HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 23 tra 2024, 13:14.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 613 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 25  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 08 svi 2009, 19:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 18:19
Postovi: 4466
Da Posavljaci vole svoj zavičaj to nije upitni i vidi se na primjeru Odžaka. Dakle, o tome se nema šta pričati niti dvojiti oko toga. Mislim da je stvar u tome da oni jednostavno žele biti što se kaže, svoji na svome i ne žele pod nečiju čizmu.

I ne treba postavljati tezu, neće 500 000 BH Hrvata biti taoci Posavine. To je vrijeđajuće. Izbjegavajte to.

Isto tako i stoji da su mogli izići i na te jebene izbore, samo da pokažu da su tu.

_________________
VUKOVAR=MARIUOPOLJ
SLAVA HRVATSKOJ- UKRAJINI SLAVA

Zbog Eline i bokala vina
zapalit ću Krajinu do Krima

Zapalit ću dva-tri ruska štaba
da ja nisam dolazio džaba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 08 svi 2009, 19:25 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2009, 19:19
Postovi: 32
Lucky Jim je napisao/la:
Hrvatima Bosanske posavine se već više od 15 godina šalju signali da "od toga nema ništa".

pjosip je napisao/la:
Buraz, ako su njima dovoljni nečiji "signali" da odustanu od svog zavičaja - bojim se da tu nitko ništa ne moćže pomoći... :shock:
Zamisli da su Orašake ometali "signali"... :(


Buraz, sa "orašacima" imam puno veze i kontakata, i znam kako su se tukli, ali je jednako podmetanje muda pod bubrege da su sad oni, kao, bili pravi ljudi, koji su više voljeli svoje domove od "usranih" Brođana ili Dervenćana.

Orašje je ostalo dobrim dijelom i zbog težine svog etničkog sastava (najveći udio Hrvata od svih posavskih općina), ne-presudne važnosti za Srbe i njihov koridor i zbog pomoći generala iz Slavonije u oružju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 08 svi 2009, 19:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58845
Lokacija: DAZP HQ
jedno je fingirati suradnju sa srbima da bi se izborilo nešto bolje, što je ok i potrebno u ovom trenutku, a nešto drugo je odustati od hrvatskih krajeva. dok je BIH i hrvata u njoj, od toga se neće odustati.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 08 svi 2009, 19:35 
Online
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6116
Što mi možemo ponuditi kao argument da posavina treba biti u hr entitetu? Zar je dovoljan argument da su Hrvati tamo bili relativna većina prije 20 g.,kad ih danas tamo nema?
Povratak je službeno završen i službeno više ne postoje politički razlozi na nečiji nepovtarak! Na sljedećem popisu stanovništva to će sve biti srpske općine i potezanje toga pitanja , na nekoj međunarodnoj konferenciji će biti promašeno!
Treba prihvatiti realnost i pokušati spasiti ono što se spasiti može, a to znači zajednički sa Srbima pritiskati mz i javnost na stvaranje triju republika, podjelom Federacije!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 08 svi 2009, 19:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:10
Postovi: 4466
Lucky Jim je napisao/la:
Hrvatima Bosanske posavine se već više od 15 godina šalju signali da "od toga nema ništa".

pjosip je napisao/la:
Buraz, ako su njima dovoljni nečiji "signali" da odustanu od svog zavičaja - bojim se da tu nitko ništa ne moćže pomoći... :shock:
Zamisli da su Orašake ometali "signali"...

Buraz, sa "orašacima" imam puno veze i kontakata, i znam kako su se tukli, ali je jednako podmetanje muda pod bubrege da su sad oni, kao, bili pravi ljudi, koji su više voljeli svoje domove od "usranih" Brođana ili Dervenćana.

Orašje je ostalo dobrim dijelom i zbog težine svog etničkog sastava (najveći udio Hrvata od svih posavskih općina), ne-presudne važnosti za Srbe i njihov koridor i zbog pomoći generala iz Slavonije u oružju.



Nema niti Brod presudnu važnost za srpski koridori.

Pored toga ne podmeći mi riječi koje nisam rekao. Ja ću biti prvi koji će podržati Posavljake, ali kad vidim da se niti oni ne bore za sebe a dobrim dijelom doprinose unutarhrvatskom raskolu pričama oko kradje oružja za Hercegovinu - o čem mi pričamo ?


Postoji li neka požrtvovana priča nekog Brodjana ili Dervencanina oko povratka sa čim bi se javnost mogla solidarizirati ili da malo skrenu pozornost na sebe ?

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 08 svi 2009, 19:56 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2009, 19:19
Postovi: 32
zaba1111 je napisao/la:
Što mi možemo ponuditi kao argument da posavina treba biti u hr entitetu? Zar je dovoljan argument da su Hrvati tamo bili relativna većina prije 20 g.,kad ih danas tamo nema?
Povratak je službeno završen i službeno više ne postoje politički razlozi na nečiji nepovtarak! Na sljedećem popisu stanovništva to će sve biti srpske općine i potezanje toga pitanja , na nekoj međunarodnoj konferenciji će biti promašeno!
Treba prihvatiti realnost i pokušati spasiti ono što se spasiti može, a to znači zajednički sa Srbima pritiskati mz i javnost na stvaranje triju republika, podjelom Federacije!

Ma koja su to sranja sa "argumentima"?

Nećemo mi ništa "dobiti" ni na koji način, a najmanje na osnovi "argumenata". Kao što ni Srbi neće jednostrano dobiti Drvar ili Grahovo samo na osnovi nekakvih rezultata izbora.

Treći entitet nema veze sa Srbima nego samo sa muslimanima.

Budimo otvoreni:

Ono što se ovdje provlači nije težnja za trećim entitetom, nego jedan mogući strateški cilj Hrvata i Srba: podjela BIH, tako da se dijelovi BIH sa većinskim srpskim i hrvatskim stanovništvom (pa i gdje je ta većina samo relativna) priključi tamo gdje bi to stanovništvo željelo.

To je u slučaju Hercegovine lako realizirati i ostatak im predstavlja na neki način teg na nogama. No, da bi Srbi došli u isti položaj, moraju očistiti stotine i stotine tisuća ljudi iz krajeva gdje nemaju ni relativnu većinu.

Meni se čini da to MZ ipak na kraju neće dopustiti. Amerikanci drže ključeve u distriktu Brčko i Srbi tamo nikada neće postići ni demografsku većinu. Ako muslimani imaju ikakvu strategiju, onda je to da Brčko neće pustiti.

Dakle, razmišljajmo u okvirima da nije bitno da hercegovačko-srednjebosanska cjelina bude što veća i da se proširi i na srpske općine u zapadnoj Bosni.

U takvoj konstelaciji meni stvarno nije jasno zašto se neki BH Hrvati toliko upinju da te jebene tri općine sa srpskom većinom ostanu pod zastavom herceg-bosne, po cijenu da 150.000 Hrvata bude raseljeno i jedna hrvatska teritorija bude predana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 08 svi 2009, 20:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:10
Postovi: 4466
Lucky Jim je napisao/la:
U takvoj konstelaciji meni stvarno nije jasno zašto se neki BH Hrvati toliko upinju da te jebene tri općine sa srpskom većinom ostanu pod zastavom herceg-bosne, po cijenu da 150.000 Hrvata bude raseljeno i jedna hrvatska teritorija bude predana.



Ja sam za to da se općine GGD (Glamoć-Grahovo-Drvar) odmah zamijene za "našu" Posavinu.


No činjenica je da su se Srbi vratili uz pomoćmedjunarodne zajednice koja je u trenutcima išla do toga da su se htjeli vojno obračunati sa doseljenim Hrvatima iz srednje Bosne.


U Posavini ?


Kad je bio pokušaj povratka u Posavinu ?

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 08 svi 2009, 20:07 
Offline

Pridružen/a: 07 svi 2009, 22:42
Postovi: 16
quote="zaba1111"]

Dakle, razmišljajmo u okvirima da nije bitno hercegovačko-srednjebosanska cjelina bude što veća i da se proširi i na srpske općine u zapadnoj Bosni.

[/quote]

Ovo je plan i Harisa Silajdzića o muslimansko-bošnjačkom izlazu na more. Zbog ovog je vođena i operacija Neretva 93. Znači, i tvoje su političke ideje na tom tragu ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 08 svi 2009, 20:14 
Online
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6116
Lucky Jim je napisao/la:

Dakle, razmišljajmo u okvirima da nije bitno hercegovačko-srednjebosanska cjelina bude što veća i da se proširi i na srpske općine u zapadnoj Bosni.

U takvoj konstelaciji meni stvarno nije jasno zašto se neki BH Hrvati toliko upinju da te jebene tri općine sa srpskom većinom ostanu pod zastavom herceg-bosne, po cijenu da 150.000 Hrvata bude raseljeno i jedna hrvatska teritorija bude predana.


Ako smo i realni i svjesni da od povratka Posavine nema ništa jer ju Srbi neće dati za ove tri općine, jer im je vrijednija i ekonomski i strateški i jer bi time otvorili pitanje opstojnosti RS u daytoskim granicama, što automatski otvara pitanje istočne Bosne i povratka bošnjačkih teritorija Bošnjacima, onda moramo uzeti u obzir što više teritorija koji realno možemo sačuvati!

Ne razumijem o kojih 150 000 hrvata govoriš i koji teritorij bi bio predan! Posavci su raseljeni trajno i nakon 20 godina nema više šanse za njihov povratak, a to pokazuje i stanje na terenu!
Posavci moraju biti svjesni da postoji velika opasnost od gubitka SB ako ovakva situacija potraje još par godina i da je krajnje vrijeme da se preostali Hrvati teritorijalno organiziraju u svojoj jedinici, a to je moguće jedino da Hrvati i Srbi, a samim time i većina građana BiH kaže mz da su za nacionalno podjeljenju BiH po republikama!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 08 svi 2009, 20:25 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2009, 19:19
Postovi: 32
pjosip je napisao/la:
No činjenica je da su se Srbi vratili uz pomoćmedjunarodne zajednice koja je u trenutcima išla do toga da su se htjeli vojno obračunati sa doseljenim Hrvatima iz srednje Bosne.


U Posavini ?


Kad je bio pokušaj povratka u Posavinu ?


Pretpostavit ću da ne insinuiraš da Hrvatima Bosanske posavine jednostavno puca qrac za djedovinom i da smo raščistili razloge zašto je povratak Hrvata u Posavinu manji od povratka Srba u Drvar. (Hrvatima se, mislim, ne mora ista stvar ponavljati više puta kao nekim drugim "komšijskim" narodima :mrgreen: ).


Dovoljan razlog za to da želimo dio Posavine više nego Drvar je, jednostavno to da će taj dio, ako bude u hrvatskom entitetu biti uvijek puno hrvatskiji nego Drvar.
Dovoljan razlog je to da će više Hrvata zadovoljiti svoju težnju.

Svima koji misle da se, jednostavno, nitko neće vratiti dajem primjer Odžaka.
A i gospodarski je puno lakše povezati Bosanski Brod i Šamac s Slavonskim ekvivalentima, nego "opštine" DGG sa ostatkom hrvatskog korpusa.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 08 svi 2009, 20:28 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2009, 19:19
Postovi: 32
Lucky Jim je napisao/la:

Dakle, razmišljajmo u okvirima da nije bitno hercegovačko-srednjebosanska cjelina bude što veća i da se proširi i na srpske općine u zapadnoj Bosni.

ivek je napisao/la:
Ovo je plan i Harisa Silajdzića o muslimansko-bošnjačkom izlazu na more. Zbog ovog je vođena i operacija Neretva 93. Znači, i tvoje su političke ideje na tom tragu ?

:shock: :?:
Kako će to srpski Drvar omogućiti Hariju da izađe na more?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 08 svi 2009, 20:34 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2009, 19:19
Postovi: 32
[quote="zaba1111]Posavci moraju biti svjesni da postoji velika opasnost od gubitka SB ako ovakva situacija potraje još par godina i da je krajnje vrijeme da se preostali Hrvati teritorijalno organiziraju u svojoj jedinici, a to je moguće jedino da Hrvati i Srbi, a samim time i većina građana BiH kaže mz da su za nacionalno podjeljenju BiH po republikama![/quote]
Na jedan dio neću odgovarati jer sam ga apsolvirao.

Hrvati i Srbi jesu za nacionalno podijeljenu BIH po republikama, toga je MZ vrlo svjesna. To ni na koji način neće biti ugroženo ako se dogodi razmjena o kojoj govorimo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 08 svi 2009, 20:40 
Online
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6116
Lucky Jim je napisao/la:
[


Ali na razmjenu Srbi neće pristati zbog gore već navedenih razloga i u takvoj situaciji što možemo osim s tim se pomiriti jer nemamo načina da ih prisilimo jer će inače ostati ovako kako je sad, a to je najpogubnije za Hrvate koji nemaju puno manipulativnog prostora i prijeti nam nestanak!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 08 svi 2009, 20:41 
Offline

Pridružen/a: 08 svi 2009, 13:55
Postovi: 17
Lucky Jim je napisao/la:
Hrvati i Srbi jesu za nacionalno podijeljenu BIH po republikama, toga je MZ vrlo svjesna. To ni na koji način neće biti ugroženo ako se dogodi razmjena o kojoj govorimo.


Ta zamjena može biti i naknadna, tj. nakon raskusuravanja u federaciji, štoviše tako bi vjerojatno dobili jače pozicije na pregovorima, nego da se "nudi" ono što se i nema...
Bar se meni tako čini, ako je zamjena uopće i moguća...

_________________
Hrvatska Herceg-Bosna!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 08 svi 2009, 21:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 svi 2009, 13:05
Postovi: 263
Lokacija: Bosanski Šamac
Miso62 je napisao/la:

Aha, ti bi i Kupres i Posavinu?!? To po onoj, sto je nase, nase je... Batalite vi Drvar, Glamoc i Grahovo, nema skupa ni 10.000 Srba. Pa u jednoj Tuzli nas je toliko! Brod sa rafinerijom ciji je krajnji vlasnik Milorad Dodik, ako uzmete, ja vam u miraz dajem svoj stan! Drzite me za rec ;-). Vise me boli ruka od kucanja - Posavina je srpska, u njoj zive Srbi, i pre rata nas je bilo mnogo (u delovima koji su danas u RS smo vecina, osim u Brodu, bili i 1991.). Dobili ste Odzak u Dejtonu. Toliko od Posavine.


toliko od posavine?nas je prije rata u posavini bilo vise nego vas i muslimana zajedno.osim odzaka i orasja i samca i brod su nasi,a u derventi je bila razlika u 1000 ljudi zbog nasih baustelaca,ali kad se zaratilo mi smo uzeli derventu.znaci da nas je i tamo bilo vise.modrica je skroz bila izjednacena,a u brckom nas je bilo vise nego vas kao i u gradačcu.mi imamo pravo na posavinu.necemo sigurno dibit ono sto smo mogli u daytonu,ali dio cemo opet dobit.a sta ti spominjes kupres?evo vam drvar,glamoc i grahovo za dio samacke i derventske opcine i cijela brodska. i to ce tako i biti.ja zivim u rs i nadam se da cu uskoro moci reci da zivim u hb

_________________
Oduvijek naša je sa oca na sina, zauvijek ostat će naša Posavina


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 08 svi 2009, 21:24 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2009, 19:19
Postovi: 32
No, dobro, mislim da je pitanje ove razmjene pojelo i previše od ove teme.

Jasno je da će je biti samo ako na nju pristanu i Hrvati i Srbi, a Srbi neće imati puno toga protiv ako ih Ameri uvjere da nikad neće dopustiti teritorijalnu povezanost njihovog entiteta (zato što bi to vodilo do srpske riješenosti pripajanja Srbiji, beskrajnog muslimansko-srpskog rata i daljeg radikaliziranja muslimana).

Zato predlažem da se ova tema ne potroši samo na pitanje ove eventualne razmjene.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 09 svi 2009, 15:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69259
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Nema BiH ako jedan narod nije zadovoljan
slika
ZAGREB – Prvi put od rata BiH u susjedstvu ima samo države koje su prijateljske i koje podržavaju njezinu cjelovitost, istaknuo je visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko prilikom posjeta Zagrebu. On se sastao s hrvatskim premijerom Ivom Sanaderom, predsjednikom RH Stjepanom Mesićem te ministrom vanjskih poslova i europskih integracija RH Gordanom Jandrokovićem. “Susjedne zemlje podržavaju identitet svih naroda Bošnjaka, Srba i Hrvata, a moja filozofija je filozofija etničke sigurnosti, da svaki narod ima osjećaj 'toplog gnijezda', da se osjeća kao kod kuće u kulturnom, lingvističkom i u svakom drugom smislu.
Nema BiH ako jedan narod nije zadovoljan ili prisutan”, kaže Inzko. Isto tako, naglasio je da podržava stajalište Sanadera da nema razvoja i napretka za jednu državu ako je u susjedstvu bijeda. Zbog toga, Inzko je ustvrdio kako je vrijeme na nove paradigme u regiji, gdje se treba graditi novo, europsko susjedstvo. “Sve države na ovim prostorima žele jedno, a to je da budu članice europske zajednice”, kazao je Inzko. Sanader je naveo kako je BiH važna država ne samo za RH i građane koji žive u BiH, nego za cijelu međunarodnu zajednicu. “Želimo jedinstvenu BiH gdje će hrvatski narod, zajedno s ostala dva naroda, biti ravnopravan i jednakopravan. Želimo takvu BiH u kojoj će se Hrvati osjećati dobro jer je to njihova domovina, kao što je to i domovina Bošnjaka i Srba. Bez toga BiH nema budućnosti”, rekao je Sanader. “Predstavnici triju konstitutivnih naroda moraju se dogovoriti oko ustavnih promjena, i sve ono što se dogovore, mi ćemo prihvatiti”, poručio je Sanader. Pored toga, on je istaknuo kako se treba raditi na izradi bilateralnih sporazuma o izručivanju između zemalja u regiji, ali samo za određene kategorije ljudi, što se prije svega odnosi na organizirani kriminal.
http://www.dnevni-list.ba/index.php?opt ... i&Itemid=2

Zamislite multietniĆara Ashdowna da ovakvo nešto kaže. Ova danas politika MZ je 100 puta bolja u odnosu na onu do 2004.
Do 2004. godine imali smo Ashdowna koji je ponavljao "građani BiH", "građani BiH"... i svaki par mjeseci bi spomenuo riječ Hrvati. (najčešće kad bi dijelio neke kazne)
Zadnja 2 Visoka govore "narodi", "narodi u BiH", "dogovor", "kompromis".
Zaokret za 180 stupnjeva u politici MZ.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 09 svi 2009, 15:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69259
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Slijedeća vijest je malo špekulativna.


Lagumdžija prihvatio nacrt prudskog ustava!
SARAJEVO – Lider SDP-a Zlatko Lagumdžija nakon konzultacija s predstavnicima američke administracije prihvatio je nacrt prudskog ustava BiH, saznaje Dnevni list iz diplomatskih izvora SAD-a. U nacrtu ustava nalaze se četiri ekonomske regije, kako je ranije dogovoreno u Prudu. Središta regija bila bi Mostar, Sarajevo, Banja Luka i Tuzla. Saznali smo i to da Amerikanci namjeravaju odbaciti kao sugovornika člana Predsjedništva BiH i lidera Stranke za BiH Harisa Silajdžića.
Amerikanci su, kako kaže naš izvor, u predsjedniku najjače oporbene stranke u BiH prepoznali političara koji će tek u punom kapacitetu nastupiti na političkoj sceni, jer bliže se novi državni izbori, a Lagumdžija ima i dobru suradnju s najjačom bošnjačkom strankom SDA. Međutim, na određen način probleme može praviti i lider SNSD-a Milorad Dodik, iako on nije još odustao od prudskog procesa. Saznali smo da su Amerikanci čvrsto odlučili da urade najznačajniji potez nakon potpisivanja Daytonskog sporazuma, a za Dodika, kažu, imaju način da pristane na ponuđeno.

Ništa bez liderske uloge SAD-a

Lagumdžija je prilikom posjeta SAD-u u razgovoru s američkom veleposlanicom u UN-u Rosemary DiCarlo ocijenio da bez nove američke inicijative u BiH uz aktualnu vlast ne može doći do ustavne reforme niti do izlaska iz ekonomske i socijalne krize.
Lagumdžija je ukazao na nužnost suštinskih, a ne kozmetičkih promjena u BiH i potrebu da međunarodna zajednica, a prije svih SAD, preuzme lidersku ulogu, bez koje se vladajuće stranke ne mogu dogovoriti. On smatra da BiH može biti uspješna članica Vijeća sigurnosti UN-a što može, kako je rekao, biti integrativni čimbenik u zemlji. BiH na tom putu očekuje punu podršku američke administracije, dokazanih prijatelja BiH, tvrdi Lagumdžija, dodavši da prioritet međunarodne zajednice u BiH mora biti borba protiv kriminala i korupcije, i to posebno onog s političkim pokroviteljstvom. Prema njegovom mišljenju, uloga OHR-a i američke administracije u tome je nezamjenjiva.

Diplomatski kanali razrađuju novi ustav

Nakon Lagumdžijinog povratka iz SAD-a, tajnim diplomatskim kanalima stižu vijesti iz SAD-a da BiH mora dobiti pravi ustav ne samo za članstvo u Europskoj uniji, nego je to uvjet i za članstvo u NATO-u. Naši američki sugovornici ističu da je ključni problem naše zemlje nedostatak političke volje, a u tome uz Dodika prednjači i Silajdžić. Zbog toga su odlučili da isključe iz razgovora sve one političare koji su kočnica dogovoru i naprave posao s onima koji stvarno žele promjene, ali ne deklarativne. Jer svi u javnosti su deklarativno za EU, NATO, pa i promjene Ustava, a većina je protiv ovog napretka. Prudski sporazum koji su dogovorili lideri HDZ-a BiH, SDA i SNSD-a Dragan Čović, Sulejman Tihić i Milorad Dodik, a koji podrazumijeva i promjene Ustava, za sada nema dovoljnu potporu u državnom Parlamentu. Međutim, uz podršku Lagumdžijinog SDP-a prudski proces, koji je dobio punu podršku međunarodne zajednice, prošao bi u državnom Parlamentu.

Piše: R. Dautefendić

http://www.dnevni-list.ba/index.php?opt ... &Itemid=21

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 10 svi 2009, 17:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69259
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Današnja vijest.

http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/aktu ... nistracije


On je istakao da je osnovni problem u BiH da ne postoji koncept zasnovan na konsenzusu o tome kakva bi BiH trebala da bude u budućnosti.
- To pitanje prihvatljivog koncepta bi trebalo riješiti kroz ustavne promjene. BiH je potrebna atmosefera u kojoj se stvara dijalog i SAD će taj dijalog i podsticati i nagraditi, rekao je English gostojući za OBN televiziji.
On je naglasio da je prudski proces proizveo osnovu za dijalog i dao veoma dobre rezultate u ispunjavanju programa pet puls dva za tranziciju OHR-a u Kancelariju specijalnog predtavnika EU u BiH.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 10 svi 2009, 19:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23316
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Prerano mi je davati neke generalne ocjene za Inzka. Meni osobno, prošli Visoki predstavnik Lajčak je bio pozitivno iznenađenje, odnosno miješao se u svoj posao.

Što se tiče Inzka, prvi dojmovi su pozitivni. Imam osjećaj, da čak još i ne poznaje dovoljno cjeloukupnu situaciju u BiH.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 10 svi 2009, 19:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 18:19
Postovi: 4466
je li opet bila euforija kod naknadnih bogumila. Pićku materinu, jebo majku sad će Inćko uništit RS , kad nije htio Lajćak.. pićku materinu..

_________________
VUKOVAR=MARIUOPOLJ
SLAVA HRVATSKOJ- UKRAJINI SLAVA

Zbog Eline i bokala vina
zapalit ću Krajinu do Krima

Zapalit ću dva-tri ruska štaba
da ja nisam dolazio džaba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 13 svi 2009, 12:29 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2009, 22:02
Postovi: 517
Zastupnički dom Kongresa SAD usvojio je sinoć rezoluciju o Bosni i Hercegovini (H. Res. 171). Ovom rezolucijom Zastupnički dom Americkog kongresa reafirmira svoj stav o nužnosti ustavnih reformi u Bosni i Hercegovini te o važnosti nastavka partnerstva Sjedinjenih Americkih Država i Europske unije po tom pitanju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 13 svi 2009, 16:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 svi 2009, 13:06
Postovi: 1627
Lokacija: Zagreb-Čapljina
I slijepac vidi da u BiH mora doći do ustavnih promjena. Nerealno je očekivati ukidanje RS-a. Mada postojanje ovakve RS nije dobro za ovu državu. Postavlje se pitanje šta se može složiti da valja od ovoga što imamo sada. Evo moga viđenja.

Prva varijanta je ukidanje županija u F BiH što bi se moglo napraviti jedino ako bi se uvelo nešto tipa Mostarskog statuta gdje bi izborne jedinice bile takve da npr. 80000 Hrvata zapadne Hercegovine daje isto mandata u parlament kao 400000 bošnjaka Kantona Sarajevo. Ovaj prijedlog bi bio bolji od onoga što imamo sada, uz jačanje uloge općina.

Druga varijanta uzima u obzir stvaranje novih federalnih jedinica od f BiH. S tim da je tu polazna osnova jasna. 3 županije Hrvatima, 5 Bošnjacima. E sad mješovite ili svakome po jedna ili podjela po većini u općinama i onda imamo diskontinuitet. Ulazi u obzir i nekakva varijanta sa ove dvije mješovite županije kao distrikt ali to opet komplicira uređenje. Ovaj prijedlog je u suštini dobar ako dijelimo mješovite županije po većini u općini.

Treća varijanta bi bila neka vrst onoga što je neko već izložio. Podijelit Federaciju na dva dijela od koje bi jedan dio obuhvaćao veliku većinu hrvatskog korpusa ali udio Hrvata u toj jedinici bi bio između 40-50%. Ova varijanta je vjerojatno najostvarljivija.

Četvrta varijanta je moja osobna želja a to bi bilo Posavska+Livanjska+zapadnohercegovačka+Hercegovačko-neretvanska+Srednjobosanska županija u jednu federalnu jedinicu neutralnog imena. Imali bi objedinjenu veliku većinu nacionalnog korpusa i apsolutnu većinu a bili bi multi u svakom pogledu što MZ uvijek cijeni.

Napomenuo bih da svaka varijanta ustavnih promjena mora uključiti i izmjenu nakaradnog Mostarskog statuta.

Nije isključena ni eventualna varijanta trampe sa RS-om ali ta varijanta je to manje izgledna što više bošnjaka bi obuvaćala u teritorijalnoj jedinici.

Volio bih da pročitam mišljenja i eventualne prijedloge i nadopune.

_________________
...Mostar, Stolac, Neum i Čapljina Hrvatska je stara djedovina, gdje su došli vječno će ostati to je zemlja gdje žive Hrvati...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 13 svi 2009, 16:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 11:13
Postovi: 567
Lokacija: Hrvatska; Osijek, Zadar
hercegovac1981 je napisao/la:
I slijepac vidi da u BiH mora doći do ustavnih promjena. Nerealno je očekivati ukidanje RS-a. Mada postojanje ovakve RS nije dobro za ovu državu. Postavlje se pitanje šta se može složiti da valja od ovoga što imamo sada. Evo moga viđenja.

Prva varijanta je ukidanje županija u F BiH što bi se moglo napraviti jedino ako bi se uvelo nešto tipa Mostarskog statuta gdje bi izborne jedinice bile takve da npr. 80000 Hrvata zapadne Hercegovine daje isto mandata u parlament kao 400000 bošnjaka Kantona Sarajevo. Ovaj prijedlog bi bio bolji od onoga što imamo sada, uz jačanje uloge općina.

Druga varijanta uzima u obzir stvaranje novih federalnih jedinica od f BiH. S tim da je tu polazna osnova jasna. 3 županije Hrvatima, 5 Bošnjacima. E sad mješovite ili svakome po jedna ili podjela po većini u općinama i onda imamo diskontinuitet. Ulazi u obzir i nekakva varijanta sa ove dvije mješovite županije kao distrikt ali to opet komplicira uređenje. Ovaj prijedlog je u suštini dobar ako dijelimo mješovite županije po većini u općini.

Treća varijanta bi bila neka vrst onoga što je neko već izložio. Podijelit Federaciju na dva dijela od koje bi jedan dio obuhvaćao veliku većinu hrvatskog korpusa ali udio Hrvata u toj jedinici bi bio između 40-50%. Ova varijanta je vjerojatno najostvarljivija.

Četvrta varijanta je moja osobna želja a to bi bilo Posavska+Livanjska+zapadnohercegovačka+Hercegovačko-neretvanska+Srednjobosanska županija u jednu federalnu jedinicu neutralnog imena. Imali bi objedinjenu veliku većinu nacionalnog korpusa i apsolutnu većinu a bili bi multi u svakom pogledu što MZ uvijek cijeni.

Napomenuo bih da svaka varijanta ustavnih promjena mora uključiti i izmjenu nakaradnog Mostarskog statuta.

Nije isključena ni eventualna varijanta trampe sa RS-om ali ta varijanta je to manje izgledna što više bošnjaka bi obuvaćala u teritorijalnoj jedinici.

Volio bih da pročitam mišljenja i eventualne prijedloge i nadopune.


Sve je to divno i krasno, ali zbog čega bi bilo nerealno očekivati ukidanje "rs"? Mada postojanje ovakve RS nije dobro za ovu državu. Postojanje bilo kakve "rs" nije dobro ni za BiH ni za bosanskohercegovačke Hrvate. Ta "rs" je na hrvatskoj zemlji, njeni "žitelji" žive u otetim hrvatskim domovima. Ne znam za tebe ali ja se s time ne slažem.

_________________
VIVE LA LIBERTE!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 13 svi 2009, 16:28 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30473
hercegovac1981 je napisao/la:
Prva varijanta je ukidanje županija u F BiH što bi se moglo napraviti jedino ako bi se uvelo nešto tipa Mostarskog statuta gdje bi izborne jedinice bile takve da npr. 80000 Hrvata zapadne Hercegovine daje isto mandata u parlament kao 400000 bošnjaka Kantona Sarajevo. Ovaj prijedlog bi bio bolji od onoga što imamo sada, uz jačanje uloge općina.


Nemojmo se zavaravati, ovo bi bila katastrofa.

Naravno, prijedlog kao prijedlog je ok, ali bi poslužio samo da nas namami ukinuti kantone. Nakon nekog perioda, počele bi promjene kojima bi se utjecaj Hrvata slabio, a sve pod izgovorom "učinkovitosti", "izbjegavanja blokada", "građanskih prava" i svašta nešto.

Ni mostarski statut NE FUNKCIONIRA. Takve ideje funkcioniraju samo u teoriji, u praksi dolazi do neprestanog korištenja VETA. U praksi Mostar nema gradonačelnika već 7. mjeseci, ni budžet još nije usvojen, i prije ili kasnije će se statut mijenjati, naravno zbog "učinkovitosti", a Bošnjaci u Mostaru su se već uhvatili za glavu što su se odrekli svojih općina, jer ih sada neće dobiti natrag a sad će izgubiti i izborne jedinice.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

811 of 2558 - 31.7%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 613 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 25  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Hagresor, Naša Kvačica, Noname01 i 241 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO