HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 09:23.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1426 post(ov)a ] 
Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 58  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Socijalna situacija u Federaciji
PostPostano: 03 stu 2011, 12:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Još od srednje škole Samira Bečić je na dijalizi. Mladost uglavnom provodi na klinikama. Prva neuspjela transplantacija bubrega obavljena je 1999. godine u Indiji. Odmah nakon povratak u Tuzlu počeli su problemi. Čak je dobila i sepsu. Šest godina je čekala na novu šansu u Beču. Majka joj je bila donor bubrega. Deseti dan je došlo do odbacivanja organa. Dvostruko odbacivanje ostavilo je teške posljedice na Samirino zdravlje. Više mjeseci bila je nepokretna. Oštećen joj je i sluh. Samiri Bečić ostaje vjera da će dobri ljudi još jednom pomoći, da ode u Beč, na treću transplantaciju bubrega, za koju joj je potrebno između 20 000 EUR i 60 000 EUR, u zavisnosti od evenualnih komplikacija. Samira je na listi čanja za kadaverični bubreg od 2006.godine u klinici AKH u Beču.
Do sada je prikupljeno oko 13.000 EUR.

http://dobro.ba/?p=4021

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Socijalna situacija u Federaciji
PostPostano: 03 stu 2011, 12:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Beba Sarah Skopak je rođena sa više urođenih mana koje se, po preporukama naših ljekara, operativno mogu uspješno tretirati samo van BiH (dijagnoza: Oromandibular-limb Hypogenesis sprectrum, a po kliničkoj slici postoje preklapanja i sa Moebius sindromom ).
Operacije će se obaviti u Klinici Bogenhausen u Minhenu, Njemačka. Šef ove klinike je Prof.Dr. med. univ. Milomir Ninković koji je prilikom boravka u Sarajevu pregledao Sarah i roditeljima dao smjernice u pogledu daljeg poduzimanja radnji po osnovu djevojčicinog medicinskog tretmana. U planu je provođenje dva operativna zahvata - jedan na šakama a drugi se odnosi na presađivanje nerava u cilju stavljanja u funkciju mimičnosti lica i treptaja očiju.

Porodica još nije dobila predračun od klinike, ali se ukupni troškovi procjenjuju na oko 48 000 EUR (troškovi liječenja se procjenjuju na 40 000 - 45 000 EUR, dodatno, za troškove smještaja u toku 2 mjeseca je potrebno dodatnih 2000-3000 EUR).

http://dobro.ba/?p=4055

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Socijalna situacija u Federaciji
PostPostano: 03 stu 2011, 12:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Strane investicije u državama zapadnog Balkana u 2010. godini

- Albanija, 827,4 milijuna €
- Srbija, negdje ispred Albanije, Bošnjacima muka to i napisati na stranici.
- Hrvatska, 227 milijuna €
- Bosna i Hercegovina, 48 milijuna €

http://www.bh-news.com/ba/vijest_det.php?vid=14980&r=2

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Socijalna situacija u Federaciji
PostPostano: 04 stu 2011, 12:56 
Offline

Pridružen/a: 19 ruj 2009, 11:35
Postovi: 3997
BBC je napisao/la:
Strane investicije u državama zapadnog Balkana u 2010. godini

- Albanija, 827,4 milijuna €
- Srbija, negdje ispred Albanije, Bošnjacima muka to i napisati na stranici.
- Hrvatska, 227 milijuna €
- Bosna i Hercegovina, 48 milijuna €

http://www.bh-news.com/ba/vijest_det.php?vid=14980&r=2


:smijeh

Toliko o tebi i pojmu o bilo cemu u BiH :evotigana

358,7 mil. eura (2010) jos jednom :evotigana :evotigana I da naglasim da je od toga 80% investirano u FBiH :crying


TUKAC :bih

_________________
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Socijalna situacija u Federaciji
PostPostano: 04 stu 2011, 12:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Misliš proračun ?

Dobio si gore link sa vaše bošnjačke stranice. Ta tvoja tvrdnja bez linka vrijedi koliko i lanjski snijeg.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Socijalna situacija u Federaciji
PostPostano: 04 stu 2011, 13:02 
Offline

Pridružen/a: 19 ruj 2009, 11:35
Postovi: 3997
BBC je napisao/la:
Misliš proračun ?

Dobio si gore link sa vaše bošnjačke stranice. Ta tvoja tvrdnja bez linka vrijedi koliko i lanjski snijeg.


idi na stranicu centralne banke BiH pa saberi...cuj 48mil. =)) prije 5 godina bilo preko milijardu a sad 48mil. ne kaki.

_________________
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Socijalna situacija u Federaciji
PostPostano: 04 stu 2011, 13:05 
Offline

Pridružen/a: 19 ruj 2009, 11:35
Postovi: 3997
BBC je napisao/la:
Misliš proračun ?

Dobio si gore link sa vaše bošnjačke stranice. Ta tvoja tvrdnja bez linka vrijedi koliko i lanjski snijeg.


Evo ti bre srpski tekst ako nevjerujes meni za ovu godinu (a bice i vise nego sto ovdje pise).

Citat:
U 2011. strane investicije u BIH do 750 miliona evra


Citat:

_________________
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Socijalna situacija u Federaciji
PostPostano: 04 stu 2011, 13:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Krkane, "očekuje". Očekivali ste vi i Vladu BiH pa je još nema.
I gore sam stavio podatke CB BiH, 48 milijuna € za 2010 godinu. Užas loše investicije.

A ti daj link za 2011 godinu.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Socijalna situacija u Federaciji
PostPostano: 04 stu 2011, 13:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Koliko od tih investicija (ni)je povezano sa S. Arabijom?

Inače, za koju stranu investiciju znate a da je stvoreno neko novo poduzeće koje je zaposlilo ljude?

Sve neko presipanje iz šupljeg u prazno uz zarade austrijskih banaka... :D

Ili je iskorištavanje energetike gdje se daju resursi budzašto jer se nema tehnologija, ili je privatizacija po bagateli, ili je izgradnja infrastrukture koju će i unuci otplaćivat uz zaradu austrijskih banaka, naravno.

Toliko o strancima...

Opet ona Bobovčeva: Nismo ništa imali a onda dođoše stranci i uzeše nam sve... :zubati

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Socijalna situacija u Federaciji
PostPostano: 04 stu 2011, 13:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Ništa iz S. Arabije. Ili bar beznačajno za statistiku. Ne znam jesu li džamije investicije.

U pogledu geografskog rasporeda priliva ulaganja zabilježena je značajna promjena u odnosu na prethodne godine, jer je najviše ulaganja bilo iz Švicarske (98 miliona KM), Njemačke (54 miliona KM) i Turske (37 miliona KM). Istovremeno je kod nekih zamalja koje su bile veliki ulagači u ranijim godinama u 2010. zabilježeno smanjenje investicija. To su Slovenija (-41 milion KM), Rusija (-25 miliona KM) i Austrija (-7 miliona KM).

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Socijalna situacija u Federaciji
PostPostano: 04 stu 2011, 13:27 
Offline

Pridružen/a: 19 ruj 2009, 11:35
Postovi: 3997
BBC je napisao/la:
Krkane, "očekuje". Očekivali ste vi i Vladu BiH pa je još nema.
I gore sam stavio podatke CB BiH, 48 milijuna € za 2010 godinu. Užas loše investicije.

A ti daj link za 2011 godinu.


:sega

Ne znas citati... :klanjam

_________________
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Socijalna situacija u Federaciji
PostPostano: 04 stu 2011, 13:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Srpski tekst 5 puta piše "očekuje se". Tako i ja od tebe očekujem link pa ga nema. Zašto nema ? Vjerojatno zato što CB pravi raport za 2011 u prvom kvartalu 2012-e.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Socijalna situacija u Federaciji
PostPostano: 04 stu 2011, 22:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 ruj 2011, 23:44
Postovi: 212
seljacima valjda dobro ide, kilogram ovčijeg sira je 10 kmova. ok, ono što valja smije i imat cijenu. ali 10 maraka?

_________________
Old Fridolin: Ali minimalno, da imamo pravo birati svoje kandidate mi sami.
BORG Pakšu Bosnensis: Gdje je to pravo i na cemu se temelji? Jel dovoljno nesto zeljeti da bi bilo pravo?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Socijalna situacija u Federaciji
PostPostano: 07 stu 2011, 21:55 
Offline

Pridružen/a: 24 svi 2010, 19:48
Postovi: 2948
Lokacija: predvorje dzeneta
Lijepi je napisao/la:
seljacima valjda dobro ide, kilogram ovčijeg sira je 10 kmova. ok, ono što valja smije i imat cijenu. ali 10 maraka?

neces reci da je to skupo? Ako jebena zenska torbica moze kostati soma eura,onda moze i kila sira deset kemi

_________________
Bismillahi rrahmani rrahim
Kul huvallahu Ehad
Allahu Samed
Lem Jelid Ve Lem Juled
Vel Lem Jekullehu Kufuven Ehad


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Socijalna situacija u Federaciji
PostPostano: 08 stu 2011, 10:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Strane investicije u BiH u prvih 6 mjeseci 2011. 65 mil KM...

Citat:
Ekstremno malo stranih investicija u BiH

Šef Evropske banke za obnovu i razvoj u BiH Giuliano Moreno izjavio je da su direktne strane investicije u BiH u prvoj polovini ove godine iznosile 65 miliona KM, za razliku od cijele prošle godine kad je investirano oko 200 miliona eura, što je ekstremno malo ili gotovo ništa.

Dodao je da smatra da je potrebna nova politika povlačenja investicija kako bi se kompanije podstaklo da dođu u BiH. Prema Morenovim riječima, milijardu eura je spremno da budu investirani u BiH.

Ističući da je šteta što novac koji je već dodijeljen BiH nije potrošen, Moreno smatra da vlasti u BiH moraju da osnaže svoja odjeljenja koja se bave implementacijom ovih projekata.

Moreno je za Dnevni avaz rekao da je BiH napravila mali pomak na svjetskoj listi zemalja kada je riječ o lakoći poslovanja i da se mora razmišljati o strateškoj privatizaciji.
Srna

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Socijalna situacija u Federaciji
PostPostano: 08 stu 2011, 10:55 
Offline

Pridružen/a: 19 ruj 2009, 11:35
Postovi: 3997
Junuz Djipalo je napisao/la:
Strane investicije u BiH u prvih 6 mjeseci 2011. 65 mil KM...

Citat:
Ekstremno malo stranih investicija u BiH

Šef Evropske banke za obnovu i razvoj u BiH Giuliano Moreno izjavio je da su direktne strane investicije u BiH u prvoj polovini ove godine iznosile 65 miliona KM, za razliku od cijele prošle godine kad je investirano oko 200 miliona eura, što je ekstremno malo ili gotovo ništa.

Dodao je da smatra da je potrebna nova politika povlačenja investicija kako bi se kompanije podstaklo da dođu u BiH. Prema Morenovim riječima, milijardu eura je spremno da budu investirani u BiH.

Ističući da je šteta što novac koji je već dodijeljen BiH nije potrošen, Moreno smatra da vlasti u BiH moraju da osnaže svoja odjeljenja koja se bave implementacijom ovih projekata.

Moreno je za Dnevni avaz rekao da je BiH napravila mali pomak na svjetskoj listi zemalja kada je riječ o lakoći poslovanja i da se mora razmišljati o strateškoj privatizaciji.
Srna


Jbg. nema vlade Juhnuze. Eno citaj clanak iz avaza, cekaju nas ca. 1 mlrd. ulaganja a VM jos nije formirano da to potpise. A de stash bice naredne godine valjda. Ma da, ne bi me cudilo da ce namjerno sve usmjeriti ka sljedecoj godini i da to naglo uspostave jer se odrzavaju izbori. Fino takticki smisljeno.

_________________
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Socijalna situacija u Federaciji
PostPostano: 08 stu 2011, 10:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Bišćanin je napisao/la:
Jbg. nema vlade Juhnuze. Eno citaj clanak iz avaza, cekaju nas ca. 1 mlrd. ulaganja a VM jos nije formirano da to potpise. A de stash bice naredne godine valjda. Ma da, ne bi me cudilo da ce namjerno sve usmjeriti ka sljedecoj godini i da to naglo uspostave jer se odrzavaju izbori. Fino takticki smisljeno.


Od koga?

Baš me zanima jesi li i dalje mutavac?

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Socijalna situacija u Federaciji
PostPostano: 08 stu 2011, 11:03 
Offline

Pridružen/a: 19 ruj 2009, 11:35
Postovi: 3997
Junuz Djipalo je napisao/la:
Bišćanin je napisao/la:
Jbg. nema vlade Juhnuze. Eno citaj clanak iz avaza, cekaju nas ca. 1 mlrd. ulaganja a VM jos nije formirano da to potpise. A de stash bice naredne godine valjda. Ma da, ne bi me cudilo da ce namjerno sve usmjeriti ka sljedecoj godini i da to naglo uspostave jer se odrzavaju izbori. Fino takticki smisljeno.


Od koga?

Baš me zanima jesi li i dalje mutavac?


Od stranaka koje se ne mogu "dogovoriti".

_________________
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Socijalna situacija u Federaciji
PostPostano: 08 stu 2011, 11:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Da, dok ovladavaju resursima Federacije... A bh. patrioti.

Uvijek sam mrzio one džihadlije svih vrsta tipa Izetbegovići, ali ovi tvoji (Zlajovani) su mi naprosto ljigavi...

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Socijalna situacija u Federaciji
PostPostano: 08 stu 2011, 11:08 
Offline

Pridružen/a: 19 ruj 2009, 11:35
Postovi: 3997
Junuz Djipalo je napisao/la:
Da, dok ovladavaju resursima Federacije... A bh. patrioti.

Uvijek sam mrzio one džihadlije svih vrsta tipa Izetbegovići, ali ovi tvoji (Zlajovani) su mi naprosto ljigavi...


Uh, ima tu i preko desetak drzavnih institucija i razno raznih komisija gdje se mogu postaviti ljudi. Nisu samo entiteti zlatne koke.

_________________
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Socijalna situacija u Federaciji
PostPostano: 16 stu 2011, 22:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 lis 2011, 14:23
Postovi: 1613
BBC je napisao/la:
Misliš proračun ?

Dobio si gore link sa vaše bošnjačke stranice. Ta tvoja tvrdnja bez linka vrijedi koliko i lanjski snijeg.


http://www.preporuka.net/vijesti/biznis/1-biznis/1046-strane-investicije-u-bih-u-2010-smanjene-21-posto


Vrh
   
 
 Naslov: Socijalna situacija u Federaciji
PostPostano: 18 pro 2011, 13:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
BiH: Gotovo 50 posto ljudi na granici siromaštva

Prema podacima Svjetske banke, oko 48 odsto stanovništva u BiH živi na granici siromaštva, dok je 18 odsto ispod linije koja označava kritično stanovništvo. Zvaničnih podataka bosanskohercegovačkih institucija, međutim, nema, kao ni državne strategije za borbu protiv siromaštva.

Najugroženija su djeca, stari, osobe sa invaliditetom, povratnici i Romi. Iako većina izvještaja govori da u BiH nema gladnih ljudi, pričali smo sa nekim penzionerima koji kažu da su toliko siromašni da često nemaju šta da jedu.

„Ležim i plačem, pa mi dođe muka od gladi. Svašta ne smijem jesti. Pa mi onda gorčina dođe da me utuši glad. Ja trebam nešto da pojedem fino, pa da mi malo dođe onaj kuvet, ali nemam. Lijekove mi daje, ne daje mi hljeba da se najedem“, kaže penzionerka koja je jedna od, kako se procjenjuje, više od 48 posto siromašnih ljudi u Bosni i Hercegovini.

Jedno od istraživanja Razvojnog programa Ujedinjenih naroda pokazuje da je, uprkos stabilnom ekonomskom rastu tokom protekle decenije, siromaštvo široko prisutno, pri čemu gotovo jedno od pet domaćinstava u BiH živi ispod granice siromaštva.

Đuderija: Sasvim je sigurno da danak siromaštva ima veze sa pothranjenosti, nepismenosti, niskim statusom žena, ograničenim pristupom socijalnim i zdravstvenim uslugama.
Prema nekim drugim procjenama, kada se u obzir uzmu svi parametri, u BiH živi preko milion siromašnih ljudi. Ipak, stvaran broj niko ne zna, jer domaće institucije nisu radile statističke podatke od 2007. godine.

Na konferenciji povodom obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv siromaštva moglo se čuti da Bosni i Hercegovini, pored podataka, nedostaju i ciljane mjere za sprječavanje siromaštva.

„Vi prvo analizirate stanje, odredite broj ugroženih, onda nađete način kako ćete se boriti protiv toga kontinuirano. Ovaj put zbilja se radi o strategiji koja svoj akcioni plan, koja ima mjere, koja mora imati financijska sredstva – jer bez adekvatno raspoređenih financijskih sredstava, posebno u ova krizna vremena, nema rezultata“, napominje direktorica Direkcije za ekonomsko planiranje BiH Ljerka Marić.

Strategija o socijalnom uključivanju Bosne i Hercegovine usvojena je krajem prošle godine u Federaciji i Brčko Distriktu. To, međutim, nisu učinili Vlada RS, niti Vijeće ministara BiH. Na ovu činjenicu upozorila je i pomoćnica ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH Saliha Đuderija.

„Sasvim je sigurno da danak siromaštva ima veze sa pothranjenosti, nepismenosti, niskim statusom žena, ograničenim pristupom socijalnim i zdravstvenim uslugama. I to sve u svemu doprinosi visokom stepenu pojave bolesti, niskoj ekonomskoj produktivnosti i utiče značajno na natalitet, odnosno na populaciju u BiH“, rekla je ona.

Mala kupovna moć, visoka nezaposlenost

Predsjednica Helsinškog komiteta BiH Vera Jovanović podsjeća da su najugroženija djeca, stari, osobe sa invaliditetom, povratnici i Romi. Problemu siromaštva u Bosni i Hercegovini ne posvećuje se dovoljno pažnje, kaže ona.
Narodna kuhinja za siromašne u Sarajevu
​​
„Nažalost, ne samo da nemamo strategiju pismeno, nego nemamo strategiju ni dogovoreno, a očigledno to će biti sve teže i teže s obzirom da vlasti na nivou BiH još uvijek nisu formirane. Ne vidim da i inače postoji interes da se problemu siromaštva pristupi na jedan ozbiljan način“, kaže Jovanović.

Kupovna moć je mala. Dovoljno je ući u prodavnicu i vidjećete koliko su Bosanci i Hercegovci siromašni, kažu građani:

„Nema para. Pa uđite u prodavnice, nećete vidjeti dva, tri kupca. Ne kupuje narod ništa.“
„Ja, bogami, mislim da smo previše siromašni, previše. Vidi se, očito se vidi. Nema svijet para, kupovna moć slaba - žalosno.“
„Mnogo siromašnih.“
„Nisu svi, ali pretežno jesu.“
„Sa platom od 450 maraka - kako ne bi bili siromašni? Može li se živjeti?“

Iako nema zvaničnih podataka o broju siromašnih u zemlji, statistika o broju nezaposlenih može biti jasan indikator kakva je socijalna slika države, kaže predsjednica parlamentarne komisije za ljudska prava Aleksandra Pandurević.

„U ovoj zemlji imamo 690.000 zaposlenih, 530.000 nezaposlenih i 550.000 penzionera. Znači, tih 690.000 zaposlenih izdržavaju i te nezaposlene i te penzionere, što jasno govori kakva je socijalna slika ove zemlje“, navodi Pandurević.

Predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH Ismet Bajramović ocjenjuje:

„Mi imamo kroz Dejton, kroz institucije, kroz Ustav spuštana na najniže grane, govorim o Federaciji, četiri bitna pitanja koja se tiču upravo života. To su socijalna politika, zapošljavanje, obrazovanje i zdravstvo, sve ono što upravo tangira i što je direktno vezano za problematiku koja se zove siromaštvo ili nesiromaštvo“.

Krajem prošle godine Biskupska konferencija radila je istraživanje o stanju ljudskih prava u BiH. U tom se izvještaju, između ostalog, navodi da svaki peti građanin BiH živi od 1,5 eura dnevno, za šta može kupiti samo hljeb i mlijeko, te da oko 60 odsto penzionera živi u ekstremnom siromaštvu, a njih oko 215.000 prima mjesečno manje od 150 eura.

S jednim obrokom dnevno iz narodne kuhinje preživljava 20.000 građana BiH, a čak 700.000 njih živi ispod opšte granice siromaštva u koje se ubrajaju svi sa manje od 120 eura primanja mjesečno - navedeno je u tom izvještaju.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Socijalna situacija u federaciji
PostPostano: 18 pro 2011, 13:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Uporedna analiza dimenzija siromaštva u regionu, kako je danas rečeno, pokazuje da je situacija u BiH najgora i da u BiH 18,5 posto stanovništva živi ispod opće linije siromaštva, dok je takvih osoba u Albaniji 12,4 posto, Crnoj Gori sedam, a u Srbiji 8,8 posto.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Socijalna situacija u federaciji
PostPostano: 18 pro 2011, 13:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
U pozivu Caritas navodi kako je siromašno 17 posto bosanskohercegovačkog stanovništva, a svaki treći državljanin je nezaposlen, prenosi Hina. "Poduzeća masovno propadaju, ljudi gube posao, plaće i mirovine kasne ili su pak neredovite. Samo u kolovozu 2010. bilo je za oko 20 posto više siromašnih koji nemaju dnevno si priuštiti obrok", upozorava Caritas BiH.

Pojašnjava se kako pučke kuhinje svakim danom imaju sve više korisnika te da trenutačnim donacijama nije moguće pokriti sve troškove. Od Caritasa građani BiH traže novac za hranu ili hranu, lijekove ili liječenje, odjeću i obuću, ogrjev za zimu.

"Svjesni smo da pomoći ad hoc nekome nije velika pomoć, ali je trenutačno rješenje", navodi Caritas pozivajući sve građane da se uključe u prvu javnu akciju potpore siromašnima u BiH.
12.01.2011. 08:30:00

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Socijalna situacija u federaciji
PostPostano: 18 pro 2011, 14:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Bosanska piramida ili trokutistan ?

slika

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1426 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 58  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO