ΣΞΔ je napisao/la:
Sokolić je napisao/la:
Zašto ovaj misli da smo po Srbiji "oslobođeni"? Zar misli da je Srbija bila ništor bolje od Austro-Ugarske? Po čemu je za Hrvatsku bolja Srbija iz osmansko-bizantskog kulturnog kruga od Italije iz zapadnoeuropskog katoličkog kulturnog kruga
Oslobođenje možda i jeste bila neka osnovna, romantična ideja vodilja prilikom stvaranja Kraljevine SHS.
Postojala je politička romantika u vidu udruživanja, ne triba zatvarat oči prid time. Bilo je onih koji su ulazak srpskih postrojba vidila ka oslobađanje.
Niki to nisu tako vidili.
ΣΞΔ je napisao/la:
Ali, činjenica je da niti jedna strana nije bila iskrena u svojim namerama od samog početka.
Pravo je pitanje "šta je onaj drugi mislia pod time". Ajmo reć svi su bili za ajmo reć istu stvar, samo je pitanje šta su oni drugi mislili pod oton iston stvari.
ΣΞΔ je napisao/la:
Npr. "formiranje" država Slovenaca, Hrvata i Srba (države koja je, činjenično, postojala i za koju se znalo u narodu tek možda severno od Karlovca) u situaciji kada se cela Vojvodina, kao i veći deo Bosne i Hercegovine, direktno prisajedinjuje Srbiji, a čak i Dalmacija pokazuje slične aspiracije - bilo je, iz mog ugla, potpuno nepotreban svakako, u očima Srba, akt provokativnog karaktera.
Krivo gledaš. To je bia izvrstan vid za pritisak na velike sile. Stavilo ih se prid gotov čin. Wilsonova načela su tu.
Da nije bila formirana Država SHS, tko zna di bi bila povučena granica. Vidiš da je Italija dobila mrvice od obećanega.
Mađarska je htila puno tega sebi zadržat. Ni sva Hrvatska nije bila sigurna, Osijek je visia n.pr.
Srbija bi uhvatila puno manje da ni bilo Države SHS. Da nisu francuske snage ušle sa Srbima u jugoistočnu Ugarsku, pitanje je di bi se povukla granica. Kako je siverni dil Baranje i Bačke osta u Mađarskoj, tako je mogla i cila JI Ugarska. Ili da Srbija dobije mrvice ka' Italija.
Citat:
"Velika narodna skupština Srba, Bunjevaca i ostalih Slavena u Banatu, Bačkoj i Baranji".
757 na brzinu skupljenih izaslanika. Od tega 578 Srba, 89 Hrvata Bunjevaca, 62 Slovaka, 21 Rusin i tek 6 Nimaca te 1 Mađar.
Na tu skupštinu gotovo i nisu bili pozvani Mađari i Nimci koji su tada činili više od polovice stanovništva.
Tehnički, na skupštini predstavljali su Slavene, a zanemarili Nimce, Mađare, Rumunje. Tko je njih bia pita? Možda bidu Nimci i Mađari radije prihvatili bit u Rumunjskoj.
Samo u Banatu su Nimci i Mađari (drugi i četvrti narod) po brojnosti na području Banata proglasili 31. listopada/1. studenog, Banatsku Republiku. Nove mađarske vlasti su ju priznale, u Banatsko narodno vijeće osim pridstavnika Nimaca i Mađara ušli su i pridstavnici Rumunja i Srba, prvog i trećeg naroda po brojnosti.
Rumunji nisu htili Banatsku Republiku već ujedinjenje s Rumunjskon.
Dil Hrvata blizak mađarskim elitama zagovara je ostanak južnougarskoga područja u sastavu mađarskih zemalja.
Jesu li na skupštini u pravomen odnosu pridstavljali sve Slavene? Nisu. Srbi su možda bili najbrojniji od Slavena u Banatu, ali ni u Bačkoj ni u Baranji nisu bili najbrojniji.
Prečanski radikal Jaša Tomić koji je pri početka skupštine na pripremnoj konferenciji iznia pridlog da se spomenute pokrajine odmah ujedinidu s Kraljevinom Srbijom mimo Države SHS i bez znanja Narodnog vijeća u Zagrebu.
Naelektrizirana skupština je počela i na njoj su se oduprli ujedinjavanju mimo Zagreba. Pridstavnik bunjevačkih Hrvata Malagurski zapritia je da će napustit skup ako se ne izmini sadržaj dokumenta te ne vrati na prvobitni pridlog da se ide preko Zagreba, kako je pri dogovoreno u Subotici i Novom Sadu. Postignut je kompromis da se izradidu dvi deklaracije te je skupština održana. Jaša Tomić je progura svoje rišenje, ali je u jednom dilu Novosadske deklaracije u točki 2 priinačia dil "ujedinjenje u jugoslavenske zemlje” u “ujedinjenje s Kraljevinom Srbijom”. Hrvatski pridstavnici to nisu znali pa su ne znajući za to poduprli Deklaraciju.
ΣΞΔ je napisao/la:
Plus to famozno nadanje da će zajednička država biti republika...
Bilo je moguće. Savez država. Takva je bila Nimačka ili barem Sveto Rimsko Carstvo Nimačkeg Naroda. Razne monarhije, republike i crkveni posidi-države pod jednin krovon.
ΣΞΔ je napisao/la:
Pa, da li je iko sa malo razuma mogao da se nada da će se srpska dinastija povući da, eto, nekome ugodi?
Savezna država koju činidu republike i monarhije, eto mogućeg scenarija.
Slažen se s tobon, da ako se dogodi monolitna država, nima šanse da će se dinastija povuć zbog nîčijih lipih žeja. No onda sustav puca jer judi nisu htili uć u državu di će in bit potisnut identitet u ime nikega jedinstveneg.
ΣΞΔ je napisao/la:
Sa druge strane, odbijanje realnosti da je integralno jufoslovenstvo suluda ideja bez stvarnih temelja i mogućnosti za ostvarenjem, te nedostatak volje da se zajedničla država administrativno izdeli na srpsku, hrvatsku, slovenačku + (...) banovinu, stvorili su uslove za dugoročne probleme i političke sukobe među narodima.
Integralno jugoslavenstvo koje je bilo u srpskin kolurama, balkanski osmanski tip apsolutne nacionalističke hegemonističke monarhije (rastočene korupcijon) koji je priresa u monarhofašizam i taj sustav nametnia drugin narodima, gospodarstvena, porezna i financijska politika koja je odrala sve iz Austro-Ugarske (i tamošnje Srbe kojima su također "istočni" dignuli živce), nastavak asimilatorske politike koju je činila Austro-Ugarska samo pod drugin nacionalnin kolurama i još nasilnije i agresivnije, podređivanje drugih virskih zajednica u drugi red
ΣΞΔ je napisao/la:
Ono što je po meni veoma važno jeste shvatiti da je baš zbog tih sitnih sujeta propao izvanredan projekat stvaranja moćne evropske države triju veoma kulturno i istorijski bogatih naroda, a da ne govorim o tome kako bogatu inteligenciju i kvalitetne ljude (osim onih u politici) je kraljevina imala.
A, teško. To je bila sirotica. Mogli su se jedino naticat s Rumunjskon, Bugarskon, Albanijon i Grčkon od susida, svi drugi bili su daleko iznad.
ΣΞΔ je napisao/la:
Zamislite vojsku koji zajedno stvaraju Mišić i Borojević, na primer.
Ipak je ta vojska bila tehnološki zaostala. Teško da bi izdržala udar jedne vojske tipa nimačke pa i talijanske.
Da je država bila sazdana na pošćenin odnosima, onda se vojska ne bi raspala prid napadon jačih; doduše ne bi mogla vodit ravnopravni rat, ali bi gerilski i specijalni rat bia grdan. Ovo govorin za K. Jugoslaviju, SFRJ je već bila jake vojne tehnologije i skoro ravnopravna i Zapadu i Istoku (ako izuzmemo balističke rakete, A-bombe...), barem 1970-ih i do polovice 1980-ih.
ΣΞΔ je napisao/la:
Da ne zaboravimo Ruse koji su se, bas tih godina, naseljavali u kraljevini, donoseći sa sobom svu lepotu i šmek njihove carevine.
Je.
ΣΞΔ je napisao/la:
Čak ni Nemačka, niti Italija nisu imale tako dobro sklopljene okolnosti prilikom ujedinjenja...
E sad baš... Romantično gledaš.