HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 ožu 2024, 05:28.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 2400 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90 ... 96  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 31 sij 2017, 22:17 
Offline

Pridružen/a: 29 srp 2011, 18:53
Postovi: 122
damca je napisao/la:
Ako iko ima kontakt korisnika Pavo B. veoma bih mu bio zahvalan.


Pa pošalji mu PP (privatnu poruku), dobit će email o tome.... :smajl047


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 06 vel 2017, 14:59 
Offline

Pridružen/a: 06 lis 2015, 20:58
Postovi: 14
ovaj forum je namjenjen Hrvatima,ali koliko sam primjetio,Hrvati smo ovdje u manjini.faciniran sam kad vidim,koliko se ljudi sa strane(srbi,bosnjaci,sa Pavo B na celu) opterecuju,bave sa nama i nasim podrijetlom.tema govori o hrvatskim prezimenima,a glavni lik Pavo B je srbin.meni je prije godinu dana(Pavo B),kad sam ga pitao za nase prezime,rekao,da smo mi podrijetlom iz Crne Gore,sto je smjesno,da smjesnije ne moze biti.ako ima neki nas covjek,koji zna malo vise o toj temi,neka se javi,a ne da nas neki srbi i bosnjaci(nemam nista protiv nijednih ni drugih) uce u podrijetlu nasih prezimena,kad se dobro zna da smo mi i Slovenci prvi na ovim prostorima,koji su koristili prezimena.molim vas nemojte moj komentar uzeti kao provokaciju ali to su cinjenice.evo ispade da su i Barisici pokatoliceni Srbi iz Kosova.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 06 vel 2017, 15:07 
Offline

Pridružen/a: 06 lis 2015, 20:58
Postovi: 14
nero Imocanin pa sama rijec ti kaze odakle su vasi korjeni.slicno je sa prezimenom Duvnjak.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 13 vel 2017, 17:36 
Offline

Pridružen/a: 29 srp 2011, 18:53
Postovi: 122
savudrijska vala je napisao/la:
ovaj forum je namjenjen Hrvatima,ali koliko sam primjetio,Hrvati smo ovdje u manjini.faciniran sam kad vidim,koliko se ljudi sa strane(srbi,bosnjaci,sa Pavo B na celu) opterecuju,bave sa nama i nasim podrijetlom.tema govori o hrvatskim prezimenima,a glavni lik Pavo B je srbin.meni je prije godinu dana(Pavo B),kad sam ga pitao za nase prezime,rekao,da smo mi podrijetlom iz Crne Gore,sto je smjesno,da smjesnije ne moze biti.ako ima neki nas covjek,koji zna malo vise o toj temi,neka se javi,a ne da nas neki srbi i bosnjaci(nemam nista protiv nijednih ni drugih) uce u podrijetlu nasih prezimena,kad se dobro zna da smo mi i Slovenci prvi na ovim prostorima,koji su koristili prezimena.molim vas nemojte moj komentar uzeti kao provokaciju ali to su cinjenice.evo ispade da su i Barisici pokatoliceni Srbi iz Kosova.


Prvi put čujem da netko misli da je Pavo Srbin. Odakle ti to?

Odakle ti smatraš da potiču Puljići?
Današnja Crna Gora je dilom bila stara istočna Hercegovina i mnogo ljudi se doselilo od tamo u stara vrimena.
I katolici i pravoslavni.
U stara vrimena se čak ni to nije toliko puno razlikovalo niti gledalo na to.

Da li znaš da je tek 1729. godine katolicima zabranjeno da imaju skupa misu i euharistiju s pravoslavcima?
Od šizme (dakle od 1054. godine) do 1729. godine (znači skoro 700 godina) to očigledno nitkome nije smetalo.

Nitko te naziva Crnogorcem.

Tko je bio, i kada, "prvi na ovim prostorima" nitko ne zna. Je li to uopće bitno?

Najbolje bi bilo da napraviš genetski test na 23andme.com ili familytreedna.com ili yseq.net ,
pa onda ponovno promisli o tome tko je i kada bio negdi "prvi na nekim prostorima".


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 18 vel 2017, 23:46 
Offline

Pridružen/a: 29 pro 2016, 20:07
Postovi: 3
Genetsko i političko podrijetlo naroda ili osobe nije isto. Što je Pavo B. po nacionalnosti ne znam. Mislim da za ovu temu to i nije bitno. Da bi se došlo do istine bolje je da ima suprostavljenih stavova. Veliki je broj prezimena zajedniči u sva tri naroda. To ne znači da su međusobno u rodbinskim vezama. Isto prezime nastajalo je na različitim mjestima i zbog različitih razloga. Znam za primjere da su osobe nekog prezimena svi iste nacionalnosti, ali se nađe netko tko iz njemu poznatih razloga odluči biti druge nacionalnosti i tko mu što može. Znam za slučajeve kad je muškarac doselio u neko mjesto i oženio domaću ženu. Njihove potomke u maticama su znali često upisivati s majčinim prezimenom. Ta tema je na ovim stranicama raspravljana. Sjetimo se samo Amerikanaca, Urugvajaca, Brazilaca ... Od najcrnjih do najbjeljih, svi mašu sa svojim zastavama.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 19 vel 2017, 01:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21182
Pavo je navodno židov.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 23 vel 2017, 15:26 
Offline

Pridružen/a: 06 lis 2015, 20:58
Postovi: 14
nkovac je napisao/la:
savudrijska vala je napisao/la:
ovaj forum je namjenjen Hrvatima,ali koliko sam primjetio,Hrvati smo ovdje u manjini.faciniran sam kad vidim,koliko se ljudi sa strane(srbi,bosnjaci,sa Pavo B na celu) opterecuju,bave sa nama i nasim podrijetlom.tema govori o hrvatskim prezimenima,a glavni lik Pavo B je srbin.meni je prije godinu dana(Pavo B),kad sam ga pitao za nase prezime,rekao,da smo mi podrijetlom iz Crne Gore,sto je smjesno,da smjesnije ne moze biti.ako ima neki nas covjek,koji zna malo vise o toj temi,neka se javi,a ne da nas neki srbi i bosnjaci(nemam nista protiv nijednih ni drugih) uce u podrijetlu nasih prezimena,kad se dobro zna da smo mi i Slovenci prvi na ovim prostorima,koji su koristili prezimena.molim vas nemojte moj komentar uzeti kao provokaciju ali to su cinjenice.evo ispade da su i Barisici pokatoliceni Srbi iz Kosova.


Prvi put čujem da netko misli da je Pavo Srbin. Odakle ti to?

Odakle ti smatraš da potiču Puljići?
Današnja Crna Gora je dilom bila stara istočna Hercegovina i mnogo ljudi se doselilo od tamo u stara vrimena.
I katolici i pravoslavni.
U stara vrimena se čak ni to nije toliko puno razlikovalo niti gledalo na to.

Da li znaš da je tek 1729. godine katolicima zabranjeno da imaju skupa misu i euharistiju s pravoslavcima?
Od šizme (dakle od 1054. godine) do 1729. godine (znači skoro 700 godina) to očigledno nitkome nije smetalo.

Nitko te naziva Crnogorcem.

Tko je bio, i kada, "prvi na ovim prostorima" nitko ne zna. Je li to uopće bitno?

Najbolje bi bilo da napraviš genetski test na 23andme.com ili familytreedna.com ili yseq.net ,
pa onda ponovno promisli o tome tko je i kada bio negdi "prvi na nekim prostorima".


previse sanjas covjece.Puljici(puljizi) su iz doline neretve(trokut siroki-metkovic-stolac),nikakve ist hercegovine,crne gore.najbolje se porijeko vidi po samoj fizionomiji,izgledu.oprosti,ali neki od nas,koji znaju nesto vise o tome(genetiki,povjesti),jako dobro primjecuju razlike izmedju hercegovackih hrvata,pravoslavaca iz isti hercegovine,crnogoraca,.,.ljudi iz zap hercegovine i ist nikakve veze nemaju,jedni sa drugima.a prva migracija na ovim prostorima je isla od zapada prema istoku jadranske obale,a ne obrnuto.boku kotorsku,bar,.,sve te gradove su naselili stari delmati a ne stari crnogorci(stocarska plemena koja su se plasila mora vise od icega).na ovoj temi ispade da smo svi mi podrijetlom iz istoka,sto je daleko od istine,a neki od vas kolko sam primjetio ste cak povjerovali u takve budalastine.prosjecni crnogorac iz unutrasnjosti i hrvat iz zap hercegovine kao nebo i zemlja,pa sam oblik glave ti govori da mi nemamo istog podrijetla.hrvati hercegovci,dalmatinska zagora,dalmacija,.,.imaju puno duze glave,ravnijeg oblika,za razliku od crnogoraca,pravoslavaca iz ist hetregovine,koji imajo okruglije glave.ljudi manite se tih budalastina,mi smo hrvati,svoj narod oni su nesto drugo.dok smo mi hrvati koristili prezimena,oni ostali nisu ni znali sta to znaci.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 23 vel 2017, 15:36 
Offline

Pridružen/a: 06 lis 2015, 20:58
Postovi: 14
barisici,jurici,marici,.,..kako Pavo kaze svi smo mi iz Crne gore,kosova,sumadije heheheheh.ljudi rekao sam vam vec manite se ovog sarlatana.pricamo o Hrvatskim prezimenima,zast se razpravljate sa ljudima koji nisu hrvati u vezi toga??pa to je isto kao kad bi francuzi u vezi francuskih prezimena ucili od njemaca,svicaraca,pa toga nema nigdje u svjetu osim ovdje na nasim prostorima.sramota.svi znamo da Tesla,Princip,Djakula,.,nisu srpska prezimena, i da veze(povjesno,geneticki) nemaju sa njima,ali evo danas se o njima govori kao o srpskim prezimenima,iako je svako od njih nastalo na hrvatskom teritoriju,od hrvatskih ljudi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 17 tra 2017, 17:39 
Offline

Pridružen/a: 02 tra 2013, 17:46
Postovi: 6788
Lokacija: Srpska Republika Bosna i Hercegovina
Razumijem da je Hrvatima neprijatno kad im se ustanovi da su srpskog porijekla,posebno onima koji su nacionalisti.I meni da neki autoriteti kažu da sam na primjer bugarskog ili šiptaroskog porijekla bez obzira koliko dalekog,ne bi mi bilo svejedno međutim prošlost ne može da se mijenja.Pitanje je i da li i sam Bog može da mijenja prošlost ? Zato preporučujem svima koji se nađu u takvoj situaciji da hladne glave prihvate istinu bez obzira kako bila bolna.

_________________
Cura bula a ja mlado vlaše


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 21 tra 2017, 08:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 lis 2010, 08:11
Postovi: 17
Srpsčanin je napisao/la:
Razumijem da je Hrvatima neprijatno kad im se ustanovi da su srpskog porijekla,posebno onima koji su nacionalisti.I meni da neki autoriteti kažu da sam na primjer bugarskog ili šiptaroskog porijekla bez obzira koliko dalekog,ne bi mi bilo svejedno međutim prošlost ne može da se mijenja.Pitanje je i da li i sam Bog može da mijenja prošlost ? Zato preporučujem svima koji se nađu u takvoj situaciji da hladne glave prihvate istinu bez obzira kako bila bolna.


Srpčiću, ništa ti ne razumiješ. Samo mi nije jasno šta radiš na ovom forumu i tko ti uopće dozvoljava da ovdje pišeš.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 04 kol 2017, 22:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35470
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Gdje to kaže, kakve Crne Gore?
Pobogu kako tolika masa jekavaca poikavi?

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 18 kol 2017, 01:13 
Offline

Pridružen/a: 18 kol 2017, 01:07
Postovi: 1
Dobro večer svima,
ja sam nov na forumu, za kojeg sa saznao upravo kroz ovu temu s foruma. Pošto vidim da ima ljudi ovdje koji se jako dobro razumiju u porijeklo rodova, htio bih da postavim sljedeće pitanje: prezivam se Pavljašević i dolazim sa sela Husino (Tuzla) i zanima me jako odakle potiče moje prezime pa skoro cijela historija moga prezimena. Negdje sam čudo da se nekada izgovaralo kao Povljašević mada nisam siguran koliko je to gramatički bilo ispravno, odnosno da li je uopšte bilo korektno tako izgovarati prezime. Tražio sam već neko vrijeme o porijeklo svoga prezima, ali nažalost nisam mogao ništa da nađem, a jako bih volio da znam više o svom prezimenu.

Unaprijed hvala :)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 20 kol 2017, 14:16 
Offline

Pridružen/a: 07 ruj 2016, 04:13
Postovi: 5
Dali igdje postoje knjige Nikole Mandića u PDF-u?? I stare matice župe Veljaci???? Ako itko ovo posjeduje bio bih mu neizmjerno zahvalan! :klanjam


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 26 lis 2017, 20:02 
Offline

Pridružen/a: 26 lis 2017, 19:59
Postovi: 1
Znaš li išta o Ališehovićima iz Goražda?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 05 stu 2017, 21:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 vel 2010, 19:22
Postovi: 5990
Ministry of Sound je napisao/la:
Mr. Pavo, imate li kakvih spoznaja glede prezimena Sinanović kod Hrvata katolika iz Žepča i okolnih općina?


U Hercegovini ih ima.

don Ivica Sinanović.
https://vijesti.rtl.hr/potraga/2683649/ ... -je-zivot/

_________________
Neki Fadil


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 14 stu 2017, 22:22 
Offline

Pridružen/a: 14 stu 2017, 22:17
Postovi: 1
Ima li kakvih podataka o Brkićima iz Komušine točnije mjesna zajednica Slatina zaseok Marići. Najstariji predak za kojeg znamo zvao se Jozan i imao je pet sinova.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 18 stu 2017, 15:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10739
daramo je napisao/la:
Gdje to kaže, kakve Crne Gore?
Pobogu kako tolika masa jekavaca poikavi?


Vrlo lako , jer nije u pitanju različit jezik već refleks jata koji svaki čovek sa ovih prostora može da promeni istog momenta , a kamoli kroz decenije i vekove.

Evo ja sam ekavac , a u kući mi se uvek govorila ijekavica , dakle za nepunih nekoliko decenija od oca i majke ijekavaca nastade ekavac.

Drugo , u srednjem veku i u vreme Turaka cela zapadna Srbija(podrinje) je bila ikavska , da bi ih u 18 i19.veku potisnuli ijekavci , a na kraju se sve završilo da su danas svi ekavci.

Primera radi dubrovačke pesnike iz renesanse i baroka kad ih čitam kao da čujem moju babu sa vr' Durmitora , a onda se druge strane ima puno ikavštine i raznih tzv.dalmatinskih reči i izraza.

Da se sve menja i odlazi i vraća se , govori i fantastičan primer da reč "bre" koja je danas simbol Srbijanaca kad je čuju Hrvati i Bošnjaci je bila uvrežena u 18.veka u Dubrovniku,zap.Hercrgovini i Dalmaciji sudeći po duborvačkim pesnicima i fra Andriji Kačiću Miošiću.

I odjednom u 19.veku "bre" nestade sa prostora Dalmacije,Hercegivne i većeg dela CG.

A vidie ovo:

https://en.wikipedia.org/wiki/Ma%C4%8Dvanski_Metkovi%C4%87

Stanovnici Mačvanskof Metkovića znaju da su im preci pre 300 godina došli iz okoline Metkovića u Hrvatskoj , a danas su svi ekavci i pravoslavc , a niko ne zna jesu li došli iz Metkovića kao ikavci ili kao ijekavci , a ako su otišli kao ijekavci to znači da je u Metkoviću pre 300 godina bilo ijekavaca.

Ovo je tako kompleksna tema , da će sesvako iznenaditi čim malo dublje prodre u nasleđe , pa su tako Bošnjaci bili zinwnađeni da je genocidni pesnik Vladika Petar Petrović Njegoš daljim poreklom iz Bosne tj.Zenice.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 18 stu 2017, 15:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21182
Jole, sereš li ga sereš.
Ti i tvoji su se poekavili u 21. stoljeću, u ekavskoj sredini i s ekavskom televizijom i obrazovanjem.
Toga prije baš i nije bilo.
Zapadna Srbija je nekoć davno možda bila ikavska (Beograd je bio Biograd, npr.), ali je tog stanovništva davno nestalo.
Prvo su bili katolici, a drugo, zbrisali su pred Turcima. Možda nečeg od njih ima među Šokcima i Slavoniji, ali to je hrvatsko bilo i ostalo.

Imao si jekavsko naseljavanje zapadne Srbije, koje je na kraju ekavizirano u 18. i 19. stoljeću. Šumadija pusta bila.
Nije sve isto.
Dubrovački govor je imao svoje reflekse jata, ikavizmi su na nekim mjestima bili uobičajeni, pa i čakavizmi.
Nema to veze s Durmitorskim :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 18 stu 2017, 15:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21182
Trokut Neretva-Dubrovnik(i istočnije, do Boke)-Mostar (i sjevernije) (uključujući i Ravno i Stolac) je dio starih župa Popovo, Dubrava, Bišće...
slika
Odnosno prostor gdje se pričalo ikavsko-jekavski, no zapadnoštokavski.
Bio je i prostor istočnije od njega (Trebinja, stara Travunja/Tribunija) zapadnoštokavski do 13. st-a, odnosno ekspanzije Nemanjića.

Ako se pozivamo na genetiku (ovdje se prati samo glavna muška linija, no svejedno), tu su dobre karte;
http://www.forum.hr/showpost.php?p=6568 ... tcount=182
I2a i R1a su slavenske haplogrupe.
E1b nije.
Ona je "somalska", jer ima izvor u Puntu, današnjoj Somaliji (ili ako se odcijepi, područje će biti republika Puntland:D).
Ima je nešto među Grcima (bilo kao potomcima rimskih robova dovedenim s područja Somalije, bilo drugim kanalima).
Na ovom području je najviše ima među Albancima.
CG, uključujući i staru Hercegovinu, a istočna je mješana, što znači doseljavanje, kao i neki džep oko BL ima te somalsko-albanske grupe, što pokazuje doseljavanje, samo u manjem broju, jbg.
Razlika između hr. zapadne i jugozapadne/istočne Hercegovine u trokutu Dubrovnik-Mostar-Neretva baš i ne postoji.
Razlika između "Srba" u Nikšiću i Trebinju postoji.
Jbg.
Evo, E1b; http://i32.tinypic.com/2cp6gxw.jpg
R1a+I2a; https://imghost.io/image/GGV4g

Ispada da više slavenskog u sebi imaju Muslimani, nego "čisti" Srbi, ovaj Albanci iz CG i Raške...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 18 stu 2017, 16:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10739
Ceha je napisao/la:
Jole, sereš li ga sereš.
Ti i tvoji su se poekavili u 21. stoljeću, u ekavskoj sredini i s ekavskom televizijom i obrazovanjem.
Toga prije baš i nije bilo.
Zapadna Srbija je nekoć davno možda bila ikavska (Beograd je bio Biograd, npr.), ali je tog stanovništva davno nestalo.
Prvo su bili katolici, a drugo, zbrisali su pred Turcima. Možda nečeg od njih ima među Šokcima i Slavoniji, ali to je hrvatsko bilo i ostalo.

Imao si jekavsko naseljavanje zapadne Srbije, koje je na kraju ekavizirano u 18. i 19. stoljeću. Šumadija pusta bila.
Nije sve isto.
Dubrovački govor je imao svoje reflekse jata, ikavizmi su na nekim mjestima bili uobičajeni, pa i čakavizmi.
Nema to veze s Durmitorskim :D


Biograd vele i ijekavci tj. i ikavci i ijekavci kažu Biograd, zato ne lupetaj.
Ko je bio katolik u zap.Srbiji i podrinju??
I kavsko stanovni9štvo zapd.Srbije se prosto pretopilo sa ijekavcima i ekavcima.

Ceha , idi tamo u svoj purgeraj sa svojim Dudecima pa seri kvake , nisu za tebe ovi hercegovački kameniti slomivrati da mučiš svoju "pametnu" glavicu, jer očito nisi nikad čitao dubrovačku poeziju i ne znaš šta je dijalekt istočne Hercegovine i zap.CG.

Nego da se osvrnem na kulturne uticaje CG među katolicima Hercegovine i Dalmacije.

Kad sam čuo prvi put pesmu od Tompsona Moj Ivane , odmah mi je zvučala poznato zbog određenih stihova i same melodije.
I naravno odma sam vrlo brzo shvatio da je to stara narodna pesma koju je obradio i uredio Tupson , koja je inače poznata baš u CG.

Evo te pesme u filmu Živka Nikolića iz 1984 godina Čudo Neviđeno , pevaju je svatovi na kraju filma kad se svi poubijaju.

https://youtu.be/Cgjyo8p_XbY?t=4681

Ovo sve govori da smo odavno bili izmešani , i tebe Ceha svaki detalj kulturnog jedinstva ovog prostora demantuje.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 18 stu 2017, 22:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
Moj Jovane?

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 18 stu 2017, 23:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21182
joe enter je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Jole, sereš li ga sereš.
Ti i tvoji su se poekavili u 21. stoljeću, u ekavskoj sredini i s ekavskom televizijom i obrazovanjem.
Toga prije baš i nije bilo.
Zapadna Srbija je nekoć davno možda bila ikavska (Beograd je bio Biograd, npr.), ali je tog stanovništva davno nestalo.
Prvo su bili katolici, a drugo, zbrisali su pred Turcima. Možda nečeg od njih ima među Šokcima i Slavoniji, ali to je hrvatsko bilo i ostalo.
Imao si jekavsko naseljavanje zapadne Srbije, koje je na kraju ekavizirano u 18. i 19. stoljeću. Šumadija pusta bila.
Nije sve isto.
Dubrovački govor je imao svoje reflekse jata, ikavizmi su na nekim mjestima bili uobičajeni, pa i čakavizmi.
Nema to veze s Durmitorskim :D

Biograd vele i ijekavci tj. i ikavci i ijekavci kažu Biograd, zato ne lupetaj.

Crnogorci kažu Biograd? :biceovodobro

Bugari kažu Bjalograd.
joe enter je napisao/la:
Ko je bio katolik u zap.Srbiji i podrinju??

Mačva do Turaka nije bila srpska.
A do Nemanjića nisi imao pravoslavce izvan Raške.
joe enter je napisao/la:
I kavsko stanovni9štvo zapd.Srbije se prosto pretopilo sa ijekavcima i ekavcima.

Ono što je ostalo nakon Turaka.
Imao si seobu jekavaca iz ist. Hercegovine, tako je nastao Vojvođanski, ostao je novoštokavski, ali je postao ekavski (radi pretenzija Srbije na Makedoniju i zap. Bugarsku).
joe enter je napisao/la:
Ceha , idi tamo u svoj purgeraj sa svojim Dudecima pa seri kvake , nisu za tebe ovi hercegovački kameniti slomivrati da mučiš svoju "pametnu" glavicu, jer očito nisi nikad čitao dubrovačku poeziju i ne znaš šta je dijalekt istočne Hercegovine i zap.CG.

Ma da, Dubrovnik je novo srce Srbije, a?
Ako su ti preci iz Dubrovačkog zaleđa, to znači da su imali hr. krvi u sebi (uz albansku, očito), a ne da je Dubrovnik srpski.
joe enter je napisao/la:
Nego da se osvrnem na kulturne uticaje CG među katolicima Hercegovine i Dalmacije.
Kad sam čuo prvi put pesmu od Tompsona Moj Ivane , odmah mi je zvučala poznato zbog određenih stihova i same melodije.
I naravno odma sam vrlo brzo shvatio da je to stara narodna pesma koju je obradio i uredio Tupson , koja je inače poznata baš u CG.

Srbi svi i svuda, jbg.
joe enter je napisao/la:
Evo te pesme u filmu Živka Nikolića iz 1984 godina Čudo Neviđeno , pevaju je svatovi na kraju filma kad se svi poubijaju.
https://youtu.be/Cgjyo8p_XbY?t=4681
Ovo sve govori da smo odavno bili izmešani , i tebe Ceha svaki detalj kulturnog jedinstva ovog prostora demantuje.


Oćemo opet gledati albansko-somalske gene;
https://imghost.io/image/GGRgW
I one hrvatsko-slavenske;
https://imghost.io/image/GGV4g

Tvoji geni jesu miješani, jbg.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 18 stu 2017, 23:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21182
Heero je napisao/la:
Moj Jovane?

Jole misli da je pjesma o njemu.
Još će i Giovanni postat :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 19 stu 2017, 00:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
Ne šalji lađe od trolanja ka šumadiji!!!

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 19 stu 2017, 00:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21182
Heero je napisao/la:
Ne šalji lađe od trolanja ka šumadiji!!!

A gle, ipak su Srbi stariji od ameba =))


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 2400 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90 ... 96  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO