HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH

Sada je: čet ruj 19, 2019 11:03 am.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 2228 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 86, 87, 88, 89, 90
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: ned kol 18, 2019 5:48 pm 

Ministry of Sound je napisao/la:
Jedna zanimljiva razlika u hrvatskim prezimenima u BiH i RH je što je sufiks "šić" puno manje zastupljen u BiH. Iako je bazirano samo na letimičnom pregledu, čini mi se da Tolušići, Kulušići i ostali "šići" itd iskaču iz paštete u RH.

Definitvno si letimično imao uvid u ovo što pominješ tj.samo ti se čini da je to tako.
Inače ne postoji sufiks "šić" već samo "ić" u ovom slučaju , jer to su prezimena nastala od muških ili ženskih imena kojima je završetak "ša" , tipa ženska Maruša(Marušić),Anđuša(Anđušić),... ili muška Periša(Perišić),Miliša(Milišić),....

Ali moguće je da je sticajem okolnosti u BiH bilo nešto manje rodonačelnika pod ovim imenima sa "ša" , pa samim time možda si i u pravu.

Vrh

PostPostano: čet kol 29, 2019 10:40 pm 

Primjetim da kod Hrvat ima prezime Elez. Odakle je postojbina hrvatskih Eleza. Ja sam sa majčine strane Elez porijeklom Kalinovik,a daljne porijeklo doseljeni između Bileće i Nikšića. Odakle su vaši Elezi ?

Vrh

PostPostano: sri ruj 11, 2019 9:01 am 

korrisnik je napisao/la:
Imate turbe Katarine u Makedoniji

slika

Ne postoji ni jedan dokaz da je tu pokopana princeza Katarina. Ne postoji ni dokaz da je turbe iz toga vremena. Jedina stvar na kojoj su Bosnjaci ispleli mit o turbetu princeze je da ga narod naziva Princezinim turbetom. Ni imena ni godine niti ista za sto se normalan povjesnicar moze uhvatiti pa reci da, tu je pokopana princeza Katarina.

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 2228 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 86, 87, 88, 89, 90

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir: