HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 20:52.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 297 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 13 pro 2009, 00:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
MRSHO je napisao/la:
Zanima me dali su bile neke operativne i terenske pripreme na lokalnom nivou na teritoriju pod zapovjedništvom 111xp za pokretanje operacija?


Pitanje je malo off-topic, ali zanima me što znači xp u imenu 111.xp brigade?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 13 pro 2009, 06:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 svi 2009, 15:26
Postovi: 118
Koliko sam ja obavijesten da je to iz starog naziva Zepca (Zexpce) a bila je anegdota da je to HR cirilicom :zubati
U svakom slucaju kapa do poda ekipi 111 xp kao uostalom cijelom HVO-u Hrvatske Srednje Bosne :HVO


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 13 pro 2009, 08:35 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24534
Lokacija: Heartbreak Hotel
Glazbenik je napisao/la:
MRSHO je napisao/la:
Zanima me dali su bile neke operativne i terenske pripreme na lokalnom nivou na teritoriju pod zapovjedništvom 111xp za pokretanje operacija?


Pitanje je malo off-topic, ali zanima me što znači xp u imenu 111.xp brigade?


Rimljani su Žepče zvali XEPCIO (Znači čita se ksepcio ili ksepsio, nije to na ćirilici hersio :001_cool )



U svakom slučaju upoznao sam dosta Žepčaka, svi su oni bili pošteni i zajebani momci (zajebani u pozitivnom smislu - da nikog ne diraju ali ako ih dirneš najebao si). Kapa do poda i od mene za naše Žepčake... eee da su svi bili kao oni... imali bi mi danas i Treći, a čak bi, čini mi se, i Zenica bi bila u njemu.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 13 pro 2009, 15:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
DaNi je napisao/la:
Koliko sam ja obavijesten da je to iz starog naziva Zepca (Zexpce) a bila je anegdota da je to HR cirilicom :zubati
U svakom slucaju kapa do poda ekipi 111 xp kao uostalom cijelom HVO-u Hrvatske Srednje Bosne :HVO


Hvala na odgovoru. Zanimljivo.

@Bobovac: Hvala i tebi. Mislio sam da se Žepče prvi put spominje u srednjem vijeku.

Živjela 111. xp brigada! :HVO


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 14 pro 2009, 05:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 09:13
Postovi: 24
Ime grada je izvedenica iz latinskog Emtio (kupovanje, kupnja)-xemtio-xepcio-xepce-Žepče.

Prvi pisani spomen Žepča od 14.10.1458. godine kada je bosanski kralj Stjepan Tomaš ''na Žepču'' izdao povelju visokom činovniku Stjepanu Ratkoviću. Znači da je Žepče postojalo prije dolaska Turaka (1463.) na prostore Bosne i Hercegovine.


Iz knjiga Franjo Marić Kronologija žepačkog kraja 1458.-1998. i Ljetopis katoličke župe Žepče.

_________________
HVO


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 14 pro 2009, 06:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 09:13
Postovi: 24
RajvoSa je napisao/la:
Naredba 319 brigadi ABiH da 24 juna u 9 sati (ovo je zvanični početak hrv-mus rata na tom području) napadne Žepče i ovlada gradom koristeći činjenicu da će svi Hrvati biti na misi za praznik sv Ive. .....


24.6.1993. u ranim jutarnjim satima izvršen je napad iz pravca Ž. Polja. Prvi poginuli je Bruno Penava. Zapovjedništvo 111xp brigade je pokušavalo još nekoliko sati da zadrži kontrolu i da pregovara, međutim oko 10 sati ujutro počeo je sveopći napad na Žepče.

Prije ovog datuma, tijekom ožujka i travnja dolazilo je do usijanja situacije, ali se uspjevalo smiriti situaciju. Uslijedio je niz pokušaja da se HVO stavi pod kontrolu ABiH. 23.6 ABiH je izdala ultimatum svim hrvatskim snagama sa područja Žepča, Zavidovića, Maglaja da odmah predaju naoružanje. Cijelu noć 23-24. 6. trajala su natezanja, pregovaranja i prijetnje, te u jutranjim satima kada sve iše nije moglo ništa riješiti na miran način, svi hrvati su ustali ZA DOM SPREMNI!!! Ostalo je povijest poznata gotovo svakom. :HVO :HercegBosanac

_________________
HVO


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 14 pro 2009, 09:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
RajvoSa je napisao/la:

Naredba 319 brigadi ABiH da 24 juna u 9 sati (ovo je zvanični početak hrv-mus rata na tom području) napadne Žepče i ovlada gradom koristeći činjenicu da će svi Hrvati biti na misi za praznik sv Ive.


Isti fazon su htjeli prodati i ovdje,napad im bio planiran za Uskrs.HVO je krenuo 2 dana ranije...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 14 pro 2009, 14:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009, 20:30
Postovi: 462
Lokacija: desno kod placa
Tomo je napisao/la:
RajvoSa je napisao/la:
Naredba 319 brigadi ABiH da 24 juna u 9 sati (ovo je zvanični početak hrv-mus rata na tom području) napadne Žepče i ovlada gradom koristeći činjenicu da će svi Hrvati biti na misi za praznik sv Ive. .....


24.6.1993. u ranim jutarnjim satima izvršen je napad iz pravca Ž. Polja. Prvi poginuli je Bruno Penava. Zapovjedništvo 111xp brigade je pokušavalo još nekoliko sati da zadrži kontrolu i da pregovara, međutim oko 10 sati ujutro počeo je sveopći napad na Žepče.

Prije ovog datuma, tijekom ožujka i travnja dolazilo je do usijanja situacije, ali se uspjevalo smiriti situaciju. Uslijedio je niz pokušaja da se HVO stavi pod kontrolu ABiH. 23.6 ABiH je izdala ultimatum svim hrvatskim snagama sa područja Žepča, Zavidovića, Maglaja da odmah predaju naoružanje. Cijelu noć 23-24. 6. trajala su natezanja, pregovaranja i prijetnje, te u jutranjim satima kada sve iše nije moglo ništa riješiti na miran način, svi hrvati su ustali ZA DOM SPREMNI!!! Ostalo je povijest poznata gotovo svakom. :HVO :HercegBosanac



tako je i trebalo :HVO

_________________
Gotovina i Markač Hrvatski heroji domovinskog rata, p.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 14 pro 2009, 23:22 
Offline

Pridružen/a: 07 svi 2009, 12:19
Postovi: 596
@Tomo
Daj mi molim te reci kad je točno bilo ono zveckanje oružjem na kolodvoru? Kad su i iz Zenice došli muslimani, u jednom trenutku je malte ne cijeli kolodvor bio preplavljen što našim, što njihovim vojnicima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 15 pro 2009, 09:22 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24534
Lokacija: Heartbreak Hotel
Zepce Jugend je napisao/la:
I njihova interventna postrojba "Stojina brigada"...i talibani su pali kad su htjeli izaci iz tunela Karaula. Jedna od mene najbriljatnijih akcija za vrijeme rata pocinjena od strane Zepackog HVOa.


Je li ima gdje nešto detaljnije o tome? Sjećam se kao kroz maglu te priče, ali sam mislio da je možda samo mit. Izgledalo je predobro da bi bilo istina. :001_cool

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 15 pro 2009, 23:13 
Offline

Pridružen/a: 15 pro 2009, 23:03
Postovi: 15
poz iz rs.ok je vam je forum.
iz doboja je poginulo 12 pripadnika vrs dobojske brigade u odbrani sehera i zepca.sjecam se da su se u dobojskoj bolnici liječili pripadnici hvo.sa mojim bratom je jedan lezao i u bolnickoj sobi.sjecam se da sam mu isao u grad kupiti neke sitnice(zileti,pasta za zube,cigare itd).
smjesna situacija.do juce se rokali,a onda u istoj sobi četo i ujo :zivili .
moram bas pitat brata kako se taj lik iz hvo zvao.da li je ziv sada itd.
poz iz doboja.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 15 pro 2009, 23:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 09:57
Postovi: 9486
Lokacija: HR HB
Dobro nam došao! :zivili


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 16 pro 2009, 00:03 
Offline

Pridružen/a: 07 svi 2009, 12:19
Postovi: 596
chica je napisao/la:
poz iz rs.ok je vam je forum.
iz doboja je poginulo 12 pripadnika vrs dobojske brigade u odbrani sehera i zepca.sjecam se da su se u dobojskoj bolnici liječili pripadnici hvo.sa mojim bratom je jedan lezao i u bolnickoj sobi.sjecam se da sam mu isao u grad kupiti neke sitnice(zileti,pasta za zube,cigare itd).
smjesna situacija.do juce se rokali,a onda u istoj sobi četo i ujo :zivili .
moram bas pitat brata kako se taj lik iz hvo zvao.da li je ziv sada itd.
poz iz doboja.

Aj baš pitaj, jer je baš moj stric kad je pogođen od muslimana kraj Zavidovića prevezen u dobojsku bolnicu :HVO


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 16 pro 2009, 00:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 09:57
Postovi: 9486
Lokacija: HR HB
Imena i detalje samo na privatne poruke...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 16 pro 2009, 00:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
chica je napisao/la:
poz iz rs.ok je vam je forum.
iz doboja je poginulo 12 pripadnika vrs dobojske brigade u odbrani sehera i zepca.sjecam se da su se u dobojskoj bolnici liječili pripadnici hvo.sa mojim bratom je jedan lezao i u bolnickoj sobi.sjecam se da sam mu isao u grad kupiti neke sitnice(zileti,pasta za zube,cigare itd).
smjesna situacija.do juce se rokali,a onda u istoj sobi četo i ujo :zivili .
moram bas pitat brata kako se taj lik iz hvo zvao.da li je ziv sada itd.
poz iz doboja.


Lječeni su bojovnici HVO u teslićkoj te dobojskoj bolnici, a sanitetska vozila HVOa u Teslić su ulazila već na jesen '93 ako se ne varam. No vaše vođe su te usluge masno naplaćivali i više puta zajebali vodstvo žepačkog HVOa ;).

Jel imaš podatke koliko je vaših poginulo tokom '92 na linijama protiv HVO Komušina te kasnije na Dubravama, Novom Šeeru? Znam da su već na ljeto '92 zbog velikih gubitaka zabranjivane osmrtnice u gradu Tesliću...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 16 pro 2009, 10:33 
Offline

Pridružen/a: 15 pro 2009, 23:03
Postovi: 15
nemam pojma za teslic,posto sam iz doboja.a to za smrtovnice ne vjerujem,jer se ne moze nista sakriti od naroda.mi u doboju smo najvise popusili za petrovdan 92(30-tak mrtvih)i znalo se isti dan za to.postojali su spiskovi.
sjecam se kada se sanitet hvo parkirao ispred moje zgrade(mercedes karavan),izasao lik sa oznakama hvo i prisao nama klincima.mi se pravo isfurali,kontamo sta je sad ovo.a on dosao da vidi svoju tetku koja je zivjela u mojoj zgradi.i nasi dr iz dobojske bolnice su isli u zepce i seher u ispomoc.profa (dr) iz skole(medicinska ) nam je pricao kako je spasio nekog zajebanog uju.lik iskrvario na smrt,primio od talibana cijeli rafal,bukvalno ga operiso u kombiju.kada je lik ozdravio,poklonio profi pumpericu u znak zahvalnosti.u pocetku je ranjenike cuvala vojna policija,a kasnije nije,jer se narod navikao.mogao si vidjet i vojnike hvo kako kupuju na do pijaci.
znam da su moji kada su isli gore nosili cigare za sverc a vracali se sa uniformama.
kasnije frka ispala,jer je komplet komanda bila obucena ko hvo :zubati .
od lika iz ido 1 ozrenske sam cuo da su da je vas ido bio pravo zajeban.bili su smjesteni kuca do kuce.nikakvi problema nije bilo.imali su i neke zajednicke akcije.
poslije wasington sporazuma hvo nam je valjao pravo.bili smo uvijek obavjesteni o grupisanju talibana prema doboju.iz postova vasih vidim da su i vas talibani napadali za vrijeme svetkovina.jednom smo se opekli 92 za petrovdan i nikad vise.
poz .
onaj lik sto je lezo u bolnici sa mojim bratom je bio linijas il kako vi kazete domobran.kada saznam ime javit cu se na pp.

poz iz doboja


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 16 pro 2009, 14:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Offtopic upisi izbrisani.

Capo, na ovoj temi si do danas imao točno 0 upisa. Čim se javio neki Srbin, bio sam 1000% siguran da ćeš i ti naletiti i pokušati isprovocirati neki hrvatsko-srpski sukob bez ikakve veze sa temom. I ti i ja znamo da nisi muslimanski provokator, pa te lijepo molim da se prestaneš ponašati kao kojekakav AID-ovac.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 16 pro 2009, 16:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Mar-kan je napisao/la:
RajvoSa je napisao/la:

Naredba 319 brigadi ABiH da 24 juna u 9 sati (ovo je zvanični početak hrv-mus rata na tom području) napadne Žepče i ovlada gradom koristeći činjenicu da će svi Hrvati biti na misi za praznik sv Ive.


Isti fazon su htjeli prodati i ovdje,napad im bio planiran za Uskrs.HVO je krenuo 2 dana ranije...


Samo cu reci :zubati , lijepo je bilo nekog prejebat, dok on konta tebe

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 16 pro 2009, 18:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
chica je napisao/la:
nemam pojma za teslic,posto sam iz doboja.a to za smrtovnice ne vjerujem,jer se ne moze nista sakriti od naroda.mi u doboju smo najvise popusili za petrovdan 92(30-tak mrtvih)i znalo se isti dan za to.postojali su spiskovi.
sjecam se kada se sanitet hvo parkirao ispred moje zgrade(mercedes karavan),izasao lik sa oznakama hvo i prisao nama klincima.mi se pravo isfurali,kontamo sta je sad ovo.a on dosao da vidi svoju tetku koja je zivjela u mojoj zgradi.i nasi dr iz dobojske bolnice su isli u zepce i seher u ispomoc.profa (dr) iz skole(medicinska ) nam je pricao kako je spasio nekog zajebanog uju.lik iskrvario na smrt,primio od talibana cijeli rafal,bukvalno ga operiso u kombiju.kada je lik ozdravio,poklonio profi pumpericu u znak zahvalnosti.u pocetku je ranjenike cuvala vojna policija,a kasnije nije,jer se narod navikao.mogao si vidjet i vojnike hvo kako kupuju na do pijaci.
znam da su moji kada su isli gore nosili cigare za sverc a vracali se sa uniformama.
kasnije frka ispala,jer je komplet komanda bila obucena ko hvo :zubati .
od lika iz ido 1 ozrenske sam cuo da su da je vas ido bio pravo zajeban.bili su smjesteni kuca do kuce.nikakvi problema nije bilo.imali su i neke zajednicke akcije.
poslije wasington sporazuma hvo nam je valjao pravo.bili smo uvijek obavjesteni o grupisanju talibana prema doboju.iz postova vasih vidim da su i vas talibani napadali za vrijeme svetkovina.jednom smo se opekli 92 za petrovdan i nikad vise.
poz .
onaj lik sto je lezo u bolnici sa mojim bratom je bio linijas il kako vi kazete domobran.kada saznam ime javit cu se na pp.

poz iz doboja


Inače to prelaženje "na drugu stranu" bojišnice kasnije je strogo zabranjeno od strane zapovjedništva HVOa, baš zbog tog šverca a bilo je i nekih manjih incidenata koji bi mogli prerasti u šire razmjere.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 10 svi 2010, 02:44 
Online
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
exiTh je napisao/la:
Inače Žepče se može pohvaliti time da je u vrijeme protjerivanja svih hrvata iz svih mjesta srednje Bosne u njemu uspostavljena hrvatska vlast, te e pružio neprobojan otpor protivničkim napadima. ;) :D
Grad je bio okružen uglavnom muslimanskim krajevima ( 40% stanovnika općine za vrijeme rata bili su muslimani, sjeverno se nalazio grad Maglaj koji je brojao oko 30 000 st., istočno Zavidoviće 50 000 st. od kojih je jedno 15% hrvati, te naravno Zenica sa preko 100 000 st. te glavnim stabom Armije bih u vrijeme rata).
Zapadno se nalazio srpski Teslić.
Do udruživanja sa srbima je došlo više iz njihovog interesa jer je poslije Žepča na redu bio Doboj.
Uglavnom nepobjediva 111 xp brigada je bila odbranila Žepče :D :D :D :D :D

Žepče rulz :zivili :zivili :zivili :zivili
E da su sva naša mjesta bila kao Žepče :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 11 svi 2010, 13:52 
Offline

Pridružen/a: 26 sij 2010, 08:04
Postovi: 1122
exiTh je napisao/la:
Inače Žepče se može pohvaliti time da je u vrijeme protjerivanja svih hrvata iz svih mjesta srednje Bosne u njemu uspostavljena hrvatska vlast, te e pružio neprobojan otpor protivničkim napadima. ;) :D
Grad je bio okružen uglavnom muslimanskim krajevima ( 40% stanovnika općine za vrijeme rata bili su muslimani, sjeverno se nalazio grad Maglaj koji je brojao oko 30 000 st., istočno Zavidoviće 50 000 st. od kojih je jedno 15% hrvati, te naravno Zenica sa preko 100 000 st. te glavnim stabom Armije bih u vrijeme rata).
Zapadno se nalazio srpski Teslić.
Do udruživanja sa srbima je došlo više iz njihovog interesa jer je poslije Žepča na redu bio Doboj.
Uglavnom nepobjediva 111 xp brigada je bila odbranila Žepče :D :D :D :D :D



Ja ne znam ,jesi li mlad,ili nisi iz Žepča,ili paušalno poznaješ činjenice koje su inače dobro poznate u Žepču.

Žepče je nevjerojatan,nelogičan primjer u ovo u ratu. Obranili smo se uz veliki danak,uz veliko junaštvo i zajedništvo cijele enklave. Isto tako,fala pokojnom zapovjedniku. Tu dolazimo do primirja sa Srbima. Kao što se zna,120 bojovnika je izginulo u borbama sa Srbima. No,u jednom trenutku,tijek ratovanja se mijenja i Muslimani napadaju Žepče. 3 proglasa od Mate Bobana su stigla da se mjesto iseli. Autobusi su bili spremni. Lozančić i neki ljudi to nisu dopustili. Sklopio je primirje sa Srbima na svoju ruku. To primirje je sigurno bilo i njima u korist jer smo bili tampon zona između njih i Muslimana,ali bilo je i nama od koristi. To primirje sa Srbima nam je pomoglo.

Govoriti o nekoj suradnji ili udruživanju,nakon tolikih grobova i Komušine je glupost i nepoznavanje stvari. Žepče je obranila slavna 111.xp brigada i nitko drugi. Samo tih 5500 bojovnika je obranilo narod,uz 400 poginulih i tko zna koliko ranjenih. Nisu Srbi ginuli u Žepču. Da jesu,to bi onda bilo udruživanje. A ovako,ono što vam svima mogu reći je da su prodavali u ratu čak i lubenice,tamo gdje je sad Sinan.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 11 svi 2010, 15:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 17:43
Postovi: 683
Lokacija: USORA! HRHB
Tulkas je napisao/la:
Mnogi se zale na HVO Zepce, napose na uskracivanju pomoci Usori, ali njima je bilo zaista tesko bilo gdje se pomjeriti. Sta mislite da je vecina HVO-a otisla van Zepca na ispomoc bilo gdje??? Ovi mundzosi bi bez problema uspostavili svoje.
Dogovor sa Srbadijom. Hmmm, ja bi se u ponekim trenutcima s crnim vragom udruzio sto ne znaci da ga volim.


Ništa mi ne zamjeramo Zepcacima, pomoc je stigla kad je trebalo, T-12 je bio ključna stvar za bitku na Karusama.
Oni su primjer kako se bori za svoje!
E sad, čuo sam za ove mudzahedine sto su ubijeni u Zepcu krajem 95, i postoji jedna poveznica s Usorom koja je vezana uz taj dogadjaj.
24/25 12. 95g nakon sto su se vracali sa ponocke u Zabljaku, ubijena su 2 usorska Jastreba (3. gardijska), dok je 1 prezivio. Na auto je ispaljen rafal, nitko nikad nije odgovarao za ovaj događaj. Istragu je vodila tesanjska policija...
Dosta se pricalo da su oni zrtve mudzahedinske osvete, za ove maknute u Zepcu!

_________________
Oprošteno jest grješnima: Zulumćaru, ubojici, Oprošteno svima, svima, samo nije izdajici!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 11 svi 2010, 19:39 
Offline

Pridružen/a: 26 sij 2010, 08:04
Postovi: 1122
HVO-110 je napisao/la:
Tulkas je napisao/la:
Mnogi se zale na HVO Zepce, napose na uskracivanju pomoci Usori, ali njima je bilo zaista tesko bilo gdje se pomjeriti. Sta mislite da je vecina HVO-a otisla van Zepca na ispomoc bilo gdje??? Ovi mundzosi bi bez problema uspostavili svoje.
Dogovor sa Srbadijom. Hmmm, ja bi se u ponekim trenutcima s crnim vragom udruzio sto ne znaci da ga volim.


Ništa mi ne zamjeramo Zepcacima, pomoc je stigla kad je trebalo, T-12 je bio ključna stvar za bitku na Karusama.
Oni su primjer kako se bori za svoje!
E sad, čuo sam za ove mudzahedine sto su ubijeni u Zepcu krajem 95, i postoji jedna poveznica s Usorom koja je vezana uz taj dogadjaj.
24/25 12. 95g nakon sto su se vracali sa ponocke u Zabljaku, ubijena su 2 usorska Jastreba (3. gardijska), dok je 1 prezivio. Na auto je ispaljen rafal, nitko nikad nije odgovarao za ovaj događaj. Istragu je vodila tesanjska policija...
Dosta se pricalo da su oni zrtve mudzahedinske osvete, za ove maknute u Zepcu!



Pozdrav zemljače. Stvarno na ovom forumu o ratu svakakvih nebuloza,ko da se djeca dopisuju. Ovo da su Žepčaci uskraćivali pomoć npr. Rekla,kazala naklapanja. Treba znati stanje na terenu u to vrijeme,a to se može uglavnom samo u svom kraju,tako da savjetujem nekima da se kane ćorava posla.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 11 svi 2010, 22:11 
Offline

Pridružen/a: 07 svi 2009, 12:19
Postovi: 596
Ja znam ovo. Da su Srbi ušli u hrvatsko selo, Vinište, mjesto u kojem nikada prije niti poslije nisu ušli niti Srbi niti ******, pa ni za vrijeme ni poslije WW2. I iz Viništa se granatiralo prema Zavidovićima. I isto tako znam da su Srbi iz Bistrice ( tada hrvatsko-srpsko selo ), gađali Dubravicu sa tog položaja. I tu su muslimani zamjerali Hrvatim zašto ne eliminiraju Srbe iz tog mjesta, kao zašto Srbi gađaju samo muslimanska mjesta, a imali su i gro hrvatskih ko na dlanu sa tog položaja.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad ABiH na Žepče 24.6.1993
PostPostano: 12 svi 2010, 00:37 
Offline

Pridružen/a: 26 sij 2010, 08:04
Postovi: 1122
Zepce Jugend je napisao/la:
Ja znam ovo. Da su Srbi ušli u hrvatsko selo, Vinište, mjesto u kojem nikada prije niti poslije nisu ušli niti Srbi niti ******, pa ni za vrijeme ni poslije WW2. I iz Viništa se granatiralo prema Zavidovićima. I isto tako znam da su Srbi iz Bistrice ( tada hrvatsko-srpsko selo ), gađali Dubravicu sa tog položaja. I tu su muslimani zamjerali Hrvatim zašto ne eliminiraju Srbe iz tog mjesta, kao zašto Srbi gađaju samo muslimanska mjesta, a imali su i gro hrvatskih ko na dlanu sa tog položaja.



To je muslimansko-srpski rat,prema Zavidovićima. Nema veze sa zajedništvom Srba i Hrvata. Nisu Srbi po gradu pucali na muslimanske položaje,niti su bili na Bukoviku,Orloviku... To je 111xp. A da nam je pogodovao srpsko-muslimanski sukob,to je sigurno. Ali to je igra slučaja i Ivina sposobnost da uspostavi primirje sa Srbima kad su Musli napali...


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 297 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 21 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO