HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 20 tra 2024, 11:01.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 553 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 23  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Znate li što jedete?
PostPostano: 26 lis 2014, 21:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32134
korrisnik je napisao/la:
BGabriel je napisao/la:
Nije mleko jedini izvor proteina.


Ali jest kalcijuma.


Kalcijum iz mlijeka je "problematičan".Teško se upija jer je životinjskog podrijetla,mlijeko zakiseljuje organizam,i time podstiče izvlačenje kalcijuma iz kostiju.


Privitak/ci:
kalcijum.jpg
kalcijum.jpg [ 129.42 KiB | Pogledano 3222 put/a. ]
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Znate li što jedete?
PostPostano: 26 lis 2014, 21:54 
Offline

Pridružen/a: 27 lip 2012, 01:19
Postovi: 2148
kupovno mliko je smeće kako god okreneš, al nema ništa jače nego pola litra domaćeg svježeg kravljeg ujutro srknuti... al kako uglavnom nemam mogućnost pića tog domaćeg mlika trenutni omjer konzumacije mliječnih proizvoda mi je 60% jogurti 20% mliko 20% sirevi
šta kažu studije za jogurt markane, nemoj mi sad reć da ću i od njeg obolit :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Znate li što jedete?
PostPostano: 26 lis 2014, 21:57 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2014, 19:53
Postovi: 2159
Markan,

Smatram te među najpozvanijim što se pravilne ishrane tiče pa te pitam, kako koristiš maslinovo ulje? Npr. ja kupim hladno ceđeno, devičansko, jako je skupo ali i zdravo. Znam da neko priprema hranu na maslinovom šta god da je u pitanju (prženje, pečenje itd.) misleći a je zdravo. Logički posmatrano to je pogrešno jer zašto kupujemo hladno ceđeno?

Ni jedno rafinisano ulje nije preporučljivo čak je štetno, već isključivo hladno ceđeno. Zato maslinovo i sva hladno ceđenja ulja koristim isključivo za salatu a suncokretovo za pečenje i to nikako na jakoj vatri već na laganoj što sam skoro čula.

Sada retko pečem meso, radije ga kuvam u supi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Znate li što jedete?
PostPostano: 26 lis 2014, 21:59 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2014, 19:53
Postovi: 2159
Pantagana je napisao/la:
šta kažu studije za jogurt markane, nemoj mi sad reć da ću i od njeg obolit :zubati


Izvinjavam se što upadam ali volim podeliti savet za koji smatram da je koristan i proveren. Jogurt je dobro razblažiti kupovnom ili prokuvanom vodom i tako ga piti.

Inače i dalje držim da kraljve mleko treba izbaciti iz ishrane i zameniti ga kozijim.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Znate li što jedete?
PostPostano: 26 lis 2014, 22:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32134
BGabriel je napisao/la:
Markan,

Smatram te među najpozvanijim što se pravilne ishrane tiče pa te pitam, kako koristiš maslinovo ulje? Npr. ja kupim hladno ceđeno, devičansko, jako je skupo ali i zdravo. Znam da neko priprema hranu na maslinovom šta god da je u pitanju (prženje, pečenje itd.) misleći a je zdravo. Logički posmatrano to je pogrešno jer zašto kupujemo hladno ceđeno?

Ni jedno rafinisano ulje nije preporučljivo čak je štetno, već isključivo hladno ceđeno. Zato maslinovo i sva hladno ceđenja ulja koristim isključivo za salatu a suncokretovo za pečenje i to nikako na jakoj vatri već na laganoj što sam skoro čula.

Sada retko pečem meso, radije ga kuvam u supi.


Prženje jok.Sva mudrost jeste da se namirnica jede što manje obrađena.Maslinovo ulje je najbolje kako si i napisala.Mi ga roknemo u salatu ili preliješ nešto poput sira,itd.
U biti,najbolja je maslina sama,ja ih pojedem k'o krava,jer logikom je najzdravija sama maslina jer već sadrži između ostalog i to ulje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Znate li što jedete?
PostPostano: 26 lis 2014, 22:05 
Offline

Pridružen/a: 27 lip 2012, 01:19
Postovi: 2148
BGabriel je napisao/la:
Pantagana je napisao/la:
šta kažu studije za jogurt markane, nemoj mi sad reć da ću i od njeg obolit :zubati


Izvinjavam se što upadam ali volim podeliti savet za koji smatram da je koristan i proveren. Jogurt je dobro razblažiti kupovnom ili prokuvanom vodom i tako ga piti.

Inače i dalje držim da kraljve mleko treba izbaciti iz ishrane i zameniti ga kozijim.


svaka informacija je dobro došla :D
zadnjeg vrimena kad mi se ne jede ništa često maznem ovu "kilenjaču" :D
slika

ko će to razriđivat, bojim se da ne bi više bio slasan :(
a mliko redovno jedem sa pahuljicama, znači pola litra dnevno maks, nije to puno valjda., ne sumnjam da je kozje bolje ali je i skuplje...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Znate li što jedete?
PostPostano: 26 lis 2014, 22:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32134
Pantagana je napisao/la:
kupovno mliko je smeće kako god okreneš, al nema ništa jače nego pola litra domaćeg svježeg kravljeg ujutro srknuti... al kako uglavnom nemam mogućnost pića tog domaćeg mlika trenutni omjer konzumacije mliječnih proizvoda mi je 60% jogurti 20% mliko 20% sirevi
šta kažu studije za jogurt markane, nemoj mi sad reć da ću i od njeg obolit :zubati


Ja sam pio mlijeko direkt' iz "tvornice",kao dijete :zubati

I sad obožavam sireve.Pogotovo one što "tuknu",smrdljive i sa biljkama.

Ne piše ništa direktno za jogurt,vode ga pod proizvode od mlijeka.Plus,tu mora biti neke kemije ako je iz tvornice.Volim i ja one voćne,bacim to u musli sa voćem.Eto,nisam nikad probao sojino mlijeko,baš ću da vidim sljedećih dana...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Znate li što jedete?
PostPostano: 26 lis 2014, 22:08 
Offline

Pridružen/a: 23 svi 2014, 16:55
Postovi: 1053
Sta kazes za lesane brokve,jesil probo,preporucujem :innocent


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Znate li što jedete?
PostPostano: 26 lis 2014, 22:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32134
Pantagana je napisao/la:
ne sumnjam da je kozje bolje ali je i skuplje...


Kozji sir je delikatesa.Moj rođak ima koze,nešto među top 10 najukusnije što sam jeo.Mlijeko mi je fuj,meni ne paše.Baka je držala koze,pa me tjerali da ga pijem zbog bronhitisa.Ali bez rezultata.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Znate li što jedete?
PostPostano: 26 lis 2014, 22:14 
Offline

Pridružen/a: 27 lip 2012, 01:19
Postovi: 2148
Mar-kan je napisao/la:
Pantagana je napisao/la:
kupovno mliko je smeće kako god okreneš, al nema ništa jače nego pola litra domaćeg svježeg kravljeg ujutro srknuti... al kako uglavnom nemam mogućnost pića tog domaćeg mlika trenutni omjer konzumacije mliječnih proizvoda mi je 60% jogurti 20% mliko 20% sirevi
šta kažu studije za jogurt markane, nemoj mi sad reć da ću i od njeg obolit :zubati


Ja sam pio mlijeko direkt' iz "tvornice",kao dijete :zubati

I sad obožavam sireve.Pogotovo one što "tuknu",smrdljive i sa biljkama.

Ne piše ništa direktno za jogurt,vode ga pod proizvode od mlijeka.Plus,tu mora biti neke kemije ako je iz tvornice.Volim i ja one voćne,bacim to u musli sa voćem.Eto,nisam nikad probao sojino mlijeko,baš ću da vidim sljedećih dana...


sirevi su zakon samo skupi majku im :zubati
kemija na sve strane nemoguće ju izbjeć pogotovo nama gradskoj deci :D
al jednog dana idem tvojim stopama markane, povratak prirodi koliko god je to moguće, nemoguće je ostat zdrav u gradu, pa makar prehrana bila 100% zdrava (šta god to značilo)..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Znate li što jedete?
PostPostano: 26 lis 2014, 22:17 
Offline

Pridružen/a: 27 lip 2012, 01:19
Postovi: 2148
Mar-kan je napisao/la:
Pantagana je napisao/la:
ne sumnjam da je kozje bolje ali je i skuplje...


Kozji sir je delikatesa.Moj rođak ima koze,nešto među top 10 najukusnije što sam jeo.Mlijeko mi je fuj,meni ne paše.Baka je držala koze,pa me tjerali da ga pijem zbog bronhitisa.Ali bez rezultata.


moj mali rođak je isto imao nekih problema sa plućima (mater pušila ko turčin u trudnoći), al nije kozje nego magareće pio, i bome pomoglo, sad je zdrav ko dren
a bočica tog magarećeg mlika malo je reć da je skupa..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Znate li što jedete?
PostPostano: 26 lis 2014, 22:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32134
Pantagana je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:

Kozji sir je delikatesa.Moj rođak ima koze,nešto među top 10 najukusnije što sam jeo.Mlijeko mi je fuj,meni ne paše.Baka je držala koze,pa me tjerali da ga pijem zbog bronhitisa.Ali bez rezultata.


moj mali rođak je isto imao nekih problema sa plućima (mater pušila ko turčin u trudnoći), al nije kozje nego magareće pio, i bome pomoglo, sad je zdrav ko dren
a bočica tog magarećeg mlika malo je reć da je skupa..


Meni je more najviše pomoglo.Zorom me odvedu na plažu i bace u more da mi voda pročisti dihalicu.Svako bacanje-jedna čokolada!Bez suza.Ako nema toga,onda dernjava.Hebi ga,biznis od malena se uči :zubati

Pantagana je napisao/la:
al jednog dana idem tvojim stopama markane, povratak prirodi koliko god je to moguće, nemoguće je ostat zdrav u gradu, pa makar prehrana bila 100% zdrava (šta god to značilo)..


Nisam ni ja još blizu onome što planiram,ako Bogda...ali korak po korak.Oko nas je nastao bum boleščura i zdravstvenih problema.Bukvalno više ne znamo što jedemo i čime se trujemo za nečiji groš i zaradu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Znate li što jedete?
PostPostano: 26 lis 2014, 22:34 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2014, 19:53
Postovi: 2159
Na prvom mestu je jesti organsku hranu, izbaciti sve rafinisano, jesti sve što se ne mora termički obraditi.
Npr. meni je fantastičan sveži karfiol. Zbog čega bih ga kuvala, ako mogu jesti sveži kupus, što ne bih i karfiol?

Niko ne jede lišće od cvekle a u njoj je mnogo hranljivih sastojaka. Pomeša se sa raznim povrćem, i eto zdrave salate. Zbog čega bih spanać kuvala kada i on može u tu salatu?

Važno je voće i povrće prati u vodi u kojoj smo rastvorili zeolit. Ne znam postupak ali ne mislim da ima puno mudrosti naročito što zeolit nije štetan naprotiv, on je jedan od najboljih detoksikatora, neophodan u svakom domaćinstvu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Znate li što jedete?
PostPostano: 26 lis 2014, 22:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32134
BGabriel je napisao/la:
Važno je voće i povrće prati u vodi u kojoj smo rastvorili zeolit. Ne znam postupak ali ne mislim da ima puno mudrosti naročito što zeolit nije štetan naprotiv, on je jedan od najboljih detoksikatora, neophodan u svakom domaćinstvu.


Što konkretno radi zeolit,uloga?Upoznat sam sa nekim stvarima,ali znam i za bajke koje se pletu oko sličnih supstanci,a u cilju izvlačenja love od naroda...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Znate li što jedete?
PostPostano: 26 lis 2014, 22:40 
Offline

Pridružen/a: 27 lip 2012, 01:19
Postovi: 2148
Mar-kan je napisao/la:
Pantagana je napisao/la:

moj mali rođak je isto imao nekih problema sa plućima (mater pušila ko turčin u trudnoći), al nije kozje nego magareće pio, i bome pomoglo, sad je zdrav ko dren
a bočica tog magarećeg mlika malo je reć da je skupa..


Meni je more najviše pomoglo.Zorom me odvedu na plažu i bace u more da mi voda pročisti dihalicu.Svako bacanje-jedna čokolada!Bez suza.Ako nema toga,onda dernjava.Hebi ga,biznis od malena se uči :zubati

Pantagana je napisao/la:
al jednog dana idem tvojim stopama markane, povratak prirodi koliko god je to moguće, nemoguće je ostat zdrav u gradu, pa makar prehrana bila 100% zdrava (šta god to značilo)..


Nisam ni ja još blizu onome što planiram,ako Bogda...ali korak po korak.Oko nas je nastao bum boleščura i zdravstvenih problema.Bukvalno više ne znamo što jedemo i čime se trujemo za nečiji groš i zaradu.


baš tako., ja sam imao sreću što sam u djetinjstvu prošao više manju svaku planinu i svaki kutak na potezu posušje-glamoč i livno-rama i rano sam spoznao svu ljepotu i čistoću naše prirode., i onda kad si spletom životnih (ne)prilika prisiljen većinu vremena provoditi u smradu, buci i gužvi jednog grada ne možeš ne osjećati se nostalgično za tom ljepotom koja je tako blizu a opet tako daleko
al dobro, ko što kažeš, ako Bog da, korak po korak


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Znate li što jedete?
PostPostano: 26 lis 2014, 22:47 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 17:47
Postovi: 4042
Pantagana je napisao/la:
sirevi su zakon samo skupi majku im :zubati
kemija na sve strane nemoguće ju izbjeć pogotovo nama gradskoj deci :D
al jednog dana idem tvojim stopama markane, povratak prirodi koliko god je to moguće, nemoguće je ostat zdrav u gradu, pa makar prehrana bila 100% zdrava (šta god to značilo)..


Kako će biti jeftini kad za kilu sira treba 5-10 litara mlijeka (ovisno o vrsti)? A i sirište je skupo, mada se može siriti s octom.

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Znate li što jedete?
PostPostano: 26 lis 2014, 23:03 
Offline

Pridružen/a: 27 lip 2012, 01:19
Postovi: 2148
Divlja svinja5 je napisao/la:
Pantagana je napisao/la:
sirevi su zakon samo skupi majku im :zubati
kemija na sve strane nemoguće ju izbjeć pogotovo nama gradskoj deci :D
al jednog dana idem tvojim stopama markane, povratak prirodi koliko god je to moguće, nemoguće je ostat zdrav u gradu, pa makar prehrana bila 100% zdrava (šta god to značilo)..


Kako će biti jeftini kad za kilu sira treba 5-10 litara mlijeka (ovisno o vrsti)? A i sirište je skupo, mada se može siriti s octom.


istina, jbg sve što valja košta


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Znate li što jedete?
PostPostano: 26 lis 2014, 23:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32134
Pantagana je napisao/la:
Divlja svinja5 je napisao/la:

Kako će biti jeftini kad za kilu sira treba 5-10 litara mlijeka (ovisno o vrsti)? A i sirište je skupo, mada se može siriti s octom.


istina, jbg sve što valja košta


Livanjski je 25 KM kilogram...ali je dobar! :biceovodobro


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Znate li što jedete?
PostPostano: 26 lis 2014, 23:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Mar-kan je napisao/la:
korrisnik je napisao/la:

Ali jest kalcijuma.


Kalcijum iz mlijeka je "problematičan".Teško se upija jer je životinjskog podrijetla,mlijeko zakiseljuje organizam,i time podstiče izvlačenje kalcijuma iz kostiju.


Ček izvlači još više kalcijuma, nego što bi trebao dati. :smajl049
Onda sam ja kontru radio, pio mlijeko a mislio da jača kosti.
Kiselo mlijeko je dobro kad se zavaruje bez maske a ne možeš zaspati svrbe te oči. I staviš kiselog mlijeka, ili komad krompira.Ko nije sa time deverao ne zna kako je.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Znate li što jedete?
PostPostano: 26 lis 2014, 23:13 
Offline

Pridružen/a: 27 lip 2012, 01:19
Postovi: 2148
malo je reći dobar, livanjac mi je jedno vrijeme bio i doručak i večera, al rodbina pravi i prodaje domaći a on je tek njam njam :D
did mi je inače fanatik za sireve, on nabavlja one od 50 km/kg, ovčje, kozje kakve sve već ne, isto za ugušit se njima, još ako ima pršuta i domaćeg kruha :drool


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Znate li što jedete?
PostPostano: 26 lis 2014, 23:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32134
korrisnik je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:

Kalcijum iz mlijeka je "problematičan".Teško se upija jer je životinjskog podrijetla,mlijeko zakiseljuje organizam,i time podstiče izvlačenje kalcijuma iz kostiju.


Ček izvlači još više kalcijuma, nego što bi trebao dati. :smajl049
Onda sam ja kontru radio, pio mlijeko a mislio da jača kosti.
Kiselo mlijeko je dobro kad se zavaruje bez maske a ne možeš zaspati svrbe te oči. I staviš kiselog mlijeka, ili komad krompira.Ko nije sa time deverao ne zna kako je.


Kiselo mlijeko je odlično uz burek! :palacgore1

Pa zar nemaš ovakvu masku,automatska?Variš samo crne metale ili i alu,inox?
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Znate li što jedete?
PostPostano: 26 lis 2014, 23:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Ma to je bilo na praktičnoj nastavi kad sam bio. Pa koristili samo onu zaštitu što držiš u ruci.
Kiselo mlijeko ti je jogurt. Ali ja sam krenuo u offtopic.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Znate li što jedete?
PostPostano: 26 lis 2014, 23:33 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2014, 19:53
Postovi: 2159
Mar-kan je napisao/la:
BGabriel je napisao/la:
Važno je voće i povrće prati u vodi u kojoj smo rastvorili zeolit. Ne znam postupak ali ne mislim da ima puno mudrosti naročito što zeolit nije štetan naprotiv, on je jedan od najboljih detoksikatora, neophodan u svakom domaćinstvu.


Što konkretno radi zeolit,uloga?Upoznat sam sa nekim stvarima,ali znam i za bajke koje se pletu oko sličnih supstanci,a u cilju izvlačenja love od naroda...


Izvlače od naivnih jer kada odeš u apoteku i tražiš zeolit ponudiće ti kapsule koje su napunjene mlevenim zeolitom i naplatiti ko svetog petra kajganu.

Nabavila sam zeolit direktno sa rudnika na Fruškoj gori a najbolji zeolit na svetu je na KiM.

Zeolit se mora samleti u prah da bi delovao kao detoksikator. Svojstvo mu je da apsorbuje toksine iz organizma. Ja sam ga jela kašičicom, kao prah ali ga nemam više, ovih dana očekujem novu teglu.

Mnogo je članaka o zeolitu i njegovim svojstvima. Neko u boju za krečenje zidova stave šaku-dve zeolita, na KiM su se gradile kuće od stena zeolita ali kada se koristi kao detoksikator jedino deluje kada mu je struktura izmenjena, odnosno usitnjena.

Možeš pogledati razne sajtove i opširno o tome.

Npr. http://www.zeolituprahu.com/zeolit-u-prahu-2/


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Znate li što jedete?
PostPostano: 26 lis 2014, 23:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32134
BGabriel je napisao/la:

Zeolit se mora samleti u prah da bi delovao kao detoksikator. Svojstvo mu je da apsorbuje toksine iz organizma. Ja sam ga jela kašičicom, kao prah ali ga nemam više, ovih dana očekujem novu teglu.



Hm...ja bih ti preporučio da to ne jedeš.Zeolit se može koristiti kao i glina,za obloge.Detoksikacija organizma se radi malo drugačije.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Znate li što jedete?
PostPostano: 26 lis 2014, 23:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 tra 2012, 19:51
Postovi: 1490
Danas su upitne i mahune. slika


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 553 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 23  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO