HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 06:07.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 368 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Ateizam
PostPostano: 17 svi 2021, 23:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 tra 2017, 21:00
Postovi: 3201
saskia je napisao/la:
Nisi nikad bio u životnoj opasnosti


Sta ti to znaci uopce? Mislis da znam da mi prijeti smrt da bi stao zazivati boga da mi pomogne? Kome je taj vas bog ikad igdje pomogao? Svatko tko se u pogibeljnoj i zivotnoj opasnosti oslanjao samo i iskljucivo na molitvu, taj vise nije na ovom svijetu. Druga stvar, ako bog postoji i ako je svemoguc i sveprisutan, zasto mu se uopce molit, kao da on sam ne zna da je netko u zivotnoj opasnosti i kao da ce promjenit svoj plan jer mu se netko moli. Vjera je besmislena i kontradiktorna.

Citat:
Kukavičluk je odbacivat bilo koja pravila i živiti po svom ćeifu, a potajno očekivati "milosrdnog Boga" jer eto "nisam loš čovjek" u slučaju da postoji. Vjernik vjeruje u neki sud pred kojeg će jednom stati i dostojno primiti presudu.


Rob si vlastite ogranicene perspektive, onaj tko potajno ocekuje nesto od nekog nadnaravnog transcedentalnog bica koje nitko nikad nije vidio ni cuo, taj i nije nevjernik nego vjernik koji nije do kraja siguran u svoju vjeru i sumnja.

_________________
5. avgust 1995. - Dan ujedinjenja Srbijanaca i Srba iz regiona.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam
PostPostano: 17 svi 2021, 23:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 lip 2019, 15:42
Postovi: 2197
Lokacija: Negdi na granici svitova
Primarijus je napisao/la:
saskia je napisao/la:
Nisi nikad bio u životnoj opasnosti


Sta ti to znaci uopce? Mislis da znam da mi prijeti smrt da bi stao zazivati boga da mi pomogne? Kome je taj vas bog ikad igdje pomogao? Svatko tko se u pogibeljnoj i zivotnoj opasnosti oslanjao samo i iskljucivo na molitvu, taj vise nije na ovom svijetu. Druga stvar, ako bog postoji i ako je svemoguc i sveprisutan, zasto mu se uopce molit, kao da on sam ne zna da je netko u zivotnoj opasnosti i kao da ce promjenit svoj plan jer mu se netko moli. Vjera je besmislena i kontradiktorna.

Citat:
Kukavičluk je odbacivat bilo koja pravila i živiti po svom ćeifu, a potajno očekivati "milosrdnog Boga" jer eto "nisam loš čovjek" u slučaju da postoji. Vjernik vjeruje u neki sud pred kojeg će jednom stati i dostojno primiti presudu.


Rob si vlastite ogranicene perspektive, onaj tko potajno ocekuje nesto od nekog nadnaravnog transcedentalnog bica koje nitko nikad nije vidio ni cuo, taj i nije nevjernik nego vjernik koji nije do kraja siguran u svoju vjeru i sumnja.


Brkaš pojmove, ateizam nije totalno isključivanje Boga nego uzimanje od Boga odnosno vjere ono što odgovara.

Znači ti to (prosto hrvatski) da kad si u totalnom strahu neki (bio imaginaran ili ne) oslonac u vidu Boga pomaže jako puno

_________________
Kažnjenik uvijek su me zvali svi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam
PostPostano: 17 svi 2021, 23:42 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546
Jedna autorska kako bi rekao kim.

Svi smo mi nekad nedosljedni i ne treba osuđivati pojedinca ako nije 100% konzistentan, možda ima teške okolnosti (osudit grijeh, a ne grešnika). Treba drugima praštati, a treba i priznati vlastitu grešku... Ali generalno kada pričamo o makijavelizmu, on je štetan... U nekim vjerovanjima kažu da bog gleda što je u srcu, a ne što je na jeziku. Onaj tko je duhovno mudar zna da je to neiskrena metoda, dugoročno neodrživa u praksi osim ako se ne upotrijebi sila... što pak dovodi do vječitog ciklusa prijepora, nemira i nasilja.

Kad nam makijavelizam postane modus operandi, mi više nemamo jasan princip djelovanja. Raslojavamo se na kontradiktorne pozicije, pretvaramo se u svjesne licemjere... Zapravo preuzimamo različite uloge kako bi iznjedrili neki za nas povoljan ishod... Kad to ode u ekstrem, dolazi do potpunog razvodnjavanja same ličnosti... Na tom putu možemo pogaziti ideale, druge ljude, a da ne kažem i sebe same.

Na kraju se dogodi da je više zla postignuto u namjeri da se ostvari cilj nego što je cilj sam po sebi donio dobra. Čovjek putem ispadne gori od nekog ko mu je bio protivnik u ostvarenju cilja. I ne samo to, nego ni cilj nije ispao onakvim kakvim ga je zamislio...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam
PostPostano: 17 svi 2021, 23:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 tra 2017, 21:00
Postovi: 3201
Citat:
Brkaš pojmove, ateizam nije totalno isključivanje Boga nego uzimanje od Boga odnosno vjere ono što odgovara.


Nije, ne znas ni definiciju ateizma. Ateizam je odbacivanje tvrdnje da bog postoji jer nema dokaza van razumne sumnje koji bi opravdao vjerovanje da postoji. Tu tvoju definiciju ateizma prvi put cujem u zivotu.

Vracamo se opet na isto, vjerovanje u boga je velikim dijelom zbog straha od smrti, druga dva temeljna razloga su neznanje i indoktrinacija. I druga stvar, strah ima svoju evolucijsku funkciju i jedan je od osnovnih mehanizama koji nam pomaze da prezivimo. Religijski fanatizam stvarno moze ne samo ublaziti nego i potpuno ponistit bilo kakav strah, sto je jako lose i opasno. Jednako lose i opasno kao kad nebi mogao osjecati nikakvu bol. Hrabar covjek je onaj koji predje preko vlastitog straha, onaj kojem treba nekakva bajka da ga uvjeri da je strah u pogibeljnim situacijama potpuno nepotreban je i kukavica i budala u isto vrijeme.

_________________
5. avgust 1995. - Dan ujedinjenja Srbijanaca i Srba iz regiona.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam
PostPostano: 18 svi 2021, 00:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2021, 23:26
Postovi: 2698
Lokacija: Sarajevo
Bog stvori covjeka
Bog zna kakav ce covjek biti za zivota i koja ce mu nagrada/kazna biti
Ako covjek moze promjeniti nesto sto bog zna onda bog nije vise svemoguc i tako gubi svojstvo boga
Koja je onda poenta zivota ljudi prema bogu ?
Stvori ih i nek jedni uzivaju drugi pate ?

_________________
High Mobility Anti russian System


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam
PostPostano: 18 svi 2021, 12:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 tra 2017, 21:00
Postovi: 3201
ObjektivnaPublika je napisao/la:
Bog stvori covjeka
Bog zna kakav ce covjek biti za zivota i koja ce mu nagrada/kazna biti
Ako covjek moze promjeniti nesto sto bog zna onda bog nije vise svemoguc i tako gubi svojstvo boga
Koja je onda poenta zivota ljudi prema bogu ?
Stvori ih i nek jedni uzivaju drugi pate ?


Nikad mi nije bio jasan taj koncept svemoguceg stvoritelja koji podrazumjeva nastavak zivota poslije smrti. Cak da smo nastali tako da nas je nekakvom genetski modificiranom evoĺucijom stvorilo neko superiornije bice od nas, po cemu je logicno da automatski to bice mora bit svemoguce i stvoritelj svemira, po kojoj logici cuje i ispunjava nase molitve i po kojoj logici u tom slucaju postoji drugi zivot kad ovaj zavrsi? Kako su vjernici od toga da nas je netko svjestan i inteligentan stvorio dosli do tih apsurdnih tvrdnji? I mi smo krizanjem razlicitih pasmina stvorili nove oblike zivota pa opet nismo ni svemoguci niti su ti novi oblici zivota besmrtni.

_________________
5. avgust 1995. - Dan ujedinjenja Srbijanaca i Srba iz regiona.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam
PostPostano: 22 svi 2021, 20:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Primarijus je napisao/la:
I mi smo krizanjem razlicitih pasmina stvorili nove oblike zivota pa opet nismo ni svemoguci niti su ti novi oblici zivota besmrtni.

A koje to nove oblike života smo mi stvorili? :ucelo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam
PostPostano: 22 svi 2021, 21:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Mar-kan je napisao/la:
Primarijus je napisao/la:
I mi smo krizanjem razlicitih pasmina stvorili nove oblike zivota pa opet nismo ni svemoguci niti su ti novi oblici zivota besmrtni.

A koje to nove oblike života smo mi stvorili? :ucelo

Kako koje? Vidi ove s Evrovizije! Čudom se čudim cijelo veče!? Ovo nije ljudska rasa.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam
PostPostano: 23 svi 2021, 07:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
Mar-kan je napisao/la:
Primarijus je napisao/la:
I mi smo krizanjem razlicitih pasmina stvorili nove oblike zivota pa opet nismo ni svemoguci niti su ti novi oblici zivota besmrtni.

A koje to nove oblike života smo mi stvorili? :ucelo


Stvaranjem sintetičkih ćelija (života iz nežive tvari) nauka je na putu da podužim spiskom da odgovor na ovo pitanje.

Mada su mi iskreno takva dostignuća više jeziva i odvratna nego fascinantna, znajući kakve se namere i planovi uvek okupe oko takvih stvari.

Tesla je na umu imao da osvetli svako domaćinstvo na svetu, električna stolica koja kuva mozak je došla kasnije.

A obećanje dato Ajnštajnu da posle Hirošime nikad više neće biti korišteno nuklearna bomba - prekršeno je još za njegovog života.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam
PostPostano: 27 svi 2021, 18:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2019, 22:54
Postovi: 5053
Lokacija: Sniper Alley X, Sarajevo, Ruska Federacija
Upozorenja: 2
Da li Bog postoji ili ne tesko da cemo ikada imati odgovor.
U sustini ljudi mogu da se ponasaju da je jedna teorija validna dok god ona ne pokaze kontradikciju. U tom slucaju potrebno je uociti gresku, i izmjeniti aksiome tako da novi otklanjaju tu gresku.

Primjer 1:
Zemlja je ravna ploca. Odista, izgleda takva. Ali kad letis avionom pa promjenis vremenske zone pa vidis da nije tako. Kontradikcija se popravlja aksiomom da je zemlja okrugla (taj aksiom je zapravo teorema, kad se uzme drugi skup aksioma jer je zemlja uistinu okrugla)

Primjer 2: Sve sto pise u Bibliji je tacno. Lako nadjemo cistu kontradikciju, ima ih bezbroj (starost Zemlje, itd). Onda vjernici nadju korekciju tvrde da Biblija ne treba biti literarno shvacena. Oni se tako ogradjuju, tvrdeci da ono sto pise tvrdi "manje" ili nesto drugo od onoga sto pise. Medjutim, ovaj izbor aksioma (da bi teorija kako je Biblija bila tacna), onima sto ne vjeruju djeluje cudno: zasto je Bog bio tako neprecizan kad je pisao djelo s kojima je mislio komunicirati sa ljudima?

Primjer 3: Teorija Bog postoji, ali nicim ne utice sto se desava u nasem svijetu, niti ce ikada ista uticati. To jest stvorio je svijet (ili ga je pustio da se stvori sam od sebe) i nece nista da dira. Ta teorija je potpuno validna za sada (a tako ce vjerovatno i ostati), ali ju je tesko uporediti sa "bog ne postoji". Tako da u tom slucaju Bog postoji, ali se mozemo ponasati kao da ne postoji, isto nam dodje.

_________________
PuTiN jE mIsLiO uZeTi KiJeV za TrI dAnA!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam
PostPostano: 27 svi 2021, 18:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Legionnaire je napisao/la:
Primjer 2: Sve sto pise u Bibliji je tacno. Lako nadjemo cistu kontradikciju, ima ih bezbroj (starost Zemlje, itd). Onda vjernici nadju korekciju tvrde da Biblija ne treba biti literarno shvacena. Oni se tako ogradjuju, tvrdeci da ono sto pise tvrdi "manje" ili nesto drugo od onoga sto pise..

Nema nikakvih kontradikcija u Bibliji, pogotovo oko starosti Zemlje. Mani se tih evolucionistčko ateističkih podvala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam
PostPostano: 27 svi 2021, 18:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 kol 2019, 22:54
Postovi: 5053
Lokacija: Sniper Alley X, Sarajevo, Ruska Federacija
Upozorenja: 2
Mar-kan je napisao/la:
Legionnaire je napisao/la:
Primjer 2: Sve sto pise u Bibliji je tacno. Lako nadjemo cistu kontradikciju, ima ih bezbroj (starost Zemlje, itd). Onda vjernici nadju korekciju tvrde da Biblija ne treba biti literarno shvacena. Oni se tako ogradjuju, tvrdeci da ono sto pise tvrdi "manje" ili nesto drugo od onoga sto pise..

Nema nikakvih kontradikcija u Bibliji, pogotovo oko starosti Zemlje. Mani se tih evolucionistčko ateističkih podvala.


Gomilu kontradikcija. Guglaj malo. Nakon petnaest minuta, kad procitas, sigurno ces reci nesto od sljedeceg: -bila je greska u prevodu, -nije se mislilo na to literarno. I to su argumenti koji mozda imaju smisla, i oko kojih je potrebno posebno raspravljati. Ali je originalna teza, da je Biblija "onako kako je napisano tacna", pogresna.

_________________
PuTiN jE mIsLiO uZeTi KiJeV za TrI dAnA!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam
PostPostano: 27 svi 2021, 18:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Legionnaire je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
Nema nikakvih kontradikcija u Bibliji, pogotovo oko starosti Zemlje. Mani se tih evolucionistčko ateističkih podvala.


Gomilu kontradikcija. Guglaj malo. Nakon petnaest minuta, kad procitas, sigurno ces reci nesto od sljedeceg: -bila je greska u prevodu, -nije se mislilo na to literarno. I to su argumenti koji mozda imaju smisla, i oko kojih je potrebno posebno raspravljati. Ali je originalna teza, da je Biblija "onako kako je napisano tacna", pogresna.

Šta ću guglat, guglaj ti. Ne treba mi prijevod. Čitam originale. Imaš milijun dokaza o autentičnosti biblijskih tekstova.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam
PostPostano: 30 lip 2021, 18:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 pro 2010, 15:32
Postovi: 6217
Lokacija: Izvan sebe
Mar-kan je napisao/la:
Legionnaire je napisao/la:

Gomilu kontradikcija. Guglaj malo. Nakon petnaest minuta, kad procitas, sigurno ces reci nesto od sljedeceg: -bila je greska u prevodu, -nije se mislilo na to literarno. I to su argumenti koji mozda imaju smisla, i oko kojih je potrebno posebno raspravljati. Ali je originalna teza, da je Biblija "onako kako je napisano tacna", pogresna.

Šta ću guglat, guglaj ti. Ne treba mi prijevod. Čitam originale. Imaš milijun dokaza o autentičnosti biblijskih tekstova.

Pa autetnticnost mozda stoji, ali to ne znaci da je ono sto pise u textu tacno.
Npr. ja kazem 2+2=5, ja sam rekao, ali nazalost netacno.

_________________
Da je pravda i demokracija, bila bi Herceg-Bosna a ne Federacija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam
PostPostano: 24 ruj 2021, 07:43 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
Ustvari između svih vjera postoji međusobna mržnja i nesnošljivost. Gdje god se sudaraju vjere ili samo denominacije iste vjere, tu je trusno. Gdje se sudaraju katolici i protestanti, katolici i pravoslavci, kršćani i muslimani, kršćani i judaisti, muslimani i judaisti, muslimani suniti i muslimani šiiti, muslimani i hinduisti u Indiji i Indoneziji, muslimani i budisti u Mjanmaru. Svaka vjera je isključiva. Svaka jasno naučava da je samo ona jedina ispravna i jedini valjan put spasenja, a sve druge su krivovjerja i djelo Sotone i demona. Ne mogu sve vjere biti ispravne. Ili je samo jedna ispravna, ili niti jedna nije ispravna, nego je ateizam jedini ispravni svjetonazor. Ako je kršćanstvo ispravno, onda je islam lažan i svi muslimani će cijelu vječnost provesti urličući od bolova pečeni u paklu. Ako je islam ispravan, onda je kršćanstvo krivo i svi kršćani će vječno kričati goreći u džehenemu. Kako možeš poštivati tuđu vjeru, kad vjeruješ da je ona pogrješna i vodi ljude u vječne muke?

Ateisti kažu da je vjera kriva za ratove i mržnju. Vjernici pak kažu da je znanost kriva. Teorija evolucije iz 19. stoljeća naučavala je da samo najjači i najsposobniji preživljavaju. Tadašnja znanost je bila opsjednuta idejom da se ljudska inteligencija i vrijednost mogu izmjeriti, da postoje više vrijedni i manje vrijedni ljudi, da postoje superiorni i inferiorni narodi. Da neke narode, budući da su inferiorni, treba uništiti ili pokoriti.

Ako si vjernik, možeš opravdati pokolje nad inovjercima kao borbu protiv krivovjerja koje vodi u pakao. Ako si ateist, možeš opravdati pokolje nad ljudima teorijom evolucije koja nalaže da je život samo surova borba za opstanak i najjači samo imaju pravo preživjeti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam
PostPostano: 24 ruj 2021, 08:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Šta me odbija od religije?
U djetinjstvu strah od crnih halja, brade, arogantnost sveštenih lica, hladne i mračne crkve, pa i sam Krist na raspelu ...sve mi je bilo nekako ,,zastrašujuće,,! Smatrala sam da su to doista bezgrešni i ispravni ljudi (sveštena lica) u svakom pogledu. Plašilo me je i to! Nije bilo vjere, bilo je straha!
Poslije, u današnjem vremenu.... odavno već uvidjeh da sam bila u zabludi. Ljudi kao ljudi, što bi se reklo ,,svakakvih nas ima,,! Pedofilija, koristoljublje, uplitanje u politiku, malo ili nikakvo angažovanje i davanje u humanitarne svrhe...
Što se tiče Biblije oduvijek sam smatrala da je to ,,bajka za odrasle,,! Lijepo napisana, mudri i korisni savjeti, upustvo za čestiti životni put, razdvajanje dobrog i zla...
Ko u današnjem vremenu može još da vjeruje? Samo oni u velikoj neprilici i bolesni. Očajni.
Danas je crkva biznis. Cjenovnici vise na zidu. Malo im za krštenja, sprovode, krizmu i ostalo što naplaćuju bez milosti, nego sada i te male parcele zlata vrijede. Grobno mjesto hiljadarka!? Za male ljude. Za one malo veće bliže kapelici skuplje!
Kaže se ,,Jedina pravda je što svi na kraju umremo,,! Kao tu smo jednaki. E, nismo! Ni mrtvi nismo jednaki. Neki dan odoh na jedan sprovod. Imućna familija. Najimućnija u kraju. Preminula baka 86 ljeta. Tri popa, četvrti dođe nakon pola sata. Pjevaju i čitaju u kući sat vremena, u dvorištu sat i petnaest minuta, na groblju sat i po. Ni govor za Tita nije toliko trajao. Za male ljude sve to stane u četrdesetak minuta, a ako je vruće ili se ,,sprema,, kiša i kraće.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam
PostPostano: 24 ruj 2021, 12:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 pro 2009, 14:42
Postovi: 8080
Lokacija: Na rubu egzistencije
Lapo-lapo je napisao/la:
Šta me odbija od religije?
U djetinjstvu strah od crnih halja, brade, arogantnost sveštenih lica, hladne i mračne crkve, pa i sam Krist na raspelu ...sve mi je bilo nekako ,,zastrašujuće,,! Smatrala sam da su to doista bezgrešni i ispravni ljudi (sveštena lica) u svakom pogledu. Plašilo me je i to! Nije bilo vjere, bilo je straha!
Poslije, u današnjem vremenu.... odavno već uvidjeh da sam bila u zabludi. Ljudi kao ljudi, što bi se reklo ,,svakakvih nas ima,,! Pedofilija, koristoljublje, uplitanje u politiku, malo ili nikakvo angažovanje i davanje u humanitarne svrhe...
Što se tiče Biblije oduvijek sam smatrala da je to ,,bajka za odrasle,,! Lijepo napisana, mudri i korisni savjeti, upustvo za čestiti životni put, razdvajanje dobrog i zla...
Ko u današnjem vremenu može još da vjeruje? Samo oni u velikoj neprilici i bolesni. Očajni.
Danas je crkva biznis. Cjenovnici vise na zidu. Malo im za krštenja, sprovode, krizmu i ostalo što naplaćuju bez milosti, nego sada i te male parcele zlata vrijede. Grobno mjesto hiljadarka!? Za male ljude. Za one malo veće bliže kapelici skuplje!
Kaže se ,,Jedina pravda je što svi na kraju umremo,,! Kao tu smo jednaki. E, nismo! Ni mrtvi nismo jednaki. Neki dan odoh na jedan sprovod. Imućna familija. Najimućnija u kraju. Preminula baka 86 ljeta. Tri popa, četvrti dođe nakon pola sata. Pjevaju i čitaju u kući sat vremena, u dvorištu sat i petnaest minuta, na groblju sat i po. Ni govor za Tita nije toliko trajao. Za male ljude sve to stane u četrdesetak minuta, a ako je vruće ili se ,,sprema,, kiša i kraće.


Mislio sam da si muslimanka...

_________________
Too proud to beg, too dumb to steal

It's probably me...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam
PostPostano: 07 lis 2021, 08:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4387
Lokacija: Grobnik
Lapo-lapo je napisao/la:
Šta me odbija od religije?
U djetinjstvu strah od crnih halja, brade, arogantnost sveštenih lica, hladne i mračne crkve, pa i sam Krist na raspelu ...sve mi je bilo nekako ,,zastrašujuće,,! Smatrala sam da su to doista bezgrešni i ispravni ljudi (sveštena lica) u svakom pogledu. Plašilo me je i to! Nije bilo vjere, bilo je straha!
Poslije, u današnjem vremenu.... odavno već uvidjeh da sam bila u zabludi. Ljudi kao ljudi, što bi se reklo ,,svakakvih nas ima,,! Pedofilija, koristoljublje, uplitanje u politiku, malo ili nikakvo angažovanje i davanje u humanitarne svrhe...
Što se tiče Biblije oduvijek sam smatrala da je to ,,bajka za odrasle,,! Lijepo napisana, mudri i korisni savjeti, upustvo za čestiti životni put, razdvajanje dobrog i zla...
Ko u današnjem vremenu može još da vjeruje? Samo oni u velikoj neprilici i bolesni. Očajni.
Danas je crkva biznis. Cjenovnici vise na zidu. Malo im za krštenja, sprovode, krizmu i ostalo što naplaćuju bez milosti, nego sada i te male parcele zlata vrijede. Grobno mjesto hiljadarka!? Za male ljude. Za one malo veće bliže kapelici skuplje!
Kaže se ,,Jedina pravda je što svi na kraju umremo,,! Kao tu smo jednaki. E, nismo! Ni mrtvi nismo jednaki. Neki dan odoh na jedan sprovod. Imućna familija. Najimućnija u kraju. Preminula baka 86 ljeta. Tri popa, četvrti dođe nakon pola sata. Pjevaju i čitaju u kući sat vremena, u dvorištu sat i petnaest minuta, na groblju sat i po. Ni govor za Tita nije toliko trajao. Za male ljude sve to stane u četrdesetak minuta, a ako je vruće ili se ,,sprema,, kiša i kraće.


Znači od vjere su te u prvom redu odvojili primjeri grešnih ljudi. To bi bilo slično kano da su nekad svi napustili Isusa zbog primjera Jude. Mogu razumiet i da pojedine stvari iz Starog Zavjeta mogu zbunjivat, ali ako se zna da je Evanđelje temelj kršćanstva, onda je poprilično jasno razlučiti grešne pripadnike Crkve od same kršćanske vjere...
Greška vjernika je kad počne tražiti savršenog kršćanina, umjesto da se drži i oslanja izključivo na Boga. To je ateistički pristup vjeri, kad tvoja vjera ovisi o savršenim ljudima. Inače, Isus posebno napominje da ljudi koji bi trebali biti primjer, a čine sablazam, kako će im se to posebno uzet za grieh. Isus:
Citat:
,,Onomu, naprotiv, tko bi sablaznio jednoga od ovih najmanjih što vjeruju u mene bilo bi bolje da mu se o vrat objesi mlinski kamen pa da potone u dubinu morsku. Jao svijetu od sablazni! Neizbježivo dolaze sablazni, ali jao čovjeku po kom dolazi sablazan.''


Lahko za razkošne pokope, slabo ti to koristiti umrlome... Jedino što mu može koristiti od nas živih jest molitva Boga za spas njegove duše i oprost manjih ili većih grieha...

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam
PostPostano: 07 lis 2021, 09:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Što me odbija? Trudio sam se ali 2/3 toga uopće ne razumijem. Žešći sam logičar, sve mi mora bit razumno i logično, Mrzim oblake. 1+1 su mi uvijek 2. Zato nekad i zavidim vjernicima. Razboli se i kaže samom sebi: "Isus je uz mene!"; i lakše to prolazi od mene.

S druge strane koliko god mi ne bili religiozni, opet nas je religija s kojom smo odrasli oblikovala i dio je mentaliteta.

Ali jedina prava prednost je što još nisam vidio razumniji način ukopa umrlih od onog koje svećenici odrade. Eto tu im doista vidim svrhu.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam
PostPostano: 07 lis 2021, 09:57 
Offline

Pridružen/a: 08 lip 2021, 17:22
Postovi: 6131
Lokacija: Herceg-Bosna
Junuz Djipalo je napisao/la:
Što me odbija? Trudio sam se ali 2/3 toga uopće ne razumijem. Žešći sam logičar, sve mi mora bit razumno i logično, Mrzim oblake. 1+1 su mi uvijek 2. Zato nekad i zavidim vjernicima. Razboli se i kaže samom sebi: "Isus je uz mene!"; i lakše to prolazi od mene.

S druge strane koliko god mi ne bili religiozni, opet nas je religija s kojom smo odrasli oblikovala i dio je mentaliteta.

Ali jedina prava prednost je što još nisam vidio razumniji način ukopa umrlih od onog koje svećenici odrade. Eto tu im doista vidim svrhu.

Logika je da zemlja nije mogla nastat iz ničega , nego ju je morao napraviti , ja sam dosta puta osjetio prisutnost Boga .


U teškim nekim trenucima zazivanje pomoći od Gospe je bilo jako korisno jer sam tu pomoć dobio .

_________________
Forumaš Dudu : na komentar o slomu Herceg Bosne i Hrvata u njoj .

"Bmk da prostiš, mene u BIH još samo zanima ispratit muslimane do nula u rođenima"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam
PostPostano: 07 lis 2021, 10:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4387
Lokacija: Grobnik
Junuz Djipalo je napisao/la:
Što me odbija? Trudio sam se ali 2/3 toga uopće ne razumijem. Žešći sam logičar, sve mi mora bit razumno i logično, Mrzim oblake. 1+1 su mi uvijek 2. Zato nekad i zavidim vjernicima. Razboli se i kaže samom sebi: "Isus je uz mene!"; i lakše to prolazi od mene.

S druge strane koliko god mi ne bili religiozni, opet nas je religija s kojom smo odrasli oblikovala i dio je mentaliteta.

Ali jedina prava prednost je što još nisam vidio razumniji način ukopa umrlih od onog koje svećenici odrade. Eto tu im doista vidim svrhu.


Težko je razumieti da moraš pomoć drugome, oprostit drugome, ne bit licemjeran, ne griešit bludno, postit...

Ali dobro si to onako prostodušno izrekao. Osim smisla postojanja Crkve oko ukopa tu je još i krštenje. Znam masu ateista/agnostika koji se ne vjenčaju, nemaju veze s Crkvom, ali diete se mora krstit (valjda utjecaj baki, djedova...). I onda na silu traže nekog svećenika koji će krstit diete i ljute se na one koji ih odbiju.

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam
PostPostano: 07 lis 2021, 10:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Pa dobro, odradili su i moji sakramente ali ja to više vidim kao tradiciju nego religiju.

A što se tiče ovog što si nabrojao, zato mi ne treba religija. :neznam

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam
PostPostano: 07 lis 2021, 11:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
dane-croatia je napisao/la:
... ali dijete se mora krstit (valjda utjecaj baki, djedova...). I onda na silu traže nekog svećenika koji će krstit diete i ljute se na one koji ih odbiju.

Krštenje male djece je tradicija, također. Odrasla osoba razumski prihvaća sakrament krštenja, i nekada su se samo stariji krstili. Isus se krstio sa 30+.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam
PostPostano: 07 lis 2021, 11:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4387
Lokacija: Grobnik
Junuz Djipalo je napisao/la:
Pa dobro, odradili su i moji sakramente ali ja to više vidim kao tradiciju nego religiju.

A što se tiče ovog što si nabrojao, zato mi ne treba religija. :neznam


Nisam ni mislio na tradicionalne vjernike, već na prave ateiste koji Crkvu ne mogu ni vidjet.

U teoriji je sve liepo , ali u praksi se ta uvjerenja bez vjere ruše kano kula od karata... I ta uvjerenja su zahvaljujući kršćanskom odgoju tvojih predka.

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ateizam
PostPostano: 07 lis 2021, 12:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
dane-croatia je napisao/la:
Junuz Djipalo je napisao/la:
Pa dobro, odradili su i moji sakramente ali ja to više vidim kao tradiciju nego religiju.

A što se tiče ovog što si nabrojao, zato mi ne treba religija. :neznam


Nisam ni mislio na tradicionalne vjernike, već na prave ateiste koji Crkvu ne mogu ni vidjet.

U teoriji je sve liepo , ali u praksi se ta uvjerenja bez vjere ruše kano kula od karata... I ta uvjerenja su zahvaljujući kršćanskom odgoju tvojih predka.

Ja nisam vjernik, ali nisam ni ateista.
Nisam vjernik u tom smislu da darivam ikone, klečim u crkvi, idem na mise redovno... Ne dopadaju mi se vjerski objekti. Ne osjećam se ni najmanje prijatno u njima. Sveštenstvo mi isto tako ništa ne znači. S druge strane volim obilježiti Božić, Uskrs, ponekad počastim za imendan... Podržavam Božje zapovijedi i trudim se ,,ispravno,, živjeti.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 368 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 21 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO