HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 23 pro 2024, 10:24.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 8 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Najmanje engleskim govoreći dijelovi svijeta
PostPostano: 02 pro 2023, 21:58 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 16:06
Postovi: 2896
Postoje li značajniji dijelovi svijeta u kojima se engleski nije nametnuo kao lingua franca i u kojima turist ne bi mogao funkcionirati rabeći samo engleski? Koje države imaju najnižu razinu razumijevanja engleskog? U kojim državama engleski nikada nije bio niti je sada obvezan školski predmet? Kada je postao najfrekventniji svjetski jezik i je li to više zbog moći i utjecaja Britanskog Carstva ili zbog moći i utjecaja te filmova i serija iz SAD-a?

Koji važni državnici nisu poznavali engleski? Tito jako slabo, Mesić, Sarkozy... Jesu li sovjetski lideri baratali engleskim?

Na Wikipediji postoji popis zemalja prema postotku stanovništva koji razumije engleski, na temelju raznih manje ili više pouzdanih anketa.

U Latinskoj Americi engleski se rabi malo do nimalo. Za dva mjeseca mog boravka u Meksiku nisam našao gotovo nikoga u središnjem dijelu zemlje koji bi znao. Ne zna jedan od sto ljudi. Ni oni koji rade u turizmu i uslužnim djelatnostima. Čak u SAD-u ima Hispanoamerikanaca koji ignoriraju engleski.

Od Europe jedino u Anconi u Italiji u cijelom gradu nisam našao niti jedan engleski natpis ni govornika. Vjerojatno engleski ne postoji u manje turističkim dijelovima Italije, na Sardiniji npr. Ili u neturističkim dijelovima Španjolske.

U Dubrovniku u kojem su najbrojniji gosti Britanci veća je važnost nego na Malom Lošinju gdje prevladavaju turisti iz Njemačke i Austrije. Ne znam razinu poznavanja u skroz neturističkim krajevima, tipa Baranje.

Gdje sve engleski nije lingua franca? Gdje sve nije prisutan? Unutrašnjost Kine, bivše sovjetske republike, Kavkaz, Latinska Amerika, bivše francuske kolonije u Africi, Italija, Španjolska?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najmanje engleskim govoreći dijelovi svijeta
PostPostano: 02 pro 2023, 22:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 svi 2020, 12:40
Postovi: 4960
Japan izvan Tokija i nekoliko velikih gradova. Južna Koreja izvan Seoula.

Unutar EU bi to vjerojatno bila Mađarska. U Italiji zapravo dobar postotak stanovništva govori engleski, ali ga često ne govore oni koji imaju svakodnevni kontakt sa strancima, pogotovo ako su u državnoj službi (željeznice, trajektne luke i slično). Nisu oni tamo zbog znanja jezika, nego zato što su nečiji.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najmanje engleskim govoreći dijelovi svijeta
PostPostano: 02 pro 2023, 22:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 kol 2020, 12:37
Postovi: 15621
Kina

_________________
Broj učenika u osnovnim školama u USK
2013/2014 - 25,758
2023/2024 - 15,503


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najmanje engleskim govoreći dijelovi svijeta
PostPostano: 08 pro 2023, 00:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 kol 2022, 22:29
Postovi: 1830
Afganistan
Toliko ga ne vole da su ga istjerali vanka


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najmanje engleskim govoreći dijelovi svijeta
PostPostano: 30 lis 2024, 23:51 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 16:06
Postovi: 2896
Upravo boravim u Maroku, pišem iz hotela u Meknesu. Ovdje je francuski broj jedan od europskih jezika, a engleski poznaje mala manjina uglavnom mlađih ljudi. Zapitam se koji je jezik broj dva, francuski ili španjolski? Zašto je naša putovnica ispisana na hrvatskom, engleskom i francuskom? Zašto ne na španjolskom?

Uvjeren sam da je španjolski daleko važniji svjetski jezik od francuskog. Cijela Latinska Amerika se služi španjolskim kao prvim jezikom, a francuski je broj jedan samo u siromašnim zapadnoafričkim zemljama, a ni tamo nije jedini jezik. Rabe se domaći jezici plus francuski, a od juga SAD-a do Ognjene zemlje španjolski je jedini i broj jedan, isključujući Brazil i još par puno manjih zemalja.

Francuski je možda bio jezik diplomacije i lingua franca u Europi prije Drugog svjetskog rata. Britanija je bila neprikosnovena pomorska sila, dominirala dalekim morima, ali na europskom kopnu veću moć i utjecaj je možda posjedovala Francuska. Francuzi su diktirali modu, stilove odijevanja, arhitektonske stilove, stilove u umjetnosti.

Koje strane jezike su poznavali pismeni Hrvati 19. stoljeća? Vjerojatno njemački, mađarski, talijanski, francuski. Teško da je gotovo ijedan poznavao engleski. Engleski je postao najfrekventniji jezik tek u zadnjih par desetljeća. Geografska blizina naroda nema nekog značaja. Neki pitaju kako smo blizu Italije, a ne znamo talijanski. Albanija je jako blizu, Skadar je zračnom crtom bliže Dubrovniku od Splita, pa opet teško da ijedan Hrvat iz Dubrovnika zna ijednu riječ albanskog.

Možda je francuski odabran kao drugi svjetski jezik na putovnici, a ne španjolski, zato što su britansko i francusko kolonijalno carstvo postojali praktično do jučer, a španjolsko se skoro sasvim raspalo još 1820-ih.

Po broju govornika bi zaključio da je španjolski višestruko značajniji od francuskog. Jezici kolonijalnih sila prema broju izvornih govornika.

* španjolski - 486 milijuna
* engleski - 380 milijuna
* portugalski - 236 milijuna
* ruski - 148 milijuna
* turski - 84 milijuna
* njemački - 76 milijuna
* francuski - 74 milijuna
* talijanski - 64 milijuna
* nizozemski - 25 milijuna

* hrvatski - 18 milijuna

Arapski i kineski su više skup različitih jezika nego jedan jedinstven jezik. Sudanac u hostelu u Fesu mi je rekao da je marokanska inačica arapskog (Darija) toliko različita od standardnog arapskog, kakvim se među ostalim zemljama služe i u Sudanu, da on može ubosti samo oko 20%.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najmanje engleskim govoreći dijelovi svijeta
PostPostano: 31 lis 2024, 09:35 
Online
Avatar

Pridružen/a: 26 lis 2022, 12:39
Postovi: 2902
Mnogi dijelovi svijeta su jako slabo engleski govoreći.

Meksiko, ostatak centralne i Južna Amerika, slabo govore engleski.

Tamo gdje su dominantni neki od svjetskih jezika, ili bar jezici kojima govori jako veliki broj ljudi, često imaju slab interes za engleskim, pa i unatoč tome što ga možda i ima u školama.

U takvim zemljama se znanje engleskog često širi i koristi najviše preko IT sektora jer je toliko toga na engleskom, a prijevodi, bar kad je struka u pitanju, su loši ili nepostojani.

Tamo gdje nema ni IT sektora, znači neurbane sredine, čest je slučaj da skoro nitko nezna engleski, pa ni mlađi, koji možda mogu prepoznati par riječi, ali ga ne govore.

_________________
Zabraniti vehabizam. Zabraniti SDA.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najmanje engleskim govoreći dijelovi svijeta
PostPostano: 07 stu 2024, 01:15 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 16:06
Postovi: 2896
Prema Wikipediji, putovnice su izmišljene 1920., a kada su uvedene preporuka je svim zemljama bila izdavati ih na francuskom.

* putovnica na arapskom, engleskom i francuskom: Alžir, Čad, Libanon, Mauretanija, Maroko, Tunis
* engleski, francuski i španjolski: Barbados i SAD (od 1976. putovnica SAD-a je ispisivana na engleskom i francuskom, španjolski dodan krajem 1990-ih)

* Belgija: nizozemski, francuski, njemački, engleski
* BiH: bosanski, srpski, hrvatski, engleski
* Brazil: portugalski, španjolski, engleski, francuski
* UK: engleski i francuski na informativnoj stranici, uz španjolski, velški, irski i škotski gaelski prijevod na dodatnoj stranici
* Cipar: grčki, turski, engleski
* Haiti: francuski i haićanski kreolski, bez engleskog
* Vatikan: latinski, francuski, engleski
* Libija: arapski, engleski nedavno dodan
* Irak: arapski, kurdski, engleski
* Makau: kineski, portugalski, engleski
* Novi Zeland: engleski i maorski, francuski izbačen u korist maorskog
* Norveška: norveški Bokmal, norveški Nynorsk, sjeverni laponski, engleski
* Šri Lanka: singaleški, tamilski, engleski
* Švicarska: njemački, francuski, talijanski, retoromanski, engleski

Kako je SFRJ riješila pitanje postojanja više službenih jezika? Jesu li slovenski, makedonski, albanski i mađarski bili zapostavljeni u korist hrvatskog? Jesu li dokumenti pisani na svim jezicima? Kad bi igrala reprezentacija, je li ikad himna odsvirana na slovenskom ili makedonskom, ili uvijek samo na hrvatskom? Putovnica Kraljevine Jugoslavije nije sadržavala slovenski, nego samo hrvatski i francuski, a makedonski jezik tada nije ni bio standardiziran. Makedonski standardni jezik stvoren je tek 1940-ih.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najmanje engleskim govoreći dijelovi svijeta
PostPostano: 07 stu 2024, 02:01 
Offline

Pridružen/a: 28 svi 2020, 02:28
Postovi: 5609
Lokacija: planina
Švabe


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 8 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO