HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 08:54.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 95 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Rani crkveni oci o ženama
PostPostano: 21 lip 2020, 05:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Rani crkveni oci koji su u većini slučajeva jednako važni i za katolike i za pravoslavce imali su vrlo istančano duhovno promišljanje o ženama.
Sve glavne baje od Vasilija Velikog do Avgustina pa redom se pozivaju na bibliju i Evu kad daju svoj sud o ženama , a on nije nimalo duhu rodne ravnopravnosti. :zubati
Doktrina pravoslavnih i katolika o ženama koja potiče o svetih otaca je uticala na verni narod jako puno sve do 19.veka.
Koliko je to bio zapravo problem govori paragraf u plemenskom zakonu plemena Vasojevića sa početka 19.veka gde su vođe to uvreženo mišljenje o ženama morali zakonski odrediti i sankcionisati:

Citat:
16. Bog je stvorio ženu, a ne Satana, i to tako da ostane navijek amin. Ko protivno govorio, da je proklet: na ovome svijetu neimao anđela-čuvara, a na onome ne vidio raja, već mu duša vječito u paklu bila i ispaštala njegove muke.



Pogledajte video:

https://youtu.be/o_2088aX2XM?t=6

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rani crkveni oci o ženama
PostPostano: 21 lip 2020, 06:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
joe enter je napisao/la:
Rani crkveni oci koji su u većini slučajeva jednako važni i za katolike i za pravoslavce imali su vrlo istančano duhovno promišljanje o ženama.
Sve glavne baje od Vasilija Velikog do Avgustina pa redom se pozivaju na bibliju i Evu kad daju svoj sud o ženama , a on nije nimalo duhu rodne ravnopravnosti. :zubati
Doktrina pravoslavnih i katolika o ženama koja potiče o svetih otaca je uticala na verni narod jako puno sve do 19.veka.
Koliko je to bio zapravo problem govori paragraf u plemenskom zakonu plemena Vasojevića sa početka 19.veka gde su vođe to uvreženo mišljenje o ženama morali zakonski odrediti i sankcionisati:

Citat:
16. Bog je stvorio ženu, a ne Satana, i to tako da ostane navijek amin. Ko protivno govorio, da je proklet: na ovome svijetu neimao anđela-čuvara, a na onome ne vidio raja, već mu duša vječito u paklu bila i ispaštala njegove muke.



Pogledajte video:

https://youtu.be/o_2088aX2XM?t=6


Bilo bi lepo da ugradiš u pljuvačinu i Muhamedove uratke sa ženskinjama, nije čovek dokono sedeo po tom pitanju...

Možda grešim, ali rekao bih da je ovo jedna od tvojih čuvenih antiklerikalskih tema, na kojima po ko zna koji put javno odbacuješ Hrista Boga našega.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rani crkveni oci o ženama
PostPostano: 21 lip 2020, 06:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
podrinje je napisao/la:
joe enter je napisao/la:
Rani crkveni oci koji su u većini slučajeva jednako važni i za katolike i za pravoslavce imali su vrlo istančano duhovno promišljanje o ženama.
Sve glavne baje od Vasilija Velikog do Avgustina pa redom se pozivaju na bibliju i Evu kad daju svoj sud o ženama , a on nije nimalo duhu rodne ravnopravnosti. :zubati
Doktrina pravoslavnih i katolika o ženama koja potiče o svetih otaca je uticala na verni narod jako puno sve do 19.veka.
Koliko je to bio zapravo problem govori paragraf u plemenskom zakonu plemena Vasojevića sa početka 19.veka gde su vođe to uvreženo mišljenje o ženama morali zakonski odrediti i sankcionisati:




Pogledajte video:

https://youtu.be/o_2088aX2XM?t=6


Bilo bi lepo da ugradiš u pljuvačinu i Muhamedove uratke sa ženskinjama, nije čovek dokono sedeo po tom pitanju...

Možda grešim, ali rekao bih da je ovo jedna od tvojih čuvenih antiklerikalskih tema, na kojima po ko zna koji put javno odbacuješ Hrista Boga našega.


Ne znam koliko dugo si na forumu ali očito je da nisi čitao šta sam ja pisao o islamu i pedofilu,robovlasniku,svodniku,... Muhamedu.
Ja nikoga ne štedim zato što ništa ne izmišljam već prenosim ono što pišu i misle sami tzv.sveci i proroci , a onda iznosim svoje stavove.
Šta se tik oji klinac sekiraš dal ja odbacujem ili ne Hrista?? , šta se to tebe tiče?? , jel se brineš za moju dušu možda??

Ako hoćeš da diskutuješ onda se drži teme , dok sa ovim prolivima me zaobiđi svega ti , idi drkeljiši tamo o politici.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rani crkveni oci o ženama
PostPostano: 21 lip 2020, 07:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
joe enter je napisao/la:
podrinje je napisao/la:

Bilo bi lepo da ugradiš u pljuvačinu i Muhamedove uratke sa ženskinjama, nije čovek dokono sedeo po tom pitanju...

Možda grešim, ali rekao bih da je ovo jedna od tvojih čuvenih antiklerikalskih tema, na kojima po ko zna koji put javno odbacuješ Hrista Boga našega.


Ne znam koliko dugo si na forumu ali očito je da nisi čitao šta sam ja pisao o islamu i pedofilu,robovlasniku,svodniku,... Muhamedu.
Ja nikoga ne štedim zato što ništa ne izmišljam već prenosim ono što pišu i misle sami tzv.sveci i proroci , a onda iznosim svoje stavove.
Šta se tik oji klinac sekiraš dal ja odbacujem ili ne Hrista?? , šta se to tebe tiče?? , jel se brineš za moju dušu možda??

Ako hoćeš da diskutuješ onda se drži teme , dok sa ovim prolivima me zaobiđi svega ti , idi drkeljiši tamo o politici.


Posle takvog verbalnog repertoara, I'll pass. Ne prija mi svađa kao model komunikacije.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rani crkveni oci o ženama
PostPostano: 21 lip 2020, 08:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 srp 2019, 21:04
Postovi: 5191
podrinje je napisao/la:
joe enter je napisao/la:
Rani crkveni oci koji su u većini slučajeva jednako važni i za katolike i za pravoslavce imali su vrlo istančano duhovno promišljanje o ženama.
Sve glavne baje od Vasilija Velikog do Avgustina pa redom se pozivaju na bibliju i Evu kad daju svoj sud o ženama , a on nije nimalo duhu rodne ravnopravnosti. :zubati
Doktrina pravoslavnih i katolika o ženama koja potiče o svetih otaca je uticala na verni narod jako puno sve do 19.veka.
Koliko je to bio zapravo problem govori paragraf u plemenskom zakonu plemena Vasojevića sa početka 19.veka gde su vođe to uvreženo mišljenje o ženama morali zakonski odrediti i sankcionisati:




Pogledajte video:

https://youtu.be/o_2088aX2XM?t=6


Bilo bi lepo da ugradiš u pljuvačinu i Muhamedove uratke sa ženskinjama, nije čovek dokono sedeo po tom pitanju...

Možda grešim, ali rekao bih da je ovo jedna od tvojih čuvenih antiklerikalskih tema, na kojima po ko zna koji put javno odbacuješ Hrista Boga našega.

Kako je ovo antiklerikalna tema? Tema samo dokazuje koliko su rani crkveni oci bili pametniji od nas danas. Ovo je proklerikalna tema.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rani crkveni oci o ženama
PostPostano: 21 lip 2020, 08:27 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30424
@Joe,

Tema je mogla imati malo više detalja. Očekivao sam saznati kakvo je to mišljenje o ženama bilo, a tamo samo jedan citat iz 19. stoljeća.

Uglavnom, "nije nimalo duhu rodne ravnopravnosti.", to je ok i tako i treba.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

807 of 2558 - 31.55%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rani crkveni oci o ženama
PostPostano: 21 lip 2020, 08:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Naša Kvačica je napisao/la:
@Joe,

Tema je mogla imati malo više detalja. Očekivao sam saznati kakvo je to mišljenje o ženama bilo, a tamo samo jedan citat iz 19. stoljeća.

Uglavnom, "nije nimalo duhu rodne ravnopravnosti.", to je ok i tako i treba.


Kakvo 19.stoleće?? , pa crkveni oci su iz 4,5,6. veka i postoje samo citati , i ne znam odakle ti ideja da bi oni prepredali o ženama naveliko?!

Odakle više detalja kad postoje samo njihova dela koja su delom sačuvana , a u njima određeni delovi o ženama i to je to.
Ja sam hteo samo da ukažem na opštu sliku i kako se svi oni odreda bilo zapadni ili istočni slažu da su žene velika zla opasnost po čoveka i dušu. :zubati

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rani crkveni oci o ženama
PostPostano: 21 lip 2020, 09:55 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546
Dobro kažu Crkveni oci.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rani crkveni oci o ženama
PostPostano: 21 lip 2020, 10:04 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24633
Lokacija: Heartbreak Hotel
Naši stari su dobro znali što je to "sila nečista".

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rani crkveni oci o ženama
PostPostano: 21 lip 2020, 10:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
I na kraju balade zapravo se uspostavilo da vredi to "sila nečista" , jer danas ubiramo plodove feminizma koji je najviše kriv za sve što se danas dešava.

Jordan Peterson je dobro rekao da u psihologiji pretarana muskularnost je ogledalo za tiraniju , dok preterana feminiziranost je recept za haos ,i to jeste istina.

Ako Amerika pukne i svakom smislu kako ekonomskom tako i bezbednosnom nastaće haos a taj haos vode feministi bilo oni žene ili muškarci.
I u tom haosu posle nekog vremena kad nestane hrane i energije će se podeliti na frakcije gde će po defoltu zavladati muskularni.
Šta će biti tada sa feministkinjama?? , pa samo će kao prave iskonske ženke naći svoga mužjaka kojemu će dudlati bezpogovorno sa sve šamarima jer on će biti jedini u stanju da donese kilo hleba i sveću za svetlo s'obzirom da su one iz nekog čudnog razloga prestale biti hrabre žene koje ne trpe muške gadosti već su ponovo postale krhke i čekaju da im mužjaci donesu plen da bi jele.

Ja zato gledam na komentare svetih otaca na ovaj način.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rani crkveni oci o ženama
PostPostano: 21 lip 2020, 10:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
Purger111 je napisao/la:
Dobro kažu Crkveni oci.


Apostol pavle u Prvoj poslanici Korinćanima kaže:

Citat:
Žene vaše da ćute u crkvama; jer se njima ne dopusti da govore, nego da slušaju, kao što i zakon govori.

Ako li hoće čemu da se nauče, kod kuće muževe svoje neka pitaju; jer je ružno ženi da govori u crkvi.




Šta tačno podrazumeva ćutanje o kome apostol Palve govori, da li to znači da ne treba da izgovaraju ni molitve? Ako se to odnosi na propovedi a ne na molitve, da li je onda čitanje Svetoga pisma deo bogosluženja?

Reklo bi se da jeste, a to se upravo radi na protestantizovanim misama RKC. Žene dolaze za govornicu, i čitaju odeljke iz Biblije. To nije bilo dopušteno do Drugog vatikanskog koncila, 1962.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rani crkveni oci o ženama
PostPostano: 21 lip 2020, 10:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Feministkinje kad bi videle ovo totalno bi sišle s'uma , ali time bi samo dokazale da su Oci u pravu i sad ću objasniti zašto.

Do samo pre 100 godina ovaj svet je bio vrlo fizički gde su ljudi doslovno preživljavali zajedno od dana do dana, gde te je svako mogao opljačkati,ubiti,oteti,...
Zato je muškarac bio glava kuće jer samo on je mogao da zaštiti porodicu i samu ženu , a i to je bilo teško jer ti je samo neki jači glavonja mogao oteti ili bi ona sama otišla jer ima više hrane i što je jači.

Kad apostol Pavle govori da žene trebaju ćutati u crkvi misli se na propovedi naravno , jer kad čovek zauzme položaj propovedanja ljudima u tom starom fizičkom svetu ljudi su bili izazivani i ako ne staneš u svoju odbranu tvoja propoved postaje ništavna i postaješ rob naravno i onda ti se sve oko tebe raspada.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rani crkveni oci o ženama
PostPostano: 21 lip 2020, 10:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
joe enter je napisao/la:
Feministkinje kad bi videle ovo totalno bi sišle s'uma , ali time bi samo dokazale da su Oci u pravu i sad ću objasniti zašto.

Do samo pre 100 godina ovaj svet je bio vrlo fizički gde su ljudi doslovno preživljavali zajedno od dana do dana, gde te je svako mogao opljačkati,ubiti,oteti,...
Zato je muškarac bio glava kuće jer samo on je mogao da zaštiti porodicu i samu ženu , a i to je bilo teško jer ti je samo neki jači glavonja mogao oteti ili bi ona sama otišla jer ima više hrane i što je jači.

Kad apostol Pavle govori da žene trebaju ćutati u crkvi misli se na propovedi naravno , jer kad čovek zauzme položaj propovedanja ljudima u tom starom fizičkom svetu ljudi su bili izazivani i ako ne staneš u svoju odbranu tvoja propoved postaje ništavna i postaješ rob naravno i onda ti se sve oko tebe raspada.


Ja se u većoj meri slažem sa Pavlom, ali budimo iskreni neki muževi su jednostavno loši supružnici. Ili su agresivni prema ženi (neretko i deci) ili su kukavice i nisu u stanju da je zastupaju pred drugim ljudima, ne mislim samo na zaštitarsku funkciju muža, već i odbrana od kleveta, uvreda...

Nekad se za vređanje tuđe žene išlo na dvoboj. Ili povuci reč, ili biraj pištolj.

Takav se muž poštuje. Divljak (samo kad se žensko tuče) ili kukavica ne, to mi je razumljivo i ne uzimam ženi za zlo ako takvom mužu želi da uruči pedalo.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rani crkveni oci o ženama
PostPostano: 21 lip 2020, 11:08 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546
podrinje je napisao/la:
Purger111 je napisao/la:
Dobro kažu Crkveni oci.


Apostol pavle u Prvoj poslanici Korinćanima kaže:

Citat:
Žene vaše da ćute u crkvama; jer se njima ne dopusti da govore, nego da slušaju, kao što i zakon govori.

Ako li hoće čemu da se nauče, kod kuće muževe svoje neka pitaju; jer je ružno ženi da govori u crkvi.




Šta tačno podrazumeva ćutanje o kome apostol Palve govori, da li to znači da ne treba da izgovaraju ni molitve? Ako se to odnosi na propovedi a ne na molitve, da li je onda čitanje Svetoga pisma deo bogosluženja?

Reklo bi se da jeste, a to se upravo radi na protestantizovanim misama RKC. Žene dolaze za govornicu, i čitaju odeljke iz Biblije. To nije bilo dopušteno do Drugog vatikanskog koncila, 1962.


Tridentski koncil ne dopušta nikakve nove "protestantizirane" mise. Crkva takvu misu ne može uvesti jer Crkva ne može otpasti od vjere. Kad to netko napravi, on automatski ulazi u raskol s Crkvom i stvara novu ljudsku "crkvu" sa svojim izmišljenim obredom. Onaj dio ljudi koji ostane vjeran tradiciji, makar ih bilo nekolicina - oni su prava Crkva.

Na konklavi '58. "udarili pastira", na 2. vatikanskom '62.-'65. uveli nove doktrine i "istine" (laži), do '69. uveli novi "obred"... To je raskol i otpadništvo, stvorili su svjetovnu crkvu. Za to vrijeme prava Crkva (u progonstvu i pustinji) proživljava svoju mističnu muku kao što je i Krist proživljavao svoju. Kristovo tijelo/Crkva je razapeto. Dogodilo se sve ono na što su upozoravali sveci i mistici Crkve stoljećima prije... No Crkva će ipak na kraju trijumfirati jer ju vodi Bog, a ne ljudska inteligencija...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rani crkveni oci o ženama
PostPostano: 21 lip 2020, 11:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32126
joe enter je napisao/la:

Kad apostol Pavle govori da žene trebaju ćutati u crkvi...

Nije riječ o crkvi. To je loš prijevod. Govori se o skupštinama, sinagogama. U tom kontekstu treba gledati Pavlovu izjavu o ženama tijekom okupljanja židovskih vjernika. Pojam crkva (eklesia) je uveden kroz grčke prijevode.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rani crkveni oci o ženama
PostPostano: 21 lip 2020, 11:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
Mar-kan je napisao/la:
joe enter je napisao/la:

Kad apostol Pavle govori da žene trebaju ćutati u crkvi...

Nije riječ o crkvi. To je loš prijevod. Govori se o skupštinama, sinagogama.


Znači, zeleno svetlo za radio Milevu na misama. :zubati

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rani crkveni oci o ženama
PostPostano: 21 lip 2020, 11:53 
Offline

Pridružen/a: 01 sij 2015, 21:05
Postovi: 2993
Žene su biološki programirane da si traže što jačeg partnera, koji bi ju štitio i brinuo se za potomstvo. Žene stoga ne vole slabe muškarce i kada dobiju djecu to osjećaju kao jedan od najljepših u životu. To je u svim društvima bilo jasno, pa tako i crkvenim očevima. Jedino danas, liberalizam tvrdi da to nije tako, i ide korak dalje tvrditi da između spolova ne postoje razlike.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rani crkveni oci o ženama
PostPostano: 21 lip 2020, 12:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
master_mind_ je napisao/la:
Žene su biološki programirane da si traže što jačeg partnera, koji bi ju štitio i brinuo se za potomstvo. Žene stoga ne vole slabe muškarce. To je u svim društvima bilo jasno, pa tako i crkvenim očevima. Jedino danas, liberalizam tvrdi da to nije tako, i ide korak dalje tvrditi da između spolova ne postoje razlike.


To je u suštini kolektivni šit test žena zapadne cilivizacije, ne bi li utvrdile gde su granice trpeljivosti muškaraca ali i njihovih realnih sloboda (a ne bajki u paragrafima), za koje su muškarci spremni da im garantuju svojim učešćem, pa neretko i životom.

Ako utvrde da im je bukvalno SVE dozvoljeno, da ih niko neće braniti ni sputavati u namerama koje imaju, "jer to više nije lepo", one će priželjkivati muškarce iz neke druge kulture. Pa bili oni i neskriveni silovatelji. Jer svoju kulturu sada smatraju slabašnom, pa samim tim i opasnim okruženjem za svoje potomstvo, svoju bezbednost, i u većoj meri su u pravu. Ono čega nisu svesne i/ili ne žele prihvatiti, je da su dobrim delom same dovele društvo u takvo stanje.

Društvo u kojem je žena potpuno oslobođena restriktivnih obrazaca ponašanja, pre svega u sferi slobodnog pa često i besramnog ispoljavanja seksualnosti, osuđeno je na proces regresije, i na posletku - propast. No hate, just facts.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rani crkveni oci o ženama
PostPostano: 21 lip 2020, 12:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
master_mind_ je napisao/la:
Žene su biološki programirane da si traže što jačeg partnera, koji bi ju štitio i brinuo se za potomstvo. Žene stoga ne vole slabe muškarce i kada dobiju djecu to osjećaju kao jedan od najljepših u životu. To je u svim društvima bilo jasno, pa tako i crkvenim očevima. Jedino danas, liberalizam tvrdi da to nije tako, i ide korak dalje tvrditi da između spolova ne postoje razlike.


Danas je država na zapadu taj jaki muškarac tj.udate su za državu na određeni način.

Njegoš lepo kaže:

Ćud je ženska smiješna rabota!
Ne zna žena ko je kakve vjere;
stotinu će promijenit vjerah
da učini što joj srce žudi.


A ovako se rešavao problem feminizma u dinarskim kršima kod hrišćanskoga puka. :zubati

Bješe mi se snaha pomamila,
bez putah je ništa održati!
Otvara' joj knjige na proroke;
neki kaže: Na sugreb je stala,
neki kaže: Splele je mađije.
Svud je vodi po manastirima
i čita' joj masla i bdenija;
kumi vraga u sve manastire
da ostavi snahu Anđeliju,
kumi vraga-ništa ne pomaže!
Te ja uzmi trostruku kandžiju,
uženi joj u meso košulju:
vrag uteče nekud bez obzira,
a ozdravi snaha Anđelija.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rani crkveni oci o ženama
PostPostano: 21 lip 2020, 12:25 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30424
Drago mi je da je Anđelija dobro i zdravo.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

807 of 2558 - 31.55%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rani crkveni oci o ženama
PostPostano: 21 lip 2020, 12:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
joe enter je napisao/la:
master_mind_ je napisao/la:
Žene su biološki programirane da si traže što jačeg partnera, koji bi ju štitio i brinuo se za potomstvo. Žene stoga ne vole slabe muškarce i kada dobiju djecu to osjećaju kao jedan od najljepših u životu. To je u svim društvima bilo jasno, pa tako i crkvenim očevima. Jedino danas, liberalizam tvrdi da to nije tako, i ide korak dalje tvrditi da između spolova ne postoje razlike.


Danas je država na zapadu taj jaki muškarac tj.udate su za državu na određeni način.


Tačno, posledice toga su uterivanje alimentacije čak i muškarcima koji nisu biološki očevi deteta, odvođenje u zatvor ako ne isplate mesečni iznos, muškarac se danas prisiljava da vodi računa o ženi, a za to u braku ne dobija ništa osim povremenog seksa. Što realno može da dobije i bez braka. O poštovanju žene za sve što se čini za nju, nije lepo ni razgovarati... to je vređa.

Tako su obe strane nezainteresovane za brak iz svojih razloga. O ženi se brine država pa je muškarac lako zamenjiv, a muškarac ne želi obaveze bez autoriteta koji mu je institucionalno uklonjen.

I pritom je reč o sekularnom braku, crkveni brak je druga dimenzija zajedničkog života, jer se ne zasniva primarno na romantičnoj ljubavi, već na jednakoj ljubavi oba supružnika za Gospoda. U takvom braku vernost se niti dokazuje niti dovodi u pitanju, ona se podrazumeva.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rani crkveni oci o ženama
PostPostano: 21 lip 2020, 12:36 
Online
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20753
podrinje je napisao/la:
Društvo u kojem je žena potpuno oslobođena restriktivnih obrazaca ponašanja, pre svega u sferi slobodnog pa često i besramnog ispoljavanja seksualnosti, osuđeno je na proces regresije, i na posletku - propast. No hate, just facts.

Obitelj je kao stanica, osnovna gradivna jedinica društvenog tkiva i kad se to naruši čitave zajednice i države propadaju. Rim recimo nije propao zbog navale barbara kako se to danas kaže, pa rimljani su non stop tijekom svojeg postojanja odbijali barbarske upade, i bili su uspješni dok je društvo bilo zdravo. Nakon što su postali ljeni, ukinuli vojnu obvezu, kada je rim bio najbogatiji propao je u nemoral, dekadenciju i rasulo. Sličan proces vidimo danas.

_________________
Titanik potonio 15. a HDZ 17. Travnja

Niko nema što pupi imade, četrdes’t centara od HDZ vlade


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rani crkveni oci o ženama
PostPostano: 21 lip 2020, 12:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32126
weasel je napisao/la:
podrinje je napisao/la:
Društvo u kojem je žena potpuno oslobođena restriktivnih obrazaca ponašanja, pre svega u sferi slobodnog pa često i besramnog ispoljavanja seksualnosti, osuđeno je na proces regresije, i na posletku - propast. No hate, just facts.

Obitelj je kao stanica, osnovna gradivna jedinica društvenog tkiva i kad se to naruši čitave zajednice i države propadaju. Rim recimo nije propao zbog navale barbara kako se to danas kaže, pa rimljani su non stop tijekom svojeg postojanja odbijali barbarske upade, i bili su uspješni dok je društvo bilo zdravo. Nakon što su postali ljeni, ukinuli vojnu obvezu, kada je rim bio najbogatiji propao je u nemoral, dekadenciju i rasulo. Sličan proces vidimo danas.

Baš tako. Obrazac koji se ponavlja kroz povijest.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rani crkveni oci o ženama
PostPostano: 21 lip 2020, 12:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
weasel je napisao/la:
podrinje je napisao/la:
Društvo u kojem je žena potpuno oslobođena restriktivnih obrazaca ponašanja, pre svega u sferi slobodnog pa često i besramnog ispoljavanja seksualnosti, osuđeno je na proces regresije, i na posletku - propast. No hate, just facts.

Obitelj je kao stanica, osnovna gradivna jedinica društvenog tkiva i kad se to naruši čitave zajednice i države propadaju. Rim recimo nije propao zbog navale barbara kako se to danas kaže, pa rimljani su non stop tijekom svojeg postojanja odbijali barbarske upade, i bili su uspješni dok je društvo bilo zdravo. Nakon što su postali ljeni, ukinuli vojnu obvezu, kada je rim bio najbogatiji propao je u nemoral, dekadenciju i rasulo. Sličan proces vidimo danas.


Jer... nema ničeg novoga ispod sunca, što je bilo biće ponovo. Kvarljiva ljudska narav je osuđena na repetitivne cikluse samodestrukcije, zato nema društvenog uređenja koje će nas spasiti od nas samih kakvi jesmo. Jer svako društveno uređenje sprovodi i smišlja čovek. Zato je Hristos zaista, istina, put i život.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Rani crkveni oci o ženama
PostPostano: 21 lip 2020, 12:44 
Offline

Pridružen/a: 01 sij 2015, 21:05
Postovi: 2993
podrinje je napisao/la:
To je u suštini kolektivni šit test žena zapadne cilivizacije, ne bi li utvrdile gde su granice trpeljivosti muškaraca ali i njihovih realnih sloboda (a ne bajki u paragrafima), za koje su muškarci spremni da im garantuju svojim učešćem, pa neretko i životom.

Ako utvrde da im je bukvalno SVE dozvoljeno, da ih niko neće braniti ni sputavati u namerama koje imaju, "jer to više nije lepo", one će priželjkivati muškarce iz neke druge kulture. Pa bili oni i neskriveni silovatelji. Jer svoju kulturu sada smatraju slabašnom, pa samim tim i opasnim okruženjem za svoje potomstvo, svoju bezbednost, i u većoj meri su u pravu. Ono čega nisu svesne i/ili ne žele prihvatiti, je da su dobrim delom same dovele društvo u takvo stanje.

Društvo u kojem je žena potpuno oslobođena restriktivnih obrazaca ponašanja, pre svega u sferi slobodnog pa često i besramnog ispoljavanja seksualnosti, osuđeno je na proces regresije, i na posletku - propast. No hate, just facts.

To objašnjava vrlo dobro zašto su među onim refugees welcome demonstracijama žene nadzastupljene. Švedska je imala nedavno prvu feminističku vladu u svijetu, dakle svi članovi kabineta su bile žene koje su propagirale tu sliku "jake samostalne žene". I naravno kada su došli u Iran da se sastanu sa vrhovnim vođom ovaj ih je postrojio da moraju nositi marame: https://unwatch.org/wp-content/uploads/ ... hi-red.jpg

Ima još jedna posljedica ovoga gore što si napisao, a to je hipergamičnost. Većina žena mogu bez problema naći novog partnera, što nije slučaj kod muškaraca. Kao posljedica toga žene na zapadu imaju toliko visoke kriterije kakav bi im trebao biti muž da skoro niti jedan muškarac može to zadovoljiti. To ponovo dovodi da mnoge od njih ostanu same do kraja života.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 95 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 73 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO