HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 01:23.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 155 post(ov)a ] 
Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Križančevo Selo
PostPostano: 10 svi 2009, 01:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
http://www.hercegbosna.org/povijest/pov ... a-103.html


Legenda kaže kako je u davno doba neki rimski legionar, zadivljen ljepotom krajolika u dolini rijeke Lašve, uzviknuo -Vita est! -I da je onda narod taj latinski izričaj, koji znači - To je život! - ponavljao toliko puta dok nije iskovana riječ Vitez. Mnogi sumnjaju da je baš tako bilo, ali nitko ne niječe da je krajolik oko tog grada doista čaroban.
A takvo je i Križančevo Selo. Rastegnuto kojih dva kilometra po brežuljcima, na onoj istoj strani ceste na kojoj su i Ahmići. I priljubljeno uz Vitez kao kakvo brdovito predgrađe. Kad se čovjek popne na najvišu točku sela - Stinčice -pogled mu pada preko brze i hirovite Lašve sve do Novog Travnika. U proljeće dolina izgleda kao da je prekrivena golemom i mekom mahovinom, a zimi, kad padne snijeg, a temperatura se spusti i ispod dvadeset stupnjeva, kao bijela štukatura.

Muslimani su se dugo pripremali za operaciju kojoj dadoše ime Krvavi Badnjak.
Mjesec dana prije negoli su njihovi specijalci upali u Križančevo Selo, svakodnevno su prisiljavali hrvatske prognanike iz Zenice da prelaze bojišnicu. Na taj su način istraživali gdje se nalaze minska polja, a gdje onaj uzak put što sigurno vodi u selo.

Uglavnom su tjerali žene i djecu, od kojih većina nikada nije stigla u Križančevo, a niti u Vitez. Samo ih je desetak uspjelo proći. Ostali su zaglavili u eksplozijama mina.
Tri dana prije napada na taj su put natjerali i Andriju Štrbca i njegovog četrnaestogodišnjeg sina Ivicu. Nogom u stražnjicu, pa kako im Bog dade.
Andrija naprti sina na leđa. Pomisli da bi ga tako mogao zaštititi. Ako mina eksplodira, možda samo njemu odnese noge. Već mu je četrdeset i šesta, napatio se dosta, pa ako je to za sina, nije mnogo. Išao je polako i koliko se god bojao - i sa svakim korakom proživljavao eksploziju što će se možda baš sada dogoditi - toliko se i nadao.
Ta neće valjda hrvatske mine ubiti hrvatsko dijete! Sudbina se sigurno tako ne igra s ljudima, a pogotovo ne s njime koji je već i ženu oplakao.
- Idi Andrija, idi i ne boj se - hrabrio se, čvrsto stežući rukama momčiću noge. Pa prošapta na glas - Sve će biti u redu, glavno je da smo otišli od onih tamo - Poljubi sina u koljeno i ispusti suzu.
Mali je samo šutio, držao oca za glavu, pazeći da ga prejako ne stišće. I njega je bilo strah, ali su ga umirivali očevi dodiri. Napokon, otac ga nikad nije prevario, nikada nešto obećao, a da to ne bi i izvršio. Pa neće ni sada!

Andrija je isprva išao krajnje oprezno - vjerujući da može napipati minu. I skrenuti korak. Čak mu se učini da je jednu dotakao vrhom cipele. Zakorači udesno, ostade bez daha - i ništa. To ga osokoli, zazove nekog sveca i nastavi. Počne ići sve brže, orijentirajući se prema nekom nedokučivom putokazu. Osjeti da ga vodi sreća. Čak i zapjevuši.
Skoro potrči. Tu je, na kraju puta. Možda korak-dva, a možda ni toliko. Možda minskog polja više i nema, možda je agonija već iza njega, samo on to još ne zna.
- Zato polako Andrija, i kamo sreća pokazuje! Do one šume, još kojih desetak metara...
Dotakne nogom nešto što nije ni tvrdo, ni mekano, ni zemlja, ni kamen... Sam prasak.
Andrija Štrbac i njegov sin Ivica ostadoše na minskom polju. Poput krvave mrlje u snijegu. I sa svojom šugavom srećom.

Na dan napada, 22. prosinca 1993., natjerali su i dvije žene s djecom preko tih istih minskih polja. U četiri sata ujutro. Za svaki slučaj, ako su Hrvati nešto promijenili. One sretno prođoše, stignu do hrvatskih rovova u Križančevu Selu, gdje ih dočekaše hrvatski vojnici. Otprate ih do prvih kuća, ostavljajući na trenutak prazan rov. Ne znajući da za ženama i djecom idu muslimanski diverzanti.
Ovi se neprimjetno ubace kroz taj ispražnjen prostor, udu duboko u selo, kao nož u nebranjeno tkivo. Sve tamo do škole, gdje je bilo zapovjedništvo 1. bojne Viteške brigade. Bila je noć. I hladno.
A egzekucija strašna. Muslimani su ubijali sve na što su naišli. Hrvatski momci - ne shvaćajući u prvi mah što se zbiva - trčali kao muhe bez glave. Panika i dezorijentacija.
Krv i jauci učas se pretvoriše u smrdljivo isparavanje smrti što je poput britve rezala hladnoću. Koga ne sustigne metak, sustigne ga kama.

Bitka je trajala cijeli dan. Nastavila se i sutradan. Muslimani su zapalili nešto kuća i gospodarskih zgrada te pobili šezdeset i šest vojnika i civila. Ali do ceste za Vitez nisu uspjeli doći. Hrvatski su se borci nakon šoka i panike konsolidirali, odbili napad i na kraju vratili selo.
Ali mrtve još dugo nisu mogli pokupiti. Neprijatelj se povukao na obližnje brežuljke i tu ostao gotovo mjesec dana. Sto-dvjesto metara ispod njih ležali su mrtvi hrvatski bojovnici i civili. Sve to vrijeme. Na brisanom prostoru i na nišanu članova zeničkog streljačkog društva.

Među njima i Tomo Križanac, koji se upravo vratio s liječenja. Bio je ranjen u jednoj od prijašnjih bitaka, a sada je pao i ležao na kolnom putu ispod Stinčice. Kao kakva prevrnuta mješina. A bio je na glasu kao junak.
Umrli se uvijek čini nekako manjim, kao da se u sebi zgurio. Smrt tako obilježi čovjeka. Valjda da kaže - Sad je stvarno gotovo i točka!
Taj je kontrast još upadljiviji kad padne junak. Pogotovo ako ostane ležati kao kakva odbačena krpa.
Tomin otac to nije mogao otrpjeti, nije ga mogao gledati kako trune na tom kolnom putu. Svog Tomu, svoju diku i ponos. Tu momčinu, tu junačinu!
Jednog ga dana pokuša izvući, ali ne dospije do njega. Ubiše ga snajperom. Otada je brat svaki dan gledao Tomu. I svaki mu se put činio nekako više mrtav. Kao da stalno umire na toj krvavoj pozornici na kojoj neki zloduh ne dopušta da padne zastor.

One što su zarobili, muslimani odvedoše u Počulice. Njih tridesetak. Neke odmah ubiše. S Markom Buhićem malo se pozabaviše.
Neki momak od tridesetak godina, kojeg su zvali Međo, gotovo je lijeno rekao - Daj ovoga, i donesi motorku - Marka su postavili na klupu, trbuhom prema dolje i privezali ga. Jedan ga pritisne za glavu, a drugi za noge. Međo uzme pilu, nekoliko puta povuče uzicu za paljenje, pa kao da ide piliti dna, priđe Marku. Bez i najmanjeg znaka napetosti na licu, no malo usporenih očiju.
Polako ih usmjeri na objekt kao da ga snima. Bez mržnje i vidljiva zadovoljstva. Ali s očitom predanošću.
To što se radi o ljudskom biću, zar je to njegova krivnja? Napokon, to ga i nije mučilo. Između emocija i onoga što čini rio je zid. Međo je imao ženu i djecu, volio ih kao što čovjek voli svoje. Osjećao je i sućut prema siromasima i svakovrsnom ljudskom jadu, ali ovo tu, to je nešto drugo. Posao koji moraš obaviti, jer je to u ratu tako. Taj što tu leži nije ništa, ni čovjek ni sirotinja. On je naprosto neprijatelj, a neprijatelja se ubija, ili prereže motornom pilom.

Osim toga, ni duša mu neće u nebo! Naravno, možeš ga i metkom ubiti, ali to je nešto drugo. Tu nema rituala, tu nema nadmoći i pravog bola. Ovako, kad ga ostaviš prepiljenog, pa ga njegovi pokupe, e to je nešto drugo. Onda te pamte, razmišljaju o tebi, pitaju se kako si to učinio, jesi li se poprskao krvlju, oprao ruke ili ih samo obrisao krpom. I obuzme ih tjeskoba, jer svog momka, koji je možda bio hrabar borac, sada vide ovako jadnog, u dva dijela, kao prerezanu vreću piljevine! A to onda ostavlja utisak, to je posao koji se pamti.
I Ljubana Alilovića su odveli. Bio je već u dobrim godinama, ali je branio svoje selo kao što pas čuvar brani okućnicu. Možda ga zato i nisu odveli predaleko, jedva nekih petstotinjak metara sjevernije od njegove kuće. I pribili na veliki drveni križ.

Zapomagao je da ga je cijelo selo moglo čuti. Dozivao je i brata - da ga ubije. Ovaj nije mogao, nije to mogao ni snajperist. Na kraju je brat ipak podigao pušku, nanišanio, ali se u njemu nešto uruši. Spusti oružje i zajeca - O Bože, ne mogu. Oprosti Ljubane, nemam snage! Kako brata da ubijem!?
Onaj na križu još je satima zapomagao, ali sve tiše i sve rjeđe, dok se napokon ne ugasi poput dogorjele svijeće. Razapet na križu.
Zato što je Hrvat? Vojnik? Ili samo neprijatelj?


***************

Nakon svega specijalni izaslanik glavnog tajnika UN-a, Tadeusz Mazowietzky, svijetu je obznanio da je bitka u Križančevu Selu bila "čista vojnička pobjeda" muslimana. I ništa drugo!

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križančevo Selo
PostPostano: 10 svi 2009, 11:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
A Gospode Bože..... :cry:


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križančevo Selo
PostPostano: 10 svi 2009, 11:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Postoji video zapis sa obdukcije , kum i ja smo išli na identifikaciju sa našim zapovjednikom da pronađe brata , i naš liječnik je nabrajao - leš taj i taj ubijen tako i tako , odrezano ovo , i došao je do leša br. xx i rekao - ja to više ne mogu , svi misle da smo mi liječnici navikli na ovo , ali ovo je previše...
slike bolje da ne gledate.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križančevo Selo
PostPostano: 10 svi 2009, 12:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
Mar-kan je napisao/la:
Postoji video zapis sa obdukcije , kum i ja smo išli na identifikaciju sa našim zapovjednikom da pronađe brata , i naš liječnik je nabrajao - leš taj i taj ubijen tako i tako , odrezano ovo , i došao je do leša br. 18 i rekao - ja to više ne mogu , svi misle da smo mi liječnici navikli na ovo , ali ovo je previše...
slike bolje da ne gledate.

Vjerujem ti,bolje da ih i ne pokazivaš nikomu.... :(


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križančevo Selo
PostPostano: 10 svi 2009, 20:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:10
Postovi: 4466
Meni na kraju nije jasno kakva su to iživljavanja nad mrtvima ? Kako može netko odrezati mrtvu glavu, poslije je nuditi da je drugi ljube, piti krv i slične bizarnosti ?

Da li je to nekakav religiozni čin ?

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križančevo Selo
PostPostano: 10 svi 2009, 20:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Znam za jedan takav slučaj negdje oko Maljina , ove u Križančevu selu su ubijali tupim predmetima , rezali noževima , lomilo im ruke i noge i sl. Zarobljene ! Odvedeni su u Počulicu , pobijeni , UN je našao stratište i dovezeni poslije mjesec i nešto dana .


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križančevo Selo
PostPostano: 11 svi 2009, 09:15 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2009, 22:02
Postovi: 517
Ovdje smo klicali u vrijeme slavlja
Ovdje smo želi u vrijeme mira
Ovdje smo molili u času boli
Ovdje smo srasli s korjenom pređa
Ovdje je stasalo plameno srce
Što ne dade doma svoga.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križančevo Selo
PostPostano: 11 svi 2009, 09:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Bio sam na spomeniku 3-4 puta od rata . tek sad sam pročitao te stihove u komadu.

slika

slika

slika

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križančevo Selo
PostPostano: 11 svi 2009, 09:26 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2009, 01:00
Postovi: 541
Lokacija: HB
Mar-kan je napisao/la:
Bio sam na spomeniku 3-4 puta od rata . tek sad sam pročitao te stihove u komadu.

tko je autor??

_________________
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križančevo Selo
PostPostano: 11 svi 2009, 09:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Ne znam , pitaću ove kamenoresce što su klesali one ambleme , trebali bi oni znati.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križančevo Selo
PostPostano: 08 lip 2009, 11:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Mjesto pokušaja proboja HVO crta (odakle je fotografisano)

.U daljini se vidi brdo Samar , iza njega cca.7-8 km je Zenica.
Desno je selo Tolović , srpsko bilo 100% , vidi se kuća zapaljena od strane Abih , a dalje desno je Križančevo selo (ne vidi se na ovoj fotog.)


Privitak/ci:
Opaska: Mjesto gdje je pogođen 1. tenk (9/93)
tenk.jpeg
tenk.jpeg [ 222.09 KiB | Pogledano 22037 put/a. ]
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križančevo Selo
PostPostano: 08 lip 2009, 18:51 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2009, 22:02
Postovi: 517
west je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
Bio sam na spomeniku 3-4 puta od rata . tek sad sam pročitao te stihove u komadu.

tko je autor??


možda Mak Dizdar, ali kažem možda ... nisam siguran! :-top


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križančevo Selo
PostPostano: 08 lip 2009, 20:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 31 svi 2009, 16:37
Postovi: 371
Nikad nisam mogao shvatiti iživljavanje nad bilo kome pa bilo to nad ratnim zarobljenicima, a pogotovo tako okrutno kao što je to navedeno u uvodnom postu i kao što znam još mnogim slučajevima, u mojoj jedinici za vrijeme rata nikome nije padalo napamet da se iživljavaju nad bilo kome niti ratnim zarobljenicima, niti civilima ali da vidim nekoga da se tako iživljava na nekome ubio bih ga kao zeca


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križančevo Selo
PostPostano: 08 lip 2009, 20:14 
Offline

Pridružen/a: 17 svi 2009, 21:48
Postovi: 1387
ma neznam odkuda si ti , ali imaš ti krajeva i likova u ovoj našoj zemljici Bosni, bez obzira na vjeru i naciju ,gdje se s koljena na koljeni odgajaju djeca da su ovi drugi niža rasa , gnjide , jadovi , bjednici ,da nisu ljudska bića , tako da takvi više milosti osjećaju prema ovcama i kozama nego prema ljudskom biću .


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križančevo Selo
PostPostano: 08 lip 2009, 20:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 31 svi 2009, 16:37
Postovi: 371
Betandwin je napisao/la:
ma neznam odkuda si ti , ali imaš ti krajeva i likova u ovoj našoj zemljici Bosni, bez obzira na vjeru i naciju ,gdje se s koljena na koljeni odgajaju djeca da su ovi drugi niža rasa , gnjide , jadovi , bjednici ,da nisu ljudska bića , tako da takvi više milosti osjećaju prema ovcama i kozama nego prema ljudskom biću .


Ako misliš na mene, iz RH a mene je mater odgajala da nikoga ne mrzim ali da držim do svojega i svojih a druge i drugačije poštuj, a meni kroz cijeli rat misao vodilja kao Katoliku i krščaninu je bila Ne čini drugome, što ne bi volio da drugi čini tebi, ima li tkoga da to smeta
A moj vod u ratu od 37 vojnika je u mjesec dana 1991g. izgubio 11 momaka u dobi od 17god do 27 god. najstariji, 16 ranjenih od koji neki po dva,tri puta :-hrvatinic


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križančevo Selo
PostPostano: 09 lip 2009, 11:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
DEFENSE je napisao/la:
Nikad nisam mogao shvatiti iživljavanje nad bilo kome pa bilo to nad ratnim zarobljenicima, a pogotovo tako okrutno kao što je to navedeno u uvodnom postu i kao što znam još mnogim slučajevima, u mojoj jedinici za vrijeme rata nikome nije padalo napamet da se iživljavaju nad bilo kome niti ratnim zarobljenicima, niti civilima ali da vidim nekoga da se tako iživljava na nekome ubio bih ga kao zeca


Najveća je tragedija, i mene osobno najviše pogađa činjenica da vrlo mali broj ljudi u Hrvatskoj zna za ova stratišta Hrvata BiH.

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križančevo Selo
PostPostano: 09 lip 2009, 12:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
I još gore što nitko nije odgovarao niti je osuđen pravom kaznom za te zločine...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križančevo Selo
PostPostano: 19 ruj 2009, 18:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Mar-kan je napisao/la:
Mjesto pokušaja proboja HVO crta (odakle je fotografisano)

.U daljini se vidi brdo Samar , iza njega cca.7-8 km je Zenica.
Desno je selo Tolović , srpsko bilo 100% , vidi se kuća zapaljena od strane Abih , a dalje desno je Križančevo selo (ne vidi se na ovoj fotog.)


18. i 19.09.1993. desile su se velike i odlučujuće bitke na potezu Jardol-Krčevine-Tolovići-Dubravica(Križančevo selo).
Pokušani su tenkovski proboji kombinirani sa pješadijskim "jurišima" , sa ubacivanjem ID grupa , uporabom bojnih otrova...

Donja slika pokazuje mjesto tenkovskog napada.


Privitak/ci:
tenk1.jpeg
tenk1.jpeg [ 246.16 KiB | Pogledano 22008 put/a. ]
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križančevo Selo
PostPostano: 19 ruj 2009, 18:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5808
Mar-kan je napisao/la:
Postoji video zapis sa obdukcije , kum i ja smo išli na identifikaciju sa našim zapovjednikom da pronađe brata , i naš liječnik je nabrajao - leš taj i taj ubijen tako i tako , odrezano ovo , i došao je do leša br. 18 i rekao - ja to više ne mogu , svi misle da smo mi liječnici navikli na ovo , ali ovo je previše...
slike bolje da ne gledate.


Dapače, to je dokazni mazerijal za sudski proces.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križančevo Selo
PostPostano: 19 ruj 2009, 18:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Hroboatos je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
Postoji video zapis sa obdukcije , kum i ja smo išli na identifikaciju sa našim zapovjednikom da pronađe brata , i naš liječnik je nabrajao - leš taj i taj ubijen tako i tako , odrezano ovo , i došao je do leša br. 18 i rekao - ja to više ne mogu , svi misle da smo mi liječnici navikli na ovo , ali ovo je previše...
slike bolje da ne gledate.


Dapače, to je dokazni mazerijal za sudski proces.


Za koji sud? :neznam Znaju oni za to , vjeruj.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križančevo Selo
PostPostano: 19 ruj 2009, 18:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5808
Mar-kan je napisao/la:
Hroboatos je napisao/la:

Dapače, to je dokazni mazerijal za sudski proces.


Za koji sud? :neznam Znaju oni za to , vjeruj.


Zločini ne zastarjevaju, pa mijenjali se političari ovi ili oni.
Korupcija i ljigavost ne smiju biti isprikom da svatko učini
koliko može.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križančevo Selo
PostPostano: 19 ruj 2009, 20:40 
Offline

Pridružen/a: 25 kol 2009, 12:34
Postovi: 3774
pamti pa vrati.
kad se sjetim da u svim logorima koji nam nabijaju na nos u hercegovini nije ubijen NITI JEDAN JEDINI ČOVJEK (tko tvrdi drukčije laže!)......
pamti pa vrati!

_________________
Šta je PIČKE? Di vam je ponos kojeg zazivate!?


Zadnja izmjena: Ministry of Sound; 20 ruj 2009, 12:14; ukupno mijenjano 1 put/a.
Složit ćeš se da onaj dio nije bio potreban


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križančevo Selo
PostPostano: 22 ruj 2009, 22:34 
Offline

Pridružen/a: 17 svi 2009, 21:48
Postovi: 1387
hajd ne lupetaj tako ti Boga na kojeg se pozivas, eto te ko Dodik


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križančevo Selo
PostPostano: 23 ruj 2009, 16:41 
Offline

Pridružen/a: 18 srp 2009, 14:14
Postovi: 5261
Lokacija: Na dženazi BiH
Betandwin je napisao/la:
hajd ne lupetaj tako ti Boga na kojeg se pozivas, eto te ko Dodik

ajde iznesi brojke, ali bez bez mitomanije


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križančevo Selo
PostPostano: 23 ruj 2009, 20:43 
Offline

Pridružen/a: 17 svi 2009, 21:48
Postovi: 1387
ma nemam ja pojma , ali da niko nije zaginuo u logoru ,da je broj ubijenih nula to bi kuću stavio da nije tačno , jel nije ubijen u logoru ,al jest na kopanju ili tako nešto ? odvelo ga i niko ga više nije vidio ? jel to znači nije nastradao u logoru ? jer je upucan negdje van logora , stvarno se ljudi ponekad osiono odnose prema žrtvama , a vamo se busamo mi veliki katolici ovo ono , a niko se Boga ne boji


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 155 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Šporet i 23 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO