HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 26 sij 2025, 00:59.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 52 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Operacije u slučaju neuspjeha Daytonskog sporazuma
PostPostano: 16 ožu 2021, 04:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2013, 23:25
Postovi: 5108
Citat:
Htjeli su poslati specijalce na Dinaru i Kupres prije Oluje.


Ne da su htili, nego jesu.

Napravili su potihu invaziju. Iskrcali su Englezi i Francuzi postrojbe za brzi razmištaj (Rapid deployment force ili tako nekako) pa su poludili u RH i FBiH kad su to skužili. Te postrojbe su iskrcali u Splitu i u Pločama. Išli su da će na crte razgraničenja HVO i VRS na Dinaru i Cincar, za spričit hrvatski prodor. Uglavnon, skočili su na noge visoki dužnosnici RH i FBiH i onda se to zaustavilo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacije u slučaju neuspjeha Daytonskog sporazuma
PostPostano: 16 ožu 2021, 14:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 13:12
Postovi: 24627
Sokolić je napisao/la:
Citat:
Htjeli su poslati specijalce na Dinaru i Kupres prije Oluje.


Ne da su htili, nego jesu.

Napravili su potihu invaziju. Iskrcali su Englezi i Francuzi postrojbe za brzi razmištaj (Rapid deployment force ili tako nekako) pa su poludili u RH i FBiH kad su to skužili. Te postrojbe su iskrcali u Splitu i u Pločama. Išli su da će na crte razgraničenja HVO i VRS na Dinaru i Cincar, za spričit hrvatski prodor. Uglavnon, skočili su na noge visoki dužnosnici RH i FBiH i onda se to zaustavilo.


Mislio sam da je ostalo samo na namjerama.
Gamad....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacije u slučaju neuspjeha Daytonskog sporazuma
PostPostano: 16 ožu 2021, 14:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 stu 2020, 16:23
Postovi: 12467
Citat:
Zašto Vojska Jugoslavije nije pomogla krajiškim Srbima u Oluji premda je takva vojna operacija bila isplanirana još u veljači 1995.
slika
ZP Osijek izveo je operaciju Fenix da bi se onemogućio prodor srpskih snaga na pravcima Šid – Županja i Ernestinovo – Čepin

Zašto Srbija nije pomogla pobunjenim hrvatskim Srbima u Krajini u kolovozu 1995.? To se pitanje postavlja posebice prilikom obilježavanja godišnjice oslobađanja Knina i sloma srpske Krajine. Takvo se pitanje postavlja jer je Srbija odigrala ključnu ulogu u stvaranju srpske Krajine, pa je bilo i logično da je pokuša održati svim sredstvima. To je podrazumijevalo i vojnu operaciju koja se ipak nije dogodila premda je bila isplanirana. Zašto? Da bismo pokušali odgovoriti na to pitanje, moramo se vratiti nekoliko godina u prošlost.

Godine 1989. dio Srba u Hrvatskoj pristao je uz antibirokratsku revoluciju Slobodana Miloševića kojom je promijenjena struktura jugoslavenske federacije. Obrazac djelovanja antibirokratske revolucije pokušao se primijeniti u veljači i srpnju 1989. u Kninu. Premda cilj nije ostvaren, ubrzano je nacionalno podvajanje u socijalističkoj Hrvatskoj, što je u ljeto 1990., uz potporu Srbije i navodno neutralnu zaštitu JNA, dovelo do srpske pobune i u prosincu iste godine do proglašenja Srpske autonomne oblasti Krajine u zapadnom dijelu Hrvatske. Cilj SAO Krajine nije bila samostalna srpska državica na teritoriju Hrvatske, već pripajanje Srbiji i stvaranje države koja okuplja sve ili golemu većinu Srba. Unatoč višestrukoj vojnoj nadmoći, Srbija i njezin glavni operativac na terenu JNA nisu uspjele stvoriti planiranu velikosrpsku državu. Uspjele su Hrvatskoj otrgnuti gotovo trećinu teritorija na kojem je u prosincu 1991. proglašena Republika Srpska Krajina. Njezin glavni cilj bio je održanje vlasti pobunjenih Srba i, u dogledno vrijeme, ujedinjenje sa Saveznom Republikom Jugoslavijom i Republikom Srpskom u Bosni i Hercegovini.

Prema mirovnom planu američkog diplomata Cyrusa Vancea iz studenoga 1991., JNA se trebala povući iz Hrvatske, a crtu fronte na ratištu trebale su preuzeti mirovne snage Ujedinjenih naroda – UNPROFOR. To je realizirano tek u ljeto 1992. kada je JNA već bila preimenovana u Vojsku Jugoslavije, a njezini dijelovi u BiH u Vojsku Srpske Republike Bosne i Hercegovine, poslije Vojsku Republike Srpske. Političke strukture pobunjenih Srba i dio JNA protivili su se dolasku mirovnih snaga jer su smatrali da bi povlačenje JNA dovelo do masakra i genocida nad srpskim narodom. Srbija i JNA uložile su u zimu 1991.-1992. velik napor da ih uvjere kako je dolazak mirovnih snaga u njihovu interesu. Početkom veljače 1992. političko vodstvo pobunjenih Srba prihvatilo je Vanceov plan. JNA jamčila je da će „pružiti svu zaštitu srpskom narodu i krajinama ukoliko mirovni plan bude izigran”.

Sredinom veljače 1992. Generalštab Oružanih snaga SFRJ naredio je izvlačenje JNA iz zaštićenog područja Hrvatske i smještaj u nove garnizone u Srbiji i BiH. Time je počela provedba više zadaća koje su završile povlačenjem JNA s okupiranih područja Hrvatske i stvaranjem triju srpskih vojski. Pri izboru novih garnizona vodilo se računa o mogućnosti brze uporabe JNA u „zaštiti srpskog naroda od ustaškog genocida i integriteta zaštićenih oblasti UN u slučaju da on bude ugrožen”. Na granici Hrvatske i BiH ustrojeno je devet prednjih odreda: u Bosanskoj Gradišci, Bosanskoj Dubici, Martin Brodu, Bosanskom Grahovu, Ličkoj Kaldrmi, Bosanskoj Kostajnici, Bosanskom Novom, Bosanskoj Krupi i u selu Željava kod Bihaća. Nekoliko prednjih odreda bilo je i na granici Hrvatske i Srbije (Vojvodine). Uz to je JNA srpskim vlastima na okupiranom području pružala izravnu pomoć oko ustroja Teritorijalne obrane i milicije.

U tijeku priprema za povlačenje u ožujku 1992. izrađen je Kopaonik, prvi od tri ratna plana obrane srpskih teritorijalnih stečevina u Hrvatskoj. Predviđao je intervenciju snaga JNA iz Bosne i Srbije. Sljedeći po redu ratni plan Drina nastao je u studenom 1993. i predviđao je zajednički angažman Vojske Jugoslavije (VJ), Vojske Republike Srpske (VRS) i Srpske vojske Krajine (SVK). Opći cilj tog plana bio je obrana teritorijalnog integriteta SRJ i srpskih država zapadno od Drine i Dunava, osvajanje teritorija s većinskim srpskim stanovništvom, stvaranje uvjeta za uspostavu jedinstvene države srpskog naroda, sprječavanje stvaranja velike Hrvatske i kompaktne islamske države na prostorima bivše Jugoslavije. Plan je predviđao da prednji odredi VJ brzo izbiju na nekadašnju crtu bojišta u istočnoj Hrvatskoj radi ojačanja obrane pobunjenih Srba, a dio snaga pomogao bi im da ovladaju crtom Josipovac – Mikanovci – Slavonski Šamac. Slična uloga VJ predviđena je i u ratnom planu Gvozd iz veljače 1995. Ona je trebala pomoći pobunjenim Srbima da, nakon zaustavljanja hrvatskog napada, prijeđu u protunapad i u istočnoj Hrvatskoj osvoje Spačvanske šume, a VRS trebala je pomoći SVK da u Dalmaciji na odsjeku Šibenik – Biograd izbije na more.

Hrvatska je konstantno računala s opcijom miješanja Srbije i Srba iz BiH u rat u Hrvatskoj. O tome se vodilo računa pri izradi ratnih planova. U svibnju 1995. tijekom operacije Bljesak uračunata je mogućnost intervencije VJ pa su poduzete mjere da se ona onemogući. Snage Zbornog područja Osijek izvele su obrambenu operaciju Zid čija je svrha bila spriječiti prodor srpskih snaga preko crte razdvajanja. Premda se bila obvezala, VJ nije intervenirala na tom dijelu ratišta. Jedino je poduzela mjere osiguranja i pripravnosti prema okupiranom području u istočnoj Hrvatskoj.

Tijekom operacije Oluja hrvatske snage provele su isti postupak kao i u operaciji Bljesak, bile su spremne za obrambene operacije u slučaju napada iz Srbije i Crne Gore. Zborno područje Osijek izvelo je obrambenu operaciju Fenix da bi se onemogućio prodor srpskih snaga na pravcima Šid – Županja i Ernestinovo – Čepin te stvorili uvjeti za prelazak u protuofenzivu na pravcu Borinačka kosa – Bobotski kanal – Trpinja. Gotovo sve snage ZP Osijek – dvije gardijske brigade, pet pričuvnih brigada i sedam domobranskih pukovnija – angažirane su u dva pojasa obrane. Pridodana je i jedna brigada iz ZP Bjelovar i dijelovi triju brigada i jedne bojne iz sastava podstožernih postrojba Glavnoga stožera HV-a, kao i dio eskadrile protuoklopnih borbenih helikoptera. Mobilizirane postrojbe uvedene su na crtu 2. i 3. kolovoza, a postrojbe policije 5. kolovoza 1995. Te je snage Obavještajna uprava Generalštaba VJ procijenila na oko 35 tisuća ljudi spremnih da momentalno napadnu na okupirani dio istočne Hrvatske.

Snage Južnoga bojišta Oluju su provele na prvoj crti u preventivnoj spremnosti prema Hercegovačkom korpusu VRS i snagama VJ u Crnoj Gori. Prema planu Maestral, angažirane su tri pričuvne brigade, dvije domobranske pukovnije, jedna domobranska bojna, tri mješovita odreda mornaričkog pješaštva, jedan topnički divizijun, jedna inženjerijska bojna i jedna pokretna bitnica obalnog topništva. Nakon prve etape Oluje jedna pričuvna brigada HV-a iz Zagreba izvučena je sa sinjskoga dijela bojišta i 8. kolovoza dovedena na Južno bojište. U povišenom stupnju bojeve spremnosti bila je Hrvatska ratna mornarica.

Neposredno uoči Oluje 11. korpus SVK u okupiranim područjima hrvatskog istoka mobiliziran je po ratnoj formaciji i popunjen 100 posto, odnosno s oko 20 tisuća ljudi, a od važnije tehnike imao je 124 tenka i 195 topničkih oruđa za potporu. U VJ držali su da je moral ljudstva vrlo slab i da bi ga HV razbila za najviše dva dana.

Vojska Jugoslavije je s 13 topničko-raketnih bitnica zaposjela vatrene položaje radi obrane mostova na Dunavu, Savi i Drini. Iz 1. armije spremne snage jačine pet brigada Kopnene vojske i dvije brigade za potporu s mirnodopskim sastavom angažirane su na obrani na Dunavu, u Bačkoj i Srijemu. U području Sombora stacionirane su dvije brigade Korpusa specijalnih snaga. Komanda 1. armije organizirala je na Fruškoj gori izdvojeno zapovjedno mjesto.

U zoni 2. armije u Crnoj Gori angažirane su dvije borbene skupine, jedna je pridodana Komandi Ratne mornarice, a druga na osiguranju granice na pravcu Cetinje – Nikšić. Dio snaga bio je u garnizonima radi osiguranja granice prema muslimanskoj enklavi u Goraždu. Ratna mornarica je za angažman kod Prevlake imala spremnih 1600 ljudi, šest brodova, 10 tenkova i drugih sredstava. Ratno zrakoplovstvo s protuzračnom obranom bilo je spremno za potporu snaga 1. armije i Ratne mornarice. U pričuvi Generalštaba bile su tri brigade. Ukupno je VJ na zapadnim granicama imala angažiranih 12 tisuća ljudi, 172 tenka, 95 oklopnih transportera i dr. Za angažiranje u roku od jednog ili dva dana bile su spremne četiri brigade s oko 6700 ljudi.

Ni VRS, unatoč obećanju, nije pomogla Srbima u Krajini. Ona je u vrijeme Oluje bila u krizi zbog sukoba između predsjednika RS Radovana Karadžića i komandanta VRS generala Ratka Mladića oko zapovijedanja vojskom. Tek je Zrakoplovstvo VRS 7. kolovoza avionima napalo područje Mačkovca u novogradiškoj općini, pri čemu je bilo ljudskih i materijalnih žrtava. Na južnom bojištu Hercegovački korpus VRS povremeno je topništvom terorizirao dubrovačko područje, ali bez pokretanja pješačkih i drugih snaga. Ukupno je tijekom osiguranja Oluje od napada raznih srpskih snaga poginulo pet, a ranjeno 38 osoba.

Zbog nekoliko godina izolacije VJ je po mogućnostima bila samo sjena JNA iz 1991. godine. Imala je golemih financijskih i personalnih problema, nedostatnu ratnu pričuvu naoružanja i opreme i goriva za pet-šest dana rata. Njoj novi rat nije bio u interesu, posebice izvan granica SRJ. Pitanje je doista koliko je uopće bila spremna za njega.

Na proširenoj sjednici Vrhovnog savjeta obrane SRJ 14. kolovoza 1995. pukovnik Branko Krga, načelnik Obavještajne uprave Generalštaba VJ, za brzi slom vojske pobunjenih Srba u Hrvatskoj optužio je i političko vodstvo koje je bilo opterećeno borbom za vlast, brzim bogaćenjem, „tako da nije dovoljnu pažnju posvećivalo pripremi zemlje i naroda za odbranu”. Čak nije isključio mogućnost da je „protiv Srba primenjeno i psihotronsko oružje, što je uticalo na borce da ne pružaju otpor”, te dodao da to „naravno, nije rezultat pameti Hrvatske, već američkih i nemačkih stručnjaka”. =))

Krgino izlaganje ubraja se u zatvoreni krug onoga što sociolozi zovu primarna socijalizacija, a to je značilo sustavno podcjenjivanje Hrvata i precjenjivanje inozemnog čimbenika. Iz istog je miljea i suluda tvrdnja o ključnoj vojnoj pomoći skupine MPRI, koja je počela funkcionirati u samoj završnici rata i to na vrlo malom uzorku sudionika. No Srbi su SAD i Njemačku vidjeli svuda i, koliko god se to danas čini smiješnim i paranoičnim, to je dugo bila srpska stvarnost. Pukovnik Krga u svom je izlaganju spomenuo i nastojanja da se VJ uključi u sukob i tako diskreditira kao čimbenik mira te dodao da sve provokacije treba izbjeći.

Milošević je imao slično stajalište; zamjerio je Srbima u Krajini što se nisu borili rekavši da su krenuli u povlačenje već prvog dana borbe. „Da smo tog istog dana napravili idiotsku glupost da im pomognemo, ko bi to stigao do Knina do večeri da im pomogne!? Pa, tamo ne bi moglo da se stigne od njihovih kolona kojima su zakrčili sve puteve u bežaniji zajedno sa stanovništvom. Više su izginuli u bežaniji sa stanovništvom nego što bi izginuli držeći linije. To je apsurdna situacija!”, rekao je Milošević. Teatralno se upitao tko je donio odluku da „krajiško rukovodstvo napusti Krajinu? Takva odluka, u uslovima kada su imali sve uslove da se brane, bude doneta koja izazove egzodus. Sada treba da bude razlog da Jugoslavija jurne tamo da brani te teritorije, sa kojih su oni utekli kao zečevi?!”.

Nesumnjivo, odluka krajinskog vodstva o povlačenju iz Knina bila je bogomdan alibi Jugoslaviji da ne intervenira. No ostavljajući po strani dijelom i utemeljene primjedbe na ponašanje Srba iz Hrvatske, u odluku o suzdržanosti, uz materijalne nedaće i posljedice sankcija, treba uračunati i čimbenik uspjeha HV-a. Politički i vojni vrh Srbije odnosno Jugoslavije dobro je poznavao stanje na bojištu jugozapadne Bosne. Operacijski ciklus hrvatskih snaga koji je počeo na Kupresu u studenom 1994. i koji je koncem srpnja 1995. privremeno okončan razbijanjem 2. krajiškog korpusa VRS i ulaskom u Glamoč i B. Grahovo bio je upozorenje koje se nije moglo ignorirati.

Na velikom ratištu HV je od VRS preuzeo glavnu ulogu demonstrirajući silu koju ni JNA u neusporedivo povoljnijem odnosu snaga ni izbliza nije uspijevala pokazati 1991. u Hrvatskoj. Zadnje što je Miloševiću i njegovoj demoraliziranoj Vojsci Jugoslavije trebalo bio je sukob s iskusnom i motiviranom Hrvatskom vojskom. Ako je i bilo pomisli da se vojno pomogne Krajini, od toga se odustalo već 5. kolovoza 1995. kada je HV oslobodio Knin i okončao srpsku pobunu.


https://www.vecernji.hr/vijesti/zasto-v ... om-1104349

Da se mlađi upoznaju sa srpskim mentalnim sklopom koji i u 2021. možemo vidjeti kod nekim uvaženijih članova foruma. :D

_________________
HR + HB = Hrvatska domovina. Za dom.

Neka živi Dinamo i majka Hrvatska!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacije u slučaju neuspjeha Daytonskog sporazuma
PostPostano: 16 ožu 2021, 15:21 
Offline

Pridružen/a: 28 svi 2020, 02:28
Postovi: 5622
Lokacija: planina
Sproćusrpska zavera Vatikana, Nemaca, NATO pakta, povampirenih vastaša. Znao sam da su nam svašta nešto radili ali ovo psihotronsko oruđe je i za mene novost. Zvuči kao nešto iz samog pakla, moguće da su povampirene ustaše u dejstvu sa Nemcima pronašli kakav prolaz u drugu dimneziju i tamo sklopili pakt sa Nečastivim, sve u svrhu istrebljenja vekovnog srpskog naroda sa istorijskih VKK granica. Ovo još ne mogu da probavim. Psihotronsko oružje bre...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacije u slučaju neuspjeha Daytonskog sporazuma
PostPostano: 16 ožu 2021, 15:23 
Offline

Pridružen/a: 28 svi 2020, 02:28
Postovi: 5622
Lokacija: planina
Prisetimo se kako je sve počelo;



Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacije u slučaju neuspjeha Daytonskog sporazuma
PostPostano: 16 ožu 2021, 16:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 stu 2020, 16:23
Postovi: 12467
Planina je napisao/la:
Sproćusrpska zavera Vatikana, Nemaca, NATO pakta, povampirenih vastaša. Znao sam da su nam svašta nešto radili ali ovo psihotronsko oruđe je i za mene novost. Zvuči kao nešto iz samog pakla, moguće da su povampirene ustaše u dejstvu sa Nemcima pronašli kakav prolaz u drugu dimneziju i tamo sklopili pakt sa Nečastivim, sve u svrhu istrebljenja vekovnog srpskog naroda sa istorijskih VKK granica. Ovo još ne mogu da probavim. Psihotronsko oružje bre...


Danas Vjeko Šešelj sa Vukićem u Happiju: Evo doneo sam jednu od svojih najboljih knjiga: Rimokatolički zločinački projekat veštačke hrvatske nacije, štampano na latinici. :D

Pa sam sebe pokopa tri rečenice poslije da su kritike na knjigu bile: šteta da tako pametan čovjek piše takve budalaštine i na to troši vrijeme. :smijeh

Kao da si ispali iz nekog paralelnog svemira...

_________________
HR + HB = Hrvatska domovina. Za dom.

Neka živi Dinamo i majka Hrvatska!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacije u slučaju neuspjeha Daytonskog sporazuma
PostPostano: 16 ožu 2021, 19:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 13:12
Postovi: 24627
Planina je napisao/la:
Prisetimo se kako je sve počelo;



=))


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacije u slučaju neuspjeha Daytonskog sporazuma
PostPostano: 16 ožu 2021, 20:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:39
Postovi: 60134
Lokacija: DAZP HQ
Planina je napisao/la:
Prisetimo se kako je sve počelo;



strašno kako me nabrijalo, trnci me prolaze.

shvaćam konačno zašto nas se Srbi tako boje.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacije u slučaju neuspjeha Daytonskog sporazuma
PostPostano: 16 ožu 2021, 20:27 
Offline

Pridružen/a: 12 kol 2020, 09:27
Postovi: 1550
Iša bi Burin, već je bio spreman, riješili bi Trebinje koje strši u podjeli BiH i preblizu je moru i Dubrovniku. Moji iz 115-e Imotske su se mjesecima spremali u Popovu polju. Ta se operacija ozbiljno spremala.

Šta se Une tice, bilo je brzopleto osmisljena i izvedena, forsiranje rijeke je zajebana stvar. Posavina ne bi isla jer cilj je da se ostavi slobodan put za bežaniju a ne da se protivnik ocajnički brani do zadnjeg, zato i nije sprecavano povlacenje iz rsk-a.

Koja šteta da Bihaćki dzep nije pao pa da se i to oslobađalo oslobođeno od muslimana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacije u slučaju neuspjeha Daytonskog sporazuma
PostPostano: 16 ožu 2021, 20:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 22:58
Postovi: 20993
Burbon je napisao/la:
Iša bi Burin, već je bio spreman, riješili bi Trebinje koje strši u podjeli BiH i preblizu je moru i Dubrovniku. Moji iz 115-e Imotske su se mjesecima spremali u Popovu polju. Ta se operacija ozbiljno spremala.

Šta se Une tice, bilo je brzopleto osmisljena i izvedena, forsiranje rijeke je zajebana stvar. Posavina ne bi isla jer cilj je da se ostavi slobodan put za bežaniju a ne da se protivnik ocajnički brani do zadnjeg, zato i nije sprecavano povlacenje iz rsk-a.

Koja šteta da Bihaćki dzep nije pao pa da se i to oslobađalo oslobođeno od muslimana.

Kako bi nam to tebinje leglo, da me danas pitaju bi li to uzeo ili Drvar i Glamoč, uzeo bi trebinje.

Bradonje treba ispalit što dalje od Hrvatskog Dubrovnika.

_________________
#Zoki 2024

Apartmanđije, uhljebi i kradeze = grobari Hrvata


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacije u slučaju neuspjeha Daytonskog sporazuma
PostPostano: 16 ožu 2021, 20:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 13:12
Postovi: 24627
Burbon je napisao/la:
Iša bi Burin, već je bio spreman, riješili bi Trebinje koje strši u podjeli BiH i preblizu je moru i Dubrovniku. Moji iz 115-e Imotske su se mjesecima spremali u Popovu polju. Ta se operacija ozbiljno spremala.

Šta se Une tice, bilo je brzopleto osmisljena i izvedena, forsiranje rijeke je zajebana stvar. Posavina ne bi isla jer cilj je da se ostavi slobodan put za bežaniju a ne da se protivnik ocajnički brani do zadnjeg, zato i nije sprecavano povlacenje iz rsk-a.

Koja šteta da Bihaćki dzep nije pao pa da se i to oslobađalo oslobođeno od muslimana.

Potpuno se slažem :palacgore1

@Lasica, šteta kaj ih nismo makli i iz Kotora i Budve.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacije u slučaju neuspjeha Daytonskog sporazuma
PostPostano: 16 ožu 2021, 21:08 
Offline

Pridružen/a: 18 ruj 2019, 15:44
Postovi: 3213
Pa bojovnici, to je sve pod pretpostavkom da se VJ ne uključi.
Jest da su Srbi imali opću bježaniju iz hrv. i bos. dijela Krajine, ali ipak su na njih udarale tri vojske.

Realno izvučen je skoro pa maksimum protiv Srba bez da se uključi VJ jer onda imaš međunarodni, opći rat kakav si imao 1991.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacije u slučaju neuspjeha Daytonskog sporazuma
PostPostano: 16 ožu 2021, 21:09 
Offline

Pridružen/a: 18 ruj 2019, 15:44
Postovi: 3213
Pa uzeli smo Ravno, nije to loše.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacije u slučaju neuspjeha Daytonskog sporazuma
PostPostano: 16 ožu 2021, 21:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 22:58
Postovi: 20993
Ceha je napisao/la:
Burbon je napisao/la:
Iša bi Burin, već je bio spreman, riješili bi Trebinje koje strši u podjeli BiH i preblizu je moru i Dubrovniku. Moji iz 115-e Imotske su se mjesecima spremali u Popovu polju. Ta se operacija ozbiljno spremala.

Šta se Une tice, bilo je brzopleto osmisljena i izvedena, forsiranje rijeke je zajebana stvar. Posavina ne bi isla jer cilj je da se ostavi slobodan put za bežaniju a ne da se protivnik ocajnički brani do zadnjeg, zato i nije sprecavano povlacenje iz rsk-a.

Koja šteta da Bihaćki dzep nije pao pa da se i to oslobađalo oslobođeno od muslimana.

Potpuno se slažem :palacgore1

@Lasica, šteta kaj ih nismo makli i iz Kotora i Budve.


JBG to je već druga priča...

_________________
#Zoki 2024

Apartmanđije, uhljebi i kradeze = grobari Hrvata


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacije u slučaju neuspjeha Daytonskog sporazuma
PostPostano: 16 ožu 2021, 21:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 13:12
Postovi: 24627
Jefferson Davis je napisao/la:
Pa bojovnici, to je sve pod pretpostavkom da se VJ ne uključi.
Jest da su Srbi imali opću bježaniju iz hrv. i bos. dijela Krajine, ali ipak su na njih udarale tri vojske.

Realno izvučen je skoro pa maksimum protiv Srba bez da se uključi VJ jer onda imaš međunarodni, opći rat kakav si imao 1991.


Srbi su imali goriva za mjesec dana, bili su ti kao Wermarcht krajem 44.
Eventualno bi još jedne Ardene mogli odradit, a nakon toga...

Koje tri vojske?
Muslimani nisu vojska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacije u slučaju neuspjeha Daytonskog sporazuma
PostPostano: 16 ožu 2021, 21:51 
Offline

Pridružen/a: 13 ožu 2021, 16:41
Postovi: 738
Da li ima i jedan deo Republike Srpske a da vama otatle ne preti "ugroza"smeta vam što su Novi Grad ,Kostajnica, Dubica ,Gradiška preblizu Hrvatske pa zbog toga sto vam odatle"preti ugroza "mora da vam se preda to područije , pa tako pričate i za Šamac i Brod da bi zbog blizine i Hrvatske bezbednosti morao da se ustupi Hrvatskoj ,identična situacija je i sa Trebinjem koje je preblizu hrvatskoj obali , i zbog toga mora da se preda Hrvatskoj imali još neki deo da vam"preti ugroza"?Odakle tolika paranoidnost ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacije u slučaju neuspjeha Daytonskog sporazuma
PostPostano: 16 ožu 2021, 21:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 22:58
Postovi: 20993
cicak je napisao/la:
Da li ima i jedan deo Republike Srpske a da vama otatle ne preti "ugroza"smeta vam što su Novi Grad ,Kostajnica, Dubica ,Gradiška preblizu Hrvatske pa zbog toga sto vam odatle"preti ugroza "mora da vam se preda to područije , pa tako pričate i za Šamac i Brod da bi zbog blizine i Hrvatske bezbednosti morao da se ustupi Hrvatskoj ,identična situacija je i sa Trebinjem koje je preblizu hrvatskoj obali , i zbog toga mora da se preda Hrvatskoj imali još neki deo da vam"preti ugroza"?Odakle tolika paranoidnost ?

Nikakav interes nemamo za Istočni dio RS-a, osim Trebinja naravno. Tamo radite što vas je volja.

_________________
#Zoki 2024

Apartmanđije, uhljebi i kradeze = grobari Hrvata


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacije u slučaju neuspjeha Daytonskog sporazuma
PostPostano: 16 ožu 2021, 22:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 13:12
Postovi: 24627
cicak je napisao/la:
Da li ima i jedan deo Republike Srpske a da vama otatle ne preti "ugroza"smeta vam što su Novi Grad ,Kostajnica, Dubica ,Gradiška preblizu Hrvatske pa zbog toga sto vam odatle"preti ugroza "mora da vam se preda to područije , pa tako pričate i za Šamac i Brod da bi zbog blizine i Hrvatske bezbednosti morao da se ustupi Hrvatskoj ,identična situacija je i sa Trebinjem koje je preblizu hrvatskoj obali , i zbog toga mora da se preda Hrvatskoj imali još neki deo da vam"preti ugroza"?Odakle tolika paranoidnost ?


Bijeljina.

A za ostalo, ma ne.
Nego mi bi to u EU, oplemenili i slične priče :D

S čim ćete nas ugrožavat s kamenjem? :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacije u slučaju neuspjeha Daytonskog sporazuma
PostPostano: 16 ožu 2021, 23:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2013, 23:25
Postovi: 5108
Ceha je napisao/la:
Sokolić je napisao/la:

Ne da su htili, nego jesu.

Napravili su potihu invaziju. Iskrcali su Englezi i Francuzi postrojbe za brzi razmištaj (Rapid deployment force ili tako nekako) pa su poludili u RH i FBiH kad su to skužili. Te postrojbe su iskrcali u Splitu i u Pločama. Išli su da će na crte razgraničenja HVO i VRS na Dinaru i Cincar, za spričit hrvatski prodor. Uglavnon, skočili su na noge visoki dužnosnici RH i FBiH i onda se to zaustavilo.


Mislio sam da je ostalo samo na namjerama.
Gamad....


Bilo je na jednin službenin stranicama jedneg hrvatskeg ministarstva koje je sadržavalo stare dopise. Sadržavalo je i medijske objave. Bile su prastare stranice, izgledale su iz doba modema od 56000 bps. U godinama kad su bili Lignja, Kundak, Zoki, Ranković i ostali na vlasti, onda su nestajali vladini sadržaji s interneta.

https://search.archives.un.org/rapid-re ... orce-rrf-5

https://search.archives.un.org/rapid-re ... orce-rrf-6

S-1821-0018-0005
Title
Rapid Reaction Force (RRF)
Date(s)

1995-07-09 - 1995-07-12 (Creation)


S-1821-0018-0004
Title
Rapid Reaction Force (RRF)
Date(s)

1995-07-13 - 1995-12-21 (Creation)


http://www.aparchive.com/metadata/CROAT ... 39a7ed89c2

Split, Croatia 30 July 1995

http://www.hkv.hr/hrvatski-tjednik/1566 ... stina.html

Buljan, Joško: Tuđman ih je sve nadmudrio i pobijedio! 19. 7. 1995. Britanske snage za brzo djelovanje pokušavaju se rasporediti na vrhovima Dinare I spriječiti Oluju

Višnja Starešina: Britanski komandosi pokušali zaustaviti "Oluju"

https://www.vecernji.hr/vijesti/akcija- ... inu-833225

Britancima je bilo jasno da će Hrvati udariti na Dinaru i time otvoriti put za udar na Knin. Znali su da u hrvatskom vojnom vrhu prevladavaju časnici odgajani na zapadnoj vojnoj logici i da će Tuđmana uvjeriti da glavni udar mora ići na Knin kao tzv. gravitacijsko središte. Kreću, stoga snagama ojačanog bataljuna, jačine jedne brigade prema Dinari. Radilo se o britanskim snagama za brzo djelovanje (RRF). Hrvatsko vojno i političko vodstvo u BiH čini sve da ih uspori i ne propusti. Dužnosnik UK veleposlanstva Chris Poole 21. je srpnja zatražio prijam u MVP-u u Zagrebu, te se, u razgovoru s dr. Ivanom Šimonovićem žali na probleme s vođom Hrvata, Krešimirom Zubakom. Hrvati Britancima priječe nesmetano kretanje, iskrcaj i prijevoz oružja. Britanci tvrde da “zbog sprečavanja širenja sukoba” traže raspoređivanje duž Dinare.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacije u slučaju neuspjeha Daytonskog sporazuma
PostPostano: 17 ožu 2021, 02:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 13:12
Postovi: 24627
Koja gamad :rigam

Treba voditi računa o dokumentima, gro stvari "pojede mrak", zanimljivo je kako se povijest mijenja po potrebi...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacije u slučaju neuspjeha Daytonskog sporazuma
PostPostano: 17 ožu 2021, 16:50 
Offline

Pridružen/a: 12 kol 2020, 09:27
Postovi: 1550
Jefferson Davis je napisao/la:
Pa uzeli smo Ravno, nije to loše.


Al ti nosi musliman? Il san ja nesto pomiša ispricavan se ako jesan.

Ravno je oslobođeno 92-e nema veze s Burinom i situacijom u jesen 95-e.

Pitanje je da li se VJ mogla umisat na istocnohercegovackom ratistu, Crna Gora je već pocela vodit svoju politiku i pocela se udaljavat od svega. Kuda bi VJ dovukla vojsku u kratkom roku? Provlačeći se oko Goražda?

Mobilizacija je i 91-e loše prošla kamoli te 95-e. Osim toga Burin je planiran u stilu oluje, maksimalno tjedan dana, premalo vremena da se dovuce pojačanje.

A u samom Trebinju moral je bio propa, navodno je hercegovacki korpus VRS-a (ionako rastegnut) bio formacijski samo 51% popunjen.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacije u slučaju neuspjeha Daytonskog sporazuma
PostPostano: 17 ožu 2021, 16:53 
Offline

Pridružen/a: 12 kol 2020, 09:27
Postovi: 1550
cicak je napisao/la:
Da li ima i jedan deo Republike Srpske a da vama otatle ne preti "ugroza"smeta vam što su Novi Grad ,Kostajnica, Dubica ,Gradiška preblizu Hrvatske pa zbog toga sto vam odatle"preti ugroza "mora da vam se preda to područije , pa tako pričate i za Šamac i Brod da bi zbog blizine i Hrvatske bezbednosti morao da se ustupi Hrvatskoj ,identična situacija je i sa Trebinjem koje je preblizu hrvatskoj obali , i zbog toga mora da se preda Hrvatskoj imali još neki deo da vam"preti ugroza"?Odakle tolika paranoidnost ?


Zato sta vas znamo... uvik neki *** mastate, zato za naše i vase dobro morate bit odmaknuti na pristojnu udaljenost. Bavite se unutrasnjosti balkana pustite nas.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacije u slučaju neuspjeha Daytonskog sporazuma
PostPostano: 17 ožu 2021, 16:57 
Offline

Pridružen/a: 18 ruj 2019, 15:44
Postovi: 3213
Burbon je napisao/la:
Jefferson Davis je napisao/la:
Pa uzeli smo Ravno, nije to loše.


Ravno je oslobođeno 92-e nema veze s Burinom i situacijom u jesen 95-e.


Nisam ni rekao da je oslobodjeno '95. već je weasel spominjao Trebinje i ja sam rekao da smo uzeli dobar komad općine Trebinje u ratu svejedno (dakle, Ravno), a u gradu nije ni bilo Hrvata. :001_smile


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacije u slučaju neuspjeha Daytonskog sporazuma
PostPostano: 17 ožu 2021, 17:04 
Offline

Pridružen/a: 12 kol 2020, 09:27
Postovi: 1550
Jefferson Davis je napisao/la:
Burbon je napisao/la:

Ravno je oslobođeno 92-e nema veze s Burinom i situacijom u jesen 95-e.


Nisam ni rekao da je oslobodjeno '95. već je weasel spominjao Trebinje i ja sam rekao da smo uzeli dobar komad općine Trebinje u ratu svejedno (dakle, Ravno), a u gradu nije ni bilo Hrvata. :001_smile


Ok nismo se razumili, pa dobro bilo je hrvatskih sela mada istina srbi su bili većina.

Stvoreno je solidno zalede Dubrovniku i dominantne kote to jest.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacije u slučaju neuspjeha Daytonskog sporazuma
PostPostano: 19 tra 2021, 17:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2013, 23:25
Postovi: 5108
Postojala bi mogućnost napada u zapadnoj Posavini, kod Gradiške. Jer, HV je moga napridovat do određene razine do BL i onda bi stvari zapele. Isto je i s tkz. ABiH, njih je VRS odbacila nazad. Srbi bidu se dobro ukopali i bila bi tu odsudna obrana. Pak, slaba bi točka bila ta što bi tu HV i HVO imali neprikinuti logistički dotok s juga i zapada. Ka' diverzija, odnosno napad za skretanje pozornosti i odvlačenje snaga, bia bi još jedan pokušaj uspostave mostobrana. Ne ondi u Pounju. Ne znan što nan je ondi to tribalo, ondi nima Hrvata. No ima se pojas priobalnih hrvatskih sela u zapadnoj Posavini za koja se isplati borit, jer nima toliko domaćih Srba koja bidu se ka' lokalne snage tu mogle borit i opskrbljivat vojsku, dok bi naprotiv, bilo Hrvata za čije bi se domove vridilo borit. Utoliko više što je to na topomet s hrvatske strane. Za takvu bi se akciju moglo angažirati i muslimanske snage, jer ondi isto ima skupina muslimanskih sela. To bi bila nova operacija Berbir, koja kolovoza 1992. nije polučila uspih, premda je uznemirila srpske snage. Uspostava mostobrana je teška i zahtivna. Ovdi bi se pokušalo, pa ako uspije, dobro, ako ne, zamoria si neprijateja jer ne zna kad će doć novi val napada, dok si mu u isto vrime odvuka pozornost s južneg banjalučkeg bojišća.

Nije naodmet spomenuti da je samo u u općini Gradiškoj 1991. živilo:
- 15.851 Muslimana, 3.417 Hrvata i 4.953 ostalih, među kojima mnogo Hrvata i Muslimana izjašnjenih kao Jugoslaveni. A žividu na uskom pojasu.

Usporedbe radi, u Daytonu su muslobošnjački vođe podebljavali ili uzimali općine poput:
- Olova: 12.175 Muslimana i 642 Hrvata + 422 ostala , 1991.
- Trnova: 2.513 Muslimana i 1 Hrvat + 47 ostalih
- Foče (FBiH): 3.632 Muslimana i 1 Hrvat + 68 ostalih
- Pale (FBiH): 1.374 Muslimana i 4 Hrvata + 15 ostalih

slika


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 52 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO