HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 18:56.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 344 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 18 stu 2009, 23:25 
Offline

Pridružen/a: 23 lip 2009, 22:34
Postovi: 574
Jesu li Hrvati većina u ovoj mjesnoj zajednici na jugu N.Travnika, ili su "očišćeni"?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 19 stu 2009, 00:02 
Offline

Pridružen/a: 31 svi 2009, 08:53
Postovi: 609
nisu vecina ..mada vjerojatno jesu samo u naselju Sebesic .ali tu valjda nema puno st .

_________________
Zadar glavni grad Hrvatske


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 19 stu 2009, 00:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2009, 10:12
Postovi: 1281
Der_Stürmer je napisao/la:
Jesu li Hrvati većina u ovoj mjesnoj zajednici na jugu N.Travnika, ili su "očišćeni"?


Dahovo, Rat i Sebešić spadaju u biračko mjesto Rostovo zajedno sa mjestima Seona i Has. Na području koje pokriva to biračko mjesto ima oko 10% Hrvata. Možemo bit sigurni da Rat sada ima muslimansku većinu, dok Sebešić i Dahovo vjerovatno imaju hrvatsku većinu, ali u tim mjestima živi možda 100 Hrvata


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 19 stu 2009, 00:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
@Junuz Djipalo:

Imaš li možda kakav cestovni atlas Središnje Bosne na temelju kojeg bi mogao iščitati kamo vodi makadamska cesta iz Sebešića i da li vodi u neko naselje u općini Vitez ili u općini Fojnica ili stvarno izravno u Busovaču (preko sela Kupres)?

Tuneli bi mogli puno pomoći prilikom kreiranja hrvatske federalne jedinice/županije. Imam ih u vidu.

@Stecak:

Ništa nismo otpisali! Naravno, korisno bi bilo znati koliko je Hrvata ostalo u tim fojničkim selima koja su zajedno 1991.g. imala samo 81 stanovnika i držimo li još uvijek većinu. Koliko ja shvaćam, na ovom forumu mi dajemo osobni doprinos i predviđamo različita rješenja - od maksimalnih preko realnih do minimalnih.

Uči se radeći. I ja sam napravio 5 karata za Jajce prije nego sam otprilike locirao sadašnju granicu općine prema RS-u, a još uvijek ne znam gdje se točno nalaze hidroelektrane (HE Jajce I i HE Jace II) koje moraju biti u našoj općini jer su vlasništvo JP Elektroprivreda HZ HB d.d.

@Der_Stürmer:

Ne znam točno, drugi su kvalificiraniji odgovoriti, ali koliko znam Hrvati su bili protjerani od strane Bošnjaka iz Sebešića, ali vjerojatno ih sad opet ima, bar malo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 19 stu 2009, 00:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
Starfucker226 je napisao/la:
Dahovo, Rat i Sebešić spadaju u biračko mjesto Rostovo zajedno sa mjestima Seona i Has.


Gospodine Starfucker226, je li dostupan na Internetu službeni dokument koji navodi koja sve naselja pripadaju određenom biračkom mjestu?
Eventualno na izbori.ba?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 19 stu 2009, 00:33 
Offline

Pridružen/a: 28 ruj 2009, 21:16
Postovi: 1154
Lokacija: Tamo gdje je Srednja Bosna gdje je Vlasic planina, Vilenica, Bukovica, Lasvanska dolina...
Glazbenik je napisao/la:
@Junuz Djipalo:

Imaš li možda kakav cestovni atlas Središnje Bosne na temelju kojeg bi mogao iščitati kamo vodi makadamska cesta iz Sebešića i da li vodi u neko naselje u općini Vitez ili u općini Fojnica ili stvarno izravno u Busovaču (preko sela Kupres)?

Tuneli bi mogli puno pomoći prilikom kreiranja hrvatske federalne jedinice/županije. Imam ih u vidu.

@Stecak:

Ništa nismo otpisali! Naravno, korisno bi bilo znati koliko je Hrvata ostalo u tim fojničkim selima koja su zajedno 1991.g. imala samo 81 stanovnika i držimo li još uvijek većinu. Koliko ja shvaćam, na ovom forumu mi dajemo osobni doprinos i predviđamo različita rješenja - od maksimalnih preko realnih do minimalnih.

Uči se radeći. I ja sam napravio 5 karata za Jajce prije nego sam otprilike locirao sadašnju granicu općine prema RS-u, a još uvijek ne znam gdje se točno nalaze hidroelektrane (HE Jajce I i HE Jace II) koje moraju biti u našoj općini jer su vlasništvo JP Elektroprivreda HZ HB d.d.

@Der_Stürmer:

Ne znam točno, drugi su kvalificiraniji odgovoriti, ali koliko znam Hrvati su bili protjerani od strane Bošnjaka iz Sebešića, ali vjerojatno ih sad opet ima, bar malo.


Novi Travnik-Uskoplje je vezano magistralnom cestom koja je u izgradnji- neasvaltiran ostao samo jedan dio uz Bistrićku rijeku nekih 5-6 kilometara makadama, postoji blizu mjesta Sebešić i odvajak za planiranu cestu prema Fojnici, i sada se može do Fojnice tim smjerom ali samo terenskim autom.
Vezati Srednju Bosnu i Hercegovinu preko isključivo hrvatske zemlje je nemoguče ni preko Sebešića niti bilo kog naselja ili mjesta ili zamišljenog pravca niti teoretski... ali ako gledamo tako sva Bosna osta nepovezana.. jer isto tako Travnik i Zenicu nikako ama baš nikako nemožemo vezat isključivo preko Bošnjački sela, Zenicu i Sarajevo isto tako..
e sad u čemu je kvaka... pa mora ostat koje hrvatsko, srpsko ili muslimansko selo u drugom entitetu i to nije kraj svijeta... i logički mi je da ostane u Herceg Bosni baš zato što je na putu između npr. N Travnika i Uskoplja... Ljudi če živiti raditi u Herceg Bosni i bit če im dobro imat če dobar životni standard, uređenu stabilnu državu i druga sva moguča prava..
Tako isto i svi ostali... nemojmo se opterečavati tim da ama baš svaki zaseok ili seoce hrvatsko bude u Herceg Bosni niti muslimansko izvan nje... ima nešto što se zove prirodna i gospodarska cijelina, prometna povezanost itd... i to je vjerujte važnije.. a od svega je bitno da mi na svom dijelu Bosne i u večini općina Herceg Bosne (našeg entiteta) budemo natpolovična večina sve ostalo dolazi na svoje mjesto...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 19 stu 2009, 00:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2009, 10:12
Postovi: 1281
Glazbenik je napisao/la:
Gospodine Starfucker226, je li dostupan na Internetu službeni dokument koji navodi koja sve naselja pripadaju određenom biračkom mjestu?
Eventualno na izbori.ba?


Ja nisam dosad pronašao takav dokument, za općinu Novi Travnik može se vidjeti ovdje: http://www.novitravnik.info/Vijesti/A-gdje-glasat.html


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 19 stu 2009, 01:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2009, 10:12
Postovi: 1281
Glazbenik je napisao/la:
korisno bi bilo znati koliko je Hrvata ostalo u tim fojničkim selima koja su zajedno 1991.g. imala samo 81 stanovnika i držimo li još uvijek većinu.


Ako misliš na Mujakoviće i Paljike, tamo nažalost nema više nikoga od Hrvata


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 19 stu 2009, 04:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 kol 2009, 16:38
Postovi: 1513
Glazbenik: čim sam otvorio "Stanovništvo BiH" koji imam kod kuće onda mi je sve bilo jasno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 19 stu 2009, 12:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
sioux111 je napisao/la:
Novi Travnik-Uskoplje je vezano magistralnom cestom koja je u izgradnji- neasvaltiran ostao samo jedan dio uz Bistrićku rijeku nekih 5-6 kilometara makadama, postoji blizu mjesta Sebešić i odvajak za planiranu cestu prema Fojnici, i sada se može do Fojnice tim smjerom ali samo terenskim autom.
Vezati Srednju Bosnu i Hercegovinu preko isključivo hrvatske zemlje je nemoguče ni preko Sebešića niti bilo kog naselja ili mjesta ili zamišljenog pravca niti teoretski... ali ako gledamo tako sva Bosna osta nepovezana.. jer isto tako Travnik i Zenicu nikako ama baš nikako nemožemo vezat isključivo preko Bošnjački sela, Zenicu i Sarajevo isto tako..
e sad u čemu je kvaka... pa mora ostat koje hrvatsko, srpsko ili muslimansko selo u drugom entitetu i to nije kraj svijeta... i logički mi je da ostane u Herceg Bosni baš zato što je na putu između npr. N Travnika i Uskoplja... Ljudi če živiti raditi u Herceg Bosni i bit če im dobro imat če dobar životni standard, uređenu stabilnu državu i druga sva moguča prava..
Tako isto i svi ostali... nemojmo se opterečavati tim da ama baš svaki zaseok ili seoce hrvatsko bude u Herceg Bosni niti muslimansko izvan nje... ima nešto što se zove prirodna i gospodarska cijelina, prometna povezanost itd... i to je vjerujte važnije.. a od svega je bitno da mi na svom dijelu Bosne i u večini općina Herceg Bosne (našeg entiteta) budemo natpolovična večina sve ostalo dolazi na svoje mjesto...


Rad na asfaltiranju magistrale Novi Travnik-Uskoplje je odlična vijest. Hvala.

Herceg-Bosna je s ekonomske strane optimalna opcija za svakoga. Slažem se da ona mora imati apsolutnu hrvatsku većinu, a bolno sam svjestan da čak ni svako većinsko hrvatsko naselje neće moći ući u njen sastav, a posebno ne većina onih u kojima su Hrvati manjina. Naravno, da podjela Federacije na dvije jedinice - većinski hrvatsku i većinski bošnjačku - nije kraj svijeta i da će njihovo unutarnje uređenje biti demokratsko.

Osobno sam, donekle, ograničen dostupnim kartama. Naime, većina dostupnih karata primarno pokazuju etnički sastav stanovništva, a prometni pravci su ili nejasno prikazani ili nisu ucrtani. Stoga, kad bi bilo više karata Središnje Bosne - prometnih ili s Google Eartha-a, onda bi bilo lakše uzeti taj parametar - prometne pravce, u obzir.

No, s uzimanjem svakoga sela i zaselka u obzir, pokušavam ponuditi rješenja, koja bi funkcionirala na mikrorazini.

@Starfucker226:

Hvala na poveznici za Novi Travnik te na obavijesti o stanju u Mujakovićima i Paljikama (na koje sam mislio).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 19 stu 2009, 17:30 
Offline

Pridružen/a: 28 ruj 2009, 21:16
Postovi: 1154
Lokacija: Tamo gdje je Srednja Bosna gdje je Vlasic planina, Vilenica, Bukovica, Lasvanska dolina...
Glazbenik je napisao/la:
sioux111 je napisao/la:
Novi Travnik-Uskoplje je vezano magistralnom cestom koja je u izgradnji- neasvaltiran ostao samo jedan dio uz Bistrićku rijeku nekih 5-6 kilometara makadama, postoji blizu mjesta Sebešić i odvajak za planiranu cestu prema Fojnici, i sada se može do Fojnice tim smjerom ali samo terenskim autom.
Vezati Srednju Bosnu i Hercegovinu preko isključivo hrvatske zemlje je nemoguče ni preko Sebešića niti bilo kog naselja ili mjesta ili zamišljenog pravca niti teoretski... ali ako gledamo tako sva Bosna osta nepovezana.. jer isto tako Travnik i Zenicu nikako ama baš nikako nemožemo vezat isključivo preko Bošnjački sela, Zenicu i Sarajevo isto tako..
e sad u čemu je kvaka... pa mora ostat koje hrvatsko, srpsko ili muslimansko selo u drugom entitetu i to nije kraj svijeta... i logički mi je da ostane u Herceg Bosni baš zato što je na putu između npr. N Travnika i Uskoplja... Ljudi če živiti raditi u Herceg Bosni i bit če im dobro imat če dobar životni standard, uređenu stabilnu državu i druga sva moguča prava..
Tako isto i svi ostali... nemojmo se opterečavati tim da ama baš svaki zaseok ili seoce hrvatsko bude u Herceg Bosni niti muslimansko izvan nje... ima nešto što se zove prirodna i gospodarska cijelina, prometna povezanost itd... i to je vjerujte važnije.. a od svega je bitno da mi na svom dijelu Bosne i u večini općina Herceg Bosne (našeg entiteta) budemo natpolovična večina sve ostalo dolazi na svoje mjesto...


Rad na asfaltiranju magistrale Novi Travnik-Uskoplje je odlična vijest. Hvala.

Herceg-Bosna je s ekonomske strane optimalna opcija za svakoga. Slažem se da ona mora imati apsolutnu hrvatsku većinu, a bolno sam svjestan da čak ni svako većinsko hrvatsko naselje neće moći ući u njen sastav, a posebno ne većina onih u kojima su Hrvati manjina. Naravno, da podjela Federacije na dvije jedinice - većinski hrvatsku i većinski bošnjačku - nije kraj svijeta i da će njihovo unutarnje uređenje biti demokratsko.

Osobno sam, donekle, ograničen dostupnim kartama. Naime, većina dostupnih karata primarno pokazuju etnički sastav stanovništva, a prometni pravci su ili nejasno prikazani ili nisu ucrtani. Stoga, kad bi bilo više karata Središnje Bosne - prometnih ili s Google Eartha-a, onda bi bilo lakše uzeti taj parametar - prometne pravce, u obzir.

No, s uzimanjem svakoga sela i zaselka u obzir, pokušavam ponuditi rješenja, koja bi funkcionirala na mikrorazini.

@Starfucker226:

Hvala na poveznici za Novi Travnik te na obavijesti o stanju u Mujakovićima i Paljikama (na koje sam mislio).


Mislim da na ovom linku http://rapidshare.com/users/C4T9R8 su topografske karte BiH 1: 25 000 to ti može bit od pomoći...mada je jedan dio puteva naknadno građen...

Svi ovdje raspravljamo i dajemo svoju neku viziju i poglede... na nešto što svi želimo a to je naš dio BiH, Herceg Bosnu u kojem smo suvereni slobodni, prosperitetni itd...

Tako i moj i prethodni i svi postovi su u toj prići u prilog... i zato kažem ne treba robovat
tome gdje je koje selo... jel gledaj ovo, u Republici Srpskoj je ostalo na desetine ogromnih hrvatski sela upravo iz razloga koji se zove inperativ povezivanja srpskih zemalja i to nitko ne spominje i ne poteže to pitanje... a mi ko dobri i još se trudimo što više bošnjaka da ostane u njihovom entitetu... ne znam ja ne bi tako..
Tebi za informaciju davno nekad je napravljen prvi prijedlog projekta probijanja puta Fojnica-Rama preko nekih bespuča i šumetina i sl ( i to kroz hrvatske prostore) i predračun samo probijanje 50 mil. maraka... meni je to van pameti...
Srbi se i ne crvene zbog 150 000 protjerani Hrvata iz posavine zbog njihovih puteva i povezivanja... a mi toliko dobri pravili bi i put kuda je nemoguče da nebi tuđe gazili.. e ja baš i nisam za to..
Iz Srednje Bosne sam i imam pravo bit povezan sa svojim središtem ako je to Mostar..
Ne mislimo tuđe rušit palit i ne znam šta...više to govorim
I detaljnije ako te koje selo zanima mogu ti kazat kakava je situacija mada je to sve pustopoljina ti prevoji i planirane trase.. malo stanovništva više vikend naselja i sl..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 19 stu 2009, 17:53 
Offline

Pridružen/a: 31 svi 2009, 08:53
Postovi: 609
sioux111 je napisao/la:
I detaljnije ako te koje selo zanima mogu ti kazat kakava je situacija mada je to sve pustopoljina ti prevoji i planirane trase.. malo stanovništva više vikend naselja i sl..


pozdrav sioux , posto iz srednje bosne ,mozda bi bi nam mogao otprilike procjeniti tko je gdje vecina u kom naselju ..
eto mene zanimaju neka naselja kod Novog Travnika Djakovici,Rastovci i Zubici .
ima li sta hrvata ili muslimana u Sebesic na jugu opcine ?

opcina Travnik ,
Cukle 91: oko 400 M, 900 H ..kako danas ?
Grahovcici 91: oko 1300 H .. danas ?

Vitez :
Divjak ?
Donja Veceriska ?
Gacice?
Kruscica ?
Vraniska ?
Pirici ?
Sadovaca?
Poculica?

po posljednjem popisu sve neka vise manje izmjesana naselja ..zanima me sad stanje ..bar otprilike kad jos nema sluzbenog popisa .

_________________
Zadar glavni grad Hrvatske


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 19 stu 2009, 19:27 
Offline

Pridružen/a: 28 ruj 2009, 21:16
Postovi: 1154
Lokacija: Tamo gdje je Srednja Bosna gdje je Vlasic planina, Vilenica, Bukovica, Lasvanska dolina...
frane je napisao/la:
sioux111 je napisao/la:
I detaljnije ako te koje selo zanima mogu ti kazat kakava je situacija mada je to sve pustopoljina ti prevoji i planirane trase.. malo stanovništva više vikend naselja i sl..


pozdrav sioux , posto iz srednje bosne ,mozda bi bi nam mogao otprilike procjeniti tko je gdje vecina u kom naselju ..
eto mene zanimaju neka naselja kod Novog Travnika Djakovici,Rastovci i Zubici .
ima li sta hrvata ili muslimana u Sebesic na jugu opcine ?

opcina Travnik ,
Cukle 91: oko 400 M, 900 H ..kako danas ?
Grahovcici 91: oko 1300 H .. danas ?

Vitez :
Divjak ?
Donja Veceriska ?
Gacice?
Kruscica ?
Vraniska ?
Pirici ?
Sadovaca?
Poculica?

po posljednjem popisu sve neka vise manje izmjesana naselja ..zanima me sad stanje ..bar otprilike kad jos nema sluzbenog popisa .


Ovako trenutno stanje

Novi Travnik

Djakovići- povratak loš skoro nenaseljeno nekih 20-tak ljudi isključivo stariji- ima obnovljenih kuča ali starija kučanstva- ima perspektivu uz asfaltiranje puta i selo možda vezat za hrvatska sela u općini Travnik preko Vilenice- znači gore prema Pričama i Vidoševićima... selo na prekrasnom mjestu samo loše prometno i infrastrukturno povezano

Zubići- omjer Hrvata i Muslimana je tu negdje isti, iako je to na papiru jedno selo, u praksi su dva sela, donji dio sela je hrvatski dok onaj gornji je muslimanski, granica je otprilike naše groblje u sredini sela- jedan dio mlađi Hrvata iz sela živi u gradu Novom Travniku.. ali veliki dio mještana je ostao u selu- hrvatski dio sela obranjen uz velike žrtve u ratu..

Rastovci slično kao i Zubići obranjeno jedan dio mlađi obitelji kupi stan u gradu i živi dole

Travnik

Čukle- Hrvata ne više od 100, muslimana broj tu negdje možda ih nešto odselilo iz ekonomskih razloga ali tu je to negdje...
Grahovčići- najteža situacija za Hrvate u općini Travnik, dobar dio sela jednostavno uništen zbog rada rudnika "Bila" to je malo i muslimanska politika tako da ti malo povratnika ima u tkzv. Novom Selu, dijelu prema Ovnaku, dok u starom dijelu Grahovčića jednostavno malo života ima sve ukupno 50-60 ljudi.
U župi Brajkovići prije rata bilo 5000 Hrvata danas ne više od 500...
Jedan dio mještana ovih sela je napravio kuče u Vitezu- Grgino polje, i sl prognanička naselja-
Istina jedan dio i dijelu Travniku koji je bio pod našom kontrolom, večinom na Putičevu..

Za sva naselja u Vitezu ti je situacija da se broj Hrvata nije smanjivao odnosno ako je koji domicilni otišao bilo je doseljenih iz Travnika i Zenice... npr.. Divjak napravljeno preko 200 kuča prognanih Zeničana- pa sad ti računaj
Ali o VI možda više da Markan šta napiše...a mogu ti i ja se ukljućit kasnije za svako naselje što znam.. pa napisat čemo nešto


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 19 stu 2009, 19:37 
Offline

Pridružen/a: 28 ruj 2009, 21:16
Postovi: 1154
Lokacija: Tamo gdje je Srednja Bosna gdje je Vlasic planina, Vilenica, Bukovica, Lasvanska dolina...
Glede Sebešića ako gledaš kartu i uzmeš posljednji popis iz 1991 vidiš i da je to i tad bio polu pust kraj... e sad situacija je takva da je danas još gore. Broj Hrvata gore nije velik i teško da kad bit jer to su planinska mjesta, gradi se obnavlja, pravi, što kuče što vikendice ali velikog broja stanovništva nema. Recimo u župi Rostovo možda 120 duša i to stariji... Bilo je planiran ski centar, vikend naselje od 500 vikendica.. ali sad za sad ništa... možda bi to moglo šta promjenit nabolje.. Dobra stvar da su vlansici zemlje skoro 100% Hrvati u Sebešiću.. tamo u onim selima prema Rostovu ima muslimanski zaselaka ali ni njih nema puno ajde rečemo 200-300 ukupno... Od svega najviše dobre šume, planinski potoka, divljine i lijepi prostranstava..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 19 stu 2009, 19:57 
Offline

Pridružen/a: 08 stu 2009, 13:17
Postovi: 322
Glazbenik je napisao/la:
sioux111 je napisao/la:
Novi Travnik-Uskoplje je vezano magistralnom cestom koja je u izgradnji- neasvaltiran ostao samo jedan dio uz Bistrićku rijeku nekih 5-6 kilometara makadama, postoji blizu mjesta Sebešić i odvajak za planiranu cestu prema Fojnici, i sada se može do Fojnice tim smjerom ali samo terenskim autom.
Vezati Srednju Bosnu i Hercegovinu preko isključivo hrvatske zemlje je nemoguče ni preko Sebešića niti bilo kog naselja ili mjesta ili zamišljenog pravca niti teoretski... ali ako gledamo tako sva Bosna osta nepovezana.. jer isto tako Travnik i Zenicu nikako ama baš nikako nemožemo vezat isključivo preko Bošnjački sela, Zenicu i Sarajevo isto tako..
e sad u čemu je kvaka... pa mora ostat koje hrvatsko, srpsko ili muslimansko selo u drugom entitetu i to nije kraj svijeta... i logički mi je da ostane u Herceg Bosni baš zato što je na putu između npr. N Travnika i Uskoplja... Ljudi če živiti raditi u Herceg Bosni i bit če im dobro imat če dobar životni standard, uređenu stabilnu državu i druga sva moguča prava..
Tako isto i svi ostali... nemojmo se opterečavati tim da ama baš svaki zaseok ili seoce hrvatsko bude u Herceg Bosni niti muslimansko izvan nje... ima nešto što se zove prirodna i gospodarska cijelina, prometna povezanost itd... i to je vjerujte važnije.. a od svega je bitno da mi na svom dijelu Bosne i u večini općina Herceg Bosne (našeg entiteta) budemo natpolovična večina sve ostalo dolazi na svoje mjesto...


Rad na asfaltiranju magistrale Novi Travnik-Uskoplje je odlična vijest. Hvala.

Herceg-Bosna je s ekonomske strane optimalna opcija za svakoga. Slažem se da ona mora imati apsolutnu hrvatsku većinu, a bolno sam svjestan da čak ni svako većinsko hrvatsko naselje neće moći ući u njen sastav, a posebno ne većina onih u kojima su Hrvati manjina. Naravno, da podjela Federacije na dvije jedinice - većinski hrvatsku i većinski bošnjačku - nije kraj svijeta i da će njihovo unutarnje uređenje biti demokratsko.

Osobno sam, donekle, ograničen dostupnim kartama. Naime, većina dostupnih karata primarno pokazuju etnički sastav stanovništva, a prometni pravci su ili nejasno prikazani ili nisu ucrtani. Stoga, kad bi bilo više karata Središnje Bosne - prometnih ili s Google Eartha-a, onda bi bilo lakše uzeti taj parametar - prometne pravce, u obzir.

No, s uzimanjem svakoga sela i zaselka u obzir, pokušavam ponuditi rješenja, koja bi funkcionirala na mikrorazini.

@Starfucker226:

Hvala na poveznici za Novi Travnik te na obavijesti o stanju u Mujakovićima i Paljikama (na koje sam mislio).



Ovo podebljano nije istina. Citavo vrijeme tvrdite kako je Zapadna Hercegovina ekonomski motor Federacije i kako se tu najbolje zivi i da su bas podrucja gdje su BiH Hrvati u vecini ekonomski najrazvijenija ali Bosnjaci koji tu zive nemaju nikakve koristi od toga vec naprotiv. U Stocu gdje je danas de fakto HB u svakom smislu te rijeci ( od politicke vlasti, ekonomije, policije, sudstva, svega) Bosnjaci ne uzivaju nimalo te ekonomske " blagodati " za koje tvrdite da ce biti opravdanje da dobrovoljno pristanu da zive pod trecim entitetom. isto tako u Jajcu gdje se vas napredni clan Maestral hvali na sav glas kako BiH Hrvati drze 90 % ekonomije a grad nema bolnice jer od te " ekonomije" gradzani Jajca a pogotovo Bosnjaci nemaju nikakve koristi. Tako da mozete vi pricati o teorijama ali sami pokazujete u praksi da sve sto pricate je samo opravdanje i zamazivanje ociju da bi ostvarili svoj pravi cilj a to je podjela drzave .


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 19 stu 2009, 20:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
oliver je napisao/la:
Glazbenik je napisao/la:

Rad na asfaltiranju magistrale Novi Travnik-Uskoplje je odlična vijest. Hvala.

Herceg-Bosna je s ekonomske strane optimalna opcija za svakoga. Slažem se da ona mora imati apsolutnu hrvatsku većinu, a bolno sam svjestan da čak ni svako većinsko hrvatsko naselje neće moći ući u njen sastav, a posebno ne većina onih u kojima su Hrvati manjina. Naravno, da podjela Federacije na dvije jedinice - većinski hrvatsku i većinski bošnjačku - nije kraj svijeta i da će njihovo unutarnje uređenje biti demokratsko.

Osobno sam, donekle, ograničen dostupnim kartama. Naime, većina dostupnih karata primarno pokazuju etnički sastav stanovništva, a prometni pravci su ili nejasno prikazani ili nisu ucrtani. Stoga, kad bi bilo više karata Središnje Bosne - prometnih ili s Google Eartha-a, onda bi bilo lakše uzeti taj parametar - prometne pravce, u obzir.

No, s uzimanjem svakoga sela i zaselka u obzir, pokušavam ponuditi rješenja, koja bi funkcionirala na mikrorazini.

@Starfucker226:

Hvala na poveznici za Novi Travnik te na obavijesti o stanju u Mujakovićima i Paljikama (na koje sam mislio).



Ovo podebljano nije istina. Citavo vrijeme tvrdite kako je Zapadna Hercegovina ekonomski motor Federacije i kako se tu najbolje zivi i da su bas podrucja gdje su BiH Hrvati u vecini ekonomski najrazvijenija ali Bosnjaci koji tu zive nemaju nikakve koristi od toga vec naprotiv. U Stocu gdje je danas de fakto HB u svakom smislu te rijeci ( od politicke vlasti, ekonomije, policije, sudstva, svega) Bosnjaci ne uzivaju nimalo te ekonomske " blagodati " za koje tvrdite da ce biti opravdanje da dobrovoljno pristanu da zive pod trecim entitetom. isto tako u Jajcu gdje se vas napredni clan Maestral hvali na sav glas kako BiH Hrvati drze 90 % ekonomije a grad nema bolnice jer od te " ekonomije" gradzani Jajca a pogotovo Bosnjaci nemaju nikakve koristi. Tako da mozete vi pricati o teorijama ali sami pokazujete u praksi da sve sto pricate je samo opravdanje i zamazivanje ociju da bi ostvarili svoj pravi cilj a to je podjela drzave .


Jajce je premali grad za bolnicu. U biti bi u svakom kantonu trebala bit samo jedna.

No problem je taj kakav si opisao. Imaš pravo treba stisnut malo privatnike pa da i drugi imaju koristi. No nije to problem Jajca, Stoca, nego cijele BiH a u Sarajevu ima svoj maksimum. Hapanje svega što se može a kad ih se stisne malo potaknu priče o vitalnim hrvatskim, bošnjačkim interesima, podjeli države ili želje za pobošnjavanjem Hrvata i sl.

Baš zato treba napraviti etničke kantone ili entitete, jer u tom slučaju nema više skrivanja iza "viših" interesa.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 19 stu 2009, 20:17 
Offline

Pridružen/a: 31 svi 2009, 08:53
Postovi: 609
sioux111 je napisao/la:

Ovako trenutno stanje

Novi Travnik

Zubići- omjer Hrvata i Muslimana je tu negdje isti, iako je to na papiru jedno selo, u praksi su dva sela, donji dio sela je hrvatski dok onaj gornji je muslimanski, granica je otprilike naše groblje u sredini sela- jedan dio mlađi Hrvata iz sela živi u gradu Novom Travniku.. ali veliki dio mještana je ostao u selu- hrvatski dio sela obranjen uz velike žrtve u ratu..

Rastovci slično kao i Zubići obranjeno jedan dio mlađi obitelji kupi stan u gradu i živi dole

Travnik

Za sva naselja u Vitezu ti je situacija da se broj Hrvata nije smanjivao odnosno ako je koji domicilni otišao bilo je doseljenih iz Travnika i Zenice... npr.. Divjak napravljeno preko 200 kuča prognanih Zeničana- pa sad ti računaj
Ali o VI možda više da Markan šta napiše...a mogu ti i ja se ukljućit kasnije za svako naselje što znam.. pa napisat čemo nešto


Zubici aj nekako jer je bilo mjesano ,ali kako Rastovci ista situacija kad nije bilo ni 10% muslimana u tom naselju ?
shvavam da se odredeni broj priselio iz sela u grad radi posla ,skole.. ali da je danas omjer isti u tom naselju mi je malo cudno ?
znaci Divjak ako ima nekih novih 200 hr kuca to je najmanje 6-700 hrvata u tom naselju ..to je ionako prigradsko naselje Viteza .

Markane ,imas li koju informaciju za ova druga naselja ? :zubati

_________________
Zadar glavni grad Hrvatske


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 19 stu 2009, 20:29 
Offline

Pridružen/a: 28 ruj 2009, 21:16
Postovi: 1154
Lokacija: Tamo gdje je Srednja Bosna gdje je Vlasic planina, Vilenica, Bukovica, Lasvanska dolina...
Opet moj drug oliver... i opet ko mi djelimo i uništavamo njegovu državu...
Moje mišljenje je da baš zbog takvih priča treba imati svak svoj dio cjeline i da je on gradi i uređuje (pa i uništava) po sebi... a ti bi da ti imaš svoj jedinstveni ko čitav a ja ništa...
Ja nisam za jedinstvenu BiH ali jesam za cijelovitu znači cijelu iz više dijelova... svak svoj dio opet u jednoj cijelini BiH...
A ne ovako svak nezadovoljan..
E sad o ekonomiji...
U Jajcu se bolje živilo 96-97 nego danas a budi pošten pa reci ko danas politički vlada u Jajcu..
SDA demokracija moj olivere... dobro pomogne i moj bivši drug Ljubo Lovrić kad ustreba... da se preglasaju Hrvati u Općinskom vijeću... Pa kad ste vlast napravite bolnicu... a ne za svo zlo optuživat Hrvate...
Nego ajmo malo konkretno... najrazvijenije općine naše županije su Vitez, Kiseljak, Kreševo..
masa dobrih stvari urađeno u tim općinama... i navedimi što je to loše Bošnjacima u tim općinama... u Herceg Bosni ili našoj teritorijelnoj jedinici cjelovite BiH če im biti još bolje..

Znaš zašto... zato što neče biti nesposobne i mahnite Vlade FBiH (SDA/SBiH većina i vladaju) i njeni odluka tipa da se zlatnim kašikama-pardon ljiljanima daju dobre naknade.. da se razvojačenim braniteljima daje 150 KM eto tako... da se izdvaja za neratne invalide ogromne svote...
(za sve ove o ove dole odluke HDZ preglasan ili napustio sjednice kad su usvajane ove odluke)
ILI ako čemo nabrajat još, da se ogromne pare bacaju u saniranju rudnika... onih rudnika u kojem 99 % kopača čumura su jadni Bošnjaci koji kopaju ugljen iliti čumur i prodaju ga budi zašto elektorprivredi koju kontrolira SDA demokracija a ovi se fale ekstra profitom od 150 mil a dug za mirovinsko za one jadne ljude, kopače, hoče da plate od poreza koji i ja plačam... aferim beže... e zato hoču svoj dio cjelovite Bosne da mi ne zavlačoite ruku u đep i ne pravite me mahnitim..,. eto vam vaši i invalidi i zlatne kešike i ljiljani pa šta ste im obečali dajite ali u svom entitetu i svom dijelu i iz svog đepa...

Mogu ti još pisat i hoču... pa valda skontaš da volim ovu zemlju više od tebe i tih takvi koji volite samo vladat i demonstrirat političko nasilje...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 19 stu 2009, 20:32 
Offline

Pridružen/a: 28 ruj 2009, 21:16
Postovi: 1154
Lokacija: Tamo gdje je Srednja Bosna gdje je Vlasic planina, Vilenica, Bukovica, Lasvanska dolina...
frane je napisao/la:
sioux111 je napisao/la:

Ovako trenutno stanje

Novi Travnik

Zubići- omjer Hrvata i Muslimana je tu negdje isti, iako je to na papiru jedno selo, u praksi su dva sela, donji dio sela je hrvatski dok onaj gornji je muslimanski, granica je otprilike naše groblje u sredini sela- jedan dio mlađi Hrvata iz sela živi u gradu Novom Travniku.. ali veliki dio mještana je ostao u selu- hrvatski dio sela obranjen uz velike žrtve u ratu..

Rastovci slično kao i Zubići obranjeno jedan dio mlađi obitelji kupi stan u gradu i živi dole

Travnik

Za sva naselja u Vitezu ti je situacija da se broj Hrvata nije smanjivao odnosno ako je koji domicilni otišao bilo je doseljenih iz Travnika i Zenice... npr.. Divjak napravljeno preko 200 kuča prognanih Zeničana- pa sad ti računaj
Ali o VI možda više da Markan šta napiše...a mogu ti i ja se ukljućit kasnije za svako naselje što znam.. pa napisat čemo nešto


Zubici aj nekako jer je bilo mjesano ,ali kako Rastovci ista situacija kad nije bilo ni 10% muslimana u tom naselju ?
shvavam da se odredeni broj priselio iz sela u grad radi posla ,skole.. ali da je danas omjer isti u tom naselju mi je malo cudno ?
znaci Divjak ako ima nekih novih 200 hr kuca to je najmanje 6-700 hrvata u tom naselju ..to je ionako prigradsko naselje Viteza .

Markane ,imas li koju informaciju za ova druga naselja ? :zubati


Rastovci manje više isto kao i prije rata a slično kao u Zubićima što se tiče silaska u grad malđeg stanovništva i tu je možda pad od 10-20% migracije premo gradu..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 19 stu 2009, 21:04 
Offline

Pridružen/a: 23 lip 2009, 22:34
Postovi: 574
frane je napisao/la:
Vitez :
Divjak ?
Donja Veceriska ?
Gacice?
Kruscica ?
Vraniska ?
Pirici ?
Sadovaca?
Poculica?

po posljednjem popisu sve neka vise manje izmjesana naselja ..zanima me sad stanje ..bar otprilike kad jos nema sluzbenog popisa .


Evo ja sam radio etničku kartu Viteza po mjesnim zajednicama, za kartu sam uzimao u obzir rat, izbore 2008. i stanje 91.

Sad, ako je točno ovo što Sioux kaže, onda bi Divjak trebalo obojati u plavo.
Samo nisam siguran za Donju Večerisku, a ostalo mislim da je točno.
Prepravit ću je kasnije, ovu sam napravio prije 2-3 tjedna.


Privitak/ci:
Vitez - mz.JPG
Vitez - mz.JPG [ 35.03 KiB | Pogledano 5392 put/a. ]
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 19 stu 2009, 21:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Ne valja ti karta...hoću reći netočna je,da ne pomisliš da ne cijenim trud. :smajl007


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 19 stu 2009, 21:12 
Offline

Pridružen/a: 23 lip 2009, 22:34
Postovi: 574
Mar-kan je napisao/la:
Ne valja ti karta...


Ma znam, dosta mi je mjesnih zajednica netočno, nije mi se dalo provjeravat položaj.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 19 stu 2009, 21:13 
Offline

Pridružen/a: 31 svi 2009, 08:53
Postovi: 609
tu su oznacena sva naselja opcine Vitez .
znaci mjesne zajednice=naselje
Krusica je zbilja veliko naselje, pretpostavljam da je 80% tog prostora samo suma .
kad bi se moglo nacrtati na google eatrh mapi granice naselja .

_________________
Zadar glavni grad Hrvatske


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 19 stu 2009, 21:28 
Offline

Pridružen/a: 23 lip 2009, 22:34
Postovi: 574
frane je napisao/la:
tu su oznacena sva naselja opcine Vitez .
znaci mjesne zajednice=naselje
Krusica je zbilja veliko naselje, pretpostavljam da je 80% tog prostora samo suma .
kad bi se moglo nacrtati na google eatrh mapi granice naselja .


Moglo bi se bez problema, ja sam to već probao uraditi za Mostar, samo što je podijeljena općina između FBiH i RS-a pa se preko njihove granice ne može napraviti. :zubati
Evo napravit ću za Neum, na brzinu pa da vidite da se može.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Promjena granica općina
PostPostano: 19 stu 2009, 21:38 
Offline

Pridružen/a: 28 ruj 2009, 21:16
Postovi: 1154
Lokacija: Tamo gdje je Srednja Bosna gdje je Vlasic planina, Vilenica, Bukovica, Lasvanska dolina...
Da vam malo pomognem dečki... ovako pratite malo topografsku kartu ili google earth..
Divjak, Gačice (prema srednjoj školi tj gradu) i Stara Bila u onom polju prema Zabilju je napravljeno preko 500 kuča za hrvatske obitelji iz TR i ZE ili Viteza tako da je to dobro promjenilo sliku stanovništva u korist Hrvata, broj Bošnjaka je ili ostao isti ili se smanjio u VI i to;
Kruščica je danas večinski bošnjačka osim u nekim dijelovima prema gradu, i Bobašima tu su i prije i danas živili više Hrvati, s tim da tu imamo i Romsko naselje i dio izmješnih područja.
Počulica je išla na štetu Hrvata dio mještana mjenjao kuče za bošnjačke u gradu ili prigradskim naseljima... dio je ostao tj. vratio se ali manji... u naselju malo više bošnjaka nego prije rata..
Sadovača manje više muslimani kao i prije rata...

Donja Večerska nešto povečan broj Hrvata i nešto smanjen Bošnjaka ali ne previše ni jedno ni drugo..
Zaselje činilo mi se prilično prazno, odnosno starije stanovništvo, odnosno 1993 mi se činilo življe nego prije nekih godinu kad sam gore bio (premda je asfalt došao u selo)
Gornja Večerska ima života djeca ispred kuča obrađene parcele mislim isto...


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 344 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: crni_bombarder, Dr. Van Nostrand i 277 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO