HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 10:22.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 146 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Banja Luka - povijest
PostPostano: 03 ruj 2010, 18:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 pro 2009, 22:19
Postovi: 1069
Lokacija: Rekoše nam "u banani"! Do kad, vidit ćemo!
pohana jetrica je napisao/la:
Dobro starac šta odmah zijevaš, vidim da si zapjenio pa rekoh da te malo podsjetim na naše Banjalučanke :D


Aga ... ne trolaj. :001_smile

_________________
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Banja Luka - povijest
PostPostano: 03 ruj 2010, 18:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 srp 2010, 18:07
Postovi: 1173
Lokacija: FreeSrpska
G. Hadeka, pogledajte svoje upise pa onda meni recite nešto.
Ok, dosta je bilo. Slažete li se :001_rolleyes

_________________
Viva il separatismo revoluzionarioslika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Banja Luka - povijest
PostPostano: 03 ruj 2010, 19:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 pro 2009, 22:19
Postovi: 1069
Lokacija: Rekoše nam "u banani"! Do kad, vidit ćemo!
pohana jetrica je napisao/la:
G. Hadeka, pogledajte svoje upise pa onda meni recite nešto.
Ok, dosta je bilo. Slažete li se :001_rolleyes


Aga, bolan ne bio ... sve što sam pis'o je povistno utemeljeno, pa čak i ples vašeg SKUD Prosvjeta.

Ajd u zdravlje!

P.S. Jesu li ti stari nick banirali, pa da pišeš pod Đigerašom??

_________________
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Banja Luka - povijest
PostPostano: 03 ruj 2010, 19:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 srp 2010, 18:07
Postovi: 1173
Lokacija: FreeSrpska
Hadeka je napisao/la:

P.S. Jesu li ti stari nick banirali, pa da pišeš pod Đigerašom??

Da.
U međuvremu sam bio i "pečena paprika", "kuhani krumpir", "drhtava hladetina", "špinjetak".. i još par nikova, ne mogu ih se sjetiti. Dobar je forum i zato mu se vraćam :rolleyes


Uzdravlje g. Hadeka :zivili :D

_________________
Viva il separatismo revoluzionarioslika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Banja Luka - povijest
PostPostano: 03 ruj 2010, 19:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 pro 2009, 22:19
Postovi: 1069
Lokacija: Rekoše nam "u banani"! Do kad, vidit ćemo!
pohana jetrica je napisao/la:
Hadeka je napisao/la:

P.S. Jesu li ti stari nick banirali, pa da pišeš pod Đigerašom??

Da.
U međuvremu sam bio i "pečena paprika", "kuhani krumpir", "drhtava hladetina", "špinjetak".. i još par nikova, ne mogu ih se sjetiti. Dobar je forum i zato mu se vraćam :rolleyes


Uzdravlje g. Hadeka :zivili :D


:D

Vidimo se .. Bog!

_________________
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Banja Luka - povijest
PostPostano: 08 ruj 2010, 13:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Spomen na exodus Hrvata iz BiH u Davor

http://www.hercegbosna.org/vijesti/hrvatska/spomen-na-exodus-hrvata-iz-bih-u-davor-1883.html

Citat:
Misa i molitva zahvale Bogu za darovanu slobodu služit će se u srijedu, 8 rujna u župnoj crkvi u 11 sati

I ove će se godine župa Davor prisjetiti 1995. godine i tragičnog prijelaza Hrvata iz Bosne i Hercegovine preko Save u Davor. Misa i molitva zahvale Bogu za darovanu slobodu služit će se u srijedu, 8 rujna u župnoj crkvi Sv. Jurja i Marije Kraljice u Davoru s početkom u 11 sati

Prije petnaest godina je, na prijelazu Save kod Davora spas našlo 25.000 prognanih ljudi iz BIH, najviše iz Banjolučke biskupije.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Banja Luka - povijest
PostPostano: 15 vel 2011, 01:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
jos da se poklone Hrvoju na kastelu i kotoru bilo bi lepo....malo zahvalnosti nebi skodilo

u centru se pravi lepa katolicka crkva

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Banja Luka - povijest
PostPostano: 19 srp 2011, 15:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 svi 2009, 21:14
Postovi: 16
Lokacija: Slavonija
Vrlo lijep grad, začuđujuće divan, kako li se samo trude urediti ga i prikriti nešto što se prikriti ne da..... , no prava slika republike mrske ne nalazi se u Banjoj Luci, nego u selima kojima su imena promijenjena, gdje ćirilice nije bilo, a sad se vidi svuda, sve će to doći na svoje, kako je ono vidoviti srbin rekao, svi srbi u bosni moći će stati pod jednu šljivu!

_________________
Onu istu našu, košulju pripremi,
na tavan je stavi, za mene je spremi,
bit' će ona opet i sinu po mjeri,
kao što je bila mom djedu i meni!

....Bog je s nama, Bog nas prati, HERCEGOVCI SMO HRVATI!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Banja Luka - povijest
PostPostano: 19 srp 2011, 16:16 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2010, 07:22
Postovi: 4662
Hercegovkica je napisao/la:
Vrlo lijep grad, začuđujuće divan, kako li se samo trude urediti ga i prikriti nešto što se prikriti ne da..... , no prava slika republike mrske ne nalazi se u Banjoj Luci, nego u selima kojima su imena promijenjena, gdje ćirilice nije bilo, a sad se vidi svuda, sve će to doći na svoje, kako je ono vidoviti srbin rekao, svi srbi u bosni moći će stati pod jednu šljivu!

Nisu samo imena sela promjenjena,nego i imena gradskih naselja,npr.Mejdan(Obilicevo),Gornji seher(Srpske toplice),Budzak(Lazarevo)...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Banja Luka - povijest
PostPostano: 24 srp 2011, 14:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Hercegovkica je napisao/la:
Vrlo lijep grad, začuđujuće divan, kako li se samo trude urediti ga i prikriti nešto što se prikriti ne da..... , no prava slika republike mrske ne nalazi se u Banjoj Luci, nego u selima kojima su imena promijenjena, gdje ćirilice nije bilo, a sad se vidi svuda, sve će to doći na svoje, kako je ono vidoviti srbin rekao, svi srbi u bosni moći će stati pod jednu šljivu!


Malo si van toka događanja, BL je postala avangarda :zubati

Sa obzirom na početne pozicije, ako Srbi stanu pod šljivu, onda će nažalost i Hrvati BiH stati pod maslačak...ali da ne skrećemo previše sa teme.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Banja Luka - povijest
PostPostano: 30 srp 2011, 11:18 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2010, 07:22
Postovi: 4662
U Banja luci je od ukupno 466 ulica poslije rata promijenjeno ime kod 277 ulica.

Danas 333 ulice nose imena Srba,3 ulice nose imena Bosnjaka,a ostale nose imena ostalih naroda.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Banja Luka - povijest
PostPostano: 29 srp 2012, 23:30 
Offline

Pridružen/a: 11 srp 2012, 14:57
Postovi: 2
šta god govorili srbi nemaju budućnost u bih jer imaju negativan prirodni priraštaj godinama a time se još dodaje odseljenje mladih u inozemstvo pa ko će za 10 20 godina rađat djecu ako mladih nema bit će duplo manje rođenih ako ne i još manje sada imaju rođenih oko 9000 mislim zato nema brige možemo slavit :smajl007 :smajl010 :smajl015 :HercegBosanac :hrvatinic


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Banja Luka - povijest
PostPostano: 29 srp 2012, 23:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Mujaga, ne tako.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Banja Luka - povijest
PostPostano: 03 svi 2013, 17:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68202
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Etnička kompozicija

Ethnic composition of settlements in Banja Luka municipality 1991. Serbs (red), Croats (blue), Muslims (green), Yugoslavs (purple), others (yellow), uninhabited (black).
slika

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Banja Luka - povijest
PostPostano: 03 svi 2013, 18:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
Sastav, kompozicija je nešto drugo :zubati

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Banja Luka - povijest
PostPostano: 27 pro 2013, 16:30 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
BANJA LUKA GLAVNI GRAD NDH

Budući da se Banja Luka našla u prostornom središtu NDH, iznesena je ideja da ona postane prijestolnicom države. U njoj je već bilo sjedište potpredsjednika hrvatske državne vlade. Projekt Banje Luke kao glavnoga grada NDH prihvatili su i geografi, argumentirajući da je grad samim smještajem u "gotovo idealnom središtu" države, unaprijed predodređen "za važne zadaće i veliku ulogu u okviru hrvatskih zemalja". U travnju 1942. tisak prenosi izjavu N. Peršića da "svi znaci pokazuju" da će Banja Luka "u najskorije vrijeme u državnoj upravi i sudstvu zadobiti kud i kamo veće značenje". (N. PERŠIĆ, "Banja Luka u prošlosti i sadašnjosti", Spremnost, 7. travnja 1942.) U istom tonu o Banjoj Luci piše se tijekom kolovoza, primjerice, u Hrvatskom narodu može se pročitati sljedeće: "Banja Luka grad na zelenom brzom Vrbasu, bosanska kasaba i europski velegrad. Iztok koji nestaje i budućnost koja dolazi. Banja Luka je budući glavni grad Nezavisne Države Hrvatske." (Hrvatski narod, 22. kolovoza 1942.)

Ideja o premještanju državne uprave u Banju Luku nije bila strana ni Paveliću, možda bi tako izbjegao pritisku talijanskih predstavnika u Zagrebu. Njemački poslanik Siegfried Kasche stekao je utisak da Pavelić nije doživljavao Zagreb kao urbanu i gospodarsku jezgru države: "Pavelićeva misao bila je da se kasnije glavni grad premjesti u Banju Luku, dakle u srce zemlje. Moj utisak je bio da mu Zagreb kao glavni grad iz austro-ugarskog vremena ne odgovara za tu svrhu u NDH. Privrednom značaju grada nije u tom pogledu pridavao osobitu važnost". (HDA-1561 RSUP SDS 013.14: Siegfried Kasche, Utisci o Poglavniku dr. Anti Paveliću.) Za Banju Luku bio je osobito Ademaga Mešić koji je 1942. izjavio da "prijestolnica ne može biti na periferiji", a Banja Luka se nalazi u centru NDH pa u tom gradu treba "uspostaviti političku vlast". On je zaključio da je Pavelić "velik u svemu", pa tako i u pitanju glavnoga grada, premda bi, po Mešiću, Zagreb i dalje ostao "kulturni i privredni centar" Hrvata. (HDA-211, HDS NDH: Zapisnik 78. sjednice Odbora za rizničarske poslove 20. kolovoza 1942.) Plan o premještanju prijestolnice u Banju Luku Pavelić je smatrao "Zukunftmuzik", kako je u kolovozu 1941. kazao bugarskom poslaniku Mečkarovu. (M. TODORAKOVA (priredila), Bulgarija i Nezavisimata Hrvatska Država..., 46., Izvješće J. Mečkarova Ivanu Popovu o muslimanskom stanovništvu u NDH, Zagreb, 15. kolovoza 1941.)

* izvor: Nada Kisić Kolanović - Muslimani i hrvatski nacionalizam


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Banja Luka - povijest
PostPostano: 17 stu 2017, 14:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68202
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Na vrhuncu utjecaja, 1910. godine kada je poglavar samostana bio Dominique Assfalg, Trapisticki samostan u Banja Luci imao je 219 redovnika trapista, velikim dijelom stranaca, i to obrazovanih.

https://en.wikipedia.org/wiki/Mariaster ... Banja_Luka

Nije ni cudno da su ostavili veliki utjecaj na grad, posebno ranu industrijalizaciju.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Banja Luka - povijest
PostPostano: 18 svi 2018, 18:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Ulomak iz zapisa samostana Marija zvijezda

Kad sam u proljeće AD 1869. stigao u ovaj kraj, zamijetih nešto što nigdje i nikad vidio nisam. Ovdje, naime, svi piju, što je zapravo najblaži izraz za uživanje u rakiji, što se ogleda u cjelodnevnom napajanju tim vražjim eliksirom. Piju Turci, piju kmetovi, piju i katolici i pravoslavni podjednako revnosno, a vidjeh i svećenike (od sve tri vjere – neka im Bog oprosti!) kako im nije mrsko to smeće. Svima su od rakije lica zemljane boje, oči se jedva naziru kroz nabubrele kapke, i gotovo da ne možeš sresti čovjeka koji ide pravo, a da ne tetura. Turci – begovi još i nekako (oni i ne hodaju nego jašu na konjima), ali nadničari mogu raditi najviše sat-dva, a onda se svale u jarak (ako ga kopaju).

Ili, nakon sudaranja sa stablima koja su kanili posjeći, naprosto zamru od rakije.

Muka je to velika jer ovdje šljive uzgajaju isključivo da bi od njih destilirali rakiju. Pa da bar to čine na način kako se to u svijetu radi. Ovdje su, naime, u stanju iz deset kilograma prevrelog voća izvući dvadeset litara otrova koga niko živ i nigdje u svijetu okusio ne bi. A ovi ga piju umjesto vode, jer kažu – od vode obole bubrezi, ispadaju zubi, napada kostobolja.

Vidjevši tu muku i propast, odlučim podučiti bijednike da se šljive mogu sušiti, pa u zimi, okrepljujući i hranljivi kompot od njih praviti. Trapisti oduvijek suše voće pa ponudili seljacima da ga kušaju. I bijahu zadivljeni. Da bih im nekako šljive uskratio, lani sam s ostalom braćom sagradio sušionicu. Onda sam ponudio dobru cijenu i otkupljivao to voće, punio sušnicu, a pred prošli Božić, besplatno, raji i kmetovima, bez razlike vjere, to sušeno voće dijelio. Vjerovao sam da će im se oči otvoriti: uzeli su novce (a ostali bez šljiva) i onda te šljive sušene dobili. Bilo je očekivati da će ove godine i sami početi šljive sušiti jer sam razglasio da ću sve viškove otkupiti.

Niko sretniji od mene kada sam prošloga oktobra i novembra zaključio da se šljiva destilira tek na dva-tri mjesta u cijelome kraju. Jer ovi jadnici su gotovo cijeli urod prodali za našu sušnicu. Minula je Nova godina, stigao januar, snijeg je cijeli kraj gotovo zatrpao, tek smo put do samostana uspjeli malo prokrčiti. A onda se moja zamisao srušila, a bolje bi bilo, neka mi Svevišnji oprosti, da su se nebesa provalila i još jedan opći potop nastao! Hulio sam u sebi, a sada nastavljam perom. Da skratim: jednoga dana dolazi samostanu brojno izaslanstvo. I nose darove. Neko mlijeko, neko kolcu, tjeraju i nekoliko ovčica, napiti li svježe ispečenih ogromnih kruhova, i svi pjevaju (bolje je kazati – zavijaju kao vukovi) i, dragi moj brate u Kristu Ivane – svi pijani da ne mogu pijaniji biti!

Sklopljenih ruku zaustih se obratiti Svevišnjem, no najstariji među zabludjelima pristupi s nakanom da mi ruku poljubi, ali se onako pijan nosom svali u snijeg. Prignuh se da ga podignem, no on se izvali, i blaženog izraza otpoče govoriti: “Neka Bog blagoslovi pater Vranju i sve patere, i ovaj samostan, i sve trapiste koliko god i gdje god ih ima! Dok vi, sveti oci, ne dođoste, mi smo, bijedni, ujesen rakiju pekli, popili bi je do iza Božića, a onda cijelu zimu suha grla tugovali. Kad ste nas prosvijetlili da se šljiva sušiti može, nama su se Nebesa otvorila. Neka vam Bog da zdravlja i veselja, jer sada, i u pola zime, mi rakiju od suhih šljiva peći moremo! I bolja je, oče duovniče, od one sirove, jesenske. Ilija dodaj-de našem premilostivom i učevnom pater Vranji plošku da se i on pričesti ovom blagoslovljenom mučenicom od njegovih suhih šljiva!”

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Banja Luka - povijest
PostPostano: 17 srp 2018, 21:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68202
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
:D :D :D

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Banja Luka - povijest
PostPostano: 17 srp 2018, 21:47 
Offline

Pridružen/a: 03 sij 2012, 23:08
Postovi: 4974
Legendarno, vrazji eliksir :D :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Banja Luka - povijest
PostPostano: 19 lip 2019, 07:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68202
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
https://www.nedjelja.ba/hr/kultura/foto ... CVuTngMswo

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 146 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO