HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 23 srp 2024, 15:18.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 505 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 21  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 09 ruj 2017, 13:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 16:06
Postovi: 28440
https://sh.wikipedia.org/wiki/Progoni_h ... om_Carstvu

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 09 ruj 2017, 13:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:39
Postovi: 59475
Lokacija: DAZP HQ
@aleksije, nemoj više ništa kačiti, evo mi opet tamno smeđe boje pred očima, dođe mi od depre da otvorim brlju. :D

meni je asocijacija na kršćanstvo bijelo-zlaćana boja (zastava Vatikana :D ), zajedništvo, radost, druženje, i druge pozitivne vrline.

kod pravoslavnih je depra u liturgiji, obredima, ne vidim tu nikakvu nadu, kao da Isus nikad nije uskrsnuo.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 09 ruj 2017, 13:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 18:09
Postovi: 19263
Mar-kan je napisao/la:
To je otprilike kao da ja sad izjavim da vanzemaljci jedino daju nekakvu nadu za kršćanstvo..To je neozbiljna priča, jasno mi je da si možda pod impresijom friško otkrivene religioznosti (pravoslavne), ali to ne mijenja činjenicu da je Rusija kao i svaka država na svijetu , sve samo ne nekakav bastion kršćanstva.

A nije to moja priča, čovek na svoj način obrazlaže svoje nade u pravoslavlje, i naravno dodaje da Hrvati ne treba odmah da povezuju pravoslavlje sa Srbima. Nagrdio je on Srbe rečima da su svetosavska sekta koja nema veze sa pravoslavljem (iako sve pravoslavne crkve priznaju SPC. Prim. A.R.) i sve ono što prija hrvatskom uvetu...
Nisam ja sveže otkrio religioznost, otkrio sam ja razne religioznosti, samonisam bio čvrsto opredeljen. ;)
Niti sam isključiv sa svoje pozicije. 2015. godine dočekao sam Božić po Gregorijanskom kalendaru u Južnoj Africi. Moji prijatelji su anglikanci, ali noć pre Božića družili smo se sa još nekim drugim protestanstima. I ujutro smo svi krenuli u crkvu. Meni nije bio problem da učestvujem u njihovim bogosluženjima. U maloj crkvi smo posedali na klupe i stolice. Pojavio se sveštenik, u kratkim crnim pantalonama do kolena, sa narandžastom košuljom kratkih rukava ali sa onim nijansama kao maskirna uniforma. Oko vrata je imao onaj crni okovratnik sa belim u sredini. I pozvao nas je da pevamo. Onda je na nekom ekranu na zidu kao kareoke, išao tekst, svirala je muzika, i mi smo pevali laganu melodiju i ono što piše na ekranu, uz prigodne slike. Možeš misliti kako je meni izgledala ta božićna liturgija, ali ljudi su bili skrušeni i bilo je lepo.
Kasnije su mi objasnili da istu crkvu koriste metodisti, anglikanci, još neki, pa i katolici, i imaju tačan raspored u koliko sadi počinje čija služba.

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 09 ruj 2017, 13:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 18:09
Postovi: 19263
dudu je napisao/la:
@aleksije, nemoj više ništa kačiti, evo mi opet tamno smeđe boje pred očima, dođe mi od depre da otvorim brlju. :D

meni je asocijacija na kršćanstvo bijelo-zlaćana boja (zastava Vatikana :D ), zajedništvo, radost, druženje, i druge pozitivne vrline.

kod pravoslavnih je depra u liturgiji, obredima, ne vidim tu nikakvu nadu, kao da Isus nikad nije uskrsnuo.


Pa objasnio sam ti da su nada, zajedništvo, radost i druženje i druge pozitivne vrline u toj liturgiji i živoj reči indukovane na takav način da dublje prožimlju čovekovu dušu, nego lepršavost i slične stvari. :wink

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 09 ruj 2017, 14:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 12:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
Meni je asocijacija na RKC inkvizicija i mrak srednjeg vijeka, ******** i pacovski kanali, megakorporacije prepune love itd a ta vajna lepršavost samo kič i ukrasni papir.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 09 ruj 2017, 15:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 18:35
Postovi: 10791
Razlika je velika između PC i KC , jer pravoslavni popovi nose bradu po uzoru na Isusa i apostole , a katolički svećenici se briju po uzoru na Mariju Magdalenu i Bogorodicu. :zubati

Šalu na stranu.
Meni se sviđaju one male katoličke crkvice na hrvatskom primorju , jer mi deluju kao nešto zaista narodno i iskreno tj.što je sirotinja za svoju komunu pravilo.
Takve i pravoslavne volim , dok kad vidim hram sv.Save i sve ove nove katoličke crkvetine prosto mi se povraća.

slika

http://www.blic.rs/vesti/reportaza/najmanja-u-srbiji-crkva-u-koju-jedva-stanu-tri-vernika/zq6718l

Genijalna crkva

Ako ništa u vreme Turaka su Srbi i Hrvati sa ovih prostora živeli poprilično hrišćanski iliti skromno i duhovno , ali čim je došla sloboda pravoslavne vladike i katolički fratri posle dugih godina aktivne saradnje sa Turcima i guljenja sopstvnog naroda zarad svoga parazitskog opstanka su krenuli da se šire , i hrišćanstvo ponovo umire i postaje u potpunom smislu jedna političko-porezna organizacija bez imalo duhovnosti.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 09 ruj 2017, 15:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32475
Agathonikos je napisao/la:
Meni je asocijacija na RKC inkvizicija i mrak srednjeg vijeka, ******** i pacovski kanali, megakorporacije prepune love itd a ta vajna lepršavost samo kič i ukrasni papir.

Ovako nešto? :kava
Citat:
Sedam gej vladika u Saboru Srpske pravoslavne crkve
http://www.blic.rs/vesti/tema-dana/seda ... ve/s8vg1fx


SKANDAL U BEOGRADU Blagajnik Srpske pravoslavne crkve ukrao milijun eura u kešu! Imao je i pomagače?
http://www.zabranjeni.hr/vijesti/svijet/s ... e/1138877/


Iz dalje povijesti...
https://en.wikipedia.org/wiki/Massacre_of_the_Latins


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 09 ruj 2017, 15:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 16:06
Postovi: 28440
joe enter je napisao/la:
Ako ništa u vreme Turaka su Srbi i Hrvati sa ovih prostora živeli poprilično hrišćanski iliti skromno i duhovno , ali čim je došla sloboda pravoslavne vladike i katolički fratri posle dugih godina aktivne saradnje sa Turcima i guljenja sopstvnog naroda zarad svoga parazitskog opstanka su krenuli da se šire , i hrišćanstvo ponovo umire i postaje u potpunom smislu jedna političko-porezna organizacija bez imalo duhovnosti.


Zar ono nisu pravoslavni popovi gledali da ogule i katolike za turskog vakta i stave ih pod svoju jurisdikciju? Postoje brojne žalbe u samostanskim kronikama Fojnice i Kreševa.

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 09 ruj 2017, 15:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 18:35
Postovi: 10791
novem je napisao/la:
joe enter je napisao/la:
Ako ništa u vreme Turaka su Srbi i Hrvati sa ovih prostora živeli poprilično hrišćanski iliti skromno i duhovno , ali čim je došla sloboda pravoslavne vladike i katolički fratri posle dugih godina aktivne saradnje sa Turcima i guljenja sopstvnog naroda zarad svoga parazitskog opstanka su krenuli da se šire , i hrišćanstvo ponovo umire i postaje u potpunom smislu jedna političko-porezna organizacija bez imalo duhovnosti.


Zar ono nisu pravoslavni popovi gledali da ogule i katolike za turskog vakta i stave ih pod svoju jurisdikciju? Postoje brojne žalbe u samostanskim kronikama Fojnice i Kreševa.


Jeste , samo nisu brojne žalbe već su zabeležene samo u vezi Savatina iliti Savatija Sokolovića.

E sad ti zamisli , kad ti je rođo i brat od strica Mehmed paša Sokolović koji je po uticaju u rangu današnjeg npr.zamenika Donalda Trumpa onda je jasno da će njegov pravoslavni braco hteti da se omrsi i ugradi o lovu , a gde ćeš naći love nego kod fratara.

Nisu oni stavljeni pod pravoslavnu jurisdikciju u smislu same crkve,vođstva,obreda,...već u smislu naplate poreza , tj.svi hrišćani su plaćali Savatinu porez kao i svi manastiri , jer i sami manastiri(samostani) su prikupljali porez od svojih kmetova i svojih sela.

Znam šta ti je namera Novem , hoćeš da profuraš staru priču o povlaštenposti pravoslavaca u odnosu na katolike u turskom vaktu , i to je stara ustaška bajka jer svi znamo da je narod živeo identično , manastirske i samostanske zajednice same po sebi su bile same sebi dovoljne tj.nisu postojale zarad naroda već zarad sebe jer to je stari srednjovekvni način poimanja stvarnosti.
Naši preci su bili kmetovi i Turcima i njima.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 09 ruj 2017, 15:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 16:06
Postovi: 28440
joe enter je napisao/la:
Znam šta ti je namera Novem , hoćeš da profuraš staru priču o povlaštenposti pravoslavaca u odnosu na katolike u turskom vaktu , i to je stara ustaška bajka jer svi znamo da je narod živeo identično , manastirske i samostanske zajednice same po sebi su bile same sebi dovoljne tj.nisu postojale zarad naroda već zarad sebe jer to je stari srednjovekvni način poimanja stvarnosti.
Naši preci su bili kmetovi i Turcima i njima.


http://www.index.hr/forum/97/povijest/t ... u-bih.aspx

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 09 ruj 2017, 15:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 18:35
Postovi: 10791
Mar-kan je napisao/la:
Agathonikos je napisao/la:
Meni je asocijacija na RKC inkvizicija i mrak srednjeg vijeka, ******** i pacovski kanali, megakorporacije prepune love itd a ta vajna lepršavost samo kič i ukrasni papir.

Ovako nešto? :kava
Citat:
Sedam gej vladika u Saboru Srpske pravoslavne crkve
http://www.blic.rs/vesti/tema-dana/seda ... ve/s8vg1fx


SKANDAL U BEOGRADU Blagajnik Srpske pravoslavne crkve ukrao milijun eura u kešu! Imao je i pomagače?
http://www.zabranjeni.hr/vijesti/svijet/s ... e/1138877/


Iz dalje povijesti...
https://en.wikipedia.org/wiki/Massacre_of_the_Latins


Wow , daj Markane jel se ovim služiš.

Pa jbt u tome i jeste bio problem , jer doslovno su katolički iliti talijanski trgovci preuzeli grad.
Zamisli sad da Zagreb od milion stanovnika preuzmu nemačke i američke banke koje inače već države Hrvatsku u rukama nasele bar oko 300.000 Švaba i Amera u Zagrebu.
Ja mislim da bi bar onim hercegovačkim Zagrepčanima puko film i probali ih proterati ako već Dudeci kao provereni konjušari nisu u stanju.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 09 ruj 2017, 16:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 18:35
Postovi: 10791
novem je napisao/la:
joe enter je napisao/la:
Znam šta ti je namera Novem , hoćeš da profuraš staru priču o povlaštenposti pravoslavaca u odnosu na katolike u turskom vaktu , i to je stara ustaška bajka jer svi znamo da je narod živeo identično , manastirske i samostanske zajednice same po sebi su bile same sebi dovoljne tj.nisu postojale zarad naroda već zarad sebe jer to je stari srednjovekvni način poimanja stvarnosti.
Naši preci su bili kmetovi i Turcima i njima.


http://www.index.hr/forum/97/povijest/t ... u-bih.aspx


I šta sa ovim?? , pa sami si potvrdio ono šta sma napisao.

Nego vidi ti ovo:

https://hr.wikipedia.org/wiki/Toma_Budislavi%C4%87_Natalis

https://hr.wikipedia.org/wiki/Budislavi%C4%87ev_pravovjerni_zavod

Tomo Buslavić Natalis je bio trebinjsko mrknjaski biskup koji je kao što vidiš u tekstu bio vrlo poznat i uticajan čovek , i on je kao što piše potomak stare hrvatske katoličke obitelji iz Nevesinja. =))

E sad koliko je on bio Hrvat i koliko su uopšte tadašnji katolici sa tih prostora imali išta sa Hrvatima govori i čuvena pesma od Dominika Zlatarića gde se on ruga Budislaviću iz razloga koje ćeš pročitati u samoj pesmi i biće ti jasno kakve je svest trebinjskog biskupa Budislavića:

https://sr.wikisource.org/sr-el/%C5%A0ali_s_gizdavijem_prijateljem

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 09 ruj 2017, 17:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 01:05
Postovi: 22976
dudu je napisao/la:
@aleksije, nemoj više ništa kačiti, evo mi opet tamno smeđe boje pred očima

To ti je od EU4, tamo su pravoslavne provincije obojene u braon. :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 09 ruj 2017, 17:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 lip 2012, 00:09
Postovi: 15562
PCM je napisao/la:
Vujadin je napisao/la:
Dubrovnik je lingvistički gledano srpsko područje, ali su Dubrovčani na osnovu rimokatoličke vjere odlučili da se integrišu u hrvatsku naciju.

To ne može da ospori činjenicu da im je govor bliži govoru Srba na Palama, u Užicu, Čačku, Banjaluci i Donjem Lapcu, nego govoru Hrvata u Varaždinu, Rijeci, Zadru, Splitu itd.


In your dreams. Znam da je Dubrovnik stara srpska ceznja, al vi s njim veze imate ko s Grenlandom. Skoro do 20.stoljeca niste smjeli prenocit u Gradu. Doslovno.


I opet, ajmo se igrat da su svi katolici Hrvati :)

Dubrovnik se vremenom punio slovenskim stanovništvom i slovenizovao, otud i postade Dubrovnik od Raguze. A odakle je dolazilo to slovensko stanovništvo, iz Krapine i Malog Lošinja?

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 09 ruj 2017, 17:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:39
Postovi: 59475
Lokacija: DAZP HQ
Carmello Šešelj je napisao/la:
dudu je napisao/la:
@aleksije, nemoj više ništa kačiti, evo mi opet tamno smeđe boje pred očima

To ti je od EU4, tamo su pravoslavne provincije obojene u braon. :D


Svaka čast, moguće da je od Moskovije. :zubati

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 09 ruj 2017, 17:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 lip 2012, 00:09
Postovi: 15562
mirv je napisao/la:
aleksije radicevic je napisao/la:

Molim kolegu mirva, da se malo odredi o ovome. :wink


Ustaša Marko Skejo vas je razvalio u žestokim bitkama kod Škabrnje a da nije bilo HOS-a pao bi i Dubrovnik. Poglavniku Paveliću je sasvim opravdano klicati, kao i vrhovniku Tuđmanu, jer su se obojica borila za Hrvatsku a ako su vas u postupku još dobro pregazili to im samo dodatno služi na čast. Glede skandiranja Hitleru, ja nisam nacist niti njihov simpatizer. Ako je Skejo nacist to mu nimalo ne služi na čast ali bez obzira na to zbog svojih ratnih zasluga zaslužuje spomenik sa zlatnim kurcem i sa tim svojim Adolfovim brčićima koje je nosio i izraelski predsjednik vlade Yitzhak Shamir pa ako su njemu bili u redu što ne bi i Skeji. Još da ne bi u Izraelu zabranili i ime Yosef jer ga je nosio Mengele. Samo vi srbijanski luđaci imate opsesiju oko priglupih pojedinosti. Zabranite onda ime Olivera u Srbiji, da vam se nositeljice ne kurvaju s islamistima.


Kako te nije sramota? :zubati
Glumiš tu nekakvu nepomirljivost, ne bojiš se Srba, ne pravdaš se Srbima, poštuješ Tuđmana i Pavelića... a onda jednog hrvatskog junaka blatiš i klevećeš.
Kao, nije stavio brkove po ugledu na Hitlera već na Čarlija Čaplina i majmuna Čitu :smijeh
Pa kad imaš muda, imaj do kraja, a ne da tako bijedno lažeš i petljaš :smijeh

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 09 ruj 2017, 17:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 01:05
Postovi: 22976
dudu je napisao/la:
Carmello Šešelj je napisao/la:
To ti je od EU4, tamo su pravoslavne provincije obojene u braon. :D


Svaka čast, moguće da je od Moskovije. :zubati

A Srbija je i na političkoj mapi obojena braon. :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 09 ruj 2017, 17:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:39
Postovi: 59475
Lokacija: DAZP HQ
Metemma je napisao/la:
PCM je napisao/la:

In your dreams. Znam da je Dubrovnik stara srpska ceznja, al vi s njim veze imate ko s Grenlandom. Skoro do 20.stoljeca niste smjeli prenocit u Gradu. Doslovno.


I opet, ajmo se igrat da su svi katolici Hrvati :)

Dubrovnik se vremenom punio slovenskim stanovništvom i slovenizovao, otud i postade Dubrovnik od Raguze. A odakle je dolazilo to slovensko stanovništvo, iz Krapine i Malog Lošinja?


Ne, Srbi su. Ne možeš minula stoljeća poistovjećivati s današnjim vremenom. Daleko šire područje od Dubrovnika i Boke je bilo katoličko, to dvoje je ostalo do modernih vremena granica za pravoslavizaciju, kao što rekoh ranije, nisu s Marsa pali među pravoslavne nego su katolici istisnuti što kroz tatarske i turske provale, što konvertiranje.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 09 ruj 2017, 17:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:39
Postovi: 59475
Lokacija: DAZP HQ
Carmello Šešelj je napisao/la:
dudu je napisao/la:

Svaka čast, moguće da je od Moskovije. :zubati

A Srbija je i na političkoj mapi obojena braon. :zubati


To je to i Bizant je te neke boje. :D

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 09 ruj 2017, 18:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 16:06
Postovi: 28440
joe enter je napisao/la:
novem je napisao/la:


I šta sa ovim?? , pa sami si potvrdio ono šta sma napisao.

Nego vidi ti ovo:

https://hr.wikipedia.org/wiki/Toma_Budislavi%C4%87_Natalis

https://hr.wikipedia.org/wiki/Budislavi%C4%87ev_pravovjerni_zavod

Tomo Buslavić Natalis je bio trebinjsko mrknjaski biskup koji je kao što vidiš u tekstu bio vrlo poznat i uticajan čovek , i on je kao što piše potomak stare hrvatske katoličke obitelji iz Nevesinja. =))

E sad koliko je on bio Hrvat i koliko su uopšte tadašnji katolici sa tih prostora imali išta sa Hrvatima govori i čuvena pesma od Dominika Zlatarića gde se on ruga Budislaviću iz razloga koje ćeš pročitati u samoj pesmi i biće ti jasno kakve je svest trebinjskog biskupa Budislavića:

https://sr.wikisource.org/sr-el/%C5%A0ali_s_gizdavijem_prijateljem


To nema veze s onim o čemu ti govorim. Tema je jurisdikcija bez osnove. Tomo je katolik,
a vaše pope su gledali i katolike da opuljaju, jer im je malo bilo od pravoslavaca. Dakle,
zloupotrebili su priviliegirani položaj.

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 09 ruj 2017, 18:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 12:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
Mar-kan je napisao/la:
Sedam gej vladika u Saboru Srpske pravoslavne crkve
http://www.blic.rs/vesti/tema-dana/seda ... ve/s8vg1fx



Ne budite smiješni, gospodine Markane, jer što je neki vladika više tradicionalan i nesklon EU žvakicama i sličnim tricama i kučinama, za ove smrdljive medije tipa Blic odmah je derpe. Čuj sedam je ******** a za još trojicu se sumnja hehhe. Ta nemojte kasti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 09 ruj 2017, 18:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 lip 2012, 00:09
Postovi: 15562
dudu je napisao/la:
imala je presudan utjecaj u formiranju Srba u svakom smislu. malo ću proširiti sliku da bi to bilo jasnije. zašto Makedonci nisu asimilirani u Srbe? jezične razlike su manje bitne, kontinuum jezika svakako postoji od južne Srbije prema Makedoniji. ključan moment je taj što su Makedonci bili pod Ohridskom arhiepiskopijom, to je njihov najbitniji nacionalni fundament i razlikovni pečat u odnosu na Srbe. nikakvo kasnije potpadanje Makedonaca pod SPC nije moglo više izmjeniti njihovu drukčiju svijest u odnosu na Srbe. tako gledano, poprilično je jasno da je ono što je nekad nadzirala Pećka patrijaršija jednako Srbi.


Zato jer su bili pod vlašću Srbije praktično dvadesetak godina, a onda je forsiran suprotan proces, menjanje imena u makedonska i nametanje makedonskog identiteta.

A sve i da si u pravu, opet nisi objasnio kakav je to "presudan uticaj". Srpstvo se ne zasniva samo na pravoslavnoj vjeri.

Citat:
ako je pak Hrvate primarno formirao katolički identitet kako se onda Slovenci nisu utopili u Hrvate? i gore na sjeveru postoji jezički kontinuum. u ovom slučaju je ključni razlikovni element taj što Slovenci nikad nisu bilo dio neke hrvatske vlasti (osim Bele Krajine da me sad Ceha ne prozove :zubati ). dakle, Hrvate je dominantno formirao državno-terijtorijalni identitet (da se tako izrazim). tek je u nekim rubnim krajevima u dodirima s drugim religijama taj vjerski identitet bio puno jači i jasniji, te dominantniji faktor u utapanju u hrvatsku naciju.


Vatikanu kao vrhovnom gospodaru i Beču kao svjetovnoj nije bilo bitno da asimilujete katoličke Slovence koliko pravoslavne Srbe, Slovence su već imali.

I opet, ni ovo nije ključno pitanje "formiranja naroda".

Citat:
sad se nadovezujem na raspravu s prethodnih strana, a tiče se Dubrovnika. upravo je Dubrovnik dokaz, a i Boka kotorska da je u prošlosti katolički element bio ako ne većinski, a onda jako prisutan u široj okolici.


Drugačija sudbina dalmatinskih gradova i zaleđa (ovi prvi su se držali i tek postepeno slovenizovali za razliku od zaleđa koje je preplavljeno) je istorijski fakt. Tako da dešavanja u gradovima ne samo da nisu relevantni pokazatelji šta se dešavalo u zaleđu već je često baš suprotno - u gradovima je najčešće stanje bilo suprotno od onoga u okolini.

Citat:
dokaz tome je i da je trebinjsko-mrkanska biskupija 200 godina starija od pravoslavnog pandana, a i činjenica je da je današnja Crna Gora ostala većinski katolička do 15. stoljeća. Dubrovnik je zapravo ostao posljednja brana da katolici u potpunosti ne nestanu s tih prostora, što se u biti i dogodilo s druge strane granice, a identičan primjer je i Boka kotorska koja je isto tako u uskom pojasu uz obalu ostala katolička. u zaključku, nikako Dubrovčani i Bokelji nisu pali s Marsa kao katolici u pravoslavno okruženje, nego je upravo suprotno, oni su ostali posljednja brana katolika na tim prostorima od pravoslavizacije življa, a samim time i srbizacije po današnjem shvaćanju.


Pitanje "obreda" je često išlo uz svjetovnu vlast, dakle kad prevlada Vizantija, vlada i istočni obred, kad ne prevlada, vlada zapadni.
To što je negdje postojala biskupija ne znači da su postojali i vjernici, već je lako moguće da je osnovana kao sredstvo misionarenja.
Takođe, da li je na samom terenu, među narodom, koji se i sam često "smjenjivao" razlika među obredima bila toliko jasno povučena kao što je danas ili je to bilo puno fluidnije?
Jedino što ovo što pišeš dokazuje je da je na tim prostorima bilo i katolika.

Citat:
kratki rezime:
- ne postoji slaven pravoslavne vjere da je danas Srbin, a da nije produkt Pećke petrijaršije i njenog derivata Karlovačke (vidi pod Ohridsku arhiepiskopiju i Makedonce)


"Produkt"?

Citat:
- Hrvati se dominantno formiraju kao narod na temelju povjesno utemeljenog teritorija Hrvatske kraljevine (mislim na postosmanski teritorij kraljevine, današnja središnja Hrvatska)- kao dokaz prilažem Slovence kao posebno formiran narod


Jer čuvaju svijest kroz stoljeća da je njihovo selo bilo nekoć Zvonimirova kraljevina?
Da ga jebeš?

Citat:
- Dubrovnik je povjesna brana od pravoslavizacije, prije toga je znatno šire područje oko Dubrovnika bilo katoličko- vidi povijest Trebinjsko-mrkanske biskupije i pravoslavizaciju Crne Gore


Dubrovnik je kao ostatak romanskih gradova u odnosu na okruženje najčešće bio izuzetak a ne reprezent. Posle je naseljavan stanovništvom iz zaleđa, ali je po pitanju obreda bila fanatična katolička tvrđava.

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 09 ruj 2017, 18:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 lip 2012, 00:09
Postovi: 15562
dudu je napisao/la:
Metemma je napisao/la:

I opet, ajmo se igrat da su svi katolici Hrvati :)

Dubrovnik se vremenom punio slovenskim stanovništvom i slovenizovao, otud i postade Dubrovnik od Raguze. A odakle je dolazilo to slovensko stanovništvo, iz Krapine i Malog Lošinja?


Ne, Srbi su. Ne možeš minula stoljeća poistovjećivati s današnjim vremenom. Daleko šire područje od Dubrovnika i Boke je bilo katoličko, to dvoje je ostalo do modernih vremena granica za pravoslavizaciju, kao što rekoh ranije, nisu s Marsa pali među pravoslavne nego su katolici istisnuti što kroz tatarske i turske provale, što konvertiranje.


Pa onda priznaješ da je Dubrovnik punjen srpskim stanovništvom?

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 09 ruj 2017, 18:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 01:05
Postovi: 22976
Ali katolik da proziva sveštenike drugih religija ******** =))


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Turci oblikovali srpski nacionalni identitet
PostPostano: 09 ruj 2017, 19:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2011, 23:11
Postovi: 8188
Ne dirajte katolike. Zna Vatikan koji krst dominira nad katolicanstvom direktno iz Vatikana i bazilike Sv Petra:

slika


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 505 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 21  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: Texas i 44 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO