HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 15 kol 2024, 00:19.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Tema je zaključana [ne možeš postati/uređivati postove/odgovarati].  [ 2718 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 109  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 17 ruj 2009, 13:40 
Online
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 18:27
Postovi: 6018
Lokacija: Generalni konzulat HR HB za Slavoniju i Baranju
caporegime je napisao/la:
imam jedno pitanje za sve ovdje. je li još tko primijetio zanimljiv fenomen?
kad netko predloži preseljenje hrvata iz krajeva gdje čine težu manjinu u krajeve u kojim su većina ili u kojima treba još malo ljudi da postanu čvrsta većina, da bi osigurali prostor na koji pretendiraju kao neku buduću federalnu jedinicu, reakcije budu najčešće kritičke, zato jer se eto ljude odvodi s vjekovnih ognjišta samo iz političkih razloga, zašto bi napuštalo ono što je njihova djedovina već stoljećima, treba ostati...bla bla
s druge strane kad ljudi iz takvih istih krajeva odlaze u njemačku, zagreb, ameriku, puno manje reakcija izaziva takva vrsta migracije, jer eto odoše ljudi u bolji život...
a sadržajno je isto, ljudi odoše.
osobno smatram da hrvati dobro mogu živjeti samo u srdinama gdje ih je znatan borj, prvenstveno u postotku.
jednostavno u takvim sredinama neć biti zaobilaženi samo zato što su hrvati a što se, mora se priznati, itekako događa.
kladim se da je život u mostaru u svakom slučaju bolji nego u tuzli ili u zenici, ili u vitezu nego u kladnju ili u lukavcu.

Razlika je u tome što u slučaju preseljenja u Njemačku, Zagreb, Ameriku itd. pojedinac sam odlučuje o vlastitom preseljenju, dok su "humana preseljenja" političke odluke i dogovori, te predstavljaju neku vrstu pritiska na čitav jedan dio stanovništva, bez obzira na njihove pojedinačne stavove o preseljenju ili ostanku na vjekovnim ognjištima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 17 ruj 2009, 13:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 15:44
Postovi: 2447
Pessimus dux je napisao/la:
caporegime je napisao/la:
imam jedno pitanje za sve ovdje. je li još tko primijetio zanimljiv fenomen?
kad netko predloži preseljenje hrvata iz krajeva gdje čine težu manjinu u krajeve u kojim su većina ili u kojima treba još malo ljudi da postanu čvrsta većina, da bi osigurali prostor na koji pretendiraju kao neku buduću federalnu jedinicu, reakcije budu najčešće kritičke, zato jer se eto ljude odvodi s vjekovnih ognjišta samo iz političkih razloga, zašto bi napuštalo ono što je njihova djedovina već stoljećima, treba ostati...bla bla
s druge strane kad ljudi iz takvih istih krajeva odlaze u njemačku, zagreb, ameriku, puno manje reakcija izaziva takva vrsta migracije, jer eto odoše ljudi u bolji život...
a sadržajno je isto, ljudi odoše.
osobno smatram da hrvati dobro mogu živjeti samo u srdinama gdje ih je znatan borj, prvenstveno u postotku.
jednostavno u takvim sredinama neć biti zaobilaženi samo zato što su hrvati a što se, mora se priznati, itekako događa.
kladim se da je život u mostaru u svakom slučaju bolji nego u tuzli ili u zenici, ili u vitezu nego u kladnju ili u lukavcu.

Razlika je u tome što u slučaju preseljenja u Njemačku, Zagreb, Ameriku itd. pojedinac sam odlučuje o vlastitom preseljenju, dok su "humana preseljenja" političke odluke i dogovori, te predstavljaju neku vrstu pritiska na čitav jedan dio stanovništva, bez obzira na njihove pojedinačne stavove o preseljenju ili ostanku na vjekovnim ognjištima.


Slazem se s tobom al nekad covjek treba razmisliti i dugorocno. Ako je stvar evidentna, ako pojedinac zna da u tom kraju nema buducnosti za njega a kamoli za njegovo dijete, bolje je kolektivno naseliti jedan kraj nego se raseliti a ne naseliti strateski bitna podrucija!

Svi mi znamo da bi karta Hrvatske danas izgledala drugacije da Dalmacija, Bosna i Hercegovina i Lika nisu naseliti istocnu Slavoniju! To nam moze biti pouka!

_________________
Kada vrijeme smrti dođe
Neka nitko ne zaplače za mnom
I sve što od vas u tom času tražim
U mojoj me sahranite zemlji

Samo u njoj počivat ću u miru.
Samo u njoj počivat ću mirno...

Isus će mi postelju prostrijeti
Isus će mi prostrijet odar smrti.

U susret mi Spasitelju dođi
Dođe mi u susret na pol puta
Ogrne me brižno svojim plaštom

Želim Bože da u času smrti
Ni jedno oko ne zasuzi za mnom
A jedino što ja tebe molim
Kada umrem da mi dadeš kutak... neba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 17 ruj 2009, 14:26 
Online
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 18:27
Postovi: 6018
Lokacija: Generalni konzulat HR HB za Slavoniju i Baranju
mara je napisao/la:
Slazem se s tobom al nekad covjek treba razmisliti i dugorocno. Ako je stvar evidentna, ako pojedinac zna da u tom kraju nema buducnosti za njega a kamoli za njegovo dijete, bolje je kolektivno naseliti jedan kraj nego se raseliti a ne naseliti strateski bitna podrucija!

Svi mi znamo da bi karta Hrvatske danas izgledala drugacije da Dalmacija, Bosna i Hercegovina i Lika nisu naseliti istocnu Slavoniju! To nam moze biti pouka!

To sve stoji, ali svaki pojedinac trebao bi imati pravo sam odlučivati o vlastitoj sudbini, bez nekih pritisaka. :palacgore1


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 17 ruj 2009, 14:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 15:44
Postovi: 2447
Pessimus dux je napisao/la:
mara je napisao/la:
Slazem se s tobom al nekad covjek treba razmisliti i dugorocno. Ako je stvar evidentna, ako pojedinac zna da u tom kraju nema buducnosti za njega a kamoli za njegovo dijete, bolje je kolektivno naseliti jedan kraj nego se raseliti a ne naseliti strateski bitna podrucija!

Svi mi znamo da bi karta Hrvatske danas izgledala drugacije da Dalmacija, Bosna i Hercegovina i Lika nisu naseliti istocnu Slavoniju! To nam moze biti pouka!

To sve stoji, ali svaki pojedinac trebao bi imati pravo sam odlučivati o vlastitoj sudbini, bez nekih pritisaka. :palacgore1


Ja nisam iskljucila odluku indvidualca, mislila sam vise na neku akciju sa strane politickih vlasti, neke poticaje, da se jedan kraj naseljava, sto naravno znaci da svatko ima pravo na odluku dal zele ici ili ne!

Nesto tipa naseljavanja Darde, poticaj pri gradnji, dodjela gradjevinskog zemljista itd!

_________________
Kada vrijeme smrti dođe
Neka nitko ne zaplače za mnom
I sve što od vas u tom času tražim
U mojoj me sahranite zemlji

Samo u njoj počivat ću u miru.
Samo u njoj počivat ću mirno...

Isus će mi postelju prostrijeti
Isus će mi prostrijet odar smrti.

U susret mi Spasitelju dođi
Dođe mi u susret na pol puta
Ogrne me brižno svojim plaštom

Želim Bože da u času smrti
Ni jedno oko ne zasuzi za mnom
A jedino što ja tebe molim
Kada umrem da mi dadeš kutak... neba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 17 ruj 2009, 14:51 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 18:27
Postovi: 4240
Ako ti netko napravi kuću u primjerice Tomislavgradu i kaže da dođeš iz Banja Luke živjeti tu (jedini uvjet je da kuću 10 godina ne smiješ prodati tj da moraš u njoj živiti), da li je to humano preseljenje? Ti lijepo prodaš kuću u Banja Luci, zaradiš lovu, kuću si dobio u TG i ne moraš strahovati od metka.

I što je najvažnije, tvoja je odluka da li ćeš prihvatiti ponudu ili ne? Šta bi vi uradili?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 17 ruj 2009, 14:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 15:44
Postovi: 2447
Ultras1986 je napisao/la:
Ako ti netko napravi kuću u primjerice Tomislavgradu i kaže da dođeš iz Banja Luke živjeti tu (jedini uvjet je da kuću 10 godina ne smiješ prodati tj da moraš u njoj živiti), da li je to humano preseljenje? Ti lijepo prodaš kuću u Banja Luci, zaradiš lovu, kuću si dobio u TG i ne moraš strahovati od metka.

I što je najvažnije, tvoja je odluka da li ćeš prihvatiti ponudu ili ne? Šta bi vi uradili?


Tesko pitanje, kad je Tomislavgrad u pitanju! :kava :wub

_________________
Kada vrijeme smrti dođe
Neka nitko ne zaplače za mnom
I sve što od vas u tom času tražim
U mojoj me sahranite zemlji

Samo u njoj počivat ću u miru.
Samo u njoj počivat ću mirno...

Isus će mi postelju prostrijeti
Isus će mi prostrijet odar smrti.

U susret mi Spasitelju dođi
Dođe mi u susret na pol puta
Ogrne me brižno svojim plaštom

Želim Bože da u času smrti
Ni jedno oko ne zasuzi za mnom
A jedino što ja tebe molim
Kada umrem da mi dadeš kutak... neba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 17 ruj 2009, 14:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:56
Postovi: 9970
U ovom trenutku direktno za Tomislav.. mada bih prije Livno izabrao
Zasto se neko ne bi preselio u Liku, Gorski kotar kada bi imao normalne uvjete za zivot? Zasto bas svi hrle u gradove?? Neko ce radije da baulja po velegradu trazec posao nego negdje u provinciji norlamno zivjeti. Meni je velikih graova (za BH pojmove velikih) preko glave..

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 17 ruj 2009, 14:58 
Offline

Pridružen/a: 25 kol 2009, 13:34
Postovi: 3774
u svojoj analizi nikako nisam mislio na prisilno preseljenje.
međutim, jedna interakcija između političkih snaga u hrvata u bih sa predstavnicima lokalne zajednice u krajevima gdje bi bilo poželjno da se naseli naš narod kao i sa lokalnim predstavnicima naroda koji bi se preselio.
konkretno da se istovremeno utvrdi okvirno broj ljudi na nekom prostoru npr. sarajevo koji bi rado preselili npr u mostar a da se prema broju tih ljudi sa gospodarskim subjektima organizira izgradnja stambenih objekata npr u sjevernom logoru a istodobno idaljnja privredna aktivnost koja bi računala na priliv kadrova kroz to stanovništvo koje bi se doseljavalo.
činjenica je da neki gospodarski subjekti ne ulažu u određene krajeve jer naprosto nema kvalificirane radne snage da popune takve gospodarske subjekte.

ovakav način bi zahtjevao svekoliku suradnju i usklađenost.
npr. kad bi se osnovao fond koji bi imao jedinu svrhu potpomagat doseljavanje stanovnika na potrebne prostore.
evo primjer. npr. neka obitelj u sarajevu bi se preselila u mostar ali nema gdje. nema stana u mostaru a nema ni posla.
paralelno sa službom koja bi posredovala u zapošljavanju takvih ljudi fond bi se brinuo za financiranje izgradnje stanova ili kuća a istodobno bi preuzimao na sebe stambene objekte tih ljudi u mjestima gdje su dotada živjeli.
konkretno, hrvat iz sarajeva ne bi gubio vrrijeme na zamjenu stana ili kuće ili prodaju pa kupnju nego bi fond preuzeo taj posao na sebe, te kasnije prodavao takve stanove i kompenzirao financiranje gradnje ili otkupa stambenih jedinica za doseljenike.
jasno da u takvom slučaju računica ne bila 100% pozitivna zbog tekućih troškova, ali kad bi pojedini gospodarski subjekti kao i lokalne zajednice potpomagale financiranje takvih fondova stvar bi išla.
oni svoju računicu našli u tome što bi u njihova mjesta injihove firme dolazili novi zaposlenici koji bi svojim radom stvarali dodatnu vrijednost i dodatno punili lokalne proračune.

_________________
Šta je PIČKE? Di vam je ponos kojeg zazivate!?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 17 ruj 2009, 15:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32598
teško , pa ljudi nisu htjeli ni silom da se maknu , a sad da ih netko seli.Znam dosta ljudi iz Zenice koji iz sela jednostavno pređu u gradsko područje , ne žele recimo u HR područja LAšve i sl.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 17 ruj 2009, 15:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 srp 2009, 15:47
Postovi: 886
Tulkas je napisao/la:
U ovom trenutku direktno za Tomislav.. mada bih prije Livno izabrao
Zasto se neko ne bi preselio u Liku, Gorski kotar kada bi imao normalne uvjete za zivot? Zasto bas svi hrle u gradove?? Neko ce radije da baulja po velegradu trazec posao nego negdje u provinciji norlamno zivjeti. Meni je velikih graova (za BH pojmove velikih) preko glave..


Mislim da recimo bas u Livnu postoji toliki veliki potencijal za razvoj da je to nevjerojatno. Problem je u tome da smo mi koji zivimo preko bare naucili cijeniti ono cega se ljudi doma stide. Bas prije par dana razgovaram sa jednom nosom odavde ( tu su rodjeni) ciji je brat bio USA ambasador u jednoj od zapadnih EU zemalja, te oboje dodjemo do zakljucka da bi pristali cuvati ovce za 1000 eura na mjesec od Drnisa ( tu su morali uvest cobane Hrvate iz Rumunjske..lokalci su se sramili ponude - 1000 E + plus smjestaj) do Kupresa. Cisti zrak, organska hrana..mozes citati po cijeli dan..sineri...da ne vjerujes...Svica. Tko bi danas iz Livna cuvako ovce?? Pa sami kazu da bi radije umrli no cistili kuce sto nase starije zene ovdje rade jer neznaju jezik recimo...

Dobar dio svog zivota sam proveo po krajevima koje ljudi sanjaju vidjeti...od Californije do New Yorka i mogu vam rec da nisam naisao na kraj iz koga se za 45 minuta sat autom moze doc na more poput Jadranska, jesti hranu poput nase i zivjeti u kucama velicine i kvalitete ( a naricito cijene) poput onih u Livnu ili Tomislavu. Jedino sto je tom kraju potrebno je infuzija ljudi - poduzetnika iz Viteza i Hercegovine da ekonomija krene, i sto je najvaznije da se ljudima pokaze da se ne moze doruckovat loza a ocekivat napredak. Potencijal citava kraja od Prozora nanize sa Dalmacijom je endless... srecom Srednja Bosna je ekonomski uspjesna i bez Hrvatske...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 17 ruj 2009, 16:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:39
Postovi: 59667
Lokacija: DAZP HQ
slažem se, ali nedostatak ljudi je veliki problem. eno, čitam u večernjaku neki dan, došao načelnik tomislava kod bandića i kaže da nas u zg i najbližoj okolici živi 25.000. dakle više nego li u cijeloj općini danas :ucelo a daleko da je zagreb glavno emigracijsko središte, u njemačkoj i austriji nas ima i više. ali u isto vrijeme tu se krije i ogromni kapital u rukama tih ljudi, samo nisu pretjerano zainteresirani za ulaganje u rodni kraj, radije kupuju nekretnine po jadranu.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 17 ruj 2009, 16:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 srp 2009, 15:47
Postovi: 886
dudu je napisao/la:
slažem se, ali nedostatak ljudi je veliki problem. eno, čitam u večernjaku neki dan, došao načelnik tomislava kod bandića i kaže da nas u zg i najbližoj okolici živi 25.000. dakle više nego li u cijeloj općini danas :ucelo a daleko da je zagreb glavno emigracijsko središte, u njemačkoj i austriji nas ima i više. ali u isto vrijeme tu se krije i ogromni kapital u rukama tih ljudi, samo nisu pretjerano zainteresirani za ulaganje u rodni kraj, radije kupuju nekretnine po jadranu.


Nisu zainteresirani jer je atmosfera takova kakova je. Nema poleta. Idi malo do Hercegovina...tako jedno 12 kilometara na lijevo i vidices Volksvagenove dilershipe, Benetove ducane a pored djecica pice sa kravama. Odes do Livna, a ono...a nemoze se, a muslimani... a ovi .. a oni.
Toliko su lijeni da ne sade vise ni rajcice ( poznate i kao paradajz), vec cekaju nase iz Hercegovine da im dodju da im ga prodaju. Sireve?? Pa evo, doslo par povratnika iz Sjeverne Amerike i sada ga proizvode..obogatili se.. ( Fala Bogu). Sto god je bilo dobro prije rata, 'tajkuni' - citaj banda, upropastili..Livno je bolje izgledalo 1990 no danas. I zato smo svi mi krivi. Nitko drugi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 17 ruj 2009, 16:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:39
Postovi: 59667
Lokacija: DAZP HQ
Frankopan je napisao/la:
dudu je napisao/la:
slažem se, ali nedostatak ljudi je veliki problem. eno, čitam u večernjaku neki dan, došao načelnik tomislava kod bandića i kaže da nas u zg i najbližoj okolici živi 25.000. dakle više nego li u cijeloj općini danas :ucelo a daleko da je zagreb glavno emigracijsko središte, u njemačkoj i austriji nas ima i više. ali u isto vrijeme tu se krije i ogromni kapital u rukama tih ljudi, samo nisu pretjerano zainteresirani za ulaganje u rodni kraj, radije kupuju nekretnine po jadranu.


Nisu zainteresirani jer je atmosfera takova kakova je. Nema poleta. Idi malo do Hercegovina...tako jedno 12 kilometara na lijevo i vidices Volksvagenove dilershipe, Benetove ducane a pored djecica pice sa kravama. Odes do Livna, a ono...a nemoze se, a muslimani... a ovi .. a oni.
Toliko su lijeni da ne sade vise ni rajcice ( poznate i kao paradajz), vec cekaju nase iz Hercegovine da im dodju da im ga prodaju. Sireve?? Pa evo, doslo par povratnika iz Sjeverne Amerike i saga ga proizvode..obogatili se.. ( Fala Bogu). Sto god je bilo dobro prije rata, 'tajkuni' - citaj banda, upropastili..Livno je bolje izgledalo 1990 no danas. I zato smo svi mi krivi. Nitko drugi.


ja imam firmu u širokom i iz čisto rodoljubnih razloga i u tg-u, iako nema baš nikakve računice za time i pravi nam minus (koji se može tolerirati :zubati ). zavisi kako tko. meni se tetak vratio u tg nakon 30 god života u slavoniji, napravio plastenik u tg kad to nitko drugi nije imao i sad uzgaja sve živo, čak i lubenice, tako da ne vrijedi ona duvanjska kuknjava kako neće ništa nego krumpir :zubati

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 17 ruj 2009, 16:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:56
Postovi: 9970
Nasi su se ljudi pogospodili. Sram ih je raditi ono sto je na zapadu normala. Znam 100% stalno zujim tamo ovamo. Nema u Svabiji, Holandiji, Svedskoj prcanja cijeli dan po kavama i pretresanja dnevne politike. Kome je do zapada, bujrum, sto bi rekli komsije Bosnjaci, pa udri od jutra do sutra. Poznam ljude koji bi sutra zapicili nazad da zive u BiH ili HR samo da je neke sigurnosti, da je naci posla. Nas covjek nezna cijenit svoje, vazda je tudje bolje.

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 17 ruj 2009, 16:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 srp 2009, 15:47
Postovi: 886
dudu je napisao/la:
Frankopan je napisao/la:

Nisu zainteresirani jer je atmosfera takova kakova je. Nema poleta. Idi malo do Hercegovina...tako jedno 12 kilometara na lijevo i vidices Volksvagenove dilershipe, Benetove ducane a pored djecica pice sa kravama. Odes do Livna, a ono...a nemoze se, a muslimani... a ovi .. a oni.
Toliko su lijeni da ne sade vise ni rajcice ( poznate i kao paradajz), vec cekaju nase iz Hercegovine da im dodju da im ga prodaju. Sireve?? Pa evo, doslo par povratnika iz Sjeverne Amerike i saga ga proizvode..obogatili se.. ( Fala Bogu). Sto god je bilo dobro prije rata, 'tajkuni' - citaj banda, upropastili..Livno je bolje izgledalo 1990 no danas. I zato smo svi mi krivi. Nitko drugi.


ja imam firmu u širokom i iz čisto rodoljubnih razloga i u tg-u, iako nema baš nikakve računice za time i pravi nam minus (koji se može tolerirati :zubati ). zavisi kako tko. meni se tetak vratio u tg nakon 30 god života u slavoniji, napravio plastenik u tg kad to nitko drugi nije imao i sad uzgaja sve živo, čak i lubenice, tako da ne vrijedi ona duvanjska kuknjava kako neće ništa nego krumpir :zubati


Ma jasno...treba pregazit taj 'ne moze se' mentelitet. I tu ste vi, iz Hercegovine sjajan primjer, kako ste svojim poduzetnistvom ali prije svega RADOM zemlju svoju promjenili na bolje... Taj mentalitet da se stide rada a takmice time kome je caca kupio veci mercedes..covjece ..to mi je za toliko gadjenja ... A sto je interesantno, svi iz ista kraja koji su ovdje preko bare, susta suprotnost...

Problem je paradoksalan...a mi smo ga ovjde definirali na nacin da je jednostavno vrlo lako u Livnu zivit sa jako malo rada, dok je recimo u Hercegovini to nije bilo moguce...Morao si radit. I mislim da je tu zbilja i mirko -ekonomsko objasnjenje tih sadasnjih razlika... BTW, postoji knjiga ( Outliers)jedna vrhunska pisca zvanog Malcolm Gladwell koji pise upravo o tome...

http://www.gladwell.com/outliers/index.html

da je surova nevolja natjerala Kinzeze da 360 dana u godini rade na poljima rize da bi mogli prezivit...ali da je na kraju upravo ono sto ih je trebalo ubit pretvolio u ono sto su danas..vrijedne, organizirane masine koje rade...rade..rade i rastu. Malcolm govori o tome da na velicnini prosjecne americke farme u Kini ..kinez moze sa svojih rizinih polja iste velicne hranit 1400 ljudi!!!

To se i desilo u Hercegovini...ono sto te ne ubije..te ucini jacim.. I svi mi kojima je na milokliz iso takav mentalitet.. 'ne moze se' nismo vise tamo.. Zato mi jako drago da upravo ti ljudi koji su imali toliko iskusenja poput Srednje Bosne i Hercegovine prolaze najbolje...i tko misli da je Posavina u ratu i Livno /Grahovo/ Tomislav u miru prosli kako su prosli sasvim slucajno..taj se gadno vara.
Ali o tome nekom drugom prilikom....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 17 ruj 2009, 16:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:39
Postovi: 59667
Lokacija: DAZP HQ
nisam hercegovac, nego duvnjak :zubati

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 17 ruj 2009, 17:02 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 18:27
Postovi: 4240
Zba li itko nešto više o onom Rimcu i projektu Tera ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 17 ruj 2009, 17:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 srp 2009, 15:47
Postovi: 886
dudu je napisao/la:
nisam hercegovac, nego duvnjak :zubati


Pa zar vi Duvnjaci niste Hercegovci?? :thumbup1


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 17 ruj 2009, 17:22 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 18:27
Postovi: 4240
Mesihovina, Kongora tamo do Kovača jeste, gore sjevernije ne? Ma sve je to jedno - Herceg Bosna ;)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 17 ruj 2009, 17:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 srp 2009, 15:47
Postovi: 886
Ultras1986 je napisao/la:
Mesihovina, Kongora tamo do Kovača jeste, gore sjevernije ne? Ma sve je to jedno - Herceg Bosna ;)


Ja bi volio i da smo mi Livnjaci Hercegovci... Volio bih da i mi imamo gange. Kazu kao imamo....I'm not sure....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 17 ruj 2009, 17:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 15:44
Postovi: 2447
Frankopan je napisao/la:
Ultras1986 je napisao/la:
Mesihovina, Kongora tamo do Kovača jeste, gore sjevernije ne? Ma sve je to jedno - Herceg Bosna ;)


Ja bi volio i da smo mi Livnjaci Hercegovci... Volio bih da i mi imamo gange. Kazu kao imamo....I'm not sure....


:smajl006 Voli i postuj ono sto jesi, ne zahtjevaj ono sto nisi! :wink

_________________
Kada vrijeme smrti dođe
Neka nitko ne zaplače za mnom
I sve što od vas u tom času tražim
U mojoj me sahranite zemlji

Samo u njoj počivat ću u miru.
Samo u njoj počivat ću mirno...

Isus će mi postelju prostrijeti
Isus će mi prostrijet odar smrti.

U susret mi Spasitelju dođi
Dođe mi u susret na pol puta
Ogrne me brižno svojim plaštom

Želim Bože da u času smrti
Ni jedno oko ne zasuzi za mnom
A jedino što ja tebe molim
Kada umrem da mi dadeš kutak... neba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 17 ruj 2009, 17:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 kol 2009, 11:00
Postovi: 1736
Lokacija: ...................
Frankopan je napisao/la:
dudu je napisao/la:
nisam hercegovac, nego duvnjak :zubati


Pa zar vi Duvnjaci niste Hercegovci?? :thumbup1


mi duvnjaci smo prepametni za bosance, prepošteni za hercegovce i preradišni za dalmatince :zubati :aleale

_________________
Cuius regio, eius religio


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 17 ruj 2009, 18:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 srp 2009, 15:47
Postovi: 886
mara je napisao/la:
Frankopan je napisao/la:

Ja bi volio i da smo mi Livnjaci Hercegovci... Volio bih da i mi imamo gange. Kazu kao imamo....I'm not sure....


:smajl006 Voli i postuj ono sto jesi, ne zahtjevaj ono sto nisi! :wink


Mislim da smo se mi Mare izgubili u onom I. Nismo ni Bosanci ni Hercegovci vec ono I u BIH.
Zato nas pokuvam svrstat negdje.... Bilo nam lakse skupa ..znas onu staru latinsku...njih je dvoje..mi smo sami :punk


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 17 ruj 2009, 18:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 15:44
Postovi: 2447
Frankopan je napisao/la:
mara je napisao/la:

:smajl006 Voli i postuj ono sto jesi, ne zahtjevaj ono sto nisi! :wink


Mislim da smo se mi Mare izgubili u onom I. Nismo ni Bosanci ni Hercegovci vec ono I u BIH.
Zato nas pokuvam svrstat negdje.... Bilo nam lakse skupa ..znas onu staru latinsku...njih je dvoje..mi smo sami :punk


Bas zato sto smo sami smo posebni, oni nisu! Imamo nesto! Na koji god dio svijeta dodjes i potakne se tema BiH, uvijek se Livno spomene! Nije to samo radi rijeka i planina, ima nesto i u nama! :ujko :wub

_________________
Kada vrijeme smrti dođe
Neka nitko ne zaplače za mnom
I sve što od vas u tom času tražim
U mojoj me sahranite zemlji

Samo u njoj počivat ću u miru.
Samo u njoj počivat ću mirno...

Isus će mi postelju prostrijeti
Isus će mi prostrijet odar smrti.

U susret mi Spasitelju dođi
Dođe mi u susret na pol puta
Ogrne me brižno svojim plaštom

Želim Bože da u času smrti
Ni jedno oko ne zasuzi za mnom
A jedino što ja tebe molim
Kada umrem da mi dadeš kutak... neba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Etničke mape Bosne i Hercegovine
PostPostano: 17 ruj 2009, 18:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 srp 2009, 15:47
Postovi: 886
mara je napisao/la:
Frankopan je napisao/la:

Mislim da smo se mi Mare izgubili u onom I. Nismo ni Bosanci ni Hercegovci vec ono I u BIH.
Zato nas pokuvam svrstat negdje.... Bilo nam lakse skupa ..znas onu staru latinsku...njih je dvoje..mi smo sami :punk


Bas zato sto smo sami smo posebni, oni nisu! Imamo nesto! Na koji god dio svijeta dodjes i potakne se tema BiH, uvijek se Livno spomene! Nije to samo radi rijeka i planina, ima nesto i u nama! :ujko :wub


:smajl013


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Tema je zaključana [ne možeš postati/uređivati postove/odgovarati].  [ 2718 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 109  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: Patriota, Teuton i 45 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO