruski krst" je simbol starovjeraca gdje je precka pod Isusovim nogama ukosena. Oni naime smatraju da je to jedini ispravni nacin prikazivanja kriza jer se jedan razbojnik pokajao.
Ako pogledamo stare prikaze raspeca doista cemo vidjeti da su rani prikazi bili i sa kosom preckom. Kasnije vecinom sa okomitom.

Kapadocija
slika
slika


Visoki Decani
slika

slika

Grci su vjerovatno i to preuzeli od mrskih latina =))

slika

...
2. Božja Očeva Jahvina Zapovjest
============
IZLAZAK 20,4
NE PRAVI SEBI LIKA NI OBLIČJA BILO ČEGA ŠTO JE
GORE NA NEBU, ILI DOLJE NA ZEMLJI,
ILI U VODAMA POD ZEMLJOM.
.......................
Prvo i Osnovno – NE RADI !!!
-------------------
IZLAZAK 20,5
NE KLANJAJ IM SE NITI IM SLUŽI. Jer ja, JAHVE, Bog tvoj,
Bog sam ljubomoran. Kažnjavam grijeh otaca –
onih koji me mrze - na djeci do trećeg i četvrtog koljena,
.......................
NE KLANJAJ SE NITI SLUŽI
tim slikama, kipovima !!!
Takvi Izrađivači i klanjači MRZE Boga Jedinoga Oca YHVH!
Prijetnja za kršenje je STRAŠNA!
Kažnjavat će ti i djecu do 4. koljena !!!
-------------------
IZLAZAK 20,6
a iskazujem milosrđe tisućama koji me ljube
i VRŠE MOJE ZAPOVIJEDI.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Dal ljubiš Jedinog Boga Oca YHVH?
Dal vršiš 10BZ baš kako su zapisane u Bibliji?
--------------------------
IZAIJA 44,11
GLE, SVI ĆE ŠTOVATELJI LIKOVA BITI OSRAMOĆENI,
IZRAĐIVAČI NJIHOVI VIŠE OD BILO KOGA.
Nek` se saberu svi i pojave:
prepast će se i postidjeti odjednom.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
SVI koji se Klanjaju i Štuju Kipove, Slike,
SVI koji Izrađuju Kipove, Likove, Slike gore navedenih,
bit će osramoćeni i nema im spasa
...

...
2.BZ - HEBREJIMA 6,6 - ponovno razapinju Sina
============
Za sve one koji imaju i rade SLIKE i KIPOVE
RAZAPETOGA SINA
od Boga Jedinoga Oca YHVH -
G Yehoshue:
.....................
HEBREJIMA 6,6
pa otpali, nemoguće je opet se obnoviti na obraćenje kad oni sami
PONOVNO RAZAPINJU SINA BOŽJEGA
I RUGLU GA IZVRGAVAJU.
.....................
TKO su ljudi koji razapinju SINA G Yehoshuu?
TO su svi oni koji su OTPALI od istinite vjere!
TI otpali – SINA G Yehoshuu izvrgavaju RUGLU!
-----------------
Slike i Kipovi razapetoga SINA G Yehoshue,
su u KONTRI sa 2. Božjom Očevom YHVH zapovijedi!
---------


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Katolički tradicionalisti
PostPostano: 05 lip 2023, 13:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 11:30
Postovi: 6223
Nek netko makne vise ovu budalu. Unistava mi temu

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 265 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO