HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 17 kol 2024, 06:11.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 76 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Ludorije sa Poskoka
PostPostano: 30 svi 2024, 08:44 
Online

Pridružen/a: 02 stu 2009, 22:36
Postovi: 2415
Jes’, poskok kolumnu piše. Ne baš ni blizu neke akademskovisokopolitičke razine.
Poznato svima.

Ipak, zanimljiv je početni rezon.
- Lokalni Suniti širkuju po krčmama: prvo Živković ide, pa Dodik pa Čović…Trojka su želja amera i sl.
- Murphy, Leyen, Englezi, Schmidt… vrljaju: u EU-proces se mora
- HNS: bezalternativno, spemni za EU sve, i sl.
- Sunita nije ni blizu 50% stanovništva, zbog opetovanog i žurnog emigriranja i lažno popisanih stalnih stanovnika…. Tko to javno pred medije i cijeli svijet sa jasnim brojkama ustanovljeno tvrdi?
Paaaa, Jim O’Brien, Escobar…t j Ameri na visokim funkcijama.

Zbog toga tema. Što mislite, ima li ovo smisla? Ili je fantazija konspiracijskih teoreričara?

——
Geopolitička igra oko otcjepljenja RS

U slučaju da Republika Srpska proglasi neovisnost, geopolitičke igre između Rusije i SAD-a na Balkanu mogle bi dosegnuti novi vrhunac. Dok Rusija gotovo sigurno ne bi oklijevala priznati neovisnost RS-a, Sjedinjene Američke Države bi tražile od Zapada da taj prostor proglase dijelom Federacije BiH. Ova strategija mogla bi dovesti do preokreta u političkoj dinamici regije.

Ako bi se RS formalno integrirala u Federaciju BiH, postavilo bi se pitanje koliko bi Srbi iz Srpske time dobili ili izgubili. Ulaskom u sastav Federacije, Srbi bi mogli dobiti ekonomsku stabilnost, političku sigurnost i socijalne beneficije. Federacija BiH već funkcionira kao država sa svim potrebnim institucijama, uključujući ministra vanjskih poslova. No, cijena toga bila bi gubitak autonomije i suočavanje s izazovima očuvanja kulturnog i nacionalnog identiteta.

Brčko distrikt bi se mogao integrirati u kanton RS unutar Federacije, što bi pojednostavilo administrativnu podjelu, ali pitanje je koliko bi to zadovoljilo sve strane. Geopolitičke igre koje bi uslijedile mogle bi dodatno zakomplicirati situaciju. Iz perspektive američke diplomacije, ovakav potez mogao bi predstavljati način smirivanja situacije bez eskalacije sukoba.

Međutim, u stvarnosti Balkana, gdje su političke napetosti često prisutne, ovakav razvoj događaja mogao bi biti samo privremeno rješenje. Ako bi SAD podržale vladu RS-a u egzilu koja bi priznala ingerencije Vladi Federacije BiH, to bi moglo otvoriti put novim političkim aranžmanima i potencijalnim kompromisima. No, ostaje pitanje: bi li se takva vlada mogla održati i koliko bi dugo trajao mir prije nego što se ponovno pojave tenzije?

U konačnici, ulaskom RS-a u sastav Federacije BiH, Srbi bi mogli imati koristi u smislu veće integracije i stabilnosti, ali bi također riskirali gubitak vlastitog političkog identiteta i autonomije. Kako god se situacija razvijala, jasno je da će geopolitičke igre na Balkanu nastaviti oblikovati sudbinu regije, a svaka odluka nosit će sa sobom dugoročne posljedice.

Dakle, dragi čitatelji, pripremite se za još jedno poglavlje u beskonačnoj političkoj drami Balkana. Jer ovdje, gdje je povijest uvijek prisutna, svaki dan donosi novu epizodu koja oblikuje budućnost.

https://poskok.info/geopoliticka-igra-oko-otcjepljenja-rs/

_________________
"Ne funkcionira BiH zato sto je podjeljena, vec je podjeljeljena zato sto ne funkcionira"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ludorije sa Poskoka
PostPostano: 30 svi 2024, 09:00 
Online

Pridružen/a: 02 stu 2009, 22:36
Postovi: 2415
Notes: Naslov teme je promjenjen od strane vlasnika foruma, koji na to naravno imaju pravo.

_________________
"Ne funkcionira BiH zato sto je podjeljena, vec je podjeljeljena zato sto ne funkcionira"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ludorije sa Poskoka
PostPostano: 30 svi 2024, 10:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2012, 23:49
Postovi: 1348
Poskok je napisao/la:
Ulaskom u sastav Federacije, Srbi bi mogli dobiti ekonomsku stabilnost, političku sigurnost i socijalne beneficije.


Netko se ili najeo ludih gljiva ili zivi u 1997oj.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ludorije sa Poskoka
PostPostano: 30 svi 2024, 10:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2023, 11:49
Postovi: 1050
A što ćemo mi u jednom ili drugom slučaju?

_________________
The subtle tongue, the sophist guile, they fail when the broadswords sing;

Rush in and die!, dogs- I was a man before I was a king.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ludorije sa Poskoka
PostPostano: 30 svi 2024, 10:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 19:58
Postovi: 36620
Lokacija: Gl. grad regije
Nisu se najeli ludih gljiva. Svi znamo da je Dodik malo prešao granicu. Sad je samo pitanje kako će ga riješit, ne hoće li.

Ulazak RS-a u Federaciju je jedan od mogućih scenarija.

I moja ideja je bila na tom tragu s tim što bih ja sve Zapadno od Vc u EU protektorat Federaciju a ostalo u Bosnu, državu koja bi bila satelit Srbije poput Crne Gore.

Dok bi Federacija u EU. Na taj način bi i Srbi i Bošnjaci bili zadovoljni.

Inače, prvotna ideja Federacije i jest podrazumijevala priključenje RS-a.

Nažalost, razni bošnjački radikali su to odgodili. Da su imali partnerski odnos prema Srbima i Hrvatima već odavno bi to i bilo.

Svi se mi zgražavamo država kojima su Izetbegovići na čelu. Čak više nego Dodici.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ludorije sa Poskoka
PostPostano: 30 svi 2024, 10:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 19:58
Postovi: 36620
Lokacija: Gl. grad regije
Salivator je napisao/la:
A što ćemo mi u jednom ili drugom slučaju?


Vladat sa svojom trećinom k'o u Brčkom.

U ući express u EU.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ludorije sa Poskoka
PostPostano: 30 svi 2024, 10:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2023, 11:49
Postovi: 1050
Junuz Djipalo je napisao/la:
Salivator je napisao/la:
A što ćemo mi u jednom ili drugom slučaju?


Vladat sa svojom trećinom k'o u Brčkom.

U ući express u EU.


Sve to stoji, samo zaboravljaš da ni jedni ni drugi nisu baš oduševljeni tom idejom.

_________________
The subtle tongue, the sophist guile, they fail when the broadswords sing;

Rush in and die!, dogs- I was a man before I was a king.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ludorije sa Poskoka
PostPostano: 30 svi 2024, 11:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 19:58
Postovi: 36620
Lokacija: Gl. grad regije
Iskreno, ja ne znam kako su Ameri i dosad puštali da ih po milijun Srba i Bošnjaka zajebava. Sad već mislim da im je muka.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ludorije sa Poskoka
PostPostano: 30 svi 2024, 12:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2024, 16:03
Postovi: 904
Lokacija: Gora Romanija
Dodik sutra upućuje sporazum o razdruživanju.
Na to treba odgovorit sporazumom o priključivanju RS-a u Federaciju.
Predlažem demontiranje na 3 dijela:
1. Kanton Banja Luka
2. Kanton Istocna Bosna i Hercegovina.
3.Kanton Brčko
Ostavljam prostora za bolja rijesenja,TK bi mogao biti multietnički kanton pa da Brčko se priproji Tuzlanskom kantonu :yes
A moze i cijela rs kao Kanton 11, al to bi bio vec prevelik kompromis s nase strane.

_________________
K'o da čujem zveket sablje starih ratnika
Opet ječi sa planine vrisak sokola
Nikad ovo biti neće zemlja dušmanska
Odgojila majka Bosna prsa junačka

Bog,Bosna,Bošnjaci.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ludorije sa Poskoka
PostPostano: 30 svi 2024, 12:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 lip 2019, 16:42
Postovi: 2340
Lokacija: Negdi na granici svitova
Nerealno je očekivati integraciju RS u federaciju. A ako bi došlo do toga onda je očito da je Dodik plaćenik. No to se neće dogoditi.

_________________
Za dom spremni


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ludorije sa Poskoka
PostPostano: 30 svi 2024, 12:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 svi 2020, 12:40
Postovi: 4371
Patriota je napisao/la:
Dodik sutra upućuje sporazum o razdruživanju.
Na to treba odgovorit sporazumom o priključivanju RS-a u Federaciju.
Predlažem demontiranje na 3 dijela:
1. Kanton Banja Luka
2. Kanton Istocna Bosna i Hercegovina.
3.Kanton Brčko
Ostavljam prostora za bolja rijesenja,TK bi mogao biti multietnički kanton pa da Brčko se priproji Tuzlanskom kantonu :yes
A moze i cijela rs kao Kanton 11, al to bi bio vec prevelik kompromis s nase strane.


Zašto vi to uopće želite? Umjesto pola vlasti u ovoj sadašnjoj FBiH, imali biste trećinu vlasti u toj uvećanoj FBiH, morali biste tražiti odobrenjei od Dodika i Čovića za svaku promjenu žarulje u ministarstvu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ludorije sa Poskoka
PostPostano: 30 svi 2024, 12:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 lip 2019, 16:42
Postovi: 2340
Lokacija: Negdi na granici svitova
Dr. Van Nostrand je napisao/la:
Patriota je napisao/la:
Dodik sutra upućuje sporazum o razdruživanju.
Na to treba odgovorit sporazumom o priključivanju RS-a u Federaciju.
Predlažem demontiranje na 3 dijela:
1. Kanton Banja Luka
2. Kanton Istocna Bosna i Hercegovina.
3.Kanton Brčko
Ostavljam prostora za bolja rijesenja,TK bi mogao biti multietnički kanton pa da Brčko se priproji Tuzlanskom kantonu :yes
A moze i cijela rs kao Kanton 11, al to bi bio vec prevelik kompromis s nase strane.


Zašto vi to uopće želite? Umjesto pola vlasti u ovoj sadašnjoj FBiH, imali biste trećinu vlasti u toj uvećanoj FBiH, morali biste tražiti odobrenjei od Dodika i Čovića za svaku promjenu žarulje u ministarstvu.


Takav način razmišljanja je racionalan način, naposljetku bi došli do ideje nacionalne države u okviru teritorija koji kontroliraju. No racionalno razmišljanje je protivno islamu, a tek dogovor sa ćafirima. Deveti krug pakla :zubati

_________________
Za dom spremni


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ludorije sa Poskoka
PostPostano: 30 svi 2024, 12:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 11:47
Postovi: 37506
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Junuz Djipalo je napisao/la:
Iskreno, ja ne znam kako su Ameri i dosad puštali da ih po milijun Srba i Bošnjaka zajebava. Sad već mislim da im je muka.


Divide et impera, stara taktika kako kolonije držati uspješno pod svojom vlašću.
Malo nahuškaj Bošnjake na Hrvate, malo na Srbe i sva vlast u rukama hambasade.
U Africi nepismeno stanovništvo se buni protiv kolonijalne vlasti samo kod nas konjušari uvijek idu kod gazde po upute.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ludorije sa Poskoka
PostPostano: 30 svi 2024, 12:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 svi 2020, 12:40
Postovi: 4371
saskia je napisao/la:
Dr. Van Nostrand je napisao/la:

Zašto vi to uopće želite? Umjesto pola vlasti u ovoj sadašnjoj FBiH, imali biste trećinu vlasti u toj uvećanoj FBiH, morali biste tražiti odobrenjei od Dodika i Čovića za svaku promjenu žarulje u ministarstvu.


Takav način razmišljanja je racionalan način, naposljetku bi došli do ideje nacionalne države u okviru teritorija koji kontroliraju. No racionalno razmišljanje je protivno islamu, a tek dogovor sa ćafirima. Deveti krug pakla :zubati
Idemo i korak dalje prema njihovim željama, kako više nema RS, državne institucije se mogu ukinuti, među njima i tročlano predsjedništvo. Predsjednik se bira izravno na izborima, uz glasove dvije kjafirske zajednice prvi predsjednik nove BiH postaje Milorad Dodik.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ludorije sa Poskoka
PostPostano: 30 svi 2024, 12:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 ožu 2021, 16:33
Postovi: 9911
Upozorenja: 1
Pitanje je koliko bi Srbi mogli doprinjeti uspješnom brendu kakav je Federacija.

_________________
Dom svoj čuva Zrinski 115


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ludorije sa Poskoka
PostPostano: 30 svi 2024, 12:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 22:58
Postovi: 21581
Tresla se brda rodio se miš, nikad se ništa mijenjati u BiH neće po pitanju uređenja. Kako je tako je dok ne krene ww3

_________________
#Zoki 2024

Apartmanđije, uhljebi i kradeze = grobari Hrvata


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ludorije sa Poskoka
PostPostano: 30 svi 2024, 12:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 11:47
Postovi: 37506
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Normalno, dokle god je SAD glavni na Balkanu od toga nema ništa.
Ameri su stvorili idealan sustav kako BiH držati pod svojim skrbništvom i učinkovito vladati u njoj.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ludorije sa Poskoka
PostPostano: 30 svi 2024, 13:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 19:58
Postovi: 36620
Lokacija: Gl. grad regije
Vi pričate kao da je BiH zemlja kao Rumunjska a ne zemlja s ukupnim brojem stanovnika kao kvart u Berlinu. K tome vrlo starim.

Dođe vrijeme kad se ne treba više zajebavat sa sitnicama a to BiH sad jest.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ludorije sa Poskoka
PostPostano: 30 svi 2024, 13:23 
Online

Pridružen/a: 02 stu 2009, 22:36
Postovi: 2415
@Junuze

Sitnice kažeš, to veliš da je vrijeme za kraj šibićarenja?!

Kraj šibićarenja kod Sunita je širk.
Pripazi se đina s takvom pričom.

Uozbilji se.

_________________
"Ne funkcionira BiH zato sto je podjeljena, vec je podjeljeljena zato sto ne funkcionira"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ludorije sa Poskoka
PostPostano: 30 svi 2024, 13:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 13:49
Postovi: 9765
Lokacija: Usa
Susnjareve nebuloze i fiks ideje ne bih komentirao.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ludorije sa Poskoka
PostPostano: 30 svi 2024, 13:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 11:47
Postovi: 37506
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Junuz Djipalo je napisao/la:
Vi pričate kao da je BiH zemlja kao Rumunjska a ne zemlja s ukupnim brojem stanovnika kao kvart u Berlinu. K tome vrlo starim.

Dođe vrijeme kad se ne treba više zajebavat sa sitnicama a to BiH sad jest.


Nekad je važan i položaj, zemlja u srcu Europe na granici EU s kojom uvijek mogu ucjenjivati i destabilizirati EU.
Zemlja u kojoj dio stanovništva prihvaća ruski, iranski i arapski utjecaj.
U Rumunjskoj Turska i Iran nemaju utjecaj.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ludorije sa Poskoka
PostPostano: 30 svi 2024, 14:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2020, 19:26
Postovi: 5299
Patriota je napisao/la:
Dodik sutra upućuje sporazum o razdruživanju.
Na to treba odgovorit sporazumom o priključivanju RS-a u Federaciju.
Predlažem demontiranje na 3 dijela:
1. Kanton Banja Luka
2. Kanton Istocna Bosna i Hercegovina.
3.Kanton Brčko
Ostavljam prostora za bolja rijesenja,TK bi mogao biti multietnički kanton pa da Brčko se priproji Tuzlanskom kantonu :yes
A moze i cijela rs kao Kanton 11, al to bi bio vec prevelik kompromis s nase strane.


Otkinućemo vas ponovo i definitivno. Sad je ili mi ili vi, i to je to. Ovaj put ćemo vas deponovati na jug Turske prema graničnom pojasu u Idlibu, na tursko-kurdsku neuralgičnu tačku. Erdogan će nam zauzvrat besplatno izgraditi 160 km autoputa.
Mi nismo klekli kravarima ni 1999. kada su unipolrano žarili i palili gdje su htjeli. Danas taj scenario nema šanse i sa vama ćemo ići do kraja. Uživajte.

_________________
Sponzor lige hokejaških prvaka, brzog klizanja i ostalih zimskih sportova - vaš Gazprom.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ludorije sa Poskoka
PostPostano: 30 svi 2024, 15:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2012, 23:49
Postovi: 1348
Junuz Djipalo je napisao/la:
Nisu se najeli ludih gljiva.

Ja ne znam kako itko sa poslovnom sposobnoscu moze reci tako nesto. Ajde ponovno procitaj recenicu, pa mi pojasni kako bi to RS ulaskom u Federaciju dobila:
- ekonomsku stabilnost - kako? sto bi to RS dobila a da vec nema? pristup zajednickom trzistu bez carina? pristup gomili novca mirovinskih fondova federacije? pristup vreci djeda mraza?
- politicku sigurnost - jel tebi federacija bih izgleda kao funkcionalna tvorevina? boze dragi, junuze, za tebe kao da se posljednjih 25 godina nije dogodilo
- socijalne beneficije - kakve socijalne benficije, u sarajevu ne mogu tv program odrzavati funkcionalnim, gospodarski subjekti u vlasnistvu drzave se raspadaju, cestogradnja ne moze mrdnuti, a ti pricas o socijalnim beneficijama

:facepalm

Umjesto da se ljudi bave konkretnim problemima i okretanju buducnosti, trebali bismo valjda slijediti muslimanske suicidalne snove o 100% bejha.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ludorije sa Poskoka
PostPostano: 30 svi 2024, 15:11 
Online

Pridružen/a: 02 stu 2009, 22:36
Postovi: 2415
alh84001 je napisao/la:
Junuz Djipalo je napisao/la:
Nisu se najeli ludih gljiva.

Ja ne znam kako itko sa poslovnom sposobnoscu moze reci tako nesto. Ajde ponovno procitaj recenicu, pa mi pojasni kako bi to RS ulaskom u Federaciju dobila:
- ekonomsku stabilnost - kako? sto bi to RS dobila a da vec nema? pristup zajednickom trzistu bez carina? pristup gomili novca mirovinskih fondova federacije? pristup vreci djeda mraza?
- politicku sigurnost - jel tebi federacija bih izgleda kao funkcionalna tvorevina? boze dragi, junuze, za tebe kao da se posljednjih 25 godina nije dogodilo
- socijalne beneficije - kakve socijalne benficije, u sarajevu ne mogu tv program odrzavati funkcionalnim, gospodarski subjekti u vlasnistvu drzave se raspadaju, cestogradnja ne moze mrdnuti, a ti pricas o socijalnim beneficijama

:facepalm

Umjesto da se ljudi bave konkretnim problemima i okretanju buducnosti, trebali bismo valjda slijediti muslimanske suicidalne snove o 100% bejha.


:thumbup1

_________________
"Ne funkcionira BiH zato sto je podjeljena, vec je podjeljeljena zato sto ne funkcionira"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ludorije sa Poskoka
PostPostano: 30 svi 2024, 15:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 11:29
Postovi: 72095
Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
Po Washingtonskom sporazumu inače, novo ime za cijelu BiH je trebalo biti “Federacija BiH”.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 76 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO