HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 18 lis 2024, 14:58.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 44 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Pad ili izdaja Jajca??
PostPostano: 06 stu 2011, 21:14 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 11:09
Postovi: 25713
Lokacija: Heartbreak Hotel
O Zlaćane, jes to ti? Pa đess bolan?? Sretan bajram ili kako se to već kaže. Jesil se najeo baklava?
Vidim ja nemožeš ti bez ovoga foruma. ;)

Sukob na Oštrelju je objavljen na tadašnjoj RTVBiH. Toga se dobro sjećam. Ne vidim razlog zašto bi lagali osim greškom.
Što se tiče kraja oko Korenice, jeste, riječ je o pljačkanju imovine državljana RH srpske narodnosti od strane stranih državljana. Znači kralo se iz srpskih kuća, i to ne samo hrana-što bi čovjek i razumio već sve živo. Ali dobro, takva su vremena bila pa to nije bio toliki problem. Problem je nastao kada je hrvatska policija rekla - OK, hvala vam, a sad što je dosta-dosta je. Bilo je tada malo trzavica - kao ovima se nije žurilo da napuste RH ali sve se završilo bez većih posljedica.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pad ili izdaja Jajca??
PostPostano: 07 stu 2011, 11:04 
Offline

Pridružen/a: 24 svi 2010, 20:48
Postovi: 2948
Lokacija: predvorje dzeneta
Bobovac je napisao/la:
O Zlaćane, jes to ti? Pa đess bolan?? Sretan bajram ili kako se to već kaže. Jesil se najeo baklava?
Vidim ja nemožeš ti bez ovoga foruma. ;)

Sukob na Oštrelju je objavljen na tadašnjoj RTVBiH. Toga se dobro sjećam. Ne vidim razlog zašto bi lagali osim greškom.
Što se tiče kraja oko Korenice, jeste, riječ je o pljačkanju imovine državljana RH srpske narodnosti od strane stranih državljana. Znači kralo se iz srpskih kuća, i to ne samo hrana-što bi čovjek i razumio već sve živo. Ali dobro, takva su vremena bila pa to nije bio toliki problem. Problem je nastao kada je hrvatska policija rekla - OK, hvala vam, a sad što je dosta-dosta je. Bilo je tada malo trzavica - kao ovima se nije žurilo da napuste RH ali sve se završilo bez većih posljedica.


Bezbeli da ne mogu :zubati ,volim ja Hrvate a posebno moje bosanske ,hvala na cestitkama Bobo,da si mi blize probo bi grizovu pitu moje hanume,nejma je bolje do Stambola :zubati

_________________
Bismillahi rrahmani rrahim
Kul huvallahu Ehad
Allahu Samed
Lem Jelid Ve Lem Juled
Vel Lem Jekullehu Kufuven Ehad


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pad ili izdaja Jajca??
PostPostano: 07 stu 2011, 11:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 19:58
Postovi: 37283
Lokacija: Gl. grad regije
Hanume ili pite? Da znam da probam... :zubati

Pozdrav i od mene... :zubati

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pad ili izdaja Jajca??
PostPostano: 07 stu 2011, 12:50 
Offline

Pridružen/a: 13 ožu 2010, 17:39
Postovi: 2989
..ova je tema nekako otisla prema "vracanju jajca", sto se toga tice znam veci dio desavanja slucajno sam bio sudionik. Nemoj da mi neko hvali abih, da je nesto konkretno uradila prilikom vracanja, jer je to sranje. Uradili su onoliko koliko im se dopustilo,a i tada su pokusavali usicariti koji dulum zemlje. Sto se tice djelova koje su cuvali,znali su im pasti prilikom napada arkanivaca, pa smo ih vracali...ali o tome nekom drugom zgodom. Nisu letile ves masina, nije istina, vec su se krali programatari, cak su se i srbi predavali iskljucivo hvo-u a na svim punktovima su bili HV i HVO! Bilo je tu i udara vbr-ovima kako po abih tako i po vrs,osobno sam jednom prilikom povukao pripadnike armije posto su tumarali pjeske bez prevoza, i sreo sam hladnjace (da ne pricam detalje) ,a i iskzi suputnika su bili zanimljivi. Kasnije sam saznao da se dogodila navodno "greska"!?

Mane zanima vise sto se desilo kada je jajce palo ili padalo! Ovo me zanima, a i bilo bi dobro da netko objasni, radi razumjevanja kasnije reakcije u SB (mislim na veliku koncetraciju muslimana protjeranih, i napad na HVO).

Hvala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pad ili izdaja Jajca??
PostPostano: 07 stu 2011, 13:05 
Offline

Pridružen/a: 24 svi 2010, 20:48
Postovi: 2948
Lokacija: predvorje dzeneta
Junuz Djipalo je napisao/la:
Hanume ili pite? Da znam da probam... :zubati

Pozdrav i od mene... :zubati


Pite bolan Juka :zubati ,hanuma k‘o hanuma, sve su u one 5 dkg razlicite :zubati pa nije ni moja izuzetak...

_________________
Bismillahi rrahmani rrahim
Kul huvallahu Ehad
Allahu Samed
Lem Jelid Ve Lem Juled
Vel Lem Jekullehu Kufuven Ehad


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pad ili izdaja Jajca??
PostPostano: 07 stu 2011, 13:34 
Offline

Pridružen/a: 13 ožu 2010, 17:39
Postovi: 2989
Dosta dobrar tekst sa poskoka;
Kraj listopada 1992. - Pad Jajca
http://www.poskok.info/index.php?option=com_content&view=article&id=24840:kraj-listopada-1992-pad-jajca&catid=136:jajce&Itemid=440


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pad ili izdaja Jajca??
PostPostano: 07 stu 2011, 14:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 21:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
ves masine, frizeri, televizori su letili kroz prozor, godinu dana nakon oslobodjenja tamo je jos bio divlji zapad... :D

slika

komentar na ovu gore sliku:
Citat:
Gore u navedenom tekstu pad jajca broj stanovnika hrvata je netočan ako uzmete u ozir liskovicu 2500 stanovnika općina M.Grad i Dobratiće 5500 stranovnika koji su teritorijalno vezani sa općinom jajce 15700 ako se uzima u obzir odbrana i pad jajca. Što znači da je iz jajca sa širom regijom protjerano oko 23700 hrvata i 17300 muslimana a ne kako je gore prikazano na karti


to je stanje Hrvata po popisu 1991., ali ne i za navedenog datuma...par miseci prije pada Jajca i Pougarja nase vlasti dostavljaju podatak da u Dobreticima ostalo 20% pucanstva
2 dana prije pada, u Jajcu i Pougarju ostalo svega 15%
nas je caca krajem 6 miseca, izveo u izbjeglistvo u Sloveniju; tako je postupio i velik dio ostalih...mogu samo rec da su nas bolje Slovenci primili nego par miseci nakon toga Daruvarcani...tamo nam je "Tudjman" odredio da se naselimo :biceovodobro


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pad ili izdaja Jajca??
PostPostano: 07 stu 2011, 15:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 21:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
davno je to bilo, pa da bi sad lupali glavu jesmu li prodani ili nismo...najbitnije je da smo vraceni di pripadamo

ali zato danas definitivno jesmo prodani, bejha dica moraju se odrec matere ako oce u HV

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pad ili izdaja Jajca??
PostPostano: 07 stu 2011, 15:40 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 11:09
Postovi: 25713
Lokacija: Heartbreak Hotel
cakara je napisao/la:
slika


Ne mogu da vjerujem, čitam a sve mislim da je ovo neka photoshop obrada... Je li stvarno moguće ovako nešto??!! A u p. materinu!!!

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pad ili izdaja Jajca??
PostPostano: 07 stu 2011, 16:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 19:58
Postovi: 37283
Lokacija: Gl. grad regije
De izvuci Bobo ovaj članak i malo izanaliziraj...

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pad ili izdaja Jajca??
PostPostano: 07 stu 2011, 19:24 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 11:09
Postovi: 25713
Lokacija: Heartbreak Hotel
Junuz Djipalo je napisao/la:
De izvuci Bobo ovaj članak i malo izanaliziraj...


Ma što imam izanalizirati, tako je kao je. Znači ovaj novi zakon o Oružanim snagama je donesen 2002 za vrijeme Mesića i Račana, a prije toga je bio na snazi Zakon iz 1995 koji nije imao takve odredbe. I u istom stoji u članku 19. stavak 1. podstavak 6.

– za prijam u djelatnu vojnu službu osoba mora imati samo Hrvatsko državljanstvo.


Mislim da se ovo kosi sa Ustavom RH, tj člankom 44. Ustava gdje stoji:

Svaki državljanin Republike Hrvatske ima pravo, pod jednakim uvjetima, sudjelovati u obavljanju javnih poslova i biti primljen u javne službe.


a u svezi sa člankom 47. stavak 1.

Vojna obveza i obrana Republike Hrvatske dužnost je svih za to sposobnih državljana.

i člankom 54. Ustava RH

Svatko ima pravo na rad i slobodu rada.
Svatko slobodno bira poziv i zaposlenje i svakomu je pod jednakim uvjetima dostupno svako
radno mjesto i dužnost


i člankom 65. stavak 2.

Svakomu je dostupno, pod jednakim uvjetima, srednjoškolsko i visokoškolsko obrazovanje u
skladu s njegovim sposobnostima



Ali da ne trolamo temu o Jajcu... Uglavnom, ne može se s rogatim bosti. Samo ne znam što je sa časnicima koji su za vrijeme stupanja na snagu ovoga zakona bili državljani BiH.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pad ili izdaja Jajca??
PostPostano: 07 stu 2011, 20:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 21:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
ziva istina...cak do tad nisam ni znao da posjedujem bej ha drzavljanstvo...bio na drzavnom u Varazdinu, zove mene taj Barisic sto je potpiso dokument i pita jel imam, kontam nemam osobne, nemam nikakvog dokumenta, nemam tamo bas nista, reko nemam, 'Rvat iljadu posto...kad sipak, samim se rodjenjem dobiva

imo sam ponudu da raskinem sve drzavno pravne veze sa Bosnom i Hercegovinom, pa da nastavim dalje...ali to nije dolazilo u obzir, tako da sam zahvalio se na suradnji....moja majka nekad je bila mlada lijepa, sad je ostarila i proruznila se :zubati jeli to razlog da je ne volim vise, ili da je se odricem? tako i Bosna i Hercegovina, kaka je, taka je, nasa je :)

:herceg_bosna

sad sam nekim kanalima doso do jednog tipa, koji mislim da bi mogo sto sta toga znat o padu Jajca; samo ako tidne propjevat :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pad ili izdaja Jajca??
PostPostano: 07 stu 2011, 22:53 
Offline

Pridružen/a: 24 svi 2010, 20:48
Postovi: 2948
Lokacija: predvorje dzeneta
Kod nas Ministar MUP-A USK-a Shefik Smlatic u biografiji otvoreno naveo da je hrvatski drzavljanin i nema beda,opet ministar nema frke,a ovdje chojku ne daju stipendije svashta...ja zakona i govana

_________________
Bismillahi rrahmani rrahim
Kul huvallahu Ehad
Allahu Samed
Lem Jelid Ve Lem Juled
Vel Lem Jekullehu Kufuven Ehad


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pad ili izdaja Jajca??
PostPostano: 08 stu 2011, 00:56 
Offline

Pridružen/a: 04 sij 2010, 21:25
Postovi: 35
Ma joj što se tice te stipendija ja sam imao slican slucaj jer mi nisu htjeli priznati dokument bh dokument koliko mi roditelji imaju mjesecna primanja nego iskljucivo kao priznaju hrvatske dokumente.
Ja sam se žalio pučkom pravobranitelju da su moja prava ugrožena i naveo sve te članke zakona što je bobovac napisao, prošlo tjedan dana zvali me iz ministarstva da sam ipak dobio stipendiju uz zamolbu da to ne dospije u medije!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pad ili izdaja Jajca??
PostPostano: 09 stu 2011, 13:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 21:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
pomalo se klopko odmotava :zubati

imam jednu informacaciju da su cetnici propusteni kroz prostor Pougarja 5 dana prije pada Jajca, odnosno 24.10.; taj od koga sam to dobio obeco mi je uskoro to potrijepit i dokumentom

Amicus Plato, sed magis amica veritas


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pad ili izdaja Jajca??
PostPostano: 09 stu 2011, 13:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 09:25
Postovi: 44060
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
cakara je napisao/la:
pomalo se klopko odmotava :zubati

imam jednu informacaciju da su cetnici propusteni kroz prostor Pougarja 5 dana prije pada Jajca, odnosno 24.10.; taj od koga sam to dobio obeco mi je uskoro to potrijepit i dokumentom

Amicus Plato, sed magis amica veritas


A što želiš dokazati? Da se 1992 mogao obraniti i mjesecima i godinama odolijevati srpskim napadima? Da je "prodano" 1992, da bi onda bilo vraćeno 1995. To je neki leasing na 3 godine?

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pad ili izdaja Jajca??
PostPostano: 09 stu 2011, 14:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 21:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
istinu na vidijelo :) politiku na stranu :)

naravno, 64 godine je bio branik Hrvatskoj, a sto nebi i te "pisane" 3 godine Herceg-Bosni ;) :herceg_bosna

sve se cinjenice i dokumenti moraju stavit na jedno mjesto, i sve zbrojit i oduzet...ovo gore sto sam napiso ne mora znacit da je Jajce prodano od strane Mostara ili Zagreba, moguce da je neko iz Jajca ili Pougarja primio kakvu paru za tako nesto...*** mu ko je god :)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pad ili izdaja Jajca??
PostPostano: 19 stu 2011, 01:06 
Offline

Pridružen/a: 07 ruj 2009, 00:01
Postovi: 75
"64 godine je bio branik Hrvatskoj, a sto nebi i te "pisane" 3 godine Herceg-Bosni ;) " sumnjam da su ih u tih 64 godina tukli lunama,kasetnim,napal...bombama.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pad ili izdaja Jajca??
PostPostano: 20 pro 2011, 17:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 21:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
sumnjam da su tih 60-ak godina branili vatrenim oruzjem, vec strijama i lukovima i kojim kamenom :P

malo sam se bio raspito oko tog navodnog propustanja Srba priko Pougarja, ne pije vodu, ni 1%

stari mi vice, ne moguce, objasnio mi i zasto i kojim pravcima bi eventualno mogli proc da su prosli...inace, taj sto mi je reko, voli vise suknit nego Pougarje vidit :zubati vicemo jos kad pokaze papir, sta on kaze...

ali oko prodaje bi se dalo raspravljat...vice nekolko dana prije nego sto je pukla linija u Jajcu, na linijama koje je drzala Pougarska bojna bilo je zatisje...digdi koja puska pukla, a cetnici vikali "kupite što vam je opriče, prodani ste"

s jednim od celnika bojne sam bio razgovaro i kaze da je za pad Jajca najvise kriv sukob u Travniku i okolici izmedju Hrvata i muslimana...20.10. ubijen je Stojak, on je bas bio s njime kad je strado...nakon toga muslimani Jajca se polako povlace u Travnik, da ih ima vise u slucaju veceg sukoba jer u Jajcu su ionako postali manjina, s njima odlaze i Hrvati iz Lasvanske doline koji su bili u pomoci obrani Jajca, da u slucaju sukoba, brane svoj kucni prag, a ne tudji

caca mi kaze, da su muslimani vise smetali u obrani Jajca, nego sto su pomogli...jer njihove su linije redovito pucale i iz Pougarja malo malo interventni vodovi isli da ih vrate...dok ovaj drugi vice, da je nemoguce bilo branit i obranit Jajce bez ucesce muslimana

a neki dan sam s jos jednim od celnika HVO-a Dobretici razgovaro...ponudio je zanimljivu tezu...da se Pougarje i Jajce nije moglo obranit jer je dijaspora zakazala...tako navodi primjer da su Srbe kad su isli na vojni dopust, isli mjenjat dijelom i Srbi iz Slovenije...nasi nisu tili da prime izbjeglice, a kamol da dodju u obranu Pougarja


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 44 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO