HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 tra 2024, 03:22.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 613 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 25  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 13 svi 2009, 18:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69288
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Imam 23 godine.

Kolika je šansa da Srbi vrate Knin?

Znači, radi 0% šanse da srbi daju hrvatima te 3 općine u posavini, ti bi žrtvovao sve što imamo danas.

Ti da si kockar za 2 dana bi potrošio sav imetak.

Radi slijepe mržnje prema srbima (koji su te vjerojatno otjerali iz Posavine ili ti je netko poginuo od njih), predao bi 470 000 Hrvata u ruke muslimanima da se iživljavaju nad nama?

Evo jedno pitanje.

1. Zašto se ne vratiš u Posavinu?
Tvoj odgovor: "-Zato što je to pod potpunom kontrolom Srba."

Zašto onda misliš da bi mi pristali da budemo pod kontrolom muslimana?
Ako nisi znao, više je Hrvata u BiH stradalo i prognano sa muslimanskih pdručja nego srpskih.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 13 svi 2009, 18:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30483
hercegovac1981 je napisao/la:
Vratimo se glavnoj temi. Maloprije sam obrazložio svoje varijante mogućih rješenja boljeg položaja Hrvata u BiH. No ne smijemo ispustiti iz vida činjenicu da bi svi morali u dobroj mjeri biti zadovoljni novim rješenjima. Pojašnjenje nije ni potrebno. U kući gdje je neko nezadovoljan kad-tad dođe do problema. Svaka varijanta pošteno definirane hrvatske federalne jedinice dok je RS-u ovim granicama je nepovoljna za Bošnjake.


Bošnjaci nikad neće biti zadovoljni. Kako god se povuče crta biti će nezadovoljni, i ostat će nezadovoljni sve dok "Islam ne zavlada svijetom", jer im je "tako obećano".


hercegovac1981 je napisao/la:
S druge strane spremnost RS-a na teritorijalne ustupke je dvojbena jer im je entitet dosta tanak pogotovo na onim mjestima na koja su bošnjaci dosta osjetljivi. Svi mi tu znamo da Srbi u RS-u ne žele žrtvovati varijantu da se jednog dana pripoje Srbiji. I zbog toga su nepopustljivi.


Srbi su barem donekle razumni. Oni samo žele da im daš više nego što uzimaš, trgovina. Postavlja se pitanje što im možemo dati u zamjenu za Brod i Šamac.

Glamoč, Grahovo i Drvar ih ne interesiraju, a budimo realni, ni Hrvatska nam ne bi dala da to damo. :-neznam

Onda ostaje, da u zamjenu ponudimo da ih nećemo tući. :-utege Naravno ne mi, ali Hrvatska bi mogla ponuditi dobre odnose u zamjenu za Brod i Šamac.

hercegovac1981 je napisao/la:
Zato veliku sukrivicu snose oni ljudi koji se ne žele vratiti na svoja ognjišta. I ja ih ne mogu abolirati. U Brodu su Hrvati danas beznačajni a većina bi mogla tamo živiti a raditi preko granice. To je meni nepojmljivo. Svaka čast onima koji se prijave da glasaju na izborima ali je to nedovoljno. I tako se vrtimo u krug.


Nekako kontam, ti ljudi nisu nigdje nestali. Ako i nisu glasovali do sada, možda bi ih se moglo animirati, i pojasniti da je velika potreba da formalno izađu na izbore i da se "vide". Ok, ne žele se vratiti pod srpsku vlast, ali organizacijom bi se moglo uraditi nešto, prijava prebivališta, glasovanje, čak i povratak tko želi...

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

811 of 2558 - 31.7%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 13 svi 2009, 18:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 11:13
Postovi: 567
Lokacija: Hrvatska; Osijek, Zadar
Naša Kvačica je napisao/la:
TomislavM je napisao/la:
O, kako sam putem interneta upoznao svakakvih Hrvata, tako sam upoznao i svakakvih Bošnjaka, u vrlo širokom rasponu. Od takvih koje si naveo (Bosna Bošnjacima), do onih koji nemaju ništa protiv Hrvata. Problem je u tome što u BiH prevladavaju ovi prvi, ali to nije razlog da ne bude nagodbe i suradnje sa ovima drugima.


Kolega, ne znam koga si upoznao i što je pričao tebi a što iza leđa ti, činjenica jest da se Silajdžić i Tihić izmjenjuju na vlasti, a nisu pali s Marsa nego ih netko bira.


Naravno da nisu pali s Marsa, rekao sam da u BiH prevladavaju Bošnjaci koji, u najmanju ruku, ne vole Hrvate. Njih ima posvuda, kao i ovih koji ne mrze Hrvate. Samo treba znati pronaći ove druge.

_________________
VIVE LA LIBERTE!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 13 svi 2009, 18:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 svi 2009, 13:06
Postovi: 1627
Lokacija: Zagreb-Čapljina
TomislavM je napisao/la:
hercegovac1981 je napisao/la:
Vratimo se glavnoj temi. Maloprije sam obrazložio svoje varijante mogućih rješenja boljeg položaja Hrvata u BiH. No ne smijemo ispustiti iz vida činjenicu da bi svi morali u dobroj mjeri biti zadovoljni novim rješenjima. Pojašnjenje nije ni potrebno. U kući gdje je neko nezadovoljan kad-tad dođe do problema. Svaka varijanta pošteno definirane hrvatske federalne jedinice dok je RS-u ovim granicama je nepovoljna za Bošnjake. S druge strane spremnost RS-a na teritorijalne ustupke je dvojbena jer im je entitet dosta tanak pogotovo na onim mjestima na koja su bošnjaci dosta osjetljivi. Svi mi tu znamo da Srbi u RS-u ne žele žrtvovati varijantu da se jednog dana pripoje Srbiji. I zbog toga su nepopustljivi. I zbog tog Srpsko-bošnjačkog natezanja mi patimo. Nije pošteno i da imamo 3 entiteta, od kojega u jednom fin broj Hrvata kao manjinu, u drugom fin broj Bošnjaka kao manjinu a RS čista da čistija ne može biti. Nije problem RS kao takva, problem je nevraćanje izbjeglih i donekle opseg teritorija. I tu bi MZ morala da odigra ulogu u kojoj će staviti do znanja RS-u da neke stvari neće prolaziti kao dosad i garantirati im neupitnost za određene teritorijalne ustupke. Najveći je problem kako odvojiti teritorij RS-a na kojem su danas Srbi većina a većina su svugdje. Zato veliku sukrivicu snose oni ljudi koji se ne žele vratiti na svoja ognjišta. I ja ih ne mogu abolirati. U Brodu su Hrvati danas beznačajni a većina bi mogla tamo živiti a raditi preko granice. To je meni nepojmljivo. Svaka čast onima koji se prijave da glasaju na izborima ali je to nedovoljno. I tako se vrtimo u krug.


U načelu se slažem s ovime. Ali Hrvati se ne žele vraćati na prostore gdje će ih tretirati kao građane trećeg reda. I zato MZ treba ili smanjiti ovlasti "rs" i dogovoriti sudjelovanje Hrvata u njenim organima vlasti, ili smanjiti teritorij "rs".


Ti ljudi za svoje ideje i želje moraju podmetnuti leđa malo. Neće MZ vratiti Hrvatima dio Posavine ako se i sami Posavljaci ne potrude i dokažu da im je više stalo. Jer MZ ne želi raditi poteze iz altruizma a pogotovo poteze koji donose nove nerede. Šta misliš da sutra oduzmu Općinu Brod RS-u da nebi bilo žestokih sranja? I da oni riskiraju sranja iz ljubavi prema prognanim Posavljacima? To se nije napravilo kad se moglo prije 12-13 godina a ne sad da to neko pokuša. Uostalom najmanje su se Hrvati iz BiH pitali u Daytonu. I siguran sam da bi Hrvatski dio Posavine bio veći da Tuđman i kompanija nisu htjeli odmaknut RS od mora i Knina i Livna. Mi sad samo tražimo izlaz iz govana u koja nismo sami zapali.

_________________
...Mostar, Stolac, Neum i Čapljina Hrvatska je stara djedovina, gdje su došli vječno će ostati to je zemlja gdje žive Hrvati...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 13 svi 2009, 18:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 18:19
Postovi: 4466
Osnovni problem je u tome da muslimani smatraju Hrvate za veće neprijatelje nego Srbe. što je nelogično ali pošto su oni i njihova povijest satkani od nelogičnosti to nije ni za čuditi se. Da, oni smatraju Hrvate za veće neprijatelje od Srba iako su od Srba stradavali već par puta i to žestoko. Od Hrvata nisu ni 1 postotak. Ali to njima ništa ne znači. respektiraju samo silu. I znaju da od Srba neće dobiti ništa osim po nosu. Zato su i snishodljivi prema njima. Hrvate smatraju za budale i mekušce koje je lako zajebati. I žele se namiriti na naš račun. I ne brinite itekako se oni dogovaraju sa Srbima. I taj Dodik je rekao da mu svako malo dolaze muslimanski emisari i političari na noge u Banja Luku i nude mu da podjele Bosnu , oni i Srbi. Nitko ga nije demantirao. Ja to vjerujem 100%. Ne zato što to Dodik kaže nego zato jer je to istina. I u ratu su se tako ponašali. Ona izreka s početka rata..sa srpske strane " Zapamtite Hrvati, mi će mo klati muslimane, vi ćete ih pomagati a na kraju će biti skloniji opet nama" 100% je točna.

A dovoljno je prošetati Forumima, muslimanskim, 90% mržnje je na Hrvate i o Hrvatima. A imali smo to prilike vidjeti na Forumu gdje smo donedavnbo bili. Oni Srbe repsektiraju a Hrvate preziru. I kad mrze Srbe mrze ih sa strahom i respektom.

To što ima onih ponegdje koji simpatiziraju Hrvate više nego Srbe, recimo u Cazinskoj krajini iako je i to nategnuto, to ništa ne znači. Za njihovu politiku to ništa ne znači.

_________________
VUKOVAR=MARIUOPOLJ
SLAVA HRVATSKOJ- UKRAJINI SLAVA

Zbog Eline i bokala vina
zapalit ću Krajinu do Krima

Zapalit ću dva-tri ruska štaba
da ja nisam dolazio džaba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 13 svi 2009, 18:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 svi 2009, 13:06
Postovi: 1627
Lokacija: Zagreb-Čapljina
Naša Kvačica je napisao/la:

Bošnjaci nikad neće biti zadovoljni. Kako god se povuče crta biti će nezadovoljni, i ostat će nezadovoljni sve dok "Islam ne zavlada svijetom", jer im je "tako obećano".



I šta nam onda ostaje kad svaka varijanta udara u zid? Terorizam?

_________________
...Mostar, Stolac, Neum i Čapljina Hrvatska je stara djedovina, gdje su došli vječno će ostati to je zemlja gdje žive Hrvati...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 13 svi 2009, 19:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 18:19
Postovi: 4466
I daj obratite malo pažnje kad kvotate. Ovako se ne zna ko je šta napisao.

_________________
VUKOVAR=MARIUOPOLJ
SLAVA HRVATSKOJ- UKRAJINI SLAVA

Zbog Eline i bokala vina
zapalit ću Krajinu do Krima

Zapalit ću dva-tri ruska štaba
da ja nisam dolazio džaba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 13 svi 2009, 19:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30483
Inkvizitor je napisao/la:
Osnovni problem je u tome da muslimani smatraju Hrvate za veće neprijatelje nego Srbe. što je nelogično ali pošto su oni i njihova povijest satkani od nelogičnosti to nije ni za čuditi se. Da, oni smatraju Hrvate za veće neprijatelje od Srba iako su od Srba stradavali već par puta i to žestoko. Od Hrvata nisu ni 1 postotak. Ali to njima ništa ne znači. respektiraju samo silu. I znaju d aod Srba neće dobiti ništa osim po nosu. zato su i snishodljivi pšrema njima. Hrvate smatraju za budale i mekušce koje je lako zajebati. I žele se namiriti na naš račun. I ne brinite itekako se oni dogovaraju sa Srbima. I taj Dodik je rekao da mu svako malo dolaze muslimanski emisari i političari na noge u Banja Luku i nude mu da podjele Bosnu , oni i Srbi. Nitko ga nije demantirao. Ja to vjerujem 100%. Ne zato što to Dodik kaže nego zato jer je to istina. I u ratu su se tako ponašali. Ona izreka s početka rata..sa srpske strane " Zapamtite Hrvati, mi će mo klati muslimane, vi ćete ih pomagati a na kraju će biti skloniji opet nama" 100% je točna.

A dovoljno je prošetati Forumima, muslimanskim, 90% mržnje je na Hrvate i o Hrvatima. A imali smo to prilike vidjeti na Forumu gdje smo donedavnbo bili. Oni Srbe repsektiraju a Hrvate preziru. I kad mrze Srbe mrze ih sa strahom i respektom.


Na bilo kojem bošnjačkom forumu, čuju se prijedlozi "poklapanja" srednje Bosne, Stoca i sve do Neuma.

Do Neuma gdje ih nikad nije bilo, a ni spomena "poklapanju" istočne Bosne. :roll:

Bošnjaci su jednostavno sebični ili kako se to lijepo kaže pragmatični. :roll:

Njih samo treba uvjeriti da je preskup pokušaj poklapanja Herceg-Bosne, ništa više ni manje.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

811 of 2558 - 31.7%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 13 svi 2009, 19:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 11:13
Postovi: 567
Lokacija: Hrvatska; Osijek, Zadar
Robbie MO je napisao/la:
Imam 23 godine.

Kolika je šansa da Srbi vrate Knin?

Znači, radi 0% šanse da srbi daju Hrvatima te 3 općine u Posavini, ti bi žrtvovao sve što imamo danas, što u praksi znači nestanak Hrvata u BiH unutar 20 godina. (gdje god su Muslimani većina, naš se narod kolektivno iselio)

Ti da si kockar za 2 dana bi potrošio sav imetak.

Radi slijepe mržnje prema srbima (koji su te vjerojatno otjerali iz Posavine ili ti je netko poginuo od njih), predao bi 470 000 Hrvata u ruke Muslimanima da se iživljavaju nad nama?

Evo jedno pitanje.

1. Zašto se ne vratiš u Posavinu?
Tvoj odgovor: "-Zato što je to pod potpunom kontrolom Srba."

Zašto onda misliš da bi mi pristali da budemo pod potpunom kontrolom Muslimana?
Ako nisi znao, više je Hrvata u BiH stradalo i prognano sa muslimanskih pdručja nego srpskih.


E, ali pitanje srpske okupacije hrvatske zemlje je u Hrvatskoj rješeno 1995. i danas Hrvatska nema (velikih) problema s time. U BiH je taj problem trebao biti rješen 1995. ali nije, zahvaljujući MZ. BiH je zapela u 1995-oj, i sad je stanje takvo kakvo je, ali nije neriješivo.

Ne bih ja ništa žrtvovao tj. ne bih ništa hrvatsko prepuštao Bošnjacima. I koliko je točno Hrvata prognano sa srpskih a koliko sa muslimanskih područja?

Na moju sreću, nitko me nije ni od kuda protjerao niti mi je itko poginuo. I nikoga ja na mrzim, pa ni Srbe ni Bošnjake.

_________________
VIVE LA LIBERTE!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 13 svi 2009, 19:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 18:19
Postovi: 4466
Naša Kvačica je napisao/la:

Na bilo kojem bošnjačkom forumu, čuju se prijedlozi "poklapanja" srednje Bosne, Stoca i sve do Neuma.

Do Neuma gdje ih nikad nije bilo, a ni spomena "poklapanju" istočne Bosne. :roll:

Bošnjaci su jednostavno sebični ili kako se to lijepo kaže pragmatični. :roll:

Njih samo treba uvjeriti da je preskup pokušaj poklapanja Herceg-Bosne, ništa više ni manje.


Oni jednostavno svoj životni prostor traže na hrvatskim područjima. Na Srbe znaju da ne smiju. Dobro oni to znaju. Srbi nemaju milosti. Znaju oni to. Ako ponekad lajuckaju protiv Srba to je samo reda radi. Na Hrvate su nabrijani. Kao i u ratu kad su radili operacije Neretva 93 a nije im palo na pamet raditi Drinu 93 ili Banjaluku 93. Oni su kao rijeka kad pravi korito. Dube tamo gdje je mekše.

Znaju da iza RS stoji Srbija a iza Hrvata kontaju da ne stoji nitko a najmanje RH. A i najmanje nas je.

Oni su jednostavno pragmatični. To što su ima Srbi u ovom stoljeću poklali masu ljudi to oni ne zarezuju 1%

_________________
VUKOVAR=MARIUOPOLJ
SLAVA HRVATSKOJ- UKRAJINI SLAVA

Zbog Eline i bokala vina
zapalit ću Krajinu do Krima

Zapalit ću dva-tri ruska štaba
da ja nisam dolazio džaba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 13 svi 2009, 19:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30483
hercegovac1981 je napisao/la:
Naša Kvačica je napisao/la:

Bošnjaci nikad neće biti zadovoljni. Kako god se povuče crta biti će nezadovoljni, i ostat će nezadovoljni sve dok "Islam ne zavlada svijetom", jer im je "tako obećano".



I šta nam onda ostaje kad svaka varijanta udara u zid? Terorizam?



Vrlo moguće. Ako bude jačao radikalni Islam, moguće je da postanemo Libanon, Izrael, Kašmir,...

Bošnjaci su bili u priliku normalni za vrijeme komunizma. Znači neki odgovor bi bio jačanje sekularne države, što opet povlači da nema govora o raspadu BiH, mrzim što to moram reći ali razum mi govori da BiH mora ostati cjelovita. :mrgreen:

A onda bi tom logikom, BiH nakon Pruda morala biti ustrojena tako da Srbi i Hrvati imaju više vlasti, a onda otvaranjem prema EU i pražnjenje BiH od viška muslimana. Gledajte, ako hrabro pretpostavimo da svijet nije blesav (mada se po postupcima ne bi reklo :D), i da znaju što rade, kroz sav ovaj kaos rezultati su: muslimani su najsiromašniji, imaju nizak natalitet, skupljaju se prema velikim gradovima gdje će natalitet još više morati padati, većina mladih hoće iseliti itd. itd. S druge strane hrvatska područja su najrazvijenija, RS je "bolji dio BiH" itd. JE LI TO SVE SLUČAJNO?

Sad zvučim kao iz teorija urote, ali da je nas MZ zaista htjela sjebati mogli su. Ovako sve kao nešto deklarativno podupiru Bošnjake a ovi u sve goroj situaciji.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

811 of 2558 - 31.7%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 13 svi 2009, 19:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69288
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Naša Kvačica je napisao/la:
hercegovac1981 je napisao/la:


I šta nam onda ostaje kad svaka varijanta udara u zid? Terorizam?



Vrlo moguće. Ako bude jačao radikalni Islam, moguće je da postanemo Libanon, Izrael, Kašmir,...

Bošnjaci su bili u priliku normalni za vrijeme komunizma. Znači neki odgovor bi bio jačanje sekularne države, što opet povlači da nema govora o raspadu BiH, mrzim što to moram reći ali razum mi govori da BiH mora ostati cjelovita. :mrgreen:

A onda bi tom logikom, BiH nakon Pruda morala biti ustrojena tako da Srbi i Hrvati imaju više vlasti, a onda otvaranjem prema EU i pražnjenje BiH od viška muslimana. Gledajte, ako hrabro pretpostavimo da svijet nije blesav (mada se po postupcima ne bi reklo :D), i da znaju što rade, kroz sav ovaj kaos rezultati su: muslimani su najsiromašniji, imaju nizak natalitet, skupljaju se prema velikim gradovima gdje će natalitet još više morati padati, većina mladih hoće iseliti itd. itd. S druge strane hrvatska područja su najrazvijenija, RS je "bolji dio BiH" itd. JE LI TO SVE SLUČAJNO?

Sad zvučim kao iz teorija urote, ali da je nas MZ zaista htjela sjebati mogli su. Ovako sve kao nešto deklarativno podupiru Bošnjake a ovi u sve goroj situaciji.



To sam i ja primjetio.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 13 svi 2009, 22:30 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2009, 19:19
Postovi: 32
Inkvizitor je napisao/la:
da prekinemo ovo besmisleno troluckanje i nadjebavanje štosevima. Da vidimo prijedloge kako od BiH stvoriti normalnu državu. Prijedloge, metode, taktiku, strategiju, planove, načine izvedbe i te stvari.


Ovo je pravo usmjerenje.

Za razliku od Naše Kvačice, ja kao hrvatski cilj u BIH ne bih postavio teritorijalno povezanu većinski hrvatsku jedinicu (naravno, svakako sam za ono što je u imenu našeg portala :-zubati )

Dalekosežno i strateški teško je ne vidjeti kao poželjni cilj 21. županiju RH u jugozapadnom dijelu BIH.
Isto tako strateški i dalekosežno, Hrvatska bi mogla, kao u šahu, žrtvovati dio Hrvata koji žive kao manjina (ili čak manja, relativna većina) radi ostvarivanja takvog cilja.

Real-politika ne bi dvojila da je u tom cilju isplativo "nahraniti zvijer" - Republiku Srpsku - žrtvovanjem Posavine, npr., s ciljem da se kod Srba učvrsti nepokolebljiva riješenost da "riješe svoje pitanje" (tj. pripoje današnju RS Srbiji), kako bi to sve dovelo do ostvarivanja spomenutog hrvatskog cilja.

No, ja mislim da je to krivi i neostvarivi cilj.

Prvi i najjači je razlog to što je to protiv volje svjetskih sila.

Nestanak BIH, uz izdvajanje sadašnje RS, te ičega malo većeg od zapadne Hercegovine bi bilo kao stvoreno za islamsku intifadu u Bosni. Zato su protiv toga EU i SAD.
Zbog istog razloga USA i EU neće nikada dopustiti niti teritorijalnu povezanost RS. To je razlog zašto je u distriktu Brčko američki visoki predstavnik (barem je bio). On drži ključeve.

Drugi je razlog što sam uvjeren da bi se u takvom razvoju stvari moglo sačuvati malo što izvan zapadne Hercegovine i pola Mostara.

Dakle, moj je prijedlog hrvatske strategije u BIH:

Nepokolebljivo inzistiranje na formiranje hrvatske jedinice da bi Hrvati mogli smatrati BIH podnošljivom državom, da se ne bi vršila negativna selekcija i smanjivanje udjela Hrvata u BIH. Ta Herceg Bosna bi bila teritorijalno diskontinuirana.

Ona bi se sastojala od županija. Zapadna Hercegovina (sa zapadnim Mostarom) bi morala biti zasebna županija - ona je najjača karika hrvatske opstojnosti u BIH. U budućnosti može doći do promijenjenog odnosa snaga i onaj hrvatski strateški cilj možda postane realno ostvariv. Mi na to moramo biti spremni.

Druge hrvatske županije u BIH bi bile nacionalno izmiješane, ali ipak većinski hrvatske. Vidjelo bi se bi li došlo do gibanja "svakog svome jatu" i bi li se iskristaliziralo još teritorija sa izrazitom hrvatskom većinom. No, povezivanje takvih teritorija bi bilo vrlo, vrlo teško i trzavo.

Iako sada našim Hercegovcima to izgleda nemoguće, možda bi muslimanski islamistički naboj mogao s vremenom otupiti, možda bi ih obećanje normalne i uređene, perspektivne države moglo povući prema zapadu (a to je Hrvatska).
Možda bi se tako mogli "spasiti" i Hrvati koji zbog etničkog sastava teritorija na kojima žive ne bi mogli računati na život u "hrvatskom krugu" samo po svojoj brojčanoj težini....
Grdo je, ali u slučaju raspada BIH (govorim o strategiji na 50-ak godina), Hrvati izvan tog kruga bi se mogli nacionalno početi izjašnjavati kao Bosanci (ima ih i sada :-zubati ). Vidimo što se događa sa Bunjevcima u Vojvodini...

Već sam rekao da sam za određenu razmjenu između RS i tog hrvatskog entiteta. Sumnjam da bi ona mogla biti većih razmjera. Neki dijelovi zapadne Bosne bi ostali hrvatski (zbog strateških kota, zbog toga što su neke vukojebine ko stvorene za NATO vježbe :-zubati ). Hrvati ipak ne mogu računati na maksimalističke zahtjeve u Posavini jer su i prije rata činili 50-ak % ukupnog stanovništva.

No, mislim da bi se morala probati očuvati šansa za održivost hrvatstva tog kraja, za što je preduvjet povezivanje Orašja i Odžaka i nešto širenja na derventska i brodska sela. Bosanski Brod sa nešto industrije i povezivanje sa Slavonskim Brodom bi bili premija.

Eto, to je moj prijedlog. Sad vi pucajte!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 13 svi 2009, 22:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30483
Lucky Jim je napisao/la:
Za razliku od Naše Kvačice, ja kao hrvatski cilj u BIH ne bih postavio teritorijalno povezanu većinski hrvatsku jedinicu (naravno, svakako sam za ono što je u imenu našeg portala :-zubati )


Nisam ja protiv diskontinuiteta teritorija za federalne jedinice, naprotiv, nego samo mislim da će to teško biti ostvarivo.

Tihić stalno spominje teritorijalne jedinice će biti ekonomske regije, Dodik govori biti će RS. Ne vjerujem da će MZ ići na rješenje da netko bude potpuni gubitnik, nego svi moraju dogovor svome narodu predstaviti kao pobjedu.

Moguće rješenje rebusa :mrgreen: bi bilo ako RS na par mjesta promijeni granice, a Federacija se podijeli negdje po sredini. Na ovaj način bi Dodik rekao evo sačuvali smo RS, Tihić bi rekao evo prešli smo entitetsku crtu pa su ekonomske regije, Čović bi rekao evo dobili smo federalnu jedinicu.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

811 of 2558 - 31.7%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 13 svi 2009, 22:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 svi 2009, 13:06
Postovi: 1627
Lokacija: Zagreb-Čapljina
Lucky Jim je napisao/la:
Inkvizitor je napisao/la:
da prekinemo ovo besmisleno troluckanje i nadjebavanje štosevima. Da vidimo prijedloge kako od BiH stvoriti normalnu državu. Prijedloge, metode, taktiku, strategiju, planove, načine izvedbe i te stvari.


Ovo je pravo usmjerenje.

Za razliku od Naše Kvačice, ja kao hrvatski cilj u BIH ne bih postavio teritorijalno povezanu većinski hrvatsku jedinicu (naravno, svakako sam za ono što je u imenu našeg portala :-zubati )

Dalekosežno i strateški teško je ne vidjeti kao poželjni cilj 21. županiju RH jugozapadnom dijelu BIH.
Isto tako strateški i dalekosežno, Hrvatska bi mogla, kao u šahu, žrtvovati dio Hrvata koji žive kao manjina (ili čak manja, relativna većina) radi ostvarivanja takvog cilja.

Real-politika ne bi dvojila da je u tom cilju isplativo "nahraniti zvijer" - Republiku Srpsku - žrtvovanjem Posavine, npr., da bi se kod Srba javila nepokolebljiva riješenost da "riješe svoje pitanje" (tj. pripoje današnju RS Srbiji), da bi to dovelo do ostvarivanja spomenutog cilja.

No, ja mislim da je to krivi i neostvarivi cilj.

Prvi i najjači je razlog to što je to protiv volje svjetskih sila.
Nestanak BIH, uz izdvajanje sadašnje RS, te ičega malo većeg od zapadne Hercegovine bi bilo kao stvoreno za islamsku intifadu u Bosni. Zato su protiv toga EU i SAD; Rusi su protiv toga zato što .... znamo već, jel :-zubati

Zbog istog razloga USA i EU neće nikada dopustiti niti teritorijalnu povezanost RS. To je razlog zašto je u distriktu Brčko američki visoki predstavnik (barem je bio). On drži ključeve.

Dakle, moj je prijedlog hrvatske strategije u BIH:

Nepokolebljivo inzistiranje na formiranje hrvatske jedinice da bi Hrvati mogli smatrati BIH podnošljivom državom, da se ne bi vršila negativna selekcija i smanjivanje udjela Hrvata u BIH. Ta Herceg Bosna bi bila teritorijalno diskontinuirana.

Ona bi se sastojala od županija. Zapadna Hercegovina (sa zapadnim Mostarom) bi morala biti zasebna županija - ona je najjača karika hrvatske opstojnosti u BIH. U budućnosti može doći do promijenjenog odnosa snaga i onaj hrvatski strateški cilj možda postane realno ostvariv. Mi na to moramo biti spremni.

Druge hrvatske županije u BIH bi bile demografski izmiješane, ali ipak većinski hrvatske. Vidjelo bi se bi li došlo do gibanja "svakog svome jatu" i bi li se iskristaliziralo još teritorija sa izrazitom hrvatskom većinom.

Već sam rekao da sam za određenu razmjenu između RS i tog hrvatskog entiteta. Sumnjam da bi ona mogla biti većih razmjera. Neki dijelovi zapadne Bosne bi ostali hrvatski (zbog strateških kota, zbog toga što su neke vukojebine ko stvorene za NATO vježbe :-zubati ). Hrvati ipak ne mogu računati na maksimalističke zahtjeve u Posavini jer su i prije rata činili 50-ak % ukupnog stanovništva.
No, mislim da bi se morala probati očuvati šansa za održivost hrvatstva tog kraja, za što je preduvjet povezivanje Orašja i Odžaka i nešto širenja na derventska i brodska sela. Bosanski Brod sa nešto industrije i povezivanje sa Slavonskim Brodom bi bili premija.

Eto, to je moj prijedlog. Sad vi pucajte!


Nisam baš shvatio koje bi bile granice te Herceg-Bosne. Ja smatram da ne smije biti podjele Mostara. On mora čitav u hrvatsku federalnu jedinicu.

_________________
...Mostar, Stolac, Neum i Čapljina Hrvatska je stara djedovina, gdje su došli vječno će ostati to je zemlja gdje žive Hrvati...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 13 svi 2009, 22:56 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2009, 22:02
Postovi: 517
Jime, ti si kao tu 21. županiju zamislio HBŽ, ZHŽ i HNŽ bez Konjica i Jablanice, ako se ne varam?
Da se PŽ također pripoji Hrvatskoj, a da se žrtvuju Hrvati srednje Bosne?

Jesam li te dobro shvatio?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 13 svi 2009, 22:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30483
hercegovac1981 je napisao/la:
Nisam baš shvatio koje bi bile granice te Herceg-Bosne. Ja smatram da ne smije biti podjele Mostara. On mora čitav u hrvatsku federalnu jedinicu.


Ako je išta izvjesno, to je da Mostar ide u (većinski) hrvatsku jedinicu. Tihić je sam rekao da su glavni gradovi teritorijalnih jedinica Tuzla, Mostar, Sarajevo i Banja Luka.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

811 of 2558 - 31.7%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 13 svi 2009, 23:05 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2009, 19:19
Postovi: 32
Real politika je takva stvar.
Mislim da bi Tuđman i Šušak (dva najveća političara koje je Hrvatska, uz Starčevića, imala) potpisali neka žrtvovanja (iskreno, mislim da su to i potpisali za Posavinu, uz to što je takva njihova odluka bila potpomognuta vojnom neostvarivošću nekih maksimalističkih ciljeva za Posavinu).

No, ako pažljivije pročitaš, napisao sam kako mislim da je takav cilj neostvariv i u srednjoročnom periodu.
Napisao sam i što bi, po meni, trebala biti hrvatska strategija u BIH s obzirom na zadane realitete.

Glupo je bilo u Hercegovini 1600. odlučiti se na odlučujući ustanak protiv Turaka i potrošiti svoj život na to.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 13 svi 2009, 23:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 svi 2009, 13:05
Postovi: 263
Lokacija: Bosanski Šamac
Mislim da se netreba zanosit da ce se rs ukinut.ona ostaje sigurno,ali bila bi katastrofa kada u nasu jedinicu nebi uslo ono sto smo drzali 95(postavio sam karte općina u srednjoj bosni nakon ovih promjena na podforumu srednja bosna)+dio posavine(i tu sam kartu tamo postavio) i komusina.niko nema pravo da da ono za sto su ljudi izginuli i na kraju obranili a ako se jos nesto uzme bit ce super.ja se nadam da ce me uskoro u mom gradu zaustavljati samo policija hb :D

_________________
Oduvijek naša je sa oca na sina, zauvijek ostat će naša Posavina


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 13 svi 2009, 23:33 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2009, 19:19
Postovi: 32
Zapadni_Mostar je napisao/la:
Jime, ti si kao tu 21. županiju zamislio HBŽ, ZHŽ i HNŽ bez Konjica i Jablanice, ako se ne varam?
Da se PŽ također pripoji Hrvatskoj, a da se žrtvuju Hrvati srednje Bosne?

Jesam li te dobro shvatio?

Najteži dio će biti pritisnuti muslimane da se FBIH podijeli, da Hrvati dobiju bilo kakvu teritorijalnu jedinicu.

Što se tiče razgraničenja, ja to vidim ovako:

Važna stvar će biti što je tko držao vojno u vrijeme Daytona. Ako hoćeš nešto što tada nisi držao vojno, u principu ćeš nešto morati dati.

Mislim da srednja Bosna nikako ne bi smjela biti za Hrvate u cijelosti izgubljena - čak niti u nekakvom hipotetskom razdruživanju u BIH, a kamoli u diskontinuiranoj Herceg-Bosni.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 13 svi 2009, 23:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 svi 2009, 13:05
Postovi: 263
Lokacija: Bosanski Šamac
pa opet cu ponoviti da sto se tice srba mi njima mozemo teritorijalno ponuditi vise nego sto ce oni nama dati

_________________
Oduvijek naša je sa oca na sina, zauvijek ostat će naša Posavina


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 14 svi 2009, 08:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:10
Postovi: 4466
Lucky Jim je napisao/la:
Mislim da srednja Bosna nikako ne bi smjela biti za Hrvate u cijelosti izgubljena - čak niti u nekakvom hipotetskom razdruživanju u BIH, a kamoli u diskontinuiranoj Herceg-Bosni.



Naša ljudskost je na vazi kad je u pitanju Srednja Bosna. Ti ljudi su tamo najviše propatili i pokazali se kao nevjerojatni borci i mi se njih ne možemo odreći.

I ne samo ljudskost nego i naša tradicija. Bosna je Hrvatska, po svojoj tradiciji, prema svom stanovništvu, prema svojim vladarima i treba dijeliti svoju sudbinu zajedno sa Hrvatskom.

U tom smislu ostanak barem jednog dijela srednje Bosne unutar hrvatske jedinice je više nego potreban.

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 14 svi 2009, 08:51 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2009, 22:02
Postovi: 517
Lucky Jim je napisao/la:
Zapadni_Mostar je napisao/la:
Jime, ti si kao tu 21. županiju zamislio HBŽ, ZHŽ i HNŽ bez Konjica i Jablanice, ako se ne varam?
Da se PŽ također pripoji Hrvatskoj, a da se žrtvuju Hrvati srednje Bosne?

Jesam li te dobro shvatio?

Najteži dio će biti pritisnuti muslimane da se FBIH podijeli, da Hrvati dobiju bilo kakvu teritorijalnu jedinicu.

Što se tiče razgraničenja, ja to vidim ovako:

Važna stvar će biti što je tko držao vojno u vrijeme Daytona. Ako hoćeš nešto što tada nisi držao vojno, u principu ćeš nešto morati dati.

Mislim da srednja Bosna nikako ne bi smjela biti za Hrvate u cijelosti izgubljena - čak niti u nekakvom hipotetskom razdruživanju u BIH, a kamoli u diskontinuiranoj Herceg-Bosni.


Slažem se da je važna stvar 'ko je šta držao prije Daytona, ali u zadnje vrijeme, Čović u svojim medijskim nastupima to nikako ne spominje nego spominje samo općine.

Moje mišljenje o srednjoj Bosni, Novi Travnik, dio općine Travnik, Vitez, Busovača, Kiseljak, Kreševo spojiti Uskopljem sa ostatkom te moguće HB.
Onda da imamo Jajce, Dobretiće, Žepče i Usoru kao enklave.

U slučaju neke podjele zemlje tj. raspada BiH, te enklave možemo izgubiti, ali taj dio srednje Bosne koji je spojen preko Uskoplja sa ostatkom HB definitivno ostaje naš! :-hrvatinic


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 14 svi 2009, 09:06 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2009, 19:19
Postovi: 32
Malo sam proguglao Prud i našao da postoji Prud kod Imotskog u RH, ali da je Prud iz sporazuma u Bosanskoj posavini, kod Bosanskog Šamca.

Radi se o selu koje je bilo okupirano do Daytona, kada je dobiveno skupa sa odžačkom općinom.
Zanimljivo je da postoji podatak kako je to selo 1786. imalo 67 katolika i da se radilo o doseljenicima iz - Hercegovine. Pri padu NDH, to je bila utvrda u koju partizani nisu uspjeli ući niti 5 tjedana nakon pada Berlina.

Mjesto je vjerojatno izabrano za sastanak djelomično i zato što je prvi susjed rodnog Tihićevog Bosanskog Šamca...

Dakle, s tim selom imaju neke veze i Tihić i Čović (kao Hercegovac), a, bogme, možda i Dodo (kažu da su njegovi preci Hercegovci Dodizi :-zubati ).
Prava BH priča....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi Ustav BiH, Prudski sporazum i 4 Federalne jedinice
PostPostano: 14 svi 2009, 12:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 svi 2009, 13:05
Postovi: 263
Lokacija: Bosanski Šamac
moj mama je iz pruda.prud je ostao zadnje slobodno mjesto u drugom svj. ratu

_________________
Oduvijek naša je sa oca na sina, zauvijek ostat će naša Posavina


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 613 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 25  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 489 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO