|
|
Stranica: 24/25.
|
[ 616 post(ov)a ] |
|
| Autor/ica |
Poruka |
|
Eminencija
|
Naslov: Re: Pred-otomanska Bosna Postano: 17 pro 2025, 08:03 |
|
Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02 Postovi: 6658
|
mikimiki971 je napisao/la: Ipak je to sve kasnije datirano. Zašto je kod nas perod od 6 do 10 stoljeća dark age? Kod svih je tako.
_________________ Jedino oružje im je pero, ali su nepismeni.
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Salivator
|
Naslov: Re: Pred-otomanska Bosna Postano: 17 pro 2025, 08:25 |
|
Pridružen/a: 25 pro 2023, 10:49 Postovi: 3528
|
mikimiki971 je napisao/la: Citat: Prezime Smajić jedno je od najčešćih prezimena u Bosni i Hercegovini te predstavlja jedno od najzanimljivijih prezimena u regiji. Prezime Smajić, kao i mnoga druga prezimena, nastalo je u doba kada su ljudi počeli koristiti prezimena kako bi se lakše identificirali i razlikovali jedni od drugih. Prezime Smajić potječe od muškog imena Smaj, a korijen prezimena može se pronaći u turskom jeziku.Smaj je tursko muško ime koje znači "hrabar" ili "junački". Prema nekim izvorima, Smaj je bio ime jednog od osnivača Bosne, a njegovo ime se zadržalo kroz generacije kao prezime. Smajići su bili jedna od najznačajnijih porodica u Bosni u 15. i 16. stoljeću, a njihova uloga u bosanskoj povijesti bila je izuzetno važna.Prezime Smajić danas se najčešće nalazi u Bosni i Hercegovini, ali se može pronaći i u drugim dijelovima Balkana. Smajići su poznati po tome što su vrlo vrijedni i pošteni, a njihova hrabrost i junaštvo su ih činili poštovanim među ljudima. Prezime Smajić predstavlja ponos i dostojanstvo za sve one koji ga nose, a istovremeno simbolizira hrabrost i junaštvo koje su Smajići pokazivali tijekom povijesti. Prezime Smajić u modernoj Hrvatskoj Smajići u Hrvatskoj pretežito su Hrvati, dobrim dijelom iz okolice Osijeka, a često su i Bošnjaci (iz bosanske Posavine). U prošlom stoljeću relativno najviše hrvatskih stanovnika s ovim prezimenom rođeno je u Gradu Splitu i u bosanskoj Posavini (područje Gradačca). U Grajanima u Srednjoj Bosni gotovo svaki stanovnik prezivao se Smajić. Karakteristična imena Dubravka Smajić, Selma Smajić, Božana Smajić, Damir Smajić, Sifet Smajić, Mladen Smajić, Zijad Smajić, Antun Smajić, Fadil Smajić, Adnan Smajić, Vesna Smajić, Zdenko Smajić, Zoran Smajić, Petar Smajić, Muharem Smajić, Hatidža Smajić, Vahid Smajić, Mersudin Smajić, Alem Smajić Prezime Smeagol. 
_________________ Thiel je odselio u Patagoniju. Odselimo Patagoniju!
|
|
| Vrh |
|
 |
|
mikimiki971
|
Naslov: Re: Pred-otomanska Bosna Postano: 17 pro 2025, 12:26 |
|
Pridružen/a: 23 stu 2025, 20:43 Postovi: 473
|
Eminencija je napisao/la: mikimiki971 je napisao/la: Ipak je to sve kasnije datirano. Zašto je kod nas perod od 6 do 10 stoljeća dark age? Kod svih je tako. Ili ne gledamo tako daleko
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Eminencija
|
Naslov: Re: Pred-otomanska Bosna Postano: 17 pro 2025, 17:06 |
|
Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02 Postovi: 6658
|
|
Nije nego je opcenito malo izvora
Opce poznato
_________________ Jedino oružje im je pero, ali su nepismeni.
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Explorer
|
Naslov: Re: Pred-otomanska Bosna Postano: 30 pro 2025, 09:57 |
|
Pridružen/a: 03 pro 2015, 12:54 Postovi: 140
|
mikimiki971 je napisao/la: Citat: Prezime Smajić jedno je od najčešćih prezimena u Bosni i Hercegovini te predstavlja jedno od najzanimljivijih prezimena u regiji. Prezime Smajić, kao i mnoga druga prezimena, nastalo je u doba kada su ljudi počeli koristiti prezimena kako bi se lakše identificirali i razlikovali jedni od drugih. Prezime Smajić potječe od muškog imena Smaj, a korijen prezimena može se pronaći u turskom jeziku.Smaj je tursko muško ime koje znači "hrabar" ili "junački". Prema nekim izvorima, Smaj je bio ime jednog od osnivača Bosne, a njegovo ime se zadržalo kroz generacije kao prezime. Smajići su bili jedna od najznačajnijih porodica u Bosni u 15. i 16. stoljeću, a njihova uloga u bosanskoj povijesti bila je izuzetno važna.Prezime Smajić danas se najčešće nalazi u Bosni i Hercegovini, ali se može pronaći i u drugim dijelovima Balkana. Smajići su poznati po tome što su vrlo vrijedni i pošteni, a njihova hrabrost i junaštvo su ih činili poštovanim među ljudima. Prezime Smajić predstavlja ponos i dostojanstvo za sve one koji ga nose, a istovremeno simbolizira hrabrost i junaštvo koje su Smajići pokazivali tijekom povijesti. Prezime Smajić u modernoj Hrvatskoj Smajići u Hrvatskoj pretežito su Hrvati, dobrim dijelom iz okolice Osijeka, a često su i Bošnjaci (iz bosanske Posavine). U prošlom stoljeću relativno najviše hrvatskih stanovnika s ovim prezimenom rođeno je u Gradu Splitu i u bosanskoj Posavini (područje Gradačca). U Grajanima u Srednjoj Bosni gotovo svaki stanovnik prezivao se Smajić. Karakteristična imena Dubravka Smajić, Selma Smajić, Božana Smajić, Damir Smajić, Sifet Smajić, Mladen Smajić, Zijad Smajić, Antun Smajić, Fadil Smajić, Adnan Smajić, Vesna Smajić, Zdenko Smajić, Zoran Smajić, Petar Smajić, Muharem Smajić, Hatidža Smajić, Vahid Smajić, Mersudin Smajić, Alem Smajić Budalaština. Prezime Smajić je od imena "Smajo", što je skraćeno od Ismail. Koje je arapskog/semitskog porekla, kao i skoro sva muslimanska imena. Nema veze s turskim jezikom, a još manje sa predosmanskom Bosnom. To što ima Hrvata s tim imenom znači da su bili islamizovani u jednom trenutku, pa se kasnije vratili katoličanstvu. Ili ne znači ništa, kao i za mnoga druga hrvatska prezimena.
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Eminencija
|
Naslov: Re: Pred-otomanska Bosna Postano: 18 sij 2026, 21:18 |
|
Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02 Postovi: 6658
|
_________________ Jedino oružje im je pero, ali su nepismeni.
|
|
| Vrh |
|
 |
|
daramo
|
Naslov: Re: Pred-otomanska Bosna Postano: 18 sij 2026, 21:36 |
|
Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47 Postovi: 47299 Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
|
Explorer je napisao/la: mikimiki971 je napisao/la: Prezime Smajić u modernoj Hrvatskoj
Smajići u Hrvatskoj pretežito su Hrvati, dobrim dijelom iz okolice Osijeka, a često su i Bošnjaci (iz bosanske Posavine). U prošlom stoljeću relativno najviše hrvatskih stanovnika s ovim prezimenom rođeno je u Gradu Splitu i u bosanskoj Posavini (područje Gradačca). U Grajanima u Srednjoj Bosni gotovo svaki stanovnik prezivao se Smajić.
Karakteristična imena
Dubravka Smajić, Selma Smajić, Božana Smajić, Damir Smajić, Sifet Smajić, Mladen Smajić, Zijad Smajić, Antun Smajić, Fadil Smajić, Adnan Smajić, Vesna Smajić, Zdenko Smajić, Zoran Smajić, Petar Smajić, Muharem Smajić, Hatidža Smajić, Vahid Smajić, Mersudin Smajić, Alem Smajić
Budalaština. Prezime Smajić je od imena "Smajo", što je skraćeno od Ismail. Koje je arapskog/semitskog porekla, kao i skoro sva muslimanska imena. Nema veze s turskim jezikom, a još manje sa predosmanskom Bosnom. To što ima Hrvata s tim imenom znači da su bili islamizovani u jednom trenutku, pa se kasnije vratili katoličanstvu. Ili ne znači ništa, kao i za mnoga druga hrvatska prezimena. Lol, kako su se mogli vratiti na katoličanstvo kad se to u Osmanskom sultanatu kažnjavalo smrću. I u Hercegovini su kršćani davali muslimanske nadimke pa i Smajo kao neki vid kamuflaže.
_________________ mostarski europski
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Eminencija
|
Naslov: Re: Pred-otomanska Bosna Postano: 19 sij 2026, 21:47 |
|
Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02 Postovi: 6658
|
|
bilo je prelazaka i na katolicanstvo. Neznam di su se dogadjali,imas onog svecenika ljubuskog koji je bio musliman.
_________________ Jedino oružje im je pero, ali su nepismeni.
|
|
| Vrh |
|
 |
|
daramo
|
Naslov: Re: Pred-otomanska Bosna Postano: 19 sij 2026, 21:55 |
|
Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47 Postovi: 47299 Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
|
|
Kakvih prelazaka, u šerijatu se napuštanje islama kažnjavalo smrtnom kaznom. Prelazak je jedino bio moguć kod prebjega ako bi tipa neki musliman prebjegao u Mletačku Republiku ili Monarhiju.
_________________ mostarski europski
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Eminencija
|
Naslov: Re: Pred-otomanska Bosna Postano: 19 sij 2026, 21:59 |
|
Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02 Postovi: 6658
|
|
da nezna di je ovaj promjenio vjeru
_________________ Jedino oružje im je pero, ali su nepismeni.
|
|
| Vrh |
|
 |
|
daramo
|
Naslov: Re: Pred-otomanska Bosna Postano: 19 sij 2026, 22:05 |
|
Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47 Postovi: 47299 Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
|
|
Tek tanzimatom u 19. st. je ukinuta smrtna kazna za napuštanje islama.
_________________ mostarski europski
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Ceha
|
Naslov: Re: Pred-otomanska Bosna Postano: 19 sij 2026, 23:08 |
|
Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12 Postovi: 31973
|
daramo je napisao/la: Lol, kako su se mogli vratiti na katoličanstvo kad se to u Osmanskom sultanatu kažnjavalo smrću. I u Hercegovini su kršćani davali muslimanske nadimke pa i Smajo kao neki vid kamuflaže. Kad je oslobođena Lika, dio lokalnih muslimana se vratio na katoličanstvo.
|
|
| Vrh |
|
 |
|
mikimiki971
|
Naslov: Re: Pred-otomanska Bosna Postano: 19 sij 2026, 23:16 |
|
Pridružen/a: 23 stu 2025, 20:43 Postovi: 473
|
|
| Vrh |
|
 |
|
daramo
|
Naslov: Re: Pred-otomanska Bosna Postano: 19 sij 2026, 23:20 |
|
Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47 Postovi: 47299 Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
|
Ceha je napisao/la: daramo je napisao/la: Lol, kako su se mogli vratiti na katoličanstvo kad se to u Osmanskom sultanatu kažnjavalo smrću. I u Hercegovini su kršćani davali muslimanske nadimke pa i Smajo kao neki vid kamuflaže. Kad je oslobođena Lika, dio lokalnih muslimana se vratio na katoličanstvo. Govorimo o BiH. Tim muslimanima u Lici je ponuđeno da se vrate na katoličanstvo ili napuste Liku. Kao i kasnije muslimanima iz Imotskog koji su preselili u Ljubuški.
_________________ mostarski europski
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Ceha
|
Naslov: Re: Pred-otomanska Bosna Postano: 19 sij 2026, 23:37 |
|
Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12 Postovi: 31973
|
daramo je napisao/la: Ceha je napisao/la: Kad je oslobođena Lika, dio lokalnih muslimana se vratio na katoličanstvo.
Govorimo o BiH. Tim muslimanima u Lici je ponuđeno da se vrate na katoličanstvo ili napuste Liku. Kao i kasnije muslimanima iz Imotskog koji su preselili u Ljubuški. Ok, ovi iz Gradačca su sigurno muslimani, nije tu bilo vraćanja na katoličanstvo.
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Eminencija
|
Naslov: Re: Pred-otomanska Bosna Postano: 25 sij 2026, 23:50 |
|
Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02 Postovi: 6658
|
https://www.youtube.com/watch?v=YnPP3XybzHgEvo doslo je i na dalmatinsku povjest na red rasprava koju ste vodili ovdi o prevodu s grckog ono di se spominje jeli bosna honorion u srbiji ili sta je vec druga tvrdnja bila.
_________________ Jedino oružje im je pero, ali su nepismeni.
|
|
| Vrh |
|
 |
|
mikimiki971
|
Naslov: Re: Pred-otomanska Bosna Postano: 05 vel 2026, 01:02 |
|
Pridružen/a: 23 stu 2025, 20:43 Postovi: 473
|
Citat: Odlomci iz romana “Uhode” Moj gospodaru, zemlja zvana Bosna nesrećna je zemlja koju ne vrijedi osvajati, još manje držati, ali se može podnijeti kao prijateljska. Time nam ne bi smetala, a služila bi bar kao sigurno konačište na prolazu. Ona nije kraljevstvo u našem smislu. Kralj je sprdnja poludivlje baronijade. Gospoda strepe jedan od drugog. Puk fanatično mrzi i kralja i barune. Sa četiri strane, Vama već poznati aspiranti podmeću, izazivaju, napadaju i otimaju. Ovo je zemlja suza, pokolja i užasa. A lica ovog svijeta su mirna, razgovor se vodi sporo i o prošlosti se govori s ponosom, a o budućnosti s nadom. Čudesa! Muškarci su neka mješavina Slavena, Ilira, Kelta i Romana. Kod kuće ne vraćaju mačeve u korice – za pojilo, za ispašu, za prijek pogled, za ružnu riječ. Na evropskim turnirima zadivljuju zdravljem, snagom, elegancijom i ratničkim vještinama. U vlastitim kućama – nehatom, lijenošću, sujetom i prljavštinom. Mahom su patareni. Sloj posvećenih živi isposnički i ispašta za ostale koji uživaju u paganskom komoditetu. Žene su im visoke, ćutljive i teške, bez šarma. Moram priznati da ipak ima nešto privlačno u njihovom mrkom kamenom dostojanstvu. Umiju biti kraljice i sluškinje. U dvor u koji uđu, donesu korist i mir, ali – vedrine nema. Preporučio bih najmlađu Kotromanićku za Vašeg nećaka princa Eduarda. Samo bi njena bosanska ozbiljnost ukrotila njegove žudnje za rasipanjem i orgijama. Neka se Gospod smiluje ovoj zemlji. Dok ona sebe ne nađe, mi u njoj nema bogzna šta da tražimo. Osim gostoprimstva na našim proputovanjima prema Istoku .
…horribile visu… jer ta zemlja Bossina, kao stjecište najogavnijih jeretika, zaslužuje kaznu… Povremeno se okupljaju u šumama, navodno da se mole, a, u stvari, prinose žrtve satani i tada, opsjednuti njime, odaju se bjesnilu i svakojakom razvratu. …se vidi, naši manastiri su… oko njih more mržnje i satanskog mraka… ubistvima, boleštinama, svakojakim inim mukama prorijeđena braća drže se kao odlučni bra… Od danonoćne borbe s nečastivim znanje im je ništavno, ali im je vjerovanje dostojno pohvale. Kao dobri poznavaoci prilika koje su više nego strašne, oni su mišljenja, što i ja potvrđujem, da treba učiniti sljedeće, i to čim prije jer periculum in mora: oružjem preorati ovu zemlju, ence recidentum est, ne pars sincera trakatur, bana sadašnjeg, prevrtljivog i lažljivog, kazniti konačnom kaznom pravde, a gospodu velmože naučiti da kazna božja počinje na zemlji, satanine sinove u kostrijeti koji zavode plebs na put pakla, žive spaliti javno da bi se zavedenima i oholima dostojno pokazala… ecclesiasticum, a učiniti to brevi manu… Cloacas Augiae purgare, debellare superbos… tako in saecula saeculorum učiniti ovu zemlju privrženom svetoj Matici, a rezultati će opravdati strogost. …sveti pohod sa sjevera i zapada, pod uslovom da se predaja ne prima. Budimu čim prije zapovijediti, a zatim… in maiorem Dei gloriam…
|
|
| Vrh |
|
 |
|
mikimiki971
|
Naslov: Re: Pred-otomanska Bosna Postano: 07 vel 2026, 00:54 |
|
Pridružen/a: 23 stu 2025, 20:43 Postovi: 473
|
Vrutci - Ilidža Citat: Ovo područje je značajno arheološko nalazište. Na ovom lokalitetu je u drugoj polovini 9. ili u prvim desetljećima 10. stoljeća podignuta crkva posvećena svetom Stjepanu Prvomučeniku. Građevina je predromanička, a datiranje je izvršeno prema nalazima dijelova crkvenog namještaja. Posjed je zajedno sa podignutom crkvom darovan bosanskom biskupu prilikom osnivanja Biskupije u drugoj polovini 11. stoljeća. Crkva se spominje u povelji Bele IV iz 1244. godine. Tokom stoljeća je jednom pregrađivana, a srušena početkom 14. stoljeća. U njenim ruševinama i oko njih formirana je nekropola od oko 80 stećaka. Znači Katoličanstvo je propalo u Bosni i to sasvim sigurno u 12. stoljeću
|
|
| Vrh |
|
 |
|
daramo
|
Naslov: Re: Pred-otomanska Bosna Postano: 07 vel 2026, 09:38 |
|
Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47 Postovi: 47299 Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
|
|
Toliko propalo da su samo franjevci izgradili 35 samostana.
_________________ mostarski europski
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Noname01
|
Naslov: Re: Pred-otomanska Bosna Postano: 07 vel 2026, 13:05 |
|
Pridružen/a: 21 lip 2023, 13:22 Postovi: 6574
|
mikimiki971 je napisao/la: Vrutci - Ilidža Citat: Ovo područje je značajno arheološko nalazište. Na ovom lokalitetu je u drugoj polovini 9. ili u prvim desetljećima 10. stoljeća podignuta crkva posvećena svetom Stjepanu Prvomučeniku. Građevina je predromanička, a datiranje je izvršeno prema nalazima dijelova crkvenog namještaja. Posjed je zajedno sa podignutom crkvom darovan bosanskom biskupu prilikom osnivanja Biskupije u drugoj polovini 11. stoljeća. Crkva se spominje u povelji Bele IV iz 1244. godine. Tokom stoljeća je jednom pregrađivana, a srušena početkom 14. stoljeća. U njenim ruševinama i oko njih formirana je nekropola od oko 80 stećaka. Znači Katoličanstvo je propalo u Bosni i to sasvim sigurno u 12. stoljeću Ima li kakav ostatak munare? Sad će zidar Haso nadozidat par redova pokraj bude li potrebe. Malo knjigu u ruke pa da prvo naučiš ovo "predromanička".
|
|
| Vrh |
|
 |
|
mikimiki971
|
Naslov: Re: Pred-otomanska Bosna Postano: 07 vel 2026, 15:51 |
|
Pridružen/a: 23 stu 2025, 20:43 Postovi: 473
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Noname01
|
Naslov: Re: Pred-otomanska Bosna Postano: 07 vel 2026, 15:55 |
|
Pridružen/a: 21 lip 2023, 13:22 Postovi: 6574
|
mikimiki971 je napisao/la: Ne razvodnjavaj. Crkva udaljena od Vrutaka nekih sedam kilometara. Rogačići pripadaju MZ Blažuj ali su van naselja iznad mostarskog raskrižja. Moguca rekonstrukcija Crkve u naselju Rogacici, Blazuj https://www.reddit.com/r/bihstorija/com ... _rogacici/Moguće su rekonstrukcije i ostalih crkvi, ali onda idu džamije i munare pod oblake. 
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Ateist
|
Naslov: Re: Pred-otomanska Bosna Postano: 03 svi 2026, 19:22 |
|
Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06 Postovi: 3209
|
|
Kratko pitanje. Novobošnjački nacionalisti mi često, na društvenim mrežama, pišu kako su veliki dijelovi Dalmacije pripadali srednjovjekovnoj Bosni. Koliko ima istine u tome? Jesu li otoci Brač, Hvar i Korčula bili u sastavu Tvrtkove Bosne? Bihać u srednjem vijeku nikad nije bio ni blizu bosanske granice, a Hvar bio Bosna. Zvuči nestvarno.
_________________ https://m.youtube.com/channel/UCbUH4gQqQ2Cv8Jrl2ECct3A
https://www.instagram.com/josipcurlin
https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Suradnik:August_Dominus
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Eminencija
|
Naslov: Re: Pred-otomanska Bosna Postano: 03 svi 2026, 19:30 |
|
Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02 Postovi: 6658
|
|
Ljudi su kreteni i neshvacaju srednji vijek. Nista nije bilo dio nicega sve zemlje tada su bile privatno vlasnistvo dinastija a stanovnici podstanari koje su vladari kamatarili.
Nekad je bosnu i dalmaciju kamatario subic nekad kotromanic i jedno i drugo.Niti je bosna dio dalmacije niti dalmacija dio bosne.Jedino kad je bosna dio necega je kad imas hrvatsku i dalmaciju ili rimsku dalmaciju ona je do save ali tada je bosna samo rijeka i mozda suma.
Znaci njima samo treba rec da je tvrtko vladao dalmacijom kao i bosnom ali tvrtko je Pavle Subic s Temua XD
_________________ Jedino oružje im je pero, ali su nepismeni.
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Jean Luc Picard
|
Naslov: Re: Pred-otomanska Bosna Postano: 03 svi 2026, 20:04 |
|
Pridružen/a: 31 kol 2021, 12:35 Postovi: 480
|
Ateist je napisao/la: Kratko pitanje. Novobošnjački nacionalisti mi često, na društvenim mrežama, pišu kako su veliki dijelovi Dalmacije pripadali srednjovjekovnoj Bosni. Koliko ima istine u tome? Jesu li otoci Brač, Hvar i Korčula bili u sastavu Tvrtkove Bosne? Bihać u srednjem vijeku nikad nije bio ni blizu bosanske granice, a Hvar bio Bosna. Zvuči nestvarno. Srednjevjekovne države nisu bile isto što i moderne države, a nacije u modernom smislu nisu postojale, tad je bila bitnija lojalnost lokalnom feudalcu i gradu/selu, mitomani projiciraju koncept modernih država i nacija u srednji vijek i misle da je tako bilo oduvijek, a nije. Srednjevjekovni Bošnjani nisu isto što i moderni BIH muslimani i između njih i predosmanske Bosne nema niakvog kontinuiteta.
|
|
| Vrh |
|
 |
Online |
Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju. |
|
Ne možeš započinjati nove teme. Ne možeš odgovarati na postove. Ne možeš uređivati svoje postove. Ne možeš izbrisati svoje postove. Ne možeš postati privitke.
|
|
|