HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 21:17.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 613 post(ov)a ] 
Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 25  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Zenica
PostPostano: 18 srp 2009, 15:34 
Offline

Pridružen/a: 18 srp 2009, 14:14
Postovi: 5261
Lokacija: Na dženazi BiH
nisam našao temu o Zenici pa sam ja sada otvorio, vjerojatno nije bilo jer Hrvata u Zenici gotovo da nema, ako ima, to su onda uglavnom stari ljudi. drugi svijet za mene.

doživio sam kulturni šok kada sam bio u Zenici :zubati puno tvornica olovaka i nindža :zubati ali našao sam i :hrvatinic obilježja usred Džamahirije:

http://www.imagesforme.com/show.php/598014_DSC00413.JPG
Hrvatski Dom Kralj Tomislav :smajl007

http://www.imagesforme.com/show.php/598023_DSC00344.JPG
groblje u Zenici :thumbup

Crkva u Čajdrašu
http://www.imagesforme.com/show.php/598032_DSC00424.JPG

kada sam prolazio kroz Zenicu u autu sam među ostalim slušao M.P.T. Lijepa li si i nitko ništa, ...Herceg Bosno srce ponosno... :hrvatinic


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 18 srp 2009, 19:42 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23208
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Croat je napisao/la:

kada sam prolazio kroz Zenicu u autu sam među ostalim slušao M.P.T. Lijepa li si i nitko ništa, ...Herceg Bosno srce ponosno... :hrvatinic


Izgleda, da nisi pustio pjesmu dovoljno glasno. Ili ne kontaju, koja je stvar. :zubati

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 18 srp 2009, 19:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58272
Lokacija: DAZP HQ
lider30 je napisao/la:
Croat je napisao/la:

kada sam prolazio kroz Zenicu u autu sam među ostalim slušao M.P.T. Lijepa li si i nitko ništa, ...Herceg Bosno srce ponosno... :hrvatinic


Izgleda, da nisi pustio pjesmu dovoljno glasno. Ili ne kontaju, koja je stvar. :zubati


ma zeničani kontaju herceg-bosnu kao pravu stvar i pod normalno. raja se ne uzbuđuje na to :zubati

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 18 srp 2009, 20:27 
Offline

Pridružen/a: 18 srp 2009, 14:14
Postovi: 5261
Lokacija: Na dženazi BiH
lider30 je napisao/la:
Croat je napisao/la:

kada sam prolazio kroz Zenicu u autu sam među ostalim slušao M.P.T. Lijepa li si i nitko ništa, ...Herceg Bosno srce ponosno... :hrvatinic


Izgleda, da nisi pustio pjesmu dovoljno glasno. Ili ne kontaju, koja je stvar. :zubati


glasno sam ja pojačo, ako nisi čuli onda su mogli vidjeti HRV tablice na autu i zastavu HB, Lijepa li si je počela svirati kada sam bio u centru grada (na jednom mostu kraj nove dvorane) bilo puno raje, ipak je to bilo na rijeci Bosni a pleme Hrvata, koje se nastanilo oko rijeke Bosne prozvalo se po toj rijeci. Ogledalo njihova značaja odrazuje se u veseloj im naravi. Po Bosni dobili su ime i došli na glas po tekućoj rijeci. Duša im je čista, a lik svijetao. Većinom su lijepa stasa i dobra srca. :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 18 srp 2009, 20:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Ima ih,kao građana 2. reda...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 19 srp 2009, 18:26 
Offline

Pridružen/a: 17 svi 2009, 21:48
Postovi: 1387
bas dobro da je neko otvorio temu o Zenici ....Hrvati opet stoje bolje nego u Sarajevu , ako nista jer slobodno mogu zastave kroz grad pronosati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 19 srp 2009, 18:32 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23208
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Croat je napisao/la:
e]

glasno sam ja pojačo, ako nisi čuli onda su mogli vidjeti HRV tablice na autu i zastavu HB, Lijepa li si je počela svirati kada sam bio u centru grada (na jednom mostu kraj nove dvorane) bilo puno raje, ipak je to bilo na rijeci Bosni a pleme Hrvata, koje se nastanilo oko rijeke Bosne prozvalo se po toj rijeci. Ogledalo njihova značaja odrazuje se u veseloj im naravi. Po Bosni dobili su ime i došli na glas po tekućoj rijeci. Duša im je čista, a lik svijetao. Većinom su lijepa stasa i dobra srca. :zubati


Hrvati iz Hrvatske su njima pošteni Hrvati. :sega Oni kao ne podnose BH Hrvate. :evotigana

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 19 srp 2009, 20:52 
Offline

Pridružen/a: 18 srp 2009, 14:14
Postovi: 5261
Lokacija: Na dženazi BiH
lider30 je napisao/la:
Croat je napisao/la:
e]

glasno sam ja pojačo, ako nisi čuli onda su mogli vidjeti HRV tablice na autu i zastavu HB, Lijepa li si je počela svirati kada sam bio u centru grada (na jednom mostu kraj nove dvorane) bilo puno raje, ipak je to bilo na rijeci Bosni a pleme Hrvata, koje se nastanilo oko rijeke Bosne prozvalo se po toj rijeci. Ogledalo njihova značaja odrazuje se u veseloj im naravi. Po Bosni dobili su ime i došli na glas po tekućoj rijeci. Duša im je čista, a lik svijetao. Većinom su lijepa stasa i dobra srca. :zubati


Hrvati iz Hrvatske su njima pošteni Hrvati. :sega Oni kao ne podnose BH Hrvate. :evotigana

dobri Bošnjani ne mrze nikoga, osim BH katolika :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 19 srp 2009, 22:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Betandwin je napisao/la:
bas dobro da je neko otvorio temu o Zenici ....Hrvati opet stoje bolje nego u Sarajevu , ako nista jer slobodno mogu zastave kroz grad pronosati


....


Vrh
   
 
 Naslov: ŽUPA SV. ILIJE PROROKA
PostPostano: 06 ruj 2009, 11:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Župa Zenica nastala je odvajanjem od gučogorske župe god. 1836. kao mjesna kapelanija i od tada se vode matične knjige.
Župom je formalno proglašena 1858. godine. Prvotno sijelo župe bilo je u Crkvicama i ono je 1875. preneseno u Gornju Zenicu, te najzad 1910. god. u središte grada. Crkvice su 1876. i G. Zenica 1935. god. postale neovisnim župama.

slika

Prvotna župna crkva u Zenici izgrađena je 1870. god., a sada postojeća 1909-10. po projektu Josipa Vancaša. Na njoj prevladavaju arhitektonski oblici secesije. U crkvi se nalazi glavni oltar iz god. 1837. s reljefom Sv. Ilije i skulpturama Sv. Barbare i Sv. Florijana. Oltar Sv. Ante izgrađen je u tirolskoj radionici Ferdinanda Stuflessera, a vjerojatno i Gospin oltar kao i oltar Srca Isusova i propovjedaonica, i to po svoj prilici u drugom desetljeću 20. st. U crkvi se nalaze dvije slike Gabrijela Jurkića iz god. 1955. i skulptura Svetog Ilija (drvo) koju je 1995. godine izradio Anto Kajinić. Od istog umjetnika postavljen je 1993. godine u parku ispred crkve Gospin kip. Crkvu ukrašavaju i dva vitraila na kojima su likovi Sv. Petra i Sv. Pavla. Na zvoniku crkve nalaze se tri zvona.

U župi postoje dvije podružne crkvice. Jedna je u Janjcu (izgr. 1970. god.), a druga u Stranjanima (izgr. 1961; proširena 1974. god.). Jedna mala kapelica nalazi se u groblju u Gradišću, a druga u Podbrežju sa slikom Sv. Roka koju je izradio Lj. Perčinlić.

Sadašnja župna kuća izgrađena je 1910. godine, a 1930. je rekonstruirana i znatno proširena. Fasada je obnovljena 1968. god. U vrijeme nakon Drugog rata komunistička je vlast bila oduzela dio prostorija (oko 200 četvornih metara - tri dvosobna stana) koji je vraćen tek 1993. godine. Prije nekoliko godina ponovno je obnovljena vanjska fasada kuće.

slika

Zenička župa imala je 1877. god. 1.386 vjernika, a 1935. god. 5.700. U svoj pastoralni rad franjevci su pod konac osmanskog perioda uključili i prosvjetni. Tako su i u Zenici god. 1875. otvorili pučku školu.

Župa je 1991. godine imala 5.500 vjernika (1974: 6.500). Broj vjernika se u zadnjem ratu gotovo prepolovio. Danas ih je u župi 2.868 vjernika. Župu tvore sljedeća naselja: Zenica, Gradišće, Grm, Janjac, Kozarci, Nemila, Podbrežje, Stranjani, Tetovo i Zalje.

slika

Crkva posjeduje orgulje (8 registara) što ih je god. 1933. darovao visoki činovnik željezare Faulend. Orgulje je izgradila tvrtka Heferer iz Zagreba. Od drugih glazbala postoje elektr. orgulje, harmonij i gitare.

------------------------------------------------------------------------

Objavljeno u „Službenom glasniku BiH“, broj 86/08.

Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika, na osnovu člana V stav 4. Aneksa 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini i člana 39. stav 1. Poslovnika o radu Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika, na sjednici održanoj od 16. do 22. januara 2007. godine, donijela je

O D L U K U

Graditeljska cjelina - Crkva sv. Ilije sa župnim uredom u Zenici proglašava se nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: nacionalni spomenik).

Nacionalni spomenik čine objekti crkve i župnoga ureda i pripadajući park između ta dva objekta.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 10 ruj 2009, 10:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
markozzz je napisao/la:
u pet zeničkih župa(zenica, gornja zenica, crkvice, čajdaš, klopče) 1991god. živjelo je oko 22 000 hrvata, a danas živi oko 11-12 000 hrvata.....

uskoro detaljniji podaci...


Nije loše kad pogledaš da je zenica jedno od središta multietnićara... Još da se može Čajdraš pripojiti Vitezu, to bi bio pravi potez!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 10 ruj 2009, 10:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Zločini nad Hrvatima Zenice

www.hic.hr/dom/367/dom04.htm


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 09 lis 2009, 19:46 
Online
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
MRSHO je napisao/la:
markozzz je napisao/la:
u pet zeničkih župa(zenica, gornja zenica, crkvice, čajdaš, klopče) 1991god. živjelo je oko 22 000 hrvata, a danas živi oko 11-12 000 hrvata.....

uskoro detaljniji podaci...


Nije loše kad pogledaš da je zenica jedno od središta multietnićara... Još da se može Čajdraš pripojiti Vitezu, to bi bio pravi potez!


Da. Mislim da je Gornja Zenica do 60ih imala i hrvatsku većinu...
Da možemo vratit komadić toga (barem neka sela na jugu :HercegBosanac )


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 01 tra 2010, 12:55 
Online

Pridružen/a: 16 ožu 2010, 21:38
Postovi: 4367
Pa sto va cudi da ima hrvata u zenici pa i to je bilo hrvatsko mjesto prije dolazka turaka. Sva mjesta U srednjoj Bosni su bila hrvatska mjesta sa hrvatskim stanovnistvom prije dolazka turaka.
@croat : mozes ti gradom nosit hrvatsku zuastavu i lusat pjesme koje zelis nece ti niko nista jer kad bi ti neko nesto reko, ispo bi nacionalan. Muslimani to nerade oni drugcije postupaju on ce te nac u noci pa ubit da se nezna da je on.
A ko zna da u Zenici je izgraden prije koje godine soliter u kojem mogu stan dobit samo "pravi Muslimani" onosenje Alkohola ili svinjkskog mesa je zabranjeno u tu zgradu. zena moraju bit povezane i vi stanovnici moraju zivit po islamskom zakonu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 01 tra 2010, 13:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Ispred crkve sv.Ilije polijepilo plakate sa pozivom na skup za one nemuslimane koji bi htjeli preći na islam...Čestitka za Uskrs.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 01 tra 2010, 18:41 
Offline

Pridružen/a: 15 ožu 2010, 18:06
Postovi: 9
Uskršnji dani 2010 – HKD “Napredak” Zenica
Nedjelja – 04. travnja/aprila – 12:00 sati
SRETAN USKRS, prigodan program u TC “Džananović” i podjela uskršnjih jaja
Nastupa: Folklor HKD “Napredak”

Ponedjeljak – 05. travnja/aprila – 12:00 sati
USKRŠNJI PRIJEM, velika sala HKD “Napredak”
(dobrodošli su svi članovi i prijatelji HKD “Napredak”)

Utorak – 06. travnja/aprila – 19:00 sati
USKRŠNJI KONCERT
Nastupaju:
Mješoviti zbor HKD “Napredak”
Band “Novo Nebo”
Srednja muzička škola
Emina Berbić (harmonika)
Bojan Nikolić (gitara)
Band “Mr. Elliott”
Band “Old Time”
Voditelj programa: Miroljub Mijatović

Srijeda – 07. travnja/aprila – 19:00 sati
NIKO KAO JA, predstava za djecu
velika sala HKD “Napredak”
Izvode članovi kazališne sekcije HKD “Napredak”
Režiser: Miroljub Mijatović

Četvrtak – 08. travnja/aprila – 19:00 sati
USKRŠNJE SIJELO
Nastupaju: Folklor HKD “Napredak”
Izvorna skupina HKD “Napredak”
“Kolak – band”

Subota – 10. travnja/aprila – 10:00 sati
16. TRADICIONALNI USKRŠNJI ŠAHOVSKI TURNIR
velika sala HKD “Napredak”

Subota – 10. travnja/aprila – 19:00 sati
LAUDAMUS TE – svečani uskršnji koncert
crkva sv. Ilije
NAstupaju:
Katarina Kikić (BiH – sopran)
Matea Skelo (Slovenija – mezzosopran)
Davor Ljubić (Hrvatska – orgulje)

Nedjelja – 11. travnja/aprila – 12:00 sati
TUCIJADA – Natjecanje u tucanju jaja
velika sala HKD “Napredak”
pravilnik o natjecanju možete pogledati na internet stranici
www.napredakzenica.com


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 02 tra 2010, 10:05 
Online

Pridružen/a: 16 ožu 2010, 21:38
Postovi: 4367
Mar-kan je napisao/la:
Ispred crkve sv.Ilije polijepilo plakate sa pozivom na skup za one nemuslimane koji bi htjeli preći na islam...Čestitka za Uskrs.


bas sta sam indirektno malo prije napiso sad se tim potvrdilo, moze ti nosit zastavu i ve nece ti niko nita direktno ipak je Zenica Multietnicka, nego oni "mirno" nagovaraju na prelazak na islam.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 05 tra 2010, 13:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 20:12
Postovi: 590
VUKsaJUGA je napisao/la:
Pa sto va cudi da ima hrvata u zenici pa i to je bilo hrvatsko mjesto prije dolazka turaka. Sva mjesta U srednjoj Bosni su bila hrvatska mjesta sa hrvatskim stanovnistvom prije dolazka turaka.
@croat : mozes ti gradom nosit hrvatsku zuastavu i lusat pjesme koje zelis nece ti niko nista jer kad bi ti neko nesto reko, ispo bi nacionalan. Muslimani to nerade oni drugcije postupaju on ce te nac u noci pa ubit da se nezna da je on.
A ko zna da u Zenici je izgraden prije koje godine soliter u kojem mogu stan dobit samo "pravi Muslimani" onosenje Alkohola ili svinjkskog mesa je zabranjeno u tu zgradu. zena moraju bit povezane i vi stanovnici moraju zivit po islamskom zakonu.


evo šta :osama koriste za uklanjanje kjafira:

slika

tekbir-plazma gun,tih,učinkovit i ne ostavlja nikakve tragove

:zubati

_________________
R.I.P. Sic


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 05 tra 2010, 13:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Atane pošto kvadrat u onoj zgradi za prave muslimane?

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 05 tra 2010, 13:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 20:12
Postovi: 590
Mar-kan je napisao/la:
Ispred crkve sv.Ilije polijepilo plakate sa pozivom na skup za one nemuslimane koji bi htjeli preći na islam...Čestitka za Uskrs.


ma to su dva konvertita iz grčke i njemačke.
hodaju i jehovini svjedoci od vrata do vrata,pa niko plaho ne pizdi. :D

_________________
R.I.P. Sic


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 05 tra 2010, 13:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 20:12
Postovi: 590
Ministry of Sound je napisao/la:
Atane pošto kvadrat u onoj zgradi za prave muslimane?


:zubati

ne razumijem se u novogradnju.

_________________
R.I.P. Sic


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 05 tra 2010, 21:08 
Offline

Pridružen/a: 15 ožu 2010, 18:06
Postovi: 9
http://www.zenicablog.com/index.php/vij ... m-u-zenici


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 13 tra 2010, 21:24 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:27
Postovi: 4240
Korigirani popis stanovništva iz 1991. godine (bez osoba na privremenom radu u inozemstvu)

http://www.hercegbosna.org/kolumne/demo ... e-887.html


Privitak/ci:
Zenica.PNG
Zenica.PNG [ 8.39 KiB | Pogledano 28879 put/a. ]
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 14 tra 2010, 21:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Zanimljive su fotke

Uskrs 2010 u Zenici (Napredak):

slika

Vaskrs 2010 u Zenici (Prosvjeta):

slika

:zubati

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 21 tra 2010, 08:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Citat:
Izaslanstvo Županijskog odbora HDZ 1990 ŽSB-a i OO HDZ-a 1990 Kiseljak povodom 17. obljetnice stradanja Hrvata u Kiseljaku u mjestu Gromiljak, nazočili su svetoj misi u crkvi Imena Marijinog gdje se okupio veliki broj vjernika. Kod spomen obilježja z apoginule pripadnike HVO u Gromiljaku, Višnjica gaj, položeni su vijenci i upaljene svijeće. Bila je to prigoda da se sjetimo svih civila i pripadnika HVO-a koji su dali svoje živote, kako bi danas Hrvati živjeli na prostorima Lepeničke doline.

I na gradskom groblju Crkvice u Zenici, obilježena je 17.-ta obljetnica stradanja civila i pripadnika HVO-a Zenica u organizaciji Udruga proisteklih iz Domovinskog rata. Predsjedništvo ŽO HDZ-a 1990 Slavica Josipović sa izaslanstvom OO HDZ-a 1990 općine Vitez u kojoj živi veliki broj prognanih sa područja općine Zenica položili su vijenac i upalili svijeće za sve poginule civile i pripadnike brigade Jure Francetić iz Zenice.

Tih dana iz općine Zenica u kojoj je živjelo oko 26.000 Hrvata, prognano je više tisuća. Danas u Zenici živi oko 6000 Hrvata, a realizacija povratka je iz dana u dan sve teža zbog loše provedbe anexa 7 Dejstonskog mirovnog sporazuma i ne stvaranja uvjeta aktualne vlasti u općini i županiji. U crkvi svetog Josipa u Gornjoj Zenici, služena je sveta misa, stoji u priopćenju HDZ-a 1990 ŽO ŽSB.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 613 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 25  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 28 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO