HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 27 tra 2024, 09:04.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 319 post(ov)a ] 
Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Vjerujete li u Boga?
PostPostano: 08 srp 2009, 08:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
Kao što sam naslov kaže: "Vjerujete li u Boga"? Ako jeste,što vam Bog znači u životu. Koliko mu vremena posvećujete i jeste li aktivni vjernici?

Koliko u svakodnevnom životu primjenjujete svoju vjeru i kako se odnosite prema drugim ljudima? Možete opisati i neko svoje iskustvo vjere koje ste doživjeli možda na nekom seminaru, vjerskom skupu ili nekom drugom obliku vjerskih susreta. Možda ste se preobratili, pa nam možete napisati neku lijepu poruku ili savjet...

Na što pomislite kad vam netko spomene riječ "Bog", što pritom osjetite? Pričate li rado o Njemu i o vjerskim temama? Sve su ovo pitanja koja nam mogu pomoći da preispitamo svoj odnos s Bogom i pitanja kojih se možete dotaknuti u svojim postovima koje budete pisali.

Je li nam Bog samo još jedna obaveza u životu, netko tko nam ne dozvoljava da mirno živimo svoj život i radimo što želimo? Na kraju krajeve što(ili tko) je to Bog, je li nam uopće jasno to pitanje?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vjerujete li u Boga?
PostPostano: 08 srp 2009, 10:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
Da, naravno da vjerujem, kao posljedica odgoja, osobnog osjećaja i logike. Pa lakše je dokazati da postoji neko superiorno biće i kreator univerzuma nego pokušati dokazati da je sve proizvod neke kozmičke greške.

Sa striktno osobne strane i "sebičnog" gledišta, sjetim se mnoštva prekretnica i "sudbonosnih" događaja u mom životu, i baš u svakom slučaju je moja odluka kao i splet okolnosti i interakcija mnoštva nekontroliranih faktora nekako dovela do najboljeg mogućeg (optimalnog) ishoda za mene i obitelj. Nekako sam uvjeren da nije u pitanju bila sreća ili slučajnost nego baš neka intervencija "odozgo".

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vjerujete li u Boga?
PostPostano: 08 srp 2009, 13:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 20:57
Postovi: 110
Kao sto je RAJVOSA rekao vjerujem zbog odgoja, osobnog osjecaja i logike. Da sam neki aktivan vjernik i nisam bas, ali odvajam dovoljno vremena za Boga. Svaka odluka u zivotu mi je vodjena katolickim odgojem.
Pade mi na pamet izjava jednog momka kad smo raspravljali o Bogu i sotoni: " Treba biti dobar i sa Bogom i sa sotonom, jer sta ako Bog ipak ne postoji???"
Nemojte ga sad previse osudjivat jer se ipak samo salio :-zivio

_________________
Herceg Bosno srce ponosno...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vjerujete li u Boga?
PostPostano: 08 srp 2009, 14:54 
Offline

Pridružen/a: 03 lip 2009, 13:24
Postovi: 443

U rimokatolickog boga ne virujem!
Ima puno razloga a najbitnii je taj sto ne postoi!
Bio sam puno godina ministrant, skoro posto svecenik
i dozivio sam "priobracenje"- jer ga nigdi nisam naso
ni u prirodi ni u ljudima ni u crkvi!

Virujem samo u boga ko u duh naroda!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vjerujete li u Boga?
PostPostano: 08 srp 2009, 15:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Vito, prijatelju, Boga nalazis u sebi.. Ja ga ne vidjeh, ali vjerujem da on mene vidi i moju djecu..

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vjerujete li u Boga?
PostPostano: 08 srp 2009, 15:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 17:09
Postovi: 18594
DaniKU je napisao/la:
Kao što sam naslov kaže: "Vjerujete li u Boga"? Ako jeste,što vam Bog znači u životu. Koliko mu vremena posvećujete i jeste li aktivni vjernici?

Koliko u svakodnevnom životu primjenjujete svoju vjeru i kako se odnosite prema drugim ljudima? Možete opisati i neko svoje iskustvo vjere koje ste doživjeli možda na nekom seminaru, vjerskom skupu ili nekom drugom obliku vjerskih susreta. Možda ste se preobratili, pa nam možete napisati neku lijepu poruku ili savjet...

Na što pomislite kad vam netko spomene riječ "Bog", što pritom osjetite? Pričate li rado o Njemu i o vjerskim temama? Sve su ovo pitanja koja nam mogu pomoći da preispitamo svoj odnos s Bogom i pitanja kojih se možete dotaknuti u svojim postovima koje budete pisali.

Je li nam Bog samo još jedna obaveza u životu, netko tko nam ne dozvoljava da mirno živimo svoj život i radimo što želimo? Na kraju krajeve što(ili tko) je to Bog, je li nam uopće jasno to pitanje?


Mnogi kažu da veruju, a u stvari ne mogu da objasne šta je Bog.
Čini se da je Bog projekcija ljudske svesti. Čovek ne želi da bude delatni subjekt u univerzumu, pa zato izmišlja moćnijeg subjekta od sebe. Bog mu dođe kao poslednja karika u lancu ishrane.

On je čovekova potreba za autoritetom koji ga može prisiliti da se ponaša u shodno univerzalnim vrednostima. Razlika između verujućeg i mislećeg (bogobojažljivog varvarina i grčkog filozofa) je u tome što mislećem nije potrban spoljašnji autoritet da bi živeo u vrlini. Filozof mišljenjem spozna vrednosti života u vrlini, a bogobojažljivom mora neko da naredi ili bar da ga uplaši izvesnošću odlaska u Pakao.

Srećom, ljudi se poznaju po delima, kao što reče Isus. Valjda zbog toga nije važno verovanje u jevanđeoski mit. Važno je postupati na ispravan način.

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vjerujete li u Boga?
PostPostano: 08 srp 2009, 16:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32159
Vjerujem.
Poslije rata se trudim sve odnose sa vanjskim svijetom staviti u kršćansko-ljudska moralno-etička načela , koliko je moguće...

Iskustvo vjere ? Ne bih detaljisao , ali ima i toga.Dokaz je to što sad čitate ovaj post :-zubati Iako je teško riječima opisivati nešto što je van dometa ljudskih čula.

Rado pričam o tim temama u društvu onih koji to neće izvrnuti ruglu.I ovdje se može solidno razgovarati pod plaštom nepoznavanja sugovornika.Tako da nemamo predrasude na osnovu izgleda , ponašanja i sl.

Sama vjera se može samo manifestovati svojim primjerom i načinom života.Sve ostalo je zamazivanje očiju okolini i laganje samom sebi.
Nije bitno koja konfesija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vjerujete li u Boga?
PostPostano: 08 srp 2009, 16:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
najgore je sto ovi "napredni" vjernike smatraju zaostalima. Na zapadu je sve vise i vise onih koji nisu nista i ne vjeruju ni u sta. Religije smatraju necim stranim i nazadnim. Sta je to napredno?

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vjerujete li u Boga?
PostPostano: 08 srp 2009, 16:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 17:09
Postovi: 18594
Tulkas je napisao/la:
najgore je sto ovi "napredni" vjernike smatraju zaostalima. Na zapadu je sve vise i vise onih koji nisu nista i ne vjeruju ni u sta. Religije smatraju necim stranim i nazadnim. Sta je to napredno?


Tu si sasvim u pravu. Ali postoji i povratna reakcija - religiozni smatraju "napredne" nemoralnima ili razvratnima.

Religiji je svakako potrebna, akli ona nije garancija življenja u duhu religijskog morala. Niti je odbacivanje religije pokazatelj "velike pameti" ili "naprednosti". :-neznam

Mnogi veliki umovi su bili religiozni. :-neznam

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vjerujete li u Boga?
PostPostano: 08 srp 2009, 17:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 14:44
Postovi: 2447
DaniKU je napisao/la:
Kao što sam naslov kaže: "Vjerujete li u Boga"? Ako jeste,što vam Bog znači u životu. Koliko mu vremena posvećujete i jeste li aktivni vjernici?

Koliko u svakodnevnom životu primjenjujete svoju vjeru i kako se odnosite prema drugim ljudima? Možete opisati i neko svoje iskustvo vjere koje ste doživjeli možda na nekom seminaru, vjerskom skupu ili nekom drugom obliku vjerskih susreta. Možda ste se preobratili, pa nam možete napisati neku lijepu poruku ili savjet...

Na što pomislite kad vam netko spomene riječ "Bog", što pritom osjetite? Pričate li rado o Njemu i o vjerskim temama? Sve su ovo pitanja koja nam mogu pomoći da preispitamo svoj odnos s Bogom i pitanja kojih se možete dotaknuti u svojim postovima koje budete pisali.

Je li nam Bog samo još jedna obaveza u životu, netko tko nam ne dozvoljava da mirno živimo svoj život i radimo što želimo? Na kraju krajeve što(ili tko) je to Bog, je li nam uopće jasno to pitanje?


Vjerujem. Vjera u Boga je jedan elemantarni dio mog zivota. Ne zato sto su me roditelji tako odgojili ili zato sto je navika, ima tu nesto vise, nesto dublje, sto se tesko moze rijecima opisati!
Vjeru u Boga smatram dubokom ljubavi koja me ispuni, bez obzira kakav mi je trenutak, tezak, bolan, parazan, sretan, Bog je uz mene, toga sam svjesna i kad ne mislim svjesno na to.

Crkve imaju poseban utjecaj na mene. Nisam vjernik koji stalno ide u crkvu i stoji u prvom redu, niti mi to nesto predstavlja. Cesto odem u crkve koje su mi posebno drage, u kojima se dobro osjecam, u vrijeme kada su vecinom prazne, kada se ne sluze mise.

Seminari i duhovne obnove su nesto posebno. Na seminare i duhovne obnove odlazim vec godinama i svaki put mi na novo ucvrste vjeru.

_________________
Kada vrijeme smrti dođe
Neka nitko ne zaplače za mnom
I sve što od vas u tom času tražim
U mojoj me sahranite zemlji

Samo u njoj počivat ću u miru.
Samo u njoj počivat ću mirno...

Isus će mi postelju prostrijeti
Isus će mi prostrijet odar smrti.

U susret mi Spasitelju dođi
Dođe mi u susret na pol puta
Ogrne me brižno svojim plaštom

Želim Bože da u času smrti
Ni jedno oko ne zasuzi za mnom
A jedino što ja tebe molim
Kada umrem da mi dadeš kutak... neba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vjerujete li u Boga?
PostPostano: 08 srp 2009, 18:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
mara je napisao/la:
Vjerujem. Vjera u Boga je jedan elemantarni dio mog zivota. Ne zato sto su me roditelji tako odgojili ili zato sto je navika, ima tu nesto vise, nesto dublje, sto se tesko moze rijecima opisati!
Vjeru u Boga smatram dubokom ljubavi koja me ispuni, bez obzira kakav mi je trenutak, tezak, bolan, parazan, sretan, Bog je uz mene, toga sam svjesna i kad ne mislim svjesno na to.

Crkve imaju poseban utjecaj na mene. Nisam vjernik koji stalno ide u crkvu i stoji u prvom redu, niti mi to nesto predstavlja. Cesto odem u crkve koje su mi posebno drage, u kojima se dobro osjecam, u vrijeme kada su vecinom prazne, kada se ne sluze mise.

Seminari i duhovne obnove su nesto posebno. Na seminare i duhovne obnove odlazim vec godinama i svaki put mi na novo ucvrste vjeru.


E rode moj dala si lijep primjer odlaska na seminare i ovo iskreno čovjeku može puno pomoći i duhovno ga obnoviti. Kad vidiš koliko ljudi ide na vjerske susrete i duhovne obnove shvatiš da su ljudi duhovno "žedni" i ipak traže određene odgovore, mada puno puta izgledaju nezainteresirani za takvu tematiku.

Sve u svemu bilo bi lijepo kad bi i drugi slijedili tvoj primjer. :-top2


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vjerujete li u Boga?
PostPostano: 08 srp 2009, 18:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
Drago mi je vidjeti kad i Rajvosa koji je sigurno iskusio ratne strahote u Sarajevu vjeruje da svoj život i život svoje obitelji duguje nekom tko je "iznad nas" i da sve to nije "puka slučajnost" kako to neki vole reći :-top .

Lijepo je vidjeti i Tulkasa koji ima obitelj i vjeruje da mu Bog pomaže da mu djeca ostanu živa i zdrava i da postoji nešto što ne može svojim očima vidjeti :-top

A dr. Vito što vas je to natjeralo da promjenite svoj stav o Bogu i vjeri?

Aleksije, jednom prilikom sam Rajvosi dao definiciju Boga, pa evo sad ću je i prepisati:

Citat:
Pa i meni je lakše i logičnije vjerovati da je sve krenulo od nekog stvoritelja nego da je ovako uvijek bilo i samo od sebe. No tu se uvijek javi ona logička zavrzlama koju ljudski mozak ne može procesuirati - "Tko je stvorio stvoritelja?".


Citat:
E to je tipična varka na koju se naleti u takvom razmišljanju, jer i sami vidimo da kad nešto postoji, neizostavno je da ga je netko stvorio.
Odgovor na to pitanje je sljedeći, ustvari Bog je nešto što ne spada u "kategoriju stvorenih stvari", nego on je nešto što jest, što postoji, od čega potječe stvaranje.

Da bi ovo shvatio objasnit ću ti ovako, kao što je besmisleno u ovom našem svijetu odnosno životu da se postavi pitanje "Kojeg je mirisa plava boja?" tako je i besmisleno pitanje "Tko je stvorio Boga?". Iz ovoga vidiš da boja spada u kategoriju stvari koje nemaju miris, tako i Bog spada u kategoriju bića koja nisu stvorena nego koja jesu, odnosno postoje.


Lijepo je poslušati i svjedočenje svoje vjere od nekoga tko je ipak dosta toga prošao u životu kao što je Mar-kan. :-top


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vjerujete li u Boga?
PostPostano: 08 srp 2009, 18:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
krizar je napisao/la:
Kao sto je RAJVOSA rekao vjerujem zbog odgoja, osobnog osjecaja i logike. Da sam neki aktivan vjernik i nisam bas, ali odvajam dovoljno vremena za Boga. Svaka odluka u zivotu mi je vodjena katolickim odgojem.
Pade mi na pamet izjava jednog momka kad smo raspravljali o Bogu i sotoni: " Treba biti dobar i sa Bogom i sa sotonom, jer sta ako Bog ipak ne postoji???"
Nemojte ga sad previse osudjivat jer se ipak samo salio :-zivio


Krizaru ipak mislim da takvo pitanje može postaviti netko tko nije baš siguran u postojanje Boga. Boga spoznaš srcem i siguran si u njegovo postojanje i zbog toga je teško razumom takve stvari objasniti i dokazati.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vjerujete li u Boga?
PostPostano: 08 srp 2009, 19:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
Pošto znam koliko je lijepo drugim ljudim da pročitaju osobna svjedočenja drugih, napisat ću i ja svoje...

Uglavnom vezano je za moju bivšu djevojku koja je bila dvije godine starija od mene i koja nije vjerovala u Boga. Rođena je u obitelji koja nije uopće bila vjernička, nisu išli u crkvu niti su znali ikakve molitve. Naravno ovo nisam znao dok sam krenuo hodati s njom, tek poslije nakon nekog vremena u ozbiljnijim razgovorima bilo mi je jasno što ona misli o Bogu i vjeri.

Nikada nije išla na vjeronauk, niti ga je imala u školi odnosno nije pohađala niti onaj koji je bio organiziran u Crkvi. Kroz sve razgovore dotakla se i gledišta na smrt, jednostano to je bilo nešto čega se pirbojavala, nije si znala objasniti taj neizostavni trenutak našeg života, jer nije vjerovala da ju poslije svega čeka onaj tko ju je stvorio, odnosno Bog. Meni kao vjerniku su poprilično teško padali ovakvi razgovori, pa sam joj odlučio pomoći pod svaku cijenu.

Dopisivali smo se često noću preko msn-a i kako smo imali i mikrofon čitao sam joj djelove Biblije i naravno prepričavao sve svoje običaje, navike, obrede i događaje vezane za Crkvu i vjernički život. Odveo sam ju prvi put na misu, pokazao joj kako to sve izgleda i bila je poprilično oduševljena svime što je vidjela.

Ali kako je bila pravoslavne vjere otišli smo i u njenu crkvu u koju je svega dv-tri puta svratila u svom životu da bi zapalila svijeće, mada joj nije bila jasna ni suština toga što čini. Potom sam se raspitivao i čitao o pravoslavnim obredima i sve to njoj prepričavao. Doduše njena ju je obitelj krstila u Crkvi više zbog nekog običaja nego neke vjerničke dužnosti i to je jedini put da su svi zajedno bili u Crkvi.

Preporučio sam joj da bi bilo dobro da ode ponekad i sama na službu(misu) u pravoslavnu crkvu, što joj nije baš bilo drago. Naravno preporučio sam joj i da se pomoli koji put Bogu i zahvali mu, jer on je tu, bez obzira što ga ona ne vidi...ali uvijek je govorila da to ne želi i da ju to ne zanima.

Naravno pored nevjere idu i pobačaji, kontracepcija...a kako potječe i nevjerničke obitelji to je cijeloj obitelji bilo nešto normalno, a za mene kao vjernika nešto strašno. Majka joj je imala mnogo pobačaja(svaki put kad bi se "omaklo), ujna, baka...i za nju je to bilo nešto normalno. Sve to doprinijelo je da se ipak zapitam ima li smisla da nastavimo hodati, jer se toliko razlikujemo(jer ona je htjela prakticirati odnose bez obzira što nismo u braku), ali želio sam joj pomoći da joj smrt predočim kao nešto što nije toliko strašno kako ona misli i da je Bog taj tko ju čuva od svakog zla.

Kupio sam joj i pravoslavnu Bibliju na ćirilici i poklonio, što je njena majka našla i protivila se da ona čita tu knjigu...

A kako je vrijeme prolazilo shvatio sam da i ja bacam riječi u vjetar i da nemam nikakvog utjecaja na nju i kad sam joj to otvoreno rekao dogodilo se ono što nisam niti zamišljao, jer mi se uvijek činila tvrda kao kamen na moje riječi, počela je plakati i priznala da je o svemu razmišljala što sam joj rekao, ali mi nije htjela priznati. Svaku večer poslije mog prijedloga da se Bogu pomoli pomolila se, ali nije mi govorila. Shvatila je i osjetila prisutnost Boga i rekla da čvrsto vjeruje u njegovo postojanje.

Prije smo često razgovarali o okolini u kojoj živi i o načinu ponašanja njenih prijatelja, za koje sam ja par puta rekao da se ponašaju suprotno moj vjeri, a ona mi je znala odgovoriti:"Zar hoćeš reći da se samo oni ponašaju loše, a ti ispravno"? Naravno nisam ja nikoga osuđivao, samo sam iznio svoje viđenje, ali poslije ovoga počela je govoriti da shvaća da su oni ti koji krivo postupaju, samo to nije shvaćala i ohrabrivala me da i dalje druge opominjem i da sam upravo što to činim.

Otišla je na prvu ispovijed u životu i priznala da se poslije toga predivno osjećala, primila je i prvu pričest, počela redovno ići na službe, ali sve bez znanja obitelji. Pridružila joj se i sestrična jer se cijelo ovo vrijeme događala paralelna priča sa njenom sestrom(sestrom njene sestrične s kojom je zajedno išla u crkvu) koju su odveli u samostan sv. Vasilija Ostroškog u Crnu Goru, smatrajući da je opsjednuta zlim duhovima, jer im je ona to govorila, a liječnici nisu znali kako da joj pomognu. I uz pomoć molitvi smirila se, dolje su proveli jedno vrijeme i vratili se kući...a bitno je reći da su i njen ujak i ujna također počeli plakati kad su vidjeli što se kćerki dogodilo, bili su svjesni da im je Crkva blizu kuće, a nikad u nju nisu ušli. No to je samo dio te priče, pa da ne duljim izvukao sam najbitnije. Uglavnom djevojka se par puta željela ubiti i nije vidjela smisao svog života.

Što je bilo sa mnom i tom djevojkom nije važno, ali htio sam vam prenijeti svoje iskustvo smatrajući da će nekom pomoći.

P.S. Možda ćete misliti da se sve ovo dogodilo za kratko vrijeme, ali nije. Ovo je bio dug proces i nije lako nevjernika uvjeriti da Bog postoji bez same Božje intervencije, u što sam se uvjerio i ovaj put.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vjerujete li u Boga?
PostPostano: 08 srp 2009, 19:51 
Offline

Pridružen/a: 03 lip 2009, 13:24
Postovi: 443
Tulkas je napisao/la:
Vito, prijatelju, Boga nalazis u sebi.. Ja ga ne vidjeh, ali vjerujem da on mene vidi i moju djecu..




Ako ga nalazim u sebi, jel to onda moj osobni, privatni bog?!
Ukratko - jesam li to ja, moj duh, moja krv!?

Ne virujem u osobne bogove, ni u obiteljske
virujem samo u bogove neke zajednice
a najmanja zajednica koju prifacam je narod!

Nisam ja trazio boga kojeg bi vidio ocima!!!
Mozda onim duhovnim...


Kad sam bio mali, recitiro sam u crkvi:
"Svecenice, divna zrtvo
prinesena vicnom bogu
posvecena samo njemu
jos od mali svoi nogu!"

I, sad, uvik sam osico to nesto
neke vridnosti, zivot
al bog crkveni je protiv svega toga!
On je, po meni, protiv zivota!
Jer obecava zivot kojeg nema!
Obezvridjava ovaj zivot
kako bi nudio neki, posmrtni
kojeg nema, jer ga nema!

Kad sam bio u simenistu
osico sam se ko u grobnici zivota
na mistu u kom je okovan duh!

Otiso sam, jer nisam mogo dobit odgovor na pitanja!
I istrazivo, proucavo, trazio
i sad, moj bog je zivot!!!
U svim svoim pojavama!

Nie bilo lako...

Pobio sam ja sve sto je bilo protivno bogu
branio ga do zadnje rici, do zadnjeg daha
al nie bilo pomoci, umro mi je
takorekuc na rukama!!!
I ja s njim!!!!!!

Bio sam izgubljen, bez boga
bez puta, bez cilja
i sklonio se di je jedino moguce bilo
di jos jedino postoi bozansko
u umitnost!!!!!

I svatio kako je ona jedini pravi blagoslov zivota!!!
Jedino ona posvecuje i opravdava zivot!!!
Jedino ona obogacuje!!!
I duh i tilo!!
Jer su duh i tilo jedno!!!

Svatio sam nastanak i postanak bogova!!
Oni su bili izraz umitnika na ono sto se o zivotu nie moglo rec!!!
Jer osicaj i nadahnuce dolaze ko trudovi
i tesko ih je opisat ko ljudske!!!
Stoga su bolovi trudnica od svih isonski umitnika proglaseni svetima!!
Jer i musko radja, u istim bolovima ko i zena!!
Samo sto musko radja iz glave!!!!
Musko i zensko radjaju isto!!!!!

Cito sam san- skrit
i u njemu naso nasu ric- cisto!!!
Bas tako napisanu
i svatio sta su sviti ljudi
svatio sta je moral
sta su bogovi
sta su narodi
sta su izrodi
...

I nisam dao bogovima da me zavedu
ni vragu nisam se dao kad se maskiro u boga
i proglasio ga svemogucim i sveznajucim...

Sa svakim bogom sam umro njegovom smrcu!!!

Svakom sam napiso epitaf svojom krvlju!

Tio sam objavit te pisme
al svima su bile cudne
kazu- pune teski rici...

Bolje je tako!!!!!

Izgorile su u ratu...
ko zrtve paljenice
na nekom prilazu vrimena
prinesene bogovima proslosti
...

I sad, ko veseli izopcenik
na pocetku novog kruga
zelim svoju viru
ko san skrit
a suze mi oci vlaze
ko harlekinu
jer narod necu vidit!


A bice ga,
jer svak triba umrit
smrcu svoga boga
!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vjerujete li u Boga?
PostPostano: 08 srp 2009, 21:21 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30515
aleksije radicevic je napisao/la:
Mnogi kažu da veruju, a u stvari ne mogu da objasne šta je Bog.


Normalno. Bilo bi nevjerojatno da je suprotno.

aleksije radicevic je napisao/la:
Čini se da je Bog projekcija ljudske svesti. Čovek ne želi da bude delatni subjekt u univerzumu, pa zato izmišlja moćnijeg subjekta od sebe. Bog mu dođe kao poslednja karika u lancu ishrane.


Ti kao nevjernik ne možeš shvatiti razloge onoga koji vjeruje. Da možeš, vjerojatno bi sam povjerovao.

Ja recimo vjerujem u Boga jer mi je logično da postoji, ne zato jer mi treba autoritet. :roll:

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

811 of 2558 - 31.7%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vjerujete li u Boga?
PostPostano: 08 srp 2009, 21:49 
Offline

Pridružen/a: 03 lip 2009, 13:24
Postovi: 443

Vira nema veze s logikom i dokazima!
Bas naprotiv- vira je suprotna njima!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vjerujete li u Boga?
PostPostano: 09 srp 2009, 00:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 20:57
Postovi: 110
DaniKU je napisao/la:
Pošto znam koliko je lijepo drugim ljudim da pročitaju osobna svjedočenja drugih, napisat ću i ja svoje...

Uglavnom vezano je za moju bivšu djevojku koja je bila dvije godine starija od mene i koja nije vjerovala u Boga. Rođena je u obitelji koja nije uopće bila vjernička, nisu išli u crkvu niti su znali ikakve molitve. Naravno ovo nisam znao dok sam krenuo hodati s njom, tek poslije nakon nekog vremena u ozbiljnijim razgovorima bilo mi je jasno što ona misli o Bogu i vjeri.

Nikada nije išla na vjeronauk, niti ga je imala u školi odnosno nije pohađala niti onaj koji je bio organiziran u Crkvi. Kroz sve razgovore dotakla se i gledišta na smrt, jednostano to je bilo nešto čega se pirbojavala, nije si znala objasniti taj neizostavni trenutak našeg života, jer nije vjerovala da ju poslije svega čeka onaj tko ju je stvorio, odnosno Bog. Meni kao vjerniku su poprilično teško padali ovakvi razgovori, pa sam joj odlučio pomoći pod svaku cijenu.

Dopisivali smo se često noću preko msn-a i kako smo imali i mikrofon čitao sam joj djelove Biblije i naravno prepričavao sve svoje običaje, navike, obrede i događaje vezane za Crkvu i vjernički život. Odveo sam ju prvi put na misu, pokazao joj kako to sve izgleda i bila je poprilično oduševljena svime što je vidjela.

Ali kako je bila pravoslavne vjere otišli smo i u njenu crkvu u koju je svega dv-tri puta svratila u svom životu da bi zapalila svijeće, mada joj nije bila jasna ni suština toga što čini. Potom sam se raspitivao i čitao o pravoslavnim obredima i sve to njoj prepričavao. Doduše njena ju je obitelj krstila u Crkvi više zbog nekog običaja nego neke vjerničke dužnosti i to je jedini put da su svi zajedno bili u Crkvi.

Preporučio sam joj da bi bilo dobro da ode ponekad i sama na službu(misu) u pravoslavnu crkvu, što joj nije baš bilo drago. Naravno preporučio sam joj i da se pomoli koji put Bogu i zahvali mu, jer on je tu, bez obzira što ga ona ne vidi...ali uvijek je govorila da to ne želi i da ju to ne zanima.

Naravno pored nevjere idu i pobačaji, kontracepcija...a kako potječe i nevjerničke obitelji to je cijeloj obitelji bilo nešto normalno, a za mene kao vjernika nešto strašno. Majka joj je imala mnogo pobačaja(svaki put kad bi se "omaklo), ujna, baka...i za nju je to bilo nešto normalno. Sve to doprinijelo je da se ipak zapitam ima li smisla da nastavimo hodati, jer se toliko razlikujemo(jer ona je htjela prakticirati odnose bez obzira što nismo u braku), ali želio sam joj pomoći da joj smrt predočim kao nešto što nije toliko strašno kako ona misli i da je Bog taj tko ju čuva od svakog zla.

Kupio sam joj i pravoslavnu Bibliju na ćirilici i poklonio, što je njena majka našla i protivila se da ona čita tu knjigu...

A kako je vrijeme prolazilo shvatio sam da i ja bacam riječi u vjetar i da nemam nikakvog utjecaja na nju i kad sam joj to otvoreno rekao dogodilo se ono što nisam niti zamišljao, jer mi se uvijek činila tvrda kao kamen na moje riječi, počela je plakati i priznala da je o svemu razmišljala što sam joj rekao, ali mi nije htjela priznati. Svaku večer poslije mog prijedloga da se Bogu pomoli pomolila se, ali nije mi govorila. Shvatila je i osjetila prisutnost Boga i rekla da čvrsto vjeruje u njegovo postojanje.

Prije smo često razgovarali o okolini u kojoj živi i o načinu ponašanja njenih prijatelja, za koje sam ja par puta rekao da se ponašaju suprotno moj vjeri, a ona mi je znala odgovoriti:"Zar hoćeš reći da se samo oni ponašaju loše, a ti ispravno"? Naravno nisam ja nikoga osuđivao, samo sam iznio svoje viđenje, ali poslije ovoga počela je govoriti da shvaća da su oni ti koji krivo postupaju, samo to nije shvaćala i ohrabrivala me da i dalje druge opominjem i da sam upravo što to činim.

Otišla je na prvu ispovijed u životu i priznala da se poslije toga predivno osjećala, primila je i prvu pričest, počela redovno ići na službe, ali sve bez znanja obitelji. Pridružila joj se i sestrična jer se cijelo ovo vrijeme događala paralelna priča sa njenom sestrom(sestrom njene sestrične s kojom je zajedno išla u crkvu) koju su odveli u samostan sv. Vasilija Ostroškog u Crnu Goru, smatrajući da je opsjednuta zlim duhovima, jer im je ona to govorila, a liječnici nisu znali kako da joj pomognu. I uz pomoć molitvi smirila se, dolje su proveli jedno vrijeme i vratili se kući...a bitno je reći da su i njen ujak i ujna također počeli plakati kad su vidjeli što se kćerki dogodilo, bili su svjesni da im je Crkva blizu kuće, a nikad u nju nisu ušli. No to je samo dio te priče, pa da ne duljim izvukao sam najbitnije. Uglavnom djevojka se par puta željela ubiti i nije vidjela smisao svog života.

Što je bilo sa mnom i tom djevojkom nije važno, ali htio sam vam prenijeti svoje iskustvo smatrajući da će nekom pomoći.

P.S. Možda ćete misliti da se sve ovo dogodilo za kratko vrijeme, ali nije. Ovo je bio dug proces i nije lako nevjernika uvjeriti da Bog postoji bez same Božje intervencije, u što sam se uvjerio i ovaj put.




Daniku kao prvo SVAKA CAST!
A kao drugo, nalazim se u slicnoj situaciji. Prvo sam mislio kako nesto takvo moze samo mene zadesit, al ev vidim ima slicnih situacija. Btw tvoja je bila nezgodnija od moje. Al zaista svaka ti cast. Vidi se da imas jaku vjeru i cvrstu podlogu u zivotu, steta sto je takvih ljudi danas vrlo malo.

_________________
Herceg Bosno srce ponosno...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vjerujete li u Boga?
PostPostano: 09 srp 2009, 08:01 
Offline

Pridružen/a: 03 lip 2009, 13:24
Postovi: 443
DaniKU je napisao/la:

A dr. Vito što vas je to natjeralo da promjenite svoj stav o Bogu i vjeri?




Ono sto ce natrat i tebe, s godinama i mukama!!!
Jer si cist, sva prljavscina ce doci k tebi!!!
Jer si posten, svi ce te privarit!!!
Jer si zdrav, bolesni ce ti krv pit!!!

Kolko vidim, vec je pocelo
vec se za tebe lipe oni sto sebe nemaju!!!

A to je tek pocetak, i nemoj se iznenadit
sto ces sve spoznat kroz zene
to je sto si musko!

Stoga, kad umitnici pisu ljubavne
opivavaju zensko i ljepotu mu
oni opivavaju zivot!!
A ljubav- e to oni pivaju o svojoj boli!!




Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vjerujete li u Boga?
PostPostano: 09 srp 2009, 08:11 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30515
Dr.Vito Dugonoga je napisao/la:

Vira nema veze s logikom i dokazima!
Bas naprotiv- vira je suprotna njima!


Dokaze primijeti nisam spominjao.

Logika govori da nema smisla da nema Boga, jer onda cijeli svemir nema smisla. Ima li ga ili nema ne znamo, zato se vjera i zove vjera, jer ljudi vjeruju da ima.

Zablude čini mi se nastaju kad čovjek pokušava objasniti Boga. Ako već prihvatimo da Bog postoji, onda bi takvo biće imalo daleko veću inteligenciju od ljudske. Pokušaj čovjeka da shvati Boga onda ima šanse za uspjeh manje nego kanarinca naučiti riješavati diferencijalne jednadžbe.

A pravi problemi nastaju tek kad se pretpostavka o Bogu izgradi prema vlastitim interesima, sebični interes proglasi "Božjom voljom" i onda koristi kao izgovor za vlastita nedjela.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

811 of 2558 - 31.7%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vjerujete li u Boga?
PostPostano: 09 srp 2009, 08:13 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30515
Dr.Vito Dugonoga je napisao/la:

Ono sto ce natrat i tebe, s godinama i mukama!!!
Jer si cist, sva prljavscina ce doci k tebi!!!
Jer si posten, svi ce te privarit!!!
Jer si zdrav, bolesni ce ti krv pit!!!


Kakve su muke velike Vito? Nije valjda sve tako crno, ne daj se godinama. :-top

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

811 of 2558 - 31.7%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vjerujete li u Boga?
PostPostano: 09 srp 2009, 08:25 
Offline

Pridružen/a: 03 lip 2009, 13:24
Postovi: 443
Naša Kvačica je napisao/la:
Dr.Vito Dugonoga je napisao/la:

Vira nema veze s logikom i dokazima!
Bas naprotiv- vira je suprotna njima!


Dokaze primijeti nisam spominjao.

Logika govori da nema smisla da nema Boga, jer onda cijeli svemir nema smisla. Ima li ga ili nema ne znamo, zato se vjera i zove vjera, jer ljudi vjeruju da ima.

Zablude čini mi se nastaju kad čovjek pokušava objasniti Boga. Ako već prihvatimo da Bog postoji, onda bi takvo biće imalo daleko veću inteligenciju od ljudske. Pokušaj čovjeka da shvati Boga onda ima šanse za uspjeh manje nego kanarinca naučiti riješavati diferencijalne jednadžbe.

A pravi problemi nastaju tek kad se pretpostavka o Bogu izgradi prema vlastitim interesima, sebični interes proglasi "Božjom voljom" i onda koristi kao izgovor za vlastita nedjela.




Slazem se!

Stoga sam i napiso kako je osobni bog lakardia!

Vira i bogovi su potriba!
Slicno zraku...

Spominjo si logiku, a ona se zasniva na dokazima, cinjenicama!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vjerujete li u Boga?
PostPostano: 09 srp 2009, 08:28 
Offline

Pridružen/a: 03 lip 2009, 13:24
Postovi: 443
Naša Kvačica je napisao/la:
Dr.Vito Dugonoga je napisao/la:

Ono sto ce natrat i tebe, s godinama i mukama!!!
Jer si cist, sva prljavscina ce doci k tebi!!!
Jer si posten, svi ce te privarit!!!
Jer si zdrav, bolesni ce ti krv pit!!!


Kakve su muke velike Vito? Nije valjda sve tako crno, ne daj se godinama. :-top




Ne razumis...

Odgovaro sam DaniKuu!


Sacekajmo sta ce on rec!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vjerujete li u Boga?
PostPostano: 09 srp 2009, 08:35 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30515
Dr.Vito Dugonoga je napisao/la:
Naša Kvačica je napisao/la:

Kakve su muke velike Vito? Nije valjda sve tako crno, ne daj se godinama. :-top




Ne razumis...

Odgovaro sam DaniKuu!


Sacekajmo sta ce on rec!


Ma znam, ali znaš kako ono psiholozi kažu o projekciji, može bit zapravo pričaš o sebi. ;)

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

811 of 2558 - 31.7%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vjerujete li u Boga?
PostPostano: 09 srp 2009, 08:50 
Offline

Pridružen/a: 03 lip 2009, 13:24
Postovi: 443
Naša Kvačica je napisao/la:
Dr.Vito Dugonoga je napisao/la:



Ne razumis...

Odgovaro sam DaniKuu!


Sacekajmo sta ce on rec!


Ma znam, ali znaš kako ono psiholozi kažu o projekciji, može bit zapravo pričaš o sebi. ;)



Kazem- n e r a z u m i s ! ! !

Nit se trudis!



Ne trolaj bezveze!
Ako ti se ne svidja sta pisem- zaobidji!!!


DaniKU me pito, ja mu odgovaram!!!!
Sta ti tu nie jasno?????!!!!



Ako tebi tribaju psiholozi za svatit obican razgovor
sastavljen od pitanja i odgovora- onda im se obrati!!


Proiciro te....


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 319 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO