HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 15 kol 2024, 09:27.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 43 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Kosovo 1999 i Operacija "Saveznička sila"
PostPostano: 19 stu 2009, 16:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 15:48
Postovi: 3302
Lokacija: Lost Continent of Mu
MISO je napisao/la:
Cop, evo ti jedan film, pogledaj, zove se Pakao Košara
http://www.youtube.com/watch?v=ve_yMYAH9BE


Nije baš neki, mada ima ekskluzivnih snimki i govore neposredni sudionici...
Puno bolji dokumentarac je bio na RTS-u ovog ljeta.
Kad i ako nađem, stavit ću. Realniji, s boljim pristupom, doduše manje posvećen samim Košarama, ali na bolji način prikazuje situaciju. I govore ljudi s puno većim iskustvom i činom(koliko se sjećam).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kosovo 1999 i Operacija "Saveznička sila"
PostPostano: 19 stu 2009, 16:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32598
Cort0 Maltese je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
Mjesecima...


Ali ne bi se tako borile u slučaju da je VJ napala kad su se trupe HV i ABiH približile Banja Luci, je li tako? Ako jest, onda to nije relevantno za ovo o čemu govorimo.


Primarni cilj nije bio borba,nego izviđanje i navođenje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kosovo 1999 i Operacija "Saveznička sila"
PostPostano: 19 stu 2009, 16:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 15:48
Postovi: 3302
Lokacija: Lost Continent of Mu
Mar-kan je napisao/la:
Cort0 Maltese je napisao/la:

Ali ne bi se tako borile u slučaju da je VJ napala kad su se trupe HV i ABiH približile Banja Luci, je li tako? Ako jest, onda to nije relevantno za ovo o čemu govorimo.


Primarni cilj nije bio borba,nego izviđanje i navođenje.


To se prilično razlikuje od gerilskog djelovanja OVK(taktika ubij i bježi). U biti su to izvidnici, ne gerilci.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kosovo 1999 i Operacija "Saveznička sila"
PostPostano: 19 stu 2009, 17:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32598
Samo ti velim da HV ima postrojbe obučene za takve aktivnosti.Pogotovo 95.,non stop su djelovale iza crte.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kosovo 1999 i Operacija "Saveznička sila"
PostPostano: 19 stu 2009, 17:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 15:48
Postovi: 3302
Lokacija: Lost Continent of Mu
Mar-kan je napisao/la:
Samo ti velim da HV ima postrojbe obučene za takve aktivnosti.Pogotovo 95.,non stop su djelovale iza crte.


Imala ih je i VJ.
Ono o čemu ja govorim da je HV ratovala na način sasvim drugačiji od gerilskog načina na koji je OVK radila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kosovo 1999 i Operacija "Saveznička sila"
PostPostano: 19 stu 2009, 18:11 
Offline

Pridružen/a: 25 kol 2009, 13:34
Postovi: 3774
Cort0 Maltese je napisao/la:
caporegime je napisao/la:

u odnosu na protivnika, nije pokazala ništa.
protivnik takve vrste se lomi u nekoliko tjedana najviše, obzirom na toliku razliku u snazi.
sigurno da je vj 99 imala neke preustrojstvene pomake nabolje, ali 99 nije 95 a hv nije ovk.
ne sastaju se dvije vojske na poljani s pomno odabranim ljudima.
rat je zbroj mnogih elemenata od kojih većina na forumu zanemaruje one koji su itekako bitni.

proučite malo zbivanja na istočnom frontu 41-45. imaju veze.


Po tvojoj logici onda ni Wermacht nije pokazao ništa protiv partizana. :neznam
HV nije OVK, to je naravno točno. HV se s druge strane nije ni borila na gerilski način, pa bi tu znatno više do izražaja došla vatrena moć VJ.
Kad budem imao vremena bacit ću se u detaljnije proučavanje situacije na Istočnom frontu. :kava
Problem je što mi ovdje raspravljamo o hipotezi, a svatko od nas postavlja drugačije parametre za tu hipotezu. To dovodi do kontradiktornih viđenja stvari.


pa činjenica je da su partizani ipak koliko toliko uspjeli.
jest da su i oni "šumarili" uglavnom ali na kraju su uspjeli.

a imaš li ti ijednu snimku tih albanskih tenkova?
mislim da nije lako dotjerati tenkove na tako planinovit prostor, a kad ga streseš nemožeš ga više niti šlepat.
ima li ijedan materijalan dokaz?
ne zaboravi da su po srpskim izvorima oboreni deseci američkih aviona koji ne bi imali nigdje drugdje pasti nego po srbiji, a da osim onog nevidljivog nije snimljena ni jedan jedina olupina.
meni su ti izvori sumnjivi.

i ti dakle informacije crpiš od novinarskog uratka.
ja se s druge strane sjećam, reportaže iz globusa, gdje se govori o velikoj ovk pobjedi kod košara sa snimkama reportera sa samog mjesta.
misliš li da se tu radi o krivotvorini dok je istodobno dokumentarac "pakao košara" istinit?
bez uvrede ali tijekom zadnjih godina naučio sam da su srpske verzije priče nekako najnepouzdanije.

_________________
Šta je PIČKE? Di vam je ponos kojeg zazivate!?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kosovo 1999 i Operacija "Saveznička sila"
PostPostano: 19 stu 2009, 18:23 
Offline

Pridružen/a: 25 kol 2009, 13:34
Postovi: 3774
iz iskustva znam da su osobne priče sudionika najbliže nekoj istini osobito kad ih više različitih ljudi potvrdi.
kojekakve službene ili novinarske istine ponekad su najdalje od istine.
evo jučer npr. onaj milan ramljak. kao i mnogi i kao što se službeno priča on spominje proboj za vukovar koji da je prekinut nakon reakcija međunarodne zajednice.
sreća da pola pripadnika tadašnjeg ratnog atj lučko dobro poznam.
oni su prvi išli i to je manje više skoro sve što je poslano u proboj.
jednostavno nije išlo, ne može 100 njak pješaka probiti dobro utvrđene položaje bez podrške teškog oružja.
i sam davor marijen u svojoj knjizi "smrt oklopne brigade" spominje oklopnomehaniziranu postrojbu u rangu brigade jna na prostoru marinaca koje zapovjedništvo hv iopće nije ni lociralo ni imalo u vidu.
a likovi koji ne znaju marince pokazati na karti trabunjaju kako smo mogli probiti blokadu i pomoći vukovaru!?!?!?!?

isti lupetaju kako je sarajevsko primirje spriječilo hv da do kraja oslobodi zapadnu slavoniju što je notorna glupost.
ja priznam. i tu se dotjeralo dokle je išlo. više nije išlo, pregusta obrana na malom prostoru i tempo oslobađanja nije mogao biti održan.

želim reći da ne možeš tvrditi to što tvrdiš odnosno da ne možeš takve tvrnje uzimati zdravo za gotovo. i vojne efektive i gubitke, i ko je koga i kada i gdje jer još nije napravljena cjelovita analiza događaja sa koliko toliko pouzdanim podacima.
sve se svodi ili na novinarske propagandne uradke ili neka fol službena izvješća koja imaju veze s istinom ko hrvatska "službena" (uobičajena je bolji naziv) izviješća da je kod vukovara poginulo 15 000 srpskih vojnika.

_________________
Šta je PIČKE? Di vam je ponos kojeg zazivate!?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kosovo 1999 i Operacija "Saveznička sila"
PostPostano: 19 stu 2009, 19:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 15:48
Postovi: 3302
Lokacija: Lost Continent of Mu
caporegime je napisao/la:
Cort0 Maltese je napisao/la:

Po tvojoj logici onda ni Wermacht nije pokazao ništa protiv partizana. :neznam
HV nije OVK, to je naravno točno. HV se s druge strane nije ni borila na gerilski način, pa bi tu znatno više do izražaja došla vatrena moć VJ.
Kad budem imao vremena bacit ću se u detaljnije proučavanje situacije na Istočnom frontu. :kava
Problem je što mi ovdje raspravljamo o hipotezi, a svatko od nas postavlja drugačije parametre za tu hipotezu. To dovodi do kontradiktornih viđenja stvari.


pa činjenica je da su partizani ipak koliko toliko uspjeli.
jest da su i oni "šumarili" uglavnom ali na kraju su uspjeli.

a imaš li ti ijednu snimku tih albanskih tenkova?
mislim da nije lako dotjerati tenkove na tako planinovit prostor, a kad ga streseš nemožeš ga više niti šlepat.
ima li ijedan materijalan dokaz?
ne zaboravi da su po srpskim izvorima oboreni deseci američkih aviona koji ne bi imali nigdje drugdje pasti nego po srbiji, a da osim onog nevidljivog nije snimljena ni jedan jedina olupina.
meni su ti izvori sumnjivi.

i ti dakle informacije crpiš od novinarskog uratka.
ja se s druge strane sjećam, reportaže iz globusa, gdje se govori o velikoj ovk pobjedi kod košara sa snimkama reportera sa samog mjesta.
misliš li da se tu radi o krivotvorini dok je istodobno dokumentarac "pakao košara" istinit?
bez uvrede ali tijekom zadnjih godina naučio sam da su srpske verzije priče nekako najnepouzdanije.


Partizani su uspjeli isključivo zbog Crvene Armije.
Velika OVK pobjeda? :smijeh
6000 boraca potpomognutih zračnom podrškom i artiljerijom na jedovite su jade zauzeli de facto jednu običnu kuću(ako pogledaš dokumentarac koji je Miško stavio, vidjet ćeš o čemu se radi), objekt koji nije uopće pravljen da bi se mogao braniti, nego u reprezentativne svrhe. I to tek nakon što su se graničari povukli na položaje koji su bili prikladniji za obranu. Graničara je bilo manje od 200. Tu je zaustavljeno napredovanje Šiptara. I dalje nisu osvojili ni metra. Ovo za tenkove sam gledao u nekom od dokumentaraca, a sad na brzinu googlajući sam naišao na to i u članku M. Lazanskog:
http://www.politika.rs/pogledi/Miroslav-Lazanski/KO-JE-PREVARIO-GENERALA.lt.html Teren s albanske strane je puno prohodniji nego sa srpske strane, mada je i VJ uspjela kasnije dovući 2 tenka, iako nikome baš nije jasno kako.
Ta "velika pobjeda" koju ti spominješ, to se odnosi na ovo zauzimanje karaule u omjeru 30:1.
Evo sa wiki samo dio koji se odnosi na "veliku pobjedu":
Citat:
On the Orthodox Great Friday, 9 April 1999 at 3h A.M. KLA artillery started the bombardment of VJ positions on blockhouses Morina and Košare. The Albanians used mortars, field guns, howitzers and self-propelled artillery. Artillery fire was coordinated from Maja Uljeze peak (1,822 m/5,978 ft) by experienced officers of the French Foreign Legion. During the artillery bombardment, around 1,500 KLA soldiers approached the border in the Košare area undetected. A first attempt of breakthrough started at 6 AM in 3 directions: the Košare blockhouse, Rasa Koshares peak (1,385 m/4,544 ft) and Maja Glava peak. The sudden Albanian attack surprised the outnumbered Yugoslav forces. In the moment of the attack, there were no more than 200 VJ soldiers on the first line, including one mortar company. A bloody battle lasted all day, with heavy casualties, especially for the attackers. In the evening the KLA captured Rasa Koshares peak and immediately fortified themselves. Also, Albanians relocated some of their artillery pieces to Rasa Koshares.

Fighting continued during the night and in the morning of the next day. Supported with artillery fire, the KLA captured Maja Glava peak. Albanian artillery continued to shell the Košare blockhouse. VJ soldiers in the blockhouse, who were exposed to heavy artillery bombardment, left the building in the afternoon. KLA soldiers entered the abandoned blockhouse at 7 PM. TVSH, CNN, BBC and other networks instantly broadcast a record of KLA soldiers entering the blockhouse, which the VJ abandoned.

VJ soldiers retreated to reserve positions (the second line of defense) over the blockhouse. These positions were more appropriate for defense purposes. During the day, the first Yugoslav reinforcements arrived at the frontline. A KLA guerrilla group operated behind VJ positions, with a task to attack and destroy Yugoslav reinforcements and to meet KLA soldiers after the breakthrough. During the day they managed to destroy one Yugoslav BOV.

During the night, the KLA attacked VJ's second line on the Opljaz peak. Before the attack, VJ positions were exposed to heavy bombardment from Albanian artillery at Rasa Koshares. Albanians launched the attack in 3 waves but after sustaining heavy casualties they were forced to stop the attacks.

In the next few days the KLA were persistently trying to break through the Yugoslav second line but all attacks were unsuccessful. The VJ reinforced its positions with special units and fighters with war experience from Slovenia, Croatia and Bosnia. Also, the Yugoslavs had brought some artillery pieces to the direct vicinity of the frontline.

Dalje nema potrebe da idem. :001_smile
Ovo boldano je ta "velika pobjeda". :sega
http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Ko%C5%A1are
Pogledaj dokumentarac, autor je bio tamo za vrijeme sukoba i zabilježio je štošta svojom kamerom. A i govori dosta sudionika sukoba koji su tamo bili cijelo vrijeme :wink


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kosovo 1999 i Operacija "Saveznička sila"
PostPostano: 19 stu 2009, 19:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 15:48
Postovi: 3302
Lokacija: Lost Continent of Mu
caporegime je napisao/la:
iz iskustva znam da su osobne priče sudionika najbliže nekoj istini osobito kad ih više različitih ljudi potvrdi.
kojekakve službene ili novinarske istine ponekad su najdalje od istine.
evo jučer npr. onaj milan ramljak. kao i mnogi i kao što se službeno priča on spominje proboj za vukovar koji da je prekinut nakon reakcija međunarodne zajednice.
sreća da pola pripadnika tadašnjeg ratnog atj lučko dobro poznam.
oni su prvi išli i to je manje više skoro sve što je poslano u proboj.
jednostavno nije išlo, ne može 100 njak pješaka probiti dobro utvrđene položaje bez podrške teškog oružja.
i sam davor marijen u svojoj knjizi "smrt oklopne brigade" spominje oklopnomehaniziranu postrojbu u rangu brigade jna na prostoru marinaca koje zapovjedništvo hv iopće nije ni lociralo ni imalo u vidu.
a likovi koji ne znaju marince pokazati na karti trabunjaju kako smo mogli probiti blokadu i pomoći vukovaru!?!?!?!?

isti lupetaju kako je sarajevsko primirje spriječilo hv da do kraja oslobodi zapadnu slavoniju što je notorna glupost.
ja priznam. i tu se dotjeralo dokle je išlo. više nije išlo, pregusta obrana na malom prostoru i tempo oslobađanja nije mogao biti održan.

želim reći da ne možeš tvrditi to što tvrdiš odnosno da ne možeš takve tvrnje uzimati zdravo za gotovo. i vojne efektive i gubitke, i ko je koga i kada i gdje jer još nije napravljena cjelovita analiza događaja sa koliko toliko pouzdanim podacima.
sve se svodi ili na novinarske propagandne uradke ili neka fol službena izvješća koja imaju veze s istinom ko hrvatska "službena" (uobičajena je bolji naziv) izviješća da je kod vukovara poginulo 15 000 srpskih vojnika.


Do zaključaka do kojih sam došao sam došao ponajviše gledajući intervjue s aktivnim sudionicima sukoba na dotičnom području, ili one koji su tome svjedočili, ili čitajući one koji o tome znaju iz 1. ruke. Postoji i knjiga, koja se zove jednako kao i dokumentarac, sve puno detaljnije objašnjeno, ali još nisam uspio doći do toga.

Koliko je po tvom mišljenju srpskih vojnika poginulo kod Vukovara?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kosovo 1999 i Operacija "Saveznička sila"
PostPostano: 19 stu 2009, 19:32 
Offline

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:19
Postovi: 596
caporegime je napisao/la:
Cort0 Maltese je napisao/la:

Po tvojoj logici onda ni Wermacht nije pokazao ništa protiv partizana. :neznam
HV nije OVK, to je naravno točno. HV se s druge strane nije ni borila na gerilski način, pa bi tu znatno više do izražaja došla vatrena moć VJ.
Kad budem imao vremena bacit ću se u detaljnije proučavanje situacije na Istočnom frontu. :kava
Problem je što mi ovdje raspravljamo o hipotezi, a svatko od nas postavlja drugačije parametre za tu hipotezu. To dovodi do kontradiktornih viđenja stvari.


pa činjenica je da su partizani ipak koliko toliko uspjeli.
jest da su i oni "šumarili" uglavnom ali na kraju su uspjeli.

a imaš li ti ijednu snimku tih albanskih tenkova?
mislim da nije lako dotjerati tenkove na tako planinovit prostor, a kad ga streseš nemožeš ga više niti šlepat.
ima li ijedan materijalan dokaz?
ne zaboravi da su po srpskim izvorima oboreni deseci američkih aviona koji ne bi imali nigdje drugdje pasti nego po srbiji, a da osim onog nevidljivog nije snimljena ni jedan jedina olupina.
meni su ti izvori sumnjivi.

i ti dakle informacije crpiš od novinarskog uratka.
ja se s druge strane sjećam, reportaže iz globusa, gdje se govori o velikoj ovk pobjedi kod košara sa snimkama reportera sa samog mjesta.
misliš li da se tu radi o krivotvorini dok je istodobno dokumentarac "pakao košara" istinit?
bez uvrede ali tijekom zadnjih godina naučio sam da su srpske verzije priče nekako najnepouzdanije.

Gdje je taj jedan srušen?
Jer ja sam vidjeo olupine jednog koji je srušen iznad Sr. Mitrovice, pa te pitam gdje je taj srušen.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kosovo 1999 i Operacija "Saveznička sila"
PostPostano: 19 stu 2009, 20:17 
Offline

Pridružen/a: 25 kol 2009, 13:34
Postovi: 3774
Cort0 Maltese je napisao/la:
caporegime je napisao/la:
iz iskustva znam da su osobne priče sudionika najbliže nekoj istini osobito kad ih više različitih ljudi potvrdi.
kojekakve službene ili novinarske istine ponekad su najdalje od istine.
evo jučer npr. onaj milan ramljak. kao i mnogi i kao što se službeno priča on spominje proboj za vukovar koji da je prekinut nakon reakcija međunarodne zajednice.
sreća da pola pripadnika tadašnjeg ratnog atj lučko dobro poznam.
oni su prvi išli i to je manje više skoro sve što je poslano u proboj.
jednostavno nije išlo, ne može 100 njak pješaka probiti dobro utvrđene položaje bez podrške teškog oružja.
i sam davor marijen u svojoj knjizi "smrt oklopne brigade" spominje oklopnomehaniziranu postrojbu u rangu brigade jna na prostoru marinaca koje zapovjedništvo hv iopće nije ni lociralo ni imalo u vidu.
a likovi koji ne znaju marince pokazati na karti trabunjaju kako smo mogli probiti blokadu i pomoći vukovaru!?!?!?!?

isti lupetaju kako je sarajevsko primirje spriječilo hv da do kraja oslobodi zapadnu slavoniju što je notorna glupost.
ja priznam. i tu se dotjeralo dokle je išlo. više nije išlo, pregusta obrana na malom prostoru i tempo oslobađanja nije mogao biti održan.

želim reći da ne možeš tvrditi to što tvrdiš odnosno da ne možeš takve tvrnje uzimati zdravo za gotovo. i vojne efektive i gubitke, i ko je koga i kada i gdje jer još nije napravljena cjelovita analiza događaja sa koliko toliko pouzdanim podacima.
sve se svodi ili na novinarske propagandne uradke ili neka fol službena izvješća koja imaju veze s istinom ko hrvatska "službena" (uobičajena je bolji naziv) izviješća da je kod vukovara poginulo 15 000 srpskih vojnika.


Do zaključaka do kojih sam došao sam došao ponajviše gledajući intervjue s aktivnim sudionicima sukoba na dotičnom području, ili one koji su tome svjedočili, ili čitajući one koji o tome znaju iz 1. ruke. Postoji i knjiga, koja se zove jednako kao i dokumentarac, sve puno detaljnije objašnjeno, ali još nisam uspio doći do toga.

Koliko je po tvom mišljenju srpskih vojnika poginulo kod Vukovara?


lazanski i wikipedia spadaju u izvore koji nisu prikladni za stvaranje izvjesnog zaključka.

to je prvo. i kad smiješ smiji se eph, globusu i butkoviću jer je to njihov list o kojemu ja iskreno baš nemam nikakvo dobro mišljenje.

a kod vukovara nemam pojma.
moji frendovi koji su bili ne mogu reći brojku jer nisu brojali nego pucali ali svaki kaže da je njegovom sektoru gdje je već bio, uvijek bilo dosta poginulih s druge strane. iako se naravno dobro ginulo s naše strane.
brojka od 15000 je preprepretjepana.
sam nepouzani i pristrani lazanski gubitke procjenjuje na oko 1100-1200 poginulih iako sam čitao neke članke pojedinih vojnih stručnjaka među njima i nekih srpskih zapovjednika koji su podosta dizali tu brojku, ali niti to nije proizvod egzaktnog metodološkog rada.
ja osobno ne znam, nije mi realna naša uvriježena brojka
možda 2000, 4000, možda i 5.000 iako sam uvjeren da brojka nema šanse da ide preko 5.000
ajde nek bude između 2500-4000 ali i to je kako kažem subjektivna procjena.
nema podataka koji bi jasno predočili pobinule srbe iz srbije kao vojnike jna ili paravojnih jedinica pa se tu može samo špekulirat.
ni kod nas nema jasne brojke za naše poginule.
neki kažu 180 do pada, neki kažu 600 sveukupno, neki 600 do pada i još barem ovčara i slični što su pobijeni poslije pada oko 400, nitko nije poduzeo detaljna istraživanja.
možda je najtočnija marijanova brojka od oko 600 poginulih u borbi u gradu i bogdanovcima te još oko 400 na strani vinkovačkog fronta jer je zapravo vinkovačko vukovarsko ratište u taktičkom smislu jedna povezana operacija.

_________________
Šta je PIČKE? Di vam je ponos kojeg zazivate!?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kosovo 1999 i Operacija "Saveznička sila"
PostPostano: 19 stu 2009, 20:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 15:48
Postovi: 3302
Lokacija: Lost Continent of Mu
caporegime je napisao/la:
Cort0 Maltese je napisao/la:

Do zaključaka do kojih sam došao sam došao ponajviše gledajući intervjue s aktivnim sudionicima sukoba na dotičnom području, ili one koji su tome svjedočili, ili čitajući one koji o tome znaju iz 1. ruke. Postoji i knjiga, koja se zove jednako kao i dokumentarac, sve puno detaljnije objašnjeno, ali još nisam uspio doći do toga.

Koliko je po tvom mišljenju srpskih vojnika poginulo kod Vukovara?


lazanski i wikipedia spadaju u izvore koji nisu prikladni za stvaranje izvjesnog zaključka.

to je prvo. i kad smiješ smiji se eph, globusu i butkoviću jer je to njihov list o kojemu ja iskreno baš nemam nikakvo dobro mišljenje.

a kod vukovara nemam pojma.
moji frendovi koji su bili ne mogu reći brojku jer nisu brojali nego pucali ali svaki kaže da je njegovom sektoru gdje je već bio, uvijek bilo dosta poginulih s druge strane. iako se naravno dobro ginulo s naše strane.
brojka od 15000 je preprepretjepana.
sam nepouzani i pristrani lazanski gubitke procjenjuje na oko 1100-1200 poginulih iako sam čitao neke članke pojedinih vojnih stručnjaka među njima i nekih srpskih zapovjednika koji su podosta dizali tu brojku, ali niti to nije proizvod egzaktnog metodološkog rada.
ja osobno ne znam, nije mi realna naša uvriježena brojka
možda 2000, 4000, možda i 5.000 iako sam uvjeren da brojka nema šanse da ide preko 5.000
ajde nek bude između 2500-4000 ali i to je kako kažem subjektivna procjena.
nema podataka koji bi jasno predočili pobinule srbe iz srbije kao vojnike jna ili paravojnih jedinica pa se tu može samo špekulirat.
ni kod nas nema jasne brojke za naše poginule.
neki kažu 180 do pada, neki kažu 600 sveukupno, neki 600 do pada i još barem ovčara i slični što su pobijeni poslije pada oko 400, nitko nije poduzeo detaljna istraživanja.
možda je najtočnija marijanova brojka od oko 600 poginulih u borbi u gradu i bogdanovcima te još oko 400 na strani vinkovačkog fronta jer je zapravo vinkovačko vukovarsko ratište u taktičkom smislu jedna povezana operacija.


Dobro je, sad nemam više nikakve dileme jesi li realan ili ne. Kad sam jučer čitao provalu nekog tipa na indexu, 16500 poginulih, samo što nisam riknuo od smijeha. Ipak nisam htio komentirati i prepirati se iz obzira prema tome što se jučer obilježavalo.

Wiki nije pouzdana što se tiče brojeva i takvih delikatnih stvari. Međutim ovo je tijek događaja, isto piše praktički na svakom siteu, samo što sam ja bio lijen da tražim neki drugi izvor. A i dokumentarci koje sam gledao i ono što sam čitao se u potpunosti slažu.

Glede Lazanskog, ako mu je izvor informacija general Delić, nemam dvojbe u istinitost tvrdnje.

Što se tiče Globusa čini mi se da sam vidio taj članak, ako je to onaj u kojem novinar spominje da je čitao dnevnike ubijenih vojnika. Teška glupost.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kosovo 1999 i Operacija "Saveznička sila"
PostPostano: 19 stu 2009, 21:46 
Offline

Pridružen/a: 25 kol 2009, 13:34
Postovi: 3774
Cort0 Maltese je napisao/la:
caporegime je napisao/la:

lazanski i wikipedia spadaju u izvore koji nisu prikladni za stvaranje izvjesnog zaključka.

to je prvo. i kad smiješ smiji se eph, globusu i butkoviću jer je to njihov list o kojemu ja iskreno baš nemam nikakvo dobro mišljenje.

a kod vukovara nemam pojma.
moji frendovi koji su bili ne mogu reći brojku jer nisu brojali nego pucali ali svaki kaže da je njegovom sektoru gdje je već bio, uvijek bilo dosta poginulih s druge strane. iako se naravno dobro ginulo s naše strane.
brojka od 15000 je preprepretjepana.
sam nepouzani i pristrani lazanski gubitke procjenjuje na oko 1100-1200 poginulih iako sam čitao neke članke pojedinih vojnih stručnjaka među njima i nekih srpskih zapovjednika koji su podosta dizali tu brojku, ali niti to nije proizvod egzaktnog metodološkog rada.
ja osobno ne znam, nije mi realna naša uvriježena brojka
možda 2000, 4000, možda i 5.000 iako sam uvjeren da brojka nema šanse da ide preko 5.000
ajde nek bude između 2500-4000 ali i to je kako kažem subjektivna procjena.
nema podataka koji bi jasno predočili pobinule srbe iz srbije kao vojnike jna ili paravojnih jedinica pa se tu može samo špekulirat.
ni kod nas nema jasne brojke za naše poginule.
neki kažu 180 do pada, neki kažu 600 sveukupno, neki 600 do pada i još barem ovčara i slični što su pobijeni poslije pada oko 400, nitko nije poduzeo detaljna istraživanja.
možda je najtočnija marijanova brojka od oko 600 poginulih u borbi u gradu i bogdanovcima te još oko 400 na strani vinkovačkog fronta jer je zapravo vinkovačko vukovarsko ratište u taktičkom smislu jedna povezana operacija.


Dobro je, sad nemam više nikakve dileme jesi li realan ili ne. Kad sam jučer čitao provalu nekog tipa na indexu, 16500 poginulih, samo što nisam riknuo od smijeha. Ipak nisam htio komentirati i prepirati se iz obzira prema tome što se jučer obilježavalo.

Wiki nije pouzdana što se tiče brojeva i takvih delikatnih stvari. Međutim ovo je tijek događaja, isto piše praktički na svakom siteu, samo što sam ja bio lijen da tražim neki drugi izvor. A i dokumentarci koje sam gledao i ono što sam čitao se u potpunosti slažu.

Glede Lazanskog, ako mu je izvor informacija general Delić, nemam dvojbe u istinitost tvrdnje.

Što se tiče Globusa čini mi se da sam vidio taj članak, ako je to onaj u kojem novinar spominje da je čitao dnevnike ubijenih vojnika. Teška glupost.


ponekad na wikiju imaš potpuno isti tekst na par jezika ia to sa navođenjem minimalne ili bez literatute i izvora a kad bi se i spoominjali izvori uglavnom se radilo o novinski člancima.

a što se dokumentaraca tiče i njihove vjerodostojnosti samo se sjetim jednog dokumetarca rađenog za potrebe 3.sječanjske vlasti o ratu u hrvatskoj u kojem dokumentarcu se između ostalog tvrdilo da je tuđman zaustavio proboj za vukovar zbog političkih razloga a da je obruč već bio uspješno probijen nakon čega su se naše snage morale vratiti nazad i da je oslobođenje zapadne slavonije spriječeno opet od tuđmana radi političkih razloga i primirja a da se tu ko moglo ko od šale to osloboditi te da je hv bio spreman općenito već 91 krenuti u oslobođenje hrvatske i slične nebuloze, s klasičnom propagandom u kojoj hvale bivše generale iz jna koji su lupetali navedene nebuloze, generale kao odlučujući faktor i kvalitetu a kojim tuđman ko nije vjerovao i a koji su da ih se slušalo mogli riješiti stvar, ma ne možeš vjerovat kakva površnost i propaganda.

stipetić je ispao idol ako je upravo on zapovjednik slavonskog bojišta u koje je spadala i posavina i koji nije pokazao nikakvu inicijativu i sposobnost za uvođenje reda na posavskom bojištu koji na kraju krajeva time i snosi odgovornost za sramotu i neuspjeh u bosanskoj posavini.

dakle, još ćemo mi načekati prije nego budemo raspolagali relevantnim podacima.

_________________
Šta je PIČKE? Di vam je ponos kojeg zazivate!?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kosovo 1999 i Operacija "Saveznička sila"
PostPostano: 19 stu 2009, 21:51 
Offline

Pridružen/a: 25 kol 2009, 13:34
Postovi: 3774
i još računaj da 1100 ljudi može biti samo od gubitaka u oklopu. posade od 3-8 ljudi ovisno tenku i transporteru a bilo je ih par stotina što uništenih ili ošećenih. a di je pješaštvo.
s obzirom na teške borbe i dugotrajne ali s obzirom na usporedbu s težinom na drugim frontovima i omjere gubitaka evo smanjit ću na -3000+
što je još uvijek jebena brojka koja govori o izuzetno krvavim borbama.

_________________
Šta je PIČKE? Di vam je ponos kojeg zazivate!?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kosovo 1999 i Operacija "Saveznička sila"
PostPostano: 19 stu 2009, 22:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 15:48
Postovi: 3302
Lokacija: Lost Continent of Mu
Itekako se slažem.

Našao sam jedan od RTS-ovih novijih dokumentaraca koji sam spominjao, u 2. dijelu, malo poslije polovice govore ljudi iz 63. padobranske i Delić o situaciji na Košarama. Doduše, govore uglavnom o stradanju u svojim redovima, s kratkim osvrtom jednog od padobranaca na sposobnosti OVK-ovaca. :kava

http://www.rts.rs/page/tv/sr/story/20/RTS+1/51108/Bombardovanje+-+Kako+se+vodio+rat.html

Za uvid u to kako su se stvari odvijale od početka do kraja najbolje je pogledati Drecunov "pakao Košara", ima na youtube.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kosovo 1999 i Operacija "Saveznička sila"
PostPostano: 20 stu 2009, 00:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 15:48
Postovi: 3302
Lokacija: Lost Continent of Mu
Zepce Jugend je napisao/la:
Gdje je taj jedan srušen?
Jer ja sam vidjeo olupine jednog koji je srušen iznad Sr. Mitrovice, pa te pitam gdje je taj srušen.


Hm, da se nadovežem.
U dokumentarcu koji sam stavio snimljena čini mi se olupina F-16, i govore o njemu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kosovo 1999 i Operacija "Saveznička sila"
PostPostano: 20 stu 2009, 00:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 15:48
Postovi: 3302
Lokacija: Lost Continent of Mu
Smiješna strana priče:
http://www.srpskadijaspora.info/vest.asp?id=5941

Citat:
Mole se NATO vojnici da po ulasku u Srbiju posete našu firmu, da im uzmemo meru. Topalovići

Citat:
CNN, lažete bolje od RTS

Citat:
Siđite na kafu (u potpisu RV PVO)

Citat:
Zašto u Crnoj Gori obaraju samo bespilotne letilice? Ko će da juri pilote

Citat:
Mi smo Cigani, aerodrom je malo dalje

Citat:
Pošaljite još koji F-117-A! Treba mi da pokrijem svinjac

Citat:
Od Topole pa do Ravne gore, lepo NATO avioni gore

Citat:
Rusi, ne šaljite popove već topove

Citat:
Ako je za vas bio nevidljiv, poslaćemo vam sliku


:sega :smijeh :sega

edit:Mar-kane, jel ono tvoj komentar ispod članka? :klanjam :smijeh


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kosovo 1999 i Operacija "Saveznička sila"
PostPostano: 20 stu 2009, 14:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32598
Nije,ono je neki pravi Srbin.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 43 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO