HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 ožu 2024, 03:59.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 2400 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87 ... 96  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 01 svi 2016, 22:30 
Offline

Pridružen/a: 31 srp 2015, 21:39
Postovi: 1567
Amiđa je napisao/la:
Forumašš je napisao/la:
Zanimljivo, i Haris Silajdžić je porijeklom iz Mađarske, njegovi dobili prezime prema gradu Szilagy-u, a postoje i prezimena poput Budimlić a bilo je i žensko muslimansko ime Budimka.
Ima i toponima poput Unđurovina i sl.



Mmm da. A sto se srpskog stanovnistva na Majevici tice, brijem da su mjesavina Vlaha i doseljenika iz Crne Gore i Hercegovine.

Općenito je gro Srba zapadno od Drine porijeklom iz ist. Herc i CG.

_________________
Giggity giggity goo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 01 svi 2016, 22:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 tra 2016, 00:03
Postovi: 12
Zanimljivo je kad pogledaš podudaranje haplogrupe i markere kod nekih muslimana,katolika i pravoslavaca.Šok, ista haplogrupa I2 i markeri.
Gdje onda trazit drevnost roda??Haplogrupe ruše nacije.

Nema Vlaha,Hrvata,Srba,Muslimana...itd...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 02 svi 2016, 08:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 19 tra 2016, 10:56
Postovi: 889
Lokacija: Stockholm - Banja Luka
daramo je napisao/la:
Barišić, to vam je hercegovačko prezime, ti u Dalmaciji su prebjezi iz turske Hercegovine a Audrey ti iz BL su vjerovatno iz kasnijih migracija, pozdravi mi rođe.


Ak su tebi, kolega daramo, Barisici iz BL rodjaci... onda sam ti i ja rodica. ;) Otpozdrav.
PS. Hvala za odgovor.

_________________
“To write well and to speak well is mere vanity if one does not live well."

– Bridget of Sweden (1303-1373)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 02 svi 2016, 11:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35470
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Barišići su ti gotovo sigurno rodom iz Hercegovine, jel znaju za štagod rodbine ovamo?

Inače prezime Barišić ti je nastalo od imena Bariša koje je karakteristična verzija imena Bartul, koje se u takvom narodnom obliku javlja isključivo kod katolika u Hercegovini i Dalmatinskoj zagori.

Prvi spomen prezimena ti je iz 17. st. gdje se spominju Šimun i Andrijaš Barišić kao knezovi Kotišine na Biokovu.
Fra Pavo Barišić se spominje kao gvardijan franjevačkog samostana u Makarskoj isto u 17. st.

Barišiće u svom djelu spominje i fra Andrija Kačić Miošić kao istaknute borce protiv Turaka za vrijeme Kandijskog rata
“Petra Barišića, od starine roda Jeličića, barjaktara Rade Miletića. » Njegovi su potomci današnji Barišići u Vrgorskoj krajini, te u donjem toku Neretve oko Metkovića, gdje prvi spomeni o njima datiraju iz 1747. godine.

U Imotskoj krajini prvi Barišić se spominje “2. listopada 1665. godine kad ubi hajdučki harambaša Mate Barišić Zulfikar agu ispod Imotskog'”

Opasni neki likovi bili, prave Ere harambaše :zubati

S druge strane granice pod turskom upravom se spominju u Vinjanima pokraj Posušja, Zvirićima pokraj Ljubuškog, Studencima pokraj Ljubuškog.

Imaš i Barišića na kupreškoj visoravni i livanjskom kraju i oni ti potječu od posuških.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 02 svi 2016, 11:26 
Offline

Pridružen/a: 31 srp 2015, 21:39
Postovi: 1567
A što je sa Barišićima Serbljima i Muslimanima? :zubati

_________________
Giggity giggity goo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 02 svi 2016, 11:31 
Offline

Pridružen/a: 21 stu 2015, 17:34
Postovi: 3541
Lokacija: Folklorni srboćetnik, praktični muslimanski Bunjevac
Šta je ovo, pun forum Barišića. :D

_________________
Robi lopove vrati bodove!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 02 svi 2016, 11:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35470
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Bariša nije pravoslavno ime, za muslimane s ovim prezimenom nisam čuo ako ih ima vjerovatno se radi o hercegovačkim konvertitima koji su zadržali prezime jer se radi o narodnoj verziji prezimena, nije previše kršćanski eksplicitno tako da možda nisu imali potrebe mijenjati.

Ovi plemićki s mletačke strane su koristili čak grb veoma sličan Kačićima tako a postoje teorije o srodstvu.

Kako su pravoslavni dobili prezime ne znam, bilo je posuđivanja prezimena.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 02 svi 2016, 12:13 
Offline

Pridružen/a: 31 srp 2015, 21:39
Postovi: 1567
Vjerojatno se radi o zajedničkom hrvatsko-srpskom imenu koje se većinom kod Hrvata očuvalo, kao što se recimo ime Radovan većinom kod Srba očuvalo.

Inače Barišića ima i na Kosovu, što ide u prilog tome.

_________________
Giggity giggity goo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 02 svi 2016, 13:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 19 tra 2016, 10:56
Postovi: 889
Lokacija: Stockholm - Banja Luka
daramo je napisao/la:
Barišići su ti gotovo sigurno rodom iz Hercegovine, jel znaju za štagod rodbine ovamo?

Inače prezime Barišić ti je nastalo od imena Bariša koje je karakteristična verzija imena Bartul, koje se u takvom narodnom obliku javlja isključivo kod katolika u Hercegovini i Dalmatinskoj zagori.

Prvi spomen prezimena ti je iz 17. st. gdje se spominju Šimun i Andrijaš Barišić kao knezovi Kotišine na Biokovu.
Fra Pavo Barišić se spominje kao gvardijan franjevačkog samostana u Makarskoj isto u 17. st.

Barišiće u svom djelu spominje i fra Andrija Kačić Miošić kao istaknute borce protiv Turaka za vrijeme Kandijskog rata
“Petra Barišića, od starine roda Jeličića, barjaktara Rade Miletića. » Njegovi su potomci današnji Barišići u Vrgorskoj krajini, te u donjem toku Neretve oko Metkovića, gdje prvi spomeni o njima datiraju iz 1747. godine.

U Imotskoj krajini prvi Barišić se spominje “2. listopada 1665. godine kad ubi hajdučki harambaša Mate Barišić Zulfikar agu ispod Imotskog'”

Opasni neki likovi bili, prave Ere harambaše :zubati

S druge strane granice pod turskom upravom se spominju u Vinjanima pokraj Posušja, Zvirićima pokraj Ljubuškog, Studencima pokraj Ljubuškog.

Imaš i Barišića na kupreškoj visoravni i livanjskom kraju i oni ti potječu od posuških.


Daramo,

jos jednom hvala za odgovor!

Jutros sam tatu peglala sto se tice prezimena i podrijetla teistog. Upravo je i on spomenuo Imotsku krajinu kao izvor. U pravu si, bas neki opasni likovi bili. Svedjani veoma lako mogu saznati sve sto je vezano za njihove obitelji (kroz crkvene knjige i slicno) jer je sve digitalizirano. Uvijek sam bila malkice ljubomorna na to, jer se o nasoj obitelji nije moglo saznati tak lako - prenosilo se s koljena na koljeno, ali kak znati da je sve sto je ispricano i istinito. Zbog toga sam zahvalna na tvom odgovoru - upotpunjava mi neku sliku sto imam.

_________________
“To write well and to speak well is mere vanity if one does not live well."

– Bridget of Sweden (1303-1373)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 02 svi 2016, 13:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Ne vjeruje rodbini ali vjeruje anonimcu Daramu na forumu. Priceless.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 02 svi 2016, 13:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 19 tra 2016, 10:56
Postovi: 889
Lokacija: Stockholm - Banja Luka
BBC je napisao/la:
Ne vjeruje rodbini ali vjeruje anonimcu Daramu na forumu. Priceless.



BBC, zaobidji me. Hvala.

_________________
“To write well and to speak well is mere vanity if one does not live well."

– Bridget of Sweden (1303-1373)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 02 svi 2016, 14:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35470
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Katoličke crkvene knjige u Hercegovini i Dalmaciji su relativno dobro sačuvane, samo šteta što nije digitalizirano.

U Hrvatskoj danas živi oko sedam tisuća Barišića u više od dvije tisuće domaćinstava (31. prezime prema brojnosti)
Razmjerno najviše Barišića u proteklih sto godina rođeno je u Rupama kraj Skradina, Vidonjama kraj Opuzena i Žitniću kraj Drniša

Migracije ti ukratko idu ovako:

Ključ porijekla Barišića vjerojatno drži jedna pjesma Andrija Kačića Miošića koja izričito kaže da su Barišići starinom od roda Jeličića.
Jeličići su starosjedioci na Brotnju, što sasvim odgovara migracijskim pravcima Barišića

Kao Barišići se spominju u Vinjanima

Krajem 17. st. zbog pogoršanja prilika dolazi do velike seobe katolika.
Barišići iz Vinjanima kod Posušja sele dalje u Dalmatinsku Zagoru, Livanjsko polje, Duvanjsko polje, Kuprešku visoravan i druge krajeve.

Oni su u Vinjanima kod Posušja živjeli i prije velike seobe katolika krajem XVII stoljeća. Fra Vjeko Vrčić je mišljenja da su Barišići ranije živjeli nešto južnije, na području današnjih Vinjana G. i D. kod Imotskog, a da su na tursku stranu prešli nakon 1717. Barišići su jedan od samo 5-6 katoličkih rodova koji su oko imotskog zateknuti kad je ovaj oslobođen od Turaka. Na lokaciji Podi postoji staro groblje Barišića, koje je napušteno već oko 1730. godine. S obzirom na veličinu groblja, može se nagađati da su Barišići tu kopali svoje par stotina godina.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 02 svi 2016, 15:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Porijeklo/etimologija hrvatskog prezimena Bender (Čapljina/Neum)?

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 02 svi 2016, 19:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 19 tra 2016, 10:56
Postovi: 889
Lokacija: Stockholm - Banja Luka
daramo je napisao/la:
Katoličke crkvene knjige u Hercegovini i Dalmaciji su relativno dobro sačuvane, samo šteta što nije digitalizirano.

U Hrvatskoj danas živi oko sedam tisuća Barišića u više od dvije tisuće domaćinstava (31. prezime prema brojnosti)
Razmjerno najviše Barišića u proteklih sto godina rođeno je u Rupama kraj Skradina, Vidonjama kraj Opuzena i Žitniću kraj Drniša

Migracije ti ukratko idu ovako:

Ključ porijekla Barišića vjerojatno drži jedna pjesma Andrija Kačića Miošića koja izričito kaže da su Barišići starinom od roda Jeličića.
Jeličići su starosjedioci na Brotnju, što sasvim odgovara migracijskim pravcima Barišića

Kao Barišići se spominju u Vinjanima

Krajem 17. st. zbog pogoršanja prilika dolazi do velike seobe katolika.
Barišići iz Vinjanima kod Posušja sele dalje u Dalmatinsku Zagoru, Livanjsko polje, Duvanjsko polje, Kuprešku visoravan i druge krajeve.

Oni su u Vinjanima kod Posušja živjeli i prije velike seobe katolika krajem XVII stoljeća. Fra Vjeko Vrčić je mišljenja da su Barišići ranije živjeli nešto južnije, na području današnjih Vinjana G. i D. kod Imotskog, a da su na tursku stranu prešli nakon 1717. Barišići su jedan od samo 5-6 katoličkih rodova koji su oko imotskog zateknuti kad je ovaj oslobođen od Turaka. Na lokaciji Podi postoji staro groblje Barišića, koje je napušteno već oko 1730. godine. S obzirom na veličinu groblja, može se nagađati da su Barišići tu kopali svoje par stotina godina.


Je, steta je sto jos nije digitalizirano. No, nadam se da bude uskoro. Ipak je 2016.
Vjerujem da dosta Barisica zivi u HR, posto tu imam rodjake (nisu napustili BL tokom rata vec su duze vrijeme u HR).

Interesira me staro groblje na lokaciji Podi. Poznato ti je nesto vise u vezi toga? I kak si ti, kolega daramo, povezan sa tim Imotskim-dijelom (ako nije tajna)?

_________________
“To write well and to speak well is mere vanity if one does not live well."

– Bridget of Sweden (1303-1373)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 02 svi 2016, 21:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 tra 2016, 00:03
Postovi: 12
A ovaj šta se testirao,je bio pravoslavan??
Barišić krsna slava Jovanjdan Bribir/Dalmacija I2 DN

Bribir,Dalmacija?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 02 svi 2016, 22:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35470
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Dio matičnih knjiga u digitalnom obliku ima ovdje, 770 katoličkih župa u RH.

https://familysearch.org/search/image/i ... /waypoints

Imaš dosta dobro obrarađene knjige za južnu Dalmaciju pa i Hercegovinu solidno.

Ne, nemam veze sa imotskom krajinom ja sam porijeklom iz stare katoličke župe Brotnjo to ti je današnja općina Čitluk.
Moji su tu od starina, dio je prebjegao dolinom Neretve u mletački dio oko Opuzena i Metkovića.

Bàrišić
Po predaji su se doselili kao vojnici mletačke vojske u ratu s Turcima iz Vrlike krajem 17. st. i naselili se u Vidonjama, no dokumenti spominju da su vidonjski Barišići nastali od potomaka Bariše Jeličića koji se spominje polovicom 17. st. Među vidonjskim prezimenima Jeličiće spominje i Macan. Jeličići (bilježe se i kao Jelčići) jedan su od brojnijih hercegovačkih rodova.

Matica starog i znamenitog roda Jel(i)čića je Mostar, u kojem su prebivali i prije osmanlijske okupacije tog grada 1466. godine. Pripadaju starim hrvatskim plemićkim rodovima, a imaju i svoj plemenski grb.

slika

Iz Mostara su izbjegli ispred Turaka
dio Jelčića se nastanio u selima u okolici Ljubuškog: Zvirićima, Grabu, Klobuku i Vitini; neki su novo boravište našli u Paoči, tada župa Brotnjo, danas hercegovačka općina Čitluk; jedna grana ovog roda zaustavila se u Brusju na otoku Hvaru, kojima treba zahvaliti što je sačuvan plemenski grb te stare hrvatske vlastelinske obitelji.

Inače, dvojica Jeličića iz Paoče: serdar Jure i harambaša Jakov Jeličić bili su izvršni organizatori velike seobe katoličkog stanovništva zapadne Hercegovine (stare župe, Mostarsko blato, Mostar i Brotnjo), kojeg su nakon oslobođenja Cetinske krajine 1694. godine predvodili fra Frano Marinović rodom iz Dobrog Sela u župi Brotnjo i fra Toma Knezović (Knežević) rodom iz Rasna pokraj Širokog Briga, obojica iz franjevačkog samostana Živogošće na Makarskom primorju, odakle su pastorizirane tadašnje zapadno-hercegovačke župe.
Opći providur Danijel Dolfin potvrdio je 8. svibnja 1694. godine da su pet serdara, zatim 24 harambaše i dva kapelana iz župa Brotnjo, Mostarsko blato i Goranci (Mostar) doveli oko pet tisuća Hrvata katolika u venecijansku Dalmaciju, koji će braniti ne samo tvrđave Vrgorac i Zadvarje, nego se pokoravati vladi i otići tamo gdje god ona zaželi.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 03 svi 2016, 21:09 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2016, 16:26
Postovi: 7
Pavo B. je napisao/la:
U zadnjih godinu dana sam dosao do mnogih knjiga o etnografiji BiH. Tu se radi o 10,000+ stranica raznih popisa, kako drzavnih, tako i crkvenih, istrazivanja na terenu, povijesnih izvora i jos mnogo cega drugog. Vec neko vrijeme intenzivno sortiram i prepisujem te podatke s ciljem otvaranja internet stranice ili portala, ali mislio sam da malo napravim test svega toga, cisto da vidim kakvo je zanimanje za ovakve stvari.

Znaci, ako vas zanima vase prezime i povijest vase obitelji, pitajte, i vidjet cu ima li nesto u svoj toj literaturi. Molim da budete sto precizniji i specificniji. Pitanja tipa "Odakle su Tomici" su malo preopsezna. Pitanje kao npr. "Znas li ista o Ostojicima iz Medjugorja" je puno bolje.

Hvala unaprijed svima kojim je ovo zanimljivo.

Znate li nešto više o prezimenu Ignjatić? Potičemo iz Trebinjske Šume, Srbi smo pravoslavci, od davnina se preselili u Bosansku Posavinu. Danas nas ima i u Zagrebu i Slavoniji (banijsko krilo), a jedno krilo je otišlo u davna vremena i u okolinu Vareša, čini mi se. Zanima me ima li podataka o nastanku prezimena, jer je veoma retko u srpskom narodu, moguće je da je i talijanskog ili hrvatskog porekla. :zivili


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 03 svi 2016, 22:17 
Offline

Pridružen/a: 16 tra 2016, 07:52
Postovi: 201
milossan je napisao/la:
Pavo B. je napisao/la:
U zadnjih godinu dana sam dosao do mnogih knjiga o etnografiji BiH. Tu se radi o 10,000+ stranica raznih popisa, kako drzavnih, tako i crkvenih, istrazivanja na terenu, povijesnih izvora i jos mnogo cega drugog. Vec neko vrijeme intenzivno sortiram i prepisujem te podatke s ciljem otvaranja internet stranice ili portala, ali mislio sam da malo napravim test svega toga, cisto da vidim kakvo je zanimanje za ovakve stvari.

Znaci, ako vas zanima vase prezime i povijest vase obitelji, pitajte, i vidjet cu ima li nesto u svoj toj literaturi. Molim da budete sto precizniji i specificniji. Pitanja tipa "Odakle su Tomici" su malo preopsezna. Pitanje kao npr. "Znas li ista o Ostojicima iz Medjugorja" je puno bolje.

Hvala unaprijed svima kojim je ovo zanimljivo.

Znate li nešto više o prezimenu Ignjatić? Potičemo iz Trebinjske Šume, Srbi smo pravoslavci, od davnina se preselili u Bosansku Posavinu. Danas nas ima i u Zagrebu i Slavoniji (banijsko krilo), a jedno krilo je otišlo u davna vremena i u okolinu Vareša, čini mi se. Zanima me ima li podataka o nastanku prezimena, jer je veoma retko u srpskom narodu, moguće je da je i talijanskog ili hrvatskog porekla. :zivili

djeluje mi kao srpsko prezime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 04 svi 2016, 00:41 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2016, 16:26
Postovi: 7
juanpablom je napisao/la:
milossan je napisao/la:
Znate li nešto više o prezimenu Ignjatić? Potičemo iz Trebinjske Šume, Srbi smo pravoslavci, od davnina se preselili u Bosansku Posavinu. Danas nas ima i u Zagrebu i Slavoniji (banijsko krilo), a jedno krilo je otišlo u davna vremena i u okolinu Vareša, čini mi se. Zanima me ima li podataka o nastanku prezimena, jer je veoma retko u srpskom narodu, moguće je da je i talijanskog ili hrvatskog porekla. :zivili

djeluje mi kao srpsko prezime

Vrlo je retko u srpskom, moguće je da je sadržan neki hrvatski ili talijanski faktor. Rođen sam pre 56 g. u N. Sadu, tu i živim, bišao sam uzduž i popreko celu bivšu SFRJ, izuzev MKD, ali me nešto iracionalno vuče u Ramu, gde nisam bio. Kao da to ima neku vezu...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 04 svi 2016, 18:37 
Offline

Pridružen/a: 16 tra 2016, 07:52
Postovi: 201
milossan je napisao/la:
juanpablom je napisao/la:
djeluje mi kao srpsko prezime

Vrlo je retko u srpskom, moguće je da je sadržan neki hrvatski ili talijanski faktor. Rođen sam pre 56 g. u N. Sadu, tu i živim, bišao sam uzduž i popreko celu bivšu SFRJ, izuzev MKD, ali me nešto iracionalno vuče u Ramu, gde nisam bio. Kao da to ima neku vezu...

vrlo vjerojatno nema. vidim da Ihnjatića ima oko Banja Luke, Laktaša, u Novom SAdu, Beogradu


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 04 svi 2016, 19:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Forumašš je napisao/la:
Amiđa je napisao/la:


Mmm da. A sto se srpskog stanovnistva na Majevici tice, brijem da su mjesavina Vlaha i doseljenika iz Crne Gore i Hercegovine.

Općenito je gro Srba zapadno od Drine porijeklom iz ist. Herc i CG.


I iz Rasko-polimska oblasti ("sandzaka"), Metohije, Kosova, Makedonije.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 04 svi 2016, 19:53 
Offline

Pridružen/a: 31 srp 2015, 21:39
Postovi: 1567
Vujadin je napisao/la:
Forumašš je napisao/la:
Općenito je gro Srba zapadno od Drine porijeklom iz ist. Herc i CG.


I iz Rasko-polimska oblasti ("sandzaka"), Metohije, Kosova, Makedonije.

Jeste. Ima dosta Makedonaca oko Drvara i Srba.
Interesantno, Karadžić je bio makedonskog porijekla, doduše on je iz CG. Preci mu dobili prezime prema planini Karadžici u Makedoniji.

_________________
Giggity giggity goo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 05 svi 2016, 10:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 tra 2016, 00:03
Postovi: 12
milossan je napisao/la:
Pavo B. je napisao/la:
U zadnjih godinu dana sam dosao do mnogih knjiga o etnografiji BiH. Tu se radi o 10,000+ stranica raznih popisa, kako drzavnih, tako i crkvenih, istrazivanja na terenu, povijesnih izvora i jos mnogo cega drugog. Vec neko vrijeme intenzivno sortiram i prepisujem te podatke s ciljem otvaranja internet stranice ili portala, ali mislio sam da malo napravim test svega toga, cisto da vidim kakvo je zanimanje za ovakve stvari.

Znaci, ako vas zanima vase prezime i povijest vase obitelji, pitajte, i vidjet cu ima li nesto u svoj toj literaturi. Molim da budete sto precizniji i specificniji. Pitanja tipa "Odakle su Tomici" su malo preopsezna. Pitanje kao npr. "Znas li ista o Ostojicima iz Medjugorja" je puno bolje.

Hvala unaprijed svima kojim je ovo zanimljivo.

Znate li nešto više o prezimenu Ignjatić? Potičemo iz Trebinjske Šume, Srbi smo pravoslavci, od davnina se preselili u Bosansku Posavinu. Danas nas ima i u Zagrebu i Slavoniji (banijsko krilo), a jedno krilo je otišlo u davna vremena i u okolinu Vareša, čini mi se. Zanima me ima li podataka o nastanku prezimena, jer je veoma retko u srpskom narodu, moguće je da je i talijanskog ili hrvatskog porekla. :zivili


Dovoljno ti je bilo upisat u google Ignjatić u šumi Trebinjsko.Istraživanja oko 1903?
Ignjatić
je iz Taleže u Sumi došao je kao domazet prije 50 godina (oko 1850)
. U vrijeme naših ispitivanja nije im bila poznata tradicija o porijeklu svoje obitelji. Sve navedene obitelji slave Đurđevdan.

I slika iz jedne knjige:

http://s32.postimg.org/81isvrq2t/ignjaa.jpg

Čini se da nisi Hrvat.Valjda


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 05 svi 2016, 11:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35470
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Koliko ja znam Srbi dobijaju relativno kasnije prezimena, ovi u Monarhiji u 16. st a ovi Vilajetu tek u 18. st.

Kakve veze ima prezime s nacijom, isto prezime mogu imati pripadnici 2 totalno različita roda.
Prezimena nastaju iz imena ili nadimaka, zato i ima toliko sličnih kod Srba i Hrvata.

Srbi u ist. Hercegovini sami sebi prišivaju smiješna prezimena u 19. st. kad ih Austrijanci popisuju.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 05 svi 2016, 11:37 
Offline

Pridružen/a: 31 srp 2015, 21:39
Postovi: 1567
Njupač je napisao/la:

http://s32.postimg.org/81isvrq2t/ignjaa.jpg

Čini se da nisi Hrvat.Valjda


Ako kaže da su starosjedioci onda će biti da su im preci bili katolici, što i ne bi bilo čudno, u Trebinju i okolici je bilo masovnih prijelazaka na pravoslavlje.
Inače, poneke srpske porodice u BiH imaju predanje da su im preci "starosjedioci" što u biti znači da su im preci bili katolici.

_________________
Giggity giggity goo!


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 2400 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87 ... 96  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO