HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ruj 2024, 09:00.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 116 post(ov)a ] 
Stranica 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Križarski ratovi
PostPostano: 25 lis 2023, 12:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 sij 2023, 16:54
Postovi: 5118
Ponukan situacijom u gazi baš sam krenio opet preslušavat neke podcaste o Križarskim ratovima, tom velikom i slavnom epopejom u kojoj je šašica kršćana 200 i kusur godina zajebavala cili islamski svit.

Križare je najviše zajebavala logistika, pa iako su u izravnim sukobima često razbijali višestruko brojnije muslimanske horde na kraju je cijela pustolovina bila neodrživa. Sami krizari su u osvojenim zemljama bili debela manjina nikad više od 15%.

Njihov fanatizam i odlučnost je bila nevjerojatna, cili niz je epizoda di su izvlačili pobjede u nemogućim uvjetima.

Osim poznatih epizoda cili niz je nepoznatih epizoda kao što su:

1) periodi kad je Egipat plaćao danak Jeruzalemu a križari razriješavali građanske ratove i maltene postavljali sultana u Kairu. Velika propuštena šansa da se eliminira Egipat kao muslimanska baza.

2) Kratkotrajno normansko kraljevstvo u centralnoj maloj Aziji oko Angore (današnje Ankare) u periodu pred krizarske ratove, koje su bizantinci krtakovidnom politikom uništili umjesto da si stvore praktičku vojnu krajnu i tampon zonu prema turcima. Normani su bili strašno učinkovit protuotrov za muslimane.

3) križarski gusarski pohodi po crvenom moru i pokušaji da se pohara sama meka i medina, jedan krajnje suludo smion poduhvat koji je totalno iznemadio muslimane i polučio iznemađujuće velik uspjeh

4) krizarsko-mongolska suradnja i veliki šta bi bilo kad bilo di je jako malo falilo da mongolski kan današnjeg Irana kršćanstvo (doduše nestorijsko) uspostavi kao službenu religiju. Povijest bi otišla u totalno drugom pravcu

5) Pohod Norveškog kralja neposredno nakon 1.krizarskog rata di su vikinzi u jednoj kampanji rasturili muslimane i na iberijskom poluotoku i bliskom istoku. Šteta da van tog jednog pohoda tadasnji krajnje zajebani skandinavci nisu više značajnije utjecali.

6) Ok poznata je priča oko Barbarosse al manje je istraženo kako je prije utapanja pokprio glavni grad turaka male Azije Ikonium (današnju Konyu). Šta bi bilo da se uspostavilo križarsko kraljevstvo u Maloj aziji?

7) Poduhvati Fridriha II. Barbarosse koji je bio nevjerojatno sposoban vladar al u vječnoj svađi s papom.

Jako zanimljiv period i danas totalno krivo shvaćen posebno u duhu woke nastrane ideologije.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križarski ratovi
PostPostano: 03 stu 2023, 20:08 
Offline

Pridružen/a: 27 lis 2022, 12:02
Postovi: 1483
Imota je napisao/la:
Ponukan situacijom u gazi baš sam krenio opet preslušavat neke podcaste o Križarskim ratovima, tom velikom i slavnom epopejom u kojoj je šašica kršćana 200 i kusur godina zajebavala cili islamski svit.

Križare je najviše zajebavala logistika, pa iako su u izravnim sukobima često razbijali višestruko brojnije muslimanske horde na kraju je cijela pustolovina bila neodrživa. Sami krizari su u osvojenim zemljama bili debela manjina nikad više od 15%.

Njihov fanatizam i odlučnost je bila nevjerojatna, cili niz je epizoda di su izvlačili pobjede u nemogućim uvjetima.

Osim poznatih epizoda cili niz je nepoznatih epizoda kao što su:

1) periodi kad je Egipat plaćao danak Jeruzalemu a križari razriješavali građanske ratove i maltene postavljali sultana u Kairu. Velika propuštena šansa da se eliminira Egipat kao muslimanska baza.

2) Kratkotrajno normansko kraljevstvo u centralnoj maloj Aziji oko Angore (današnje Ankare) u periodu pred krizarske ratove, koje su bizantinci krtakovidnom politikom uništili umjesto da si stvore praktičku vojnu krajnu i tampon zonu prema turcima. Normani su bili strašno učinkovit protuotrov za muslimane.

3) križarski gusarski pohodi po crvenom moru i pokušaji da se pohara sama meka i medina, jedan krajnje suludo smion poduhvat koji je totalno iznemadio muslimane i polučio iznemađujuće velik uspjeh

4) krizarsko-mongolska suradnja i veliki šta bi bilo kad bilo di je jako malo falilo da mongolski kan današnjeg Irana kršćanstvo (doduše nestorijsko) uspostavi kao službenu religiju. Povijest bi otišla u totalno drugom pravcu

5) Pohod Norveškog kralja neposredno nakon 1.krizarskog rata di su vikinzi u jednoj kampanji rasturili muslimane i na iberijskom poluotoku i bliskom istoku. Šteta da van tog jednog pohoda tadasnji krajnje zajebani skandinavci nisu više značajnije utjecali.

6) Ok poznata je priča oko Barbarosse al manje je istraženo kako je prije utapanja pokprio glavni grad turaka male Azije Ikonium (današnju Konyu). Šta bi bilo da se uspostavilo križarsko kraljevstvo u Maloj aziji?

7) Poduhvati Fridriha II. Barbarosse koji je bio nevjerojatno sposoban vladar al u vječnoj svađi s papom.

Jako zanimljiv period i danas totalno krivo shvaćen posebno u duhu woke nastrane ideologije.



Ne bi trebalo na ovoj temi izostaviti Rikarda Lavljeg Srca


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križarski ratovi
PostPostano: 03 stu 2023, 20:17 
Offline

Pridružen/a: 13 stu 2021, 23:58
Postovi: 7447
Lokacija: Nizza, Naissus...
Ricarda Lavlje Srce,,,,,BBC u naletu....

_________________
Propast najdugovecnije imperije (1123 god), Istocno Rimskog carstva
https://www.youtube.com/watch?v=yVa6GQVSaj0


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križarski ratovi
PostPostano: 03 stu 2023, 20:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32832
To je tadašnji NATO u nastajanju :zubati

Zanimljiva tema, meni nepoznata osim onog što sam vidio u filmovima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križarski ratovi
PostPostano: 03 stu 2023, 20:27 
Offline

Pridružen/a: 27 lis 2022, 12:02
Postovi: 1483
K..M je napisao/la:
Ricarda Lavlje Srce,,,,,BBC u naletu....


Jedan od vođa III križarskog pohoda. Uz spomenutog Barbarossu i francuskog kralja Filipa.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križarski ratovi
PostPostano: 03 stu 2023, 20:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 kol 2022, 22:29
Postovi: 1838
Daj stavi ovdje u chat neki od tih podcasta
I ako imaš neku knjigu usput za preporučit bilo bi super


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križarski ratovi
PostPostano: 03 stu 2023, 21:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 stu 2020, 16:23
Postovi: 13278
Citat:
slika

slika

Godefroy de Bouillon, prvi kralj Jeruzalema, spomenik u Bruxellesu.

Potomak Karla Velikog.

_________________
HR + HB = Hrvatska domovina. Za dom.

Neka živi Dinamo i majka Hrvatska!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križarski ratovi
PostPostano: 03 stu 2023, 21:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:39
Postovi: 60091
Lokacija: DAZP HQ
Čitao sam dosta knjiga o križarima prije 10 plus godina, a najzanimljivije su mi bili knjige iz arapske perspektive.

Za muslimane križari su bili vjerski fanatici, sve obrnuto od danas, islamski svijet je tad još bio relativno nov, okupirao je bogate krajeve i još su živjeli raskošnije nego Europa. Kao što je gore netko napisao, ne samo da su ih ugrozili križari, nego puno više Mongoli, da su Mongoli stisli do kraja moguće da islama ne bi ni bilo, tako barem Arapi pišu.

Dodatan problem križara je bilo očito neprijateljstvo s Bizantom, u jednom od pohoda su osvojili Carigrad i uspostavili Latinsko carstvo što je u mnogočemu ubuduće zapečatilo sudbinu Bizanta.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križarski ratovi
PostPostano: 03 stu 2023, 21:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 stu 2020, 16:23
Postovi: 13278
Citat:
slika

The Battle of Montgisard was fought between the Kingdom of Jerusalem and the Ayyubid Dynasty on 25 November 1177 at Montgisard, in the Levant between Ramla and Yibna.

The 16-year-old Baldwin IV of Jerusalem, severely afflicted by leprosy, led outnumbered Christian forces against Saladin's troops in what became one of the most notable engagements of the Crusades.

The Muslim army was quickly routed and pursued for twelve miles.

Saladin fled back to Cairo, reaching the city on 8 December, with only a tenth of his army.

Muslim historians considered Saladin's defeat to be so severe that it was only redeemed by his victory ten years later at the Battle of Cresson and the Battle of Hattin in 1187, although Saladin defeated Baldwin IV in the Battle of Marj Ayyun and the Siege of Jacob’s Ford in 1179, only to be defeated by Baldwin IV again at the Battle of Belvoir Castle in 1182 and the Siege of Kerak in 1183.


https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Montgisard

_________________
HR + HB = Hrvatska domovina. Za dom.

Neka živi Dinamo i majka Hrvatska!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križarski ratovi
PostPostano: 03 stu 2023, 22:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:39
Postovi: 60091
Lokacija: DAZP HQ
slika

slika

Ovako se ide u rat i nikako drukčije.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križarski ratovi
PostPostano: 03 stu 2023, 22:19 
Online
Avatar

Pridružen/a: 18 svi 2018, 00:02
Postovi: 4970
Mar-kan je napisao/la:
To je tadašnji NATO u nastajanju :zubati

Zanimljiva tema, meni nepoznata osim onog što sam vidio u filmovima.

u filmovima je sve pogrešno :)

pogledao si kraljevstvo nebesko,pretpostavljam?
e pa bilo ti je sve suprotno =))

film je lažan do zla boga!
kovač sirotan LOL (tada su oni viša klasa) mora plačati crkvenu desetinu(to su samo seljaci morali).
još ima irgata mentalno retardiranoga hahaha,tada je crkva skrbila o njima.
onda oni tamni dvorčevi počađeni,bez fasada a zapravo su imali i fasade i freske i sve kao danas.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križarski ratovi
PostPostano: 03 stu 2023, 22:21 
Online
Avatar

Pridružen/a: 18 svi 2018, 00:02
Postovi: 4970
estoyAqui je napisao/la:
Daj stavi ovdje u chat neki od tih podcasta
I ako imaš neku knjigu usput za preporučit bilo bi super

taman sam ja tio to pitat.
mene je najvise dojmio komentar na "kingdom of heaven" od real crusade history kanala.
ali to je na film a ne na povjesne pohode.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križarski ratovi
PostPostano: 03 stu 2023, 22:26 
Online
Avatar

Pridružen/a: 18 svi 2018, 00:02
Postovi: 4970
dudu je napisao/la:
Čitao sam dosta knjiga o križarima prije 10 plus godina, a najzanimljivije su mi bili knjige iz arapske perspektive.

Za muslimane križari su bili vjerski fanatici, sve obrnuto od danas, islamski svijet je tad još bio relativno nov, okupirao je bogate krajeve i još su živjeli raskošnije nego Europa. Kao što je gore netko napisao, ne samo da su ih ugrozili križari, nego puno više Mongoli, da su Mongoli stisli do kraja moguće da islama ne bi ni bilo, tako barem Arapi pišu.

Dodatan problem križara je bilo očito neprijateljstvo s Bizantom, u jednom od pohoda su osvojili Carigrad i uspostavili Latinsko carstvo što je u mnogočemu ubuduće zapečatilo sudbinu Bizanta.

Sve je to pekopirani lijevoglobaloLGBTQ narativ.
Arapi su tada kometirali u čuđenju kako muslimani pod križarima bolje prosperiraju nego u muslimanskim zemljama. Raskošno se u pustinji nije nikad živilo osim vladara. U europi 11-og stolječa je nađeno najbogatije seosko imanje do tada u povjesti. Znaci arheolozi su nasli tako opremljeno selo i takav standard života procjenili kakav nikad do tada u arheološkim zapisima nije pronađen.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križarski ratovi
PostPostano: 03 stu 2023, 22:52 
Offline

Pridružen/a: 13 stu 2021, 23:58
Postovi: 7447
Lokacija: Nizza, Naissus...
zalutala je napisao/la:
K..M je napisao/la:
Ricarda Lavlje Srce,,,,,BBC u naletu....


Jedan od vođa III križarskog pohoda. Uz spomenutog Barbarossu i francuskog kralja Filipa.

Je Fridrih Barbarosa vodja Zapada je bio u Nisu, na brdu Pantelej, danas crkva i novo golemo naselje.

Bio je docekan, dao je zlato za snabdevanje kroz Srbiju sve su druge popljackali usput).

Sa Stefanom Nemanjom je potpisao netki ugovor, sa Rastko SV Sava je bio pisar, tumac i pregovarac.

To je prvi pisani IPAP, SOFA sporazum sa tadasnjim NATOm...

Nemanjicima su pasali jer su se klali sa mujama, Ist Rimom....


@dudu Latinsko carstvo krizara u Konstantinopolu od 1204-1261 je

polucilo USPON Nemanjica, Srbije...NEOVISNOST SPC 1219, za malo zlata patrijarh

IZGNAN sa carem iz Niceje daje GRAMATU...krunu od pape 1217 Stefanu Prvovencanom.

Sirenje i expanziju i ugled Srbije.

Nemanjici se orodjuju sa Andzuvincima...dobijaju ljiljan, miraze...Uros I otac kralja Dragutina i Milutina...


Dok Ist Rimu nije SMRKLO, Srbiji NIJE SVANULO>>>>bili bi katolici, mozda Hrvati.... :zubati

Sto priznaces, nije bas prestizno i elitno, kao Srbi....

_________________
Propast najdugovecnije imperije (1123 god), Istocno Rimskog carstva
https://www.youtube.com/watch?v=yVa6GQVSaj0


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križarski ratovi
PostPostano: 03 stu 2023, 23:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 ruj 2022, 13:17
Postovi: 991
Eminencija je napisao/la:
dudu je napisao/la:
Čitao sam dosta knjiga o križarima prije 10 plus godina, a najzanimljivije su mi bili knjige iz arapske perspektive.

Za muslimane križari su bili vjerski fanatici, sve obrnuto od danas, islamski svijet je tad još bio relativno nov, okupirao je bogate krajeve i još su živjeli raskošnije nego Europa. Kao što je gore netko napisao, ne samo da su ih ugrozili križari, nego puno više Mongoli, da su Mongoli stisli do kraja moguće da islama ne bi ni bilo, tako barem Arapi pišu.

Dodatan problem križara je bilo očito neprijateljstvo s Bizantom, u jednom od pohoda su osvojili Carigrad i uspostavili Latinsko carstvo što je u mnogočemu ubuduće zapečatilo sudbinu Bizanta.

Sve je to pekopirani lijevoglobaloLGBTQ narativ.
Arapi su tada kometirali u čuđenju kako muslimani pod križarima bolje prosperiraju nego u muslimanskim zemljama. Raskošno se u pustinji nije nikad živilo osim vladara. U europi 11-og stolječa je nađeno najbogatije seosko imanje do tada u povjesti. Znaci arheolozi su nasli tako opremljeno selo i takav standard života procjenili kakav nikad do tada u arheološkim zapisima nije pronađen.


Gdje se nalazi to bogato selo?
Inače Arapi su tada bili barem matematički i astronomski ispred Europljana, ali sve to nije trajalo ni 150 godina.

_________________
Živjela naša sveta Hrvatska!
Gubici Rusije i Ukrajine su 1:4. [str. 85]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križarski ratovi
PostPostano: 03 stu 2023, 23:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 ožu 2021, 16:33
Postovi: 10094
Kronos je napisao/la:
Eminencija je napisao/la:
Sve je to pekopirani lijevoglobaloLGBTQ narativ.
Arapi su tada kometirali u čuđenju kako muslimani pod križarima bolje prosperiraju nego u muslimanskim zemljama. Raskošno se u pustinji nije nikad živilo osim vladara. U europi 11-og stolječa je nađeno najbogatije seosko imanje do tada u povjesti. Znaci arheolozi su nasli tako opremljeno selo i takav standard života procjenili kakav nikad do tada u arheološkim zapisima nije pronađen.


Gdje se nalazi to bogato selo?
Inače Arapi su tada bili barem matematički i astronomski ispred Europljana, ali sve to nije trajalo ni 150 godina.

U njegovoj glavi. Europljani su u to vrijeme srali i pišali u uglu sobe, umirali od bolešćuga itd

_________________
Dom svoj čuva Zrinski 115


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križarski ratovi
PostPostano: 03 stu 2023, 23:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 stu 2020, 16:23
Postovi: 13278
Odnosno tvoji preci jel tako izdajniče rase, naroda i vjere.

_________________
HR + HB = Hrvatska domovina. Za dom.

Neka živi Dinamo i majka Hrvatska!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križarski ratovi
PostPostano: 04 stu 2023, 00:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 ožu 2021, 16:33
Postovi: 10094
Treba napomenuti da su se prilikom opsade Jerusalema muslimani i jevreji borili rame uz rame i da su i jedni i drugi poklani od križara.

_________________
Dom svoj čuva Zrinski 115


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križarski ratovi
PostPostano: 04 stu 2023, 00:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 stu 2020, 16:23
Postovi: 13278
Citat:
slika

slika

slika

slika

_________________
HR + HB = Hrvatska domovina. Za dom.

Neka živi Dinamo i majka Hrvatska!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križarski ratovi
PostPostano: 04 stu 2023, 00:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 ožu 2021, 16:33
Postovi: 10094
Reconquista je napisao/la:
Odnosno tvoji preci jel tako izdajniče rase, naroda i vjere.

Ne, govorim o današnjim zapadnim evropljanima. Moji preci su slaveni, čestiti i pitomi ljudi i ja sam ponosan na to. A ti, germanska podrepino, si izdajnik svog naroda.

_________________
Dom svoj čuva Zrinski 115


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križarski ratovi
PostPostano: 04 stu 2023, 00:06 
Offline

Pridružen/a: 13 stu 2021, 23:58
Postovi: 7447
Lokacija: Nizza, Naissus...
Karabaja je napisao/la:
Kronos je napisao/la:

Gdje se nalazi to bogato selo?
Inače Arapi su tada bili barem matematički i astronomski ispred Europljana, ali sve to nije trajalo ni 150 godina.

U njegovoj glavi. Europljani su u to vrijeme srali i pišali u uglu sobe, umirali od bolešćuga itd

Tocno, Fr kraljevi su srali u lavor kofu ispod trona...nisu se kupali...

Zapad je jeo prstima, a Nemanjici ZLATNIM KASIKAMA i VILJUSKAMA....BOC, BOC...

https://youtu.be/IhlpY_NQyik?t=1


_________________
Propast najdugovecnije imperije (1123 god), Istocno Rimskog carstva
https://www.youtube.com/watch?v=yVa6GQVSaj0


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križarski ratovi
PostPostano: 04 stu 2023, 00:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 kol 2020, 12:37
Postovi: 17946
Karabaja je napisao/la:
Ne, govorim o današnjim zapadnim evropljanima. Moji preci su slaveni, čestiti i pitomi ljudi i ja sam ponosan na to. A ti, germanska podrepino, si izdajnik svog naroda.


Ti si izdajnik svoga naroda, kmečiš tamo za nekakvim poremećenim hamasovcima jer ih smatraš svojima.

_________________
Broj učenika u osnovnim školama u USK
2013/2014 - 25,758
2023/2024 - 15,503





Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križarski ratovi
PostPostano: 04 stu 2023, 00:10 
Online
Avatar

Pridružen/a: 18 svi 2018, 00:02
Postovi: 4970
Karabaja je napisao/la:
Kronos je napisao/la:

Gdje se nalazi to bogato selo?
Inače Arapi su tada bili barem matematički i astronomski ispred Europljana, ali sve to nije trajalo ni 150 godina.

U njegovoj glavi. Europljani su u to vrijeme srali i pišali u uglu sobe, umirali od bolešćuga itd

Europljani su u srednjem vjeku obnavljali akvedukte,imali javna kupatila a to što si ti neznalica je drugo :)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križarski ratovi
PostPostano: 04 stu 2023, 00:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 ožu 2021, 16:33
Postovi: 10094
Rika sv Vida je napisao/la:
Karabaja je napisao/la:
Ne, govorim o današnjim zapadnim evropljanima. Moji preci su slaveni, čestiti i pitomi ljudi i ja sam ponosan na to. A ti, germanska podrepino, si izdajnik svog naroda.


Ti si izdajnik svoga naroda, kmečiš tamo za nekakvim poremećenim hamasovcima jer ih smatraš svojima.

Svaki potlačeni na svijetu je moj, a svaki tiranij tvoj. Tu se ja i ti razlikujemo

_________________
Dom svoj čuva Zrinski 115


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Križarski ratovi
PostPostano: 04 stu 2023, 00:17 
Online
Avatar

Pridružen/a: 18 svi 2018, 00:02
Postovi: 4970
Jest zato ti slaviš ottomane a mi liberterijanstvo!


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 116 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO