HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 17 ruj 2024, 17:45.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 79 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Topništvo HVO-a
PostPostano: 04 lip 2009, 20:46 
Offline

Pridružen/a: 06 svi 2009, 14:27
Postovi: 104
Betandwin je napisao/la:
U kiseljaku je za nas radio srpski oklop , prage i tenk , da smo imali svoje , nebi njima plaćali ...dok jedni pucaju ,druga posada sjedi u kafani i jede pečenje , scena odigrana na fojničkom raskrižju kad su pozvani da iskopaju pod navodnicima bunkere Abih na brdu iznad (ukopani oni betonski poslovni prostori ,slično garaži ,što su se prije rata pravili u Brezi ), Naravno , ukopani na tom mjestu znatno prije početka hrvatsko-bošnjačkog sukoba...


jasno mi je to al kako je su prikazana 4 oklopna vozila na vojnoj paradi u Kiseljaku to je bilo onda kada je jedan vojnik poginuo cini mi se da je pao sa kamiona?...

Mislim da su bile 2 t55-ice koje su operirale po Kiseljaku naravno od VRS


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Topništvo HVO-a
PostPostano: 04 lip 2009, 20:48 
Offline

Pridružen/a: 17 svi 2009, 22:48
Postovi: 1387
kad je bila ta parada , koje godine ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Topništvo HVO-a
PostPostano: 04 lip 2009, 20:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32780
To je bilo na proslavi godišnjice 3.Gmtbr , sišao sa kamiona da zapali cigaru , kamion trznuo haubicu koju je šlepao iza sebe i pregazi ga ta haubica...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Topništvo HVO-a
PostPostano: 04 lip 2009, 20:51 
Offline

Pridružen/a: 06 svi 2009, 14:27
Postovi: 104
Betandwin je napisao/la:
kad je bila ta parada , koje godine ?


e bravo Markane tako je bilo. Al nekako je meni u sjecanju ostalo da je to bilo krajem 94 a evo Markan u jednom postu rece da je 95 pa nisam siguran


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Topništvo HVO-a
PostPostano: 04 lip 2009, 20:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32780
95. je bila prva u Busovači , samo sam na toj i bio , biće da je 96. ili 97. već bila kad se to desilo , nisam više ni ja siguran...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Topništvo HVO-a
PostPostano: 04 lip 2009, 20:55 
Offline

Pridružen/a: 06 svi 2009, 14:27
Postovi: 104
Mar-kan je napisao/la:
95. je bila prva u Busovači , samo sam na toj i bio , biće da je 96. ili 97. već bila kad se to desilo , nisam više ni ja siguran...


To ti je bilo na proslavi Maturica ja mislim al kasno je 96-97 hmm uglavnom 4 oklopa su bila sad neznam odakle nam 4


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Topništvo HVO-a
PostPostano: 04 lip 2009, 20:56 
Offline

Pridružen/a: 17 svi 2009, 22:48
Postovi: 1387
ako je 95 to je druga prića , 94 se samo srpski mogao vidjet, doduše oni su stavljali hrvatsko znakovlje , inače 95 tad je bila u vojarni i ona velika haubica , naveliko se žalilo što je prestao rat s muslimanima... :-zubati

inače se sječam kad sam prvi put vidio naš helikopter 94-te , nisam se više prepao u ratu ko tada, konto Srbi provalili u Sarajevu onako bunovan haha kad skontah šahara na njemu ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Topništvo HVO-a
PostPostano: 04 lip 2009, 20:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32780
quick_nick je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
95. je bila prva u Busovači , samo sam na toj i bio , biće da je 96. ili 97. već bila kad se to desilo , nisam više ni ja siguran...


To ti je bilo na proslavi Maturica ja mislim al kasno je 96-97 hmm uglavnom 4 oklopa su bila sad neznam odakle nam 4


Ne znam za Maturice , ovaj momak je bio u gardijskoj.Ali tada se već imalo ohoho topništva...94. nismo imali maltene ništa do ljeta-jeseni 94.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Topništvo HVO-a
PostPostano: 05 lip 2009, 13:14 
Offline

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:19
Postovi: 596
Da, to je steta sto smo nesto bolje dobili tek kad smo zavrsili sa muslimanima...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artiljerija Hvo-a
PostPostano: 08 lip 2009, 13:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32780
RajvoSa je napisao/la:
Kad ste već kod NORE, ovo je jedan prastari post (na starom forumu) koji je neki dečko koji je zamislio da je neki HVO Rambo napisao. Čuj 10 tenkova :lol:

Obrisat ću ovo kasnije kada se nasmijete ovoj mašti :mrgreen:

Citat:
1993-ca godina. Mi, tj. srednje-bosanski HVO, u okruzenju na pojasu od Busovace do Novog Travnika. Zestoke borbe se odvijaju na tom podrucju, a vrijeme najzescih ofanziva bilo je krajem iste godine. Turci napadaju sa svih strana. Tu su napadi iz pravca Zenice, Travnika, ma sa svih strana navalili Turci. Krenuse s tenkovima na selo Krcevine. Prati ih jedno 500 turskih vojnika na potezu od 200 metara. Deset tenkova ide prema nama, krv se ledi, ali....tu su RB-ovi.
Buuuum! Ode jedan tenk, drugi, treci, cetvrti, peti, sesti, sedmi, a ona tri utekla. Paaa momcine krenuse u kontra-ofanzivu. Uuuuuuuuuuuubij Turcinaaa! Padaju Turci ko zrele sljive.

Ulazimo u selo, napusteno, nema civila, samo mi i Turci, ganjamo se oko kuca. Prilazim cosku kuce, provirujem, kaaad tri Turcina, cujem ih....Hamdo ti idi ovom stranom, Muha ti drugom, a ja cu ovuda.....izlazim iza coska kuce, viknem:"Idete vi u picku materinu", stresem 30 komada, popadase Turci ko letve, idem dalje....cuju se Turci, misle krenut u kontra-napad....zovemo podrsku artiljerije, roka NORA, rokaju minobacaci, vicu Turci:Tegbiiiir! Alahuegber! Vikali jedno 15 minuta,a onda mir i tisina......kako je lijepo ubijat Turke.....milina....


Evo gdje je došao taj famozni tenk , sišao je još malo niže ispod minskog polja ovim makadamom...


Privitak/ci:
tenk1.jpeg
tenk1.jpeg [ 246.16 KiB | Pogledano 8565 put/a. ]
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Artiljerija Hvo-a
PostPostano: 08 lip 2009, 15:16 
Offline

Pridružen/a: 06 svi 2009, 14:27
Postovi: 104
Mar-kan je napisao/la:
RajvoSa je napisao/la:
Kad ste već kod NORE, ovo je jedan prastari post (na starom forumu) koji je neki dečko koji je zamislio da je neki HVO Rambo napisao. Čuj 10 tenkova :lol:

Obrisat ću ovo kasnije kada se nasmijete ovoj mašti :mrgreen:



Evo gdje je došao taj famozni tenk , sišao je još malo niže ispod minskog polja ovim makadamom...



i sta je bilo s njim ? jel ovdje popio granatu?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Topništvo HVO-a
PostPostano: 08 lip 2009, 15:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32780
Jest , ali pobio je i ranio i naše bojovnike koji su rešetali po abih pješadiji...Sad zamislite da vam tenk dođe na tu blizinu , puca u svaki bunker po redu , a ovi nisu pobjegli...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Topništvo HVO-a
PostPostano: 08 lip 2009, 16:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:10
Postovi: 4463
Neprocjenjivo :-zubati

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Topništvo HVO-a
PostPostano: 08 lip 2009, 17:43 
Offline

Pridružen/a: 06 svi 2009, 14:27
Postovi: 104
Mar-kan je napisao/la:
Jest , ali pobio je i ranio i naše bojovnike koji su rešetali po abih pješadiji...Sad zamislite da vam tenk dođe na tu blizinu , puca u svaki bunker po redu , a ovi nisu pobjegli...


Jel bio skroz unisten? Cime je gadjana Osom? , jel to jedini njihov oklop koji smo pogodili?

nije mi jasno kako je dosao ovako blizu nasim


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Topništvo HVO-a
PostPostano: 08 lip 2009, 18:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32780
Tu je linija bila među najbližim , gađali se kamenjem i bombama počesto.Nisu ga mogli gađati jer je izašao iza te krivine , vidi se na slici , razbucao je naše prve rovove i sišao tu odakle sam slikao , onda su naši krenuli u kontru i spucali ga 2 puta , mislim da je prva fulala (zolja) , a onda ga je drugi spucao RPG-7 negdje oko gusjenica , tenk se uspio vratiti nazad iza te krivine i tu su mu pukle gusjenice gdje je pogođen, posada je nabrala , a vozač nije , to ću provjeriti , znam da su ga po mraku šlepali izvan borbene zone.
Jednostavno je takva konfiguracija terena da je mogao doći na 30 m od naših linija.

Drugi je pogođen kod brda Jelovac ,na onoj slici se vidi pozicija gdje je djelovao po nama ,na temi Križančevo selo , sa Fagot-om.Direktan pogodak.


Privitak/ci:
POLK_9K111_Fagot.jpg
POLK_9K111_Fagot.jpg [ 211.48 KiB | Pogledano 8561 put/a. ]
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Topništvo HVO-a
PostPostano: 08 lip 2009, 18:39 
Offline

Pridružen/a: 06 svi 2009, 14:27
Postovi: 104
Mar-kan je napisao/la:
Tu je linija bila među najbližim , gađali se kamenjem i bombama počesto.Nisu ga mogli gađati jer je izašao iza te krivine , vidi se na slici , razbucao je naše prve rovove i sišao tu odakle sam slikao , onda su naši krenuli u kontru i spucali ga 2 puta , mislim da je prva fulala (zolja) , a onda ga je drugi spucao RPG-7 negdje oko gusjenica , tenk se uspio vratiti nazad iza te krivine i tu su mu pukle gusjenice gdje je pogođen, posada je nabrala , a vozač nije , to ću provjeriti , znam da su ga po mraku šlepali izvan borbene zone.
Jednostavno je takva konfiguracija terena da je mogao doći na 30 m od naših linija.

Drugi je pogođen kod brda Jelovac ,na onoj slici se vidi pozicija gdje je djelovao po nama ,na temi Križančevo selo , sa Fagot-om.Direktan pogodak.



pretpostavljam da je taj drugi totalno unisten jer fagot je smrt za tenk.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Topništvo HVO-a
PostPostano: 08 lip 2009, 19:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32780
Vjerovatno , napravi rupicu izvana , unutra sekundarni mlaz sve istopi...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Topništvo HVO-a
PostPostano: 12 lip 2009, 13:27 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2009, 23:02
Postovi: 517
Što mislite da se ova tema premjesti na podforum HVO/HVIDRA ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Topništvo HVO-a
PostPostano: 12 lip 2009, 19:28 
Offline

Pridružen/a: 17 svi 2009, 22:48
Postovi: 1387
naravno , ovo s politikom veze nema


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Topništvo HVO-a
PostPostano: 12 srp 2009, 02:04 
Offline

Pridružen/a: 12 srp 2009, 01:05
Postovi: 17
Sto se tice topnistva znam da su u Livnu 93-94 bila 4 livanjska topa i 2 duvanjska ili grudanska 130mm (stari mi je bio na topovima u 10 Topnicko-raketnom puku a poslje Busici).
Jedno pitanje:
Jeli tko cuo da je na Kupresu 94 ekipa iz Busica unistila 2 i ostetila 1 tenk u 1 minuti-maljutkom???


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Topništvo HVO-a
PostPostano: 12 srp 2009, 12:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32780
laslo je napisao/la:
Jeli tko cuo da je na Kupresu 94 ekipa iz Busica unistila 2 i ostetila 1 tenk u 1 minuti-maljutkom???


Jesu , momci iz PORD-a , jedan sa FAGOTOM (imaš sliku gore u prethodnim postovima) , jedan sa Maljutkom , znam da je jedan bio kod Kupreških vrata , za taj oštećeni se ne sjećam, iako mislim da je i on Fagotom oštećen u gusjenicu , nisam siguran.Puno je za Maljutku 3 kom u minuti...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Topništvo HVO-a
PostPostano: 18 srp 2009, 00:34 
Offline

Pridružen/a: 12 srp 2009, 01:05
Postovi: 17
Mar-kan je napisao/la:
laslo je napisao/la:
Jeli tko cuo da je na Kupresu 94 ekipa iz Busica unistila 2 i ostetila 1 tenk u 1 minuti-maljutkom???


Jesu , momci iz PORD-a , jedan sa FAGOTOM (imaš sliku gore u prethodnim postovima) , jedan sa Maljutkom , znam da je jedan bio kod Kupreških vrata , za taj oštećeni se ne sjećam, iako mislim da je i on Fagotom oštećen u gusjenicu , nisam siguran.Puno je za Maljutku 3 kom u minuti...


prico sam sa starim o tome...unistili su 2 tenka maljutkom u minuti a 3 su tek poslje ostetili...inace momci su iz livna a jedan mi je blizi rodak.... :tank


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Topništvo HVO-a
PostPostano: 18 srp 2009, 12:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32780
Ok , pitaj rođaka gdje se nalazi "nula" za maljutku na -10 C , pa ćemo dalje...Ako je prošao obuke za to , znaće šta govorim.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Topništvo HVO-a
PostPostano: 18 srp 2009, 13:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009, 21:30
Postovi: 462
Lokacija: desno kod placa
Mar-kan je napisao/la:
Ok , pitaj rođaka gdje se nalazi "nula" za maljutku na -10 C , pa ćemo dalje...Ako je prošao obuke za to , znaće šta govorim.


Nemam blage ideje :sega

_________________
Gotovina i Markač Hrvatski heroji domovinskog rata, p.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Topništvo HVO-a
PostPostano: 30 kol 2009, 22:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32780
neo je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
Ok , pitaj rođaka gdje se nalazi "nula" za maljutku na -10 C , pa ćemo dalje...Ako je prošao obuke za to , znaće šta govorim.


Nemam blage ideje :sega


Pogonsko punjenje rakete je baždareno na +15 C ,kad je ispališ na tim temperaturama , raketa leti pravolinijski bez dodira džojstika , na nižim temperaturama raketa počne da pada , a na višim temp. ima tendenciju da se podiže u vis , zato se tijekom upravljanja mora pronaći tzv. nula - položaj džojstika gdje se smiri let rakete i onda se kreće u navođenje.S tim što je meta bliže , manje vremena za korekciju.Na 500 m cca. 1,5 sekunda :zubati


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 79 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO