HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 16 srp 2024, 13:34.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 181 post(ov)a ] 
Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Travnik
PostPostano: 19 lis 2009, 00:13 
Offline

Pridružen/a: 28 ruj 2009, 22:16
Postovi: 1154
Lokacija: Tamo gdje je Srednja Bosna gdje je Vlasic planina, Vilenica, Bukovica, Lasvanska dolina...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 22 lis 2009, 13:32 
Offline

Pridružen/a: 14 lip 2009, 16:27
Postovi: 490
sioux111 je napisao/la:


Živila Travnička Brigada :HVO :HVO
ja sad kad odem u travnik imam osjećaj kao da tamo žive samo muslimani. kakvo je stanje bilo prije rata, a kakvo je sad???


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 23 lis 2009, 20:37 
Offline

Pridružen/a: 28 ruj 2009, 22:16
Postovi: 1154
Lokacija: Tamo gdje je Srednja Bosna gdje je Vlasic planina, Vilenica, Bukovica, Lasvanska dolina...
Več duže vrijeme pokušavam nešto za uvod napisat na ovu temu... ali sve preživio, toliko puta pričao, toliko toga od drugih čuo, puno raspravljao, dosta toga pročitao ima i na netu.. ali opet ne znam šta napisat.. O Travniku u ratu.. Jel čudna je to priča... Priča o herojstvu jer i takvi smo bili... Dvije brigade...(Travnička i Frankopan) dobar dio MTD-a su činili travničani, PPN-ovi,Tvrtkovci, Munje, Špirini Apostoli, Brzi i njegovi potkrajčani, Maksovci, i puno drugih još a opet poraz i to velik.. obranili malo premalo nekih 5 ili 6 posto teritorije... neki kažu i nije se moglo više.. a opet nekih da smo davno izdani i prodani i da to što smo obranili je previše..
Uglavnom bilo je svega...
Danas nas ima upola manje najviše nekih 13 000 a bilo nas 26 000 e sad šta napisati... tražiti krivca, slaviti heroje... ili šutiti
Možda zbog onih 423 poginula bojovnika iz TR ne treba šutjeti ma kakva istina bila... kakva god naša je i sramotna i slavna..
Za kajmana.. O situaciji danas ima nešto na forumu pod srednja bosna travnik
O ratu što tko god šta može i zna neka piše ovdje, potrudit ču se i ja nešto postavit i prikupit pa i sam napisat... :HVO


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 23 lis 2009, 20:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32442
Nismo izdani.Više naivni.Imali pogrešne ljude na bitnim funkcijama.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 24 lis 2009, 13:57 
Offline

Pridružen/a: 28 ruj 2009, 22:16
Postovi: 1154
Lokacija: Tamo gdje je Srednja Bosna gdje je Vlasic planina, Vilenica, Bukovica, Lasvanska dolina...
E sad šta je tu izdaja a šta izdajničko ponašanje tih pogrešnih ljudi na bitnim funkcijama...
mislim da se na kraju dođe na isto ili slično..
Tko ih je postavljao, trpio, kontrolirao... Po svemu Travnik je trebo bit najtvrđi orah muslimanima kad je SB u pitanju...borbeno iskustvo postrojbi, naši položaji oko grada i u općini, taktički smo bili u boljem položaju... A opet ni jedan grad nije tako šaptom pao kao Travnik, izuzev možda Bugojna...
Šta se deševa... sa sukobima se krenulo kad nam je najmanje odgovaralo i to možda slučajno možda i ne prva je zapucala jedna naša PPN postrojba iz VI nakon nekih čarki na Slimenima.. a sve nespremno..
Zapovijednik TR Brigade Filipović mjesecima prije toga nakon nekih incidenata dolazi na ukopane položaje na Kalbunaru naređuje zatrpavanje rovova tjera ljude kučama... kao nema ništa od sukoba..a 5 mjesec 1993 u VI, BUS ili ZE ratno stanje
J Leutar... dolazi nešto malo prije sukoba uspostavlja dobre odnose sa Srbima na Vlašiću po mnogima s njima dogovori evakuaciju i povlačenje... i nakon 5-6 dana sukoba odlazi helikopterom iz sb... a zvali ga novoobečavajući jer je obečo puno toga ustrojit i napravit.. a držao se katastrofalno i tako brigada i prošla u sukobima..
Po izjavama srpskih oficira na Vlašiću očekivali su nas prije tjedan dva gore i kao sve je bilo dogovoreno.. vjerovat im ili ne...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 24 lis 2009, 17:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 19:58
Postovi: 36497
Lokacija: Gl. grad regije
Pa zar vam masakri počinjeni od strane "Hrvata" u nekim mjestima (Vrbanja, Stupni Do, Ahmići) jednostavno ne liče na neki plan. Meni itekako liče. I nakon toga olako prepuštanje Travnika, Bugojna, Vareša i potpuna nepripremljenost na sukobe.

Čini se da je dio ljudi oko Bobana sa podrškom Šuška iz Zagreba, kad su skužili da muslimani neće postat Hrvati i kad su već počeli muslimani težit islamskoj državi, jednostavno htio uzet od Hercegovine što se može i Livno i jednostavno to odnijet u Hr. Njima je tad bilo nepojmljivo da Posušje i Široki ne budu u Hrvatskoj. A srednja Bosna je njih onemogućavala u tome. Zapravo nisu se htjeli mislit hoće li Travnik biti u Hrvatskoj ili ne. Meni su neki ljudi iz Hercegovine često objašnjavali da mi u Bosni nismo pravi Hrvati. Srećom danas se tako nešto ne može čuti kad istim iz Hrvatske stižu slične izjave.

Upućuje to na još nešto, a to je dogovor Alija - Boban o kojem se pričalo a ne Boban-Karadžić, meni se čini da je tu bio dogovor ovo meni ovo tebi. Tu su Lašvanska dolina i Žepče pokvarili planove, hvala Blaškiću, no i oni bi brzo bili izgubljeni da se rat nastavio.
Sve je ovo išlo uz britansku asistenciju, njihovoj politici "rješavanja" problema, zato se i jesu u Ahmićima nacrtali i objašnjavali kako su mudžahedini spas za BiH.

Nekako su dolazili ljudi pravit nerede, uklanjalo se sposobne a muslimani su ko od šale zarobljavali zapovjednike, kod nas Totića u Zenici. A kad si obezglavljen onda teško možeš išta.

Možda danas ne bi imali problema da se ostvario Bobanov i Alijin naum samo nije moralo toliko ljudi poginut. Ni za što.

No hvala Franji na njegovoj opsesiji Banovinom, uvjeren sam da nije znao za ove dogovore, mislim da jedino tome i logorima u Hercegovini čije su slike obišle svijet, možemo zahvalit što danas postoji Kanton Središnja Bosna.

Da ne bude zabune ne treba Hercegovce krivit sa ovom pričom nego isključivo Šuška, Bobana i još par ljudi.

To pokazuje samo jedno: ne smijemo se dijelit. Svi Hrvati u BiH trebaju i moraju bit jedno tijelo. Slabi smo samo kad smo podijeljeni...

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 24 lis 2009, 17:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32442
Junuz Djipalo je napisao/la:
Pa zar vam masakri počinjeni od strane "Hrvata" u nekim mjestima (Vrbanja, Stupni Do, Ahmići) jednostavno ne liče na neki plan. Meni itekako liče. I nakon toga olako prepuštanje Travnika, Bugojna, Vareša i potpuna nepripremljenost na sukobe.

Čini se da je dio ljudi oko Bobana sa podrškom Šuška iz Zagreba, kad su skužili da muslimani neće postat Hrvati i kad su već počeli muslimani težit islamskoj državi, jednostavno htio uzet od Hercegovine što se može i Livno i jednostavno to odnijet u Hr. Njima je tad bilo nepojmljivo da Posušje i Široki ne budu u Hrvatskoj. A srednja Bosna je njih onemogućavala u tome. Zapravo nisu se htjeli mislit hoće li Travnik biti u Hrvatskoj ili ne. Meni su neki ljudi iz Hercegovine često objašnjavali da mi u Bosni nismo pravi Hrvati. Srećom danas se tako nešto ne može čuti kad istim iz Hrvatske stižu slične izjave.

Upućuje to na još nešto, a to je dogovor Alija - Boban o kojem se pričalo a ne Boban-Karadžić, meni se čini da je tu bio dogovor ovo meni ovo tebi. Tu su Lašvanska dolina i Žepče pokvarili planove, hvala Blaškiću, no i oni bi brzo bili izgubljeni da se rat nastavio.
Sve je ovo išlo uz britansku asistenciju, njihovoj politici "rješavanja" problema, zato se i jesu u Ahmićima nacrtali i objašnjavali kako su mudžahedini spas za BiH.

Nekako su dolazili ljudi pravit nerede, uklanjalo se sposobne a muslimani su ko od šale zarobljavali zapovjednike, kod nas Totića u Zenici. A kad si obezglavljen onda teško možeš išta.

Možda danas ne bi imali problema da se ostvario Bobanov i Alijin naum samo nije moralo toliko ljudi poginut. Ni za što.

No hvala Franji na njegovoj opsesiji Banovinom, uvjeren sam da nije znao za ove dogovore, mislim da jedino tome i logorima u Hercegovini čije su slike obišle svijet, možemo zahvalit što danas postoji Kanton Središnja Bosna.

Da ne bude zabune ne treba Hercegovce krivit sa ovom pričom nego isključivo Šuška, Bobana i još par ljudi.

To pokazuje samo jedno: ne smijemo se dijelit. Svi Hrvati u BiH trebaju i moraju bit jedno tijelo. Slabi smo samo kad smo podijeljeni...


Nije mi jasno baš ovo tvoje pisanje jer mi liči na pisanje nekog iz Sarajeva tko pojma nema što se ovdje dešavalo.


Vrh
   
 
 Naslov: Zenica
PostPostano: 24 lis 2009, 20:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32442
Evo jedno izvješće koje sam ostavio na onom forumu,iz arhiva zeničkog HVO-a:

SINTEZA
događanja na području regije Zenica u vremenu od početka lipnja do početka kolovoza 1992.
Izvori podataka:

- Službena izvješća Sekretarijata za informiranje Kriznog štaba općine Zenica,
- Službene zabilješke Centra službi sigurnosti općine Zanica
- Službena izvješća SDA Zenica,
- Izvješća Hrvatskog vijeća obrane Srednje Bosne,
- Press centra Zenica,
- Osobna pisma.

Osnovni problem: Odnos HVO i OS BiH (HDZ Srednja Bosna i SDA Zenica)

Muslimani žele na području Zenice postaviti čisti muslimanski kanton. Iz regije se potiskuju Srbi i Hrvati, što uzrokuje konfuznost i nesigurnost pučanstva koje je izloženo zlostavljanju, verbalnim uvredama, osobnoj nesigurnosti i slično. U sredstvima javnog priopćavanja o tome se ne govori. Nasuprot, iznosi se da tamošnji TO štite Srbe i Hrvate, te njihovu imovinu.
U razdoblju (do Sporazuma između država BiH i RH-23. srpnja) SDA Zenica provodi kampanju protiv Hrvatske zajednice HB i njenog predsjednika Bobana. U kampanju je uključen i MUP BiH, sredstva javnog priopćavanja BiH, te Press centar Zenica. U ovom razdoblju SDA podržava sve odluke Predsjedništva i Vlade BiH. Inzistira na jedinstvenim OS BiH i jedinstvenom zapovjedništvu. Predstavnici lokalnih vlasti Republike i općine, te OS i SDA (Zenica, Travnik, Bugojno, Konjic, Mostar, Jajce i Visoko) sastaju se 30. srpnja u Prozoru, gdje se utvrđuje organizacija obrane i života na oslobođenom području. Podržan je sporazum od 23. srpnja 1992. godine između država BiH i RH, te iznesen stav za jedinstvenom obranom i protokom roba, kapitala i ljudi između dviju država.

Međutim, u praksi je drugačije. Tako, na primjer, Krizni štab općine Zenica donosi odluku kojom Skupština općine Zanica preuzima sva ovlaštenja u svezi poslovanja željezare Zenica i postavlja Muslimane na rukovodeća radna mjesta u tom poduzeću. Međutim, kada slično želi učiniti HVO u Kaknju, gdje pretežno žive Hrvati, SDA se protivi. Po ocjeni HVO, SDA se služi podvalama i lažima protiv HVO, čime želi prikriti svoje neuspjehe i nesposobnost. Tako, na primjer, SDA i CSS Zenica optužuju HVO da je razoružala pripadnike OS BiH i dio jedinica bivše TO koje su se borile u Bos. Posavini, a u kojim jedinicama je bilo 90 % Muslimana i 10 % Hrvata. Nasuprot tome, HVO se zalaže za pregovore sa SDA i za prevladavnje nesporazuma, te ukazuje na nekorektni odnos TO Zenica naspram Hrvata, kako u vojnom tako i u svekolikom životu Hrvata.
HVO upozorava na neopravdano isticanje TO Zenica, a istovremeno se podcjenjuje HVO Zenica. Isto tako, HVO ukazuje na svakodnevnu pucnjavu iz vojarne TO Zenica na sela u kojima žive Hrvati, a da se pritom ništa ne poduzima, što je potvrda čišćenja područja Zenice nemuslimanskog stanovništva od strane SDA. Primjer formiranja OS isključivo od Muslimana, kao i isključivost kad je u pitanju funkcioniranje vlasti, to zagovara grupa Muslimana:fundamentalista, također, dovoljno govori o želji stvaranja čistog muslimanskog kantona. To potvrđuje i konstatacija, da je do 15. srpnja iz Zenice iseljeno oko 80 % srpskog pučanstva.

Sredstva javnog priopćavanja BiH nerado priopćava ju službena stajališta HVO, nedostupni je tisak iz Hrvatske, zanemaruje se hrvatski jezik, kultura i slično. HVOje glede toga u više navrata javno prosvjedovao, ukazivao na posljedice i tražio od TO Zenica skidanje emharga u sredstvima informiranja. 23. srpnja sastaju se hrvatski intelektualci Zenice i formiraju se klubovi stručnjaka iz različitih djelatnosti društvenog i gospodarstvenog života (politika, pravosuđe, informiranje, obrazovanje, gospodarstvo itd) i oformljuju se "savjetodavna tijela" spomenutih područja u cilju ostvarivanja interesa Hrvata u Zenici. Zahtjeva se prekid političke majorizacije od strane Mulsimana sa jasnim stavom o budućem ustrojstvu BiH na principu jednakosti triju konstitutivnih naroda, bez obzira na ishod rata. Isto tako traži se od Hrvata svekoliko povezivanje sa RH.

HVO ukazuje i na nepotrebnu demonstraciju sile pojedinih postrojbi TO, posebno onih kojima zapovjedaju bivši oficiri JNA u Sloveniji i Hrvatskoj (Džemal Najatović), na prevelike ovlasti vojne policije, na poduzimanje određenih vojnih djelovanja postrojbi TO Zenice bez koordinacije sa HV i slično. Unatoč tome HVO održava kontakte sa Muslimanima i daje inicijativu za zajedničko cijelovanje. Stoga HVO opravdano sumnja u dobre namjere SDA koje u praksi odudaraju od proklarnacija. Tu sumnju potvrđuje i dilema HVO glede kontrole Sefera Halilovića, načelnika OS BiH od strane Predsjedništva BiH
Po ocjeni HVO Srednje Bosne legalna vlast BiH tiskanjem banova bez pokrića svjesno obmanjuje državu i njeno pučanstvo, te na taj način sve više zatvara puteve nabavke robe iz Hrvatske. Stoga je HVO zajključio da je neophodno neka poduzeća u Zenici staviti pod kontrolu HVO zbog lakšeg plasmana hrvatske robe, koja bi se prodavala za HRD i devize.

Na sve primjedbe od strane HVO, Okružni štab obrane Zenice oglasio se jedino 2. rujna glede klevata i glasina protiv armije BiH i njenih predstavnika Muslimana, te ratnih zločinaca u zapovjedništvima armije BiH .Glede toga, rečeno je da će se javnost upoznati sa životopisom bivših oficira JNA, te da će se vojna policija, koja se stavila iznad armije i civilnih vlasti, staviti u ustroj vojnih postrojbi. Rečeno, ali ne vidi se daje učinjeno.
Na osnovu spomenutih izvora može se zaključiti da su nesuglasice između HVO i OS BiH nakon sporazuma o suradnji (23. 07.) između država BiH i RH znatno manje prisutne. 30. srpnja Okružni štab obrane Zenica javno je podržao sporazum, izjašnjava se o potrebi jedinstvene obrane i protoka roba, kapitala i ljudi između dvije države. Slično se izjasnio i Skup Muslimana, predstavnika kulturnih, javnih, gospodarstvenih predstavnika 32 općine slobodne BiH 5. kolovoza. Poduzimaju se druge konkretne aktivnosti od strane Okružnog štaba obrane Zenica i SDA, makar deklarativno, što potvrđuje konstatacija HVO, da nesporazumi vladajućih stranaka imaju politički karakter. Nakon Sporazuma HVO istupa otvorenije i smjelije, posebno što se tiče istupanja hrvatskih intelektualaca i gospodarstvenika, glede zaštite hrvatskog jezika, kulture, te povezivanja sa gospodarstvom RH i drugo.


Ženeva...

Reakcije na Ženevsku konferenciju su veoma žive. Vlada mišljenje da je "ostvaren dogovor Srba i Hrvata na štetu Muslimana". Muslimani naglašavaju da će nastaviti rat. Dio SDA ranije oformio MOS, a obuku novaka vrše u centrima Jablanica i Kardagalije. Jedan period obuku vršili mudžahedini liz inozemstva! U postrojbe tzv. MOS uključeno je oko 200 mladića. Raspoređeni su u postrojbe ABiH iz Tešnja. Iskazuju nepovjerenje po pitanju ishrane i opreme. Emisari su česti i vrše vrbovanja mladića za MOS Kraševo, Lepenica. Matuzići i Planje! Nosioci ovih aktivnosti su Šemsudin Mehmedović inžinjer strojarstva, nač. SJS Tešanj i Irfan Ljevaković član vrha SDA, koordinator u ABiH za Doboj, Tešanj, Maglaj, Žepče i Zenicu ....
Neprijatelj koristi "time out" nakon Geneve. Djeluje u pojedinim rajonima i crtama obrane. Razlozi su stvaranje pometnje među braniteljima i doprinos napetoj situaciji između HVO i A.BiH. Primjenjuje sistem provokativnih djelovanja kako bi naše snage odgovorile i trošile streljivo. Ovakva djelovanja primjenjivat će sigurno i narednih dana, a maksimalno će raditi na psihološko-propagandnoj i agenturnoj djelatnosti .
• Poznato je i to daje u kontekstu izgreda u G. Vakufu došlo i do sukoba HVO
i ABiH na Rostovu i rajon Medenika! ABiH vjerovatno namjerava snage za intervenciju uputiti čak iz Bijelog Bučja za obračun sa HVO Sebešić.

O srpskom pogledu na naše borbe s ABiH u Uskoplju najbolje govori uhvaćena zapovjed iz štaba 2. krajiškog korpusa. zapovjedništvu 7. motorizirane brigade u Kupresu: "Onim komšijama dajete ravnomjerno tokom noći porciju konzervi jednako jednima i drugima, svakom isto da se ne ljute. A kad prođe gozba uživajte, samo noću i jednakog obima. Znaš to su oni što dođu i ravno kad povučeš
liniju od mene preko vas .. Da li je isto kao i neku večer, pukovniku Grujiću su rekli da jeste i da treba svakom isto slati naizmjenično, a zna se svrha...

--------------------------------------------------------------------------------


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 24 lis 2009, 20:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32442
Onda razni prepadi i ubojstva zapovjednog kadra HVO-a:

11. X. 1992.
U selu Rastovci, općina N. Travnik izvršen je oružani napad od strane TO na časnika stožera Srednja Bosna gospodina Ivicu Čobanca i njegove suputnike.

13. X. 1992.
U selu Karauli pripadnici A BiH pucali su na vozilo Stjepana Blaževića zapovjednika HVO Jajce

20. X. 1992.
Na prometnici Travnik-Vitez pripadnici 7. muslimanske brigade ABiH ubili su Ivicu Stojaka zapovjednika Travničke brigade HVO


A sve se dešava dok Jajce grca u hropcu.

Da li je igdje HVO napao ili ubio nekog visokog zapovjednika armije BiH u tom periodu?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 24 lis 2009, 20:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:56
Postovi: 9970
http://slobodanpraljak.com/MATERIJALI/R ... .g/201.pdf

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 24 lis 2009, 21:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 19:58
Postovi: 36497
Lokacija: Gl. grad regije
Točno, planirali su muslimani rat s Hrvatima. U ljeto 1992. dakle ni blizu ikakvih sukoba u muslimanskim selima u G. Zenici prema Vitezu sam vidio bunkere.

Kad sam ih pitao zašto će vam to kad Srba nema ni blizu?

Odgovor je bio: Nikad se ne zna!

Prvi masakr civila u mH sukobu je bio u selu Lašva nedaleko od mene na području Zenice gdje su masakrirani Hrvati od islamista. To je bilo početkom 93.

Da i postavljanje Sefera nije slučajno, Srbi ga pošalju da naprave sukob. Zauzvrat mu Sandžak ostane čitav. I nije samo on Sandžo koji je ratovao protiv Hrvata. Sumnjiv mi je taj
ostanak Sandžaka bez problema ikakvih.

Zenica je tad bila sušta suprotnost današnjoj, gdje Ćiro ne vjeruje da je bila islamska. Bila je fakat talibanija na kvadrat. I samo ih je islamska država zanimala i čekanje zlatnih kašika iz islamskih zemalja. Promijenili su ploču tek kad su se uvjerili da zlatnih kašika nema.

Zapravo sve sliči na KOS-ov plan koji su Britanci potpomogli.

Naprave plan Vance-Owen koji je ispunio sve želje Hrvata u BiH , komotno je mogao isti tren rat stat što se nas tiče. Bilo je za očekivat da će muslimani navalit. Nakon toga naprave Bobanovci par pokolja ovi pošalju TV ekipe da snime i tako opravdaju muslimansko zauzimanje srednje Bosne. Par općina Hercegovine se odvoji u Hrvatsku. A Srbi u Srbiju.

Najžešći Hrvati iz Hercegovine zadovoljni, obuhvatilo bi skoro pola Hrvata, Srbi zadovoljni, Muslimani zadovoljni s obzirom kako im je bilo prije toga, mada bi ostali bez istočnog Mostara ali njima ionako i nije stalo do Hercegovine. I riješen problem za MZ.

Liči na britansku kuhinju uz KOS.

A mi Hrvati iz srednje Bosne bi taman dobro došli da popunimo građanstvo koje nedostaje u Hrvatskoj.

I skoro je tako završilo, sreća upetljaše se u priču Francek i Ameri.

No nije sve gotovo, nama je ovaj KSB u redu, ono što nam nedostaje je da smo većina u njemu. I Bošnjaci iseljavaju iz njega, idu u Sarajevo, Zenicu a kad im ukinu vize selit će se oni u puno većem broju. Natalitet je tu negdje i možda je i dobro što se usporio gospodarski rast u Hrvatskoj. Ljudi puno manje sele a i u Hrvatskoj nisu više presretni kad im susjed iz Bosne doseli kao prije. Za Hrvate Bosne (koji nisu Posavci) ovo je jedini kanton gdje mogu živjet a da su im prava zaštićena, pogotovo u mjestima sa hrvatskom većinom.

Još ako nam se dijaspora počne vraćat brzo smo većina. Treba propagirati KSB među ljudima i ipak reći da je u njemu za Hrvate Bosne najbolje na svijetu.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 24 lis 2009, 21:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32442
Junuz Djipalo je napisao/la:
.. Nakon toga naprave Bobanovci par pokolja ovi pošalju TV ekipe da snime i tako opravdaju muslimansko zauzimanje srednje Bosne. Par općina Hercegovine se odvoji u Hrvatsku. A Srbi u Srbiju.

Najžešći Hrvati iz Hercegovine zadovoljni, obuhvatilo bi skoro pola Hrvata, Srbi zadovoljni, Muslimani zadovoljni s obzirom kako im je bilo prije toga, mada bi ostali bez istočnog Mostara ali njima ionako i nije stalo do Hercegovine. I riješen problem za MZ.


Na koga misliš pod ovim Bobanovci?Koji pokolji?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 24 lis 2009, 22:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 19:58
Postovi: 36497
Lokacija: Gl. grad regije
Bobanovci: Vrbanja (Bugojno), Ahmići (Vitez), Stupni Do (Vareš).

Kome je to trebalo?
Iz istog razloga i u isto vrijeme rade takve pokolje i Muslimani u sj. Hercegovini.

Englezima, Srbima, Muslimanima i Bobanovcima te
neodlučnim Hrvatima da ni ne pomišljaju da ostanu živjet s Muslimanima a nakon toga i obratno.

Sam si gore napisao da je čudan u to vrijeme dolazak velikog broj kadra iz JNA muslimana u ABiH, veliki broj Sandžaklija, talibana isto.

A za to vrijeme Alija lijepo strateški razmješta izbjeglice po srednjoj Bosni čime narušava ravnotežu i obećava Donjovakufljanima Uskoplje, Fočacima Kreševo i sl.

Srbi u to vrijeme zaustavljaju dejstva nakon Jajca i prema jednima i prema drugima. Puštaju da se ljudi pokolju i sve to lijepo Britanci potpomažu.

No predugo im je trajalo, Vitez i Bila su ključ svega, da su pali scenarij bi se ostvario.

A dečkima Vitez, Bila, Busovača, N. Travnik svaka čast, barem ovima koji nisu sudjelovali u pokoljima.

A sad kad ovako se pročita zar nema više smisla od plana Boban Karadžić o podjeli BiH na dva dijela koju mantraju u Sarajevu, taj plan (B-K) je imao veliku manu zašto nije bio moguć a to je 33% Hrvatske pod okupacijom.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 24 lis 2009, 22:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32442
Junuz Djipalo je napisao/la:
Bobanovci: Vrbanja (Bugojno), Ahmići (Vitez), Stupni Do (Vareš).

Kome je to trebalo?
Iz istog razloga i u isto vrijeme rade takve pokolje i Muslimani u sj. Hercegovini.

Englezima, Srbima, Muslimanima i Bobanovcima te
neodlučnim Hrvatima da ni ne pomišljaju da ostanu živjet s Muslimanima a nakon toga i obratno.

Sam si gore napisao da je čudan u to vrijeme dolazak velikog broj kadra iz JNA muslimana u ABiH, veliki broj Sandžaklija, talibana isto.

A za to vrijeme Alija lijepo strateški razmješta izbjeglice po srednjoj Bosni čime narušava ravnotežu i obećava Donjovakufljanima Uskoplje, Fočacima Kreševo i sl.

Srbi u to vrijeme zaustavljaju dejstva nakon Jajca i prema jednima i prema drugima. Puštaju da se ljudi pokolju i sve to lijepo Britanci potpomažu.

No predugo im je trajalo, Vitez i Bila su ključ svega, da su pali scenarij bi se ostvario.

A dečkima Vitez, Bila, Busovača, N. Travnik svaka čast, barem ovima koji nisu sudjelovali u pokoljima.

A sad kad ovako se pročita zar nema više smisla od plana Boban Karadžić o podjeli BiH na dva dijela koju mantraju u Sarajevu, taj plan (B-K) je imao veliku manu zašto nije bio moguć a to je 33% Hrvatske pod okupacijom.


Ahmići su 16.4.1993. Što se dešavalo prije toga?Znaš li kakvi su pokolji bili prije?Zašto su uopće napadani Ahmići i taj dio uz prometnicu Vitez-Busovača?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 24 lis 2009, 23:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 19:58
Postovi: 36497
Lokacija: Gl. grad regije
Jasno je da su Ahmići morali biti zauzeti ako je se htjelo opstati. No pitanje je da li je trebalo pobiti 113 ljudi i otkud kamere odmah?

Znam tipa koji je pričao da je bio u ABiH iznad Ahmića tad i da su znali što se događa da su htjeli krenuti barem pokušati zauzeti Ahmiće ali da su dobili komandu da miruju i puste...

Sad stvari pomalo postaju jasnije kad se dobiva info i s druge strane.

Nedavno sam prisustvovao razgovoru jednog Srbina i jednog Hrvata povezanih rodbinom kako opisuju svoje sudjelovanje u ratu i ispostavi se da su bili u akciji napada/obrane Glamoča u isto vrijeme, na istom mjestu, na suprotnim stranama. Naravno da onda možeš dobit sliku što se događalo.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 24 lis 2009, 23:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32442
Laže.Taj što tvrdi da im je rečeno da puste.Koliko je bilo poginulih i ranjenih na strani HVO-a tada?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 24 lis 2009, 23:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:56
Postovi: 9970
Necu puno o tome, ali nemogu da izdrzim..
Junuze, ko god da misli da su u Ahmicima bili samo civili taj je budala, a o nikakvom pustanju nema govora.. Taj sto ti je pricao, bio je on i u Ahmicima, a ne samo iznad..

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 24 lis 2009, 23:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 19:58
Postovi: 36497
Lokacija: Gl. grad regije
Pa koliko je bilo mrtvih na hrvatskoj strani?

Nisam takav podatak nikad ni pročitao.

Taj tip mi je rekao da su oni doista misli spojit se sa Rovnom i dalje prema Kruščici preko Ahmića.

Dakle Ahmići su bili legitimni vojni cilj.

Ali otkud onoliko civila mrtvih i otkud kamere...

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 25 lis 2009, 01:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 09:25
Postovi: 44023
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Junuz Djipalo je napisao/la:
Pa koliko je bilo mrtvih na hrvatskoj strani?

Nisam takav podatak nikad ni pročitao.

Taj tip mi je rekao da su oni doista misli spojit se sa Rovnom i dalje prema Kruščici preko Ahmića.

Dakle Ahmići su bili legitimni vojni cilj.

Ali otkud onoliko civila mrtvih i otkud kamere...


Žao mi je što si popušio cijelu tu spiku i teorije zavjere. Evo malo o Ahmićima od Charlesa Shradera, obrati pažnju na zaključak pri samom kraju, nije se radilo o planiranom zločinu nego o događaju gdje su stvari "izmakle kontroli"...

O Stupnom Dolu ti može objasniti forumaš "Crni Bombarder", a o Vrbanji se vrlo malo zna.

Cijela ta konstrukcija o namjernom izazivanju sukoba je vrlo krhka.

http://www.hercegbosna.org/engleski/main.html

Citat:
Ahmici

The HVO attack on the village of Ahmici on April 16 and the subsequent massacre of many of its Muslim inhabitants is perhaps the most notorious incident of the Muslim-Croat civil war in central Bosnia and has been at the center of at least five cases before the ICTY in which Bosnian Croat military and political leaders and HVO soldiers have been charged with war crimes.8 Although later portrayed by ICTY prosecutors as the epitome of Croat atrocities in central Bosnia, the events at Ahrnici on April 16 seem to have aroused little comment at the time-other than on the part of Lt. Col. Bob Stewart, the BRITBAT commander-and apparently did not become an issue for the Muslims until 1994-95.9 However, despite investigations by the United Nations and the governments of both Bosnia-Herzegovina and Croatia, voluminous testimony before the ICTY by both Muslim and Croat witnesses, and the conclusions of ICTY prosecutors and judges, what actually happened in the village of Ahmici on the morning of April 16, 1993, and why, remain unclear. The most common interpretation is that the innocent Muslim inhabitants of the village were subjected to an unprovoked attack by HVO military police special operations forces. However, the available facts suggest a less fanciful alternative explanation: that Ahmici was a legitimate military target; that the village was defended by armed Muslim forces; that the OZCB commander, anticipating an attack by ABiH forces through the village, ordered a justifiable spoiling attack; and that the unit responsible for carrying out that attack, an element of the HVO 4th Military Police Battalion, either by premeditated design or in the heat of battle or both, went on a mindless rampage that included killing civilians and burning most of the Muslim section of the village.

The village of Ahmici was undoubtedly a legitimate military target for an HVO spoiling attack at the time by virtue of both its location and its probable use as an ABiH staging area. The village lies approximately three and one-half kilometers east of Vitez and on high ground some two hundred meters north of the main Travnik-Busovaca road. It is thus in a position to control the key route through the Lasva Valley at one if its most restricted points by direct and indirect fire.10 Muslim TO forces from Ahmici set up a roadblock near the village in October, 1992, to prevent the passage of HVO forces headed toward Jajce, and it was clearly identified by HVO intelligence sources at various times in March and April, 1993, as being astride the planned ABiH axes of attack into the Vitez area from the north and east. Given the proximity of the village to the Travnik-Busovaca road, it was the most likely assembly area for elements of the ABiH 325th Mountain Brigade and other ABiH forces tasked to make the attack across the road toward the Kruscica area on April 16.

Despite the repeated denials of senior ABiH commanders, on April 16 the village of Ahmici was clearly defended by local Muslim Territorial Defense forces as well as by ABiH elements staging for the attack across the Travnik-Kaonik road. The village is clearly marked on a captured ABiH operational map as being occupied by ABiH forces in January, 1993, and on April 11, 1993, Enes Varupa, a Muslim TO commander, recorded in his notebook that a TO company of at least eighty-five men was in the village on that date.11 Muslim TO members also met at their headquarters in the Zumara elementary school in Ahmici on April 11 to discuss plans for defending the village. Muslim forces in Ahmici were assigned "clearly defined tasks, to secure the line toward Nadioci," and trenches and a number of dugouts had been prepared.12 An HVO intelligence estimate dated April 10 placed elements of the ABiH 325th Mountain Brigade in the village, and elements of the ABiH 303rd Mountain Brigade were also ordered to support the Muslim forces in Ahmici. Croatian Defense Council sources also reported that the ABiH infiltrated thirty exceptionally well-armed soldiers into the village on Apri114. On the evening of the fifteenth, the Muslim forces in Ahmici increased their level of security. In addition to the regular guards, ten men were on standby in the lower part of the village, and the guard force in the upper part of the village was doubled. During the course of the fight for the village on April 16, the Muslim forces in the village were reinforced from Vrhovine, and reinforcements from Poculica and the 325th Mountain Brigade were promised but failed to arrive in time to affect the situation. The HVO assault forces encountered resistance, including shelling by the ABiH, and after the action they recovered weapons and large amounts of ammunition, including 7.62-mm and 12.7-mm machine gun ammunition and RPG-7 rocket propelled grenades.13

The HVO spoiling attack on Ahmici was planned on the afternoon and evening of April 15, and Pasko Ljubicic, commander of the 4th Military Police Battalion, briefed members of his command in the Hotel Vitez, noting that a Muslim message had been intercepted saying that the ABiH would attack in the morning on April 16 and that to forestall the attack the HVO would attack first. Ljubicic then issued orders for elements of the 1st Company to join the 4th Military Police Battalion's Antiterrorist Platoon (known as the "Jokers") at the "Bungalow," a former restaurant close to the road in Nadioci. At 1 :30 A.M. on the sixteenth, Colonel Blaskic, the OZCB commander, issued written orders for the 4th Military Police Battalion to block the Ahmici-Nadioci road (where he expected the Muslim attack) by 5:30 A.M. and to crush the enemy offensive. Further briefings were conducted at the Bungalow, and Ljubicic's second in command noted that several mujahideen had infiltrated into Ahmici during the night.14

The seventy-five-man assault force consisting of the "Jokers" and other elements of the 1st Company, 4th Military Police Battalion, augmented by a few local HVO members was divided into assault teams and moved out from the area of the "Bungalow" between 4:30 and 4:45 hours on the morning of the sixteenth. At 5:30, a single artillery round was fired-the agreed upon signal to start the assault-and the ground assault on the Muslim section of Ahmici was launched from the village's southeastern quadrant. Muslim forces in the lower part of the village resisted vigorously, and the attacking HVO troops immediately came under heavy Muslim fire.15 Muslim defenders barricaded in the mosque and the elementary school were supported by ABiH artillery, by light fire from the villages of Vrhovine and Pirici, and by snipers firing constantly from the woods and clearings above the village.

The Muslim fire was intense, killing three HVO military policemen and wounding three more.16 The HVO countered with intense mortar, small arms, and automatic weapons fire. Many buildings were set afire by tracers. At some point, whether by chance or by premeditated design, the responsible HVO commanders surrendered control of the situation, and what had been a legitimate, well-justified HVO spoiling attack deteriorated into a mindless rampage by the attacking HVO military policemen. Angered by earlier confrontations with the Muslims, the HVO attackers worked their way through the village using automatic weapons and grenades and killing men, women, and children in a cruel and indiscriminate manner.

Unable to stem the HVO advance and failing promised reinforcements from Poculica and the 303d and 325th Mountain Brigades, the Muslim defenders evacuated the remaining civilians toward Vrhovine. They briefly considered a last-ditch stand in the upper village (Gornji Ahmici) before withdrawing at about 4 A.M. on April 17 to establish a defensive line at Barica Gaj, some 150 meters north of Ahmici, where the Muslim line remained until the Washington Agreements in March, 1994. Those Muslim inhabitants remaining in the village after the HVO assault were subsequently taken to the camp in Donja Dubravica and held there for some time.

From a purely military point of view, the HVO spoiling attack at Ahmici was very successful. The planned Muslim attack across the Travnik-Busovaca road in the Ahmici area was completely disrupted and could not be resumed. However, the destruction in the village was horrific, and civilian casualties were appalling. Most of the Muslim houses in the lower village were burned, some with the inhabitants inside. Many houses were set afire by incendiary ammunition and grenades used in the assault, but others were no doubt deliberately "torched." According to some accounts, as many as 109 Muslim civilians, including women and children, died or were missing as the result of the combat action and deliberate killing by the enraged and out of control HVO assault troops. Once the events in Ahmici on April 16 became known, the behavior of the HVO troops was justly characterized as a massacre, and a great deal of effort subsequently has been expended to bring the perpetrators to justice. Although the HVO forces' actions on April 16, particularly with respect to the unarmed Muslim civilians in the village, undeniably merit condemnation regardless of the emotional state engendered by active combat, the fact remains that the assault began as a legitimate military operation: a spoiling attack to disrupt the planned ABiH attack through Ahmici to cut the Travnik-Busovaca road: To have ordered such a spoiling attack was no war crime, although the events that ensued may have reached that level of culpability. It seems clear that the tragedy resulted not so much from the design of senior HVO leaders but rather from the working of that fear, anger, and madness attendant on many combat operations. In that respect, at least, the tragic events at Ahmici bear afar stronger resemblance to those at My Lai than to those at Lidice or Oradour-sur-Glane.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 25 lis 2009, 09:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 19:58
Postovi: 36497
Lokacija: Gl. grad regije
Ne znam sigurno naravno, kad se svaki slučaj za sebe može interpretirati na više načina. No kad se sve zajedno gleda izgleda kao ono policijsko izvješće gdje napišu kako se uhićenik sam nabio glavom u šaku desetak puta za redom.

Nije HVO stajao tako loše da se sve završi onako kako je završilo.

Ako doista nije bilo plana, ako je točno da je to samo teorija zavjere onda trebamo objesit za jaja sve koji su vodili "igru" zbog neznanja i nesposobnosti. Doduše kad se sjetim kakav profil ljudi je tad (a i sad) vodio igru s hrvatske strane i nije nemoguće ni to.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 25 lis 2009, 09:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:56
Postovi: 9970
Znas ono Junuze kad neko podjebava, pa ga poganjaju, taj pobjegne a ostanu oni slabiji da najebu..
Nedaj Boze, nije nam na cast ono sto se desilo u Ahmicima, ali previse je prica o nekim teorijama zavjere, bilo je to ocigledno trenutacno ludilo.

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 25 lis 2009, 10:19 
Offline

Pridružen/a: 28 ruj 2009, 22:16
Postovi: 1154
Lokacija: Tamo gdje je Srednja Bosna gdje je Vlasic planina, Vilenica, Bukovica, Lasvanska dolina...
E dečki je da smo malo izvan teme ali eto... Ne treba toliku energiju trošit za nešto dokazivat, branit, opovrgavat kad su te teorije u pitanju. Mislim o teorijama zavjere, podjele, izdaje, prodaje za više ciljeve, rata u kojem smo bili svi samo pijuni itd ... O tom možemo nadugo i naširoko i opet čemo doć na isto... Postoje činjenice, svjedoci, dokumenti,itd...raspravljat treba o događajima uzrocima posljedicama.. i onda priča ima vrijednost i vjerodostojna je, ima smisla..
Ko je god bio dan u ratu i pošteno hoče pričat o tome zna da se s takvim teorijama samo opravdava nesposobnost, kukavičluk i sl... Ne uspijem se obranit dali iz objektivni ili subjektivni razloga i kriv mi sav svijet, CIA, KGB, Zagreb, Boban, Karađić sve prodano i sve izdano davno nekad..
Ja sam iz TR i prvi kažem da je Travnik pao šaptom i u čudnim okolnostima... i o tome treba kako zašto i kako je moglo drugačije...ali da sve ostane da su glavni krivci drugi.. nije fer ni prema tim drugima ni prema nama samima.. jer imamo suprotan primjer Žepča, kako njih nije niko ni prodavo ni rasprodavo...ili možda jest
U ratu su normalan (i poželjna) pojava razne propagnadno igre, obavještajne obmane protivnika , možda se i o tome treba. Osobno mislim da je zapovijedništvo HVO na svim razinama bilo premreženo suradnicima raznoraznih službi (a o tome se i više nego šuti)

I da se vratim na TR... jedan od visoki časnika travničkog HVO stožera bivši pukovnik JNA a kasnije HVO-a prvi dan sukoba s muslimanima jednostavno prelazi u ABiH i prenosi ćin gdje postaje oficir ABiH do završetka rata s muslimanima... Dolaskom alijanse 2001 ponovno "mobiliziran" u HVO u ministarstvo obrane u SA, gdje je kao časnik HVO umirovljen i sad uživa hrvatsku mirovinu.. Živi u TR i predsjednih organizacije SDP Travnik gdje drži lekcije Hrvatima kao šta vam uradiše ovi iz ZG...
Činjenica če bit još, s moje strane, i o TR i drugim mjestima gdje šta znam,gdje sam vidio i čuo,ko je vidio, čuo ili zna za drugačije nek piše .. jer to je samo put do približne istine a sve ostalo je šuplja priča vjerujte mi...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 25 lis 2009, 10:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 09:25
Postovi: 44023
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Ako se poziva na Žepče (a samim time i na Kiseljak), trebalo se bolje povezati sa Srbima sa Vlašića, bilo je dodirnih točaka zar ne? Isto vrijedi i za Bugojno (do Srborbana iliti Donjeg Vakufa).

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 25 lis 2009, 10:32 
Offline

Pridružen/a: 28 ruj 2009, 22:16
Postovi: 1154
Lokacija: Tamo gdje je Srednja Bosna gdje je Vlasic planina, Vilenica, Bukovica, Lasvanska dolina...
3.6.1993 god kad je počeo sukob sa muslimanima veza sa Srbima bila odlična... Dobar dio naših ministara HVO Vlade Travnik u tom trenutku sjedio, pio, jeo i dogovaro evakuaciju sa Srbima na Vlašiću... Koliko se sječam predvodio ih Davor Kolenda koji je sad negdje u MO, kako sam čuo i o tom može reć više.. J Leutar, je isto imo dobre odnose sa Srbima... Ali opet je došla zapovijed za povlačenje... kako piše u zapovijedi zbog nepovoljnog razvoja situacije..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Travnik
PostPostano: 25 lis 2009, 10:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 09:25
Postovi: 44023
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
sioux111 je napisao/la:
3.6.1993 god kad je počeo sukob sa muslimanima veza sa Srbima bila odlična... Dobar dio naših ministara HVO Vlade Travnik u tom trenutku sjedio, pio, jeo i dogovaro evakuaciju sa Srbima na Vlašiću... Koliko se sječam predvodio ih Davor Kolenda koji je sad negdje u MO, kako sam čuo i o tom može reć više.. J Leutar, je isto imo dobre odnose sa Srbima... Ali opet je došla zapovijed za povlačenje... kako piše u zapovijedi zbog nepovoljnog razvoja situacije..


Ima dokument na Praljkovoj stranici gdje mislim neki iz civilne vlasti optužuju Blaškića za naredbu o povlačenju što je mislim besmislica. Nemam dokument pri ruci ali mislim da je tako nešto pisalo.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 181 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 20 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO