HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 21 lis 2024, 05:29.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 102 post(ov)a ] 
Stranica 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Momčilo Perišić oslobodjen
PostPostano: 28 vel 2013, 18:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 18:54
Postovi: 13159
Citat:
Momčilo Perišić oslobođen
Izvor: B92, Beta
Hag -- Žalbeno veće Haškog tribunala oslobodio bivšeg načelnika Generalštaba Vojske Jugoslavije Momčila Perišića optužbi za ratne zločine u BiH i Hrvatskoj.

Foto: BetaHaški sud je naložio da Perišić, koji je prethodno bio osuđen na 27 godina zatvora, odmah bude pušten na slobodu.

Odluka haškog žalbenog veća je konačna u procesu protiv Perišića. On je u septembru 2011. prveostepeno osuđen na 27 godina zatvora zbog pomaganja i podržavanje zločina nad Muslimanima u BiH 1993-95 i raketnih napada na civile u Zagrebu u maju 1995.

Žalbeno veće danas je poništilo tu osuđujuću prvostepenu presudu.

Prvopstepena presuda doneta je većinom glasova sudija Mišel Pikar iz Francuske i Pedra Davida iz Argentine, dok je predsedavajući Bakone Moloto iz Južne Afrike imao suprotno mišljenje, zalažući se za oslobađanje generala Perišića.

Tom presudom Perišić je smatran kriv zbog pomaganja i podržavanja artiljerijskih i snajperskih napada na civile u Sarajevu sa položaja
Vojske Republike Srpske 1993-95 i ubistva oko 7.000 Muslimana i premeštanja stanovništva Srebrenice u julu 1995. godine.

Perišić je bio osudjen i zato što nije sprečio i kaznio počinioce raketnih napada na Zagreb u maju 1995, u kojem je poginulo sedam
civila, na osnovu nalaza da je imao efektivnu komandu i kontrolu nad vojskom Republike Srpske Krajine.

U žalbi koju je podnela na presudu, Perišićeva odbrana navela je, kao jedan od ključnih, argument sudije Molotoa da vođenje rata nije zločin.

Poništavajući danas prvostepenu presudu od 27 godina zatvora, žalbeno veće Tribunala je, usvajajući žalbu optuženog, utvrdilo da pomoć koju je Vojska Jugoslavije, na čelu s Perišićem, pružila Vojsci Republike Srpske nije bila data s "konkretnim uputstvom" da bude upotrebljena za činjenje ratnih zločina u Sarajevu i Srebrenici, već za "opšti ratni napor" VRS.

Uoči izricanja presude (Foto: Beta/AP)
Suđenje generalu Perišiću počelo je pred Tribunalom 2. oktobra 2008.

Momčilo Perišić (68) dobrovoljno se predao Tribunalu 7. marta 2005. godine, na dan kada je optužnica protiv njega obelodanjena, a dva dana kasnije je u prvom pojavljivanju pred sudijom izjavio da nije kriv ni po jednoj tački optužnice.

Od jula te godine bio je na privremenoj slobodi u Srbiji, a u pritvor Haškog tribunala vratio se 18. septembra 2008. Perišić je više puta na privremenu slobodu bio puštan i tokom procesa.

Za suđenje Perišiću nije bilo gotovo nikakvog interesa vlasti u Srbiji iako je, po težini optužbi, to bilo jedno od najvažnijih vođenih u Tribunalu.


Od 27 godina u prvom stepenu, do oslobadjanja u zalbenom postupku... paralela sa presudama Gotovini i Markacu sama se namece...

Kao sto sam i govorio, Haski tribunal je politicko smece od suda, nema tu ni mrve objektivnosti, samo sluzi za politicko potkusurivanje.

Momcilo je ucestvovao u raznih ratnim pohodima, i na Zadar, i na Mostar... ima tu masla da mu svasta prikace... ali jos dok je bio na vlasti posle odlaska Milosevica uhapsen je jer je Amerima odavao drzavne tajne... sve mi mirise na adekvatnu kompenzaciju, i za to delo, i da se umire Srbi posle presude Gotovini...

Nema veze sto je Srbin, necu da branim ovakve kriterijume, ovo je ruganje pravdi.

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Momčilo Perišić oslobodjen
PostPostano: 28 vel 2013, 18:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 09:25
Postovi: 44060
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Nije tu ništa političko nego sud donosi kvalitetne presude. Skoro sve zamjerke na račun Haaga idu na račun tužiteljstva, loše sročenih optužnica, politikanstva, UZP-a, neujednačenih kriterija pri podizanju optužnica i sl.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Momčilo Perišić oslobodjen
PostPostano: 28 vel 2013, 18:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 13:30
Postovi: 12935
Ruganje pravdi je prvostepena osuda, tj. osuda za optužnicu kakvu su sklopili.

Nekad mi se čini da tužilaštvo namerno sklapa debilne optužnice i konstrukcije jureći neku svoju viziju. Samu izvedbu ne vredi komentaristai. Na granici komičnog... ili možda preko nje.

Ima u Hagu još 23 Srbina u desetak slučajeva na suđenju ili žalbi. Pa eto, neka kompenzuju, ionako im je rad kurton.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Momčilo Perišić oslobodjen
PostPostano: 28 vel 2013, 18:39 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 18:47
Postovi: 4063
Jagnjeca brigada je napisao/la:
Ruganje pravdi je prvostepena osuda, tj. osuda za optužnicu kakvu su sklopili.


A pretpostavljam da prvostupanjsku presudu hrvatskim generalima smatraš pravednom i poštenom?

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Momčilo Perišić oslobodjen
PostPostano: 28 vel 2013, 18:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 13:30
Postovi: 12935
Divlja svinja5 je napisao/la:
A pretpostavljam da prvostupanjsku presudu hrvatskim generalima smatraš...


Potpuno nepoštenom. Kao i drugostepenu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Momčilo Perišić oslobodjen
PostPostano: 28 vel 2013, 18:47 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 18:47
Postovi: 4063
Jagnjeca brigada je napisao/la:
Divlja svinja5 je napisao/la:
A pretpostavljam da prvostupanjsku presudu hrvatskim generalima smatraš...


Potpuno nepoštenom. Kao i drugostepenu.


A kako bi glasila ona poštena?

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Momčilo Perišić oslobodjen
PostPostano: 28 vel 2013, 18:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 13:30
Postovi: 12935
Divlja svinja5 je napisao/la:
A kako bi glasila ona poštena?


Što te zanima? :zubati Da sam hteo da dajem mišljenje o tom pitanju, uključio bih se u diskusiju o presudi. Kao što znaš, nisam.

Citat:
VRS nije ni de jure, ni de fakto bila podređena VJ - kazao je predsedavajući sudija Teodor Meron, naglašavajući da ni VRS nije bila u potpunosti zločinačka vojska, iako je njena strategija uključivala počinjenje zlodela nad civilima.

Meron je naglasio da je pomoć jedne armije drugoj u ratnim naporima nedovoljna za krivičnu odgovornost pojedinca koji tu pomoć pruža, bez dokaza da je pomoć bila direktno usmerena na činjenje zločina.


Da smatram mišljenje haškog kvazisuda relevantnim, rekao bih da je ovo istorijska izjava.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Momčilo Perišić oslobodjen
PostPostano: 28 vel 2013, 18:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 19:37
Postovi: 3926
Lokacija: Τριβαλλοί
S ovom presudom je potvrđeno da je pomoć Vojske Jugoslavije VRS bila u skladu s ratnim pravom , što u prijevodu znači da Sarajevo više nema ništa s čime bi Srbiju moglo optužit za agresiju na BiH.

To potencijalno može biti od koristi šestorki iz Herceg-Bosne.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Momčilo Perišić oslobodjen
PostPostano: 28 vel 2013, 18:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 18:54
Postovi: 13159
Ministry of Sound je napisao/la:
Nije tu ništa političko nego sud donosi kvalitetne presude. Skoro sve zamjerke na račun Haaga idu na račun tužiteljstva, loše sročenih optužnica, politikanstva, UZP-a, neujednačenih kriterija pri podizanju optužnica i sl.


Ministre, jel ti stvarno mislis da je tuziteljstvo iz predmeta u predmet katastrofalno, a u vecu sudija sede sve sami posteni ljudi koji sude samo na osnovu predocenih dokaza...

Ako uzmemo da je to istina, u presudi Gotovini je bilo preglasavanje 3 prema 2, u ovoj odluci je bilo 2 prema 1... znaci da gledam taj tehnicki aspekt, samo jedan sudija da se "predomislio" bila bi totalno drugacija presuda, a ne verujem da bi onda rekao da je "kvalitetna" presuda.

Primeticu jos jednu stvar... u vezi srpsko-hrvatskog sukoba u Hrvatskoj mnogi ili nisu osudjeni, ili su oslobodjeni sa obe strane...ide se u najvecoj meri na nivelaciju odgovornosti...

Dok u Bosni ce i Srbe i Hrvate da razvale sa presudama, dok ce Bosnjaci proci neokrznuto... to se negde i uklapa u zapadno vidjenje stvari u ovim ratovima... Milosevic i Tudjman su to zapoceli, i to sto su se medjusobno tukli nije mnogo vazno...nego sto imase pakleni plan da podele Bosnu...e tu cemo usi da im izvucemo svima...

E to ce se videti i u presudi Mladicu i Karadzicu, i Hrvatima BiH... ako ne bude ovako, sam cu pojesti ovaj post...

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Momčilo Perišić oslobodjen
PostPostano: 28 vel 2013, 18:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 17:01
Postovi: 12365
Pa Dzoni niste sposobni nakon 16 suđenja i deset godina Jurišića iz Tuzle osuditi u Beogradu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Momčilo Perišić oslobodjen
PostPostano: 28 vel 2013, 18:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 19:37
Postovi: 3926
Lokacija: Τριβαλλοί
SarajkaDjevojka je napisao/la:
:sega

Mi Srbi tjesimo sebe..ne lazemo više :))



Piše u presudi crno na bijelo.

i komentar s klix-a koji sam upravo pročitao , komentator potpisom "pravnik"

Citat:
posto ovdje ima puno pravno "nepisemenih" da malo obajsnim, ovo je vjeroatno najvaznija odluka suda vezano
za BiH i Srbiju jer eksplcitno potvrdjuje stav srpske strane da pomoc vojske Srbije, vojsci RS
je u skladu sa pravnim normama i zakonima
.. ovo je puno teze od obicne oslobadjajuce odluke ..


http://www.klix.ba/vijesti/bih/vidovic- ... /komentari

Još da se ponovi isto sa šestorkom ,ode h-agresija na BiH u ropotarnicu povijesti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Momčilo Perišić oslobodjen
PostPostano: 28 vel 2013, 18:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 13:30
Postovi: 12935
SarajkaDjevojka je napisao/la:
:sega

Mi Srbi tjesimo sebe..ne lazemo više :))


Tužan dan za ostatke tzv RBiH, a? Jbg.

DzoniBG je napisao/la:
Dok u Bosni ce i Sre i Hrvate da razvale sa presudama, dok ce Bosnjaci proci neokrznuto...


Citiraš Šešelja? :zubati

ZlatkoZG je napisao/la:
S ovom presudom je potvrđeno da je pomoć Vojske Jugoslavije VRS bila u skladu s ratnim pravom , što u prijevodu znači da Sarajevo više nema ništa s čime bi Srbiju moglo optužit za agresiju na BiH.

To potencijalno može biti od koristi šestorki iz Herceg-Bosne.


Suludo je što se uopšte o takvim stvarima raspravlja. Kao da postoji neki rat u kome ne stiže materijalna pomoć spolja.

Sudija iz prvostepenog postupka je lepo pitao tužioce o odgovornosti vojske SAD za zločine njihovih saveznika i satelita po Iraku, Afganistanu i sl...

Ovde su se verovatno nadali da će VJ da pokupi naoružanje (ili još bolje podeli separatistima), povede sve oficire srpske nacionalnosti u Srbiju i podigne zid na Drini sa bodljikavom žicom i psima čuvarima (svaka sličnost sa Zlobinim sankcijama je slučajna :zubati ).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Momčilo Perišić oslobodjen
PostPostano: 28 vel 2013, 19:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 18:54
Postovi: 13159
Lebowski je napisao/la:
Pa Dzoni niste sposobni nakon 16 suđenja i deset godina Jurišića iz Tuzle osuditi u Beogradu.


Jurisic je bio osudjen, pa je posle oslobodjen...

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Momčilo Perišić oslobodjen
PostPostano: 28 vel 2013, 19:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:49
Postovi: 32779
Ne znam za Sarajevo, Zagreb i Srebrenicu, ali mu se moralo suditi za Mostar.

Još se uvijek sjećam kako je Perišić javno na radio Mostaru najavljivao u koliko sati će granatirati koju gradsku ulicu. Ako to nije dokaz za ratni zločin, ja ne znam što je.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

986 of 2558 - 38.55%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Momčilo Perišić oslobodjen
PostPostano: 28 vel 2013, 19:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 19:37
Postovi: 3926
Lokacija: Τριβαλλοί
Naša Kvačica je napisao/la:
Ne znam za Sarajevo, Zagreb i Srebrenicu, ali mu se moralo suditi za Mostar.

Još se uvijek sjećam kako je Perišić javno na radio Mostaru najavljivao u koliko sati će granatirati koju gradsku ulicu. Ako to nije dokaz za ratni zločin, ja ne znam što je.


Zato što je haaški sud prilazio politički s optužncama , UZP za VRO "Oluja" ili suđenje Perišiću gdje je Srbija trebala bit stavljena u poziciju agresora na BiH umjesto konkretnim ratnim zločinima. Da su Perišića optužili za Mostar ili Zadar bio bi sigurno kriv ali oni su pucali na nešto više...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Momčilo Perišić oslobodjen
PostPostano: 28 vel 2013, 19:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 18:54
Postovi: 13159
ZlatkoZG je napisao/la:

Zato što je haaški sud prilazio politički s optužncama , UZP za VRO "Oluja" ili suđenje Perišiću gdje je Srbija trebala bit stavljena u poziciju agresora na BiH umjesto konkretnim ratnim zločinima. Da su Perišića optužili za Mostar ili Zadar bio bi sigurno kriv ali oni su pucali na nešto više...


Sad sam video obrazlozenje presude...

Kaze se da Perisic nije imao efektivnu kontrolu nad odlukama da se bombarduje Zagreb, Sarajevo, i nad dogadjajima u Srebrenici...

Takodje, SRJ je pomogala u opstem smislu ratne napore Srba u BiH i Hrvatskoj ali to je samo po sebi nedovoljno za krivicu, vec mora se dokazati direktna povezanost sa odredjenim zlocinom, a to nije ustanovljeno.

Ova presuda u potpunosti abolira vojni vrh SRJ od krivice za zlocine, i bice prakticno nemoguce dokazati sve ono sto su Hrvatska i BiH pokrenule, ili ce pokrenuti protiv Srbije na medjunarodnom sudu.

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Momčilo Perišić oslobodjen
PostPostano: 28 vel 2013, 19:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 09:25
Postovi: 44060
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
DzoniBG je napisao/la:
Ministry of Sound je napisao/la:
Nije tu ništa političko nego sud donosi kvalitetne presude. Skoro sve zamjerke na račun Haaga idu na račun tužiteljstva, loše sročenih optužnica, politikanstva, UZP-a, neujednačenih kriterija pri podizanju optužnica i sl.


Ministre, jel ti stvarno mislis da je tuziteljstvo iz predmeta u predmet katastrofalno, a u vecu sudija sede sve sami posteni ljudi koji sude samo na osnovu predocenih dokaza...

Ako uzmemo da je to istina, u presudi Gotovini je bilo preglasavanje 3 prema 2, u ovoj odluci je bilo 2 prema 1... znaci da gledam taj tehnicki aspekt, samo jedan sudija da se "predomislio" bila bi totalno drugacija presuda, a ne verujem da bi onda rekao da je "kvalitetna" presuda.

Primeticu jos jednu stvar... u vezi srpsko-hrvatskog sukoba u Hrvatskoj mnogi ili nisu osudjeni, ili su oslobodjeni sa obe strane...ide se u najvecoj meri na nivelaciju odgovornosti...

Dok u Bosni ce i Srbe i Hrvate da razvale sa presudama, dok ce Bosnjaci proci neokrznuto... to se negde i uklapa u zapadno vidjenje stvari u ovim ratovima... Milosevic i Tudjman su to zapoceli, i to sto su se medjusobno tukli nije mnogo vazno...nego sto imase pakleni plan da podele Bosnu...e tu cemo usi da im izvucemo svima...

E to ce se videti i u presudi Mladicu i Karadzicu, i Hrvatima BiH... ako ne bude ovako, sam cu pojesti ovaj post...


Smatram da optužnice ne reflektiraju prirodu rata, nemaju ujednačene kriterije (mnogi krupni zločini nisu sankcionirani, a mnogi sitniji jesu), i imaju tu političko-povijesnu komponentu UZP.

Sudija ima i dobrih i loših, a mnogo toga je stvar procjene. Ne bih davao neki uopćeni sud nego bih recimo pitao zašto je recimo jedan Hrvat iz srednje Bosne dobio Haašku optužnicu zato što nije spriječio neko silovanje (dakle zločin za lokalno pravosuđe i za nekih 5 godina), a zločini gdje je masakrirano 30 i više civila na 3 različita mjesta u radijusu od 15 km (Uzdol, Doljani i Grabovica) nisu procesuirani izuzev traljave optužnice Seferu.

Nama su umjetno nabili skor, sa ogromnim brojem optužnica za manje zločine.

Jedino što mi sada budu nadu za ovu našu HB šestorku je što ove UZP motivirane optužnice padaju pred sudom. Da im je suđeno prije 10-ak godina, dobili bi 40 godina.

Ne znam da je došlo do nekog zaokreta, nego mislim da ove kapitalne (UZP) optužnice tek sada dolaze na red.

Da sumiram, problem je u tužiteljstvu, a kada to već izađe na sud, onda je lutrija gdje možeš biti osuđen, ako optužnica nije baš kriminalno napisana.

Mislim da se (ako baš želiš) može doslovno osuditi svaku osobu koja je sudjelovala u ratu u BiH i RH, ako je u izvjesno vrijeme obnašala ulogu zapovjednika nečega većeg od odreda.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Momčilo Perišić oslobodjen
PostPostano: 28 vel 2013, 20:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 23:57
Postovi: 2546
za zlocine u hercegovini, prodje pero bez problema

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Momčilo Perišić oslobodjen
PostPostano: 28 vel 2013, 20:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 18:54
Postovi: 13159
Ministry of Sound je napisao/la:

Smatram da optužnice ne reflektiraju prirodu rata, nemaju ujednačene kriterije (mnogi krupni zločini nisu sankcionirani, a mnogi sitniji jesu), i imaju tu političko-povijesnu komponentu UZP.

Sudija ima i dobrih i loših, a mnogo toga je stvar procjene. Ne bih davao neki uopćeni sud nego bih recimo pitao zašto je recimo jedan Hrvat iz srednje Bosne dobio Haašku optužnicu zato što nije spriječio neko silovanje (dakle zločin za lokalno pravosuđe i za nekih 5 godina), a zločini gdje je masakrirano 30 i više civila na 3 različita mjesta u radijusu od 15 km (Uzdol, Doljani i Grabovica) nisu procesuirani izuzev traljave optužnice Seferu.

Nama su umjetno nabili skor, sa ogromnim brojem optužnica za manje zločine.

Jedino što mi sada budu nadu za ovu našu HB šestorku je što ove UZP motivirane optužnice padaju pred sudom. Da im je suđeno prije 10-ak godina, dobili bi 40 godina.

Ne znam da je došlo do nekog zaokreta, nego mislim da ove kapitalne (UZP) optužnice tek sada dolaze na red.

Da sumiram, problem je u tužiteljstvu, a kada to već izađe na sud, onda je lutrija gdje možeš biti osuđen, ako optužnica nije baš kriminalno napisana.

Mislim da se (ako baš želiš) može doslovno osuditi svaku osobu koja je sudjelovala u ratu u BiH i RH, ako je u izvjesno vrijeme obnašala ulogu zapovjednika nečega većeg od odreda.


Da ne idemo daleko i siroko, bas na ovom primeru Srednje Bosne koji iznosis vidi se da tu nesto nije u redu...

Ne da ne postoji ujednacen kriterijum, nego nema kriterijuma... kao da je posle rata dosla neka druzina i postrojila sve ucesnike...pa onda svakog malo zagledala, pitala ko je i sta je, pa po nekom prvom utisku ih poslala u zatvor, po drugom osudila ili oslobodila...a neke je u startu oslobodila...

Nama ova presuda kao drzavi odgovara... i odgovarace nam i u buducim presudama kad se one pozovu na nju...

Al mnoge druge nam ne odgovaraju... pa sad mogu reci da ove koje nam odgovaraju su pravedne, a ove druge su ocajne... a ustvari ako se pogleda iz nekog neutralnog ugla, nema osnovne niti i logike gde ti znas sta se sudi, zasto se sudi, kolike su presude za uporedive zlocine, i neselektivnost bez obzira koji je narod u pitanju.

Imamo vec 2 slucaja za redom, 27(20 godina) godina, pa 0 godina... osnovno pitanje je - pa ko tamo uopste sudi... teoretski su moguci ovakvi presedani, ali ucestanost govori o nekompetenciji tuzilastva i sudija, jer da su samo tuzioci nekompetentni presuda u prvom stepenu bi odmah pala...

U svemu tome je poremecen osnovni osecaj za pravdu... nije pravda da su svi podjednako krivi, niti da se ne zna ko je kriv za sta... ovde sad bukvalno nemas pojma dal ce nekome odvaliti dozivotnu ili ce biti oslobodjen...kao u boxu ono prozivanje poena i preglasavanje na kraju...dobio je onaj kome sudija digne ruku...zasto...nikome bas nije najjasnije...

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Momčilo Perišić oslobodjen
PostPostano: 28 vel 2013, 20:17 
Offline

Pridružen/a: 17 svi 2009, 22:48
Postovi: 1390
još da oslobode praljka i ekipu i sve 5


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Momčilo Perišić oslobodjen
PostPostano: 28 vel 2013, 20:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 18:54
Postovi: 13159
...

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Momčilo Perišić oslobodjen
PostPostano: 28 vel 2013, 20:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 19:37
Postovi: 3926
Lokacija: Τριβαλλοί
SarajkaDjevojka je napisao/la:
DzoniBG je napisao/la:

Umesto da gukne kakva je ovo presuda Haga, sta misli o njoj... otisla je mala u neke leve teme...

Ne vredi, mnogo se puta guglalo i citirao Hag kao da Bog Otac tamo presudjuje...ovo sad ne valja...al to ne sme da se izgovori, nego opet po Srbima... ko da su oni sudili...

Ubijena je u pojam, sad cemo da prisustvujemo maksimalnom spamu dok maticna ploca ne izgori...

:zubati

U šta Ti prodje 35 g ?Bolje da si radio goblene :D

Tebe prozreti i tvoju dubokoumnost potrebno je imati jednocifreni broj iQ:)

Uglavnom definirala sam zašto si temu otvorio, da imaš imalo morala prestao bi trakate da slazeš i Ti i braća Srbeki.Kao što rekoh patetični ste u svojim pokušajima moraliziranja.
Očitujte se kao ljudi sa stavom i karakterom jednom.Ako posjedujete te osobine.
Cijeli Forum pokušavate omalovaziti i napraviti budalama.Paralela Gotovina - Perišić ima samo jednu svrhu.Prikazati tebe i ostale kao moralno odgovorne i objektivne, sposobne osuditi negativnosti iz srpskog naroda dok su u skorašnjem slučaju Gotovine Hrvati i Bošnjaci izgubili kompas likujući.

Kad smo apsolvirali tvoje motive, što dalje ?:)

Patetičan si u svojim nastojanjima moralisanja a i ostatak Srba.


Naravno ,pretpostavljam da ćeš bit iznimno sretna kao Rvatica islamskog vierokaza na oslobađajuću presudu generalu Slobodanu Praljku i ostalim borcima protiv Rahmetlije? Ajde ne seri majke ti mile....

Paralela Gotovina-Perišić se postavlja sama od sebe zbog sličnosti u prvostupanjskim i drugostupanjskim presudama , prvo visoke kazne zatim oslobađajuća presuda.

Kao što sam ja i Džoni rekli Perišić ima putra na glavi , ali za Zadar i Mostar ,ali za to nije bio ni optužen.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Momčilo Perišić oslobodjen
PostPostano: 28 vel 2013, 20:21 
Offline

Pridružen/a: 14 svi 2009, 00:53
Postovi: 168
DzoniBG je napisao/la:
Citat:
Momčilo Perišić oslobođen
Izvor: B92, Beta
Hag -- Žalbeno veće Haškog tribunala oslobodio bivšeg načelnika Generalštaba Vojske Jugoslavije Momčila Perišića optužbi za ratne zločine u BiH i Hrvatskoj.

Foto: BetaHaški sud je naložio da Perišić, koji je prethodno bio osuđen na 27 godina zatvora, odmah bude pušten na slobodu.

Odluka haškog žalbenog veća je konačna u procesu protiv Perišića. On je u septembru 2011. prveostepeno osuđen na 27 godina zatvora zbog pomaganja i podržavanje zločina nad Muslimanima u BiH 1993-95 i raketnih napada na civile u Zagrebu u maju 1995.

Žalbeno veće danas je poništilo tu osuđujuću prvostepenu presudu.

Prvopstepena presuda doneta je većinom glasova sudija Mišel Pikar iz Francuske i Pedra Davida iz Argentine, dok je predsedavajući Bakone Moloto iz Južne Afrike imao suprotno mišljenje, zalažući se za oslobađanje generala Perišića.

Tom presudom Perišić je smatran kriv zbog pomaganja i podržavanja artiljerijskih i snajperskih napada na civile u Sarajevu sa položaja
Vojske Republike Srpske 1993-95 i ubistva oko 7.000 Muslimana i premeštanja stanovništva Srebrenice u julu 1995. godine.

Perišić je bio osudjen i zato što nije sprečio i kaznio počinioce raketnih napada na Zagreb u maju 1995, u kojem je poginulo sedam
civila, na osnovu nalaza da je imao efektivnu komandu i kontrolu nad vojskom Republike Srpske Krajine.

U žalbi koju je podnela na presudu, Perišićeva odbrana navela je, kao jedan od ključnih, argument sudije Molotoa da vođenje rata nije zločin.

Poništavajući danas prvostepenu presudu od 27 godina zatvora, žalbeno veće Tribunala je, usvajajući žalbu optuženog, utvrdilo da pomoć koju je Vojska Jugoslavije, na čelu s Perišićem, pružila Vojsci Republike Srpske nije bila data s "konkretnim uputstvom" da bude upotrebljena za činjenje ratnih zločina u Sarajevu i Srebrenici, već za "opšti ratni napor" VRS.

Uoči izricanja presude (Foto: Beta/AP)
Suđenje generalu Perišiću počelo je pred Tribunalom 2. oktobra 2008.

Momčilo Perišić (68) dobrovoljno se predao Tribunalu 7. marta 2005. godine, na dan kada je optužnica protiv njega obelodanjena, a dva dana kasnije je u prvom pojavljivanju pred sudijom izjavio da nije kriv ni po jednoj tački optužnice.

Od jula te godine bio je na privremenoj slobodi u Srbiji, a u pritvor Haškog tribunala vratio se 18. septembra 2008. Perišić je više puta na privremenu slobodu bio puštan i tokom procesa.

Za suđenje Perišiću nije bilo gotovo nikakvog interesa vlasti u Srbiji iako je, po težini optužbi, to bilo jedno od najvažnijih vođenih u Tribunalu.


Od 27 godina u prvom stepenu, do oslobadjanja u zalbenom postupku... paralela sa presudama Gotovini i Markacu sama se namece...

Kao sto sam i govorio, Haski tribunal je politicko smece od suda, nema tu ni mrve objektivnosti, samo sluzi za politicko potkusurivanje.

Momcilo je ucestvovao u raznih ratnim pohodima, i na Zadar, i na Mostar... ima tu masla da mu svasta prikace... ali jos dok je bio na vlasti posle odlaska Milosevica uhapsen je jer je Amerima odavao drzavne tajne... sve mi mirise na adekvatnu kompenzaciju, i za to delo, i da se umire Srbi posle presude Gotovini...

Nema veze sto je Srbin, necu da branim ovakve kriterijume, ovo je ruganje pravdi.


Ja sam Hrvat,. iz Zadra, i jako dobro znam kako je taj notorni ratni zločinac Momčilo Perišić rušio moj grad. Znam da je još gore učinio u Mostaru. Međutim, po ovakvoj optužnici po kojoj je Perišić optužen, on je u smislu prava i zakona nevin čovjek. I zato je ova presuda koju je danas izrekao Meron jedina koja je utemeljena na pravu i na zakonu, i to govorim od prvog dana.
Poanta je u tome što sam ja mislio da će Gotovina biti oduđen, a Perišić po ovakvoj optužnici oslobođen, i to me činilo prilično nervoznim. A mene recimo ova presuda nije rastužila jer čovjek ne može odgovarati za nešto za što nije kriv.
Mislim, kako on može biti kriv za raketiranje Zagreba kad je to najnotorniji slučaj ratnog zločina, dakle najpoznatiji u kojem nema nikakvih nepoznanica, i u kojem cijela Hrvatska zna da je to naredio Martić, a zna zato što je Martić to rekao na televiziji, i da je izvršio Čeleketić. Dakle, kakve veze Perišić ima s tim? Oni povezuju to da je Čeleketić bio u VJ, da je odatle otišao u VRSK, i onda opalio ono što mu je naredio Martić a ne Perišić, i kriv je Perišić samo zato što je Načelnik generalštaba VJ? To veze s vezom nema, odnosno ta veza je tako tanka da je sud uopće po meni nije trebao raspravljati, jer je to gubljenje vremena, isto kao i pitanje je li Hrvatska izvršila agresiju na BiH, kad notorne činjenice pokazuju upravo suprotno. Tako i u slučaju Perišića postoji naputak gdje on kaže Čeleketiću da ne gađa Zagreb. E sad, nekom se može učiniti čudnom ta disproporcija su stavu Perišića da se 1991. ruši Zadar i 1992. Mostar, s naputkom Čeleketiću da ne tuče Zagreb 1995. godine. Međutim, ima jedna mala "sitnica" koja se dogodila između Zadra i Mostara 1991./92. s jedne i Zagreba 1995. s druge strane, a to je da se u međuvremenu osnovao haški sud, a da Perišić, bez obzira na to što je podmukli ratni zločinac, nije glup čovjek, nego lukav i premazan svim mastima.
Dakle, Gotovina za razliku od Perišića nije nikakav ratni zločinac, već upravo suprotno. Međutim, kad se nekom sudi mora mu se suditi po optužnici i na temelju dokaza, a ne na temelju nečeg čega nema u optužnici.
A Perišić je osuđen na zadarskom sudu u odsutnosti na 20 godina zatvora, i ima pravo na obnovu postupka, pa neka ga zatraži i nek se prijavi, i nek suđenje bude javno i neka se prenosi, pa da možemo vidjeti kako bi izgledao suočen s pravim a ne lažnim optužbama.
Dakle, neka haški sud samo ovako nastavi i stavi sa strane sve osim optužnice, dokaza, zakona i prava i onda se ja ne bojim da Prlić, Praljak, Petković i svi ostali izlaze van kao slobodni ljudi.
A tu ćemo vidjeti je li ovaj sud politički, ili je sve ovo dosad bila samo farsa.
Jer jedini kojima je na ovom sudu trebalo suditi ste vi Srbi, a Hrvati i Muslimani su žrtve vaše agresije koje ste zbili na 30-ak% teritorija BiH kad ste vršili agresiju, i koji su se onda dohvatili u građanskom ratu za koje je trebalo suditi isključivo BiH pravosuđe, i to samo počiniteljima i nalogodavcima, bez ikakvih političkih optužnica, poput ove besmislice u Haagu, i to bi bilo zadovoljenje pravde.
Nije se ni u Nurnbergu sudilo nikome osim Njemcima, iako su zločine činili i Rusi, Ameri, Britanci i Francuzi. To je u takvim slučajevima moralo rješavati njihovo pravosuđe, kao što je BiH pravosuđe trebalo rješavati počinitelje u muslimansko-hrvatskom ratu, ili hrvatsko pravosuđe počinitelje pojedinačnih zločina nakon Oluje, od kojih su najteža 43 ubojstva, a od kojih je hrvatsko pravosuđe do 1999. godine rješilo 37 slučajeva. Također, rješena je i jedna osoba ubijena u samoj operaciji, zna se tko je to počinio, i on je odmah uhićen i procesuiran. Dakle, Hrvatska je praktički sve svoje obavila još do 2000. godine, a vas Srbe je spasila samo veleizdajnička vlast koja je došla 2000. godine u Hrvatskoj, pogotovo na Pantovčak (vi Srbi možete Mesiću dignuti spomenik od 6 metara visine, nikome nije pomogao kao vama, i nitko vam nije pomogao kao taj dikobraz, lažljivi veleizdajnik, koji je izmislio priču o "podjeli Bosne", kojom se s vas pokušava skinuti stigma agresora a koju zasluženo nosite) i koja je preko raznoranih "nevladinih" udruga počela prodavati klasične priče iz velikosrpske tvornice laži o tome da je broj ubijenih umjesto 44 bio na tisuće, i slične laži, i onda su zapravo pomogli vama da uvjere Haag da vi niste to što jeste, oni koji su sve zakuhali, koji su učinili najviše zločina, najveće i najteže zločine, nego da su tu svi jednaki itd.
Međutim, kako je UZP kod Gotovine pao, a po svim dokazima i činjenicama past će i ovaj drugi, a naprotiv tome imamo presudu Tolimiru za genocid, izgleda da od tih vaših i njihovih napora ne kraju ipak neće biti ništa, osim što ste uspjeli zajednički u tamnicu otjerati zajedničkog neprijatelja, potpuno nevinog čovjeka Darija Kordića.
Sve ostalo osim tog slučaja ćena kraju ipak koliko toliko ispraviti stvar, ako taj UZP padne. A ova presuda da je ostala ne bi se uklapala u takvu politiku, jer je riječ o djelima za koje ne postoje dokazi, odnosno dokazi koje postoje pokazuju upravo suprotno od onoga što tvrdi optužnica, tako da je haško tužiteljstvo opet "zaslužno" što se jedan notorni ratni zločinac našao u istoj ravni kao i potpuno nevini general Gotovina, koji za razliku od Perišića nikad i nigdje nije počinio niti zapovjedio nijedan zločin.
Samo neka sud nastavi po pravu, zakonu i dokazima, kako je počeo od Gotovine, pa preko Haradinaja, Lukića, Tolimira, i sad Perišića i neka nastavi s Praljkom (jer to znači oslobađajuća presuda) i s Mladićem (jer to znači robija za ratne zločine s elementima genocida), i ja neću imati ništa protiv...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Momčilo Perišić oslobodjen
PostPostano: 28 vel 2013, 20:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 lip 2012, 00:09
Postovi: 15560
Zašto ne vidim Sarajkine postova? Nije da je neka šteta, samo pitam.

Dakle, tako to ide kad službeniku američke ambasade nosiš koferče u kafanu na Ibarskoj magistrali...

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Momčilo Perišić oslobodjen
PostPostano: 28 vel 2013, 20:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 svi 2009, 14:12
Postovi: 5635
Lokacija: sisak
DzoniBG je napisao/la:
ZlatkoZG je napisao/la:

Zato što je haaški sud prilazio politički s optužncama , UZP za VRO "Oluja" ili suđenje Perišiću gdje je Srbija trebala bit stavljena u poziciju agresora na BiH umjesto konkretnim ratnim zločinima. Da su Perišića optužili za Mostar ili Zadar bio bi sigurno kriv ali oni su pucali na nešto više...


Sad sam video obrazlozenje presude...

Kaze se da Perisic nije imao efektivnu kontrolu nad odlukama da se bombarduje Zagreb, Sarajevo, i nad dogadjajima u Srebrenici...

Takodje, SRJ je pomogala u opstem smislu ratne napore Srba u BiH i Hrvatskoj ali to je samo po sebi nedovoljno za krivicu, vec mora se dokazati direktna povezanost sa odredjenim zlocinom, a to nije ustanovljeno.

Ova presuda u potpunosti abolira vojni vrh SRJ od krivice za zlocine, i bice prakticno nemoguce dokazati sve ono sto su Hrvatska i BiH pokrenule, ili ce pokrenuti protiv Srbije na medjunarodnom sudu.


ne ona abolira tj. oslobađa perišića,a vojni vrh nitko neće ni suditi. u svim ovim procesima je problem što tužiteljstvo ide preširoko s optužnicom, e sad da li su se precjenili ili je to igra, teško je reći. moje mišljenje odavno rečeno u haškom sudu , da ima misiju kad se zatvori da iza njega ostane poruka" svi vi na balkanu ste u principu ista ***"...

_________________
Ne postoje vječni prijatelji i vječni neprijatelji!


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 102 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 45 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO