HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 21:01.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 179 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Vaseljenski CIA patrijarh PRIZNAO Mak prav crkvu
PostPostano: 30 lip 2022, 20:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 17:09
Postovi: 18463
Citat:
IME KAMEN SPOTICANJA: MPC ostala bez tomosa Carigradske patrijaršije

Skopski portal Plusinfo piše da, kako sada stvari stoje, MPC-OA je autokefalna crkva za Srpsku pravoslavnu crkvu (SPC) i Rusku pravoslavnu crkvu (RPC), ali ne i za Vaseljensku patrijaršiju i još neke pravoslavne crkve.

Tomos autokefalnosti od Carigradske patrijaršije MPC-OA bi mogla da čeka u nedogled, a u praksi bi, kažu, sve moglo veoma brzo da bude završeno.

Međutim, najveći problem, ipak, ostaje ime Crkve u Sjevernoj Makedoniji, jer naziv „makedonska“, kažu, najviše smeta vaseljenskom patrijarhu Vartolomeju i Grčkoj pravoslavnoj crkvi.

https://vecernjenovosti.ba/62353/svijet ... e-vijesti/

O ovome sam pricao. Bez tomosa Carigradske patrijarsije, MPC je formalno jos uvek pod SPC?!

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vaseljenski CIA patrijarh PRIZNAO Mak prav crkvu
PostPostano: 30 lip 2022, 20:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lip 2021, 15:54
Postovi: 5615
Nije.

Nije na Carigradskoj da da tomos, jer Carigradska nije majka Crkva, kao sto je bila nama kada smo mi dobili.

_________________
Srbija je vazda ratovala protiv najjacih imperija, Otomanska, Austro Ugarska, Hitlerova Nemacka, NATO pakt.


A njene komsije, najveca imperija protiv koje su ratovali, je Srbija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vaseljenski CIA patrijarh PRIZNAO Mak prav crkvu
PostPostano: 30 lip 2022, 20:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 17:09
Postovi: 18463
Tankosic je napisao/la:
Nije.

Nije na Carigradskoj da da tomos, jer Carigradska nije majka Crkva, kao sto je bila nama kada smo mi dobili.


Carigradska daje tomos svim novim autokefalnim crkvama, bez obzira ko im je majka. Tako sam procitao negde.

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vaseljenski CIA patrijarh PRIZNAO Mak prav crkvu
PostPostano: 30 lip 2022, 20:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lip 2021, 15:54
Postovi: 5615
aleksije radicevic je napisao/la:
Tankosic je napisao/la:
Nije.

Nije na Carigradskoj da da tomos, jer Carigradska nije majka Crkva, kao sto je bila nama kada smo mi dobili.


Carigradska daje tomos svim novim autokefalnim crkvama, bez obzira ko im je majka. Tako sam procitao negde.


Ne. Ne daje. To se samo Bartolomej 'istripovao" pod naletom CIA.


Carigradska nije cak ni Vaseljenska patrijarsija, ni formalno ni sustinski, pa si to mogao svugde da procitas, 99% vremena.

Ne postoji razlika izmedju Carigradske i Rumunske crkve. Niti je prva medju jednakima (vec je to Jerusalemska patrijarsija kao prva, a Carigradska je bila samo tokom Carstva), niti ima ikakva posebna ovlascenja, niti je "Majka Crkva" u Pravoslavlju, vecini na Balkanu jeste, ali nije u Pravoslavlju, a narucito ne polaze pravo, (cak naprotiv) da bude "Majka Crkva" novonastalim patrijarsijama na Balkanu kao sto se gura sa MPC.


To je po Pravoslavlju i kanonima, i u tom smislu ce ti svaki Pravoslavac reci da je kanonski istina na strani Ruske crkve u odnosu na Carigrad (po pitanju Ukrajine), bio on iz Jerusalima, Balkana, Malezije, GRCKE, Kipra itd.

_________________
Srbija je vazda ratovala protiv najjacih imperija, Otomanska, Austro Ugarska, Hitlerova Nemacka, NATO pakt.


A njene komsije, najveca imperija protiv koje su ratovali, je Srbija.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 179 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 68 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO