HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 23:53.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 9792 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 392  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Kosovo: jučer, danas, sutra...
PostPostano: 04 lip 2009, 14:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 14:48
Postovi: 3302
Lokacija: Lost Continent of Mu
Mar-kan je napisao/la:
Zašto je MK priznala Kosovo ako ima isti problem u svom dvorištu ? Pritisnuli Ameri ?


Najvjerojatnije. Ipak, pokazali su se u nekoliko navrata da nisu pobornici nezavisnog Kosova, a nisu ni među zemljama koje su predale argumente za nezavisnost Kosova ICJ-u(kao ni druge Ex Yu zemlje, osim Slovenije, čak ni RH nije podržala pred ICJ nezavisnost Kosova).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kosovo: jučer, danas, sutra...
PostPostano: 04 lip 2009, 14:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 15:46
Postovi: 1787
Mar-kan je napisao/la:
Zašto je MK priznala Kosovo ako ima isti problem u svom dvorištu ? Pritisnuli Ameri ?

Pa što drugo Mar-kan ;)

_________________
Животот не се мери со бројот на вдишувања , туку со моментите, од коишто ни запрел здивот!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kosovo: jučer, danas, sutra...
PostPostano: 04 lip 2009, 14:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Dole sam proveo solidno vremena 90-tih , ali nije se osjećala tenzija Makedonci-Albanci toliko ? Jel to zakon spojenih posuda Kosovo - MK ? Zanima me ta povijest sukoba MK - Alb.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kosovo: jučer, danas, sutra...
PostPostano: 04 lip 2009, 15:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 15:46
Postovi: 1787
Cort0 Maltese je napisao/la:
http://www.politika.rs/rubrike/vesti-dana/Tadic-Falsifikovanja-istorije-na-Kosovu.lt.html
Zanimljivo, iako je CG priznala Kosovo, nisu ih zvali da prisustvuju skupu, kao što ih ni Makedonci nisu zvali na inauguraciju predsjednika. :-kava

I sad se ovaj njihov virtuelni "predsjednik"ljuti pa čak i preti,ako već preti onda možemo da povučemo priznanje :-neznam mada mislim da se to neće desiti sad...

_________________
Животот не се мери со бројот на вдишувања , туку со моментите, од коишто ни запрел здивот!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kosovo: jučer, danas, sutra...
PostPostano: 04 lip 2009, 15:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 15:46
Postovi: 1787
Mar-kan je napisao/la:
Dole sam proveo solidno vremena 90-tih , ali nije se osjećala tenzija Makedonci-Albanci toliko ? Jel to zakon spojenih posuda Kosovo - MK ? Zanima me ta povijest sukoba MK - Alb.

Pa nije bilo nekih strašnih tenzija ,ovi sa kosova su ih povampirili,ali neće ti današnji mladi šiptar više ratovati ...

_________________
Животот не се мери со бројот на вдишувања , туку со моментите, од коишто ни запрел здивот!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kosovo: jučer, danas, sutra...
PostPostano: 04 lip 2009, 15:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 14:48
Postovi: 3302
Lokacija: Lost Continent of Mu
snezana mk je napisao/la:
Cort0 Maltese je napisao/la:
http://www.politika.rs/rubrike/vesti-dana/Tadic-Falsifikovanja-istorije-na-Kosovu.lt.html
Zanimljivo, iako je CG priznala Kosovo, nisu ih zvali da prisustvuju skupu, kao što ih ni Makedonci nisu zvali na inauguraciju predsjednika. :-kava

I sad se ovaj njihov virtuelni "predsjednik"ljuti pa čak i preti,ako već preti onda možemo da povučemo priznanje :-neznam mada mislim da se to neće desiti sad...


Možda ako ICJ donese odluku da je priznanje ilegalno? 8-)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kosovo: jučer, danas, sutra...
PostPostano: 04 lip 2009, 15:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 15:46
Postovi: 1787
LuckyLuke je napisao/la:

Realno je i to sto se u bitci kod Raduse malo istocnije od Skoplja.... napad koji su izveli albanci.... bio izveden kao iz udjbenike americke vojske....
Inace u akcijama makedonskih snaga je zaplenjeno dosta oruzja.... pored onog kineskog koje potice iz albanije....koje je zbog cuvanja po podrumima i jamama bilo pola neupotrebljivo.... ali bilo je i dosta savremenog naoruzanja i uniforme americke i njemacke proizvodnje....
Sva sreca sto ih nisu znali koristiti... ovo mi je govorio jedan UCK-ovac inace moj poznanik.... koji je bio na tetovskom bojistu... i koji me je ubedjivao da su cak imali i stingere ali da nisu znali rukovati s njima...

Tako da ceo rat.... ako se moze tako nazvati ono sto se dogadjalo 2001.... meni lici na nesto fingirano i dobro osmisljeno sa strane zapadnih sluzbi koje sprovode svoje interese u regionu.... a sve je to pocelo jos u onim neredima u Albaniji sredinom 90-ih.... kada su pod paravanom propalih stedionica... razgrabali ceo arsenal oruzja koje je posedovala albanska armija.... koje je kasnije ilegalnim putem prebacivano u Makedoniji i na Kosovu....

Pa bilo je fingirano sve dragi Lucky :) a ovu priču da nisu znali rukovati sa oružjem sam je i ja čula ali to ti je da pukneš od muke što nismo završili s njima jednom zauvijek :(
pa sad još moramo ih i u Vladu uzeti... :roll:

_________________
Животот не се мери со бројот на вдишувања , туку со моментите, од коишто ни запрел здивот!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kosovo: jučer, danas, sutra...
PostPostano: 04 lip 2009, 15:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 15:46
Postovi: 1787
Cort0 Maltese je napisao/la:
snezana mk je napisao/la:
I sad se ovaj njihov virtuelni "predsjednik"ljuti pa čak i preti,ako već preti onda možemo da povučemo priznanje :-neznam mada mislim da se to neće desiti sad...


Možda ako ICJ donese odluku da je priznanje ilegalno? 8-)

ne smijem glasno govoriti 8-)
ali ako nastave da prijete pa još se poklopi odluka vrlo je moguće, mada sada nešto snižavaju ton...
jako su se povredili što ih nismo pozvali,pa ne prestaju plakati danima :D

_________________
Животот не се мери со бројот на вдишувања , туку со моментите, од коишто ни запрел здивот!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kosovo: jučer, danas, sutra...
PostPostano: 04 lip 2009, 15:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 14:48
Postovi: 3302
Lokacija: Lost Continent of Mu
snezana mk je napisao/la:
LuckyLuke je napisao/la:

Realno je i to sto se u bitci kod Raduse malo istocnije od Skoplja.... napad koji su izveli albanci.... bio izveden kao iz udjbenike americke vojske....
Inace u akcijama makedonskih snaga je zaplenjeno dosta oruzja.... pored onog kineskog koje potice iz albanije....koje je zbog cuvanja po podrumima i jamama bilo pola neupotrebljivo.... ali bilo je i dosta savremenog naoruzanja i uniforme americke i njemacke proizvodnje....
Sva sreca sto ih nisu znali koristiti... ovo mi je govorio jedan UCK-ovac inace moj poznanik.... koji je bio na tetovskom bojistu... i koji me je ubedjivao da su cak imali i stingere ali da nisu znali rukovati s njima...

Tako da ceo rat.... ako se moze tako nazvati ono sto se dogadjalo 2001.... meni lici na nesto fingirano i dobro osmisljeno sa strane zapadnih sluzbi koje sprovode svoje interese u regionu.... a sve je to pocelo jos u onim neredima u Albaniji sredinom 90-ih.... kada su pod paravanom propalih stedionica... razgrabali ceo arsenal oruzja koje je posedovala albanska armija.... koje je kasnije ilegalnim putem prebacivano u Makedoniji i na Kosovu....

Pa bilo je fingirano sve dragi Lucky :) a ovu priču da nisu znali rukovati sa oružjem sam je i ja čula ali to ti je da pukneš od muke što nismo završili s njima jednom zauvijek :(
pa sad još moramo ih i u Vladu uzeti... :roll:


Gledao sam jedan dokumentarac u kojem je bivši kapetan 63. padobranske brigade(tad je još bila brigada) govorio upravo o takvim stvarima, recimo Albanci nisu nosili šljemove na prvoj liniji, nisu vadili osigurače kad su bacali bombe, nisu znali rukovati rpg-ima, i slično. 8-) Jebiga, neki narodi su vični ratovanju(recimo Britanci, Nijemci, skandinavski narodi, Crnogorci), dok neki to jednostavno nisu(Albanci, Talijani...).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kosovo: jučer, danas, sutra...
PostPostano: 04 lip 2009, 15:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 15:46
Postovi: 1787
Cort0 Maltese je napisao/la:

Gledao sam jedan dokumentarac u kojem je bivši kapetan 63. padobranske brigade(tad je još bila brigada) govorio upravo o takvim stvarima, recimo Albanci nisu nosili šljemove na prvoj liniji, nisu vadili osigurače kad su bacali bombe, nisu znali rukovati rpg-ima, i slično. 8-) Jebiga, neki narodi su vični ratovanju(recimo Britanci, Nijemci, skandinavski narodi), dok neki to jednostavno nisu(Albanci, Talijani...).

Moram naći klip da vidiš UČK ratnice =))

_________________
Животот не се мери со бројот на вдишувања , туку со моментите, од коишто ни запрел здивот!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kosovo: jučer, danas, sutra...
PostPostano: 04 lip 2009, 15:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Cort0 Maltese je napisao/la:
snezana mk je napisao/la:
Pa bilo je fingirano sve dragi Lucky :) a ovu priču da nisu znali rukovati sa oružjem sam je i ja čula ali to ti je da pukneš od muke što nismo završili s njima jednom zauvijek :(
pa sad još moramo ih i u Vladu uzeti... :roll:


Gledao sam jedan dokumentarac u kojem je bivši kapetan 63. padobranske brigade(tad je još bila brigada) govorio upravo o takvim stvarima, recimo Albanci nisu nosili šljemove na prvoj liniji, nisu vadili osigurače kad su bacali bombe, nisu znali rukovati rpg-ima, i slično. 8-) Jebiga, neki narodi su vični ratovanju(recimo Britanci, Nijemci, skandinavski narodi, Crnogorci), dok neki to jednostavno nisu(Albanci, Talijani...).


šta se na kraju desilo sa tom brigadom?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kosovo: jučer, danas, sutra...
PostPostano: 04 lip 2009, 15:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 14:44
Postovi: 2447
Cort0 Maltese je napisao/la:
snezana mk je napisao/la:
I sad se ovaj njihov virtuelni "predsjednik"ljuti pa čak i preti,ako već preti onda možemo da povučemo priznanje :-neznam mada mislim da se to neće desiti sad...


Možda ako ICJ donese odluku da je priznanje ilegalno? 8-)


Ovo su veliki snovi! :-kava

_________________
Kada vrijeme smrti dođe
Neka nitko ne zaplače za mnom
I sve što od vas u tom času tražim
U mojoj me sahranite zemlji

Samo u njoj počivat ću u miru.
Samo u njoj počivat ću mirno...

Isus će mi postelju prostrijeti
Isus će mi prostrijet odar smrti.

U susret mi Spasitelju dođi
Dođe mi u susret na pol puta
Ogrne me brižno svojim plaštom

Želim Bože da u času smrti
Ni jedno oko ne zasuzi za mnom
A jedino što ja tebe molim
Kada umrem da mi dadeš kutak... neba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kosovo: jučer, danas, sutra...
PostPostano: 04 lip 2009, 15:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 14:48
Postovi: 3302
Lokacija: Lost Continent of Mu
Mar-kan je napisao/la:
Cort0 Maltese je napisao/la:

Gledao sam jedan dokumentarac u kojem je bivši kapetan 63. padobranske brigade(tad je još bila brigada) govorio upravo o takvim stvarima, recimo Albanci nisu nosili šljemove na prvoj liniji, nisu vadili osigurače kad su bacali bombe, nisu znali rukovati rpg-ima, i slično. 8-) Jebiga, neki narodi su vični ratovanju(recimo Britanci, Nijemci, skandinavski narodi, Crnogorci), dok neki to jednostavno nisu(Albanci, Talijani...).


šta se na kraju desilo sa tom brigadom?


Integrirana je u specijalnu brigadu, skupa s nekim drugim formacija(72. brigada, a.t. jedinica Kobre..., dijelovi 82.pc-a)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kosovo: jučer, danas, sutra...
PostPostano: 04 lip 2009, 15:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 14:48
Postovi: 3302
Lokacija: Lost Continent of Mu
mara99 je napisao/la:
Cort0 Maltese je napisao/la:

Možda ako ICJ donese odluku da je priznanje ilegalno? 8-)


Ovo su veliki snovi! :-kava


Ovu raspravu smo već vodili.
Svi analitičari se slažu da su puno veće šanse za to da odluka bue u korist Srbije nego u korist kosovskih Albanaca.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kosovo: jučer, danas, sutra...
PostPostano: 04 lip 2009, 15:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Da li ima nekih tragova o njihovom učešću u ratu sa OVK ? Inače , vrhunski profići , zap.kadar... :-top2


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kosovo: jučer, danas, sutra...
PostPostano: 04 lip 2009, 15:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 14:48
Postovi: 3302
Lokacija: Lost Continent of Mu
Mar-kan je napisao/la:
Da li ima nekih tragova o njihovom učešću u ratu sa OVK ? Inače , vrhunski profići , zap.kadar... :-top2


Jedan Hrvat koji je prije rata bio pripadnik 63. padobrankse brigade JNA je uništio više tenkova u Vukovaru, nego što je to napravila NATO avijacija + OVK na Kosovu.

Što se zapovjednog kadra tiče, zapovjednik brigade je poginuo kod Junika(albansko selo i najčvršće uporište OVK, podno karaule Košare)

Ima nešto štiva, recimo ovo:

Citat:
U leto 1998.godine, na borbenom zadatku u rejonu karaule Košare i Juničke planine sa jedinicom se nalazio i kapetan prve klase "Srna".Bio je to deo legendarne 63.padobranske brigade. Zadatk im je bio sprečavanje prelaska terorista iz Albanije preko Prokletija. Nastupajući kao organizovana i efikasna sila, pripadnici Vojske Jugoslavije su uspešno zaustavljali kolone terorista sa naoružanjem i neiscrpan regrutni kontigent terorista koji su prenosili naoružanje. Taj deo granice je izuzetno težak, nepristupačan i pruža teroristima, koji odlično poznaju ove staze, prednost u odnosu na graničare.
"Srna" se 21.jula spremao da pođe u zasedu. Nalazio se u svojoj bazi oko 700m od sela Đocaj, pored Junika, u kome je tada bila komanda šiptarskih terorističkih snaga. U tom području je bilo oko 10000 terorista. Trebalo je da postavi zasedu na mestu koje je određeno posredstvom obaveštajnih organa. Pada veče. Njih deset sakriveni su kod mesta Žar Koliba. Naredni zadatak je da izvide brdo Gunovac iza Đocaja, s koga se vide Jasić, Đocaj i Junik. Dan pre, "Srna" i sada pokojni major Ostojić, moj stari znanac čija će herojska dela ući u istoriju ratovanja 63.padobranske brigade, u ulozi izviđača su izašli na Gunovac odakle su osmatrali teroriste. "Srna" i Ostojić su sa vojnicima izašli na brdo danju. Idu vodoslivnicom potoka koji je presušio a koja je sakrivena velikim žbunovima i gustom šumom. Hodaju izuzetno oprezno, jer im lišće i grane ispod nogu pucaju što ih može odati teroristima,nogu pred nogu. Osmatraju, kreću se, treba im desetak minuta da pređu samo jedan metar. Svuda oko njih su teroristi. Borcima su lica premazana bojama i prekrivena maskirnim mrežama. U rukama imaju automatske puške R-4 /"kikaš"/. Čuju glasove terorista na oko 30 m ali ih još uvek ne vide. Ostojić naređuje vojnicima da sačekaju u vodoslivnici maskirani, a on sa oficirima "Zmijom" i "Srnom" izlazi na vrh brda kroz šumu. Nailaze na makadamski put koji treba da pređu, a ne znaju da li su teroristi sa druge strane puta. Iako su na vrhu ne vide selo. Ostojić naređuje da se popnu na drvo. "Srna" se polako, krajnje oprezno, penje da ne bi pukla koja suva grana i seda na granu. Stavlja pušku preko nogu, vidi trojicu terorista na 20-30 m od drveta na kome sedi. Teroristi sede u zaklonu, puše i pričaju. Na deset koraka desno od njih jedan terorista korača i osmatra. "Srna" silazi sa drveta. Ostojić želi da pređu na zadnji nagib brda, da osmotre Junik, Đocaj i Jasić. Prolaze koristeći prirodne prepreke - kamenje, stene, kamene ograde. Idu jedan iza drugog. Puze preko sitnih kamečića i trave. "Srna" obezbeđuje pravac iz sela a Ostojić i "Zmija" od terorista na vrhu brda. Puzeći pedesetak metara izuzetno sporo, jer su im teroristi stalno na 20-30 m, obilaze teroriste i vrh brda. Kod kamene ograde se zaustavljaju i osmatraju. Terorista koji je stražario na vrhu brda mogao je za 3-4 sekunde da siđe, popne se na kamenu ogradu i vidi ih.
Ostojić, "Srna" i "Zmija" su spremni, svakome je metak u cevi, bombe pripremljene. Alke od osigurača na bombama su nameštene, tako da bomba ože da se aktivira na najmanji potez. Ostojić i "Zmija" osluškuju teroriste, drže bombe u rukama, dok "Srna" crta vatrene tačke terorista u Juniku, njihovo kretanje, tranšeje i stražare. Uspešno osmatranje i ucrtavanje položaja terorista trajalo je oko sat vremena. Vraćaju se istim putem, puze pedesetak metara. Tada uočavaju deset terorista koji idu ka vrhu brda. Ostaju da leže na desetak koraka od terorista koji ih ne uočavaju. Teroristi galame, dižu puške uvis, nešto nišane. Među njima ima i starijih i mlađih. Kada su došli do brda, na vrhu su čuli glasove četiri terorista ali ih nisu videli. Očito je da su teroristi tamo imali podzemno sklonište. Borci nastavljaju dalje i dolaze do ostalih vojnika iz grupe sa kojom, vodoslivnicom dolaze do Žar Kolibe. Na osnovu urađene skice Ostojić je planirao sutrašnji napad na teroriste u Gunovcu.
Nakon te akcije "Srna" je dobio zadatak da organizuje zasedu kod Žar Kolibe. Te večeri, samo sat i po od povratka sa izviđanja, "Srna", oko 19.00 časova, počinje da se sprema za zasedu. Dok se pripremao radio uređajem ga poziva Ostojić. "Srna" se nalazi u vrtači u kojoj čuje Ostojića na prekide, ali ovaj njega ne čuje. Izlazi iz vrtače da bi čuo Ostojića. Baza u kojoj je "Srna" obezbeđena je stražarima, ima tri objekta - vrtaču i dva objekta koji su napravljeni na ivici šume od grana zimzelenog drveća i uklapaju se u ambijent. U jednom objektu su četiri, a u druga dva po tri vojnika. Bili su tihi i dobro maskirani, tako da čoban koji je tu čuvao stoku nije uspeo ni da ih vidi, ni da ih čuje, iako im je prišao na samo nekoliko koraka. "Srna" je izašao dva koraka iz vrtače i uspostavio vezu s Ostojićem koji mu kaže: "Srna, večeras radiš onaj posao na onom mestu". "Srna" odgovara:"Razumeo sam". Jedan vojnik je trebalo da ostane u bazi da uspostavlja vezu sa karaulom Košare. "Srna" ostavlja "Bucu" i kaže mu: "Odavde ćeš uspostavljati vezu". Razgovor traje dvadesetak sekundi. "Srna" kreće prema vrtači koja je na dva koraka. Baš kada je podigao nogu da zakorači u vrataču teroristi, koji su se prišunjali, napadaju ih, pucaju na "Bucu" i "Srnu" sa dvadeset koraka s leđa. Jedan metak prolazi "Srni" kroz podlakticu desne ruke i pogađa "Bucu" u levu nadlakticu. Metak kida "Srni" 7cm ruke i otkida mu toliko parče kosti koje pada pored njega. Od siline udarca metka "Srni" koji skače u vrtaču ispada puška. Kaže samom sebi da je dobro, što je pogođen u ruku. Na sebi ima majicu, džemper i pancir. Na džemperu vidi dve rupe - ulaznu i izlaznu. Zavrće rukav ispod koga izlazi deformisano tkivo. Rana je vruća pa ne oseća bol. "Buca" ga brzo previja sa dva prva zavoja, ali se krvarenje ne zaustavlja jer je pukla arterija. "Srna" preko rane obmotava košulju koja za 2-3 minuta postaje sva mokra od krvi. Počinju bolovi.
Teroristi dejstvuju čeono na naša tri objekta koja su u polukrugu prečnika 50 m. Borci odgovaraju na napad, otvaraju vatru i počinju prebacivanje iz jednog objekta do vrzine na ivici puta koja je između njih i terorista. Do vrzine je brisani prostor. Iz zaklona izlazi prvi vojnik dok ga dvojica obezbeđuju. Paljba je neprestana. Prvi vojnik se prebacuje u vrzinu a onda kreće drugi dok ga prethodnik i treći u zaklonu obezbeđuju. Dok pretrčavaju pucaju. Kada su sva trojica izašli u vrzinu na isti način se prebacuje i druga grupa iz koje jedan vojnik ostaje pored ranjenog "Srne". Vojnici pokušavaju da naprave obuhvat terorista koji dobro poznaju teren. Uvidevši da će biti okruženi teroristi beže. Vojnici ostaju na 100 m od vrzine napred, na nagibu, iznad mesta odakle su teroristi dejstvovali. Tada počinje borba za "Srnu".
Mrak polako pada a dogovor je da nema kretanja vozilima noću. "Srna" računa da će ostati u vrtači cele noći. Teši ga to što nema jake bolove i da neće umreti u mukama. Zna da zbog krvarenja neće dočekati zoru. Počinje, možda, njegova poslednja noć. Hvata ga opšta slabost. Da li je smrt već došla po njega ? Radio-uređajem vojnici obaveštavaju Ostojića da imaju ranjenog. Legendarni Ostojić koji je iznad svega cenio živote svojih vojnika i oficira, krši pravilo o nekretenju vozila noću i šalje pojačanje u bazu gde je ranjeni "Srna". Pojačanje stiže 45 minuta posle ranjavanja. Tehničar dodaje "Srni" udlagu da se ne bi pomerio lakat. Ubacuju ga u vozilo i kreću put karaule Košare. "Pinc" u kome je " Srna" ide veoma brzo po rupetinama i stenama koje vire. Minuti odlučuju hoće li "Srnu" otrgnuti od smrti. "Pinc" međutim nailazi na zasedu terorista koji su na 4-5 m iznad puta, na ivici šume pod jakim nagibom, otvorili vatru na vozilo. Iskusni ratnici, iz "pinca" u pokretu, odgovaraju žestoko puškomitraljezom i automatskim puškama. Na sreću izvlače se iz zasede nepovređeni. Stižu na karaulu, daju morfijum "Srni" protiv bolova i osam boca infuzije. Lekar smatra da "Srna" neće izdržati do jutra, jer ne može da zaustavi krvarenje. Ali "Srnu" ne daju njegovi ratni drugovi već nastavljaju bitku sa vremenom, bitku za život hrabrog ratnika.
Iako je rizik maksimalan, jer su teroristi po okolnim šumama, kreću za Đakovicu. Na čelu je BOV sa pripadnicima bataljona vojne policije, iza njega "pinc" sa ranjenim "Srnom", pa "pinc" sa ranjenim "Bucom". Na začelju je BOV. Bez borbe silaze na put Junik-Đakovica i idu prema Smonici, jakom uporištu terorista. Minobacačka mina pogađa BOV na začelju u točak. Posada izlazi iz vozila, zauzima zaklone i tu ostaje do zore, a ostatak kolone nastavlja. U Đakovici "Srnu" unose u bolnicu i stavljaju ga na operacioni sto. "Srna" se seća razgovora lekara: "Da sečemo ?" Drugi kaže: "Nemoj, mlad je, možda ćemo uspeti da sačuvamo". I uspeli su da podvežu arteriju i zaustave krvarenje. Posle prespavane noći, "Srna" se ujutru budi i pita da li mu je ruka tu. Zatim ga helikopterom prebacuju u Beograd na VMA. Bitka za život "Srne" je dobijena. Dobili su je on i njegovi saborci koji su rizikovali svoje živote da bi ga spasili. U ratu se život, mnogo više no u miru, ceni i spašava po svaku cenu. Kada mu je zarasla ruka, "Srna" je, početkom agresije 1999, počeo da radi. Mogao je i skokove da izvodi. Za vreme agresije bio je u službi traganja i spasavanja naših pilota i traganja za NATO pilotima. Kada smo se juna 2000.sreli kod komandanta 63.padobranske brigade, "Srna" je i dalje na ruci imao fiksatore, ali je i pored toga radio u elitnoj jedinici Vojske Jugoslavije. Oporavak će biti dug ali ne sumnjam da će se takav borac uspešno oporaviti na radost svoje porodice i kolega.
Te 1998, kao i naredne godine u vreme agresije na Košarama je bilo izuzetno teško. Nakon pogibije legendarnog junaka majora Ostojića, divnog čoveka, humaniste, vrhunskog starešine, iskusnog ratnika, 28.juna 1998, potpukovnik "Čarli", tada kapetan prve klase, sa grupom dobrovoljaca iz jedinice stigao je 1.avgusta u rejon Košara. Kod padobranaca postoji nepisano pravilo koje se čvrsto poštuje - kada je jedinica angažovana u borbenim dejstvima onda se bez poziva javljaju svi koji su u rezervnom sastavu. Između ostalog, 63.padobranska brigada je i zbog toga legendarna. I sam sam bio na odsluženju vojnog roka u padobranskoj brigadi 1984/85.godine. Sa "Čarlijem" je i "Zmija". Izviđaju teren.
Preuzimaju , 3.avgusta, kotu 502. na Rasa Košaresu, u predelu raskrsnice šumskih puteva. Primaju tu kotu od grupe izviđača. Tada prolazi druga grupa izviđača koja ide prema Gurd nulu na 1310 m. Izviđači s "pincgauerom" prolaze ispod 501, ali ih nešto dalje, na oštroj krivini, teroristi pogađaju raketom iz ručnog raketnog bacača. iako ne poznaje teren na koji je tek došao, "Čarli" priskače u pmoć napadnutim izviđačima. Kreće sa osam boraca koji su se dobrovoljno javili, a među njima su i dva vodnika koje su padobranci došli da zamene i koji poznaju teren. Prilaze napadnutim izviđačima i vide teroriste kako beže u Albaniju. Otvaraju vatru i ubijaju jednog. Izviđači imaju jednog poginulog i trojicu ranjenih. Teroristi su ih sačekali u zasedi. Bili su iza panjeva odakle su ispalili raketu, prosuli rafale iz automatskih pušaka i pobegli. Helikopter je ubrzo stigao i odvezao ranjene u bolnicu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kosovo: jučer, danas, sutra...
PostPostano: 04 lip 2009, 15:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 14:44
Postovi: 2447
Cort0 Maltese je napisao/la:
mara99 je napisao/la:

Ovo su veliki snovi! :-kava


Ovu raspravu smo već vodili.
Svi analitičari se slažu da su puno veće šanse za to da odluka bue u korist Srbije nego u korist kosovskih Albanaca.



Jesmo vodili smo tu raspravu vec!

Slusala sam neoliko profesora na tu temu, jedni vuku na jednu, drugi na drugu stranu, moze se argumentirati ovako i onako, al ICJ ce odluciti u korist Kosova (mislim u korist gledajuci s albanske strane).

_________________
Kada vrijeme smrti dođe
Neka nitko ne zaplače za mnom
I sve što od vas u tom času tražim
U mojoj me sahranite zemlji

Samo u njoj počivat ću u miru.
Samo u njoj počivat ću mirno...

Isus će mi postelju prostrijeti
Isus će mi prostrijet odar smrti.

U susret mi Spasitelju dođi
Dođe mi u susret na pol puta
Ogrne me brižno svojim plaštom

Želim Bože da u času smrti
Ni jedno oko ne zasuzi za mnom
A jedino što ja tebe molim
Kada umrem da mi dadeš kutak... neba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kosovo: jučer, danas, sutra...
PostPostano: 04 lip 2009, 15:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 14:48
Postovi: 3302
Lokacija: Lost Continent of Mu
mara99 je napisao/la:
Cort0 Maltese je napisao/la:

Ovu raspravu smo već vodili.
Svi analitičari se slažu da su puno veće šanse za to da odluka bue u korist Srbije nego u korist kosovskih Albanaca.



Jesmo vodili smo tu raspravu vec!

Slusala sam neoliko profesora na tu temu, jedni vuku na jednu, drugi na drugu stranu, moze se argumentirati ovako i onako, al ICJ ce odluciti u korist Kosova (mislim u korist gledajuci s albanske strane).


Ja ću u avatar staviti amblem OVK ako ICJ odluči u korist Albanaca, važi?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kosovo: jučer, danas, sutra...
PostPostano: 04 lip 2009, 16:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 11:13
Postovi: 567
Lokacija: Hrvatska; Osijek, Zadar
Cort0 Maltese je napisao/la:
mara99 je napisao/la:


Jesmo vodili smo tu raspravu vec!

Slusala sam neoliko profesora na tu temu, jedni vuku na jednu, drugi na drugu stranu, moze se argumentirati ovako i onako, al ICJ ce odluciti u korist Kosova (mislim u korist gledajuci s albanske strane).


Ja ću u avatar staviti amblem OVK ako ICJ odluči u korist Albanaca, važi?


Evo ti odmah za svaki slučaj :mrgreen:
slika

_________________
VIVE LA LIBERTE!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kosovo: jučer, danas, sutra...
PostPostano: 04 lip 2009, 16:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 14:48
Postovi: 3302
Lokacija: Lost Continent of Mu
TomislavM je napisao/la:
Cort0 Maltese je napisao/la:

Ja ću u avatar staviti amblem OVK ako ICJ odluči u korist Albanaca, važi?


Evo ti odmah za svaki slučaj :mrgreen:
slika


Gnjusno.
Vole ih njihovi pajde:
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kosovo: jučer, danas, sutra...
PostPostano: 04 lip 2009, 16:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 14:44
Postovi: 2447
Cort0 Maltese je napisao/la:
mara99 je napisao/la:


Jesmo vodili smo tu raspravu vec!

Slusala sam neoliko profesora na tu temu, jedni vuku na jednu, drugi na drugu stranu, moze se argumentirati ovako i onako, al ICJ ce odluciti u korist Kosova (mislim u korist gledajuci s albanske strane).


Ja ću u avatar staviti amblem OVK ako ICJ odluči u korist Albanaca, važi?


To se sad kladimo ha? :-zubati

_________________
Kada vrijeme smrti dođe
Neka nitko ne zaplače za mnom
I sve što od vas u tom času tražim
U mojoj me sahranite zemlji

Samo u njoj počivat ću u miru.
Samo u njoj počivat ću mirno...

Isus će mi postelju prostrijeti
Isus će mi prostrijet odar smrti.

U susret mi Spasitelju dođi
Dođe mi u susret na pol puta
Ogrne me brižno svojim plaštom

Želim Bože da u času smrti
Ni jedno oko ne zasuzi za mnom
A jedino što ja tebe molim
Kada umrem da mi dadeš kutak... neba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kosovo: jučer, danas, sutra...
PostPostano: 04 lip 2009, 17:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 18:19
Postovi: 4466
Corto postavi još jednom amblem Legijine jedinice na Forum i letiš s istog.

_________________
VUKOVAR=MARIUOPOLJ
SLAVA HRVATSKOJ- UKRAJINI SLAVA

Zbog Eline i bokala vina
zapalit ću Krajinu do Krima

Zapalit ću dva-tri ruska štaba
da ja nisam dolazio džaba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kosovo: jučer, danas, sutra...
PostPostano: 04 lip 2009, 17:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 14:48
Postovi: 3302
Lokacija: Lost Continent of Mu
Inkvizitor je napisao/la:
Corto postavi još jednom amblem Legijine jedinice na Forum i letiš s istog.

A amblem OVK je dobrodošao?
Šta kažeš da za promjenu barem izigravaš neutralnost u moderiranju?
Uostalom, ako sam svrstao Legijinu jedinicu uz bok OVK, to jasno govori šta mislim o njima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kosovo: jučer, danas, sutra...
PostPostano: 04 lip 2009, 17:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 18:19
Postovi: 4466
Cort0 Maltese je napisao/la:
Inkvizitor je napisao/la:
Corto postavi još jednom amblem Legijine jedinice na Forum i letiš s istog.

A ambelm OVK je dobrodošao?
Šta kažeš da za promjenu barem izigravaš neutralnost u moderiranju?



UCK nije radio nikakvo zlo po Hrvatskoj i BiH za razliku od Legijinih ubojica i kriminalaca. Dakle, razumjeli smo se.

_________________
VUKOVAR=MARIUOPOLJ
SLAVA HRVATSKOJ- UKRAJINI SLAVA

Zbog Eline i bokala vina
zapalit ću Krajinu do Krima

Zapalit ću dva-tri ruska štaba
da ja nisam dolazio džaba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kosovo: jučer, danas, sutra...
PostPostano: 04 lip 2009, 18:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 14:48
Postovi: 3302
Lokacija: Lost Continent of Mu
Inkvizitor je napisao/la:
Cort0 Maltese je napisao/la:
A ambelm OVK je dobrodošao?
Šta kažeš da za promjenu barem izigravaš neutralnost u moderiranju?



UCK nije radio nikakvo zlo po Hrvatskoj i BiH za razliku od Legijinih ubojica i kriminalaca. Dakle, razumjeli smo se.


Dodao sam rečenicu u post, da ti razjasnim kontekst u kojem sam ga stavio(amblem).
Izjednačio sam praktički JSO s OVK, ako nisi primijetio(a OVK smatram teroristima). Čudim se, očekivao sam da si oštroumniji od ovoga. :-kava


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 9792 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 392  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 70 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO