HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 09:37.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 141 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Bleiburg
PostPostano: 17 vel 2010, 18:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 09:57
Postovi: 9544
Lokacija: HR HB
Junuz Djipalo je napisao/la:
Koje pouke možemo izvući iz onoga što nam se tad događalo?


"Paveliću evo ti barabe, 5 godina služio te džabe",...je pjesma koju je moj djed znao staviti na svoju play-listu u pijanim prigodama koje su u pravilu završavale u bajbuku i premlaćivanjem, a počimale nečijim cinkanjem.

Uvijek je isticao Pavelićevu izdaju, partizanske laži, svirepost partizanki crnogorki na Bleiburgu i nekog "Mitrovića".
Izdaju je spominjao jer je govorio da ih je Pavelić ostavio ko "marvu",...partizanske laži u kontekstu kada bi mi djeca gledali partizanske filmove u scenama ustaških ubijanja i klanja on je govorio da su to sve "oni", partizani radili, naravno uz psovke i galamu, ali tv nije gasio, jer se plašio da ga za to ne ocinkaju. Mi ko djeca, daj nam film, švaba-partizana, hu-ha, niš ne kontaš...
Partizanke su im sa sjekirama i pištoljima, uz partizane naravno, noću upadale među njih i koga šta dohvati, sakatili i ubijali, a potom jednostavno ostavljani na putu.

Bio je dobar čovjek, pomagao druge pa ga je "izvukla", njegova "vrsnica" i bila "viđena" kako je on pričao, koja je iz našega kraja, a imala je braću u partizanima. Inače 5 godina logora, narušeno zdravlje itd...

Umro je '92, dočekao Hrvatsku, ali je uvijek ponavljao da više nikada ne bi ratovao i kada sam mu se ja pojavio u uniformi nije bio oduševljen, naprotiv...

Danas ga razumijem, ali pouka se nažalost uvijek na sopstvenoj koži najbolje vidi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bleiburg
PostPostano: 17 vel 2010, 19:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24633
Lokacija: Heartbreak Hotel
Moj djed je bio na Dravogradu. Pričao je dosta anegdota koje su mu se desile. Bio je inače polucivil, tj nešto kao... ne znam civilna zaštita, čuvao neki most kod Slavonskog broda, niti ustaša, niti domobran... zapravo nešto kao pričuvni sastav MUP-a, pričuvno oružništvo, tako nešto...
Odmah su mu ukrali cipele pa je bos pješice prešao križni put od Dravograda do logora u Bileći gdje je 2 godine bos bio utamničen u zgradi bez krova (!!!!).
Uz put je pio žabokrečinu, jeo koru od krumpira... kada su prolazili kroz naša sela narod je davao hranu, partizani nisu branili, ali je ta hrana bila kap u moru, sasvim nedovoljna... Pričao je da su u nekom selu dok su odmarali našli na nekog magarca i živog ga golim rukama rasčetvorili i pojeli dok je još stenjao. Pričao je da su se neki zarobljeni čerkezi zahebali, našli neke sirove krumpire, pojeli ih pa pomrli u mukama. Pričao je da je se neki švabo pored njega dok su hodali u četveroredu sageo da uzme zrno kukururuza na putu pa ga partizan na konju odmah ustrijelio.
Jednom dana su odmarali kod nekog bunara pa je u masu među naše dečke ušao neki partizan i počeo golim rukama da davi jednog ustašu (inače jednog mog rođaka, držali su se u toj situaciji rođaci skupa koliko si mogli), a ovaj se oteo uhvatio ga i bacio ga u bunar gdje se ovaj udavio kao miš... :palacgore1 tek kasnije kad su odmakli partizani su skontali da im jedan fali ali nisu mogli da otkriju što mu se desilo. :001_cool
Pričao je i o ustaškom časnicima koji su kad su se predavali partizanima umjesto da se preobuku i sakriju odoru stavljali na grudi namjerno svo odličje koje su imali, takve su partizani odmah odvajali još na Dravogradu i nisu dočekali čak ni Maribor da ih tamo pobiju.
Puno je toga još bilo...

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bleiburg
PostPostano: 18 vel 2010, 18:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:12
Postovi: 2505
Junuz Djipalo je napisao/la:

Možda prije svega mi moramo raščlaniti sami sa sobom koji su uzroci a što posljedice.

Ja povijest ne volim koristit za raspirivanje mržnje ali volim za pouke.

Koje pouke možemo izvući iz onoga što nam se tad događalo?


podjela naroda po bilo kojoj osnovi u tezkim situacijama (poput rata) uviek vodu u sigurnu propast tog istog naroda.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bleiburg
PostPostano: 12 tra 2010, 20:26 
Offline

Pridružen/a: 08 stu 2009, 08:40
Postovi: 42
Bleiburg je najveća izdaja hrvatskog naroda.
Žalosno da i dan danas pojedinci slave Pavelića i ostale izdajice hrvatskog naroda.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bleiburg
PostPostano: 13 tra 2010, 07:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24633
Lokacija: Heartbreak Hotel
Još je žalosnije da slave onoga tko je te ljude pobio.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bleiburg
PostPostano: 13 tra 2010, 08:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Nije mi poznato da je neko od bliže rodbine završio na Bleiburgu, bilo je par susjeda koji su se poslije rata vratili u mjesto, dvojica njih su bili sudionici bitke na Lijevča polju, a pričali su i o nekima našim ljudima koji su tamo ostali. Poznajem i par slučajeva gdje su ljudi skončali u emigraciji. Moja bliža rodbina uglavnom je stradala u posljednjoj bitki drugog svejtskog rata, u operaciji partizana 'Vlaška Mala' kada su pobijeni od istih. Od bliže familije ubijen je moj djed u 27 god života, živ i zdrav zarobljen, odveden u logor i strijeljan, vjerovatno bačen u Savu, njegova 4 brata, otac, stričevi, djeca od stričeva, njihovi rođaci, sve je to pobijeno uglavnom ispred kućnih pragova, u borbama, i nakon zarobljavanja.. O ovome više na susjednoj temi, Berlin je pao,.. :ujko

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bleiburg
PostPostano: 13 tra 2010, 14:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 11:36
Postovi: 1136
Za mjesec dana će biti obljetnica Bleiburga, nadam se da što više će vas doći na to tužno mjesto Hrvatskog holokausta.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=X22yhleS ... re=related


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bleiburg
PostPostano: 13 tra 2010, 16:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4439
Lokacija: Grobnik
Hrvatski_Zrinjski je napisao/la:
Za mjesec dana će biti obljetnica Bleiburga, nadam se da što više će vas doći na to tužno mjesto Hrvatskog holokausta.


Što je da je, Hercegovci i dođu u najvećem broju.

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bleiburg
PostPostano: 14 tra 2010, 09:49 
Offline

Pridružen/a: 09 vel 2010, 10:03
Postovi: 281
Lokacija: Svugdje
Tako je i dosta ljudi iz Bosne dođe,zato treba im skinuti kapu.Što se sjete svojih dijedova što su za Hrvatsku život dali.

_________________
Nikad više brat na brata.Rame uz rame,brat uz brata.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bleiburg
PostPostano: 14 tra 2010, 18:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 18:56
Postovi: 5403
Evo još malo materijala istini, za koju se svi ovdje zalažemo i nastojimo otkriti i saćuvati!

Citat:
Govor na predstavljanje knjige P. Vjekolslava Lasića: „BAREŠIĆ“

Citat o jugoslavenskoj zajednici i komunizmu iz knjige: „Kardinal Haulik - prorok jugoslavenske propasti“ (1861.) Autor Ivan Biondić.
Sv. Petar nakon Isusova uskrsnuća: „Mi smo tomu svjedoci“. – Dj. Ap.
1. Mi smo svjedoci da je nadbiskup i kardinal Haulik bio u pravu.
2. Mi smo svjedoci – kao sudionici 1991, te stvaranja države Hrvatske – da je pok. Miro Barešić, i svi koji su se borili za stvaranje Neovisne Države Hrvatske, bili u pravu.
Gdje se sve sanjala Hrvatska Država? Kako se borilo za sveto ime hrvatsko i za ideale slobodne države Hrvatske, imamo svjedočanstvo i u ovoj knjizi.
'Prijatelji kako ste mi danas?' pjeva Marko Perković T.
Koliko su važni pravi prijatelji i Hrvati u životu. Vrijedno je kao i Mirin susret s Brunom Vulinom, koji je 16 godina robijao za Hrvatsku, kao i s drugim hrvatskim junacima na Golom otoku, koji ostavljaju na Mira neizbrisiv trag.
Posljednjih 100 godina u Hrvatskoj:
1. Oni koji su se ulizivali zločincima nad Hrvatskim narodom te tako i sami postajali zločinci.
2. Oni koje susrećemo u ovoj knjizi. Oni koji su iz ljubavi prema istini, prema Hrvatskoj zemlji i narodu darivali sve, pa i vlastiti život, kao i trajno progonstvo u tuđinu. Ništa nije slučajno: Svi mi danas sudjelujemo u dobru ili u zlu za Hrvatski Narod.
Vlade Rolović – CRNI – (nadimak po zvjerskoj okrutnosti u masovnim ubojstvima Hrvata na Križnom putu) dolazi u Švedsku 'srediti tu šaku hrvatskog jada'. Naišao je na 'hrvatske vojnike srcem i dušom' kao što su Miro, Stipe Mikulić, Bruno Bušić… Vojnike 'srcem i dušom' kao što su bili i Hrvatski Branitelji 1991. godine.
Pročitajte ovu knjigu te upoznajte prave ljude, istinske borce za Hrvatsku, kojima je Država svetinja. Tko danas zna za njih? Što znaju mlađi hrvatski naraštaji? Tko bi danas stavio ruku za hrvatske heroje? Antu Gotovinu ne bi ni prepoznali – kao što sama reče Predsjednica Hrv. Vlade, J. Kosor!
Josipović i B. Tadić ovih dana bijahu u Opatiji pa Josipović kaže:
„Odnosi su nam sada topli“.
Što može Hrvatski narod očekivati od ove tople ljubavi? Možda riješenje sudbine nestalih iz Domovinskog rata? O tome nismo čuli ništa. Nažalost, još jedan protuprirodan blud iz kojeg se ne može roditi ništa normalno. Da tragedija bude potpuna, ova topla ljubav ima veze i s pogibljom Mire Barešića, kao i Ludviga Pavlovića iz skupine Fenix, poznatoj kao Bugojanska skupina. KAKO?
U Hrvatskoj se nerijetko govori o lustraciji, čišćenju UDBI-nih, komunističkih zločinaca. Lustracija se provela i provodi. Proveli su je i provode je komunističko-jugoslavenske ubojice Hrvata nad herojima Domovinskog Rata. Mnogi u vlasti u RH vrše lustraciju, te “lociraju, identificiraju i transportiraju …” Govore, da što se Hrvatski Branitelji stide popisa?
Molim vas, objavite imena komunističkih koljača s Dakse, Orsule, Korčule, Križnih Putova… Te objavite krvave darove koje i danas nepravedno uživaju njihova djeca i unuci. Objavite imena UDBA-ša. Imena partizanskih mirovina i ‘ratni put’ onih koji ih primaju. Što se stidite? Potom objavite popis Hrvatskih Branitelja.
Što sve ovo ima veze sa smrću Hrvatskog viteza Mira Barešića? Akciju u kojoj su poginuli MIRO BAREŠIĆ, ZDESLAV TURIĆ, FRANKO BOKANOVIĆ I MILE PANDŽIĆ, vodili su UDBA-ši na čelu s Josipom Perkovićem.
BORIS PREBEG (došao u Domovinski rat iz Legije stranaca) koji je bio u akciji s Mirom, svjedoči kako je to bila izdaja. Željeli su Mira likvidirati – kao i mnoge istaknute Hrvate u tuđini – a iskreni i naivni Hrvat Miro dao se, kao janje na klanje. Postoji još iskaza koje sam osobno čuo od prijatelja nakon ove akcije: 'Tišina, ili nema obitelji!' Ključeve istine drži i danas UDBA. Josipa Perkovića traži Njemačka zbog ubojstava Hrvata. (Živio sam u Njemačkoj i poznato mi je što se događalo) Gdje je on? Na Pantovčaku! Za njega se brinu nitkovi S. Mesić i I. Josipović, koji su nažalost izabrani i od naroda, tako kažu … Da li samo to? Ovi nitkovi su zbrinuli i ostale zločince; B. Lončara, A. Nobila, Z. Mustaća, J. Manolića… Zašto ih drže uz sebe? Svi su oni ljubimci 10-tog masovnog ubojice XX stoljeća, J.B.Tita, zločinca koji je izvršio genocid nad Hrvatskim narodom.
Da je živ zločinac Rolović, možda bi i on bio u savjetničkom timu ovih hrvatskih vlastodržaca…
Lustraciju provode UDBA-ši na svim razinama vlasti, te vjerno čuvaju zločinca Broza na trgu u Zagrebu. A što su oni koji ga čuvaju nego zločinci?! Lustraciju provode bivši i sadašnji komunisti/UDBA-ši i ovdje u Dubrovniku.
Zar nije čudno da na identifikaciji tijela hrvatskog viteza Mira nije pozvana obitelj niti itko, tko ga poznaje?! UDBA-ši / jogosalveni / komunisti / zločinci / mrzitelji Hrvatske su i nad mrtvim tijelima hrvatskih vitezova provodili svoju lustraciju kako bi zametnuli istinu.
Na što obvezuje geslo pok. Mira Barešića:
„Ili pobijediti, ili umrijeti!“?
Istina je teška ali vrijedna, vrijednija od života. Dragi Vjeko, hvala ti za ovo djelo!

Pročitajte knjigu i upoznajte dio teške istine o borbi Hrvata za svoju državu. Zavolite ljude koji su krv svoju Hrvatsku darovali i načite živjeti za dobrobit svog Hrvatskog naroda.

U Dubrovniku, 9. travnja 2010.
Don Miljenko Babaić
[email protected]


_________________
MIR da, ali ne kao u Macelju, Ovčari i Hudim jamama!
Komunisti nude bolju budućnost, neuspješni u sadašnjosti, a razlog je uvijek u prošlosti!
Želiš stvoriti neprijatelja – spasi ga od genocida!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bleiburg
PostPostano: 15 svi 2010, 09:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 11:13
Postovi: 567
Lokacija: Hrvatska; Osijek, Zadar
Ovi austro-slovenski komunjare tvrde da će danas spriječiti komemoraciju na Bleiburgu.

http://globus.zabranjeni.hr/svijet/hrvati ... u-bleiburg

_________________
VIVE LA LIBERTE!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bleiburg
PostPostano: 15 svi 2010, 10:45 
Offline

Pridružen/a: 05 sij 2010, 20:43
Postovi: 306
TomislavM je napisao/la:
Ovi austro-slovenski komunjare tvrde da će danas spriječiti komemoraciju na Bleiburgu.

http://globus.zabranjeni.hr/svijet/hrvati ... u-bleiburg


Sprijecice ce oni mudo Marjanovo,treba te kvazi"antifashiste" izdegenjaciti pravo pa da him nikad vise ne padne na pamet da guraju nos gdje him nije mjesto...

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GLusVOAzJ0c


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bleiburg
PostPostano: 15 svi 2010, 12:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2010, 18:33
Postovi: 4967
Lokacija: Capica curica kaze Tetovo
I moj djed je bio tamo u blaiburgu. Ali kao partizan A njegov rodjeni brat je bio ustasa. Nestao kod dravograda. Ironija sudbine. I moj djed mi je pricao da nije bilo milosti prema ustasama. Skoro svima je bio namjenjen metak. A sa domobranima se planirao politicki rad. T.j. politicki preobrazaj. Tako da cifre od 100000 pobijenih ljudi je fantastika.A bilo je tu i pobijenih cetnika, bijelogardejaca, rusa iz ruskog korpusa iz wermachta i t.d. Tako mi je jednom rekao kada sam ga upitao zasto su ih pobili. Rekao mi je da mu je danas zao za to, ali mi je isto rekao da ako bi bilo obrnuto sa ratnom srijecom, isto ako ne i gore bi oni prosli sa ustasama. Znaci zakljucak je, tko dobije rat, moze radit sto god hoce. Ja sam osobno oduvijek bio vise naklonjen prema NDH, ali cini mi se da je to samo zato sto mi sam naziv zvuci nekako bolje. Kao Nezavisna Drzava Hrvatska, lijepse zvuci nego SRH. Samo zato, inace nije fakticki izdrzano. :hajduk1

_________________
Gospodja ministarka, gdje li sam je vidio...Obozavam tu komediju, osobito kada je Seka Sabljic glumi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bleiburg
PostPostano: 15 svi 2010, 12:55 
Offline

Pridružen/a: 17 lip 2009, 20:01
Postovi: 13476
Lokacija: ZG
Pokoj duši svim stradalima na Križnom putu.
Sjećanje čuvamo i njegujemo. I nastavit ćemo ;)

_________________
Muslimane ko je kleo, nije dangubio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bleiburg
PostPostano: 15 svi 2010, 14:19 
Offline

Pridružen/a: 17 lip 2009, 20:01
Postovi: 13476
Lokacija: ZG
Od koga je , tekst je čak i dobar ;)

http://www.zabranjeni.hr/bleiburski-zlocin-i-partizanski-rat/772663/

_________________
Muslimane ko je kleo, nije dangubio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bleiburg
PostPostano: 03 pro 2010, 18:28 
Offline

Pridružen/a: 14 vel 2010, 20:40
Postovi: 1575
Lokacija: Zaljev svinja
Je li netko čitao knjigu Nikolaja Tolstoya "Ministar i pokolji"? Ja sam je upravo pročitao i mogu reći da sam pomalo razočaran, da sam više očekivao. Najprije mi je sumnjiva autorova teza da je za sve kriv ministar Macmillan i general Low, kao i pokušaji da u svakoj prilici opravda druge engleske generale, posebno maršala Alexandera, iako citira njegovu ciničnu izjavu kako repatrijacija Hrvata ne bi bila dobra za njihovo zdravlje ili tako nekako. Ako je postojala politička zapovjed protivna međ. pravu, odgovornost snose i oni koji su je izvršili, zar ne? Nadalje, grof Tolstoy je uvjeren da su četnici bili antifašisti. On smatra kako je sudbina Hrvata bila očekivana i razumljiva, iako ne i opravdana, dok ga prvenstveno pogađa kako su završili četnici i belogardejci. Na temelju njegove knjige moglo bi se zaključiti da su u tim događajima najviše stradali Slovenci, opisuje njihove sudbine i suosjeća se s njima, a Hrvate spominje samo uzgredno. Kad piše kako su ustaše podržavale Hitlera, što je točno, zaboravlja spomenuti da su isto činili i kozaci, Kavkasci i general Vlasov koje otvoreno simpatizira. U predgovoru hrvatskom izdanju samo piše o procesu koji je zbog klevete protiv njega podnio general Low, a uopće se ne osvrće na ulogu Bleiburga u hrvatskoj povijesti. Također mi smeta što hvali kralja Aleksandra jer je primio ruske monarhistike izbjeglice.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bleiburg
PostPostano: 03 pro 2010, 18:33 
Offline

Pridružen/a: 14 vel 2010, 20:40
Postovi: 1575
Lokacija: Zaljev svinja
Fulo sam temu. Htio sam ovo napisati na onu o Bleiburgu, koja je bila odmah do ove, ali nema veze.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bleiburg
PostPostano: 25 vel 2011, 18:48 
Offline

Pridružen/a: 23 stu 2009, 15:30
Postovi: 174
http://www.youtube.com/user/Ournationstate


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bleiburg
PostPostano: 25 vel 2011, 19:20 
Offline

Pridružen/a: 17 lip 2009, 20:01
Postovi: 13476
Lokacija: ZG
Meni je djed s očeve strane bio na Bleiburgu, izvukao se jedva nekako s Križnog Puta ... Kasnije se uspio nekako dokopat svoje kuće i majke koja je jedina ostala živa od kompletne familije ...

_________________
Muslimane ko je kleo, nije dangubio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bleiburg
PostPostano: 25 vel 2011, 22:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5890
Na onom drugom forumu bila je- sad je unekoliko utihnula- dosta žučna rasprava
o tom. Dat ću link od stranice u kojoj se uključujem, pa onda nadalje. Sve u svemu, nepomirljivi
stavovi:
http://www.forum.hr/showthread.php?t=620338&page=66


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bleiburg
PostPostano: 21 tra 2011, 08:17 
Offline

Pridružen/a: 15 pro 2009, 23:03
Postovi: 15
i moj pokojni đed je preživio bleiburg, pješke od beča do bileće. doduše ne kao vojak ndh, već kao vojnik kralja i otadžbine. tri puta ranjavan, dva puta od ustaša i jednom od partizana. partizani mu dohakali krajem 44. bolnica doboj, zagreb, beč- saradnja ustaše - četnici. kraj rata dočeko ko vojak vermahta, pa pješke u jugu, tu ga sčepali partizani i onda sa ostalim preko zemlje ponosne do bileće.
uvijek je spominjo nekakav 13 bataljon i ona ispitivanja ti lijevo, ti desno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bleiburg
PostPostano: 14 svi 2011, 08:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24633
Lokacija: Heartbreak Hotel
Povodom 66. obljetnice masovnog zločina tzv. NOVJ nad vojnicima NDH, pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora, održat će se središnja komemoracija u subotu 14. svibnja 2011. na Bleiburškom polju u Austriji s početkom 12 sati, priopćio je Počasni bleiburški vod (PBV).

Prema programu točno u 12 sati, uz izravan prijenos Hrvatske radio televizije i Hrvatskog katoličkog radija, započet će službeni dio komemoracije na Bleiburškom polju hrvatskom himnom Lijepa naša, nakon kojeg će uslijedit pozdravni govor izaslanika predsjednika Hrvatskoga sabora.

Potom slijedi pozdravni govor izaslanika Hrvatskog naroda iz BiH, te predstavnika Počasnog bleiburškog voda. Nakon toga predviđena je molitva za žrtve Bleiburške tragedije islamske vjeroispovijedi te rimokatolička misa, a na kraju (u 13.45 sati) uslijedit će polaganje vijenaca.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bleiburg
PostPostano: 14 svi 2011, 10:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 11:38
Postovi: 2611
Počivali u miru Božjem.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bleiburg
PostPostano: 14 svi 2011, 11:19 
Offline

Pridružen/a: 18 srp 2009, 14:14
Postovi: 5261
Lokacija: Na dženazi BiH
Božo Ljubić :klanjam :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bleiburg
PostPostano: 14 svi 2011, 15:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 tra 2011, 00:49
Postovi: 808
Junuz Djipalo je napisao/la:
I moj se djed vratio s Križnog puta a dvojica njegove braće su doista bili u ustašama. Ako je spominjao ustaše bilo je to u negativnom kontekstu. Čak što više je od svih ljudi koji su mu se zgadili u ratu uvijek ponavljao ime jednog od ustaša, muslimana, koji ga je jer se pobunio zbog odnosa ustaša prema domobranima i narodu, strpao čak i u zatvor, koji je poslije rata s partizanima na konjima obilazio sela i pokazivao ko je sve bio u ustašama. I na kuću moga djeda je upro prst. Spasio ga je u na prijekom sudu jedan od rijetkih Srba u našem kraju, partizana, koji se založio za njega inače ja sad ne bih pisao ovo. Djed je tom Srbinu vjerovao kad ga je pozvao na predaju ako nema krvave ruke. I održao je riječ.

Bio je u hrvatskim domobranima, i bio je jako ponosan na to, neorganiziranosti i poniznosti drugim vojskama unatoč.

Ono što me doista interesira je kako su hrvatski domobrani, ljudi koji su išli u regularnu vojsku i koji to nisu birali nego su ih naprosto pokupili, kako su oni postali, za povijest, i ostali ustaše.

Znam da su to same ustaše napravile a poslije partizani samo prihvatili i nastavili.

No što možemo učiniti da skine ljaga sa domobrana koji ogromnom većinom jesu bili na pogrešnoj strani ali nisu krivi što je dio skupine ljudi koji se zvao ustašama doista činio djela kojih se sramimo.

Možda prije svega mi moramo raščlaniti sami sa sobom koji su uzroci a što posljedice.

Ja povijest ne volim koristit za raspirivanje mržnje ali volim za pouke.

Koje pouke možemo izvući iz onoga što nam se tad događalo?





Mislim da je jedini logičan odgovor na ovo zadnje pitanje da se
nikada ne smiješ predati i položiti oružje.
Pogotovo na ovim terenima.Sva priča o konvencijama ovdje propada.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 141 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 64 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO