HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 14:27.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 795 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ... 32  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Odakle potiču Srbi u Bosni ?
PostPostano: 04 sij 2022, 22:30 
Offline

Pridružen/a: 13 stu 2021, 19:05
Postovi: 435
divizija je napisao/la:
sremac je napisao/la:

"Liudevitus Siscia civitate relicta, ad Sorabos, quae natio magnam Dalmatie partem obtinere dicitur, fugiendo se contulit"
Budi covek,mani se ustasluka i slicnih gluposti i reci ti meni gde vasi istoriari ,oni retki normalni ,kazu da je on pobego?


ovo je ta Dalmatia o kojoj se tu priča:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... _AD%29.svg

i opet ti ponavljam, sve je to PRIJE bugarskog istrebljenja Srba. Izvorni Srbi iz ranog srednjeg vijeka nestaju tada, raseljeni, rastureni, pobijeni, asimilirani, ono što kasnije imamo je politički konstrukt Bizanta i raških župana. Koliko su Srbi bili ozbiljni faktor bi shvatio sam kad ti lijepo Grci kažu da su ih Bugari sve potamanili, a onda su te iste Bugare Hrvati sve potamanili. Svatko objektivan bi iz toga zaključio jednostavnu stvar- Srbi su bili neko patuljasto pleme u gudurama istočne Bosne i Sandžaka, a ostalo su bizantski politički motivirani konstrukti.

sremac je napisao/la:
Imamo pominjanje Bosne kao Srpske zemlje ...evo ja prvi priznajem mi neznamo gde je ta Bosna ali nece valjda biti da je u Krusevcu
I kad sve to prihvatimo do kakvog zakljucka dolazimo?
Hrvati su tamo negde kod like ,Srbi su na jugu Dalmacije i u Bosni a na severu su nekakvi Sloveni,kasnije Hrvati katolici ,jel tako?


ali mi znamo gdje je ta Bosna i znam oda se sastoji od dva sela oko sadašnjeg Sarajeva, i to zajedno s gornjim Podrinjem i Polimljen čini original Srbiju.
Hrvati počinju već od župe PLive, ali se hrvatsko ime spominje i istočnije, ima ga u masu toponima, kod putopisaca, kod ljudih iz tih krajeva, čak i usred Srbije, u Raškoj, postoje dva sela koja nose hrvatsko ime. Putopisci u Pivi nalaze Hrvate, liklani stanovnici se u izvorima nazivlju nekad Hrvatima, SAMI SEBE. Ali eh, ne znaju oni što je rekao neki Grk tisuću km daleko.

Naravno, vama je tako tipično uzeti iz povijesti selektivno što vam paše, a preko ostalog staviti crnu krpu.

Što se tiče južne Dalmacije, tu imamo samo Porfirogenetovo nastojanje da istakne pravo Bizanta na taj teritorij, logikom "Srbi su bizantski servi, tu žive Srbi, eo ipso to je bizantsko". I to je sve.

NEMA NI JEDNOG AUTOHTONOG DOKUMENTA GDJE SE TAMOŠNJI LJUDI NAZIVLJU SRBIMA, ili da ih tako nazivlje netko tko je tu bio, boravio među njima. A ima desetke, stotine, gdje sami sebe nazivlju Hrvatima, gore sam ti izlistao najvažnije i mogu do sutra ujutro nastaviti. Također, nema primjera u povijesti i jednog naroda da bi isti narod osnovao više država jedne pored drugih, od kojih bi samo jedna nosila ime po tom narodu i to bez ikakvog prefiksa, a druge ne. To nije bio slučaj ni sa Srbima, nego bizant tjerajući mak na konac želi istaknuti svoje pravo na vlast nad primorjem.

sremac je napisao/la:
Dalje to sto vi radite nije kontradikcija to je potpuna sicofrenija


a kad vi to radite, kako se to onda zove? Kako vi falit Kusturicu, a koliko su Kusturica Srbi pobili?

sremac je napisao/la:
Malo ,jako malo ste zdraviji od Turaka ali niste daleko od njih
Mi da smo hteli da istrebimo Turke mi bi to odavno uradili ...a zna Bog ako je iko imo pravo da se osveti ko ako ne mi


vi ste Turke već istrebili, istrebili ste ih iz Srbije tijekom 19. stoljeća i s pola BIH na kraju 20. stoljeća. Vaš osnovni problem je UVIJEK bio onaj klasični ,evanđeoski - vidite trun u oku brata svoga, a balvan u svome ne vidite. Imate totalno odsustvo samokritičnosti i analize svojih sranja, dok tuđe množite s 30.
Usporedba s Turcima je groteskna, vi ste Turci par ekscellance, kulturološki, mentalitetom ponašanjem, paranojom, megalomanijom, čitav svijet ne vidi nikakvu razliku između vas i Turaka. A onda u totalnom odsustvu samokritičnost iti vidiš turke ovdje. Čak i ta vaša umišljena zapadna granica VKK je u stvari TURSKA maksimalna granica.

sremac je napisao/la:
Vidi kao klinac sam sluso ljude koji mrze vas Hrvate is dna duse.Sluso sam coveka koji se odreko sina zato sto je ovaj ozenijo Hrvaticu u Austriji . reko je da nece da vidi svoje unuke zato sto imaju Hrvatsku krv ..nije ga interesovalo pravoslavlje niti ista slicno ..za njega je njegov sin bio mrtav a unuke nije hteo ni na sahrani ,zato sto za njega oni njemu nisu bili rod
Vi ste kao nacija takvi ...i nek ste ,nista protiv
Ali ako vec te Srbe ocete bioloski da istrebite ,i istrebite neku familu pa gde vam je obraz da slavite pripadnike te familije kao Hrvate koju ste istrebili zato sto nisu Hrvati ...pobili ste im zene i decu zato sto nisu vasi ali proglasavate ih vasim da bi se proslavili kod stranaca..pa gde je tu cast i obraz
Manite se oporunizma (bar u toj meri) drzite se svoga ,nemojte se prodavat gore od ovi nasi turaka


opet tipično srpsko bulažnjenje, megalomanija, uljepšavanje sebe i opankavanje drugih. UKLJUČI NEKAD SAMOKRITIČNOST, ti nisi ništa boji ni drugačiji od tog lika koji nije htio ni unuke na sahrano. Samo si UMISLIO da si drugačiji. A da smo mi neki zli manijaci. Ti na nama projiciraš sovje unutarnje stanje, umjesto da se suočiš sa zlom u sebi nekritički ga projiciraš na Hrvate. Ko svaka tipična Srbenda.

Što se tiče tematike, nitko obdje nije pobijen zato što nije naš, pobijeni su jer su uzeli oruje protiv svoje države, protiv svojih susjeda Hrvata, ubijali nas i maltretirali. Sve što su Srbi doživjeli u Hrvatsko jje REAKCIJA na njihovo nasilje prema Hrvatima. Sve, apsolutno sve.

druga, stvar, to što netko nosi isto prezime s nekim drugim, što je iste familije, ne govori da je ista osoba. To bi ti najbolje trebao znati na primjeru Crne Gore, gdje u istoj familiji ima i Srbenda i Crnogoraca i mrze se. Među pravoslavcima u Hrvatskoj nisu svi Srbende kako vi mislite, i recimo komandat zrakoplovstva NDH je bio Uzelac, a masu Uzelaca su ustaše potamanili jer su bili Srbende. Uz Eugena Kvaternika većina ustanika su bili pravoslavci, a katolik ga je izdao. To što ti misliš da eto to što netko pripada nekoj familiji da ga čini Srbendom je tvoj problem jer si primitivac.

Zašto mi ne bi slavili pravoslavce koji nisu bili Srbende? Takvih je uvijek bilo i uvijek smo ih doživljavali kao svoje.

I opet ti o imenima
imas i dalimilovu Hronika o Srpskom imenu
Za njega ime Srbi je ime svih Slovena a vi ste samo pokrajina Srpske drzave
sad reci da ja prihvatim to ime bez kriticnog razmisljanja ?
Cudno kako vidimo razliku izmedju mene i tebe
Ja znam da su stvari poput damilove Hronike pisane od ljudi koji su poput nas gledali na istoriju i pravili su greske
koristim svoj razum da nadjem te greske ,ti ako ti je ideoloski prihvatljivo ces pratititi najgore gluposti samo da ti je beneficijalno
Buduca progresivna levica

rece"Usporedba s Turcima je groteskna, vi ste Turci par ekscellance"
i kad koristim takve tvoje reci da ti pokazem kakav si covek ti si uvredjen
pa jel oni nisu imali indetitet turaka 400 godina? jel oni nisu ljudi iz Srbije ,Slavonije ,Madjarske ...koji su prihvatili Turksko ime ? i to ti zaboravljas u ime ideologije i mrznje ..nista sem mrznje i ideolgije nevidis

"Samo si UMISLIO da si drugačiji."
Ja nisam reko nista protiv misljenja tog coveka ..ja sam reko da je on bar drzao do svoga ...za njega njegovi unuci nisu bili njegov rod ..i ma sta oni postigli to se nebi promenilo ..
budi iskren sam sasobom ..sta ste radili nek ste radili ...ali proglasvat ljude od porodica koji ste eliminisali zato sto nisu vasi ..da su vasi da bi dobili pojene kod stranaca ...gde je tu obraz

a to da niste likvidirali ljude koji su vam bili lojalni i pod pretnjom smrti ...ma molim te ...pe eto porodice zec koja je kod vas popularna ...deda familije ultra hrvatina ...braca majke familije u vasim specijalnim ..i sta bi ?
pustili ste ljude sposobne da rade neke stvari da odrade te stvari ..dosa ljudi je "nestalo" kad su se dobrovoljno prijavili vasoj policiji na ispitivanje
nista protiv toga
ako su pod tim uslovima dobrovoljno otisli na ispitivanje zasluzuju darvinovu nagradu
al sad zamisli da proglasite sina od jednog od tih ljudi hrvatinom
e to je vase istorijsko licimerje


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle potiču Srbi u Bosni ?
PostPostano: 05 sij 2022, 16:08 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 16:34
Postovi: 24718
sremac je napisao/la:
I opet ti o imenima
imas i dalimilovu Hronika o Srpskom imenu
Za njega ime Srbi je ime svih Slovena a vi ste samo pokrajina Srpske drzave
sad reci da ja prihvatim to ime bez kriticnog razmisljanja ?
Cudno kako vidimo razliku izmedju mene i tebe
Ja znam da su stvari poput damilove Hronike pisane od ljudi koji su poput nas gledali na istoriju i pravili su greske
koristim svoj razum da nadjem te greske ,ti ako ti je ideoloski prihvatljivo ces pratititi najgore gluposti samo da ti je beneficijalno
Buduca progresivna levica


ti ne shvaćaš zašto ti ja govorim o imenima - zato da bi ti pokazao što misli onaj tko ih koristi. Dakle za Damila su Srbi isto što i Sloveni, no za Porfirogeneta su nešto drugo, i u kontekstu toga treba razumjeti NJEGA, što on MISLI kad nešto kaže.
ali ti to ne želiš jer nije tebi beneficijarno. opet vidiš trun u drugome, a ne vidiš balvan kod sebe

sremac je napisao/la:
rece"Usporedba s Turcima je groteskna, vi ste Turci par ekscellance"
i kad koristim takve tvoje reci da ti pokazem kakav si covek ti si uvredjen
pa jel oni nisu imali indetitet turaka 400 godina? jel oni nisu ljudi iz Srbije ,Slavonije ,Madjarske ...koji su prihvatili Turksko ime ? i to ti zaboravljas u ime ideologije i mrznje ..nista sem mrznje i ideolgije nevidis


neki smisao ovihh rečenica?

sremac je napisao/la:
"Samo si UMISLIO da si drugačiji."
Ja nisam reko nista protiv misljenja tog coveka ..ja sam reko da je on bar drzao do svoga ...za njega njegovi unuci nisu bili njegov rod ..i ma sta oni postigli to se nebi promenilo ..
budi iskren sam sasobom ..sta ste radili nek ste radili ...ali proglasvat ljude od porodica koji ste eliminisali zato sto nisu vasi ..da su vasi da bi dobili pojene kod stranaca ...gde je tu obraz

a to da niste likvidirali ljude koji su vam bili lojalni i pod pretnjom smrti ...ma molim te ...pe eto porodice zec koja je kod vas popularna ...deda familije ultra hrvatina ...braca majke familije u vasim specijalnim ..i sta bi ?
pustili ste ljude sposobne da rade neke stvari da odrade te stvari ..dosa ljudi je "nestalo" kad su se dobrovoljno prijavili vasoj policiji na ispitivanje
nista protiv toga
ako su pod tim uslovima dobrovoljno otisli na ispitivanje zasluzuju darvinovu nagradu
al sad zamisli da proglasite sina od jednog od tih ljudi hrvatinom
e to je vase istorijsko licimerje


pripisivati pojedinačna djela čitavoj naciji je tipičan primjer fašizma. takvih primjera ima svugdje i uvijek. ako sutra neki Srbin ubije Rumunja, jesu Srbi genocidan narod koji ubija Rumunje?

Poanta priče je da je srpsko stradanje od Hrvata, makar ponekad bilo i nepravedno i neprihvatljivo, bila uvijek REAKCIJA na srpsku pobunu, ubijanje, nasilje i teror nad Hrvatima.

vi ste akcija, mi smo reakcija.

i ništa mi nismo radili, što vi niste raidli makar duplo. samo što vi živite u MEGALOMANIJI, MITOMANIJI I SAMOOBMANI.

priznaj ti to sam sebi, pa ćeš vidjeti realniju sliku. ili nemoj, boli me uvo, samo nemoj umišljati da ćeš svoju megalomaniju i mitomaniju bio ti nje svjestan ili ne, lako izvesti drugdje

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle potiču Srbi u Bosni ?
PostPostano: 07 sij 2022, 17:42 
Offline

Pridružen/a: 13 stu 2021, 19:05
Postovi: 435
divizija je napisao/la:
sremac je napisao/la:
I opet ti o imenima
imas i dalimilovu Hronika o Srpskom imenu
Za njega ime Srbi je ime svih Slovena a vi ste samo pokrajina Srpske drzave
sad reci da ja prihvatim to ime bez kriticnog razmisljanja ?
Cudno kako vidimo razliku izmedju mene i tebe
Ja znam da su stvari poput damilove Hronike pisane od ljudi koji su poput nas gledali na istoriju i pravili su greske
koristim svoj razum da nadjem te greske ,ti ako ti je ideoloski prihvatljivo ces pratititi najgore gluposti samo da ti je beneficijalno
Buduca progresivna levica


ti ne shvaćaš zašto ti ja govorim o imenima - zato da bi ti pokazao što misli onaj tko ih koristi. Dakle za Damila su Srbi isto što i Sloveni, no za Porfirogeneta su nešto drugo, i u kontekstu toga treba razumjeti NJEGA, što on MISLI kad nešto kaže.
ali ti to ne želiš jer nije tebi beneficijarno. opet vidiš trun u drugome, a ne vidiš balvan kod sebe

sremac je napisao/la:
rece"Usporedba s Turcima je groteskna, vi ste Turci par ekscellance"
i kad koristim takve tvoje reci da ti pokazem kakav si covek ti si uvredjen
pa jel oni nisu imali indetitet turaka 400 godina? jel oni nisu ljudi iz Srbije ,Slavonije ,Madjarske ...koji su prihvatili Turksko ime ? i to ti zaboravljas u ime ideologije i mrznje ..nista sem mrznje i ideolgije nevidis


neki smisao ovihh rečenica?

sremac je napisao/la:
"Samo si UMISLIO da si drugačiji."
Ja nisam reko nista protiv misljenja tog coveka ..ja sam reko da je on bar drzao do svoga ...za njega njegovi unuci nisu bili njegov rod ..i ma sta oni postigli to se nebi promenilo ..
budi iskren sam sasobom ..sta ste radili nek ste radili ...ali proglasvat ljude od porodica koji ste eliminisali zato sto nisu vasi ..da su vasi da bi dobili pojene kod stranaca ...gde je tu obraz

a to da niste likvidirali ljude koji su vam bili lojalni i pod pretnjom smrti ...ma molim te ...pe eto porodice zec koja je kod vas popularna ...deda familije ultra hrvatina ...braca majke familije u vasim specijalnim ..i sta bi ?
pustili ste ljude sposobne da rade neke stvari da odrade te stvari ..dosa ljudi je "nestalo" kad su se dobrovoljno prijavili vasoj policiji na ispitivanje
nista protiv toga
ako su pod tim uslovima dobrovoljno otisli na ispitivanje zasluzuju darvinovu nagradu
al sad zamisli da proglasite sina od jednog od tih ljudi hrvatinom
e to je vase istorijsko licimerje


pripisivati pojedinačna djela čitavoj naciji je tipičan primjer fašizma. takvih primjera ima svugdje i uvijek. ako sutra neki Srbin ubije Rumunja, jesu Srbi genocidan narod koji ubija Rumunje?

Poanta priče je da je srpsko stradanje od Hrvata, makar ponekad bilo i nepravedno i neprihvatljivo, bila uvijek REAKCIJA na srpsku pobunu, ubijanje, nasilje i teror nad Hrvatima.

vi ste akcija, mi smo reakcija.

i ništa mi nismo radili, što vi niste raidli makar duplo. samo što vi živite u MEGALOMANIJI, MITOMANIJI I SAMOOBMANI.

priznaj ti to sam sebi, pa ćeš vidjeti realniju sliku. ili nemoj, boli me uvo, samo nemoj umišljati da ćeš svoju megalomaniju i mitomaniju bio ti nje svjestan ili ne, lako izvesti drugdje

E moj Hrvaticu .Kao prvo srecan Bozic i nek ti Bog pameti i obraza da ,daboga posto bolji covek od mene ma kakav danas bio .Vidi ti uvek kreces od zle namerer pisaca ...to je tvoj najveci problem ,nisu svi ljudi poput tebe .
Dalimilova hronika je najstarije hronika napisano na ceskom jeziku (imas i starije napisane na latinskom ), govori da je Hrvatska samo jedna oblast unutar Srpske zemlje ..te da su Cesi dobili ime od jednog coveka koji potice iz te Hrvatske oblasti unutar Srpske zemlje .
Sad da je njega da prihvatim ,da ga smatram Cetnickim velikoSrbinom ili da koristim svoj razum da zakljucim zasto je covek toliko gresijo ..bez ideologije i teorije zavera
Koliko Srba mora biti na jugu da bi on toliko pogresijo,gde su Srbi bili da bi on tolio izmeso imena....i nakraju da poredim sta je on napiso sa ostalim izvorima i da zakljucim sta je realnija slika ?

Drugo ovo o Turcima ne razumes zato sto nemas obraza .Stavi ideologiju na stranu i razmisli ...nemoj misliti o Srbima vec umisli u toj istoj prici da pisem o Tutsi i Hutu

Trece u ovom sta sam piso to vidis samo da opisujem sr... oje su tvoji ljudi radili
Vi ste radili sta ste radili za svoju naciju ..kolio je opravdano ili nije rascisti sa svojom savescu ,to mene ni najmanje nije briga (iskreno ,mislim da bi trebo ucit svoje istinu ,sta ste vi radili Srbima se sad radi vama,ako se neprobudite nece vas biti )...sta je mene briga je vase licimerje
Koliko brzo menjate svoj pogled na svet da bi nekako profitirali,kako mozete u isto vreme zastupat dve potpuno razlicite stvari


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle potiču Srbi u Bosni ?
PostPostano: 07 sij 2022, 22:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
Citat:
Odakle potiču Srbi u Bosni ?


Srbi su tu pre Bosne. Kraj teme. :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle potiču Srbi u Bosni ?
PostPostano: 08 sij 2022, 01:21 
Offline

Pridružen/a: 01 lip 2021, 00:55
Postovi: 103
Slavnikovići, prva Češka dinastija su iz plemena Charwati. Testirani su i yHg I2s17250.Većina muškaraca na našim prostorima ima porijeklo iz te Hg.

_________________
Slava Ukrajini


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle potiču Srbi u Bosni ?
PostPostano: 08 sij 2022, 03:03 
Offline

Pridružen/a: 13 stu 2021, 19:05
Postovi: 435
Ray je napisao/la:
Slavnikovići, prva Češka dinastija su iz plemena Charwati. Testirani su i yHg I2s17250.Većina muškaraca na našim prostorima ima porijeklo iz te Hg.

Imas dve mogucnosti

Prva je ona novija o tri brata ...u tom slucaju braca krecu iz Bele Hrvatske i rastaju se jedan ide na zapad ,drugi ide....
Leh je praotac Poljaka , Ceh je praotac Ceha
Da bi se ona poklopila moramo razdvojiti tu bracu i smatrat da su stare Hronike pomesale Hrvatsku sa belom Hrvatskom ,te da je legenda izmisljena da bi se stvorilo jedinstvo medju slovenima



Druga je ona po hronikama ,starija (koja je delimicno podrzana genetikom ali to nije vazno....ali zato u nekim od tih hronika da bi se poklopilo mora se potpuno odbit teorija o doseljenju Slovena ) a to je da je Ceh doso sa Balkana ,iz danasnje Hrvatske odakle je pobego jel je ubijo coveka

velikopoljska hronika(13 vek) kaze da su svi sloveni poreklom iz panonije

Imas onu jednu hroniku iz 11 veka ,pojma nemam kako se zove,pitaj ove nase Hrvatice ,koja kaze nesto slicno ko ova velikopoljska ...kaze da je Ceh pobego iz nekog obalskog grada na jadranu kad je ubio coveka


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle potiču Srbi u Bosni ?
PostPostano: 08 sij 2022, 09:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21292
gang_moslavina je napisao/la:
sremac je napisao/la:
a na severu su nekakvi Sloveni


Ajde da riješimo pitanje jednom zauvijek te Panonske Hrvatske:

Država se na latinskom zvala jednostavno Panonia, a narod Sclavi. Slaveni. Hrvati su Slaveni, a Panonija rimska provincija. Od 925. nakon ujedinjenja zovu se Hrvati, samo Slaveni nikad više. Stalno se spominju Hrvati, nikad Srbi, nikad išta drugo. Primili su kršćanstvo od Rima kao i Hrvati u Dalmaciji. Bili su pod Francima kao i Hrvati u Dalmaciji. Imaju ista imena kao i Hrvati u Dalmaciji. Zanima me ako su ti Slaveni drukčiji od Hrvata, gdje su onda nestali nakon 925. godine? Postoji Slavonija u kraljevini Ugarskoj, pa zašto onda svi srednjovjekovni izvore narod koji tamo živi naziva Hrvatima? Vastaško-vatikanska zavera u srednjem veku? Zašto ti ljudi imaju identičnu kulturu kao i Hrvati u Dalmaciji? U Sisku, fragmenti pletera. U Loboru, fragmenti pletera. Još nisam čuo za srpski pleter.

slika

Ali sve je uzalud. Čemu raspravljati kad srpskom šizofreničarskom lupanju nema kraja?


Srbima treba prevoditelj kad gleda Gruntovčane, a to je kajkavski dijalekt sa štokavskim karakteristikama.
Kajkavski su srodni čakavskima i šćakavskima, to je hrvatski narod, hrvatski dijalekti.
Kaj će bugarski torlak skužiti od toga, drugo je pitanje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle potiču Srbi u Bosni ?
PostPostano: 13 sij 2022, 12:13 
Offline

Pridružen/a: 31 kol 2021, 12:35
Postovi: 348
Ceha je napisao/la:
gang_moslavina je napisao/la:

Ajde da riješimo pitanje jednom zauvijek te Panonske Hrvatske:

Država se na latinskom zvala jednostavno Panonia, a narod Sclavi. Slaveni. Hrvati su Slaveni, a Panonija rimska provincija. Od 925. nakon ujedinjenja zovu se Hrvati, samo Slaveni nikad više. Stalno se spominju Hrvati, nikad Srbi, nikad išta drugo. Primili su kršćanstvo od Rima kao i Hrvati u Dalmaciji. Bili su pod Francima kao i Hrvati u Dalmaciji. Imaju ista imena kao i Hrvati u Dalmaciji. Zanima me ako su ti Slaveni drukčiji od Hrvata, gdje su onda nestali nakon 925. godine? Postoji Slavonija u kraljevini Ugarskoj, pa zašto onda svi srednjovjekovni izvore narod koji tamo živi naziva Hrvatima? Vastaško-vatikanska zavera u srednjem veku? Zašto ti ljudi imaju identičnu kulturu kao i Hrvati u Dalmaciji? U Sisku, fragmenti pletera. U Loboru, fragmenti pletera. Još nisam čuo za srpski pleter.

slika

Ali sve je uzalud. Čemu raspravljati kad srpskom šizofreničarskom lupanju nema kraja?


Srbima treba prevoditelj kad gleda Gruntovčane, a to je kajkavski dijalekt sa štokavskim karakteristikama.
Kajkavski su srodni čakavskima i šćakavskima, to je hrvatski narod, hrvatski dijalekti.
Kaj će bugarski torlak skužiti od toga, drugo je pitanje.


Srba nema nigdje u Dalmaciji prije dolaska Osmanlija, a i tada su samo u zaleđu, nikad na obali, a na otocima ih nikad nije bilo, svi srednjevjekovni putopisci redom dalmatinske gradove nazivaju hrvatskima, pa tako i Dubrovnik, nikad srpskima, i govor se razlikuje, Srbi nisu čakavci ni ščakavci, a ni čakavski ikavci.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle potiču Srbi u Bosni ?
PostPostano: 13 sij 2022, 12:39 
Offline

Pridružen/a: 31 kol 2021, 12:35
Postovi: 348
Jagnjeca brigada je napisao/la:
Citat:
Odakle potiču Srbi u Bosni ?


Srbi su tu pre Bosne. Kraj teme. :zubati


Došli su tu skupa sa Turcima, kraj teme.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle potiču Srbi u Bosni ?
PostPostano: 13 sij 2022, 20:39 
Offline

Pridružen/a: 13 stu 2021, 19:05
Postovi: 435
Jean Luc Picard je napisao/la:
Jagnjeca brigada je napisao/la:

Srbi su tu pre Bosne. Kraj teme. :zubati


Došli su tu skupa sa Turcima, kraj teme.

jel Turci nisu Hrvatsko cvece?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle potiču Srbi u Bosni ?
PostPostano: 08 vel 2022, 15:42 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2019, 01:53
Postovi: 4138
Jean Luc Picard je napisao/la:
Jagnjeca brigada je napisao/la:

Srbi su tu pre Bosne. Kraj teme. :zubati


Došli su tu skupa sa Turcima, kraj teme.

Nađi mi negdje u okruženju da ima neko bar sličnu nošnju sa srpskom nošnjom na Zmijanju ili Kneževu ? Nema je niko. Izuzev muške nošnje pokrivanja glave crvenim šalom što je običaj od Manjače do Drine kod svih naroda.
Srpska ornamentika na nošnji Zmijanja je jedinstvena i nema je ni jedan narod u okruženju,čak ni Srbi iz drugih dijelova BiH. Što znači da smo na tom dijelu autohtoni.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle potiču Srbi u Bosni ?
PostPostano: 08 vel 2022, 16:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 stu 2017, 18:23
Postovi: 3443
Zanimljiv odlomak o istočnohercegovačkim vlasima:

Citat:
VLASI. Dubrovčani su vlasima nazivali stanovnike hercegovačkog pojasa na granici s Dubrovačkom Republikom.

Najviše je arhivskih podataka o istočnoherc. vlasima na granici s Konavlima: upuštali su se u pljačkaške pohode po konavoskim selima i pašnjacima, otimali su žene, djevojke, mladiće i djecu, odvodili ih u roblje, a onda ih nudili njihovim obiteljima na otkup ili ih prodavali bogatim Osmanlijama. Na trgovačkim herc. putevima bili su gl. opasnost za trgovce, dovodili pristup Dubrovniku na loš glas i ugrožavali ugled dubrovačke trg. luke. Ako bi se pružila prilika, u pljačke i drumska razbojništva upuštali su se i zajedno s krađe željnim osman. podanicima islamske vjeroispovijesti. To pokazuje da se njihove akcije, imale one pridjev »hajdučke« ili ne, ne mogu nazvati organiziranim otporom protiv osman. osvajača i njegovih suradnika, u ovom slučaju Dubrovčana. Zabilježeno je da su se služili »kozarskim« (romanskim) jezikom. Svakodnevica konavoskih, ali i župskih i primorskih pograničnih sela sigurno je djelovala na formiranje profila lika vlaha u Republici, no Držić je, umjesto opasnih goropadnika, u svojima djelima vlahe jamačno oblikovao prema onima koji su se kretali gradom – čuvari i vodiči teglećih konja i karavana, sitni trgovci obrtnici, godišnice i djetići. Vlasi se pojavljuju u dramama Tirena (Vučeta, Obrad, Pribat, Ljubenko, Radmio, Radat, Miljenko, Stojna, Dragić), Pripovijes kako se Venere božica užeže u ljubav lijepoga Adona u komediju stavljena (Vukodlak, Kojak, Grubiša, Vlade), Novela od Stanca (Stanac), Grižula (Radoje, Dragić, Gruba, Miona, Staniša, Vukosava) i Arkulin (Vlah Kučivrat). Starija knjiž. historiografija Držićeve je vlahe povezivala sa sličnim likovima iz sienske rustikalne ekloge, u kojima su se ismijavale njihove fizičke osobine, navike, jezik ili običaji. Premda su neki od vlahâ oblikovani na konvencionalan način (primjerice, Ljubenko i Radmio iz Tirene preuzimaju ulogu tzv. »razumnih savjetnika«, koji odgovaraju Ljubmira od ljubavi prema Tireni), ili su odnosi među njima izrazito tipski (ljubav Dragića i Grube u Grižuli), ili su stavljeni u generički stereotipne situacije (Radatovo i Dragićevo izazivanje Kupida u Tireni, zbog čega ih on rani ljuvenom strijelom), ipak se Držićevi vlasi umnogome razlikuju od sličnih likova u sienskim dramama: oblikovani su realistički, govore živim jezikom, često prožetim sočnim vulgarizmima, a premda izazivaju smijeh, Držić ih ne podcjenjuje; naprotiv, poneki od njih – primjerice Staniša iz Grižule (III, 7) – iznose mudre misli ili kulturološki zanimljive činjenice iz onodobnoga dubr. života (Vlade o godišnicama u Pripovijesti, 1, s. 102–115; »protofeministički« Mionini nazori o ženama u Grižuli, IV, 4). Približavajući lik vlaha dubr. uvjetima, karakterizirajući ih na jezičnoj razini (poslovični izrazi, polisindetski rečenični nizovi, psovke, kratke folklorne pjesme), Držić je uvelike inovirao pastoralni žanr. O specifičnom načinu predstavljanja vlahâ – različitom od onoga u tal. farsama – prvi je iscrpno pisao Leo Košuta u radu Siena u životu i djelu Marina Držića (Siena nella vita e nell’opera di Marino Darsa /Marin Držić/, 1961).

_________________
Hrvatska Hrvatom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle potiču Srbi u Bosni ?
PostPostano: 09 vel 2022, 01:51 
Offline

Pridružen/a: 01 lip 2021, 00:55
Postovi: 103
Lutorčina je napisao/la:
Jean Luc Picard je napisao/la:

Došli su tu skupa sa Turcima, kraj teme.

Nađi mi negdje u okruženju da ima neko bar sličnu nošnju sa srpskom nošnjom na Zmijanju ili Kneževu ? Nema je niko. Izuzev muške nošnje pokrivanja glave crvenim šalom što je običaj od Manjače do Drine kod svih naroda.
Srpska ornamentika na nošnji Zmijanja je jedinstvena i nema je ni jedan narod u okruženju,čak ni Srbi iz drugih dijelova BiH. Što znači da smo na tom dijelu autohtoni.

Šta nauka kaže? Daj neku sliku tih nošnji.Neme ljepših nošnji od Slavenskih.Pogotovo što se ide ka sjeveroistoku do Ukrajine.Prema jugu je sve skromnije.Vjerojatno utjecaj klime i plodnosti zemlje.

_________________
Slava Ukrajini


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle potiču Srbi u Bosni ?
PostPostano: 12 vel 2022, 23:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 tra 2021, 20:01
Postovi: 975
Tko može objasniti činjenicu da su Nemanjići od loze Trpimirovića i da su bili katolici?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle potiču Srbi u Bosni ?
PostPostano: 12 vel 2022, 23:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 tra 2021, 20:01
Postovi: 975
Imam jednu zanimljivu povijesnu činjenicu koja može objasniti postojanje Srba u Bosni, ako nije točna neka neko dokaže ko ima dobre i sigurne izvore po ovome pitanju.
Hrvati katolici su prelazili na pravoslavlje koje je bilo privilegirano od osmanlijiskih vlasti, zato su katolici prelazili na pravoslavlje.
1732 godine kompletna župa Glamoč je zajedno sa katoličkim svećenikom prešla na pravoslavlje.
Mislim da je iz ovoga jednostavno izvući zaključak što se ukupno događalo kroz dugi niz godina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle potiču Srbi u Bosni ?
PostPostano: 19 vel 2022, 01:43 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2019, 01:53
Postovi: 4138
BAN2020 je napisao/la:
Imam jednu zanimljivu povijesnu činjenicu koja može objasniti postojanje Srba u Bosni, ako nije točna neka neko dokaže ko ima dobre i sigurne izvore po ovome pitanju.
Hrvati katolici su prelazili na pravoslavlje koje je bilo privilegirano od osmanlijiskih vlasti, zato su katolici prelazili na pravoslavlje.
1732 godine kompletna župa Glamoč je zajedno sa katoličkim svećenikom prešla na pravoslavlje.
Mislim da je iz ovoga jednostavno izvući zaključak što se ukupno događalo kroz dugi niz godina.

Ako je pravoslavlje bilo privilegovano u odnosu na katoličanstvo i smatraš da su mnogi katolici prešli na pravoslavlje,kako onda objašnjavaš postojanje katolika na sjeveru Albanije ? Zašto oni nisu prešli na pravoslavlje ,nego su ostali katolici ? I pretraži istoriju rimokatolika u Bugarskoj. Tamo katolici nastaju u 16 vijeku od strane Dubrovčana i misionara Paulicijana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle potiču Srbi u Bosni ?
PostPostano: 19 vel 2022, 02:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21292
Lutorčina je napisao/la:
BAN2020 je napisao/la:
Imam jednu zanimljivu povijesnu činjenicu koja može objasniti postojanje Srba u Bosni, ako nije točna neka neko dokaže ko ima dobre i sigurne izvore po ovome pitanju.
Hrvati katolici su prelazili na pravoslavlje koje je bilo privilegirano od osmanlijiskih vlasti, zato su katolici prelazili na pravoslavlje.
1732 godine kompletna župa Glamoč je zajedno sa katoličkim svećenikom prešla na pravoslavlje.
Mislim da je iz ovoga jednostavno izvući zaključak što se ukupno događalo kroz dugi niz godina.

Ako je pravoslavlje bilo privilegovano u odnosu na katoličanstvo i smatraš da su mnogi katolici prešli na pravoslavlje,kako onda objašnjavaš postojanje katolika na sjeveru Albanije ? Zašto oni nisu prešli na pravoslavlje ,nego su ostali katolici ? I pretraži istoriju rimokatolika u Bugarskoj. Tamo katolici nastaju u 16 vijeku od strane Dubrovčana i misionara Paulicijana.


To je originalno katolički kraj, sačuvali su vjeru.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle potiču Srbi u Bosni ?
PostPostano: 19 vel 2022, 02:52 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2019, 01:53
Postovi: 4138
Ceha je napisao/la:
Lutorčina je napisao/la:
Ako je pravoslavlje bilo privilegovano u odnosu na katoličanstvo i smatraš da su mnogi katolici prešli na pravoslavlje,kako onda objašnjavaš postojanje katolika na sjeveru Albanije ? Zašto oni nisu prešli na pravoslavlje ,nego su ostali katolici ? I pretraži istoriju rimokatolika u Bugarskoj. Tamo katolici nastaju u 16 vijeku od strane Dubrovčana i misionara Paulicijana.


To je originalno katolički kraj, sačuvali su vjeru.

Nema to veze druže originalni ili ne originalni kraj. Bog silu ne voli,sila Boga ne moli. Nekada je Novi Pazar bio duhovno i političko sjedište Srbije ili Stari Ras kako se nekad taj kraj zvao. Kolijevka srednjovjekovne srpske države Raške. Danas taj kraj nema veze u kulturnom i vjerskom smislu sa nekadašnjom Srbijom. Džaba manastiri,dzaba i taj narod koji je prilično religiozniji nego u drugim krajevima Srbije...ali Turci su ga napravili orijentalno muslimanskom sredinom. Da je ko u to vrijeme želio sačuvati živote prelaskom u drugu vjeru,prelazio bi na islam a ne na pravoslavlje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle potiču Srbi u Bosni ?
PostPostano: 19 vel 2022, 07:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 stu 2017, 18:23
Postovi: 3443
Lutorčina je napisao/la:
Jean Luc Picard je napisao/la:

Došli su tu skupa sa Turcima, kraj teme.

Nađi mi negdje u okruženju da ima neko bar sličnu nošnju sa srpskom nošnjom na Zmijanju ili Kneževu ? Nema je niko. Izuzev muške nošnje pokrivanja glave crvenim šalom što je običaj od Manjače do Drine kod svih naroda.
Srpska ornamentika na nošnji Zmijanja je jedinstvena i nema je ni jedan narod u okruženju,čak ni Srbi iz drugih dijelova BiH. Što znači da smo na tom dijelu autohtoni.

Šta ne bi neki odjevni element koji u potpunosti odudara od okoline trebao značiti da su oni koji ga nose pridošlice?

_________________
Hrvatska Hrvatom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle potiču Srbi u Bosni ?
PostPostano: 19 vel 2022, 22:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 tra 2021, 20:01
Postovi: 975
Lutorčina je napisao/la:
BAN2020 je napisao/la:
Imam jednu zanimljivu povijesnu činjenicu koja može objasniti postojanje Srba u Bosni, ako nije točna neka neko dokaže ko ima dobre i sigurne izvore po ovome pitanju.
Hrvati katolici su prelazili na pravoslavlje koje je bilo privilegirano od osmanlijiskih vlasti, zato su katolici prelazili na pravoslavlje.
1732 godine kompletna župa Glamoč je zajedno sa katoličkim svećenikom prešla na pravoslavlje.
Mislim da je iz ovoga jednostavno izvući zaključak što se ukupno događalo kroz dugi niz godina.

Ako je pravoslavlje bilo privilegovano u odnosu na katoličanstvo i smatraš da su mnogi katolici prešli na pravoslavlje,kako onda objašnjavaš postojanje katolika na sjeveru Albanije ? Zašto oni nisu prešli na pravoslavlje ,nego su ostali katolici ? I pretraži istoriju rimokatolika u Bugarskoj. Tamo katolici nastaju u 16 vijeku od strane Dubrovčana i misionara Paulicijana.


To što su katolici u određenom postotku opstali u Albaniji je ista stvar kao što su opstali i u Bosni, u Bosni čak u većem postotku.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle potiču Srbi u Bosni ?
PostPostano: 19 vel 2022, 22:35 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2019, 01:53
Postovi: 4138
BAN2020 je napisao/la:
Lutorčina je napisao/la:
Ako je pravoslavlje bilo privilegovano u odnosu na katoličanstvo i smatraš da su mnogi katolici prešli na pravoslavlje,kako onda objašnjavaš postojanje katolika na sjeveru Albanije ? Zašto oni nisu prešli na pravoslavlje ,nego su ostali katolici ? I pretraži istoriju rimokatolika u Bugarskoj. Tamo katolici nastaju u 16 vijeku od strane Dubrovčana i misionara Paulicijana.


To što su katolici u određenom postotku opstali u Albaniji je ista stvar kao što su opstali i u Bosni, u Bosni čak u većem postotku.

Jeste,ali u Bosni su imali teritorijalni kontinuitet sa drugim katoličkim zemljama ; Dalmacija(Mletačka Republika) onda granica sa Zapadnom Hercegovinom i pomoć u hrani ili nečem drugom uvijek može stići pa onda koridor do Srednje Bosne ili Slavonija ( Austro Ugarska) pa onda Posavina. Katolici u Albaniji su bili jedna enklava u okruženju muslimana i pravoslavaca. Ako su mjenjali vjeru postajali su muslimani. Nema slavofonih Crnogoraca sa prezimenima Dedvukaj,Camaj,Đokaj. Zna se tačno prezimenu ko je ko. Da je bilo lakše pravoslavim nego katolicima imao bi masu Srba/Crnogoraca sa albanskim prezimenima.

Konverzacije su bili minimalne na obje strane.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle potiču Srbi u Bosni ?
PostPostano: 19 vel 2022, 22:41 
Offline

Pridružen/a: 13 stu 2021, 19:05
Postovi: 435
BAN2020 je napisao/la:
Imam jednu zanimljivu povijesnu činjenicu koja može objasniti postojanje Srba u Bosni, ako nije točna neka neko dokaže ko ima dobre i sigurne izvore po ovome pitanju.
Hrvati katolici su prelazili na pravoslavlje koje je bilo privilegirano od osmanlijiskih vlasti, zato su katolici prelazili na pravoslavlje.
1732 godine kompletna župa Glamoč je zajedno sa katoličkim svećenikom prešla na pravoslavlje.
Mislim da je iz ovoga jednostavno izvući zaključak što se ukupno događalo kroz dugi niz godina.

Prati narodna predanja (mada starije generacije izumiru i ta predanja nestaju)
da bilo je prelazenja ..mada mi nemamo pojma koliko ...a vervatno nije bilo znacajno

konkretno za manjacu ...Srpska populacija je poreklom iz Huma ,mada kad se doselila je drugo pitanje


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle potiču Srbi u Bosni ?
PostPostano: 19 vel 2022, 23:10 
Offline

Pridružen/a: 23 tra 2020, 05:03
Postovi: 1347
Zmijanje je srpsko jos od prije Turaka

_________________
S vjerom u Boga


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle potiču Srbi u Bosni ?
PostPostano: 20 vel 2022, 01:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21292
Lutorčina je napisao/la:
BAN2020 je napisao/la:

To što su katolici u određenom postotku opstali u Albaniji je ista stvar kao što su opstali i u Bosni, u Bosni čak u većem postotku.

Jeste,ali u Bosni su imali teritorijalni kontinuitet sa drugim katoličkim zemljama ; Dalmacija(Mletačka Republika) onda granica sa Zapadnom Hercegovinom i pomoć u hrani ili nečem drugom uvijek može stići pa onda koridor do Srednje Bosne ili Slavonija ( Austro Ugarska) pa onda Posavina. Katolici u Albaniji su bili jedna enklava u okruženju muslimana i pravoslavaca. Ako su mjenjali vjeru postajali su muslimani. Nema slavofonih Crnogoraca sa prezimenima Dedvukaj,Camaj,Đokaj. Zna se tačno prezimenu ko je ko. Da je bilo lakše pravoslavim nego katolicima imao bi masu Srba/Crnogoraca sa albanskim prezimenima.

Konverzacije su bili minimalne na obje strane.


Pravoslavni Albanci su većinom Grci.
Sjeverni Epir i te spike.

Katolici su manje-više oko Skadra;
slika

slika

slika

slika

slika

Prije Turaka je cijela Albanija bila katolička.

U BiH su katolici opstali uz granice mletačke Dalmacije i Posavine (gdje turci nisu napravili svoje mahale).
U Hercegovini je bilo samo iseljavanja, ali nije ostala prazna, Posavina dobrim djelom je.
Srednju Bosnu (i dobar komad Tuzle) je ispraznio Eugen Savojski, bila je zamjena stanovništva sa Slavonijom.
No pravoslavni Srbi su u Bosni bili manjina i to većinom po rubovima.
Ono gdje su Srbi dobrim djelom naseljeni je Turska Hrvatska, gdje se više ratovalo i gdje je većina stanovništva ili pobjegla, ili porobljena, ili asimilirana.

Crna Gora je nastala kao pravoslavna teokracija (Cetinjske Vladike), iako su prethodnici te države (Duklja itd) bili katolici).
Dobar dio novopazarskih muslimana su Albanci porijeklom.
Gdje su opstali katolici do 1912?
Četvrtina Albanaca u Metohiji su bili katolici, gdje su oni sada?

Albanci koji su prešli na pravoslavlje na Kosovu i oko Skadra su se i posrbili i zbrisali su na sjever krajem 17. stoljeća.
Hrtkovci su po porijeklu dobrim djelom kroatizirani katolički Albanci.
Kakvih prezimena imaš prije 17. stoljeća u srcu balkana?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Odakle potiču Srbi u Bosni ?
PostPostano: 20 vel 2022, 02:48 
Offline

Pridružen/a: 27 kol 2019, 01:53
Postovi: 4138
Prezimena u srcu Balkana imaš i od 15 vijeka. Nismo se prezivali redni broj 1 i redni broj 2 ? Sve to stoji Albanija sva katolička,a gdje su ti Albanci pravoslavci na sjeveru Albanije,jer logično je da pređu na pravoslavlje kao Hrvati u BiH ? Nema ih. Pravoslavnih Gega nema,ali imaš kroatiziranih Gega u Hrtkovcima kraj Šapca koji nemaju veze sa Hrvatima. Oni su se asimilovali u Hrvate jer su bili i došli kao katolici ? Ako su živjeli u okruženju opet Srba trebali su biti asimilovani ali nisu. U istočnoj Srbiji i dan danas imaš pravoslavnih Vlaha koji govore rumunski jezik. Zašto onda nemaš pravoslavnih Albanaca potomaka katolika na Kosovu ?
Ja bi baš volio vidjeti te podatke o nekom zamišljenom prelasku u pravoslavne pod Otomanskom imperijom.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 795 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ... 32  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 62 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO